In uren vóór het akkoord: 3 DAGEN VOORDEEL VOO IJL! KOPEN SCHOTE AKKOORD omvat 29 hoofdstukken Barrel rolt mislukt: vliegers gedood zes De aap is bijna uit de mouw! Overval op postauto in V.S. record-buit van 2 miljoen Steun aan behoeftigen wordt overheidsplicht Tunnel door Mont Blanc een feit Nederlandse jazzmusici in Finland gearresteerd Vreugde in Rusland Kille verbazing Algemene bijstandswet ingediend O.A.S.-LEIDER André Regard beschuldigd ..Dope tussen de kranten ALLES LIEP GESMEERD I Geen zakcenten meer voor Felle brand in Haags centrum donderdag vrijdag en zaterdag VROOM DREESMANN was ,.niet Het gevaarlijk Motorcrack Bob Mc Intyre overleden Al f106.- voor Kootje Zal verzekering schade vergoeden Nieuwe crisis in Argentinië BEURS VAN AMSTERDAM Internationals lagen vast DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 HOOGSPANNING IN DEN HAAG EN HOLLANDIA Terwijl men op Westelijk Nieuw-Guinea als het ware van de ene zenuwspanning in de andere leeft, was ook het totaalbeeld in Den Haag verre van rustig. Het volledige kabinet (met uitzondering van de ministers Cals en De Pous de een is in de West, de ander op werkbezoek in Noorwegen) heeft praktisch de gehele dag verga derd. Minister Luns, minister van buitenlandse zaken, kreeg bij het betreden van het Binnenhof een applaus van enige honderden be langstellenden. „Hoera voor een goed vaderlander", werd er geroepen. De bijeenkomst van de ministerraad heeft van twee tot vijf uur ge duurd en werd toen onderbroken omdat men 's avonds om half negen opnieuw bijeen zou komen. Er werden geen mededelingen gedaan. Minister-president De Quay verliet met een bleek en ernstig gezicht de middagvergadering. „Ik kan nog niets verklaren", zei hij ietwat mat, „het overleg is nog niet gereed...." Daartegenover werden in de zaal van de Veiligheidsraad te New York alvast voorbereidingen getroffen voor het ondertekenen van het akkoord. T.v.-camera's werden uitgezet en kabels uitgelegd. Hier werd verwacht dat de ondertekening van een akkoord nog gisteravond zou plaatsvinden. Onder vele westelijke V.N.-afgevaar digden heerste nauwelijks iets van een juichstemming. Deze gang van zaken achtte men namelijk een grote diploma tieke overwinning voor de Indonesiërs. Het feit, dat de ondertekening zou ge schieden vóór in plaats van na de af kondiging van het staken van het vuren, noemde men in deze kringen extra-winst voor de Indonesiërs. New York zat gisterenavond onder tussen met spanning te wachten op be richten uit Den Haag. Men hoopte daar dat dr. Van Roijen woensdagavond tele fonisch bericht zou krijgen uit Neder land, waarin hem wordt toegestaan het akkoord te ondertekenen. De daartoe gestelde tijdslimiet is namelijk tien uur Europese tijd. Het heeft gisteren in Den Haag kille verbazing gewekt, dat New York al zo positief was over het akkoord. Op het moment namelijk, dat dit bericht vanuit de Verenigde Naties de wereld in werd gebracht, moest het Nederlandse kabinet zich nog verder beraden over enkele kwesties, welke men tot op de bodem geregeld wilde zien. De bekendmaking in New York werd gedaan nadat dr. Van Roijen en Soebandrio onder voorzitter schap van Oe Thant twee uur lang met elkander hadden geconfereerd. Over de geschillen, die de onderteke ning ophielden, werd in New York niet uitgeweid. Men denkt hierbij wel aan de laatste Indonesische landingen en het lot der Indonesische militairen na .de onder tekening van het akkoord. Het gerucht wil, dat Indonesië zijn infiltranten opge nomen wenst te zien in het V.N.-contin- gent. Als het aantal infiltranten echter tussen de 1200 en 1800 man zou bedra gen, is men bang dat de V.N.-ordemacht vrijwel geheel uit Indonesiërs zou be staan en maakte zich terwül het een dalen de beweging maakte uit de voeten. De vliegtuigen waren waarschijnlijk in gezet om Indonesische mariniers te be schermen, die op het eiland Misool wa ren geland. Misool is dagelijks het toneel van ver woede gevechten tussen opgejaagde In donesiërs, die trachten hun bruggehoofd te handhaven en de felle vechters van de legendarische majoor der mariniers, Dick van der Vaart, die reeds rond Kai- mana de schrik der Indonesiërs was. De voortdurende achtervolging bracht de Indonesiërs dinsdag j.l. tot wanhopige tegenstand, waarbij de Nederlandse 20 jarige marinier Mannie uit Tilburg werd gedood en luitenant Woortman gewond, Hij is de achtste gesneuvelde in een oor log, die in januari met de zeeslag in de Etnabaai begon en later door infiltraties een steeds heviger karakter kreeg. Met de Indon. paratroepen, die in de nacht van maandag op dinsdag aan land zijn gegaan, heeft nog geen vuurtreffen plaatsgehad. Wel heeft men tal van val schermen in de bomen gevonden. Iedere ambtenaar van het gouverne ment is het intussen streng ve-rboden „journalistieke werkzaamheden te ver richten in welke vorm dan ook". Er i* van dit verbod een dienstvoorschrift ge maakt. Wellicht is dit dienstvoorschrift een graadmeter voor de sfeer der onder handelingen in New York. die uitermate delicaat liggen. Déraillementen voorko men, waardoor deze besprekingen in de war worden gebracht of beïnvloed, is waarschijnlijk de hoofdreden van dit verbod. In Hollandia verkeert men in afwach ting van de ondertekening van een ak koord. Ieder luistert naar iedere uitzen ding van de radio. In de gouvernements gebouwen doen de laatste dagen de wild ste geruchten de ronde. Hoge ambtena ren fluisterden, dat de Nederlandse re dering was afgetreden en dat dr. Van ■loijen was teruggeroepen omdat Neder- and het akkoord niet wenste te tekenen. De Australische radio hielp de Hollan- lianen uit de droom, maar de spanning is er niet door geweken. Men meent in New York te weten, dat Ellsworth Bunker tot hoofdad ministrateur voor de Verenigde Na ties in Nieuw-Guinea wordt be noemd. De Indonesiërs menen, dat Bunker als auteur van het compro mis, ook uitvoering aan het plan moet geven. De V.N.-macht, die voorlopig de zaken op Nieuw-Guinea zou overnemen, zou komen te be staan uit Pakistaanse of Thailarrdse troepen. De Indonesische militairen, die in westelijk Nieuw-Guinea zijn geïnfiltreerd, zouden ter beschikking worden gesteld aan de bestuurder van de V.N. Ondanks het vooruitzicht dat wellicht héél spoedig een akkoord tussen Neder land en Indonesië zal worden onderte kend, heeft een Nederlandse onderzee bootjager een aanval moeten ondergaan van drie Indonesische jachtvliegtuigen. De Nederlandse boot schoot trommelvuur omhoog. Eén jachtvliegtuig werd geraakt (Van onze parlementaire redactie) Wie op het ogenblik buiten eigen schuld in behoeftige omstandigheden verkeert kan in feite by wyze van gunst op grond van de armenwet van overheidswege ondersteuning krijgen. De hoogte van die uitkeringen is beperkt. Bovendien zyn er allerlei bepalingen en voorwaarden aan verbonden, die velen een beroep op de armenwet als bescha mend en vernederend doet ondergaan. Deze situatie wordt binnen afzienbare tyd drastisch gewijzigd. Behoeftigen en ook zij, die in behoeftige omstandighe den dreigen te komen (voor hen bracht de armenwet geen uitkomst) krijgen voortaan recht op overheidsbystand. De ze overheidsplicht tot bijstand is ge ïntroduceerd in de Algemene Bijstands wet, die thans door minister dr. Marga Klompé (maatschappelijk werk) by de Tweede Kamer is ingediend. De algemene bijstandswet vervangt de armenwet. Zij kan beschouwd worden als het .sluitstuk van d© sociale zekerheid. Minister Klompé, die donderdag 50 jaar 1c- rtoflra^hnv. j er haar ministe- André Regard, de gevolmachtigde mi nister van de Franse regering in Algerië toen president De Gaulle de teugels wever in handen nam. is beschuldigd van sa menzwering tegen de regering hJrl" 1|fde. ReSard laste dat hij aan het hoofd stond van een cel der O.A S in West-Frankrijk, die trouw was geble- zet" aan nationale raad van het ver- In de nacht van dinsdag op woensdag heeft de Haagse brandweer opnieuw de Strijd moeten aanbinden tegen brand in e,en. dfLr nauwe straatjes van de binnen stad. Een opslagplaats van oud papier en andere afvalmaterialen aan de Wa- gensteeg, een zijweg van de Wagen- straat, is met groot gevaar voor aangren- leu 5 bedrijven, totaal uitgebrand. De scnade, die door de eigenaar wordt ge dekt worc^ n*et rï°or verzekering ge- *iaEÜïl c?mPlex van ërote en kleine op- diiSi se? van ongeveer tachtig meter m-pte en twintig meter breedte, brand- in smeulde uit. De brandhaard kon wordenm0rgenUren n°g niet Selokaliseerd nn??*" lcJeiende vuur in de nanacht wekte hM j vier uur vele omwonenden. De Drandweer was met groot materieel snel e en kon het vuur via aangren zende panden betrekkelijk snel insluiten, up geschroeide daklijsten, gesprongen ruiten en waterschade na, bleven een boekhandel, enkele cafés en een brillen winkel behouden. De brand veroorzaak te grote opschudding in de volrijke buurt rond de Haagse Wagenstraat. Een kat met enkele jongen kwamen in de vlam men om. Het wielrennersmateriaal van ploegleider Klaas Buchli kon op het nip pertje worden gered. is geworden, bekroont riële carrière mee. De wet stelt een ver hoging van uitkeringsnormen in het vooruitzicht. Daardoor en doordat vele beperkende bepalingen uit de armenwet vervallen meer mensen kunnen dus bijstand ontvangen gaat deze ver ruimde overheidssteun rond 65 miljoen extra kosten. Op het ogenblik wordt op grond van de armenwet jaarlijks 300 a 330 miljoen uitgekeerd. De algemene bijstandswet kent geen vaste minima- of maxima-uitkeringen. Wel zal .bij algemene maatregel van be stuur een minimum-norm worden vast gesteld voor vaste lasten, als kleding, voeding en brandstof. De uitvoering van de wet berust bij de gemeenten. De kosten worden via een verhoogde uitkering uit het gemeente fonds vergoed. Wie recht meent te heb ben op bijstand behoeft niet meer als voorheen eerst bij kerkelijke en parti culiere instellingen van liefdadigheid aan te kloppen. De lasten van deze in stituten verminderen daardoor. Voor zo ver be-kend ligt het echter niet in de bedoeling deswege een korting op sub sidies toe te passen. Ook vervalt de be paling van de armenwet dat bijstand vergezeld behoort te worden door maat schappelijke zorg. De overheidsplicht tot bijstand is dus alleen eèn financiële. Belangrijk is voorts dat de nieuwe wet het verhaalsrecht vorder belangrijk be perkt. De bijstand is er op gericht de betrok kene zo spoedig mogelijk weer op de been te helpen. Zeer belangrijk is in dit verband, dat bijstand niet pas wordt ver leend als iemand in de put zit. Ook bij dreigend gebrek is de overheid verplicht bij te springen. Dinsdagmorgen om 11.45 uur is met een dynamietontploffing het laatste stuk rots in de tunnel onder de Mont Blanc verwijderd, waardoor de verbinding tus sen de Franse en Italiaanse ploegen tot stand is gebracht. Een rommelende donderslag, bevende grond, verstikkende rook en stof: Rome en Parijs waren dinsdag j.l. 220 kilometer dichter bij elkaar gekomen. Ongeveer I.000 mynwerkers en officiële personen stonden op 450 meter van het stuk rots steen van anderhalve meter dikte, dat de twee uiteinden van de tunnel onder de Mont nog gescheiden hield. Aan de Franse zijde van dit brok steen drukte Giscard Desmaing de vader van de Franse minister van financiën op de knop waardoor 500 kilo explosieven tot ont ploffing kwamen. Twintig seconden na II.30 uur klonk de eerste van de zes explosies, die het rotsblok zouden moeten opruimen. Het gejuich van de mijnwerkers ver stomde spoedig, toen de dichte rook en stofwolk aanrolde en van de vrolijk springende mijnwerkers een groep hoes tende en proestende vluchtelingen maakte. Maar toen begon de grote ren naar de hoop rotspuin om aan de andere zijde te komen. Van die kant kwamen de Fransen. Een Franse mijnwerker reikte een kar tonnen beker vol champagne toe aan Aldo Trippini. Temidden van vrolijk schreeuwende arbeiders werden de Franse en Italiaanse vlaggen midden op de hoop rotspuin ge plant: de kroon op drie en een half jaar werk door arbeiders van de twee landen. De officiële openingsplechtigheid zal pas volgende maand worden gehouden, als de Italiaanse premier Fanfani zijn Franse ambtgenoot Pompidou zal ont moeten op de plaats, waar de tunnel bouwers elkaar de hand hebben gereikt. Men hoopt de tunnel voorjaar 1964 voor het verkeer in gereedheid te hebben. (Advertentie) vlug bij, onze voorraad is beperkt. Kop en schotels van extra sterk porselein in een aantrekkelijk hoog model met voet. U kunt kiezen uit 4 voorname bloem- decoraties. Wij kochten ze ver rassend voordelig in, daarom gunnen wij het profijt van dit buitenkansje gaarne aan U £98 BREDA BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT Zes ervaren stuntvliegers de Australische luchtmacht zijn gisteren tijdens oefenvluchten bij de luchtfachtbasis East Sale ten oosten van Melbourne gedood, toen vier in formatie vliegende van Bob Mc Intyre, „The flying Scot", is woensdagmorgen vroeg in het ziekenhuis te Chester overleden aan do verwondin gen, die hy vorige week in een wed strijd, tellend voor het Engelse mo torkampioenschap, op Oulton Park heeft opgelopen. Ook in Nederland was de 33-jarige Schot een gezien renner. Hoewel Mc In tyre er nooit in geslaagd is een race van de Asser TT. waarvan hij een trouw deelnemer was, te winnen, werd zijn in schrijving elk jaar weer door officials en toeschouwers zeer gewaardeerd. De on tembare vechtlust van de Schot stond er steeds borg voor dat in de zware klasse felle strijd werd geleverd. Mc Intyre, die in 1957 als eerste motor renner op het moeilijke bergcircuit van het Eiland Man een gemiddelde van boven de 100 mijl (160 km) per uur haalde, was getrouwd en had een doch tertje van amper een maand. DE NIEUWE COMBINATIE Roda JC ontstaan uit de verenigingen Roda Sport en Rapid JC heeft woensdag avond in Kerkrade met 2-1 gewonnen van de Turkse club Galatarasay. MINISTER MARGA KLOMPé geen beschamend gebedel meer... (Van onze verslaggever) De aap is byna uit de mouw! Gis teren steeg ons saldo tot ruim f 106,- waardoor ons streefgetal van f 150,- steeds scherper opdoemt uit de ne vel van onzekerheid. Wanneer de gelden ons in ditzelfde tempo bly- ven bereiken, hopen we volgende week het felbegeerde aapje te kun nen aanschaffen. Zo ver zyn we echter nog niet. Intussen blijven uw gelden welkom aan ons adres, Rei gerstraat 16, Breda, of aan onze bykantoren. Wilt u op uw gesloten enveloppe de aanduiding „Actie voor Kootje" vermelden? Vampire-straal jagers met elkaar in botsing kwamen. De vier piloten en twee instructeurs waren luchtacrobatiek aan het oefenen voor de luchtmachtweek van volgende maand. Hun groep, genaamd ,Red Sales', stond bekend als een van de beste stunt teams van de Australische luchtmacht. Ze had al vele weken, bewonderd door duizenden, stunts geoefend. De toestel len raakten de grond met een geweldige klap. Wrakstukken lagen over een groot ge-bied verspreid. Het gebeurde twintig minuten nadat de toestellen waren opgestegen. Een luchtmachtwoordvoerder zei, niet te we ten wat was gebeurd. ,.Ze waren bezig" zei hij, „aan een „barrell roll", een oefe ning waarbij de toestellen in hechte for matie een cirkel beschrijven. Er moet iets zijn gebeurd waardoor een der vlieg tuigen tegen een tweede is gebotst en zo een kettingreactie heeft veroorzaakt. Het is ook mogelijk dat de toestellen hoog spanningskabels hebben geraakt. De vlie gers waren aan het formatiewerk gewend en het werd als niet gevaarlijk be schouwd. Het akkoord tussen Nederland en In donesië omvat 29 hoofdstukken, waar van hieronder een korte samenvatting volgt. 1. Ratificatie door de twee regerin gen tegen medio september en voorleg gen van het akkoord aan de assemoice der V.N. ter definitieve goedkeuring, op dat de overdracht van net Nederlands gezag aan de V.N. kan plaatshebben. 2. Overdracht van het Nederlands ge zag aan het tijdelijk uitvoerend gezags- licnaam dor Verenigde Naties (United Nations Temporary Executive Authori ty afgekort: Untea) per 1 oktober. 3. Samenstelling van het V.N.-bestuur in het gebied. 4. Benoeming van de hoofdvertegen woordiger van de V.N. in wederzijds overleg. 5. De hoofdadministrateur zal bevelen ontvangen van de secretaris-generaal der V.N.' 6. V.N.-troepen zullen in het gebied gebruik maken van de bestaande politie macht van westelijk Nieuw-Guinea. 7. De hoofdadministrateur der V.N. zal de V.N. periodiek verslag uitbrengen over de gang der bestuurszaken. 8. Vervanging van hoge Nederlandse ambtenaren door V.N.-administrateurs te voltooien tegen 1 mei 1963. 9. Details van de betrekkingen der V.N. met plaatselijke autoriteiten na af loop van het Nederlands gezag. 10. Nieuwe bepalingen door UNTEA uit te vaardigen dienen in overeenstem ming te zijn met de nu gesloten overeen komst. 11. UNTEA zal het gezag over het ge bied per 1 mei overdragen aan Indonesië. 12. Tegen die tijd worden de V.N.- troepen vervangen door Indonesische. 13. Indonesische wetten en bepalingen worden in het gebied van kracht met ingang van de gezagsoverdracht door de V.N. aan Indonesië. 14. De plichten van de Indonesische regering in het gebied: uitbreiding van het onderwys en verbetering van de so ciale omstandigheden van de bevolking. 15. Een klein aantal deskundigen van de V.N. blijft na de termijn van 1 mei westelijk Nieuw-Guinea. 16. Het werk van deze deskundigen zal adviserend van aard zijn en zij zul len ondergeschikt blijven aan de funge rend secretaris-generaal. 17. Er zal een referendum voor zelf beschikking worden gehouden in het ge bied. Om daarvan de vrijheid te waar borgen, dient er vrijheid van verkeer te zijn tussen de eilanden, opdat bevolkin gen zich ongehinderd zullen kunnen be wegen tussen westelijk Nieuw-Guinea en Indonesië. 18. De hoofdadministrateur der V.N. zal regelmatig verslag uitbrengen over de vordering der voorbereidingen voor de volksstemming. 19. De uiterste datum voor het refe rendum is in 1969. 20. De hoofdadministrateur der V.N zal rapport uitbrengen over het resultaat van de volksstemming. 21. UNTEA zal rechten en voorrech ten in het gebied waarborgen, zoals vrij heid van woord, vrijheid van vergade ring en vrijheid van beweging. 22. Vacatures, ontstaan door het ver trek van Nederlandse functionarissen, worden gevuld via UNTEA. 23. De financiële kosten van de ope ratie zullen in gelijke porties worden ge dragen door de twee partijen. 24. Het onderhavig akkoord zal het enig geldige verdrag voor westelijk Nieuw-Guinea zijn en elk vroeger ver drag teniet doen. 25. Hervatting der diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en Indone sië. (Dit punt nog niet geregeld). 26. Personeel van UNTEA zullen di- plomatieke privileges en immuniteiten worden verleend. 27. De overeenkomst wordt op de Verenigde Naties ondertekend en na ra tificatie gedeponeerd bij de volkerenor ganisatie. 28. Het akkoord wordt van kracht bij zijn aanneming door de assemblee der V.N. 29. De Engelse tekst van de overeen komst is de enig geldige. De Finse politie heeft vier van een vijf leden tellendte groep Nederlandse jazz musici gearresteerd wegens smokkel van verdovende middelen. De spelers hadden de „dope" verborgen tussen kranten. De voornaamste arrestant is de Am sterdammer Tony van H., een goede be kende bij de afdeling verdovende mid delen van de Amsterdamse politie. Vo- Doelman Jack Kelsey, die 41 inter lands heeft gespeeld voor Wales en 327 wedstrijden voor Arsenal, zal de sport misschien moeten opgeven als gevolg van een rugblessure. Arsenal overweegt de voetbalbond van Wales aan te spieken voor een door verzekering ge dekt bedrag van 25.000 pond, omdat Kelsey, die 32 jaar oud is, geblesseerd was geraakt toen hij in mei in Brazilië voor Wales speelde. De club zou 20.000 pond krijgen en Kelsey 5.000 pond. Kélsey heeft al medisch advies ont vangen niet meer te voetballen. rig jaar maakte hij deel uit van het trio Pia Beek. Tijdens een tournee van dit trio naar Israël werd bekend dat Van H. zich schuldig zou hebben gemaakt aan het smokkelen van verdovende middelen. Een Amsterdamse vriendin waarschuw de de musicus tijdig, zodat de Amster damse rechercheurs, die hem bij aan komst in Nederland opwachtten, bot vin gen. De overige arrestanten zijn Louis L., een zekere M. en mej. K., die onder een andere naam als zangeres bekendheid geniet. De politie in Finland heeft de in druk dat de in beslag genomen verdo vende middelen niet voor de handel, maar voor eigen gebruik bestemd wa ren. Zij heeft één van de vier aangehouden jazzmusici (waarschijnlijk de bassist To ny van H.) verantwoordelijk gesteld voor de illegale invoer van de gevonden ver dovende middelen. De andere musici zul len uit het land gezet worden. De zaak kwam aan het licht door een tip van personeel van een hotel in Villman- strand, waar de Nederlandse spelers ver bleven. De Fin had een enveloppe met haschisch in een samengevouwen krant gevonden. (Advertentie) Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Een zwaar bewapende bende heeft zich meester gemaakt van twee mil joen dollar uit een Amerikaanse post wagen. Deze buit is wellicht de grootste (in contant geld) die in de V.S. ooit by sedan werd ingehaald. De bestuurder, Patrick Schena (36) en de bewaker William F. Barret (51), waren beiden gewapend met dienstrevolvers kaliber 38. Enkele seconden nadat de sedan was gepasseerd verscheen een als politie- een nvprvai i* r i man verklede man op de weg die de een overval is behaald. In 1950 maak- bestuurder tot halthouden wenkte ten bandieten in Boston zich meester'mm van 1.219.000 dollar -r» uuu*r- De wijze waarop de overval werd De 16 zakken met geld die de ban- gepleegd leek op die welke doorgaans J-J 6 ual1 ETPhezifH WnrHf rinnr tinroo m dieten roofden, waren opgehaald van ®*b"igd d°°r tW»6 Van„de '•10 postkantoren in Cape Cod om naar de ™eesL.gtz°cJlte_,m?nnel? op. de uJst van het F.B.I., nl. Albert Nussbaum uit Buffalo, New York, en Bobby Wilcox- Federal Reserve Bank te Boston te worden gebracht. - son uit Duke, Oklahama. Beiden zijn De bende bestond uit minstens vier, in de omgeving gezien, mogelijk zeven personen, van wie een De roofoverval verliep gesmeerd. De het uniform van een. politieman droeg, rood-wit-blauwe postauto was cp weg Zij waren gewapend met jachtgeweren naar Boston toen het voertuig om en machinepistolen. streeks acht uur 'a avonds door een Barrett en Schena schenen er niets verdachts in te zien. Voor zij de list doorzagen, sprongen uit twee aan de kant geparkeerde wa gens mannen tevoorschijn, die vuur wapens op hen richtten. Vier bandieten, onder wie de als po litieman vermomde, namen in de post auto plaats en reden naar het noor den, Schena en Barrett vertelden later aan F.B.I.-agenten dat de postauto drie maal stopte. Elke keer werden enkele zakken geld overgeladen op andere auto's. Vervolg van pag. 1 Laat men dit propagandarumoer voor wat het is, de prestatie van de afgelopen vier dagen is er niet minder om. En van uit de gehele wereld krijgt Moskou dan ook welgemeende gelukwensen. Ook Kennedy zond een felicitatie naar Kroest- jev. Wat daar in staat wordt pas bekend gemaakt als de Sovjet-premier de bood schap gelezen heeft. Professor Lovell van Jodrell Bank heeft als altijd snel commentaar geleverd. „Naar mijn mening zijn de Russen thans zeker militair superieur in de ruimte", betoogde hij. Hij vreest dat de bouw van een ruimtestation minder tot doel zal heb ben een reis naar de maan te onder nemen dan wel om er atoomraketten te stationeren, die van daaruit elke plek op aarde kunnen raken. Ook de Amerikaan se spionage-satellieten zullen dra een ge makkelijk doelwit zijn voor de Russische afweerraketten, meent Lovell. Minder onder de indruk, maar wel realist, toonde zich gisteravond de Bre- dasche prof. Kooy, die voor de beeldbuis gevraagd werd naar zijn mening over de jongste Russische prestatie. Toen de ver slaggever hem vroeg of de maan nu be reikbaar is, na de vlucht van Nivolajew en Popovitsj, zei hij gedecideerd „neen". Daaraan zitten volgens hem nog te veel problemen vast. Maar dat het nog voor 1970 zal gebeuren geloofde hij wél James Webb, het hoofd van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, blijft optimist. Hij is er na de Sovjet-ruimtestunt nog altijd van over tuigd dat de Verenigde Staten erin zullen slagen eerder dan de Sovjet-Unie een ruimtevaarder op de maan te brengen en naar de aarde te laten terugkeren. Hij zei dit op een persconferentie, die speciaal belegd was om vragen te be antwoorden over de Russische ruimte vaartprestaties. Koning Saoed van Saoedie Arabië geejt zijn broers geen zakgeld meer omdat zij hun slaven en bij vrouwen hebben vrijgelaten. Dat beweerde gisteren het te Cairo verschijnende dagblad Al Akhbar. De koning had het optreden van zijn broers waanzinniggenoemd.. Het was tegen de Islam". Hij dacht er over zijn broers hun titels te ontnemen, aldus Al Akhbar. Prins Talal zou met de bevrijding der slaven begonnen zijn. Hij kon digde aan dat hij zich aan de moderne tijd zou aanpassen en zijn slaven en de leden van zijn harem zou vrijlaten. Prins Talal wilde ook de juwelen van zijn moeder verkopen. Zijn voorbeeld werd gevolgd door dè andere drie prinsen, Abdel Mohsen, Nawaj en Abdel Rahman. In Argentinië is een nieuwe crisis ont staan, doordat de generale staf geweigerd heeft de maandag tot chef-staf benoemde „rebellen"-generaal Carlos Maris Turolo als zodanig te erkennen. Alle officieren van de generale staf begaven zich naar het ministerie van oorlog om bij de nieu we minister voor het leger, generaal Cor- nejo, tegen deze benoeming te proteste ren. Toen generaal Turolo zijn functie wil de aanvaarden, weigerden alle 120 offi cieren hem te salueren. De generaal kon digde hierop aan dat zij zouden worden ontslagen. De stemming ter beurze was gister middag direct bij de opening vast ge weest voor de internationale waarden. Er ging in deze fondsen meer om dan de laatste dagen het geval was. Hierbij moet niet worden vergeten dat vele kan toren in het zuiden van het land als mede de beurs in Parijs en Brussel ge sloten bleven, wegens Maria Hemelvaart. Van die zijde miste de beurs gisteren dus de affaire. Kon Olies openden op f 140,80 circa f 1,50 boven het voorgaande slot. Unilevers waren zeer vast, plus f 2,50, op f 140,50. Philips was drie gul den hoger op f 160.30, terwijl AKU 7 Va punt beter in de markt lag en een koers bereikte van 374. De Amerikaanse doch ter van AKU de American Enka, sloot gisteren in New York bijna een dollar hoger. Hoogovens deden van zich spre ken met een koerswinst van twaalf pun ten bij een notering op 582. Nu men bijna zeker weet dat de be lastingen in Amerika niet voor 1 januari 1963 zullen worden verlaagd, heeft dit de nodige ontspanning met zich meege bracht. De economische situatie wordt voor Amerika aldaar voor de komende maanden niet ongunstig geacht. Mede hierdoor liet Wall Street dinsdag flinke koerswinsten aantekenen. Het Dow Jones- gemiddelde voor de industrie-aandelen doorbrak de 600 barrière. Ook de Neder landse hoofdfondsen lagen op de New- Yorkse beurs vast in de markt. Philips bijvoorbeeld sloot Va dollar hoger. De Westduitse beurzen waren gisteren vast tot zeer vast. De Russische ruimtevaar ders zijn behouden geland. Voor Ame rika is dit, aldus ae beurs een stimulans het beste beentje voor te zetten op het gebied van de ruimtevaart. Men ver wacht dat dit zal leiden tot grotere acti viteiten waarvan het Amerikaanse be drijfsleven zal kunnen profiteren. Er waren dus voldoende factoren aan wezig, die een gunstige stemming in Amsterdam in de hand werkten. Dat hiervan gebruik werd gemaakt is dan ook aan bovenvermelde koersen duide lijk te merken. De hoofdfondsen bleven ook gedurende de verdere beursduur aan de vaste kant. Voor de scheepvaartwaarden bestond enige belangstelling. De koerswinsten beliepen één tot twee punten. Ook de leidende cultures lagen goed gedispo neerd in de markt. Staatsfondsen door elkaar iets vriendelijker. 14-8 15-8 Ned. '59 4% 99 Je 99 A Ned. '61 4'/* 99 99% Ned. '47 3 Va 89 89»'2 Ned. grootboek 1946 90 Va 90% AKU 366 373 »'2 Hoogovens 570 581% Philips 157,4 160.3 Unilever 138 140.7 Kon. Olie 139.4 140.5 HAL 123% 125% Scheepvaartunie 131 133 Amst. Bank 371! 2 373 Ned. Handelmij. 330 330 Lucas Bols 828 830 Drie Hoefijzers Mach. Breda 237 237 Zeeuwse confectie Bijenkorf 822 828 Simons Emb.f. en houth. 252 255 Van Gelders papier 298 310 Heineken 457 465 Hero Conserven 320 Holl. Beton Mij. 367 372 Kon. Zout 736 737 Nijverdal - Ten Cate 231 235 De Schelde 263 262 Scholten Foxhol 771 760 Thomassen en Drijver 668 670 Van Vlissingen Katoen 310 310 Vredestein 375 383 Zwanenberg Organon 880 892 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 374—374 1/2: Kon. Olie 140.80— 141.90 gl; Philips 160.60—163.20: Unilever 140.80142.00; Hoogovens 583—581.

de Stem | 1962 | | pagina 15