dieven hadden geen notie van de waarde Aerdenhout - schilderijen onbeschadigd terecht hechtenis verlengd Alvast hartelijk bedankt voor uw medeleven Kroest je v wil een Duits vredesverdrag forceren ONBELANGRIJK ABUIS/ aldus woordvoerder V.N. Amerikaanse Nazi-leider op vliegtuig gezet Dode en 2 gewonden bij aanvaring te Terneuzen Ben Bella heeft grote invloed op verkiezingen AUTO AANGEHOUDEN MET REVOTVER IN DE VUIST Desnoods alleen Rusland DAGBLAD VOOR ZEELAND Kans op regen Naar helers wordt nog gezocht De Luikse kindermoord vrijetijdsverf kwaliteitsverf 47 kleurstalen 10 ct in de winkel HET MEMORANDUM VAN 31 JULI Roosendaler te Teteringen verongelukt Weer bosbranden aan Rivièra Engeland wilde hem wel kwijt KOOTJES VADER TOT ONZE LEZERS: Overstuur Het hoeft geen dure te zijn" Verrast Affaire Soblen.nog niet geregeld Meisje (13) uit Wuustwezel te Zundert verdronken F.L.N. zal grootste aantal zetels halen 102e JAARGANG No. 24051 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P, V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 16 - Tel 22341 <4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag, Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 telefoon 2893) De Aerdenhoutse schilderijen zijn terecht. Zij liggen momenteel op het hoofdbureau van politie te Aken en zijn onbeschadigd. Daar mee is een einde gekomen aan een enerverende speurtocht, die de politie in drie landen aan het werk zette. Zij is erin geslaagd via naarstig speurwerk en enkele tips haar taak tot een goed einde*te brengen. De verzekeringsmaatschappij, die f 25.000.had uitgeloofd aan degene, die houtsnijdende aanwijzingen kon geven, zal thans moeten beslissen aan wie het geld moet worden uitgekeerd. De Duitse Graefe (tweede van links) in gezelschap van Zwitserse rechercheurs, op weg naar de sor- teerproef. De Nederlandse politie hond Cas wees hém als mede plichtige aan. De Russen hebben erop gezinspeeld tc dringen op een regeling van het dit najaar een beroep te zullen doen op Duitse vraagstuk. Als de Russische de Verenigde Naties voor een Duits P^erPerso?nlijk naar New York zou i* leizen, zou hij vrijwel zeker president vredesverdrag, alvorens zij een afzon- Kennedy willen ontmoeten aldus wordt derlijk vredesverdrag zullen sluiten met verondersteld. Oost-Duitsland. Dit beweren althans diplomatieke zegslieden in Londen. De Russen trachten de Westerse reactie op dit plan te peilen. Premier Kroestjev of zijn minister van buitenlandse zaken, Gromiko, zullen wellicht de V.N.-najaarszitting van de Algemene Vergadering bijwonen om aan ENKELE HONDERDEN Amsterdamse padvinders en padvindsters, kabouters, welpen en verkenners, hebben gister middag hun hoogste leidster, de 73- jarige Lady Baden Powell, met muziek van Schiphol afgehaald. Zij kwam met eon vliegtuig uit Londen om een bezoek van anderhalve dag te brengen aan het internationale kamp van de nationale padvindstersraad te Dwingeloo. DE CENTRALE REGERING van Kongo heeft donderdag een succes behaald bij haar pogingen om de afgescheiden pro vincie Katanga te isoleren. Oesoemboe- ra, de hoofdstad van Boeroendi, dat on langs onafhankelijk is geworden, heeft geweigerd telefoongesprekken en tele grammen uit Katanga aan te nemen. DE VRIJDAG 13 juli in Hotel Wittebrug te Den Haag gehouden besprekingen tussen de regering en de Stichting van de Arbeid over het in 1963 te voeren loonbeleid, zullen worden voortgezet op 11 september a.s. in het gebouw van de Soc. Econ. Raad. Oorspronkelijk was als datum 7 september bepaald. de VERENIGDE STATEN zullen volgende week hun tweede poging doen om een ,,Mariner"-ruimteschip naar Ve nus te zenden. De eerste proef met een ..Mariner" mislukte 22 juli doordat de raket uit de koers geraakte en moest worden vernietigd. Tot dusver schijnt de premier zich echter nog te beraden over de koers ^die de Russische politiek moet volgen. Kroestjev bestudeert het Duitse en Berlijnse vraagstuk momenteel met de Oostduitse leider Walter Ulbricht. Volgens de laatste diplomatieke be richten uit Moskou zou het Kremlin de volgende stappen overwegen Moskou zou alle landen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest, wil- uitnodigen voor een vredesconferen tie aangaande geheel Duitsland. Deze conferentie zou in september gehou den moeten worden. Als het Westen dit voorstel zou ver werpen, wat waarschijnlijk lijkt, zou Moskou de tekst publiceren van een ontwerp voor een vredesverdrag. Kroestjev of Gromiko zouden dit ont werp formeel indienen bij de Alge mene V.N.-vergadering, om te trach ten steun te krijgen of het in ieder geval voor propaganda-doeleinden ge bruiken. Kroestjev zou als hij naar de V*N. gaat een ontmoeting met Kennedy willen hebben, om tot een verdere oplossing van Berlijn te komen. Als een dergelijke regeling niet tot stand zou kunnen komen, zou Rusland een vredesverdrag sluiten met Oost- Duitsland, wellicht met enig voor behoud over Berlijn. v y.erwachting, medegedeeld door het i K.N.M.I., geldig tot hedenavond t Aanvankelijk zwaar bewolkt met J repn of motregen, In de middag i e verspreide opklaringen. 0 Matige tot krachtige zuidwestelijke 0 wind, aan de kust mogelijk tijdelijk t t hard. Aanhoudend koel weer. J Het Belgisch weerkundig instituuut t verwacht actieve depressieinvloed J yanuit Schotland en de Noordzee. 1 Veel bewolking en rekenbuien. Op- J klaringen. i Vandaag zon onder 20.15 uur. J 0 Morgen zon op 5.16 uur maan 0 op 16.43 uur. Behalve namelijk de tip van de Haar lemse mejuffrouw Mosterdman heeft een tweede ten slotte de schilderijen terug gebracht. Uit welke bron deze tip af komstig was, werd niet bekend. Wel kan echter worden aangenomen, dat zij niet uit de onderwereld is gekomen. De schilderijen zijn via tussenpersonen in harden van de Akense politie gespeeld. Zij waren verpakt in een zak en oude vodden en stonden tegen een muur. De schilderijen waren eerst ergens in Zuid- Limburg begraven. De helers waren evenmin als de dieven op de hoogte van de grote waarde der schilderijen. Zij lazen hier over in de krant en kwamen spoedig tot de conclusie, dat een dergelijke buit te „heet" voor hen was. Daarom be sloten zij de doeken in handen van de politie te spelen. Hun ..tussenpersonen" overhandigden gistermiddag ergens in een straat in Aken de schilderijen aan enkele rechercheurs. Het zoeken naar de helers wordt ondertussen voortgezet. Eveneens via een tip was de Akense politie op de hoogte gekomen van de auto, waarin de schilderijen werden ver voerd. De wagen werd gevolgd en ten slotte gesignaleerd in Freudenstadt, een plaats in Zuid-Duitsland dicht bij de Zwitserse grens. Hier hadden de in zittenden van de wagen ingebroken in een bakkerswinkel. Getuigen in Freuden stadt verklaarden, dat zij de wagen voor de winkel hadden zien staan. Men kwam hier ook het kentekennummer en de naam van de bestuurder (Nelde) te weten. Dank zij deze gegevens kon de rechercheur Ruedi Wyss van de kan tonale politie in Interlaken nauwelijks 48 uur na het doorkomen van de politie-melding over de radio, de wagen vinden ondanks het drukke toeristenverkeer op de weg. De man wierp zyn fiets voor de auto, die snel moest stoppen. Ruedi Wyss verzocht daarop de inzittenden zich te legiti meren. Die papieren gaven de politie man de overtuiging dat hy met de drie gezochten te doen had. Hij trok daarop zijn revolver en gelastte de bestuurder naar het politie bureau te rijden. Er zat voor Nelde niet veel anders op dan aan dit bevel gevolg te geven. Bij aankomst bij het politiebureau gelukte het echter Graefe toch nog op de vlucht te slaan. De twee anderen werden binnen gebracht en verhoord en tijdens dit „onder houd" deelde Nêlde mede waar de drie hun tenten hadden opgeslagen. Hier werd de ontsnapte Graefe sla pend aangetroffen, die later een be kentenis aflegde. De sorteerproeven met de Neder landse poltiehond leverden resultaten op, waaraan niet viel te tornen. Onder a« indruk van deze proeven heeft J.'ae]e dan ook toegegeven de steen, ]ad°or,de ruit van de Aerdenhoutse lc.had *e«. ln de hand te hebben gehad, terwijl hij tevens toegaf een revolver uit de wapencollectie van de Leer Loudon in de hand te hebben ge De voorlopige hechtenis van de vijf beklaagden in de zaak van de kinder moord te Luik zal voor drie maanden worden verlengd. De beklaagden zullen in oktober voor het Assisenhof in Luik verschijnen. Zoals bekend gaat het in deze zaak om een, waarschijnlijk ten gevolge van het gebruiken van een ver dovend middel door de moeder, mis vormde pasgeboren baby, die met mede plichtigheid van een dokter, de ouders en andere familieleden door middel van een inspuiting gedood zou zijn. (Advertentie) nomen, die hij later weer heeft weg geworpen. Thans wordt de derde verdachte Stoerh degelijk onder handen genomen. De man heeft nog steeds niet bekend- De inbrekers aldus blijkt thans hadden het bij hun inbraak helemaal mei op schilderijen voorzien. Zij zochten allereerst geld. In de kamers, waarin zij terecht waren gekomen, was dit echter niet te vinden en de deuren waren hermetisch afgesloten, zodat zij het huis niet verder konden indringen. Eerst namen zij een revolver mee, maar die gooiden zij later weg, omdat ze die met de moeite waard vonden. Daarop haalden zij vier schilderijen van de wand om toch iets mee te kunnen nemen. Zij hadden geen flauwe notie van wat zij meenamen, namelijk voor een verzekerde waarde van 570.000, waarvan alleen al een half miljoen voor een zelfportret van Rembrandt. Ir; de affaire van de juwelendiefstal te Heerlen zit tot nu toe minder schot, dat wil zeggen, er zijn hier nog geen bekentenissen afgelegd. Weliswaar bekend dat Stoehr en Graefe in Aken 58 van deze ringen hebben verkocht, maar ondanks dit bewijs en ondanks een ten dele geslaagde sorteerproef met de politiehond, ontkennen de drie verdach ten hardnekkig. Een woordvoerder van secreta ris-generaal Oe Thant heeft giste ren kortaf de beschuldiging van Ne derlandse zijde van de hand gewe zen dat een copie van een sleutel memorandum van Oe Thant, ge geven aan de Indonesische minis- Van officiële zijde is op het V.N.- hoofdkwartier geen verklaring ge geven voor het „onbelangrijke abuis". Maar sommige zegslieden wezen erop dat de Nederlandse regering zich gepasseerd voelde omdat haar ter van buitenlandse zaken, met vertegenwoordiger een copie van het grote vertraging aan de permanen te vertegenwoordiger van Neder land bij de V.N. zou zijn over handigd. Dit bericht het persbu reau UPI. „Het is waar dat er een korte vertraging is geweest bij het ge ven van een copie van het memo randum aan de Nederlandse dele gatie", zo verklaarde hij tegenover UPI, „dat was te wijten aan een onschuldig abuis en had absoluut geen betekenis". Volgens deze functionaris werd de copie aan mr. C.W.A. Schuer- mann een of twee dagen nadat het memorandum door Thant aan dr. Soebandrio ioas ouerhandigd, gege ven. Soebandrio kreeg het docu ment op 31 juli, toen hij een onder houd met de secretaris-generaal had. aan Soebandrio gegeven document 24 of 48 uur later had gekregen. Het memorandum werd beschre ven als een „aide mémoire", waar in de secretaris-generaal zijn stand punten uiteenzette over de wijze, ujaarop het voorlopige akkoord tus sen Nederland en Indonesië zou kunnen worden toegepast. In diplomatieke kringen op het hoofdkwartier van de V.N. gaf men uitdrukking aan lichte ergernis over de kritiek die van Nederland se zijde op Oe Thant en de volke renorganisatie is geuit, aldus nog steeds UPI. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken wenste gisteravond op de in New York afgelegde verklaring geen commentaar te geven. Zusje zwaar gewond (Van onze correspondent) Op de Oosterhoutseweg te Teteringen ter hoogte van het missiehuis vond een aanrijding plaats, waarbij de 16-jarige Hans van Aken uit Roosendaal om het leven kwam, terwijl zyn 13-jarig zusje Ida ernstig werd gewond. Van Aken kwam per bromfiets uit de richting Oosterhout, zijn zusje zat achterop- Tegenover het missiehuis werden zij aangereden door een personenauto, be stuurd door J. r. uit Oosterhout, die om onverklaarbare redenen naar links zwenkte. De jeugdige bromfietsers werden in de langs de weg liggende tuin van de beei Van Gils geslingerd. Ook de wagen kwam daar tot stilstand. Met ernstige verwondingen, aan hoofd en benen werden Hans en zijn zusje naar het Ignatiusziekenhuis te Breda overge bracht, waar de jongen in de loop van de avond is overleden. De brommer brandde geheel uit. De auto werd zwaar beschadigd, maar de bestuurder bleef ongedeerd. De toestand van het meisje is redelijk. Baanden die woensdagavond een groot gebied van de Franse Rivièra ten oos ten van St.-Tropez bedreigden en de evacuatie van duizenden vakantie gangers nodig maakten, zijn gisteren opnieuw aangewakkerd bij de stad Le Muy. Aangezien de wind licht is en in een andere richting waait dan de mistral var.- eergisteren, die naar de Middel landse zee blies, lopen de kustplaatsen geen gevaar. De aangerichte schade is minder zwaar dan men aanvankelijk veronder stelde. Wel zijn enkele villa's en auto's en pijnboombossen vernield. Het getrof fen gebied is zeer in trek bij vakantie gangers. de dat Rockwell zich ook in zijn toestel bevond, wilde uitstappen. ,,Mij niet gezien", zei hij. Hij bleef, toen hem bleek, dat Rockwell in de toeristenklasse was gezet, want zelf reisde hij eerste. Even ontstond vlak voor het vertrek nog agitatie, toen plots het gerucht de ronde deed, dat er een bom in het toestel was aangebracht. Het bleek loos alarm. Rockwell had de nacht voor zijn vertrek doorgebracht in het Canon Row-politie- bureau- Amper was zijn arrestatie be kend (de man had kans gezien clande stien Engeland binnen te komen) of er werd een deportatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Zijn arrestatie iedere Londense bobby keek naar hem uit gebeurde in een drukke straat in het centrum. Hij wilde net oversteken naar de kantoren van het dagblad Daily- Mirror", toen de hand der Engelse ge rechtigheid zich naar hem uitstrekte. Hij had willen proberen daar zijn „politieke overtuiging" te verkopen. En ook zijn levensgeschiedenis vond hij wel de moeite van publiceren waard. Naar aanleiding van al de opwinding rondom de Amerikaanse Führer heeft een deputatie van zeven Londense dis trictsraden aan de minister van binnen landse zaken verzocht te eisen dat on middellijk alle vergaderingen van fascis. ten, nazi's en neo-fascisten worden ver boden. Voorts werd aangedrongen op de totstandkoming van een wet tot verbod vsi discriminatie op grond van ras of godsdienst. Men wil in Londen namelijk wel weer wat rust na de woelige tonelen a i var- de laatste maanden bij vergaderin- Een Amerkaanse passagier, die hoor- gen van extreem rechts elementen. NOU TABé DAN. „Heil Hitier", zei de 42-jarige Ameri kaanse Nazi-leider G. L. Rockwell. Daarop verdween hij in een vliegtuig, dat hem naar Amerika terug bracht. Rockwell was gisteren na een klopjacht van 48 uur eindelijk gearresteerd en werd nu door de Engelse politie op het vliegtuig gezet. Men wilde daar de last post wel kwijt. (Van onze verslaggever). Gisteren belde de vader van Kootje van Santberghen uit Am sterdam ons op, die, evenals zijn gedupeerde zoontje, bijzonder ver rast bleek te zijn door de bliksem actie, die onze lezers hebben ont ketend om de jongen een nieuwe aap aan te bieden, ter vervanging van het zo betreurde beestje, dat Kootje had willen verkopen om mee te kunnen betalen aan de grafsteen van zijn overleden moe der. ,,Het is nog steeds niet terecht", jammerde vader van Santberghen. ,,Ik heb de hele stad al afgefietst en alle dierenwinkels al bezocht. Kootje is er helemaal van overstuur. Hij heeft het diertje, dat uit Zuid-Amerika afkomstig is, gekregen van mijn schoonzoon. Het was ongeveer acht maanden oud en Kootje heeft het helemaal zelf verzorgd Toen mijn vrouw nog leefde hebben wé er wel eens een lolletje over gemaakt en gezegd Nou Kootje, verkoop dat ding maar, maar dat was er niet bij Wel vulde hij zijn kostbare bezit onmiddel lijk afstaan voor de grafsteen. U be grijpt, hoe overstuur hij was, toen hii bemerkte, dat het diertje verdwenen was. Hoe dit gebeurd is, is me nog een raadsel. De deuren van de kooi waien ook na de verdwijning hermetisch gesloten. De kooi is dus nog steeds leeg in dit toch al zo geteisterd gezin. Vandaar zijn groot enthousiasme voor de harte lijke reacties van onze lezers. Zeer ver cast was vader Van Santberghen ook ovei het sympathieke gebaar van de directeur van de Tilburgse dierentuin, die, zoals wij gisteren al meldden, bereid is een aapje tegen gereduceerde prijs aan te bieden. ,,En nu maar afwachten, hè mijn heer", zo besloot Kootjes vader hoop val, ,,en alvast hartelijk bedankt Onze bliksemactie verloopt intussen naar wens. Reeds zijn enkele envelop pen met inhoud aan ons adres bezorgd en hebben lezers hun giften toegezegd Hoeveel er nodig is valt moeilijk te zeggen. De aanschaffingsprijs schom melt tussen de 85 en 750 gulden. Wij hebben echter reden om aan te nemen, dat voor 150,tot 200,een heel mooi exemplaar te krijgen zal zijn. „Het behoeft geen dure te zijn", vertelde ons vader Van Santberghen bescheiden, ,,als dat kind maar weer een aapje heeft". Of de jegens zijn moeder zo aan hankelijke Kootje inderdaad een aapje terug zal krijgen hangt af van 't verdere verloop van onze actie. Lezers, die de arme knaap willen helpen, kunnen hun giften afgeven of opsturen aan het bu reau van ons blad, Reigerstraat 16, Bieda, met vermelding van „Actie voor Kootje". „En nu maar afwachten", om met vader Van Santberghen te spreken. (Van onze verslaggever) Rond half vier in de nacht van woens dag op donderdag heeft op de rede van Terneuzen tussen oost- en westhaven op de Westerschelde een aanvaring plaatsgevonden tussen de coaster ,,De Vrede", die vanuit zee op weg was naar Antwerpen en een Amerikaans zee schip „Hurricane", dat van deze haven kwam. Laatstgenoemd vaartuig raakte het achterschip van de coaster, waarin een groot gat geslagen werd, hetgeen o.a. een lek veroorzaakte in de machineka mer, waar de 27-jarige machinist B. J. S. uit Enschede het leven verloor ten gevolge van verdrinking of het beklemd raken tussen de machinerieën. De 62-jarige stuurman, die de wacht had, liep een hersenschudding, een ge broken arm en gekneusde ribben op De kwestie Soblen, die is uitgegroeid tot een diplomatieke storm tussen Israël. Engeland en de V.S., is nog steeds niet opgelost. Overleg tussen de Engelse regering en de ambassadeur van Israël, A. Lourie, dat gisteren plaatsvond, heeft nog geen resultaat opgeleverd- In uniform geklede leden van de Amerikaanse nazipartij hebben gepost bij de kantoren van de Israëlische luchtvaartmaatschappij om te proteste ren, dat deze Soblen niet naar Amerika wil vervoeren. DE SOVJET-UNIE heeft donderdag bij de besprekingen over een verdrag tot verbod van kernproeven in Genève, nieuwe Amerikaanse voorstellen van de hand gewezen. Volgens de Russische gedelegeerde, Zorin, waren zij een. her haling. terwijl ook de loods gewond raakte. De Amerikaan kon na politieel verhoor en overleg met de officier van justitie de reis vervolgen. De coaster werd op sleep genomen naar de scheepsbouwmaatschappij „Terneuzen" (de werf), waar urenlange pogingen in het werk werden gesteld om het stoffe lijk overschot van de onfortuinlijke ma chinist te bergen. Naar het schijnt is een van de beman ningsleden van het Amerikaanse schip overboord geslagen. Op de foto: De zwaar beschadigde coaster. (Van onze correspondent) Gisterenmiddag is in het gemeentelijk zwembad De Wildert te Zundert de der tienjarige Maria van Aalst uit Wuust wezel verdronken. Zij maakte een va kantietrip met enkele kinderen uit Wuustwezel onder leiding van een buur vrouw. In genoemd zwembad begaven de kinderen zich in het z.g. kikkerbad, omdat zij niet konden zwemmen- Plotseling werd Maria van Aalst on der de circa 800 aanwezigen vermist. Ijlings toegeschoten hulp haalde het kind uit het diepe gedeelte van het bad, waarin het op onbegrijpelijke wijze was terechtgekomen. Onmiddellijk ingeroepen medische hulp kon slechts de dood constateren. Het voorlopig bestuur in Algerië heeft gisteren de voorwaarden gepubliceerd voor deelname aan de verkiezingen, die op 2 september voor de constitutionele vergadering zullen worden gehouden. Volgens deze richtlijnen zullen in Algerië geboren Europeanen tenminste 10 jaar regelmatig in Algerië gewoopd moeten hebben om aan de verkiezingen te kunnen deelnemen. Zij, die niet in Algerië zijn geboren, maar een vader of moeder hebben die hier werd geboren en 10 jaar in Algerië had gewoond, moe ten ook 10 jaar in het land hebben ver toefd. De overige Europeanen moeten tenminste 20 jaar in Algerië hebben ge woond willen zij aan de verkiezingen deelnemen. De stemgerechtigden zullen „ja" of „nee" moeten stemmen aangaande een assemblee met drie taken en bovendien haar afgevaardigden benoemen. De bepaling, dat elk departement slechts één kandidatenlijst in kan dienen, onder welke naam dan ook, verstevigt de invloed van Ben Bella op de samen stelling van de nieuwe assemblee. Aan gezien Ben Bella de macht van het politieke bureau in handen heeft, dat de officiële kandidaten voor de F.L.N. zal aanwijzen, die vrijwel zeker het grootste aantal zetels zal behalen bij de verkie zingen, zullen zijn tegenstanders geen kandidaten tegen hem in het veld kunnen brengen, die gebruik kunnen maken van de betiteling F.L.N. De drie taken, die voor de constitu tionele vergadering zijn voorgesteld, om vatten de benoeming van een voor lopige regering, het maken van wetten in naam van het Algerijnse volk en de samenstelling van een Algerijnse grond wet.

de Stem | 1962 | | pagina 1