Beïnvloeden Zeeuwse zee-armen de trek van onweersbuien Piratenzender Radio Nord (Zw.) verdween voor goed Amateur-archeologen dienst van de 111 wetenschap Rib WHITE FRESH! EEN MOOIE BALLON BIJ ELKE GROTE FLES Hoe Romeins Hagblad ÏHejitciii Tilburger (23) rijdt met opzet ex-verloofde aan Bliksemtellers gaan déze vraag beantwoorden Parlement verklaarde zender tot illegaal bedrijf Geschiedschrijving met de spade DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1962 Proeven o.l. v. meteo- leider vliegbasis Woensdrecht Slraalje Waarnemers 5 Wel eens 'n mannetje! voor iels extra's Marswedstrijd te Hansweert gaat definitief door Over enkele weken beslissing over berging Aydin HET BEGIN HET EINDE Bedoeling 'er W erkzaamheden In het vage Pastoor C v. Genk te Oosteind met emeritaat Recht of voorrecht? Karakter Meisje ongedeerd (Van onze redacteur). Maandagavond sloeg in Rilland Bath voor de zoveelste keer de bliksem in. ,,'t Is telkens raak in Rilland", zegt men op de Kree- krakdam. De volksmond op de Bevelanden en op Walcheren zegt dat het maar goed is dat de Sloedam, die Zuid- Beveland met Walcheren verbindt, er gekomen is. Vóór die er was zouden de onweersbuien namelijk uitgerekend over de eilanden ge trokken zijn. Nu de dam er ligt wil het verhaal dat ze afbuigen naar het noorden of het zuiden en respectievelijk de Ooster- of WeS' terschelde volgen. Wat is hiervan waar Kapitein J. Boer, hoofd van de meteorologische dienst op de vliegbasis Woensdrecht, zegt, dat het er inderdaad op lijkt dat on weersbuien bepaalde trekbanen volgen. Zo wordt vermoed dat er een trekbaan loopt vanuit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen over de Westerschelde en Rilland Bath langs de westflank van Bergen op Zoom en Halsteren naar het noord oosten. Ook geloven deskundigen dat er een loopt vanuit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen naar Putte vandaar langs de Nederlands-Bel gische grens in de richting van Breda. Woensdrecht zelf ligt tussen deze veronderstelde trekbanen in en blijkt er bij onweer ook dikwijls goed van af te komen. Op de vlieg basis spreekt men zelfs van „het straatje van Woensdrecht" en in dat „straatje" zou het dan vrijwel onweervrij zijn. Dit alles blijft echter gissen en veronderstellen. Vandaar dat de Meteo te Woensdrecht onder lei ding van kapitein Boer momenteel bezig is aan een onderzoek naar de intensiteit en de trekrichting van de onweders boven Zeeland, Westbrabant en de Zuidholland se eilanden. Kapitein Boer wil o.m. nagaan of de intensiteit en de trekrichting van de onweders beïnvloed worden door de Zeeuwse zee-armen of beïnvloed zullen wor den door de in uitvoering zijnde Delta-werken. Het onderzoek, waarvoor nu al een jaar lang voorbereidingen zijn getroffen, is wetenschappelijk van opzet. Als het resultaten oplevert zullen de verkregen gegevens echter van groot praktisch nut •kunnen zijn voor de vliegbasis zelf en bijvoorbeeld de elektriciteitsmaatschap pijen in Brabant en Zeeland, de Neder- liererf poorweSen en ook voor particu- Kapitein Boer en zijn naaste assisten- Kapitein Boer (rechts) en ser- f geant v.d. Velde hij de bliTcsemtel- J Ier, die vlak bij het Meteo-gebouw t op de vliegbasis te vinden is. Het apparaat is door de Engelsman Pierce ontworpen. De bliksemtel- J Iers, die waarschijnlijk volgend jaar J Jop verschillende plaatsen in Zee- t land en West-Brabant zullen wor- J J den opgesteld, zijn betrekkelijk een- t t voudig van constructie en „hoeven J J maar een paar tientjes te kosten", taldus kapitein Boer. J ten, de sergeants M. Wittens uit Bergen op Zoom en L. v.d. Velde uit Wolphaarts- dijk, experimenteren al ruim een half jaar met enkele op de vliegbasis gecon strueerde bliksemtellers. die verticaal gerichte bliksems op afstanden tot 20 en in één geval tot 400 kilometer regis treren en tellen. Op de vliegbasis is ook een ijkapparaat voor deze bliksemtellers ontworpen. Bij de beproeving van het ijkapparaat en de tellers zijn reeds ver schillende fouten ontdekt en verholpen. Zo bicken de blimsemtellers in het begin ook te reageren op waterdruppels die van de antennes afvielen zodat zij eer der regenverklikkers waren dan wat anders. Op het ogenblik zijn de meeste moei lijkheden wel opgelost. Nu zal kapitein Boer voorbereidingen gaan treffen om het volgend jaar waarschijnlijk aan het eigenlijke onderzoek te kunnen be ginnen. Er zullen op verschillende plaat sen in Zeeland en West-Brabant bliksem tellers geplaatst moeten worden. Voorts zullen er vele waarnemers moeten wor den aangetrokken, die zonder bliksem- teller uitgerust zullen zijn maar die uitsluitend hun visueel opgedane erva ringen zullen moeten doorgeven. Het KNMI beschikt reeds over dergelijke waarnemers, die over geheel Nederland verspreid wonen. Uit de aldus verkregen gegevens geeft het KNMI regelmatig een heel algemeen overzicht van de aard en de loop van onweersbuien boven ons land. Gedetailleerder gegevens zijn uit deze globale werkwijze echter niet te destilleren. Kapitein Boer hoopt voor zijn onder zoek o.a. de medewerking te krijgen van reeds als zodanig werkzame waar nemers en van leden van de werkgroep „wolken en onweer" van de Nederland se Vereniging voor Weer- en Sterren kunde. Kapitein Boer is zelf lid van deze vereniging. Uit deze twee groepen hoopt hij een goede kern van medewer kers te kunnen kweken. Hij twijfelt er niet aan of het hem zal lukken. Ten- Kapitein J. Boer, chef meteo-dienst - OU flp l)lion-knc-:„ *1'1j Er zyn nog veel onopgeloste vragen, - Uie onopgeloste vragen in de meteo- t rologie eisen dikwijls arbeidsintensie- ve «™frzoekjes. Het KNMI kan daar moeilijk aan beginnen. Dat zou een te kostbare geschiedenis worden. j i me'eorologische dienst van de luchtmacht, zoals te Woensdrecht, i j kan zo nu en dan echter wel eens een mannetje voor iets extra's worden i vrygemaakt. Zo heeft de Meteo-dienst J i ï^?,«?yoen.sdrecht op vei-zoek van het t t KNMI onlangs een onderzoek kunnen t instellen naar de luchtverontreiniging rondom Pernis. Op eigen initiatief wordt het hiernaast besproken - slotte doen bijna alle waarnemers en zeker de leden van de werkgroep „wol ken en onweer" hun werk voor hun ple zier en uit belangstelling voor de weer kunde. Het is maar goed dat dit zo is. In het andere geval zou er waarschijnlijk geen bliksem van dit interessante onderzoek terecht komen. ((Van onze redacteur) Bergers van het bergingsbedrijf W. A, van der Tak N.V. uit Rotterdam zijn deze week begonnen met het onderzoek naar de bergingsmogelijkheden van het Turkse schip Aydin, dat al vier jaar een obstakel in de Westerschelde vormt. Dit onderzoek zal een paar weken in beslag nemen. Daarna zal een beslissing worden genomen over de wijze en het tijdstip van berging. (Eigen buitenlandse dienst). Voor de Zweedse jongelui is het bezit van een transistor-radiootje zoiets doodgewoons geworden, dat men het zelfs in de boekentas vindt van de kleine kindertjes, die dapper hun eerste schoolgang maken. Bedreven tasten hun vingertjes over de draaischijf en haar scherp weten ze uit de overvulde aether de lievelingzenders te pluk ken. Tot voor kort was dat op de allereerste plaats de piratenzender Radio Nord, die vanaf een schip voor de Zweedse kust in de buurt van Stockholm zijn populair programma uitzond. Maar vanaf 1 juli is Radio Nord uit de aether verdwenen. De piratenzender heeft zijn bedrijf op die dag beëindigd. Tot groot verdriet en ongenoegen vooral van de Zweedse jeugd, die zwoer bij het lichte program, de schlagers en tophits van deze zender en die het verdwijnen van deze zender als een persoonlijke beroving ervaart. Over de zender Radio Nord is, even als over de diverse andere piratenzen ders in West-Europa, zoals Radio Vero nica en de Deense collega zeer veel te doen geweest. Aan de ene zijde staan zij, die verantwoordelijk zijn voor de op een internationale rechtsorde ge bouwde golflengteregeling, aan de ande re zijde staat het reuzenleger van alleen maar luisteraars, wie het niets kan schelen waar .Abraham de mosterd haalt", hoe al die golflengteregelingen in elkaar zitten, als ze maar hun lichte, frivole onderhoudende muziek, hun lie- velingskwelers en kweelsters kunnen horen en alsjeblieft niet verveeld worden met klassiek, politiek of andere zwaar op de handse kost. De drijvende kracht is natuurlijk de betaalde publiciteit, die in de diepste oorsprong verantwoorde lijk is voor het ontstaan van de sterke reclamezenders als Radio Luxemburg en Radio Monaco en later van de klei nere broeders als Radio Veronica en Radio Nord. Radio Luxemburg en Radio Monaco zijn ontstaan, doordat zich een aantal reclamespecialisten uit het gedrang op de bestaande publiciteitsmarkt losmaak te en de Amerikaanse radiopubliciteit overbracht op het toen op dit gebied nog maagdelijk Europese continent. De initiatiefnemers profiteerden daarbij van het feit, dat er op de algemene regel van staatsradiomonopolie in zo goed werpen, huishoudelijke apparaten, drinks als alle Europese landen, enkele uit zonderingen bestonden. Luxemburg, Mo naco, Lichtenstein waren te klein om aan eigen zenders te denken. Luxemburg en Monaco hadden bereids 'de rechten verkocht. Lichtenstein deed echter niet Monaco hadden bereids de rechten ver kocht. Lichtenstein deed echter niet mee, het wenste de kat uit de boom te kijken. De zenders Luxemburg en Monaco be wezen, dat de publiciteit in de radio een zeer lucratief bedrijf is. Hoe sterker de zender, hoe groter het debiet. De Luxemburgse Radio beschikt over een zender, die na de Vaticaanse de sterk ste zender van het Europese continent is. Dit is mogelijk geworden door de re clame-opdrachten, welke zodanig zijn toegenomen, dat b.v. Radio-Luxemburg nauwelijks nog opdrachten kan aanvaar den. Een nieuw hoofdstuk werd begonnen met het verschijnen van Radio Veronica, die voor de Nederlandse kust het zend- bedrijf ging verzorgen. Buiten de drie- mijlenzone in de exterritoriale wateren staat het schip, dat de zender herbergt, onder het internationale zeerecht, dat over zenders niets bepaalt. Naar dit voorbeeld heeft een Amerikaanse com binatie met Amerikaans geld een scheepszender opgericht voor de kust van Zweden. Dit geschiedde uit de over weging, dat Zweden een der rijkste lan den van Europa is en in zijn verkoop methoden op verregaande wijze verame rikaniseerd. Zo begon in maart 1961 Radio Nord zijn programma's uit te zen den. Ze waren eenvoudig en echt Ameri kaans, technisch bijna volmaakt. Wat vooral de jeugd aantrok was, dat ze de gehele dag in het teken van de lichte muze stonden. Waarbij men niet alleen voor lief nam, maar het zelfs interes sant vond, dat tussendoor allerlei popu laire aanprijzingen van gebruiksvoor- levensmiddelen e.d. werden gegeven. Zo populair werd Radio Nord, dat deze zender de gehele dag bijna overal te horen was. Maar weinig in hun nopjes waren niet alleen de publiciteitsagenten van het gemonopoliseerde staats-Radiobe- drijf van Zweden, maar ook de acquisi teurs van de overige reclame. De Ame rikaanse ondernemers van Radio Nord waren er door dumpingprijzen in ge- (Van onze redacteur) In de laagste gelegen gedeelten van westelijk Nederland - zolang beschouwd als betrekkelijk arm aan sporen van pre-historische bewoning - werden in de afgelopen jaren tal van belangrijke onder zoekingen verricht, die hebben geleid tot een aanzienlijke toeneming van de kennis omtrent het ontstaan en de vroegste menselijke bewo ning van het west-Nederlandse kustgebied. Deze ontwikkeling is in hoofdzaak het gevolg van de activiteiten van amateur-archeologen. Melding der ontdekkingen en eerste archeologische prospccti zijn vrijwel zonder uitzondering te danken aan leden van de archeolo gische werkgemeenschap voor westelijk Nederland, waarvan de over geheel west-Nederland verspreid wonende leden voortdurend oplet tendheid betrachten bij de allerwegen uitgevoerde graafwerken, waarmee stadsuitbreidingen en landverbeteringswerkzaamheden gepaard gaan". Aldus luidt het vleiende oordeel van prof. dr. W- Glasbergen, dat derhalve bijzonder complimenteus mag heten voor de ruim 1100 leden van de in 1951 met vijf man gestarte A.W.W.N., de jongste maar veruit de grootste oud heidkundige vereniging in den lande, die momenteel weer een tweetal werk- en studieweken organiseert in Aardenburg. In die enorme ledenaanwas ziet de algemene voorzitter, drs. H. J. Verha gen een bewijs van zowel het massale vertrouwen in de vereniging als van de steeds groeiende belangstelling voor de archeologie. Wat is nu precies de bedoeling van deze studieweken, waarvan de première vorig jaar augustus eveneens te Aar denburg plaatsvond? Drs. Verhagen for muleert het aldus: „Zij vormen een uitstekend middel de leden van onze vereniging duidelijk te kJindiv' h- t °P8rave« van oudheid- derzoek ingesteld naar de'YntensiteU staand en een mars lopend uitgevoerd ecn taak vaVgeoefenden" deïkundilen - - dienen te worden Deze wedstrijden zul- Pn technici, «men, deskundigen Thans is definitief besloten op zater dag 22 september a.s. een marswedstrijd te Hansweert te houden. De organisatie hiervan is in handen van de Kon. Harmonie „Scheldegalm". De wedstrijd is een direct gevolg van het feit. dat de beschermheer van „Schel degalm", drs. U. de Groof, ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan vorig jaar, een zilveren wisselbeker aanbood met de bepaling dat deze beker een middel moet zijn om het muziekleven, meer bepaald het musiceren in de openlucht, op Zuid en Noord-Beveland te stimuleren. Het bestuur heeft dan ook op suggestie van zijn beschermheer het besluit geno men jaarlijks een wedstrijd te organise ren, waarvoor dan de gezelschappen uit bedoeld deel van Zeeland worden uit genodigd De hoofdprijs zal dan bestaan uit de „de Groof's Wisselbeker". Als opening van de te houden reeks wedstrijden zal nu een eenvoudige wed strijd van marsmuziek naar eigen, keuze worden gehouden. Er zal een mars stil- t en de trekbeweging van onweersbuien 2 boven Zeeland en West-Brabant. len plaatsvinden op het Dorpsplein te Hansweert. Thans is het maar afwachten hoe groot de belangstelling zal zijn. en technisch goed uitgeruste personen kan zijn, en allerminst een werk voor leken, hoe goedwillend deze ook willen zijn. Want oudheidkunde in de praktijk betekent: opgraven" en opgraven be tekent „vernielen". Het is een eenmali ge werkzaamheid, waarvan derhalve eventuele fouten nimmer kunnen worden gecorrigeerd". Drs- Verhagen gewaagt vervolgens van het grote voorrecht der A-W.W.N.- leden om via dergelijke studieweken en excursies na opgravingen de „geschied schrijving met de spade" met eigen ogen te kunnen aanschouwen, in welk verband hij accentueert, dat het ver- kenningswerk door leken en gevorderde amateurs van enorme betekenis kan zijn. Dit is ook de mening van ir. J. A Trimpe-Burger, wetenschappelijk amb tenaar van de rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek (R.O.B.) ie Amersfoort, die te Aardenburg de opgravingen leidt, en zich uitermate te vreden toont over zowel de kwantiteit als de kwaliteit der 20 kampdeelnemers van deze week, die in leeftijd variëren van 11 tot 70 jaar, en waartoe zowel loodgieters als leraren behoren, maga zijnbedienden en rijksambtenaren, huis vrouwen en studenten, artsen en pa tiënten. De huidige cursisten in Aardenburg, die gaarne hun hele vakantie aan deze serieuze hobby spenderen, hebben het tot dusver met de weersgesteldheid niet te best getroffen, doch niettemin het geplande programma grotendeels kun nen afwerken. Zij beluisterden interessante lezingen, maakten leerzame excursies en last but not least, hielden verscheidene praktische opgravingsoefeningen, die enerzijds voor hen instructief waren, anderzijds voor de R.O.B. „goedkope mankracht" betekenden- Want helaas, aldus drs. Verhagen, is het oudheidkun dig bodemonderzoek in Nederland ge baseerd op een zeer wankele finan ciële basis. Archeologie gedijt nu een maal het best bij een slechte econo mische toestand en overbevolkte ar beidsmarkt, wijl dan immers de werk zaamheden kunnen worden uitgevoerd in D.A-C.W.-verband! In Aardenburg zou dan nog een vruchtbaar werkterrein liggen voor een jaar of tien. Inzake de officiële identiteit der jongste opgravingsvondsten in deze ge meente inclusief die van eer gisteren laten de onderzoekers zich nog niet in positieve zin uit. Zij beweren zelfs nog in het spreek woordelijke duister te tasten, en wagen zich dan ook slechts aan een vage for mulering inzake „nieuwe fundamenten sporen van een Romeinse nederzetting", waaromtrent u overigens in uw lijfblad gisteren reeds meer concrete bij zonderheden heeft kunnen lezen. Vandaag doorkruisen de kampdeelne mers het Belgische en Nederlandse Vlaamse land, waarbij o.a. ook Hulst en Terneuzen zullen worden bezocht. slaagd, bijna de gehele commerciële radio-reclame naar zich toe te halen. Zó druk werden de zaken, dat Radio Nord in het hart van Stockholm een groot administratiegebouw opende. Dit hadden de ondernemers beter kunnen laten, want het werd de druppel die de emmer deed overlopen. De regering besloot een einde aan het bedrijf te ma ken en in het voorjaar verklaarde het Zweedse parlement Radio Nord tot een illegaal bedrijf, waarvoor het verlenen van hulp of steun strafbaar werd. Het gevolg was, dat de reclame-opdrachten zeer snel terugliepen, zó snel, dat enkele maanden later de zender onrendabel werd. Op 30 juni 1962 sprak de directeur, Jackie S. Kotschak kort voor midder nacht een nogal bewogen afscheidswoord en kondigde de sluiting per 1 juli aan. Toen draaide de zendèr ten afscheid de plaat: „Hit the road, Jack and don't you come back no more" - Scheer je weg, Jack, en kom niet meer terug! Tot de vrijwillige opheffing van het zendbedrijf heeft mede aanleiding gege ven het besluit van het parlement van Straatsburg om langs de diverse rege ringen een definitief verdwijnen der piratenzenders te bewerkstelligen. Wan neer straks de parlementen het steun verlenen in welke vorm ook onder an dere door reclame-opdrachten straf baar gaat stellen, dan valt voor elke piratenzender de bestaansbasis weg. En dit heeft Radio Nord nog niet eens willen afwachten. Franstalige inwoners van de Brussel- se randgemeenten Alsemberg en Beersel, die tot het Vlaamse taalge bied worden gerekend vanwege haar Vlaamse bevolkingsmeerderheid, heb ben een klacht ingediend bij de Euro pese Commissie voor de rechten van de mens om te bereiken, dat hun kin deren Frans onderwijs krijgen. Zij be roepen zich hierbij o.m. op de bepa lingen in de Europese Conventie voor de rechten van de mens, dat de eer biediging van het privéleven en van het gezinsleven dient gewaarborgd, dat <3e vrijheid van meningsuiting dient beschermd en de vrijheidsrech ten gelden zonder onderscheid van ras taal of nationaliteit en ongeacht of men tot een nationale minderheid behoort. Ook de vrijheid van onderwijs zon der meer werd in het geding gebracht maar het draait hier uiteraard om de vraag, of een nationale minder heid recht heeft op in haar eigen taal gegeven onderwijs. Op grond van de vereiste eerbiedi ging van het privé- en gezinsleven lijkt dat niet te kunnen worden ge vraagd, omdat het onderwijs in de landstaal of taal van de meerderheid aan dit privé- en gezinsleven niets af doet. Wil men nochtans onderwijs af wijkend van dat van de gemeenschap, waaronder men vertoeft, dan is het nog mogelijk dit afwijkend onderwijs op particuliere kosten te laten geven. Aan het privé- en gezinsrecht is dan aldus voldaan. We kunnen deze zaak overigens ,.sub judice" laten, maar willen er wel op wijzen, dat een Europese beslis sing ten goede van Waals onderwijs in Alsemberg en Beersel voor België als een boemerang moet werken. Het is immers duidelijk, dat dan ook Vlaams onderwijs in Wallonië door de Vlaamse minderheden aldaar zal worden gevraagd en dat aan die eis zal moeten worden voldaan. Het zou nog verdere en algemener consequenties kunnen krijgen, omdat alle Europese verplaatsingen van mi granten het opeisen van onderwijs in hun diverse talen zouden kunnen meebrengen, want niets betekent, zolang het om een vlottende bevolking gaat, maar op vreemde kolonisatie uitloopt, wanneer zij aldus gevestigd blijven. En dit is omwille van het behoud van de eigen nationaliteit van het gastland niet aanvaardbaar. Daar om menen wij, dat hetgeen de Walen van Alsemberg en Beersel vragen, niet een recht is maar een voorrecht. PASTOOR C. VAN GENK „veel lief en weinig leed gedeeld" Pastoor C. A. M. van Genk, die vanaf 30 augustus 1929 de parochie van de H. Johannes de Doper te Oosteind bestuurd Heeft, gaat per 1 september met emeritaat De pastoor, in november 1886 te Bergen op Zoom geboren, werd op 21 mei 1910 tot priester gewijd. Tot 1920 was hij mu ziekleraar aan het Kleinseminarie IJpe- laar. Op 10 februari 1920 volgde zijn be noeming tot kapelaan te Steenbereen en op 30 november 1926 werd hij pastoor te Schoondijke. Reeds drie jaar later volg de zijn benoeming tot pastoor te Oost eind. Zijn eerste werk betrof het het verbeteren van de kerk. Er kwam een nieuwe doopvont, nieuwe communie banken (bij gelegenheid van zijn zilve ren priesterfeest), centrale verwarming, kinderkapellen, een doop- en vredes- kapel, het koor werd vergroot, het orgel grondig gerestaureerd en er kwamen nieuwe banken achter in de kerk. Pastoor Van Genk is voorzitter ge weest van de diocesane Gregoriusvereni- ging en was ook vele jaren lid van het hoofdbestuur van deze vereniging, die hem bij zijn afscheid het ere-lidmaat- schap heeft aangeboden. Pastoor Van Genk gaat nu een welver diende rust genieten in het Elizabethge- sticht te Dongen. Dat hij graag in Oost eind was, blijkt wanneer hij zegt: „Ik heb hier steeds erg graag gewerkt, veel lief en weinig leed met de parochianen gedeeld". De Tilburgse gemeentepolitie heeft woensdag in allerijl een 23-jarige hande laar ingesloten, die geprobeerd had zyn ex-verloofde zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Op de Ringbaan Oost in Til burg trahette hij tot tweemaal toe met zijn wagen zijn „verloofde", die in een andere wagen reed, te snijden. Zyn op zet mislukte. Tenslotte reed de man de wagen van het meisje ver vooruit, parkeerde in een zijstraat, wachtte op de wagen van zijn ex-verloofde en reed toen frontaal op haar voertuig in. Persoonlijke ongeluk ken deden zich gelukkig niet voor. De schade bleef beperkt tot averij aan de beide auto's. Een product van Herschi N.V. "tiet kabinet-De Quay is geen karak- tervast kabinet, meent Het Vrije Volk. Want het aanvaardt in de kwes tie Nieuw-Guinea nu datgene, waar tegen het zich eerst heeft verzet. Met name zouden nu minister Luns en enkele van zijn krachtigste medestan ders in het kabinet moeten aftreden. Maar dan de karaktervaste Kamer leden van de P.v.d.A... Het niet-over- dragen van Nieuw-Guinea was vervat in de Ronde-Tafel-overeenkomsten. Die werden gesloten door het kabinet- Drees. Dr. Drees heeft dit jaar in een radio-causerie zelf nog betoogd, dat dit een verantwoord besluit was, het welk gunstig heeft gewerkt voor het Papoea-volk. In de Tweede Kamer heeft ook de P.v.d.A.-fractie en bloc voor dit besluit gestemd. Nu echter hoort men allerwegen zeggen: Dat is een dom besluit geweest, de verant woordelijkheid voor Nieuw-Guinea hadden we nooit op ons mogen ne men. Wij vinden dit een heel oorbare meningswijziging. Volgens de redene ring van Het Vrije Volk zouden we hier van karakterzwakte moeten spre ken. Enige jaren later werd alweer door een kabinet-Drees aan het Papoea-volk het recht van zelfbe schikking beloofd. Niemand kwam daar toen tegen op. Hadden we nooit mogen doen! hoort men nu van ver schillende kant. Wij zien dat altijd nog niet in. Als Dahomey en Somali- land en Roeanda en Boeroendi recht op zelfbeschikking hebben, waarom Papoea-lanid dan niet? Maar we wil len ruimte laten voor een andere me ning, een eveneens respectabele me ning, al wijkt die dan af van hetgeen men eerst voorgestaan heeft. Het Vrije Volk zou degenen, die verantwoorde lijk waren voor deze belofte, doch haar nu verloochenen, nu allen van karakterzwakte moeten betichten. De heer de Kadt, woordvoerder voor de P.v.d.A. in het Nieuw-Guinea-de- bat van 24 mei j.l._ en toen pleitend voor toegeven aan de Indonesische eisen, hield op 5 februari 1958 een re de, waarin hij onder meer verkondig de: „Een gesprek met de huidige In donesische regering over Nieuw- Guinea heeft geen enkele zin. Iede re overeenkomst is een overeen komst met een partner, die bewezen heeft geen overeenkomsten te wil len of te kunnen handhaven, iede re overeenkomst is öf een kapitu- latie öf een versterking van de de structieve krachten ginds." Radicaal verschil van mening dus bij een en dezelfde persoon. Het Vrije Volk zou ook moeten constateren: karakterzwakte. Wij zouden zo nog wel wat kunnen doorgaan. Dit is echter voldoende, om aan te tonen, hoe onwaardig de oppositie is, welke het socialistische partijblad be drijft. Het kabinet toont realiteitszin. Het aanvaardt nuchtere feiten, nadat het in de voorgaande periode misschien teveel in 'de illusie heeft geleefd, dat we van de V.N. en van Amerika en Australië steun konden verwachten voor een politiek van geleidelijke ont voogding van het Papoea-volk. Evenals een De Gaulle zijn stand punt ten aanzien van Algerië onder de druk van de feiten prijsgaf, zo heeft de regering-De Quay dat ook gedaan. Erkenning van overmacht heeft met een gebrek aan karakter niets te maken. De echtgenote van de Amerikaanse president mevrouw Jackie Kennedy, is gisteren in Italië aangekomen, waar zii met haar dochtertje Caroline in Ravel- lo in Zuid-Italie een korte vakantie zal doorbrengen. Op de foto zien we het tweetal bij de aankomst op het vlieg veld van Rome.

de Stem | 1962 | | pagina 3