tweemaal landingen op nieuw-guinea Maandag formele onderhandelingen Er hangt storm in de lucht rond kwestie Berlijn Door Nw.-Guinea-kwestie honderden miljoenen boven de 10-miljard-grens Aerdenhout-schilderijen ontsnapt aan auto-ongeluk VERWACHTING RIJKSBEGROTING 1963 Belgische boeren in het offensief Wielerploeg Salo voor SPAAK GEEFT VERZET OP Minister Strauss voorspelt: Enorme inbraak in Tilburg Eén dode en twee gewonden DAGBLAD VOOR ZEELAND HET GEWRAAKTE MEMORANDUM Europese politieke Unie Guur weer Politieambtenaren Dienstcommissies krijgen nu een wettelijke basis Twee Russische kernontploffingen Argentinië Deel van het leger steunt Arana Bewoners op vakantie 102e JAARGANG No. 24052 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J* R- A. Bruna. Redactieraad: J- M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 liinen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2893) Bureau vflfir /poiiwsp Ei anden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 O REGERING LEGT ZICH ZELFBEHEERSING OP Zoals bekend heeft donderdag een woordvoerder van het V.N.- secretariaat gezegd dat door een onschuldig abuis" pas een a twee dagen na 31 juli een kopie van een memorandum aan Soebandrio aan de heer Schürmann ter hand is ge steld. Voorts omschreef men dit stuk niet als een memorandum maar als een aide memoire". In Den Haag wordt thans alge meen aangenomen, aldus weet UP1 te berichten, dat dit stuk een aan tal afspraken tussen de heer Oe Thant en de Indonesische regering bevat, betrekking hebbende op de periode na 1 oktober 1962derhalve de periode waarin geen Nederlands gezag meer bestaat. Om die reden, zeggen diploma tieke kringen in Den Haagbestond strikt gesproken voor Oe Thant niet de noodzaak de Nederlandse rege ring van zijn bilaterale afspraken op de hoogte te brengen. Toch werd ook in deze kringen de huidige gang van zaken „wei nig elegant" genoemd en toonde men enig begrip voor het feit dat de Nederlandse regering hierover ontsticht zou zijn. (Exclusief Dagblad de Stem) De KNWU heeft vrijdagavond om half twaalf de volgende wieler ploeg voor Salo bekendgemaakt: Van den Borgh, Damen, Janssen, Niesteji, Hugens, Maliepaard, Zil verberg en Rentmeester. Reserves zijn Kersten, Van Amsterdam, Knops en Van der Putten. Spaak, de Belgische minister van bui tenlandse zaken, heeft aan president De Gaulle van Frankrijk geschreven dat hij zijn verzet tegen een Europese po litieke unie, zoals door Frankrijk wordt nagestreefd, opgeeft. Deze mededeling is vrijdagavond door het Franse ministe rie van buitenlandse zaken bevestigd. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken gaf vrij dagavond als commentaar: „Wij erkennen dat Spaaks brief een poging is om nader tot het Franse standpunt te komen, maar de meningsverschillen zijn nog niet ge heel verdwenen". Hij zei het niet waar schijnlijk te achten, dat in september in Rome een vergadering over de Europese politieke unie zal worden gehouden. Van onze parlementaire redactie) Deze week blijken tot tweemaal toe opnieuw Indone sische infiltranten niet boten geland te zijn op Nieuw- Guinea. De eerste landing gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag op het eiland Was ten westen van het schiereiland Onin. Daar werden veertig infiltranten aan land gebracht. In de nacht van donderdag op vrijdag is een nog onbekend aantal Indonesiërs geland bij liet plaatsje Wey op het eiland Misool, een van de Radja- ampat-eilanden ten westen van Sorong. De landingen geschiedden met speciale speedboten. Beide groepen infil tranten zijn gelokaliseerd, het eerste vuurcontact heeft reeds plaatsgehad. Het blijken Indonesische mariniers te zijn. De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de V. N. heeft opdracht ontvangen terstond de waarnemend secretaris-gene raal van deze organisatie in kennis te stellen van deze agressieve acties, met verzoek de leden van de Veiligheidsraad ter zake in te lichten. In regeringskringen in Den Haag heeft men met verontwaardi ging kennis genomen van nieuwe landingen van Indonesische strijd krachten op Nieuw-Guinea. met Indonesië in het vooruitzicht ont- Een woordvoerder van het ministerie tu buitenlandse zaken verklaarde gisteravond „De regering acht deze nieuwe landingen onder de huidige om standigheden een hoogst ernstig feit." In de huidige situatie is deze reactie Nederlandse kant wel zeer ge matigd. De Nederlandse regering streeft er kennelijk naar alles te vermijden, wat de komende onderhandelingen met Indonesië in New-York in gevaar zou kunnen brengen. Men vreest blijkbaar, dat wanneer de Nederlandse regering een gepeperd protest zou laten horen, Indonesië hierin aanleiding zou kunnen zien zijn plaats aan de conferentietafel niet in te nemen- Nederland zou dan in de kaart spelen van de groep-Jani, die zoals wij gisteren meldden, het Nieuw- Guineaconflict liever met wapengeweld zou willen oplossen dan langs diploma tieke weg. De onder de gegeven omstandigheden wel zeer moeilijke tactiek van zelf beheersing, welke door Den Haag wordt gevolgd, is blijkens onze informaties ook het richtsnoer voor het Nederlandse militaire commando op Nieuw-Guinea. Zijn wij welingelicht dan beperken onze strijdkrachten zich op dit ogenblik in hoofdzaak tot het afgrendelen van ge- infiltreerde gebieden. Met een akkoord hcudt men zich waar mogelijk van acties, die levensgevaar kunnen op leveren voor onze militairen. Deze tactiek kan gevolgd worden omdat ook de nieuwe Indonesische infiltraties geen ernstige militaire bedreiging opleveren. In militaire kringen spreekt men schou derophalend van stuntwerk, waarmee Djakarta voor intern gebruik de indruk wil wekken dat de verwachte overdracht van Nieuw-Guinea ook door wapen geweld bewerkstelligd is. De strijdkrachten in Indonesië hebben 36 koopvaardijschepen gevorderd, het betreft een totale scheepsruimte van 35 pCt van de Indonesische oorlogsvloot. Gesprekken over en weer Dr. J. van Roijen, Nederlands am bassadeur in Washington, heeft een gesprek gehad met Oe Thant, de waarnemend secretaris-generaal van de V.N. Van Roijen is vergezeld van mr. C. Schürmann, Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de V.N. Intussen hebben Nederlandse en Indonesische deskundigen vrijdag in Washington het overleg over verschei dene budgetaire, administratieve, mili taire en financiële kwesties voortgezet. Beide partijen moeten o.m. overeen stemming bereiken over het verdelen van de kosten voor de aanwezigheid van de V.N. op Nieuw-Guinea, in de maanden, voordat Indonesië het gezag overneemt. Ook de ontwikkelingspro jee AMERSFOORTS OUDSTE inwoonster, mevrouw H. A. Wijnands-Maas, is giste ren honderd jaar geworden. Een van de wensen van de honderdjarige was, dat de hoge heg voor haar huis zou worden gesnoeid en de gemeentelijke plant soenendienst had die wens in de och tenduren vervuld. DE V.S. HEBBEN DE Verenigde Naties gisteren meegedeeld bereid te zijn in de naaste toekomst economische en andere maatregelen te nemen, die ten doel hebben een einde te maken aan de afscheiding van Katanga. OP EEN NIET beveiligde overweg in de dwarsweg tussen Woudenberg en Veenendaal is gistermorgen een tractor onder een goederentrein gekomen. De bestuurder van de tractor kwam om het leven. DRIE BROERTJES uit Groesbeek zijn gislermiddag in een bos aan de Neder lands Duitse grens door scherven van een uit de oorlog achtergebleven projectiel getroffen, waarbij de oudste jongen, de veertienjarige Hans de Bruin, op slag werd gedood. Zijn elfjarige broertje Peter werd levensgevaarlijk ge- V-Pe v«fjarige Theo werd in het onderlijf gewond. - Weersverwachting, medegedeeld aSond 1 K N M-L' geldig tot van" 5 Zwaar bewolkt met vooral aan- vankelijk regen of motregen- Krach- t hge of harde, aan de kust mogelijk f t stormachtige zuidwestelijke wind. i Nog steeds koud. J Het Belgisch weerkundig instituut: J veel bewolking, regen, harde wind. i t Geen verbetering in temperaturen. Vandaag zon onder 20.13 uur t maan onder 00.40 uur. t Morgen zon op 5.18 uur maan t op 17.45 uur. t De voorzichtigheid van de Akense politie heeft de schilderijen van jhr. Loudon, president-directeur van de koninklijke Shell-groep, die ten koste van zoveel moeite en speurwerk van de politiekorpsen van deze stad, Vaals, Heerlen, Bloe- mendaal en Bern nog maar net weer terecht zijn, behoed voor een auto-ongeluk, dat wel eens funest voor deze kostbare kunstwerken had kunnen aflopen. Er is sprake van geweest, dat de heer W. van Essen, directeur van het centraal expertise-bureau in Amsterdam, die gisteren in gezelschap van rechercheur A. de Ligt van de Bloemendaalse politie uit Aken naar huis zou terugkeren de schilderijen in zijn wagen zou meenemen. De Akense politie raadde dit echter af met het oog op de mogelijkheid van een auto-ongeluk en het mag een geluk heten, dat de schilderijen nog in Aken zijn gebleven, want de auto, waarin de heren Van Essen en De Ligt reisden is gistermiddag op rijksweg 26 bij Culemborg enige malen over de kop ge- slagne om vervolgens als een volkomen wrak op de middenberm te blijven liggen. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. Op de foto Politieambtenaar te Aken buigen zich over de kostbare schatten. ten, die Nederland op westelijk Nieuw- Guinea is begonnen, worden besproken. Ei schijnt va nbeide zijden naar ge streefd te worden de formele onder- hrndelingen maandag te doen begin nen. Men leidde dit af uit het feit, dat UNO-deskundigen gisteren aan de be sprekingen deelnamen. Er zou geen kwestie zijn van een reëel obstakel, zo dat men hoopt maandag aanstaande de eigenlijke besprekingen te kunnen in leiden. Soebandrio is vrijdag in Tokio aange komen. Hij blijft daar één dag. Tijdens een oponthoud van een uur in Manilla heeft Soebandrio een onderhoud gehad met de Philippijnse vice-president Pelaez. Vandaag heeft de Indonesische minister een gesprek met zijn Japanse collega. Soebandrio hoopt 20 augustus in Djakarta terug te zijn na afloop van de formele onderhandelingen. Hij wordt zondagmiddag om half zes in New-York verwacht. De ministerraad is vrijdag j.l. in de Treves-zaal bijeengeweest voor o.m. be spreking van de kwestie Nieuw-Guinea. Papoea's demonstreerden Ruim 1500 Papoea's hebben vrijdag morgen gedemonstreerd ten gunste van zelfbeschikking onder auspiciën van het comité „Front nationaal Papoea". De demonstratie had een rustig verloop. Onder de deelnemers bevonden zich pijl en boog dragende krijgslieden, het bovenlichaam ontbloot, dat beschilderd was met oorlogskleuren. Een orkest samengesteld uit fluiten en trommel slagers, werd voorafgegaan door een Papoea, die op een grote zeeschelp blies. De meeste mannen droegen de eigen vlag. Er werden ook spandoeken mee gedragen. De 1500 zongen voor het gebouw van de Nieuw-Guinea-raad het lied „Denk aan Papoea-volk, dood aan Soekarno' Het werd gezongen op de wijs van „Lang zal hij leven....". Ook de Marseillaise werd aangeheven. Op de spandoeken stond bijvoorbeeld „De Nederlandse regering is om het maar kort te zeggen een leugenaar". Of ,.Ook gij, Brutus Van Roijen Een ander opschrift luidde „Hoeveel dollar kost een Papoea-yankee De menigte werd toegesproken door drie leden van de Nieuw-Guinea-raad. Kaisiepo zei „De Nederlanders ver trekken met tranen uit West-Papoea en die tranen worden aanvaard omdat ze gemeend zijn". Hij bracht de Neder landers dank voor het werk, dat zij had den verricht. Na afloop van de demonstratie ging men ordelijk uiteen. Het is de bedoeling, dat aan de poli- tie-ambtenaren het hun toekomende ver hoogde salaris over de maand oktober wordt uitbetaald en zo spoedig moge lijk de herberekende salarissen over het tijdvak van 1 januari tot 1 oktober 1962. Verwacht wordt, dat de nieuwe sala riëring, die als een aanmerkelijke verbe tering wordt beschouwd, gunstig zal werken op de belangstelling voor de opleidingsscholen van de rijks- en ge meentepolitie. Bij de gemeentepolitie zijn reeds in vele plaatsen officieus dienstcommissies werkzaam, door het in uitzicht gestelde koninklijk besluit zullen deze een wette lijke basis krijgen. De burgemeester zal volgens dit K.b. een dienstcommissie bij zijn politiekorps kunnen instellen. Het verzoek van de centrale van po- litie-organisaties tot uitbreiding van de mogelijkheid om oudere politie-ambte- naren, die niet in het bezit zijn van het politie-diploma aa, (dat vereist is voor de bevordering tot wachtmeester eerste klasse-hoofdagent) na een aantal dienstjaren tot deze rangen te bevorde ren, zal nog verder in de commissie van overleg in bespreking komen. Volgens een speciale correspondent in Bonn van het Turijnse blad „La Stampa" heeft de Westduitse minister van defensie, Strauss, in een interview met hem verklaard, dat er over de kwestie Berlijn „een storm in aantocht is". „Wij kunnen in' geen enkel opzicht op timisten blijven en blijven geloven, dat er niets zal gebeuren", aldus volgens de correspondent minister Strauss. Hij ver klaarde van oordeel te zijn dat, hoewel de Sovjet-Unie geen wereldoorlog wil, zij voor Berlijn een aantal politieke en technische maatregelen heeft voorbe reid. Misschien hebben de Russen nog nie+ besloten of zij deze tegelijkertijd zullen uitvoeren, dan wel over een be paalde periode te verdelen, hetzij vóór, tegelijk met of na de ondertekening van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland, doch „in elk geval hangt er storm in de lucht", aldus minister Strauss. De minister zou voorts hebben ver klaard, dat er tussen West-Duitsland en de Verenigde Staten over de twee voornaamste doelstellingen van het N.A.V.O.-bondgenootschap voorkoming van oorlog in elke vorm, resp. het be perken van een oorlog in duur en om vang totdat de vroegere status zal zijn hersteld, geen meningsverschil bestaat, doch wel over de wijze waarop deze doelstellingen zouden kunnen worden bereikt. De minister voegde er echter aan toe, dat dit meningsverschil ge ringer is dan dat tussen de Verenigde Staten en Frankrijk. Minister Strauss gaf te verstaan dat West-Duitsland zich op het standpunt blijft stellen, dat een aanval tegen De Russen hebben gisteren opnieuw een kernproef genomen volgens seis mologische gegevens was het een bom van 3 megaton, die waarschijnlijk onder gronds is genomen. Van een tweede explosie, die waarschijnlijk ook gisteren is genomen, kon de kracht niet worden nagegaan. Europa moet worden opgevat als een aanval tegen Amerika, d.w.z. hij moet onmiddellijk beantwoord worden met kernwapens van de zijde der Verenigde Staten. Volgens minister Strauss zal degene, die oorlogsplannen koestert, daarvan alleen maar kunnen worden weerhouden als hij overtuigd is een enorm, onberekenbaar en vreselijk ge vaar te lopen. Minister Strauss heeft de laatste weken herhaaldelijk verklaard dat de Bondsrepubliek er om financiële, eco nomische en politieke overwegingen niet toe kan overgaan de sterkte van haar strijdkrachten op 750.000 man te brengen. In een voorlichtingsblad van de Westduitse regering is deze week gezegd dat „bepaalde Amerikaanse kringen" voorstanders van een derge lijke uitbreiding van de mankracht van de Bundeswehr" zijn. De militaire moeilijkheden in Argen tinië, die reeds drie dagen durven, zijn vrijdag ingewikkelder geworden nadat de vierde divisie infanteristen had ver klaard niet akkoord te gaan met de benoeming van de vroegere generaal Etiuardo Senorans tot minister van oorlog. Senorans volgde generaal Juan B. Loza op, die afgelopen woensdag zijn ontslag had aangeboden. De vroegere minister van oorlog werd door hoge officieren van het Argentijnse leger ge dwongen af te treden. Een deel van het leger maakte tegenwerpingen, maar Senorans werd aanstonds beëdigd. Zij wensten de vroegere generaal Arana. Bij het vernemen van de benoeming van generaal Senorans heeft generaal Montero zich opnieuw tot opperbevelheb ber van het leger uitgeroepen. Hij ves tigde zijn hoofdkwartier in Palermo, een voorstad van Buenos Aires. Na Frankrijk heerst nu ook in België ontevredenheid onder de boeren. De afgelopen weken hebben reeds duizenden boeren met hun trekkers Belgische plaatsen bezet. Op de foto een colonne trekkers met spandoeken in de buurt van Namen. (Van onze correspondent) In de villa van de familie H. Westen dorp aan de Ringbaan Oost te Tilburg hebben dieven deze week een flinke slag geslagen. Tijdens afwezigheid van de familie, die op vakantie was in België, hebben inbrekers zich meester gemaakt van een geldkistje met f 6.000,14.000 Belgische franken, 500 Duitse marken, 500 Zwitserse francs, vier spaarbank boekjes en nog tal van sieraden voor een gezamenlijke waarde van circa 5.000. De diefstal werd ontdekt door het dienstmeisje van de buren, dat donder dagmiddag het huis van de familie Westendorp betrad om de bloemen en planten te verzorgen. Het hele huis was overhoop gehaald. Onmiddellijk werden de politie en de familie gewaarschuwd. De laatste kwam ijlings terug van haar vakantie-adres. Bij een nader onderzoek bleek, dat de dieven zich toegang hebben verschaft via een keukenraam. Verder ontbreekt van hen elk spoor. Omdat de villa in de nabijheid van de snelverkeersweg 'Breda Tilburg, Eindhoven Den Bosch ligt is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat men hier met „beroeps- inbrekers" te doen heeft. De gedupeerde heer Westendorp is directeur van een bedrijf. Hij en zijn gezin waren op vakantie in Duinsbergen in België, waarheen de heer Westen dorp na een bezoek aan zijn huis, weer is vertrokken. Het commando der Nederlandse strijdkrachten heeft gisteren be kend gemaakt dat bij een vuur gevecht met Indonesische parachu tisten in het actiegebied Kaimana de 2C-jarige dienstplichtige korporaal G. M. Derks uit Raalte (Ov.) van de Koninklijke Landmacht door vijandelijk vuur is gedood en de dienstplichtig soldaat eerste klas K. van Veen en een Papoea licht wer den gewond. (Van onze parlementaire redacteur) De ministerraad legt dezer dagen de laatste hand aan de rijksbegro ting voor 1963, de laatste van het kabinet De Quay in deze parle mentaire rit. Bij de Tweede-Kamer verkiezingen spreekt 't regerings beleid als uitgedrukt in de laatste begroting geducht mee. Ieder ka binet probeert daarom zeker met de laatste begroting zo goed moge lijk voor de dag te komen. Het ziet er echter niet naar uit dat de rijksbegroting voor 1963 het kabinet-De Quay veel ruimte zal laten voor aan sprekende voorstellen. Het tegenover gestelde lijkt eerder waarschijnlijk. De versterking van de defensie op Nieuw- Guinea en de te verwachten evacuatie van dat rijksdeel alleen doen reeds ver moeden, dat de nieuwe rijksbegroting met enkele honderden miljoenen zal uitschieten boven de tien miljard grens, d;e bij de vorige begroting voor de eer ste maal is gepasseerd. Tegenover deze en andere onvermijdelijke uitgaven stijgingen staat een relatief achter blijven van de toename der rijksmidde len in de vorm van belastingopbreng sten. Onder die omstandigheden een sluitende begroting maken is geen ge ringe opgave. De minister van financiën, prof. Zijl stra, kan zich in deze natuurlijk op overmacht beroepen. Mede gedachtig zijn nog niet ingelost belofte aan het begin van zijn ambtsperiode (de stijging der staatsuitgaven zouden ach terblijven bij die van het nationale in- kemen) zal prof. Zijlstra echter wel ge noodzaakt zijn om een rem te zetten op verzoeken van ambtgenoten om hogere uitgaven voor allerlei posten. Trouwens °°k zonder de moeilijke begrotings positie zou die rem reeds nodig zijn. Het latente gevaar van overbesteding dwingt immers ook de overheid tot een zo groot mogelijke beperking bij het doer, van nieuwe uitgaven. Waar men rekent op nieuwe wegen, bruggen, kanalen, scholen of hogere subsidies zal men er, om al te grote teleurstellingen te voorkomen, goed aan doen hiermee rekening te houden. Belastingsurprises van enige omvang zijn al evenmin te verwachten. Het kabinet heeft wat dit betreft zijn kruit reeds verschoten met de onlangs door gevoerde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting en de belasting verlaging voor de gehuwde werkende vrouw. Toch zal de schatkist nog wel enige veren moeten laten wil staats secretaris Schmelzer in staat zijn de premie-spaarregeling in te dienen en dr Veldkamp (soc. zaken) zijn halfmiljar- denplan op het gebied van de sociale voorzieningen kunnen realiseren. Dit plar zou wel eens het paradepaardje van de komende rijksbegroting kunnen zijn. MEER HINDERNISSEN Het Nieuw-Guineageschil en het tob- berige begrotingsbeeld voor 1963 zijn overigens niet de enige hindernissen, welke het kabinet-De Quay te nemen beeft. Het loongesprek, dat in begin september wordt voortgezet, sommi gen spreken al van een loonstop het nieuwe loonbeleid, de defensieuitgaven in het algemeen, het radio- en televisie- bestel en het eeuwige zorgenkind van de woningnood vormen stuk voor stuk pro blemen, die gemakkelijker gesteld dan opgelost kunnen worden. Al die problematiek wordt evenwel overschaduwd door het Nieuw-Guinea- conflict, dat thans in een beslissend stadium gekomen schijnt te zyn. Zou het kabinet er in slagen dit vraagstuk op korte termijn op zo eervol mogelijke wijze op te lossen, dan kan het, hoe de begroting er ook verder uit moge zien, met een gerust hart aan het laatste deel van zijn parlementaire periode be ginnen. Het kabinet is zich van deze omstan digheid zeer wel bewust. Daarom wordt nu van Nederlandse kant alles op alles gezet om de maandag in New York beginnende onderhandelingen met Indonesië tot een goed einde te brengen. De Nederlandse onderhandelingsbereid heid is op dit moment zelfs zodanig, dat sommigen zich bezorgd afvragen, of Indonesië er niet door kan worden aan gezet om dusdanige concessies te eisen, dat de onderhandelingen uiteindelijk toch op een mislukking uitlopen. Erkend moet evenwel worden, dat het zeer moeilijk is om bij het afwegen van het een en ander tot een volkomen zuiver oordeel te komen. Wel lijkt het zeker, dat het kabinet, althans enkele ministers een mislukking van het komend gesprek moeilijk politiek zullen kunnen over leven. Daarvoor hebben zij zich bij het doen van concessies psychologisch als het ware te zeer overtild.

de Stem | 1962 | | pagina 1