DELEGATIES ZIJN OP WEG Sigaretten en vrouwen zijn eikaars vijanden CAMPARI Telstars" opvolger ai op stapel Ridder van de edele wijn Indonesië laat er geen gras over groeien Mevrouw, u krijgt het beste! T&hcVi NS» President-directeur van Staatsmijnen Deelnemers aan congres lieten peuken liggen Alles komen Expositie in eigen huis Papoea's vragen i passen Groot Duits schrijver Hermann Hesse overleden JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Boekraad naar Nederland Arka-Nieuw-Guinea heeft nog vele wensen Eisen Lege asbakken Argentinië Sputterende generaals verdrijven minister A-bom-bestrijders komen geld tekort Officiersmess Paranymphen Ontsnapte gevangenen aangehouden BEURS VAN AMSTERDAM Kon. Olie zeer gevraagd Praatclub NOORD EN ZUID tussen maas en schefdemond sal reg Actief blijven Cadeaus DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1962 De „voorhoede" van de Indone- sische delegatie voor de formele besprekingen met Nederland is gistermorgen vertrokken. Zij be staat uit veertien man. Ook vijf journalisten en twee studenten uit Nieuw-Guinea maken deel van de delegatie uit. Soebandrio-zelf zal vandaag naar New-York vertrek ken. Hij zal dan de „hoofdgroep' der onderhandelaars meebrengen, Onderweg zal hij enkele uren af stappen in Manilla, om daar een bespreking te hebben met de Phi- lippijnse vice-president Pelaez over de ontwikkelingen in zuid oost Azië. Soebandrio heeft overigens gisteren een onderhoud van anderhalf uur gehad mei Michailov, de Russische ambassa deur in Djakarta. „Rusland zou het erg prettig vinden als de Nieuw-Guinea kwestie spoedig geregeld was", deelde Soebandrio na afloop van het gesprek aan journalisten mee. De Indonesische ambassadeur in Australië heeft ook zijn duit in het zakje gedaan en gisteren verklaard, dat de militaire landingen zullen ophouden als er een overeenkomst tot stand is gekomen. Hij nam aan, dat voordien een „staakt-het-vuren" zal worden afgekondigd. Deze ambassadeur,, die tevens generaal is, gaf te kennen dat er geen Indonesische troepen meer naar Nieuw-Guinea zullen worden ge stuurd. Een lichte „wrijving" tussen Papoea's en Indonesiërs achtte hij on- veimijdelijk. Nasoetion, de minister van defensie, heeft in een boodschap aan regerings ambtenaren juichend verklaard, dat de Indonesische vlag vóór het begin van 11)63 in westelijk-Nieuw-Guinea zal wapperen. Naar de mening van de comman dant der Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht Reeser, was de beslissende week be gonnen. In dit verband wees hij erop, dat de militaire situatie rustig was. Het militaire beleid is nog onveran derd, het komt neer op „klein werk": het opsporen, verspreiden en in be weging houden van gelande Indone sische militairen. Tussen de chefs van staven in Neder land en het commando der strijdkrach ten in Nieuw-Guinea is thans nauw overleg gaande over de toekomstige afwikkeling van het militaire apparaat in Nieuw-Guinea. Het tempo van die atwikkeling is afhankelijk van de wensen der andere partij. Reeser ver wachtte wel dat de aflossing ordelijk in haar werk zou gaan. Berichten, waarin gemeld werd, dat Amerika de hulp van de zevende vloot had aangeboden, werden door hem met de meeste klem tegengesproken. „Wij hebben de hulp van Amerika bij de evacuatie niet nodig wij kunnen dit zelf wel aan." De Papoea's zullen vandaag een demonstratie houden voor handhaving van het zelfbeschikkingsrecht en de organisatie van een volksstemming ge durende de uitoefening van het bestuur over Nieuw-Guinea door de Verenigde Naties. Deze demonstraties zullen op verschillende plaatsen worden gehouden, o.m. in Hollandia en Merauke. (Advertentie) l Steeds meer Papoea's dienen een l verzoek in ter verkrijging van een J Nederlands paspoort. Daar zij Neder. J lands onderdaan zijn, wordt dit niet J geweigerd, aldus de ambtenaar be- last met de uitgifte van paspoorten in Hollandia. Dit is een gevolg van de angst voor de Indonesiërs. I Vele Papoea's begrijpen niet dat* S een paspoort alleen als reisdocument is bedoeld. Sommigen menen hier-1 mee zonder passagebiljet per schip J naar Nederland te kunnen gaan, of er geld voor de reis op verstrekt te krijgen. Bij vele Papoea's is ook onzeker- l heid over het Nieuwguinees geld ont- l staan. Ondermeer vragen zij wat er 5 met hun spaargeld gebeurt en reeds zijn er die geld bij de spaarbank en l de Nederlandse Handel Maatschappij 2 opvragen om maar liever goederen J te hebben- Nobelprijswinnaar Hermann Hesse, een van de grootste romanschrijvers en dichters die Duitsland ooit heeft voort gebracht, is donderdagmorgen in zijn woning te Montagnola door een be roerte getroffen en overleden- Hij is 85 jaar oud gewortlen. De vermaarde auteur, die door critici de „redder van het Duitse romanticis me" werd genoemd, ontving in 1946 de Nobelprijs voor de litteratuur. In dat zelfde jaar werd hem tevens de Duitse Goetheprijs toegekend. Hesse vierde vorige maand zijn 85ste verjaardag in het Zwitserse bergdorp, waar hij zich in 1919 vestigde. In 1923 werd hij tot Zwitsers staatsburger ge naturaliseerd. Naast zijn lyrische gedichten zijn zijn best bekende werken de romans „Peter Camenzind" (19041; „Siddharta" (1922); „Der steppenwolf" (1927); „Narziss und Goldmund" (1930) en „Das Glassperlen- spiel" (1943). Hesse werd op 2 juli van het jaar 1877 in Zuid-Duitsland geboren. Zijn vader, een protestants geestelijke, gaf hem de simpele en gemakkelijke op voeding, welke in die tijd in de burgerij van Zwabenland gebruikelijk was. Maar Hermann had hiervan al spoe dig genoeg. Op 15-jarige leeftijd liep hij weg van school en had voor hij zich ge- hee1 op het schrijven wierp tal van baan tjes, uiteenlopend van monteur tot boek handelaar. Hij maakte in die tijd grote reizen. Hesse voelde niet veel voor de sfeer van het Duitse rijk. Hij heeft sedert 1904 in Zwitserland gewoond. (Advertentie) DE BETERE VIRGINIA Mr. J. Boekraad, voorzitter van de afdeling Nieuw-Guinea van de Arka komt naar Nederland om in de eerste plaats te spreken over de veiligheid en maatschappelijke zekerheid van de Nederlanders in Nieuw-Guinea. Als tweede punt wilde hij bespreking over de ai driemaal herhaalde toezegging, dat Nederlandse ambtenaren niet gedwon gen zouden worden te dienen onder vreemd bewind. Ook de maatschappe lijke Nederlanders wil hij in dit punt be trekken. Als derde punt noemde de heer Boekraad de huisvesting van terug kerende gezinnen in contractpensions. In dit verband protesteerde hij ook tegen uitlatingen dat de evacuatie nog steeds vrijwillig zou geschieden. Het vierde punt van bespreking met Neder land is de afvloeiing van ambtenaren zelf naar Nederland en herplaatsing in nieuwe functies. De Arka was bijzonder verontwaar digd over het feit, dat in de delegatie naar Washington geen enkele deskun dige op het gebied van personeelszaken is opgenomen in verband met de af vloeiing van ambtenaren. l'aperitivo Gen. vert. O. Ognibeni Co., A'dam. „Vrouwen, die roken worden veel vlugger oud dan vrouwen die niet roken", verklaarde de gy naecoloog professor Dr. Bernhard uit de Westduise stad Duisburg onlangs in een referaat over de ge varen van het tabaksgenot. In de Zuidduitse miljoenenstad Mün- chen kwam een groep artsen bjj een voor een werkcongres om over het thema „Roken en Gezondheid" te discussiëren. Op de lange, groe ne conferentietafels hieven de as bakken echter, ondanks deze pro bleemstelling, niet leeg. 75% van de deelnemers aan de conferentie had een doosje sigaretten en een aansteker voor zich liggen. In de loop van de dag verging hen ech ter wel de lust tot roken. In elke sigaret bevinden zich gevaar lijke stoffen, zoals nicotine, die het ze nuwstelsel verlamt, koolmonoxyde, dat de zuurstof in het bloed vermindert, me thylalcohol, die het gezichtsvermogen doet afnemen, ammoniok, die longtuber. culose veroorzaakt en teer, vaarvan de wetenschap unaniem aanneemt dat deze de mogelijke kankerverwekker is. Profes, sor Bernhard heeft vele jaren 659 ge- woonterooksters en 5000 vrouwen, die niet rookten met elkaar vergeleken en heeft daarbij belangrijke verschillen in gezondheidsbeeld vastgesteld. Bij 36,2 van de geobserveerde rokende vrou wen constateerde hij schildklieraandoe ningen, bij niet-rokende vrouwen slechts bij 5,8 Nog schrikbarender is het per centage van te vroeg oud geworden vrou wen. 65 Procent van de gewoonterook- sters vertoont reeds op 40-jarige leeftijd duidelijke ouderdomsverschijnselen. Hier tegenover staat slechts een percentage van 3,9 van haar niet-rokende ge slachtsgenoten. Veel te vroeg, namelijk op 36-38 jarige leeftijd intredende over gangsjaren tonen in de verhouding van 20 1,7 de nadige invloed van het si garetten roken op het vrouwelijk orga nisme. Door één percentage in het bij zonder hoopt professor Bernhard het verlangen naar rookgenot bij zeer sterk rokende vrouwen Cmeer dan 20 sigaret ten per dag) te bestrijden: 51 procent van hun huwelijken blijven kin derloos in tegenstelling tot 4,6 van de huwelijken van niet-rooksters. Ook het aantal miskramen toont een afschrik wekkend voortbeeld met 37,3 tegen Er bestaan in Ameri ka plannen voor de bouw van een ,Syncom' kunstmaandie Noord en Zuid-Amerika, Afri ka en Europa met el kaar zal verbinden, een voudig door ogen schijnlijk stil te staan in de ruimte. De kunstmaan wordt ontworpen door de Hughes vliegtuigfabrie ken in Culver-city, in opdracht van het A- merikaanse bureau voor de ruimtevaart. Het geheim van Syn- com is, dat men zijn draagraket wil af schieten tot een hoog te van 33,480 kilome ter boven de aarde, daar moet de kunst maan in een baan ko men met een snelheid die even groot is als de rotatie van de aar de. Op die wijze zou de kunstmaan dus lij ken stil te staan boven de Atlantische Oceaan. Deze „Syncom" zal anderhalve meter in doorsnee zijn en 500 pond wegen. Er zullen vermoede lijk vier signaalher- halers in de kunst maan geplaatst wor den. Elk van deze ap paraten zal 300 tele- 15,3 Iedere sigaret, die de aanstaan de moeder rookt, veroorzaakt een aan zienlijk versnelde hartslag van het kind en schaadt het in zijn ontwikkeling. In aansluiting op dit referaat stelde professor Bernhard drastische eisen: door de staat verplicht gestelde voor lichting aan alle scholen en consultatie bureaus, rookverbodsbepalingen in scho len, ziekenhuizen, jeugdtehuizen en open bare vervoermiddelen. In dit verband sprak hij ook over het „passieve roken", waartoe praktisch iedere niet-roker gedwongen wordt, wan neer hij zich in een niet geventileerde ruimte bevindt: „Noodgedwongen roken wij ook de sigaret van onze buurman". Verder eisten de aanwezige artsen een absoluut rookverbod voor alle personen beneden de 18 jaar, beperking van de sigarettenreclame, verhoging van tabaks accijnzen en inrichting van ontwennings klinieken. 70 Miljard sigaretten gingen er in West-Duitsland in 1961 in rook op. Dat betekent, dat iedere Westduitser gemid deld 1295 sigaretten rookt. Neemt men aan, dat de gemiddelde lengte van een sigaret 8 centimeter is, dan zouden deze 70 miljard sigaretten, wanner men ze te gen elkaar legt, een lengte van 5,6 mil joen kilometer hebben: dat is de 15- voudige afstand van de aarde naar de maan. Aan dit geweldige sigaretten- verbruik zal nu paal en perk gesteld worden. Het eerste resultaat boekte men reeds op de conferentie, toen het programma pas voor de helft was af werkt: tegen de middag verdwenen de laatste sigarettendoosjes van de confe rentietafel, de asbakken bleven leeg. (Advertentie) U krijgt beslist het- beste, als u Knorr bouillontabletten vraagt. Nieuwen modern, samengesteld van 't fijnste vlees en voor zien van heerlijke kruiden. Neem Knorr bouillontabletten voor uw eigengemaakte soep,voor uwdrinkbouillon •of als smaakverfijner voor uw gerechten' Dubbeltablet Vleesbouillon 35 ct Dubbeltablet Kippenbouillon 40 ct i Concilie-waarnemers Neemt wereldraad uitnodiging aan? De secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, dr W.A, Visser 't Hooft, heeft woensdag te Parijs tot het centrale comité van de Wereldraad van Kerken gezegd dat waarnemers op het tweede Vaticaanse concilie ,,de openba re plechtige zittingen en de besloten algemene vergaderingen" zullen kunnen bijwonen. Zij zullen echter niet mogen spreken of hun stem uitbrengen, Het uitvoerende comité heeft aanbe volen dat de Wereldraad een uitnodi ging van de paus om waarnemers naar het concilie te zenden, aanneemt. Het centrale comité zal tijdens zijn huidige zitting in Parijs een beslissing nemen. In antwoord op een vraag van de Lutherse bisschop van Hannover, Lilje, zei dr. Visser 't Hooft dat de aard van het tweegesprek tussen de Rooms- Katholieke Kerk en andere kerken zal afhangen van de besluiten die het Va ticaanse concilie neemt op het terrein van de betrekkingen tussen kerken. foongesprekken kun- ngn doorgeven, of één televisie-uitzending. Op die wijze kan de kunstmaan 1.200 tele foongesprekken tege lijk doorgeven, of b.v. een combinatie van 600 gesprekken en tioee tv- programma's. Het grote voordeel van Syncom zou vooral lig gen in het feit, dat de satelliet boven hetzelf de punt van de aarde blijft hangen, en dus 'n permanente verbin ding mogelijk maakt. Drie „Syncoms" zouden de gehele wereld kun nen omspannen. De Argentijnse minister van defensie José C'antilo is gisteren tijdelijk belast met de portefeuille van oorlog, in de plaats van generaal Juan Loza, die woensdagavond is afgetreden onder druk van een groep opstandige generaals. Als opvolger valt de naam van gene raal Julio Alsogaray, broer van Argen tinië's minister van economische zaken, die gisteren benoemd werd tot staats secretaris van oorlog. Loza moest aftreden omdat garnizoens commandanten in noord- en west- Argentinië bezwaren hadden tegen recente benoemingen, vooral tegen het weer installeren van drie officieren, die zeven jaar geleden als aanhangers van ex-president Peron waren ontslagen. De actie tegen Loza werd geleid door generaal Federico Toranzo Montero, commandant van het vierde leger in de noord-Argentijnse stad Salta, die rich- zelf uitriep tot opperbevelhebber van het Argentijnse leger. Hij is door de regering in Buenos Aires betiteld als „rebel" en bedreigd met maatregelen „ter normalisering van de situatie". Dit is drs. A. C. J. Rottier, geboortig uit Zeeuwsch-Vlaanderen en momenteel hoofdingenieur van de Staatsmijnen, dié per 1 november is benoemd tot president directeur als opvolger van de heer H. H. Wemmers. De „commissie van honderd", de En gelse vereniging van bestrijders van kernbommen die massale „sit-down"- demonstraties heeft georganiseerd, wordt met bankroet bedreigd. De commissie heeft een schuld van 1.500 pond (ƒ15.000). De secretaris, John Tremain, heeft gezegd dat de schuldeisers hun geld binnen een week betaald willen zien. Wanneer het geld er niet komt, zal de organisatie fail liet worden verklaard, zo zei hij. De vereniging heeft geen lidmaatschaps gelden en steunt op giften van aan hangers. Bij het selecte gezelschap van „chevaliers du tastevin" in deze stre ken zal zich dit najaar de Dongen- se restaurateur ADRIANUS SNELS (39) voegen, mits hij bewijzen kan dat hy de kennis bezit om in dit gilde der ridders van de edele wyn te worden opgenomen. Dat bewijs zal hy geleverd hebben, als hij, na op zaterdag 13 oktober in Frankrijk geproefd te hebben van verschillen de soorten Bourgognes, de grand- maitre van de confrérie vertellen kan op welke grond de wijnen zyn ge groeid. Of dat lukken zal? De heer Snels is met wijnen vertrouwd sinds 1943 toen hij met het einddiploma HBS in de zak zijn vader ging assisteren in het café-restaurant „Het wapen van Dongen", dat volgend jaar 80 jaar in het bezit is van de familie Snels. In 1949 verwisselde vader An- tonius Snels zijn Dongense wethou- dersstoel voor de burgemeestersze tel der gemeente Drunen en werd zijn zoon baas in het café aan de Hoge Ham. Oud-burgemeester Snels nog al tijd een man met vele functies in het openbare leven kende zijn café niet meer terug, toen hij, ge pensioneerd, de kranten kwam lezen aan de leestafel van zijn zoon. Ja nus heeft ,,Het Wapen van Dongen" niet alleen verbouwd en weer ver bouwd, maar specialiseerde zich, te zamen met zijn echtgenote mevrouw Riet Snels-v. d. Berg (die in de keu ken de pollepel zwaait als scepter), op het restauratievak. Met succes getuigen zijn-eetklanten, onder wie een aantal officieren van de militai re werkplaats-zuid. „Ik ben de eni ge in Nederland, die een officiers mess aan huis heeft," zegt de heer Snels. Voor de gasten in zijn restaurant heeft hij in die jaren menige fles wijn geschonken. Hij heeft het drui- vesap ook zelf geproefd. In de kel ders van de Tilburgse wijnhandela ren Kerstens sloeg hij een eigen voor raadje op, dat met smaak wordt gedronken en met zorg wordt aan gevuld. Het zijn deze Tilburgse wijn kenners, die de heer Snels „coachen" als ridder-in-de-dop. Met drie an dere Nederlanders, die samen met hem op 10 oktober naar Frankrijk vertrekken om geridderd te worden, krijgt hij de laatste instructies in de kelders van Kerstens, waar zij de wijn proeven, uitspugen en de termineren. Alvorens de wijnproef af te leg gen, bezoeken zij in Frankrijk de champagne-streek en zullen zij aan zitten aan een familie-diner op een A. SNELS ridder-in-de-dop Een van de gedetineerden, die eer gisteren uit de strafgevangenis in Leeuwarden zijn ontsnapt, de 36-jarige E. J. V„ i§ gisteravond omstreeks half negen door de politie van Enschede aangehouden. De ander, de 31-jarige W. v. d- W„ is nog voortvluchtig. Ook een gedetineerde, die te Dor drecht wist te ontsnappen, do, 24-jarige J. van W., kon in Zoetermeer worden gegrepen. De beurs heeft zich gistermiddag ge kenmerkt door een min of meer vaste stemming voor de aandelen Kon. Olie. Voor die van de onroerende goederen maatschappijen bestond weer grote be langstelling. Van arbitragezijde was er bi.i de opening flinke vraag aanwezig voor de olie-aandelen op 140. De ope- ningsprijs kwam op 140,10, tegen een vorige slotprijs van 138 90. Gedurende de gehele middag bleef de koers voor de olie-aandelen rond de 140 schommelen. Hoogovens kwamen goed voor de dag met een koersstijging van circa zes pun ten tot 578. Verder verbeterde Unilever circa 70 cent tot 138,80, terwijl AKU's werden afgenomen op 367, plus ruim twee punten. Philips viel aanvankelijk wat uit de toon met een prijsdaling van veertig cent op 157,50. Later werd echter 157,80 gedaan. Behoudens wat animo in de olie-hoek was de affaire voor de overige hoofdfondsen van geringe om vang. In de scheepvaartsector was de han del zeer stil met koersen, die geringe afwijkingen te zien gaven t.o.v. het vo rige slotniveau. Van de leidende cul tures werd HVA wat hoger geadviseerd. in de markt. 8-8 9-8 Ned. '59 4% 99 99% Ned. '61 4% 99 V4 99% Ned. '47 3'2 8812 89'/4 Ned. grootboek 1946 90 A 903; AKU 364% 3663; Hoogovens 572 573 Philips 157.95 157.70 Unilever 138.10 138.75 Kon. Olie 138.95 139.90 HAL 1223i 123% Scheepvaartunie 131A 1301; Amst. Bank 375 373% Ned. Handelmij. 332 332 Lucas Bols 82812 822 Drie Hoefijzers 370 Mach. Breda 233 233 Zeeuwse confectie Bijenkorf 829 821 Simons Emb.f. en houth 228 228 Van Gelders papier 299 299 Heineken 453 450 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 370 367 Kon. Zout 740 740 Niiverdal - Ten Cate 220 217% De Schelde 264 263% Scholten Foxhol 775 775 Thomassen en Drijver 670 670 Van Viissingen Katoen 311 Va 305 Vredestein 385 392 Zwanenberg Organon 890 895 NABEURSKOERSEN (Telefonisch avondverkeer) Kon. Olie 139,80 140,30 gl Philips 158 00 158,50 Unilever 138,50 139,50. van de chateaux. De Kerstens zul len het viertal als „paranymphen" bijstaan tijdens het wijnexamen, dat bekroond wordt op zondag 14 oktober met de uitreiking van het „diplome, ruban de boutonnière, carte de membre et tastevin". Na dien zal aan de gevel van „Het Wa pen van Dongen" het embleem van de chevaliers prijken ook al mo gen de ridders volgens de regle menten van de confrérie hun titel niet gebruiken voor een commerci eel doel. „Iedereen hangt dat bord naast zijn deur", aldus de heer Snels. Voor hem is dit ridderschap een rustpunt in zijn horeca-leven. Maar meer ook niet. Als rid der van de edele wijn gaat hij voort met zijn werk in de Brabantse ho- reca-sector, waarin hij onlangs een interessant initiatief heeft genomen- Met een tiental andere restaurateurs vormde hij een praatclub „om ideeën uit te wisselen". In dat gezelschap zal ook wel worden gesproken over het wijnverbruik in dit noordelijke land. De mening van de aspirant- ridder hierover luidt: „De populari teit van de goedkope landwijnen neemt weliswaar jaar op jaar toe, maar nog te weinig weet men hier de betere wijnen te waarderen." Iedereen in dit kleine land heeft de mond vol over de verschillen tussen „beneden en boven de Moer dijk". De gesprekken over dit on derwerp zijn in deze hoogtijdagen der vakantie weer aan de orde van de dag. Gewoonlijk blijven ze ste ken in de vaststelling dat de noor derling weliswaar minder goedlachs is, maar stipter dan de zuiderling. Er zijn echter nog andere facetten, andere historisch bepaalde kanten aan het Nederlandse prisma, die doorgaans aan de aandacht ontsnap pen. In het juni-nummer van Finan- riële Flitsen, 't orgaan van 't thans 225 jaar bestaande bankiershuis van F. van Lanschot in Den Bosch, wij zen dr. H.P.W. van Ravestijn en drs. H P.M. van Ravestijn op zo'n ver schilpunt. Natuurlijk is het een pi kanterietje uit de wereld van de geldhandelaren. Zij schrijven: „Het noorden des lands is van origine vrijwel altijd ingesteld geweest op de financie ring van cultuurmaatschappijen in Indonesië. Het was vooral het zui den des lands en daarnaast ook het oosten, in nauw contact met het ou de industrieland België enerzijds en Duitsland anderzijds, dat ook reeds vroeg en sinds vele eeuwen de industrie kende. De industrialisatie juist in deze gebieden werd aange moedigd en gestimuleerd door Ko ning Willem I, en het kan derhal ve geen verwondering baren, dat men de particuliere banken met de langste tradities aantreft juist in het zuiden des lands." De schrijvers wijzen erop dat de noordelijke Nederlanden zich spe cialiseerden op de handel en de in dustrie overlieten aan het zuiden. De Rotterdamse en Amsterdamse banken legden zich toe op de han delsfinanciering, de zuidelijke op de geldverschaffing aan de nijverheid. Toen ook het noorden ging industri aliseren, werden de .handelsbanken' meer en meer industriebanken. Maar toch vertekent men het beeld niet te veel, indien men vaststelt dat de activiteiten in het noorden, zich toch in zeer belangrijke vmate blijven richten op de effectenhandel, arbitrage en financiering van de export, respectievelijk import, wel ke voortvloeid uit de industriële ont wikkeling, zodat de term „handels bank" haar toepasselijkheid niet heeft verloren". De schrijvers la ten niet buiten beschouwing dat „de financiering van de industrialisatie van Nederland na de oorlog type rend in handen is gekomen van door de overheid geschapen instellingen zoals de z.g. Herstelbank en daar naast in handen van, eveneens door de overheid gestimuleerde instellin gen als de Nederlandse Participa tie Maatschappij, waarin banken en verzekeringsmaatschappijen samen werken, hetgeen uiteraard geen toe val is, maar samenhangt met de eeuwenoude structuur van het noord- Nederlandse bankwezen". EEN Papoea in Barendrecht Had nog geen zelfbeschikkingsrecht Hij reisde toen Den Haag retour Maar zei bij terugkomst: 't wordt geen moer. Men heeft, al vraag ik daar niet om, Alleen maar zelfbeschikkingskrom! Aan de Brederostraat te Breda wonot een bescheiden levensgenieter Het is de 66-jarige Jan Stevens, die er prat op gaat, dat hij zich geduren de de zes jaar, die hij niet meer werkt en doorbrengt aan de zyde van moeder-de vrouw, die zeventig is, nog geen minuut heeft verveeld dank zij de kunst die hjj dag-in dag-uit beoefent. Waar die kunstbeoefening dan wel uit bestaat? De heer Ste vens maakt zjjn pensioenuren zoek met het maken van allerlei land schapjes en het produceren van beeldhouwwerkjes uit allerlei soor ten steen. „Ik heb veel aan „mijn" kunst te danken", vertelt de heer Stevens Zes jaar geleden hij was toen Kozijn N.V. te Breda werd hij nog werknemer van de Gieterij plotseling ziek en overspannen- Even daarop werd hij invalide ver klaard. En dat op 59-jarige leeftijd, een leeftijd, waarop men volgens de heer Stevens nog in de bloei van zijn leven behoort te zijn. Men vermoed de zelfs, dat de heer Stevens nooit meer ter been zou komen. De heer Stevens vertelt met een bewonde renswaardige openhartigheid, dat hij, toen z'n levenslust aan onwrik bare banden zag gelegd, het hoofd in de schoot legde en niet meer ge loofde in het leven. Het kon hem, zogezegd, geen lor meer schelen. Maar langzamerhand kwam hij met behulp van zijn vrouw over deze in zinking heen en nadat hij zich enigs zins van zijn ziekte had hersteld, kwam zijn levensblijheid terug, al mocht hij „helaas", zegt hij niet meer werken. „Ik voelde, dat het leven nog ruim schoots de moeite waard was. Ik moest wat te doen hebben. Je leeft per slot van rekening niet voor niets' vertelt hij vol vuur. Nu had de heer Stevens altijd al landschapjes en bloem-stillevens geschilderd. Daar om is het ook niet zo vreemd, dat de kunst de levensgezel werd van de heer Stevens. Hij maakte het zich echter niet ge makkelijk. Integendeel. Hij ging het uit Frankrijk stammende coulage- kleur)werk beoefenen. Met 'n schier eindeloos geduld plakte hij veelkleu rige stukjes papier op een stuk kar ton, tot een soort landschapje op die substantie geschapen was. Lang zamerhand maakte hij zich deze kunst geheel meester en tegenwoor dig doet hij niets anders meer. De heer Stevens heeft er al een hele serie landschapjes opzitten, die her en der verspreid door het huis han gen. „Behalve de mooiste", lacht zijn vrouw „die geeft hij namelijk weg". Let wel, gééft hij weg- De heer Stevens verkoopt zijn werkjes niet- Hij geeft ze zo maar cadeau. Na tuurlijk krijgt hij wel eens een we- der-presentje, maar dat staat waar schijnlijk in geen verhouding *tot het vele werk, dat hij aan het land schapje heeft besteed. De heer Stevens heeft van zijn huis een soort expositieruimte ge maakt. Hy rent van de keuken naar huiskamer, van de huiskamer naar de trapgang, van de trapgang naar de slaapkamers, terwijl hij op de verschillende werkjes wijst. „Het lijkt wel een soort expositie", mer ken we lachend op, waarop de heer Stevens glunderend vertelt, dat hij een keer geëxposeerd heeft in de lokalen van de H.H. Petrusy en Pau- lusschool. Ei zit oneindig veel werk in het tot stand brengen van 'n zogenaamd ..papiermozaiek". De heer Stevens krijgt van overal uit de buurt tijd schriften. De kleurenfoto's daaruit gebruikt hij voor zijn „coulage werk. Ja soms werk ik ook met de rode advertentiekleur van het Dag blad de Stem", zegt hij, waarop wy bescheiden het hoofd buigen. E£ passant laat de heer Stevens ook nog enkele beeldhouwwerkjes zien. En water- en plakaatverfschildery- tjes. Want ook die maakt hij. Om een lang verhaal kort te maken de heer Stevens, die pas op 30-jari- ge leeftijd enige kunstzinnigheid aan de dag legde „ik was toen al goed en wel getrouwd" gaIt hopelijk nog vele welbestede jaren tegemoet-

de Stem | 1962 | | pagina 10