Orangeparachutespringen om wereldkampioenschap Hoe wordt de indeling van de „Bundesliga"? Zdzislaw Knyszkowiak niet naar Belgrado Franse zwemmers breken verschillende records WIELERSPATTEN Arbiters naar buitenland Nederlaag van Rod Laver Kwestie Salo Peter Post eerste in revanche 13 fl Ook Nederlanders van de partij Stichting voor moderne 5-kamp Michel Stolker 4e in Bretagne Damesschaaktitel Polsstok van fiberglas is niet geschikt DEZE VRAAG BEHEERST DUITS VOETBAL Wil Urselmann breekt record Sport in "t kort T ennisjeugdtitels Snelheidsduivel verliest wiel MARKTEN WATERSTANDEN 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1962 Nederland gaat in de Verenigde Staten voor het eerst deelnemen aan de wereldkampioenschappen parachutespringen, die vandaag in Orange (Massachusetts) beginnen. De Nederlandse équipe bestaat uit Ton Verschoor (150 sprongen), G. B. Wenkenbach (132 sprongen) en ploegleider mr. F. Molhuysen, se cretaris van de „Nederlandse Pa rachutistenclub". Vierentwintig landen met 250 springers schreven in voor dit exclusieve gebeuren. De strijd om de verschillende ti tels duurt tot 3 september. De belangstelling voor het parachu- tespringen is in geheel Europa toege nomen. De Griekse mythologie verhaalt, dat Icarus met zijn wassen vleugels het eerst op het idee kwam dat de mens kon vliegen. Hij had zijn stelling bijna bewezen, toen hij bij zijn vlucht uit het labyrinth te Cnossus (Kreta) met zijn door Deadalus vervaardigde vleugels te dicht bij de zon kwam, waardoor de was smo'lt, Icarus in zee viel en ver dronk. Men kan vliegen tot op zekere hoog te zonder enige me chanise bijstand van betekenis; puur vliegen, draaiend, kerend en kopje duikelend naar wil lekeur. We moeten er echter aan toe voegen, dat deze luchtige toeren be. knot dienen te wor den door het open gaan van een para chute, maar het is bewezen, dat men met een snelheid van 48 km per uur 1 kan vliegen, grote llli- aBfiS- - afstanden kan be strijken en een lan- dingsplek kan uit kiezen op ongeveer een kilometer af- 1 stand vanwaar men uit het vliegtuig werd gedropped. Hoe accuraat men bij een aangegeven plek kan landen, gaf aanleiding tot een nieuwe sport: precisiespringen. Dit alles begon in Oost-Europa en ach ter het IJzeren Gor dijn groeide het uit tot het geesteskind van veiligheidsdes kundigen, die werk ten aan pogingen om de ontsnap pingstechniek uit hoogvliegende toe stellen te verbete ren. Het parachutespringen werd men bestudeerde de mogelijkheden in het militaire vlak getrokken en men begon mannen en vrouwen aan te moedigen om te parachuten. In Rusland leren doktoren en verpleegsters het als een onderdeel van hun normale militaire training. Geen wonder, dat in Oost Europa en Rusland het parachutesprin gen een hoog niveau heeft bereikt. In de Verenigde Staten vond het pa rachutespringen in 1956 ingang als sport, toen het Amerikaanse leger uitrustingen ging verkopen. Een kolfje naar de hand van sportieve jongelui. Er werd druk geëxperimenteerd en nieuwe technieken bereikten tenslotte de particuliere vrije- val-enthousiasten. Rusland en Amerika zijn thans de twee toonaangevende landen in de pa- rachutesport, gevolgd door Tsjecho-Slo- wakije en Bulgarije. De Bulgaarse sprin gers verbeterden vorige maand enkele wereldrecords. Vier springers kwamen in een gecombineerde val van 1000 me ter slechts 1,29 meter van het aangege- m - ven doel en verbeterde daarmee het 1,43 m-record van de Russen. Drie Bul gaarse dames slaagden er na een gecom bineerde val van 1000 m in 2,18 m te laten noteren en door deze prestatie verdween het record van de Tsjechoslo- waakse valschermspringsters (4,12 m) van de wereldranglijst. De Fransen beginnen ook belangstel ling voor deze tak van sport te tonen, dank zij regeringssubsidies en een duw tje van de Franse para-strijdmacht „Les Paras". In Engeland is het parachutespringen een klaagzang van gemiste kansen. Pas in 1961 in 1940 niets geleerd? za gen de Britse autoriteiten 'pas de moge lijkheden voor de strijdkrachten. Majoor „Dumbo" Wililams, die eens voor een parachutefilm moest „vallen", richtte als oud-paratrooper de „British Parachute Club" op. Hij zag in, dat dit tijdverdrijf als sport grote mogelijkheden had. De belangstelling in Engeland groeide en er zijn nu 12 clubs. De Britten wonnen vo rig jaar in Zweden. De Russen en Ame rikanen waren bij deze kampioenschap pen niet aanwezig, hetgeen niet weg neemt dat de Engelse deelnemers daar een uitstekende perstatie leverden. Tot 18 maanden geleden deed zicli geen enkel ongeluk voor, maar sinds- m ÊSs&te GROEPSSPRONG berekenen dien zijn er aan de overkant van Het Kanaal vijf fatale sprongen geweest. Drie slachtoffers waren geroutineerde springers. De eerste Nederlandse para-club werd opgericht in 1949 door een aantal oud militairen, die uit Indonesië terugkeer den. Vele leden kregen hun opleiding in de Franse plaatsen Biscarosse en Rijs- sel, tegenwoordig ook op het para-cen trum in zuid-Limburg. Zon springpragramma bij de wereld kampioenschappen is geen eenvoudige zaak, maar hoog boven Orange verdedi gen twee moedige Nederlanders onze driekleur. Enkele dagen zijn zij voor ons de moedige mannen van de vrije val, looping en doellanding. Reeds enige tijd is in ons land de be hoefte gevoeld om het beoefenen van de moderne vijfkamp, tevens een nummer van het programma op de Olympische Spelen, te bevorderen. Bovendien be staat sinds jaren een internationale or ganisatie voor de moderne vijfkamp, die belangrijke wedstrijden uitschrijft, waar aan sterke vijfkampers uit verscheidene landen deelnemen. Aangezien het in de bedoeling ligt de Nederlandse vijf kampers meer ervaring en routine te laten opdoen, teneinde de moderne vijfkamp sporttechnisch op een hoger niveau te verkrijgen, is het nood zakelijk gebleken een zelfstandig lichaam te scheppen, dat de bevoegdheid heeft in nationaal, maar ook in internationaal op zicht regelend op te treden. Om dit doel te bereiken is dezer da gen de eerste stap gezet. Opgericht is de stichting Moderne Vijf kamp, waar van het bestuur als volgt is samenge steld: voorzitter luitenant-generaal b. d, C. F. Pahud de Mortanges te 's-Graven- hage, vice-voorzitter kolonel b. d. P. W. Scharroo te 's-Gravenhage, leden de heer J. van Steeden te Hilversum, die tien tallen jaren de vijfkamp te Amersfoort heeft geleid, kolonel R. O. van Manen te Eindhoven, die de huidige organisator van de vijf kamp is en majoor H. Kerklots te Zwolle. Als secretaris-penningmeester fungeert de heer S. M. Lansink te Was senaar. Een van de taken van de stichting is ten behoeve van de Nederlandse Sport Federatie de wedstrijden in de nationale vijfkamp te organiseren, iets wat tot nu toe door de N.S.F. zelf geschiedde. Verder wil de stichting de training voor en het deelnemen door Nederlanders aan internationale wedstrijden en ook aan de Olympische Spelen bevorderen. De stichting Moderne Vijf kamp zal zo spoedig mogelijk het lidmaatschap aan vragen van de Nederlandse Sport Fere- ratie, het Nederlandsche Olympisch Co mité en van de Internaionale Unie voor de Moderne Vijfkamp (U.I.P.M.), waarvan de zetel in Zweden is gevestigd, Zdzislaw Krzyszkowiak, wereldrecord houder op de 300 meter steeple en Europees kampioen op de 5000 en 10.000 meter, zal hoogstwaarschijnlijk niet uit komen op de Europese atletiekkam pioenschappen in Belgrado. De Pool lijdt aan een vrij ernstige keelontsteking en heeft niet kunnen deelnemen aan de landenwedstrijd Po len-Groot-Brittannië. Het wereldkampioenschap parachute springen in Bulgarije in 1960. Landing van de Bulgaar A. Boyinski. De Nederlandse scheidsrechter J. H. Martens uit Zeist zal als arbiter funge ren bij de op 5 september in Bangor (Noord-Walcs) te spelen voetbalwedstrijd tussen Bangor City en Napels F.C., een ontmoeting voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese cup voor nationale bekerwinnaars. Hij zal worden geassisteerd door de heren L. van Ravens en H. van der Veer, beiden uit Schiedam. De wedstrijd Ipswich TownFloriana (Malta), die voor 25 september in Ips wich (G.B.) is vastgesteld dit treffen is de eerste ontmoeting tussen beide clubs in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen zal door de Enschedese arbiter A. van Leeuwen worden geleid. Grensrechters zijn hier de heren A. Boogaers uit Dordrecht en H. J. Genissen uit Utrecht. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft de Zuidamerikaanse voetbal federatie meegedeeld, dat de uitnodiging om de Nederlandse arbiter Leo Horn de tweede ontmoeting tussen Santos (Bra zilië) en Penarol (Urugay) om het Zuid amerikaanse bekerkampioenschap te la ten leiden, aanvaard is. Een Franse zwemploeg heeft vrijdag tijdens wedstrijden in het 50 meter- bad van Thionville het wereld- en Europees record op de 4 x 100 meter vrije slag verbeterd. Alain Gottvalles, Gerard Gropaiz, Jean-Pascal Curtillet en Robert Christophe zorgden voor een tijd van 3 min. en 42.5 seconden. Het oude wereldrecord stond met 3.44.4 sedert 21 juli 1959 op naam van de Amerikanen Elton Follett, Lance Larson, Jeff Farrell en Joe Alkire. De beste Europese tijd was tot dusver gemaakt door de Westduitser Uwe lacobson, Hermann Haverkamp, Gerard Hetz en Hans Joachim. Klein, die op 24 mei van dit jaar de afstand zwommen in 3.45.5. De eerste zwemmer van de succesvolle Franse ploeg, Alain Gottvalles, 5telde bovendien in dezelfde race het Europees record 100 meter vrije slag scherper. Hij kwam tot een tijd van 55 seconden precies, niet minder dan een halve seconde sneller dan het oude record, dat sedert 9 augustus 1961 op naam stond van de Zweed Perola Lindberg. De tijden van de overige drie fransen waren: Gerard Gropaiz 55.0 sec., Fean-Pascal Curtillet 56.5 sec. en Robert Christophe 56.0 sec. In de tweede etappe van het crite rium de ,,MJdden-augustus wedstryd", die in Bretagne wordt gehouden, zijn de Nederlanders Stolker en Maliepaard resp. als vierde en zevende geëindigd- De uitslag was: l"Beaufrère (Fr.) de 75 km in 2 uur 8 minuten; 2 Bachelot (Fr.) z.t.3 Gain- che (Fr.) op 2 seconden; 4 Stolker (Ned.) op 11 sec.; 5 Gestraud (Fr.) op 47 sec.; 6 Ruby (Fr.) op 50 sec.; 7 Ma liepaard (Ned.) z.t. Algemeen klassement: 1 Gainche (Fr-) 5.15.19; 2 Bachelot (Fr.) 5.15.37; 3 Ruby (Fr.) 5.15.45 (7 pnt.); 4 Beaufrère (Fr.) z.t. (16 pnt.); 5 Hamon (Fr.) 5.15.47; 6 Stolker (Ned.) z-t. Vrijdagmorgen zijn in Blerick de par tijen gespeeld voor de zesde ronde van het damesschaakkampioenschap van Nederland. De uitslagen waren: mevr. Vreeken- mevr. Timmer afgebroken; mej. mr. De Klerek - mevr. Van Wieringen afge broken; Mevr. Spook - mevr. Heems kerk 1—0: mej. Bruinenberg - mevr. Roodzant 01. De stand is nu: 1 mevr. Roodzant 5 pnt.; 2 mevr. Vreeken 4 pnt. en 1 afg- partij; 3 mei. mr. De Klerek 3,5 pnt. en 1 afg partij; 4 mevr. Timmer 3 pnt. en 1 afg. partij: 5 mevr. Van Wieringen 2,5 pnt. en 1 afg. partij. De Amerikaanse sportleraar Charles Werner, die in Kuopio in Finland een lezing hield, heeft verklaard, dat de polsstok van fiberglas „geen werkelijk uitrustingstuk voor de sportbeoefening is". Werner, die de Scandinavische landen afreist om gastcolleges te geven in atle tiek, zei. dat het niet moeilijk is om het kunstje te leren van gebruikmaken van de verende werking van een paal van fiberglas. Hij zei, dat polsstokhoogspringen acrobatiek was geworden, omdat de polsstok in feite een katapult was ge worden. Werner is de leider van de sport- coaches van de staatsuniversiteit van Pennsylvania. Wimbledonkampioen Rod Laver heeft vrijdag in de kwartfinales herenenkel spel van het internationale tennistoer nooi te Kitzbuehel (Oostenrijk) een ver rassende nederlaag geleden tegen Ingo Buding. De Duitser zegevierde in drie sets: 6—1 46 7—5. Laver had sedert 16 juni van dit jaar in wedstrijdtennis geen enkele partij meer verloren. De Duitsers waren trouwens vrijdag toch goed op dreef, want Christian Kuhnke schakelde met 64 86 de Australiër Martin Mulligan, finalist te Wimbledon, uit. Pancho Segura (Ecuador) heeft het herenenkelspel van het tennistoernooi voor professionals te Rome gewonnen. In de finale versloeg hij de Chileen Luis Ayala met 62 64. Het dubbelspel leverde een zege op voor Lew Hoad (Australië) en Ayala, die Segura en de Amerikaan Barry Mackay met 57 60 62 de baas ble ven. v .4 -.a*. (Van onze sportredactie) De kogel is door de kerk! West- Duitsland krijgt met ingang van het seizoen 1963/64 een Bundes liga, een voetbalklasse, die met onze vaderlandse ere-divisie kan worden vergeleken. Deze natio nale afdeling, waarin 16 of 18 top clubs van het Duitse voetbal bij een gebracht zullen worden, heeft dus later zijn beslag gekregen dan in Nederland. Maar de Westduitse voetballeiders hebben niet slechts over deze kwestie veel moeten vergaderen, zij hebben zich tevens bezig gehouden met het vraagstuk of West-Duitsland rijp zou zijn voor volledig professionalisme. Zo ver is het dus nog niet. althans blijkens de (voorlopige^ regeling van de licentiespelers, die hun plaats heb ben in de clubs van de Bundesliga, die na moeizame en verhitte debatten eind vorige maand tot stand kwam- Daar mee is het gekrakeel er waren ge noeg tegenstanders zeker nog niet van de baan, want een veel teerder punt van bespreking zal de indeling uitmaken: hoeveel clubs moeten tot de Bundesliga worden toegelaten en welke clubs zullen het zijn? Verenigingen, welke niet tot de Duitse topklasse zijn togelatcn, worden immers gedegra deerd. En degradatie betekent een ver mindering aan inkomsten van de zijde van het publiek, dat weliswaar nog al tijd graag bereid is zijn geld aan de kassa's neer te tellen, maar dan toch liever een wedstrijd uit de Bundesliga zal kiezen dan uit de daaronder te for meren Regionalliga's. Naar het zich laat aanzien zal de Bundesliga worden geformeerd aan de hand van de pres taties van de verenigingen na de twee de wereldoorlog. Alle gerenommeerde clubs, wier namen ook in ons land be kendheid genieten, zullen op die manier toch wel de top van het Duitse voet bal gaan vormen. Het meest verheugd over de vorming van een Bundesliga was bondstrainer Sepp Herberger, nauw betrokken bij het wel (o.m. het wereldkampioenschap in 1954) en wee van het Duitse voetbal. Toen hem in Dortmund, na afloop van de vergadering en de stemming zijn me ning over de „Ere-Divisie" werd ge vraagd, zei „Der Sepp": „Als de' spe- SEPr HERBERGER duidelyk krachtsbeeld Iers nu week na week in harde con currentie tegenover elkaar komen te staan, zal er pas duidelijk een beeld worden gevormd over de kracht van het Duitse voetbal. De verenigingen kunnen immers voor het hogere loon meer van de spelers verlangen". Hoewel openlijk aan de spelers van de Oberliga's nooit meer betaald mocht worden clan ongeveer vierhonderd mark per maand, werd er niettemin met al lerlei nevenaanbiedingen op de voetbal- markt toch een verbitterde concurren tiestrijd geleverd. Nu er 1200 D.M. en in uitzonderingsgevallen zelfs meer. aan een speler per maand mag worden be taald, worden niet alleen voor de spe lers betere arbeidsvoorwaarden gescha. pen, maar zullen er ook minder exces sen voorkomen, vooral veel minder „zwarte handel" in spelers. Het toonaangevende Westduitse voet balblad „Der Kicker" meent, dat het niet moeilijk is de clubs, welke van augustus 1963 af deel uit gaan maken van de Bundesliga, aan te wijzen. ..He lemaal geen geheimzinnigheden noch een knappe prognose", zo werd het ar tikel, waarin uit de doeken werd ge daan wie plaatsingsrecht hebben, inge leid. Volgens ..Kicker" zal de Bundes liga uit de volgende clubs bestaan: uit groep noord: HSSV (Hamburg). Werder (Bremen) en Hannover '96; uit groep west: Borussia Dortmund, Schalke '04 (Gelsenkirchen), Rot Weiss Essen, FC Köln en Alemannia Aken; uit groep zuidwest: FC Kaiserlautern, FC Saar- briicken en FC Pirmasens; uit groep zuid: Eintracht Frankfurt, Kickers Of fenbach. VfR Mannheim, KSC Mühl- burg, VfB Stuttgart en FC Nürnberg en tenslotte als enige ploeg uit Berlijn Tennis Borussia- Een totaal van acht tien elftallen derhalve. Deze samenstel ling is gebaseerd op o.m. het totaal van de plaatsingscijfers in de competities, welke als een soort voorronde gelden voor de eindronden van het nationale Duitse kampioenschap en de resultaten behaald in die eindronden. Opmerkelijk is het dat München, i.e. Bayern München, zich met het totaal van de plaatsingscijfers zo slecht klas seert, dat het niet voor de Bundesliga in aanmerking zou komen, althans niet volgens indeling naar sportieve waarde. Maar de FC Kaiserslautern, die in de Oberliga Südwest bovenaan de ranglijst volgens plaatsingscijfers eindigde en ook eerste werd volgens deze classificering van alle teams welke in de eindronde hebben gespeeld, volgens een punten waardering van 5 (voor de kampioen van West-Duitsland. 3 voor de verliezer van de finale en één punt voor de an dere clubs, welke in een bepaald jaar sinds 1948. aan de „Endrunde" hebben deelgenomen). FC Kaiserslautern mag dus topclub van het Duitse voetbal op twee fronten worden genoemd, maar economisch ge zien zal het Kaiserslautern niet gemak kelijk vallen de financiële verplichtingen welke deelname aan de Bundesliga stelt, na te komen....! Sportief wel, als beste club, maar geldelijk niet, als een van de zwakste verenigingen. En Mün chen moet het volgens deze indeling zonder een topclub stellen, sportief be rekend tenminste, maar het zal een club als Bayern München niet de minste moeite kosten de financiële voorwaar den voor een bestaan in de Bundesliga na te komen. Er zal derhalve og hëel wat gewikt en gewogen moeten worden om tot een zo eerlijk mogelijke verde ling van de plaatsen in de Bundesliga te kunnen komen. Het komend seizoen zal mogelijk al profiteren van de nieu we constitutie van het Duitse topvoet bal, omdat clubs, die kans lopen met een geringe achterstand op andere ver enigingen hun plaats te verspelen, zul- len trachten in de komende competitie zo hoog mogelijk te eindigen. Grote ge beurtenissen werpen immers altijd hun schaduw vooruit..,.l „Het Vrije Volk", publiceerde vrydag een hoofdartikel over de kwestie Salo- KNWU-beroepsrenners. De redactie schaart zich achter de weigerende ren ners en schryft: Er is een conflict ontstaan tussen de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie en een groep profrenners die in aanmerking komen voor uitzending naar de wereldkampioenschappen die eind deze maand in Italië worden ge houden. Tot dusver was het gewoonte, dat de kosten van uitzending van een nationale ploeg volledig door de unie werden gedragen. De steeds verder om zich heen grijpende vercommerciali sering van de wielersport fabrieks- ploegen in plaats van landenploegen in de Tour de France heeft ertoe geleid, dat de KNWU als eerste wie lerorganisatie in Europa dit standpunt gewijzigd heeft. Men is van mening, dat de 5000 a 6000 gulden die zulk een uitzending kost, beter aan amateur sport besteed kan worden. De voornaamste argumentering van de KNWU daarbij is, dat in het ver leden herhaaldelijk is gebleken, dat de profrenners tegen betaling veel meer rijden voor de kopstukken van de buitenlandse fabriek bij welke ze in dienst zijn, dan voor hun eigen kans als Nederlander. Voor dit gewijzigde standpunt van de KNWU zou in het algemeen iets te zeggen zijn, maar dan zou de Wielren- unie zich ook volledig van de prof- sport moeten distantiëren. Wanneer zij wél de renners voor deelneming aan de wereldkampioenschappen aanwijst en dus bepaalt: deze renner mag wel en de andere niet, dan moet zij daar van ook de consequenties aanvaarden. De KNWU heeft nu gedreigd geen ploeg naar Italië te zullen afvaardigen nis de renners, verenigd in een prof- bond, blijven bij hun weigering de gestelde voorwaarden te aanvaarden. Dit gaat te ver, omdat men de renners daarmee in hun broodwinning treft Het is intussen te betreuren, dat er alweer andere renners zijn, die aan vankelijk niet waren aangewezen, die het besluit van hun collega's door kruisen en zich vrijwillig aanmelden met aanvaarding van de nieuwe voor waarden. Het getuigt van weinig solidariteit. Bij de eerste start van de Westduitse dameszwemploeg in Amerika heeft de blonde 20-jarige Wiltrud Urselmann het enige Amerikaanse record, dat nog niet van wereldformaat was, verbeterd. Zij zwom namelijk in Hillsdale de 220 yards schoolslag in 2 minuten 56 secon den en was daarmee precies twee se conden sneller dan Ann Bancroft in 1959. Overigens vielen de prestaties in deze onofficiële wedstrijd tussen de da mes van New Jersey en West-Duitsland geducht tegen. De volgende week zul len de Westduitse meisjes deelnemen aan de nationale Amerikaanse dames kampioenschappen, die in Chicago wor den gehouden. In het Olympisch Stadion te Amster dam z|jn vrijdagavond sterk bezette in ternationale wielerwedstrijden gehou den. De Belg Romain Deloof won achter gangmaker Meuleman een wedstrijd over 30 km voor amateurstayers in de t|jd van 23 minuten en 11,4 seconde. De uitslag was verder: 2 Bert Romijn (Ned-) achter Van Roey op 25 m.3 Velthoven (Ned.) ach ter Wiersma op 100 m.; 4 Henk Buis (Ned.) achter De Graaf op 470 m.; 5 Van Dijk (Ned.) achter Lorenzetti op 600 m; 6 Huizinga (Ned.) achter v. d. Bosch op 850 m; 7 Van Campen (Ned.) achter Beets op 1400 m; 8 Gisgot (Fr.) achter Van Ingelghem op 1690 m. Peter Post heeft zich in de uitsteken de tijd van 6 min. 19 sec. op de 5 km achtervolging gerevancheerd op H. Nij- dam. die hem onlangs zijn Nederlandse titel had ontnomen. Nijdam was ditmaal precies drie seconden langzamer dan zijn rivaal- Ook nu was het weer een race, waarin Post snel van start ging. Oe Amstel- vener nam ongeveer 30 m op zijn tegen stander en breidde in de volgende twee ronden zijn voorsprong uit. Twee ron den voor het einde moest Post weer terrein prijsgeven aan de toen soepel draaiende Nijdam, doch in de aller laatste ronde bracht de fel sprintende Post zijn winst op bijna 40 meter. E nationale sprintwedstrijd voor ama teurs leverde een zege op voor de natio nale kampioen Ad de Graaf met 3 pun ten. Rob Radeker werd tweede met 7 punten, Rinus Paul derde met 9 punten en Joop Nolten vierde met 11 punten. Een Australische ploegachtervolging werd gewonnen door de equipe Oudkerk. Nikkesen, Van der Lans en Koel, die over de 4 km een tijd maakten van 4 min. 47.8 sec. Rasch, Fons Post, de Australiër Som- mer (invaller voor Schuuring) en den Outer werden tweede in 5.01.5. JACQUES ANQUETIL is ook volkomen voorbereid op de ge beurtenissen, die straks in Italië plaatsgrijpen. In het be gin van deze week zegevierde de Tourwinnaar in twee wedstrij den. De een won hij met twee minuten voorsprong, de andere met twintig seconden. HENK BUIS, een van de weini ge Nederlandse stayers, rijdt zondag in Frankfurt. Henk zal het moeten opnemen tegen een tweetal Duitsers en een tweetal Zwitsers. RENE PRIVAT, die tot op he den nog stond op het selectie boekje van Marcel Bidot en kans had te worden uitgezonden naar de wereldkampioenschappen, heeft besloten niet te gaan of schoon hij op kosten van de Franse wielerbond kon rijden. ROBERT DESMET heeft in de ..Gazet van Antwerpen" een ar tikel gewiid aan de kwestie van de Nederlandse Salo-weieeraars.' ..Het is duidelijk", zo schrijft de Belgische iou-nalist: ..dat het besluit van de K.N.W.U. een eer ste stap is naar de organisatie van een wereldkampioenschap voor merken". FRFDDY MARSLAND heeft in ..L'Eauipe" eveneens aandacht besteed aan de Salo-verzakers. ..L'Equipe" heeft geen commen taar op deze kwestie geleverd. De Haagse tennisspeelster Ria Houps en de Amsterdammer Nic Fleury zijn vrijdag in Hilversum jeugdtenniskampi- oen van Nederland bij respectievelijk de meisjes en de jongens geworden. De resultaten van de finales waren: Meisjes; Ria Houps, Den Haag, versl. Betty Stoeve, Rotterdam, 6-4. 6-3. Jongens: Nic. Fleury, Amsterdam, versl. Bert van Slooten, Rotterdam, 6-4. 1-6, 6-2. De Amerikaan Nathan Ostich, die een poging heeft gedaan met z|jn jet-race wagen het snelheidsrecord te breken dat in 1947 door de Engelsman John Cobb met een snelheid van 394,2 m|jl per uur werd gevestigd, heeft het linkervoorwiel van zijn auto verloren toen hij een snel heid bereikt had van 331 m|jl per uur. Ostich zei zijn leven te danken te hebben aan het feit, dat hij behalve door goed remmen een parachute in werking had kunnen stellen, die de snelheid van de wagen had gestuit. DE CURACAOSE middelgewicht bokser Sugar Boy Nando, heeft verloren van de Amerikaan Holy Mimms uit Wash ington, een gevecht over tien ronden Nando woog 77 kilo en Mimms 80 5 kilo. De Curagaose bokser heeft de laatste zeven maanden onder leiding van Rocky Marciano in de Verenigde Staten gestaan, maar keerde terug omdat zijn vrouw een baby verwacht te. DE AMERIKAANSE Atletiek Unie heeft bekendgemaakt, dat de tijd van 16 mi. nuten en 9 seconden die op 12 mei van dit jaar door een atletiekploeg van de universteit van Oregon te Fresno in Californië is gemaakt op de 4 x 1 mijl estafette officieel als we reldrecord is erkend. De ploeg bestond uit Archie San Romani, Vic Reeve, Keith Forman en Dyrol Burleson. JOSE LORENZO, de trainer van het Ar gentijnse elftal gedurende de wereld kampioenschappen in Chili, is be noemd tot trainer van de Italiaanse eerste-divisieclub Modena. Hij zal daar zondag met zijn werk beginnen. GOES. 10 aug. Exp. en ind.veiling: yellow transp. kl 75-80 100, 70-75 105, 65-70 85—89, 60-65 64—66. 55-60 49. k2 75-80 92, 70-75 91. 65-70 75—76, 60-65 59, 55-60 47, kr. 24; stark earl, kl 65-70 123 —130, 60-65 97—117, 55-60 60—71, kr. 24; goudreinette kr. 15, perzikr. zomerapp. kr. 10,10, div. appels kr. 12,2012,60, zw. bessen 1 en 2 190, 3 343-153, stek 101-107, rode bessen 1 en 2 80-83, duitse zure 1 en 2 80, zure morellen 1 90. 2 88, 3 5, dubb. pr. bonen 1 66-83, 2 61. Totale aanvoer hard fruit 3800 kisten. Gewone veiling: per doos: rode bessen 1 37-47, 2 41-43, framb. 2 35-52, 3 22-38, bramen 1 53, 2 47, loganbessen 2 52; per stuk: perziken 1 20-57, 2 8; per kg: oomskin- derenpeer kl 55-60 71, 45-50 70, 2d 28-48, grof 58; yellow transp. kr. 17-40, val 23-36. early laxton 1 126-171, 2 70-112, grof 68-145, fabr. 14-88, gesch. 4-85, val 3-70, oranjepruimen 1 48, 2 37-48, grof 50, fabr. 10-42, tollenaars 1 31, 2 25, grof 22-31, fabr. 2-28, rode bessen 1 123- 130, 2 81, kr.bessen 1 65-73, 2 55-76, frankenthaler 1 270-290: groenten per stuk: bl.kool Al 20-36 A2 11-26 B2 11-12 afw. 11-12, kropsla 1 11.12, 2 4-9, komk. A 12-26 B 13-18 C 10-15, kussa 1 18-31, 2 15-28; per bos: wortelen 1 20, 2 11-14, kroten 4-5, uien 9-15, seld. 4-8; per kg: torn. A 49-59 B 46-63 C 44-54, uien 7-8, kroten 4-7, and. 1 24-27, 2 18-21. poste lein 25-27. gr. sav.kool 9-17. dubb. pr.- bonen 1 56-64, 2 50-63, prelude 1 50-60, 2 35-56, wagenaars 1 38-43, stoksnijbonen i 2 105, pronkbonen 1 101-109, aardapp. bonken 23-25 gr. 13-18 dr. 7-10, zilveruien 26, rabarber 12-18, aug. A 65-67 C 35-42. KAPELLE, 10 augustus 1962. Frambo zen in kratten I 193. II 188, rode bessen industrie ex. 97. I 81-J-91, II 81, zwarte bessen industrie I 194, II 193, III 134, zure morellen ontsteeld I en II 98, III 5, dubb. pr. bonen I 65.5070.20, II 62.10 63.20, Appelen en peren: yellow transp. I 75—80 104, 70—75 80—91, 65-70 56 90—83, 60-65 58.90—59.70, 55-60 45—48, II 75-80 91. 70-75 76—86, 65-70 64—66, 60-65 49.20 —50.45, 55-60 39—41. grof 46—50. fijn 24, oomskinderen I 5055 95, 45-50 79, lid 55, Illfijn 24—43. val 9—18, st. earliest I 70 —75 130, 65-70 118—121 60-65 106, 55-60 65—68. 60-65 72, 55-60 62, grof 100, fijn 50, close II 65-75 78; yellow transp. val en kroet 25.30, st. earliest val 24.7025.60, val en kroetappelen 11.10—18.50, Verpakt fruit: stark earliest I 75-80 172, 70-75 175, 65-70 164, scarlet pimpernel I 65-70 155 159, 60-65 129. Logambessen per doos I 48, II 1932, III 10—11. rode bessen per doos I 2831, II 2627, kruisbessen per doos I 22—24, II 14, III 8.5, bramen per doos I 60, aardbeien per doos I CD witte bessen per doos I 22, II 22, kasperziken AI 34. BI 26, CI 12—17, DI 10, kersen: klerken I 204, II 149—173. krieken II 151, witte bessen per kg I 41—48, kruisbessen per kg ex. 85, I 60—86. II 38—64, III 21, pruimen: early laxton ex. 171, I 120—158, II 68—106, grof 88—122 fabr. 2549 orangepruim I 43—57, II 32—43, grof 38* tollenaars I 39—52, II 25—40, grof 28, pruimen val 629, pruimen gescheurd 17—50, aardappelen: bonken 17—23, I 13—16, II 9—13, drielingen 7—9. Groen ten: kropsla 3.5—7.5, bloemkool 11—28 komkommers 11—23. kussa 18—28. bos: selderij 3-4, boskroten 6.5, tuinbonen 8-9 uien 11-14, rabarber 4.56, doperwten 14, peterselie 5.5. tomaten AI 49—50 BI 47—50, Cl 39. CC 31, BB 48. ex.A 50—52, ex B. 52. Levering voor zaterdag 11 aug' zwarte bessen I 190, II 181, III 109. KOEWACHT, 9 augustus. Gezwingeld vlaslint WR 140-165, DR 130-155, breek- vlas 80-100, 1-uwe lokken 20-42 gezwin gelde lokken 70-90, bolraap 2-3, scheven 5-6. Kalme markt. Konstanz 386, (onveranderd), Rheinfel- 272 (—2), Ottenheim 324 2), Straats burg 280 (—10), Maxau 456 (—14), Plo- chingen 107 2), Mannheim 293 5) Steinbach 126 (—2), Mainz 272 16) Bingen 185 12), Kaub 202 16) Trier 83 (—9), Koblenz 192 5), Keulen 143 (+4), Ruhrort 320 (+4), Lobith 923 1), Nijmegen 704 1), Arnhem 752 (onveranderd), Eefde IJssel 275 (—1) Deventer 176 (—3), Monsin 5460 (—10)] Visé 4930 5), Borgharen 3890 17), Belfeld 1088 '+8), Grave beneden de sluis 503 (+1).

de Stem | 1962 | | pagina 11