Scène uit „Al te bont" Zwart p Wit Minter en Hinter en de verdwijn-kast Bezorgde geluiden uit Zuidwest-Afrika NTS-journaal verhuisde van Bussum naar Hilversum Marga van Arnhem omroepster bij AVRO Nasser krijgt de schuld BRONWATERS JE ZIET ZE WEER STEEDS MEERIi Kijk naar Aad Bos gaat trouwen N.T.S. EN N.R.U. DOEN MEE Radiop rogramma s Terugblik 7 elevisieprogramma Luister naar GEEN VALKEN voor Koning Saoed p PERQUIN maakt FOUTEN! Martin Mons Bij koffie thee en tv Stern-feuilleton Toestand wordt steeds slechter W D. LELIEVELD legt functie neer bij KA B. SPA CITRON SPA óreHuxdër DAGBLAD DË STEM VAN DONDËBÜAG 9 AUGUSTUS 196Z (Advertentie) DE BETERE VIRGINIA Rippen een orgelconcert in Arnhem. Het stedelijk orkest van Nürnberg concerteert om 23 uur. De laatste dagen heerste er een chao tische bedrijvigheid in de villa aan de Beerensteinerlaan te Bussum, waar sinds de oprichting van het officiële NTS- journaal de redactiestaf van Carel Enke laar en zijn mannen was gehuisvest. In verband met de centralisatie van alle te levisie-afdelingen in Hilversum ligt het in de lijn der verwachtingen, dat ook zo spoedig mogelijk naar een nieuwe huisvesting van het journaal zou worden omgekeken. Maar aangezien de woonruimte in Hil versum even beperkt is als in andere plaatsen in ons land, duurde het nog wel even alvorens een definitieve oplossing kon worden gevonden. Nadat enkele ja ren geleden de NTS aan de Emmastraat te Hilversum, schuin tegenover de KRO- studio enkele villa's kon huren om daar in verschillende afdelingen onder te brengen, kreeg men na goedkeuring van de gemeente Hilversum toestemming om in de tuinen achter de villa's enkele demontabele barakken te bouwen. Hier in zal met ingang van vandaag o.m. de journaalredactie een tijdelijk, maar toch wel comfortabel onderkomen vinden, tot men in het omroepkwartier over enkele jaren gereed is gekomen met de Momenteel is de bekende radio-omroe per Aad Bos druk bezig om zijn woning aan de Sophialaan 6 te Hilversum in te richten, aangezien hij op 30 augustus a.s. in het huwelijk zal treden met Anneke van der Linden. De huwelijksplechtig heid geschiedt in het raadhuis van Du- dok in de radiostad. Anneke van der Linden is een bekende figuur in de Gooi- se radio- en televisiewereld, want haar vader is Dolf van der Linden, de diri gent van het Metropole-orkest, Zelf is Anneke reeds geruime tijd bij de televisie werkzaam als regie-assistente. „Prlx d'Italia" realisatie van de nieuwe televisiegebou wen. De laatste dagen waren de leden van de door vakantie en buitenlandse reportages sterk gedunde reportagestaf druk doende om met behulp van de typistes en secretaressen de onmisbare redactie-attributen in kisten te verpak ken. Woensdag verscheen de expediteur en dank zij de uitstekende organisatie van de plaatsvervangend hoofdredacteur, de heer Roel Renssen, was de verhuizing in no time tot een goed einde gebracht, waarna de drukke bezigheden van elke dag de aandacht van de redacteuren weer opeisten. De jonge Marga van Arnhem uit Rotterdam is door het radiobedrijf van de AVRO met ingang van 1 september a.s. aangesteld als omroepster. Zij is ge kozen uit vijftien sollicitanten, die uit de vele audities te voorschijn kwamen. Reeds vele jaren was zij werkzaam als mede werkster bij Minjon, de bekende jeugd- omroep van de AVRO. Evenals talrijke andere Minjonners als Joop van Zijl, Ger- rit den Braber, Chris van Hoorn, Bram van Erkel, Koos Postma en Will Simon, is haar hobby uitgegroeid tot een echte werktaak bij de grote omroep. Onlangs kwam zij nog op het beeldscherm in het programma Morgen wij", toen ze onder andere vraaggesprekjes hield met leden van het Nationaal Jeugdorkest. Marga van Arnhem is de dochter van een be kende gerechtsdeurwaarder in de Maas stad en zij assisteerde de laatste jaren haar vader op zijn kantoor. Vanavond verzorgt de KRO een te levisie-uitzending van het blijspel „Al te bont" (Breath of Spring) van Peter Coke. Vertaling A. I. van Oosterum, Regie Fritz Butzelaar, Decors Fokke Duets. Foto v.l.n.r. Elisabeth Versluys, Carla De RaetGeorgette HagedoornEric van Ingen en Lies de Wind. Hilversum I 402 m. DONDERDAG 9 AUGUSTUS AVRO: 12.00 uur Instrumentaal licht en semble met solisten. 12.30 uur Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 uur Dansorkest en solisten, 13.00 uur Nieuws. 13.15 uur Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 uur Beursbe richten. 13.30 uur Licht orkest. 14.00 uur Viool en piano: Klassieke muziek. 14.40 uur Voor de vrouw. 15.00 uur Viola da gamba kwartet: Italiaans programma. 15.30 uur Lichte grammofoonmuziek. 15.55 uur Licht ensemble. 16.25 uur Voordracht. 16.45 uur Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.10 uur Voor de jeugd. 17.40 uur Lichte grammofoonmuziek. 18.00 uur Nieuws. 18.15 uur Eventueel actueel. 18.20 uur Licht trio. 18.40 uur Trompetspel. 18.55 uur Gesproken brief. 19.00 uur Carrousel, licht programma. 19.55 uur Sportpraatje. 20.00 uur Nieuws. 20.05 uur Omroeporkest, groot koor en solis ten: Morderne muziek. 21.10 u. Kurt Tuchols- ky de man met de vijf namen, klankbeeld. 21.30 uur Cabaret. 22.00 uur Licht trio. 22.30 uur Nieuws. 22.40 uur Actualiteiten. 23.00 uur Sportactualiteiten. 23.10 uur Discotaria: nieuwe grammofoonplaten. 23.55-24.00 uur Nieuws. VRIJDAG 10 AUGUSTUS VARA: 7.00 uur Nieuws. 7.10 uur Och tendgymnastiek. 7.20 uur Socialistisch strijd lied. 7.23 uur Lichte ochtenklanken (gr.). (Om 7.30 uur Van de voorpagina, praatje). 8.00 uur Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 uur Muzikale ochtendpost (gr.). 8.30 uur V. d. jeugd 9.00 uur Ochtendgymnastiek voor de vrouw 9.10 uur Moderne muziek. (Om 9.35-9.40 uur Waterstanden). VPRO:' 10.00 uur Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 uur Mor genwijding. VARA: 10.20 uur Lichte gram mofoonmuziek. 10.30 uur Licht ensemble. 11.00 uur Voor de kleuters. 11.15 uur Blaas- trio: Klassieke en moderne muziek. 11.40 uur Orgelspel. Hilversum II 298 m. donderdag 9 augustus KRO: 12.00 uur Middagklok - noodklok. 12.04 uur Licht lunchconcert (gr.). 12.25 uur Voor de boeren. 12.35 uur Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.38 uur Draaiorgelmuziek (gr.). 12.50 uur Ac tualiteiten. 13.00 uur Nieuws. 13.15 uur Platennieuws. 13.20 uur Promenade-orkest en solist. NCRV: 14.00 uur Metropole-orkest 14.40 uur Klassieke muziek (gr.). 15.40 uur Vocaal ensemble. 16.00 uur Bijbeloverden king, 16.20 uur Bariton en piano. 16.45 uur Voor de jeugd. 17.10 uur Lichte grammo foonmuziek. 17.40 uur Beursberichten. 17.45 uur Orgelspel (gr.). 18.10 uur Sportagenda. 18.15 uur Promenade-orkest. 19.00 uur Nws. en weerpraatje. 19.10 uur geestelijke lie deren. 19.30 uur Radiokrant. 19.50 uur Zend tijd politieke partijen: Uitzending van de Anti-Revolutionaire Partij. 20.00 uur Ensem ble Parade. 20.45 uur De Zevensprong, va kantiewedstrijd. 21.00 uur Muziek in minia tuur (opn.). 21.30 uur Kerkorgelconcert. 22.00 uur Muziek voor miljoenen (gr.): beroemde ouvertures. 22.30 uur Nieuws en S.O.S.-be- richten. 22.40 uur Avondoverdenking. 22.55 uur Boekbespreking. 23.00 uur Moderne mu ziek (opn.). 23.25 uur Max Elskamp, Frans dichter uit Antwerpen, lezing. 23.45 uur Pianorecital (gr.). 23.55-24.00 uur Nieuws. vrijdag 10 augustus NCRV: 7.00 uur Nieuws. 7.10 uur Gewijde muziek (gr.). 7.30 uur Lichte grammofoon muziek. 7.50 uur Meditatie. 8.00 uur Nieuws. 8.15 uur Radiokrant. 8.35 uur Lichte gram mofoonmuziek 9.00 uur Voor de zieken. 9.35 uur Grammofoonmuziek, 9.40 uur Voor de huisvrouw. 10.10 uur Grammofoonmuziek. 10.15 uur Morgendienst. 10.45 uur Viool en piano: moderne muziek. 11.15 uur Program ma voor oudere luisteraars. Brussel Vlaams donderdag 9 augustus 324 m: 12.00 uur Nieuws. 12.03 uur Londens symfonie-orkest: filmmuziek. 12.30 uur Weer bericht. 12.35 uur Lichte grammofoonmuziek. 12.50 uur Beursberichten. 13.00 uur Nieuws. 13.15 uur Kamermuziek. 14.00 uur Operamu ziek. 15.00 uur Franse balletmuziek. 16.00 uur Beursberichten. 16.06 uur Moderne ka mermuziek. 16.35 uur Koorzang. 17.00 uur Nieuws. 17.15 uur Lichte muziek. 18.00 uur Lichte orkestmuziek. 18.20 uur Voor de soldaten. 18.50 uur Grammofoonmuziek. 19.00 uur Nieuws. 19.40 uur Oude muziek. 20.00 uur Lichte Belgische muziek. 21.00 uur Casinoconcert. 22.00 uur Nieuws. 22.15 uur Lichte orkestmuziek. 22.55-23.00 uur Nieuws. Brussel trans donderdag 9 AUGUSTUS Uek hebben waarschijnlijk met een 484 m: 12.03 uur Lichte muziek. 13.00 uur zekere vertedering naar de romance Na het journaal presenteert de KRO om 20.20 uur de rubriek „Woord en beeld", om 20.35 uur gevolgd door de ru briek „Kijk op kunst". De hoofdschotel van de avond vormt om 21.05 uur het blijspel van de Engelse auteur Peter Coke. Dit spel werd onder regie van Frits Butzelaar op beeldband vastgelegd. Medespelenden zijn Carla de Raet, Eric van Ingen, Manon Alving, Lies de Wind, Georgette Hagedoorn, Elisabeth Versluys, Jaap Maarleveld. België Vlaams brengt om 20.30 uur de filmnovelle „De Slede", om 20.40 uur een filmpje over alpinisme en om 21 uur een overname van het blijspel „Al te bont" van de KRO. Vele jonge kijkers zullen met een ze kere jaloezie de filmreportage van de jeugdreis van het kampeerschip „Bor neo" naar Scandinavië hebben gevolgd. De irritante achtergrond-muziek en de hortende en stotende toelichting deden veel afbreuk aan dit reisverslag. Ca meraman Wim Smits maakte eveneens een reportage van het studentencentrum in de Drommedaris te Enkhuizen. Een chaotische aaneenschakeling van sfeer volle. soms raak getroffen beelden on dermijnden de goede bedoelingen van de filmer De ouderen onder het huiskamerpu- Nieuws. 13.15 uur Lichte grammofoonmuziek. 14.03 uur Moderne orkestmuziek. 15.03 uur Lichte Belgische muziek. 16.08 uur Lichte grammofoonmuziek. 17.00 uur Nieuws. 17.30 uur Zangrecital. 18.30 uur Populaire gram mofoonmuziek. 19.30 uur Nieuws. 20.30 uur De grote Parade. 22.00 uur Wereldnieuws. 22.55 uur Nieuws. donderdag 9 augustus nts: 20.00 uur Journaal. KRO: 20.20 uur Woord en beeld. 20.30 uur Kunstkroniek. 21.00 uur Al te bont, blijspel. vlaams-belgie 19.30 uur TV-Rally. 20.00 uur Nieuws. 20.30 uur Korte film. 20.40 uur Alpinisme in de Hoge Tatras. 2Ï.OO uur Al te bont (Breath of spring), blijspel. 22.30 uur Nieuws. frans-belgie 19.30 uur Waalse folklore. 20.00 uur Nws. 20.30 uur Nieuwe films. 21.00 uur Het Fes tival van Stavelot. 21.10 uur Detectivefilm. 21.45 uur Wedstrijdprogramma. 22.30 uur Nieuws. Op Hilversum I (402 m) speelt om 20.05 uur het Omroeporkest o.l.v. Bogo Lescovic m.m.v. Herman Krebbers, viool. Om 21.10 uur volgt „Kurt Tucholsky, de man met de vijf namen". „Cabaret in c. kl. scherts" wordt om 21.30 uur voor de microfoon gebracht. Daarna volgt om 22 uur aansluiting met „Le Berry" Amsterdam en tot besluit van de avond volgt om 23.10 uur de rubriek „Disco taria". Op Hilversum II (298 m) biedt dc NCRV om 20 uur de achtste Ensemble - parade. De vakantiewedstrijd „De zeven sprong" wordt om 20.45 uur uitgezon den. Daarna volgt om 21 uur „Muziek in miniatuur" en om 21.30 uur geeft Piet van tachtigjarigen in de Spaanse een akter „Een zonnige morgen" gekeken. De jongeren daarentegen zullen zich beslist minder hebben vermaakt met dit gebabbel van de bejaarde Philippe La Chapelle en Jacqueline Royaards- Sandberg. In zijn medische rubriek vroeg dr Van Swol een beter begrip voor de pro blemen van de doven. Prof. Jongkees verduidelijkte op bijzonder welspreken de wijze, mede aan de hand van vele voorbeelden, het eminente belang van een goed gehoor. Ook de uiteenzetting van de baring van een kind zal voor velen uitermate verhelderend zijn ge weest. Tenslotte zagen wij een boeiende en instructieve Amerikaanse documentaire over het door communistische geurril- la's bedreigde Zuid-Vietnam. De R. De regering van IJsland heeft woensdag een verzoek van koning Saoed van Saoedi-Arabië, twee val ken te mogen uitvoeren, geweigerd. Prins Khaled Ben Abdoel Aziz, een broer van de koning, had de regering om een exportlicentie ver zocht voor twee van deze roofvogels, welke Saoed voor de jacht wilde af richten. De prijs, zo liet de prins veten, speelde voor de oliekoning geen rol. Een regeringswoordvoerder deel- -le mede dat de koning ten ant- voord had gekregen dat jacht op of verkoop van valken, „eens de nationale vogel van het eiland", bij de wet verboden was. Naar wij vernemen zullen de Neder landse Televisie Stichting en de Neder landse Radio Unie deelnemen aan de jaarlijkse wedstrijd om de Prix d'Italia, die van 10 tot 25 september te Verona wordt gehouden. Voor de televisieprijs 1962 zullen meedingen de produkties met muziek van Pim Jacobs en het te levisiespel „Het verraderlijke hart" naar „Kain en Abel" van Hans van Manen een verhaal van Edgar Allan Poe, dat zondagavond aanstaande onder regie van Kees van Iersel op het beeldscherm wordt vertoond. Door de NRU wordt uit gezonden het door dr. Jef Last geschre ven hoospel „Een Aziaat krijgt de Nobel prijs en het radiostereofonisch werk „Jonah", dat Henk Badings componeer de. De componist heeft daarbij zelf de inleiding en de epiloog geschreven. (Advertentie! heel wat lekkerder 28) Het was een groot huis en de deur werd geopend door een keurig meisje, nog ouderwets correct in het zwart niet een koket prulletje van een schortje. „Mevrouw?" herhaalde ze met een nuffig mondje.. Ze was bang, dat me vrouw de heren niet zou kunnen ont vangen. Mevrouw ontving nooit op zo'n vroeg uur. „Ik ben er zeker van, dat mevrouw voor ons een uitzondering zal maken, als je mevrouw dit briefje geeft." Per- quin krabbelde weer een paar woorden op een kaartje, sloot de enveloppe en gaf die aan het meisje. Het kind trippelde weg. met afkeuring nagestaard door adjudant Breiman, die zwartgallig beweerde, dat ze eerst de enveloppe wel open zou peuteren voor haar mevrouw die in handen kreeg. De dame in kwestie bleek een vrouw van omstreeks veertig te zijn met-een knap maar hard en ontevreden gezicht. „Als u bij mij komt, omdan u denkt, dat ik iets van die moord op Kitty Grijpsma afweet, dan pleit dat niet erg voor uw intelligentie, inspecteur," viel zij met de deur in huis. „Laat ik u ver zekeren, dat als ik had geweten, dat iemand met zo'n plannetje rondliep, ik in een mum bij de politie was geweest." .Werkelijk?' zei Perquin beleefd maar een beetje sceptisch. „Ja, werkelijk. Man ben je dan zo stom om te denken, dat ik nu al een jaar of acht elke maand een flinke som betaal om bepaalde dingen niet aan de grote klok te zien hangen, om dan eens lekker juist dat te doen, wat onvermij delijk de hele rommel op straat moet brengen? Neen, mijn waarde heer, zo stom is Els Buitelaar niet. Dat geld kon ik ten slotte wel missen. En zolang ik betaalde, kon ik erop rekenen, dat ze haar mond hield. Ze was op haar ma nier even goed zakenvrouw als ik en ze wist drommels goed dat ze. als ze een maal de reputatie kreeg te kletsen, haar zaak wel kon sluiten. Neen, u zult moeten toegeven, dat ik meer belang had bij haar leven dan bij haar dood, zolang zij die papieren in handen had." „Juist, mevrouw, zolang zij die pa pieren in handen had." „Nu dan," zei ze voldaan. „Wat u zegt, geldt niet alleen voor u. het geldt voor ieder, die door me vrouw Grijpsma werd gechanteerd, dat zult u moeten toegeven. En toch is zij vermoord. Is u het niet met mij eens, halt- 5 moordenaar heeft gehoopt na dood de hem of haar betreffende n. handen te kunnen krijgen? ai-L T h°?yeel mislukte pogingen in deze korte tijd al gedaan zijn!" moordenaar dat heeft ge- hH v „1S, iJ een grote ezel' K°m nu. nu kon toch °p zijn vingers natellen, f,® P°lltla OP die papieren zou zit- hleok a ,en °P de haverkist, zodra gestorven?"® ge6" natuurl«k® dood was ..Ja maar dat wist de politie eerst de volgende morgen. Mevrouw Grijps ma had om -■ ongeveer vier uur die afsPraak bij Voire Beauté, van heeft dus de tijd gehad van vier uur s middags tot de volgen- morgen om die papieren, of wat ook was, waarmee hij werd gechanteerd, te vinden." Mevrouw Buitelaar was bleek gewor- zekèrdheld °r zichtbaar haar zelfver- "Ja' als u het zo bekijkt. Maar dan If de grote kans. dat hij is ge slaagd. Nu. bij zo'n bof had hij ook aan de anderen kunnen den- weieens ken en de hele bups meenemen, dunkt men/r°" een zelfzuchtig varken." „Maar dom vindt u hem toch niet langer? „Niet als hij voor hij haar uit de weg ruimde al de zekerheid had dat hij die voor hem compromitterende gegevens in handen zou kunnen krijgen." Zij lachte geërgerd. „Enfin, u 'kunt in uw dossier zien, dat ik de gelukkige niet ben, jammer genoeg. Als u een alibi mocht willen hebben voor die bewuste tijd van vier uur 's middags tot de daarop volgende morgen, geloof ik, dat ik u dat wel kan bezorgen. En een echt, geen kunstmatig in elkaar ge flanst." „De moordenaar kan ook een ander hebben belast met het stelen van die papieren of wat het dan ook zijn mag." opperde Perquin. „Dan zou hij iets ongelooflijk doms hebben gedaan. En de kans hebben ge lopen een afperser, die in haar soort betrouwbaar was en zich hield aan Neen, ik ben er zeker van, inspec teur, dat als de moordenaar er werke lijk in is geslaagd alles wat op hem betrekking heeft uit dat dossier te lich ten, hij dat eigenhandig moet hebben gedaan- En wat gebeurt er nu verder? Ik bedoel met de mensen, die in haar dossier voorkomen?" „De gewone routine, hun gangen ge durende de beslissende tijd zullen wor den nagegaan, er zullen verhoren plaats hebben. Er zal.." „Flink in hun verleden worden ge wroet, veronderstel ik." „Voor zover dat in verband met de ze zaak nodig is, ja." „Dat brengt alles natuurlijk afschu welijk veel publiciteit met zich mee?" „Neen, daar vergist u zich in. Het is een ambtelijk onderzoek, waarmee de pers niets te maken heeft. Wij ver mijden juist opzettelijk alle vormen van publiciteit, omdat die in de meeste ge vallen meer kwaad dan goed doet." Ze haalde zichtbaar verlicht diep adem. „Dus behoeft niemand van deze ge schiedenis ooit iets te weten, voor zo ver het mij betreft?" „Neen. Tenzij natuurlijk men termen zou vinden om aan te nemen, dat u de schuldige is. Dan wordt de zaak naar de openbare zitting verwezen. Dat brengt natuürlijk wel de nodige publi citeit met zich mee." „Juist. Nu, ik geloof wel, dat ik daar niet bang voor behoef te zijn. Ik zou werkelijk niet weten op welke grond men mij speciaal zou kunnen verdenken." „Kende u mevrouw Grijpsma goed?" „Neen, maar heel oppervlakkig. Ze was nogal populair. Zo het type dat altijd voor iemand klaar staat. U kent dat wel. Zo van: ,Dan weet ik een uitstekend adresje, schat,' en: ,Laat dat maar aan mij over.' Op die ma nier breidde ze haar connecties uit. Maar, zoals ik zei, in haar soort was ze werkelijk de kwaadste nog niet. Ze was een vrouw van haar woord. Mijn vingerafdrukken? Met alle plezier. Maal ais u denkt, daar wijzer van te wor den, ben ik bang, dat het op een te leurstelling zal uitlopen, want ik heb nooit een voet in Kitty Grijpsma's flat gezet. Is er nog meer, dat u van mij wou weten? Neen? Zal ik Willy dan maar bellen, dat ze u uitlaat? O, geen dank. Ik zou liegen, als ik zei, dat het me een waar genoegen is geweest. Maar aan de andere kant had het nog erger kunnen zijn." (wordt vervolgd. HUWELIJKSREIS Het pas getrouwde Engelse stel David en Dorothy Holland ver toeft thans op huwelijksreis in Spanje in een gezelschap van 13 mensen, onder wie beider ouders, familieleden en vrienden. De bruid zei„De reis was al geregeld voordat wij huwelijks plannen maakten. Daarom beslo ten we maar bij het oorspronkelijk plan te blijven en met de groep mee te gaan". AANBETALING Een boer In Hertfordshire in En geland heeft als gedeeltelijke beta ling voor een tweedehands auto drie vaarzen aan de leverancier gege ven. Deze heeft in het verleden ook al eens hazewindhonden, hooi en naaimachines als aanbetaling geac cepteerd. GERED Een kok van een hotel in Kopen hagen heeft een forel, die dreigde te verdrinken daarvan door kunst matige ademhaling gered. De kok vond de forel, buik naar bo ven, in het bassin van zijn hotel. Zijn baas vroeg hem het „dode" dier te verwijderen. „Het is niet dood" zei de kok, „ik zal er leven in blazen". Dat deed hij door de vis te masseren en adem in de bek te blazen. De forel begon weer te spartelen en zwemt nu vrolijk in het bassin rond zij het met het troosteloze vooruitzicht straks a la carte geserveerd te worden. MISLUKT ,,Geef mij de sleutel van je geld kistje maar eens, jongedame" zei een jonge man tot de kassier ster van het spoorwegstation in de Duitse stad Osnabrück. De jonge vrouw antwoordde: „Het spijt me, maar mijn collega heeft hem vergeten te overhandigen toen ik hem afloste". „Geef me dan maar een kus als troostprijs", zei de man. Maar voor hij die had kunnen incasseren, werd hij gegrepen door twee poli tieagenten, die op de alarmschei waren afgekomen, die door het nuchtere meisje in werking was ge steld. „Ik loop voor gek met die trui. Ze past precies!" Twee nationalistische adressanten uit Zuidwest-Afrika hebben in de V.N.-com missie voor kolonialisme geëist, dat de V.N. van „fysieke kracht" gebruik ma ken om Zuidwest-Afrika te bevrijden van het Zuidafrikaanse bestuur en zijn on afhankelijkheid te bewerkstelligen. Mburumba Kerina van de volksorga nisatie van Zuidwest-Afrika (Swapo) De heer W. D. Lelieveld zal dit na jaar, zodra hij een opvolger heeft, zijn functie als algemeen secretaris van de Katholieke Arbeidersbeweging neerleg gen- Hy is benoemd tot directeur van de sociale verzekeringsbank in Amster dam. De heer Lelieveld werd in 1946 secre taris van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. In december 1952 volgde zijn benoeming tot algemeen secretaris van de Katholieke Werkne merscentrale. De heer Lelieveld is thans voor de K.A.B. lid van de sociale verzekeringsbank, hij is voorzitter van de A. C. de Bruijnstichting (het vor mingsinstituut van de K.A.B.) en lid van de Sociaal Economische Raad. Aanslag op Hoessein De regering van Jordanië heeft de Verenigde Arabische Republiek beschul digd van de samenzwering om koning Hoessein van het leven te beroven tij dens diens vakantie in Marokko. Premier Wasfi Tal zei dat het Egyp tische autoriteiten waren geweest die het komplot tegen koning Hoessein op touw gezet hadden. Een onderzoek in Marokko, aldus de premier „heeft be wezen dat in Cairo in juli valse Saoe- di-Arabische paspoorten ter hand gestel werden aan misdadigers, om hen in staat te stellen naar Marokko te rei zen en de misdaad te begaan. Door de waakzaamheid van de autoriteiten in Rabat werden het leven van de vorst echter gespaard en Egyptes mis dadige bedoelingen ontmaskerd.' en Jariretundu Kozonguizi van de natio nale unie van Zuidwest-Afrika (Swanu) waarschuwden dat hun volk tegen de Zuidafrikanen in opstand zou komen en „een tweede Kongo" zou ontketenen als de V.N. niet spoedig op zouden treden. De beide politici vielen de V.N- scherp aan, omdat deze volgens hen in gebreke v/aren gebleven en Zuidwest-Afrika niet terzijde hadden gestaan in hun streven naar onafhankelijkheid. Kerina verzocht de commissie er bij de algemene vergadering en de veilig heidsraad op aan te dringen een uit 3 leden bestaande commissie voor Zuid west-Afrika te benoemen, waarin zeker eer: Afrikaan en een Aziaat zitting zou den hebben. De drie V.N.-vertegenwoordigers zou den, bijgestaan door een politiemacht var: de V.N., het gebied moeten betre den. aldus Kerina. Ook eiste hij, dat de speciale commissie voor Zuidwest-Af rika in de algemene vergadering opge heven zou worden. Zowel Kerina als Kozonguizi beweer den, dat de toestand in het gebied slechter werd in plaats van beter dooi de aandacht die de V-N. er aan schonk. (Advertentie) sedert eeuwen een der meest gerenommeerde voor uw gezondheid en voor uw genoegen er 41-2 Veldwachter Zeeg plaatste zich voor het loket. „En meneer?" vroeg de juffrouw ach ter het ruitje. „Een mooie plaats vooraan," bestelde de veldwachter. „Stalles...eh...brigadier?" vroeg de juf frouw, die nu pas zag dat zij iemand haar afspraken, te verruilen voor een van de politie voor zich had. andere met minder goede kwaliteiten. Veldwachter Zeeg glom van trots. „Ze ker, stalles," zei hij en hij trok zijn por tefeuille om te betalen, maar... ..Asjemenou!" mopelde1 Zeeg. Hij was vergeten, dat hij juist hier was gekomen om zijn portefeuille terug te halen. Om de dief ervan te ontmas keren. En zonder portefeuille had hij geen geld om toegang tot de dief te be talen. „Dat ik daar nu niet aan gedacht heb," mompelde hij onthutst. Het was een harde slag op zijn speurdersbrein. „Komt u in functie?" vroeg de juf frouw achter het loket. „Jawel," bekende Zeeg. „Verwacht u ongeregeldheden?" infor meerde de juffrouw. „Laat dat maar aan de politie over," zei Zeeg op gezaghebbende toon. „Hm, wij zijn verplicht u toe te laten," sprak de juffrouw en zij overhandigde de veldwachter een kaartje voor de ach terste rij. Op dat ogenblik drong zich iemand tus sen de rijen door naar voren. Het was een man, die een geruite theedoek over zijn arm droeg en iets in de hand hield, dat op een portefeuille leek..., V V V V v 1

de Stem | 1962 | | pagina 5