Yakantieklimaat op beurs Leeuwegebrul en beregehuil tussen koeiegeloei en gamegesnater Boer-dompteur Simon-Stimson geschuwd door heel Gascogne ONZE PUZZEL Ingewikkelde arrestatie Waagt Engeland de grote stap? De beurs Raketlancering in duplo VOLKSOPSTAND IN CHINA VOORSPELD Wnd. gouverneur Ned. Antillen overleden BRAND IN HAAGSE BINNENSTAD OPLOSSING (Van een financiële medewerker) In ,,The Economist" van deze week staat een ad vertentie van de ,,Anti Common Market Leagué" met als kop „Britain, not Europe", waarmede wordt aangetoond, dat ook niet alle Engelsen even en thousiast zijn over een toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap. De oppo sitie er tegen neemt nog in heftigheid toe en nu de onderhandelingen verdaagd zijn tot oktober hebben de tegenstanders de gelegenheid de gelederen nog te sluiten voor de komende Commonwealth conferentie, waar aan de ministers van Australië, Canada, Nieuw Zeeland, India, Pakistan en Ghana verslag zal moe ten worden uitgebracht over 't verloop van de besprekingen in Brussel. Het is immers niet alleen voor Engeland, dat mi nister Heath in Brussel onder handelt. Door het systeem van de „Imperial Preferences", wat de overige Commenwealth- landen een goede afzet van hun voornamelijk agrarische pro- dukten verzekert in Groot- Brittanië is er in deze landen alles aan gelegen, dat Engeland met de sterk ste kaarten in Brussel zit en zo ook voor hen de gunstigste positie weet te verkrijgen. Enig vertoon van toegevendheid wordt dan ook niet geduld. Een Australische minister, die liet weten, dat Australië geen schade zou hebben van Engelands toetreden werd prompt de laan uitgestuurd en zo zijn er meer indicaties, die er op wijzen, dat vooral Australië, Canada en Nieuw Zeeland pogen hun afzet van tar we, wol, boter en kaas veilig te stellen. Het is dan ook op dit punt, dat de onderhandelingen in Brussel nu zijn afgebroken. Want de zes landen waren niet be reid om tegenover Engeland nader te preciseren wat ze bedoelen met „een redelijk prijsniveau voor landbouwprodukten". Hooguit was men bereid dit te preciseren, door te stellen, dat men bij het vaststellen van de landbouwprijzen rekening zou hou den met derde landen, maar ook deze formulering was zo vaag, dat Engeland niet bereid bleek zich er aan te binden. Verschillende belangen botsen hier. Dit heeft ook Nederland reeds ondervonden, toen bij de onderhan delingen in het begin van dit jaar een accoord op landbouwgebied binnen „de zes" werd bereikt. Frankrijk heeft prijzen van landbouwprodukten, die tot de hoogste van de wereld behoren en streefde er naar het prijspeil in de gemeenschap hier naar op te trekken. Maar hier was met name Nederland niet van gediend, want ons land gebruikt de geim- porteerde voedergranen voor het mesten van kippen en vee, zodat de relatief goedkope tarwe wordt om gezet in hoogwaardige voedingsprodukten als vlees en eieren. Het door dr. Mansholt verwachte stabie le prijsniveau voor 1962 is nu niet verwezenlijkt en de prijzen van verschillende meelprodukten zijn de laatste weken omhooggegaan als gevolg van de con cessies die Nederland heeft moeten doen. Ook de Engelsen voelen op hun beurt weinig voor het ho ge Franse prijspeil, want men is terecht bevreesd, dat de importen in de gemeenschap zullen verdwij nen als, bij hoge prijzen, de boeren er meer zullen produceren. De grote wereldproducenten van granen, de blanke gemenebestlanden zouden dan het slacht offer worden en dit wenst Engeland per se niet. De Engelse onderhandelaars worden nog verder bemoei lijkt in hun taak door de banden, die Groot-Britta- nie heeft met de Europese vrijhandelszone, een in stelling op instignatie van Engeland geschapen om als tegenhanger te dienen voor de E-E.G., toen En- gelang. nog geen bereidheid toonde zich vaster aan het Europese continent te binden. De toen aange gane verplichtingen geven Engeland minder speel ruimte in Brussel, want door haar onderhandelin gen moet het ook de weg vrijmaken voor de andere landen van de E.V.A. om toe te treden. Het is on danks deze verheugende belangstelling wel te vrezen dat de vooruitgang steeds trager zal gaan, naarma te het aantal deelnemers groter wordt. Vooral voor de neutrale landen, te weten Zwitserland, Zweden en Oos tenrijk is de toezegging zeer moeilijk, omdat de gemeen schap ook politieke banden heeft, die niet te verenigen zijn met welke vorm van neutrali teit dan ook. De economische voordelen, te weten grote afzetmarkten bij een zeer koopkrachtig publiek zijn zeer aantrekkelijk, ook al omdat niet-aansluiting leidt tot isola tie, maar 't is de vraag of de drie gemelde landen daarvoor een deel van hun neu traliteit zullen en kunnen laten schieten. Tenslotte is ook het Engelse binnenlandse front niet zo gesloten als het behoort te zijn bij zulke belang rijke onderhandelingen als nu hebben plaatsgevon den. De Labourleider Gaitskell heeft te [Brussel op een bijeenkomst van socialisten een niet bepaald pro-Europese houding aangenomen. Maar dit bleek toch meer een politiek, noodzakelijk om de eigen gelederen te sluiten. Op de Amsterdamse effectenbeurs speelt de poli tiek ook een belangrijke rol en een voorlopige over eenstemming tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea was reeds voldoende om een opleving te geven in de cultures. Zo waren de aandelen H.V.A. maandag op de voorbeurs voor 120 gevraagd, maar op de officiële beurs bleek het publiek voor het gok je weinig te voelen en was de totale winst voor H. V-A. slechts één procent. Of de vakantiestemming er mede oorzaak van is, dat de beurs zich weinig op wond is niet te zeggen, maar wel was de handel zeer matig. De totale aandelenomzet was in juli ƒ50,1 miljoen en daarmede was een laagtepunt van dit jaar bereikt. De totale omzet blijft met 450,2 miljoen over de eerste zeven maanden van dit jaar ook aanzienlijk achter bij de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar, toen ze 597,6 miljoen be droeg. De internationale fondsen lagen zeer rustig in de markt en de heftige fluctuaties zijn nu achter de rug. Men wacht de halfjaarlijkse cijfers af, die in de loop van de komende weken zullen verschijnen. Daarbij zijn de verwachtingen niet ongunstig te noemen, nu met name enkele dochters van de Kon. Shell groep, als de Deutsche Shell en de Shell of Canada gunsti ge verwachtingen over het lopende jaar hebben uit gesproken. Unilever zwijgt in dit opzicht nog in alle talen en de koers van het aandeel, dat rond de 140.- noteert, weerspiegelt de stemming ter beurze wel, als men weet dat destijds de introductie koers te New York boven 180.- was, welk peil ech ter daarna niet meer gehaald is. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1962 (Eigen buitenlandse dienst) KEULEN (Cologne) en het Eiland Jordaan (Isle Jourdain) zijn twee kleine, heel oude dorpen in het Franse departement Gers. Twee boerendorpjes, waar de bewoners, zoals in verschil lende andere dorpjes van dit departement, geen andere ambitie hebben dan leven en werken zoals hun ouders en grootouders leefden en werkten, alle eisen van het atoomtijdperk ten spijt! Heel wat mensen uit die streek beschouwen het tractorgeronk als een profanatie van de gewijde stilte, welke hangt over de bergen en de dalen van dit stukje Gascogne. Zij bewaken nog hun typische, grijze koeien met een stok en een gedresseerde herdershond, gelijk men dit eeuwen geleden deed. Praat met hen niet over elektrische schrikdraad, die tijd, gezondheid en arbeidskracht spaart: hij past niet in het decor! Iedere „nieuwig heid" vloekt met alles, wat hier staat en leeft. Simon, alias Stimson, die een stukje Gasconse oudheid aan flarden scheurde. Een paar kilometers noordelijker, in het département Tarn-et-Garonne, waar elke boer, gedwongen door de modernisatie, zijn werkkoeien en -ossen vervan gen heeft door een of meerdere tractors, moeten deze mensen „la vie trop mouvementée" vinden om er ook maar één dag plezierig te kunnen doorbren gen. Het stuk Franse Gascogne, waar we het hier over hebben, ligt daar, als uit de hedendaagse wereld weggedragen. Het wordt door geen enkele Route Na tionale gesneden. De duizenden auto's, de honderden bussen, die volgepropt met pelgrims, vanuit het noorden naar Lourdes rijden, raden zelfs niet zijn aanwe zigheid. Van alle kanten wordt het beschermd door rijk beboste heuvels, van af wier toppen men opkijkt naar de eeuwige sneeuw van de Pyreneeën. Als eeuwen geleden Zoals eeuwen geleden gaat de boer hier door met het fokken van de streek- runderen, de koeien en de ossen van de Gers, uitsluitend werk. en slachtvee, waarvan er in de omtrek en in de ber gen legio nodig blijven: zij immers trek ken heel langzaam de lage ploeg door de tegen de bergen hangende akkers. La ter, als de oogst rijp is, brengen zij de ze, even langzaam, in de ouderwetse hoogwielige karren, over de smalle wit te wegen naar de boerderij. De boerin, eveneens als eeuwen geleden, bemoeit zich vooral met het fokken van de „pe- tites betes": kippen en konijnen, welke zij op de wekelijkse markt verkoopt en waarvan de opbrengst bestemd is voor de huishouding; ganzen, grote, grijze ganzen, de producenten van het fameu ze ..confit d'oie" (in vet geconserveerde stukken gans), van de beroemde ,,foie gras" (vette ganzelever) en van het jaarlijks nodige keukenvet. Om dit alle maal mogelijk te maken, hebben de ganzen zich 6 a 8 weken moeten laten vetmesten en pijnlijk en geforceerd moeten laten „gaveren".... totdat zij er ziek van worden. De boerin fokt ook kalkoenen, soms verschillende honderden. Het fokken van jonge kalkoenen is een delicaat werk, dat men moet kennen. In december ver huizen de grote, vetgemeste, zwarte vo gels, elke week een zeker aantal, met vastgebonden poten en in ronde manden, naar de markt van het kanton. De „gens de la ville" de mensen uit de steden menen, dat op het menu van een eer lijk Kerst-reveillon nu eenmaal een kal koen moet prijken. Het land tussen Cologne en Isle Jour dain in 't département Gers is een stuk je Midi, waar de oudheid nog hangt over de mensen en in de huizen, men voelt de oudheid, waar men ook gaat of staat. Toen er dan ook, een paar jaar geleden een vreemdeling een boerderij kocht, kwam de hele streek in beroering. En toen men de man, na weken van be spieden, gedurende buurtgesprekken, aan menig „serieus" onderzoek had onder worpen, was iedereen er zeker van, dat een stukje oudheid aan flarden zou wor den gescheurd. De „profanatie" was het heiligdom binnengedrongen, een profa natie, welke echter niemand heeft kun nen verhinderen. De vreemdeling, die zich zo opeens als een indringer, zonder boe of ba, in hun midden vestigde, werd al gauw door de niet begrijpende mensen rondom als een homme bizarre", een eigenaardig mens, een zonderling, beschouwd. Na weken en maanden wist niemand zyn naam. Nu nog, na jaren, wordt hy de meeste tijd aangeduid als de „Zonder-1 ling". Sommigen noemen hem minach-| tend „le dompteur". Op zyn boerderij heeft hij koeien, geiten, kippen en een den, het gewone vee van iedere boer. Hij fokt echter ookleeuwen, beren, tygers en ander „ongedierte"! In de cafés en in de bussen, welke de omtrek bedienen, in de huizen en op de wekelijkse kantonmarkt wordt veel over deze man gepraat, ofschoon de meesten slechts van hem weten, dat hij van over- ai en nergens komt. Zijn stem wordt niet gedragen door het zangerige streek- accent van hier en zijn taal is hard, zo hard, dat zij de boeren vals in de oren klinkt. Heel zijn persoon blijft een mys terie voor de zoekende, kletsende en roddelende buren. In ieder mensenleven kan men myste ries tegenkomen, grote of kleine, maar volgens de boeren en vooral de boerinnen zijn die van de „dompteur" zo duister als de hel. Lange tijd weigerden de dieren van de omliggende hofsteden over de weg te gaan, die langs de „geëxcommuni ceerde" boerderij loopt. De koeien in de weiden stonden uren angstig te kijken in de richting van de hoeve van de vieemdeling. Zij roken de wilde beesten Soms loeiden zij als dieren in nood, zó uitgesproken angstig, dat het hart van de boeren er pijn van deed. Als de leeuwen brulden, sidderden de zware osselijven en, ondanks de herhaal de por van de scherpe prikkel, weiger den zij de messen van de ploeg verder te trekken door de grond van de heuvel- velden..-.. De boerderij, vroeger zo gast vrij, werd nu geschuwd door mens en dier. Met de leeuw uit winkelen Zelden gaat hier een boer ook maar een pakje tabak alleen kopen of zijn ape ritief zonder gezelschap drinken. De hond, die overdag de koeien bij elkaar houdt in de niet afgerasterde weiden en zorgt, dat zij zich niet te goed doen aan het koren, dat een beetje verder opgroeit, de hond, die 's nachts huis en erf be waakt, terwijl de meester rustig slaapt, loopt overal met zijn baas mee. De „vreemdeling" gaat ook geregeld zijn sigaretten kopen, zelfs' drinkt hij in het dorp van tijd tot tijd zijn aperitief en doet er boodschappen. Ook hij gaat nooit alleen op stap, zo vertelde men ons Noël vergezelt hem heel netjes aan een ketting. Noël is een van zijn leeuwen. Als hij met zijn leeuw een win kel binnengaat, jaagt hij winke lier en klanten de stuipen op het lijf. De deuropening naar de keu ken is niet groot genoeg om allen ineens door te laten. Terwijl hij binnenkomt, zegt hij niet „bon jour", maar „restez tranquilles! rustig blijven!" De vluchtelin gen schreeuwt hij achterna: „pas de danger! er is geen gevaar!" Niemand luistert naar hem. De klanten rennen in doodsangst door de keuken de straat op, naar huis, met of zonder waar, welke zij verwensen de „zonderling" met zij al of niet betaald hebben. En zijn wilde beesten, omdat hij niet alleen de rust, stuk scheurde, welke sinds altijd hing over de velden en weiden van het heu velland, maar ook die van de stra ten van hun eeuwenoud dorp! Rwette, rasechte „fillc du Midi" met de intelligente Samba. Danger... Toen ik lang genoeg had horen pra ten en roddelen over de „Zonderling van de Gers" had ik geen rust eer ik kennis met de man gemaakt had in zijn, door de mensen vermaledijd, heiligdom. Toen ik dacht, dat het niet ver meer kon zijn, vroeg ik in een restaurant, aan een juffrouw van ongeveer twintig, een glas bier en de weg naar de boer derij van de „dompteur". Ik dacht, dat het goede kind een beroerte kreeg. Haar lief gezichtje werd bleek en zij keek me aan alsof ik de weg gevraagd had naai de hel en al haar duivels. Opeens liep zij met het volle glas in de hand naar de keuken. „Maman! Een mijnheer vraagt waar de dompteur woont!" Enige ogenblikken later kwam een oudere da me met het bier terug. Terwijl zij het gias op het tafeltje zette, zei ze zonder me aan te kijken: „Hij woont langs de ze weg, 3 km verder, in een witte boer derij. Er staat met grote letters „Dan ger Gevaar"en weg was zij. Ge legenheid om andere vragen te stellen kreeg ik niet- Het geld voor de consump tie legde ik op de tafel. Toen reed ik verder. Een paar minuten later stapte ik uit voor een witte boerderij, opgetrok ken in Baskische stijl. Op het hek stond in grote letters „Gevaar". Een forsgezette man komt het brede, houten hek open maken. „Pierre Simon" zegt hij. Ik kijk in de levendige, blau we ogen van een vriendelijke kip met dik krulhaar. Helemaal niet het type van onze Midi. Terwijl hij met zijn voeten en z'n grote cowboyhoed een tiental henden van me af tracht te houden, pro beer ik hem uit te leggen wie ik ben en v/at het doel van mijn bezoek is. Mijn woorden gaan verloren in het geblaf van de honden en het gebrul van de leeu wen Hij gooit een langgerekt „oe-oe" naar zijn leeuwen en een gebiedend „allez coucher!" over zijn honden. De leeuwen zwijgen en de honden trekken zich terug tot bij de ingang van het huis. Wij kunnen ons nu tenminste verstaan baar maken. Welkom „Weest u welkom!", zegt Simon.... Een vriendelijke gastheer, die me, na 'n kwartier, al verteld heeft, dat hij sinds zijn prilste jeugd geweldig veel van die ren houd, dat hij uit de Franse Ardennen komt, waar men hem de „Tarzan des Ardennes" noemde, dat hij koeien fokt, paarden, kippen, eenden, ganzen en dui ven en ook.-, leeuwen, beren en tijgers, dat hij tot voor enkele jaren terug, als dressuur werkte bij Amar, Pinder, Bu reaux en Rancy, namen, die in de circus- wereld klinken als een klok. „Toen heet te ik Stimson. Dat deed het beter op de affiches." En na een poosje: „Ik heb heel Europa en Noord-Afrika afgereisd. Tiens, van hier ziet u de prachtigste van mijn leeuwen, een Atlas-leeuw. Hij heet Bambou. Een cadeau van de, niet zo lang overleden, sultan van Marokko, Z.M.Mohammed Ben Youssef. Nog nooit zult u zo'n mooie forse leeuw gezien hebben! Momenteel beschik ik over een 70 ha grond. De opbrengst daarvan is zelfs niet genoeg om mijn beesten te doen le ven. Daar ik boer ben, heb ik natuur lijk mijn kippen, eenden en ganzen, koei en, paarden en een paar geiten. Het schijnt, dat ze me hier de „Zonderling' noemen..-. Natuurlijk omdat ik als boer tegelijk wilde beesten fok. Op de boerde rij heb ik tegenwoordig 43 leeuwen, ver schillende tijgers, luipaarden, beren plus een hoop andere, kleinere dieren. Sinds 14 dagen zijn er een dromedaris en 10 Shetlandse pony's bijgekomen. De leeu- wer en de beren dresseer ikzelf om ze daarna te verkopen of uit te lenen aan diverse circussen. De leeuwen van Pin der en Amar komen van hier". „En waar is Noël, de schrik van het dorp?" Simon brengt me bij een kooi met 3 leeuwen. „De middelste is Noël. Hij gedraagt zich op straat en in een huif fatsoenlijker dan een hond. Hij is kalm en frank en geweldig intelligent. Tot voor kort sliepen we bijna iedere nacht samen. Sinds een maand of zes vind ik het toch voorzichtiger alleen te ski pen. Voor Noël werden mij fabelach tige sommen geboden, hij is een ideale leeuw voor de film, omdat hij gewoon los mee loopt.. In de drukste stad is een halsband en een ketting voldoende...... Excusez-moi. Ik moet u even alleen la ten." Het „personeel" Terwijl ik nog eens langs de talrijke kooien wandel, is de „Zonderling" weer gewoon boer: hij is hooi gaan geven aan zijn koeien en paarden. Na een tijdje komt hij uit de schuur met een mand graan, welke hij leeg gooit tussen enkele tientallen kippen eenden er ganzen. Als hij weer bij me komt, zegt hij: „Vannacht zal er van slapen niet veel komen. Louise, een prachtige Bretonse raskoe, verwacht een dochter of een zoon. A propos, we hebben tegenwoordig een tweede vedette op de boerderij, de leeuwin Samba Intelligent als Noël, maar niet zo kalm. Zij is de lieveling van Rosette... Rosette is mijn rechterarm. Ik zal haar even roepen'. Rosette is een vriendelijke brune van even in de twintig. Haar uiterlijk en haar accent verraden de rasechte „filie du Midi". Als we ons verwonderen een jong meisje hier te vinden als „rechter' aim" van de 52-jarige „boer Simon", zegt zij lachend: „Ik ben ook niet de rechterarm van „boer Simon", maar van „öompteur-dresseur Stimson"! Boer Si mon zorgt voor het gras, het hooi, het graan, de bieten voor de koeien en paar. den en voor de wekelijkse, meer dan duizend kilo's vlees voor de kooibewo- ners. Dompteur-dresseur Stimson dres seert de dieren en ik monteer de ver schillende nummers. Daarbij verzorg ik „per accidens" het huishouden en de keuken van boer Simon. Dat moet ik veel, er is anders niemand hier dan een oude knecht". Als we voor het brede, houten hek met de grote letters „Gevaar" afscheid ne men van Rosette en Pierre Simon, hangt de zon al tamelijk laag. Over de leeu- wekooien heen zie ik in de verte de eeuwige sneeuw op de Pyreneeën glin steren.. Ik denk eraan, dat deze boer- dompteur een van die bijzonderheden is. welke iedereen van tijd tot tijd te genkomt en die aan het bestaan plotse ling weer eens een nieuw-gekruide smaak geven! Terwijl ik het contactsleuteltje om draai, trillen opeens de ruiten van mijn wagen: even luister ik naar de af scheidsgroet van de leeuwen van Pier re Simon, alias Stimson, de boer-dieren- temmer- - Westberlijnse politieagenten hebben don derdag twee Oostberlijnse agenten gear resteerd die een Westberlijner hadden gearresteerd die ingebroken had in een gebouwtje dat stond op Westberlijns ge bied. Het begon tegen de middag, toen de 33-jarige Horst Brooke inbrak in een op slagplaatsje van de Berlijnse spoorwegen die door Oost-Berlijn worden beheerd. Personeel van de spoorwegen betrapte hem en waarschuwde de transportpolitie. Twee intercontinentale „Atlas"-raketten hebben zich donderdag korte tijd na el kaar verheven van hun startblokken op de basis Vandenberg, de Amerikaanse ra ketbasis aan de Californische kust. Het doelwit van de raketten lag op ongeveer 8000 km afstand in de Stille Oceaan. Dit is de eerste maal dat de Amerika nen een dergelijke dubbele lancering hebben uitgevoerd. De V.S. zijn ervan op de hoogte gesteld dat zij rekening moeten houden met een mogelijke volksopstand in communistisch China. De nationalistisch Chinese consul-gene raal Raymond Hoo heeft dit na een re cent bezoek aan Formosa aan de Ame rikaanse regering meegedeeld. Volgens Hoo zijn er aanwijzingen, dat de onrust in China voortdurend toeneemt en dat deze zich zou kunnen ontwikkelen tot een opstand van het volk. De Oostduitse wetsdienaren arresteer den de man, maar toen kwamen er West berlijnse politieagenten, die de Oostber lijnse agenten arresteerden wegens over schrijding van bevoegdheden. Men werd het tenslotte met elkaar eens. De Oostduitse agenten konden afmarche ren en de inbreker werd ingesloten in een cel van het.. Franse militaire com mando in Berlijn. De waarnemend gouverneur van de Ned. Antillen, de heer Christiaan Win kei Ga.zn., is gistermorgen vroeg over leden. De heer Winkel, die 63 jaar is geworden, was zondag opgenomen in het St.-Elisabethgasthuis wegens een ziekte, die zich vrij plotseling heeft geopen baard, want hij heeft nog de gehele reis van de prinsessen Irene en Margriet meegemaakt. De ziekte werd aanvanke lijk niet als ernstig aangemerkt, doch dinsdagavond werd de toestand van de heer Winkel kritiek en woensdagmorgen werd in een communiqué van het kabi net van de gouverneur gesproken van „ernstige bezorgdheid". Algemeen werd verwacht, dat de heer Winkel, als eerste Antilliaan, zou worden benoemd tot gouverneur. Het bericht van zijn overlijden heeft in de Ned. Antillen verslagenheid teweeggebracht, omdat hij zeer algemeen gezien was, ook door zijn beminnelijkheid en vriendelijkheid. In één uur tijds werd gisternacht tn het Haagse Achterom, een deel van het Pas sagecomplex, een cafetaria met daarbo ven gelegen dubbel woonhuis door brand verwoest. De brandweer heeft onder moeilijke omstandigheden weten te voorkomen dat belendende percelen, het KLM-passage- kantoor en een onlangs verbouwd groot modemagazijn, door het laaiende vuur werden aangetast. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De brand werd omstreeks half vier ontdekt door een voorbijganger in liet nauwe Achterom, welk straatje door een hoge poort op de Hofweg uitmondt. Via het politiebureau aan het Buitenhof werd de brandweer gewaarschuwd. Deze rukte gezien de gevaarlijke situatie ter plaatse, met groot materieel uit. Voordat een spuit en een ladderwagen het nauwe straatje in konden rijden moest eerst een oude auto met veel moei te verwijderd worden. Daarna werd het vuur aan de straatzijde en via de aan grenzende panden, een handel in aarde werk en een fietsenbewaarplaats, inge sloten en ook van de hoge ladder af van boven aangepakt. VUL DE HOKJES EENS ZELF IN Hier volgt een niet zo eenvoudige op gave voor onze puzzelliefhebbers. Ons diagram is zonder zwarte hokjes en zon der cijfertjes. Gegeven worden genum merde omschrijvingen, zoals dat bij ge wone kruiswoordraadsels het geval is. Aan de puzzelliefhebbers de taak de puz zel zonder de zwarte hokjes op te lossen en zelf te bepalen waar de zwarte hokjes die er eigenlijk in behoren, dan wel moe ten staan. Het is een opgave, waaraan menig puzzelliefhebber het hart kan op halen. Veel succes! OMSCHRJVIG. HORIZONTAAL: 1 boom, 5 deel v.h. jaar, 10 schoeisel, 12 bevestigingsmiddel, 14 rondhout, 15 gebergte in Rusland, 18 geogr. aanduiding (afk.), 20 bar, 21 Phoe- nicische maangodin, 23 bijbelse naam, 24 lidwoord, 25 natuurkundeterm (afk.) 26 onheilaanbrengende godin (Gr.), 27 voor zetsel, 29 soort schip tafk.), 30 geestdrift 32 landbouwerktuig, 33 engelse ontken ning, 35 grote steenklomp, 37 begrip, 39 vuilnis, 41 meisjesnaam, 42 bijbelse naam, 44 zware hamer, 47 vrouwelijk zoogdier, 50 winterse groente, 52 soort onderwijs (afk.), 53 rivier in Siberië, 54 deel v.e. plantenblad, 56 vreemde munt (afk.), 57 zangnoot, 59 visgerei, 61 deel v.e. Franse ontkenning, 62 water in Friesland, 63 plaats op de Veluwe, 64 huilend gezeur, 67 leeftijd (Eng.), 68 zangnoot, 70 onze (Fr.), 72 bijwoord, 73 neerslag, 76 hijs werktuig, 79 beroemd uitvinder, 80 bloem. VERTICAAL: 1 reeds, 2 ontvangstbe wijs, 3 rustend predikant (afk.), 4 hel dendicht, 6 mestvocht, 7 meisjesnaam, 8 filmmaatschappij, 9 voorzetsel, 10 jon gensnaam, 11 verpakking, soort kist 13 oxyde. 14 scheepseigenaar, 16 verdieping 17 strijdperk, 21 N.V. (Duitse afk.), 22 en omgekeerd (afk.), 25 roofvis, 28 soort bonbon, 31 lust, 32 vogelprodukt. 34 voeg woord, 36 vette vloeistof, 38 deel v.e. boom, 40 verwijderd, 43 bouwgrond, 45 stofmaat, 46 muziekterm, 47 zuivelpro duct 48 getij, 49 stemming in een gezel schap, 51 opdracht, 55 gewoonte, 58 N.V. 'Duitse afk.), 60 delfstof, 61 de onbeken de (afk.), 65 zijrivier v.d. Donau, 66 klein beetje, 69 ik (Lat.), 71 in orde, 74 rustend (afk.), 75 bijwoord, 77 Engels voorzetsel, 78 bijwoord. HORIZONTAAL: 1 spanje, 6 slepen 10 re, 11 smart, 14 ge, 15 weeel, 18 ako, 19 moker, 21 een. 22 ier, 24 moe, 26 etc, 27 de, 29 lever, 31 al, 32 pi, 34 ski, 36 alg, 38 as, 39 vete, 41 koe, 43 eend, 45 hoe, 46 verdrag, 47 ode, 48 orde. 50 ora, 51 eire, 53 sr, 54 ara. 65 are, 57 rk, 59 ik 60 ampel, 63 po, 65 ree, 67 opa, 68 nto, 70 vee, 72 omdat, 74 arg, 16 praal, 78 er, 79 sloep, 81 ia, 82 portie, 83 pellen. VERTICAAL: 1 streep, 2 arend, 3 nee, 4 es, 5 mak, 6 st, 7 ego, 8 pekel, 9 nar cis, 12 pare, 13 rome, 16 ee, 17 li, 19 me, 20 et, 23 eli, 25 ora, 28 est, 30 vlodrop, 31 age, 33 ivoor, 35 kever, 37 leger. 38 adder, 40 eer. 41 kro, 42 era, 44 nor, 49 dak, 52 iep, 53 stroop, 55 aap, 56 alt, 58 kwelen, 59 ieder, 61 maal, 62 enge «4 ovaal, 66 em, 67 ot, 69 op, 71 ea. 73 'art. 75 rot, 77 ril, 79 se, 88 pp.

de Stem | 1962 | | pagina 13