Kwestie Berlijn sedert zaterdag roodgloeiend SOVJET-ASTRONAUTEN IN DUBBELVLUCHT Drempel Een kwestie van luttele uren? voor maanreis: Halve wereld kijkt mee Trommelaeren bijna zeker kampioenen DE „UTRECHT" WEER THUIS Indonesië vreest dat het venijn in de staart zit Sohlen wordt naar de V.S. gedeporteerd DAGBLAD VOOR ZEELAND Opklaringen Aartsbisschop van Makassar land in ons Hagenaars na vulkaantrip in veiligheid Belgische bus in ravijn gestort Nederlandse vrouw om het leven gekomen Machtsvertoon bij de muur 102e JAARGANG No. 24053 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 13 AUGUSTUS 1962 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs 1 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. ƒ.1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau /pp„wse Pijnden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) WOSTOK-DUO HEEFT ALLE RECORDS GEBROKEN De Sovjet-Unie heeft de ivereld dit weekeinde gedwon gen om naar de hemel te kijken, waar twee Russische astronauten, Andrian JSikolajew en Pavel Popovitsj in afzonderlijke ruimtecabines rond de aardbol razen. Alhoewel de Sovjet-Unie de aandacht van het mensdom meestal op het heelal richt als er op aarde iets voorvalt ivat het daglicht niet verdragen kan, wordt men toch ver vuld van bewondering voor de moed van de beide astro nauten en voor het technisch kunnen van de Russische geleerden. „Wostok 3" en „Wostok 4" beschreven van morgen nog steeds elliptische banen om de aarde. Het was niet bekend wanneer zij zullen landen. Er worden, behalve deze reeds sensationele vluchten, op korte termijn nieuwe lan ceringen verwacht. Sommige waarnemers in Moskou spreken zelfs van vijf ruimte- vluchten tegelijk. Eén en ander zou deel uitmaken van een oefenprogramma voor de bouw van een tussenstationin de ruimte tussen aarde en maan. Onwillekeurig bekruipt de toeschouwer het gevoel dat Jules Ver nes voorspellingen bewaarheid worden als hij het „ruimte-logboek", zoals dat op de telexmachines voor onze ogen ontstond, leest. Wie zich daarbij realiseert dat de gegevens betrekking hebben op twee jongemannen, wier voertuig als een verschietende ster aan de hemel te zien is, zal een gevoel van huivering moeilijk kunnen onderdrukken. werken. Door de patrijspoort ziet hij de aarde. 11 UUR: Radio Moskou kondigt de lan cering aan. Even later verschijnen op de televisieschermen beelden uit Wostok 3. De stem van Nikolajew, die een bood- ZATERDAG 9.30 UUR, NED. TIJD. - ^„rd wÜrd™"7 Vanaf een onbekende lanceerbasis wordt' 1J volgende omloop, „Wostok 3", met aan boord de 32-jarige, ongehuwde majoor Nikolajew. naar zijn baan in de ruimte geschoten. Doel: meer gegevens te krijgen over de invloed van ruimtevluchten op het menselijk lichaam; bestudering van het menselijk gedrag bij gewichtloosheid; verbetering van de ap paratuur aan boord. Duur: onbekend. Outillage: radio- en beeldcontact met de basis. CIRCA 10 UUR: De „Wostok 3" nadert zijn ellipsvormige baan, welke zich op minimaal 183 kilometer en maximaal 251 kilometer van de aarde bevindt. Het radio baken aan boord begint zijn „briep briep" uit te zenden. De hoek van de baan met de evenaar bedraagt ongeveer 65 graden. 10.10 UUR: Nikolajew begint met het testen van de apparatuur. Alles blijkt te IN FRANSE kringen schat men dat se dert de dag dat Algerië onafhankelijk is geworden, ongeveer duizend Europea nen zijn gearresteerd door mohamme daanse politiemannen, omdat zij met de O.A.S. zouden hebben geheuld. Circa 150 vermisten zijn teruggekomen. EEN POES in Bolsward heeft een volle dag doorgebracht inde stofzak van een stofzuiger. Het dier moet daarin ge wipt zijn toen de stofzak werd geleegd. DE KOSTBARE schilderijen van jhr. Loudon uit Bloemendaal zijn zaterdag op het politiebureau van Bloemendaal gearriveerd, verpakt in dekens en hand doeken. De verdachten zullen in Neder land berecht worden. DE WERELDRAAD van kerken heeft de verzoeken om lidmaatschap van zes Russische kerken en van de evangelische kerk van Zuidoost-Afrika in behandeling genomen De aangesloten kerken moeten nu over toelating stemmen. ZES KLEINE kinderen in Leiden, die vrijdag alleen thuis waren, gingen uit verveling met vuur spelen. Ge-volg: Vand, waarbij een anderhalfjarige kleu ter dm het leven kwam. Het huis werd gedeeltelijk verwoest. CHARLES BOHLEN, vroeger speciaal adviseur van minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, is benoemd tot ambassa deur van de V.S. in Parijs. f Weersverwachting, geldig tot maan- J t dagavond: J J Enkele plaatselijke opklaringen, maar t ook hier en daar regen. Matige tot t zwakke wind, in hoofdzaak tussen J noord en oost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. t Vandaag: zon onder 20.12 uur. Maan t onder 1.21 uur. i Morgen: zon op 5.19 uur. Maan onder t z-13 uur. door de cabine. „Mijn eetlust is prima", zegt hij. „Ik zie bergen, rivieren en grote wegen op aarde. Ik groet mijn opmer kelijk vaderland". 23.55 UUR: Nikolajew heeft 300.000 km in de ruimte afgelegd en gaat slapen. ZONDAG 5 UUR: Na 12 omwentelingen ontwaakt de astronaut. De instrumenten hebben gedurende zijn slaap automatisch gewerkt. „Ik voel mij goed. Alles wel aan boord", meldt Nikolajew. Op de lan ceerbasis bekijken geleerden de diagram men van Nikolajews hartslag en adem haling tijdens zijn slaap. 8 UUR: Nikolajew vraagt aan de aarde, na 630.000 km te hebben afgelegd: „Hoe is de uitslag van de wedstrijd om de Sovjet-voetbalbeker van gisteravond?" De aarde antwoordt. De astronaut felici teert de winnende club. 9.02 UUR: Van een onbekende lanceerbasis wordt „Wostok 3" de 88 minuten en 5 seconden later, komt ook Nikolajews stem door. 12.20 UUR: Nikolajew begint zijn derde ronde. Sterrenwachten overal ter wereld vangen de signalen van de „Wostok 3" op. In Bochum klinkt Nikolajews stem even helder als door een telefoon. „Alles is goed met mij", zegt de astronaut. ,Ik groet de vrienden van het socialisme". 12.30 UUR: Moscovieten rennen opge togen de straat op en nodigen vrienden uit om naar de t.v. te komen kijken. Op het scherm verschijnt Nikolajew, die langzame gebaren maakt en soms de ogen sluit. Er wordt een radioverbinding tussen Nikolajew en premier Kroestjev tot stand gebracht. „Ik ben trots dat ik deze missie kan uitvoeren waarmee de partij mij heeft belast", zegt Nikolajew, die geboren is buiten het gebied van de Sovjet-Unie, namelijk in de autonome republiek Tsjoe- vasj. Kroest jev antwoordt: „Wij zijn trots op je, kameraad". 13 UUR: De V.S. maken bekend dat er geen kernproeven in de ruimte zullen worden ondernomen, zolang zich daar Russische ruimtecabines bevinden. 17 UUR: Weer verschijnt Nikolajew op de beeldschermen. Hij heeft een uur ge rust en is kennelijk fit. Uit diverse landen wordt ontvangst van de beelden uit de ruimte via Moskou gemeld. Nikolajew richt boodschappen tot de bewoners van de werelddelen die binnen het bereik van zijn zender vallen. Felicitaties uit alle landen bereiken Moskou. 19.05 UUR: De „Wostok 3" heeft vijf omwentelingen gemaakt. Nikolajew trekt zijn ruimtepak uit en beweegt zich vrij (Van onze verslaggever) Met 116 van de 120 te behalen punten hebben de Trommelaeren van Roesendaele uit Roosendaal zich tijdens de marswedstrijden van zondag op het Wereldmuziek concours te Kerkrade aan de top geplaatst. Met één punt voorsprong op The National Band of New Zea land zijn zij nu de voornaamste pre tendenten voor het wereldkampi oenschap, dat zij ook in 1958 heb' ben behaald. Woensdag a.s. worden de laatste marswedstrijden te Kerkrade ge houden. Het lijkt niet waarschijn lijk dat er dan nog ernstige concur rentie voor de Roosendalers zal zijn. Voor een verslag zie ook elders in ons blad. (Van onze Haagse redacteur) De aartsbisschop van Makassar, mgr. N. Schneiders (CICM) brengt op het ogenblik een bezoek aan ons land. Mgr. Schneiders, die destijds bij de souvereiniteitsoverdracht de Indone sische nationaliteit heeft aangenomen, maakt de reis naar Nederland via Rome met medeweten van de Indo nesische regering. De aartsbisschop heeft het weekend doorgebracht in het missiehuis van de paters van Scheut te Vught in Noord- Brabant, waar hij vroeger zelf leraar en prefect is geweest. Deze week zal hij ook enkele dagen in Den Haag ver blijven. ruimte ingeschoten. Aan boord be vindt zich overste Pavel Popovitsj. Radio Moskou meldt, dat de twee ruimteschepen contact met elkaar hebben gemaakt en in dezelfde baan om de aarde wentelen. 9.30 UUR: De eerste beelden van Po povitsj verschijnen op de Russische t.v.- schermen. Ook Popovitsj groet Kroestjev en vertelt hoe hij zijn ruimtevaartuig be stuurt om het nabij de „Wostok 3" te brengen. De 32-jarige Popovitsj is ge trouwd en vader van een dochter. Hij is de eerste leerling van de Sovjetschool voor ruimtevaart. 11 UUR: Een driehoeksgesprek tussen de twee „Wostoks" en de aarde slaagt uitstekend. Vanaf de- aarde antwoordt ruimtevaarder nr. 1: Gagarin. 15 UUR: Televisiestations overal ter wereld melden de ontvangst van beelden van de twee astronauten. De ruimtevaar ders kunnen door de patrijspoorten el- kaars ruimtecabines zien. Met een vaart van 28.800 km per uur tollen zij om de aarde. Het record van Titov (17 banen) is allang door Nikolajew gebroken. 17 UUR: Beide ruimtevaarders hebben hun riemen losgemaakt en wandelen door de cabine. De Russische geleerde Tsjis- tovski verklaart dat de ruimtevluchten „enkele dagen" zullen duren. „Het is de beslisende stap bij het voorbereiden van maanvluchten", zegt hij. Westelijke geleerden opperen de ge dachte, dat de Russen binnen enkele jaren op de maan zullen landen. De paus zegt: „Ik bid voor de astro nauten, die de lichamelijke, geestelijke en intellectuele gaven van de mens aan een vuurproef onderwerpen". 19 UUR: De ruimtevaarders gaan slapen. Beelden van de twee Wostoks zijn ook door de N.T.S. ontvangen en op spaar zame manier uitgezonden, na op film te zijn vastgelegd. De rechtstreekse uitzen dingen van gistermiddag b.v. gingen aan de neus van de Nederlandse kijkers voorbij. Gissingen zijn er genoeg. Britse ge leerden verwachtten een „adaptie" van de twee Wostoks in de ruimte, anderen rekenen op een verenigde landing van Dit zijn de Russische kosmonauten Nikolajev (l.) en Popovitsj in hun ruimtepakken. (Telefoto) Sedert vrijdagmiddag heeft men in grote angst verkeerd omtrent het lot van drie Hagenaars, vader en zoons Wilck, die een bergtoer op de vulkaan Etna maakten en daarvan niet tijdig terug keerden. Er gingen hulppatrouilles op pad, maar een hevig onweer noopte de redders za terdagavond tot terugkeer. Men had de hoop de Hagenaars levend aan te tref fen, al laten varen, want sinds enkeje dagen braakt de Etna lava en as ujt. Gisterenmorgen, toen het zoeken werd hervat, vond men de drie Hagenaars, uit geput maar gezond, op de zuidwestelijke vulkaanhelling. De Nederlandse mevrouw J. van Tiel- Doorenweerd (54 jaar) is omgekomen bij een ongeluk met een Belgische touring car, die op weg was van Antwerpen naar de Franse zuidkust. De bus, waarin veertig vakantiegan gers zaten, reed in de buurt van Grasse door een hekje en stortte in een ravijn. Mevrouw Van Tiel moet op slag dood zijn geweest. Alle andere inzittenden werden gewond. Helikopters verleenden assistentie bij het vervoer van de slacht offers naar het ziekenhuis. Talrijke ge- de twee astronauten, vermoedelijk van- wonden zijn er slecht aan toe, alhoewel daag- niemand in levensgevaar verkeert. Vandaag precies een jaar geleden werd dwars door Berlijn de beruchte muur gebouwd. Rond deze muur is thans heel wat gaande dat tot bezorgdheid stemt. De inleiding vormde een in krasse bewoordingen gestelde nota van de Sovjets aan de westelijke mogendheden, die worden beschuldigd van „bomaanslagen" op de muur, die mensenlevens hebben gekost, provocaties en de voorbereiding van acties tegen Oost-Duitsland." Prompt daarop verschenen er aan de oostelijke zijde van de muur sterke mili taire eenheden, zowel van Ulbrichts „Volkseigene Armee", als van het rode leger. De duidelijke bedoeling van de troepenbewegingen, die vooral 's nachts plaatsvinden, maar net niet genoeg ge camoufleerd zijn, is kennelijk een angst psychose bij de Oostberlijners teweeg te brengen op de dag dat de muur zijn trieste jubileum viert. Vorige week werden er in Bonn be richten ontvangen over onrust in het Oostduitse Leunagebied, waar Russische tanks en zwaar bewapende rode soldaten het 38.000 man tellende personeel van de Walter Ulbrichtfabrieken tot de orde moesten roepen. Er heerste onrust onder de arbeiders om de eenvoudige reden dat zij honger hadden. Ondanks dat waren de „normen" weer eens verhoogd, waarna de arbeiders met staking dreigden. De onrust werd bezworen zonder dat er bloed vloeide. Het nabijgelegen stadje Merseburg, waar veel fabrieksarbeiders wonen, werd af gegrendeld. De Westberlijnse politiemacht is van daag volledig op de been om ongeregeld heden tijdens de herdenking van het feit dat de muur een jaar geleden werd op gericht, te verhinderen. Het stadsbestuur en de kerken hebben aangedrongen op een rustige en waardige herdenking. Om twaalf uur staat het verkeer drie minuten stil, waarna de klokken zullen luiden ten teken voor de Oostberlijners dat hun stadgenoten aan de goede kant van de muur aan hen denken. Het 12.300 sterke westelijke garnizoen in vrij Berlijn zal vandaag eveneens pa raat zijn. Ondanks de verscherpte be waking klom gisteren een Oostduitse grensbewaker over de muur. Twee Oost duitse jongelui zijn met een vlot via de Oostzee aan Ulbricht ontsnapt. Aan de Beierse grens vonden wachtposten een Oostduitse politieman, diens vrouw en twee kinderen, die door het prikkeldraad waren gekropen. Het IJzeren Gordijn is zaterdag open gegaan voor een 9-jarig Hongaars meisje, dat door bemiddeling van het Rode Kruis met haar ouders die in de V.S. wonen, zal worden verenigd. Het meisje, Ildico Takacs, was gistermiddag op Schiphol, waar het vliegtuig waarmee zij reist een tussenlanding maakte. Amerika heeft Rusland wederom vier- mogendhedenbesprekingen over Berlijn voorgesteld. Ter herdenking van de oprichting van Ulbrichts muur in Berlijn publiceren wij vandaag een fotoreportage, welke de lezer elders in dit blad aantreft. Triest laatste hoofdstuk van koloniale historie Terwyl op diverse eilanden, die nog steeds tot het Nederlands territorium behoren, Indonesische militairen te genover Nederlandse strijdkrachten staan, treden in New York de Neder landse en Indonesische onderhande laars elkaar met de hoed in de hand tegemoet om het laatste hoofdstuk van Nederlands koloniale geschiede nis te schrijven. Indonesië heeft het bestaan om aan de vooravond van onderhandelingen nieuwe infiltraties op eilanden, die tot Nieuw-Guinea worden gerekend, uit te voeren. Een landingspoging van zes Indonesische scheepjes kon zater dagmorgen worden verijdeld. Bij lan dingen, eveneens vanuit zee, zijn niettemin bijna 200 Indonesische mi litairen op de eilandjes Was en Misool aan land gekomen. Nederlandse ma riniers bestrijden hen daar. Verbazing Toch zal Nederland he-t overleg in New York niet afbreken en daarover toont zelfs Soekarno's vertrouweling, Soebandrio, die de Indonesische deld- gatie leidt, zich verbaasd. Hij is gis teren bij V.N.-secretaris-generaal Oe Thant ontboden en daarna zei hij dat enkele informele conferenties nodig konden zijn, alvorens men met Ne derland tot zaken zou komen. De da tum voor de overdrachtsconferentie aanvankelijk rekende men erop dat de delegaties vandaag zouden be ginnen -- zou, aldus Soebandrio, door Oe Thant worden vastgesteld. In Indonesische delegatiekringen werd gisteren gezegd: De Nederlan ders zullen heus nog wel met een nieuw standpunt of een ander vraag stuk voor de dag komen, waardoor het hele overleg te niet wordt gedaan. Zij dachten daarbij aan Nederlandse eisen inzake schadevergoeding voor door Indonesië gestolen Nederlands bezit ter waarde van enkele miljar den. Vlagvertoon Het rumoer over „het memoran dum" is nog steeds niet verstomd. In dit memorandum zouden de V.N. aan Indonesië de garantie hebben gegeven dat de Indonesische vlag in Hollandia mag worden gehesen nog vóór de Ne derlanders daar weg zijn, om op die manier een „symbolische overdracht" tot stand te brengen. Indonesië be weert dat de Nederlandse onderhan delaar, dr. Van Roijen, het met dit vlagvertoon in principe eens was. Van Roijen, die met een zeer somber ge zicht rondloopt, heeft hierover niets gezegd, maar wel is van Nederlandse kant ontkend dat wij om intrekking van dit memorandum hebben ge vraagd. Wrok Het formele protest tegen de jong ste Indonesische landingen circuleert thans als „document van de veilig heidsraad' 'onder de V.N.-leden. De Veiligheidsraad zal niet bijeen wor den geroepen. Dr. Van Roijen zei, toen men hem vroeg hoe ver de Ne derlandse lankmoedigheid strekte: „Wij zijn optimist, Dat moeten wij wel zijn". Dit duidt op een wrok, die men koestert jegens de regering van de V.S., een wrok welke waarnemers in New York duidelijk hebben ge signaleerd. Landingen Over de landingen op de eilandjes Was en Misool is nog weinig bekend, evenmin als over de tegenacties. De Nederlandse mariniers zouden vrijdag een tegenlanding hebben uitgevoerd, waarna de infiltranten het oerwoud zijn ingejaagd. Zes Indonesische lan dingsvaartuigen, die zaterdag op Mi sool aankoersten, werden door mari nestrijdkrachten, na een artillerie duel, tot vluchten gedwongen. Aan boord van één der vijandelijke vaar tuigen werd een felle lichtflits waar genomen, welke wellicht duidt op een voltreffer. Een jager van de Kon Marine ligt voor de kust van Misool en steunt de troepen die te land ope reren. In Indonesië worden op grote schaal schepen en voertuigen gevor derd. In Newyorkse conferentiekringen werd gezegd, dat de hele geschiedenis Nederland „tot hier" zit en dat men kan verwachten dat na een informele inleiding, welke vandaag kan begin nen, het formele deel van de onder handelingen in luttele uren kan wor den afgewerkt. Dat kan morgen al zijn, zo werd gezegd. Hr. Ms. onderzeeboot Utrecht is na een reis van ruim anderhalf jaar weer teruggekeerd in de haven van Nieuwediep. Op de foto zien we een overzicht van de kade tijdens het stormachtige welkom dat familieleden en vrienden de bijna 300 opvarenden van de bodem bereidden. De Britse regering heeft zaterdag avond een deportatiebevel uitgevaardigd tegen de spion voor de Sovjets, dr. So- blen. De spion zal op een vliegtuig (men weet nog niet van welke maatschappij) worden gezet, dat naar de V.S. vliegt. Daar wacht Soblen levenslange gevan genisstraf. De regering van Israël is tevreden dat Engeland dit besluit heeft genomen, want nu behoeft het zijn vingers niet te branden aan allerlei juridische ver wikkelingen. De advocaten van Soblen hebben ver klaard „met hand en tand" te zullen vechten om te voorkomen dat Soblen wordt gedeporteerd. Men verwacht dat de Britse regering eerst het verweer van de advocaten zal aan horen en pas daar na tot deportatie zal overgaan. In het Lagerhuis is van socialistische zijde te gen het deportatiebevel geageerd. GEHEIMZINNIGE kikkervisjes, die in Rhenen waren geboren, blijken noch door een tekort aan jodium, noch door kernstraling zo uit de kluiten te zijn ge wassen. Het zijn kindertje van do knof- lookpad, een zeldzame snaak. Artis heeft er geen belangstelling voor.

de Stem | 1962 | | pagina 1