EVACUATIE N.-GUINEA IN VOLLE GANG New York en Washington druk aan het beraadslagen Achttien sep de ratificatie? Aftocht van Nazi's Rembrandt werd alleen om het losgeld gestolen Kootje krijgt nieuwe aap en grafsteen HOFNAR Amsterdammer van Britse naar Nederlandse cel De Aerdenhoutse diefstal Staatsmijn Beatrix wordt gesloten Dank zij spontane reacties van onze lezers #Senoritas Special DAGBLAD VOOR ZEELAND 31 JULI: MEMORANDUM OVERHANDIGD AAN SOEBANDRIO ONTWAPENING Amerika tevreden met de helft minder inspectieposten 5 Zuidwestelijke wind IN LEEUWARDEN Twee gevangenen ontsnappen via recreatiezaal Twee dingen om de gunst Hulp aan Algerië van Amerika Rusland en Vrijheid duurde maar één bootreis Het gesol met Sob ten Hij mag nu weer tot vrijdag blijven Scholier gedupeerd door verdwijning ijn aapje van Inzameling in warenhuis Mevrouw Duncan terechtgesteld Geen gehoor bij N.S.-directie voor rijdend personeel ^14 102e JAARGANG No. 24050 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H- A. Bruna, Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 9 AUG. 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag, Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau Zeeuwse Fi-anden* GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 26()i OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Eerst gisteren is de Nederlandse regering gebleken dat inderdaad secretaris-generaal Oe Thant op 31 juli jl. aan de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, de heer Soebandrio, een memorandum heeft overhandigd, aldus het persbureau U.P.J. Het ministerie van buitenlandse zaken dat bovenstaande mededeling woensdagavond heeft verstrekt voegde hieraan toedat de Neder landse regering van het bestaan van een dergelijk memorandum niets bekend was. De woordvoerder verklaarde voorts dat de inhoud van het me morandum waarschijnlijk in het nader overleg met Indonesië nog aan de orde zal worden gesteld. Nadere mededelingen kon hij op dit moment echter niet doen. De Verenigde Staten hebben woensdag op de Geneefse 17-landenconferentie in zake het ontwapeningsvraagstuk voorge steld om het aantal posten voor toe zicht op de naleving van een eventueel kernmoratorium met meer dan de helft te verlagen. Dean deelde de delegaties mede dat zijn regering, gezien de verbetering der registratiemethoden, bereid was om ak koord te gaan met „ongeveer 80" pos ten in plaats van de 180, waar zij het voordien op had gehouden. Dean zei in gntwoord op een opmer king van de Indische afgevaardigde, dat wat de identificatie van explosies be trof niet zoveel vooruitgang was ge boekt als dat ten aanzien van de ont dekking daarvan het geval was. Deans mededeling vormde de eerste officiële aanwijzing van de strekking van wijzigingen in het Amerikaanse ontwapeningsstandpunt, waarover vo rige week in de loop van gesprekken te Washington tussen Kennedy en zijn voornaamste adviseurs was besloten. De „formele onderhandelingen", aldus verluidt in New-York, tussen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea zullen maandag aanstaande kunnen beginnen onder auspiciën van de Vol kerenorganisatie. Daar wordt dan heel optimistisch aan toegevoegd, dat deze besprekingen zeker zullen slagen. Soebandrio wordt zaterdag aanstaande in New-York verwacht en hij zal er waarschijnlijk blijven. Reeds is zijn staf hem vooruit- gereisd, zodat aangenomen werd, dat gisteren ook militaire proble men zijn besproken, terwijl tevens de financiële consequenties van de overdracht reeds druk in behandeling zijn geweest. Zo heeft bijvoorbeeld de Nederlandse delegatie een gedetailleerd overzicht gegeven van de kosten van onderwijs. Ambassadeur Van Roijen zit onder- omdat op die dag de Algemene Verga- tussen alweer in Washington, waar in formele besprekingen plaatsvinden tus sen mr- C. Schuermann en Malik in tegenwoordigheid van de heer Bunker- In het weekeinde vliegt de ambassa deur weer naar New York voor confe renties in tegenwoordiehid van Oe Thant. Desgevraagd sprak de heer Van Roijen als zijn verwachting uit, dat de procedure tot ratificatie 18 september haar beslag zou moeten hebben gehad, dering van de V.N. weer bijeenkomt. Soebandrio, die een aantal hoofdre dacteuren van bladen ontving, noemde de vooruitzichten voor een bijleggen van het geschil „zeer goed". Maar hij voeg de eraan toe, dat het bevel voor de be vrijding van West-Irian ook tijdens het diplomatieke overleg moet worden voortgezet. „Het een vult het andere aan", merkte hij fijntjes op.... En schout-bij-nacht Martadinata van Indo- DE SOVJET-UNIE heeft opnieuw een kernproef in de atmosfeer genomen. Zij zou eergisteren genomen zijn in het proefgebied van centraal Siberië- De uitwerkingskracht zou liggen in de lage kiloton-klasse, volgens schattingen 20.000 tnt. MET INGAI*G van 9 augustus is het officiële bankdisconto van België, voor andere dan voor exportdoeleinden, ver laagd van 4 procent tot 3 3/4 procent. TWEE ONDEROFFICIEREN van de Oostduitse Volkspolitie zijn dinsdag- avond naar de Duitse Bondsrepubliek uitgeweken. DE OPPERBEVELHEBBER van de Russische troepen in Duitsland, gene raal Iwan Jakoebowski, bracht woens dag een beleefdheidsbezoek aan het Europese hoofdkwartier van de Ameri kaanse troepen te Heidelburg in de Bondsrepubliek. In juni heeft de Ame rikaanse generaal Paul Freeman het Russische hoofdkwartier in Karlshorst bezocht. IN DE Argentijnse provincie Cordoba heerst spanning met dreigende relletjes en stakingen, als gevolg van een besluit van het provinciaal bestuur om het openbaar vervoer in handen te geven van particuliere ondernemingen. Tij dens de relletjes van maandag werden twee leidende vakbondsleiders gearres teerd. Dc vakbondsleden drukkers zullen in staking gaan wanneer ze niet worden vrijgelaten. KeKW^c.hting' medegedeeld door het a j geldig tot hedenavond: Aan tie kust enkele zonnige perio- hcl binnenland wisselend be- I mf,t aanvankelijk nog enkele voorkomende buien. I wakke tot matige wind tussen west f" zu,6west. Iets hogere middag temperaturen dan gisteren. J verwacht-SCh weerkundi® instituut Zwaar bewolkt met opklaringen, i ^gewisseld door neerslagvlagen en fpmeeiSAUien- Lichte stijging van de graden3 °Pl°Pend van 16 tot 20 zon onder 20.17 uur f Morgen: zon op 5.14 uur. Maan op Ao.o7 uur. Engelse nazi's zijn in kamp byeen ge weest bij Cheltenham, waar ook Lin coln Rockwell, de leider van de Ame rikaanse groep tegenwoordig was. Na een aanval van dorpsbewoners zijn de nationaal-socialisten gevlucht. Op de foto een groepje vluchtelingen in een open vrachtwagen. Het merendeel ver bergt het gezicht. Rockwell, tegen wie een deportatiebevel is uitgevaardigd, heeft koningin Elizabeth om een audiën tie verzocht. Hij houdt zich intussen in Londen schuil. Rockwell is woensdagavond laat in Lon den aangehouden. nesië bezwoer zijn troepen paraat te blijven, omdat men op moest passen voor „verborgen bedoelingen" van de Nederlanders De uittocht van vrouwen en kinderen uit Nieuw-Guinea is thans in volle gang. In Biak houden zich 540 personen voor vertrek gereed; in Hollandia al meer dan duizend. In totaal zijn ruim dui zend vrouwen en kinderen afgereisd. Het evacueren wordt in de hand ge werkt door de gedachte, dat men nog zó tijdig in Nederland arriveert dat men de kinderen daar prompt op tijd naar school kan sturen. In de Nieuw-Guinearaad is ernstig ge pleit voor het vastleggen van plannen voor de toekomst, waarmee de nieuwe gezagsdragers rekening kunnen hou den Heel geanimeerd is er nog gediscussieerd over de vestiging van een universiteit en de onderwijzerssala rissen. Een der leden vergeleek Nederland met een beeldhouwer die een beeld maakt zonder hoofd: er is een ernstig gebrek aan leiders- Vlieger gered Woensdagmorgen is een Hawker Hun- ter van de Nederlandse luchtmacht bij Biak in zee gestort- De piloot, luitenant vlieger Batenburg uit Leeuwarden, bracht zich via zijn schietstoel in vei ligheid. Hij werd ongedeerd uit zee op gepikt door een helikopter. Het toestel behoorde tot een formatie die een oefen- vlucht maakte. In de bergen ten oosten van de Wis selmeren hebben Papoea's het uitge brande wrak gevonden van een Dakota. Mogelijk is dit het toestel, dat sedert 28 juni wordt vermist. Er waren acht personen aan boord, onder wie een vrouwelijke arts en een Indonesische gevangene. Er wordt een onderzoek in gesteld. De marine is bovendien in de wateren van Manokwari aan het zoeken naar een onbekende duikboot, die daai- is waargenomen. De boot is al eerder waargenomen via de radar. Bij gevechtshandelingen is de soldaat C. Minderman licht gewond geraakt- Dit gebeurde bij de opsporingsactie be treffende de op 31 juli jl- uitgevoerde parachutistenlanding. De luchtdoel-artilleriekazerne in We- zep is gisteren door de manschappen ontruimd. Het gebouw gaat dienst doen als opvangcentrum. Alleen de kok en de messbedienden zijn achtergebleven. Men heeft er de beschikking over 700 bedden, de strozakken zullen worden vervangen door matrassen. Een speciale krijgsraad heeft woens dag drie Indonesiërs ter dood veroor deeld wegens medeplichtigheid aan de aanslag op Soekarno op 14 mei jl. De veroordeelden behoorden tot de Darul Islam. Mr. F. Daams (P.v.d.A.) heeft als Tweede-Kamerlid vragen gesteld aan de minister van justitie over de zg. Indi sche Nederlanders. Hij dringt erop aan aan deze „slechts formele vreemdelin gen" toe te zeggen, dat zij „zonder for mele moeilijkheden" Nederland kunnen binnenkomen. Tussen vijf uur en half zes zijn giste renmorgen twee gedetineerden uit de strafgevangenis in Leeuwarden uitge broken- Het zijn de 31-jarige W. v. d. W. uit Vught en de 36-jarige E. J. Y. uit Avereest. Zij zijn via de recreatiezaal en de bibliotheek ontsnapt. De beide vluchte lingen waren in de recreatiezaal bezig met schoonmaakwerkzaamheden. Zij passeerden een verbindingsdeur tussen de recreatiezaal en de bibliotheek en verwijderden daar een spijl van een raam, waardoor zij naar buiten klom men. Buiten op het terrein lag een lad der, waarmee de beide mannen over de gevangenismuur zijn geklommen. De ontsnapten waren beiden tot vier en een half jaar gevangenisstraf veroor deeld in verband met vermogensdelic ten. De gemeentepolitie van Leeuwar den heeft de leiding van het onderzoek. Een burger zag de beide gevangenen over de muur klimmen en alarmeerde de portier, die de politie opbelde. Alle politieposten in het land zijn gewaar schuwd en tevens is het signalement van de beide mannen doorgegeven. De ontsnapten hebben de beschikking over enig geld. Zij zijn niet zo opval lend gekleed dat ze niet van openbare vervoermiddelen gebruik zouden kunnen maken. Van der W. is gekleed in een gele overall en een geel getreepte bak ker sbroek- Hij heeft blond haar. V- heeft zwart haar en is gekleed in een bruine manchester broek. Hij draagt zwarte schoenen. De Sovjet-Unie en de V.S. zijn beide begonnen de Algerijnse bevolking, die tengevolge van de moeilijkheden in het land aan de rand van de hongersnood is komen te staan, hulp te verlenen. Een Russische vrachtboot liep giste ren met een lading van 6500 ton tarwe aan boord de haven van Algiers binnen. Bijna onmiddellijk na de aankomst van het schip kondigde het Amerikaan se consulaat in Constantine aan dat de V.S. binnenkort 1000 tenten zouden stu ren om 12.000 dakloze Algerijnen in Zuid-Ahras, nabij de Tunesische grens, onder te brengen. De Aerdenhoutse schilderijendiefstal blijft met een geheimzinnig waas om geven, maar men heeft sterk de in druk, dat de zaak binnen enkele dagen zal zyn opgelost. Zelfs hoopt men dan de kostbare doeken terug te hebben, want uit het onderzoek is wel gebleken, dat het de dieven niet om de kunst gegaan is, maar om het geld. Rem brandt en de andere doeken zouden dan alleen worden teruggegeven via een behoorlijke losprijs. Ondertussen meent de recherche in Nederland en Duitsland, dat met de gedane en nog te verrichten arrestaties De 44-jarige Amsterdammer L. G. J. S. is eind vorige week van een Britse gevangeniscel verhuisd naar een cel in het hoofdbureau van politie te Amster dam. Daar tussendoor heeft hij als vrij man nog een bootreisje gemaakt De werkzaamheden in de staatsmijn Beatrix zullen worden beëindigd, aldus hebben de Staatsmijnen gisteren mee gedeeld. De ongunstige prognoses van de kos ten en opbrengsten van deze mijn heb ben de minister in I960 al doen beslui ten de onderhanden zijnde werken te temporiseren en te beperken. Een nader ingesteld onderzoek leerde, dat het beter was de exploitatie verder te sta ken. Tot nu toe werd door de Staatsmijnen een bedrag van ongeveer zeventig mil joen gulden in het „Beatrix"-project ge- investeerd. De thans op staatsmijn „Beatrix" te werk gestelde arbeidskrachten kunnen op korte termijn worden overgeplaatst naar de bestaande mijnzetels in zuid- Limburg. Soblen heeft zonder nadere omschrij ving van de Engelse regering toestem ming gekregen tot vrijdag middernacht in Engeland te blijven. Dit besluit zal wel het gevolg zijn van het feit, dat de Israëlische luchtvaartmaatschappij geweigerd heeft Soblen mee te nemen op een vlucht naar Amerika. De maat schappij kan daar nog een zware pijp aan roken, want zij kan voor de recht bank gedaagd worden in de persoon van bepaalde functionarissen. Soblen heeft thans opnieuw een po ging gedaan om de zaak in het reine te krijgen. Hij heeft via zijn advocaten president Kennedy laten verzoeken hem gratie te verlenen. cta. J", .-órstt- creten PY*... - den -onder.ge bracht. (Van onze verslaggever) Kootje van Santberghen, het Amsterdamse jongetje, dat zijn slingeraap „Sita" had willen ver kopen om de grafsteen van zijn vo rige week overleden moeder mee te kunnen betalen, maar dit dier verloren had, krijgt een nieuw Een twaalfjarige Amsterdamse scholier is ernstig gedupeerd door de verdwijning van aapje. Hei diertje is twaalf centimeter hoog er tn-üs-fAvftri van kleur. Y t Itm, enii nee De voer". KA'.' het fc trede mer ovef. Am sen heies exemplaar. Zelfs zal een zo hoog geldsbedrag voor hem beschikbaar zijn, dat hij hiervan de volledige steen zal kunnen betalen. Dit is vast komen te staan na een groot aantal reacties, die ons vanuit ons verspreidingsgebied bereikten en die alle getuigden van een diep medelijden met deze Amsterdamse knaap, die zijn ontroerende aanhankelijkheidsbetuiging jegens zijn overleden moeder op zo ab rupte wijze verstoord zag. De eerste reactie bereikte ons van mevr. De Wijs uit Breda. Zij is werk zaam in een groot winkelbedrijf en is van plan onder haar collegae een inza meling te houden. Wanneer haar supe rieuren aan dit schitterende initiatief hun fiat geven zal een grote opbrengst hiervan ongetwijfeld het resultaat zijn. Een andere hartelijke reactie kwam van mevrouw Bunnik, eveneens uit Breda. „Het kan me niet schelen hoeveel een nieuwe grafsteen kost. Ik wil hem beta len", vertelde ze ons vastbesloten. De heer Van Boxel. uit Kaartsheuvel deelde ons enthousiast mee, dat hij zelf en via relaties in Amsterdam kans ziet de gedupeerde knaap te helpen. Over de aanschaf van een nieuwe aap hebben wij onmiddellijk contact opge nomen met de heer Van Dijk, directeur van de Tilburgse diergaarde. Blijkens zijn memedelingen varieert de aanschaf fingsprijs van 85 tot 750, afhankelijk van het soort. De heer Van Dijk zorgde voor een extra verrassing door spontaan toe te zeggen de aap tegen gereduceerde prijs beschikbaar te zullen stellen. Zo zal spontane liefdadigheid van onze lezers Kootje van Santberghen uit de van Beuningenstra*\t in staat stellen he lemaal alleen de grafsteen te bekostigen en toch een aapje te bezitten» Harwich naar Hoek van Holland, nadat de Engelse politie hem als ongewenste vreemdeling had uitgewezen. In Hoek van Holland wachtten vrijdag Amster damse rechercheurs deze handelaar in textiel op, omdat hij werd gezocht we gens een reeks gevallen van flessentrck kerij. Het ging daarbij om een bedrag van f 40.000, die S. zich in de jaren 1956-1957 toeëigende. Maar liefst 34 aangiften werden er in 1956 en 1957 tegen S- gedaan. Het betrof zakenlieden, die goederen aan S. hadden geleverd en geen geld hadden gekregen Het ging om kleding, schoeisel, leder waren, kruidenierswaren, textielgoede- deren, allerlei stoffen, rekken om kle ding in winkels op te hangen, schouder vullingen en nog veel meer. Toen het mis dreigde te gaan met de zonderlin ge praktijken van S., verliet hij ijlings ons land. Dat was in 1957. In Engeland koos S. een nieuw operatieterrein. Hij maakte zich daar schuldig aan allerlei misdrijven en overtredingen, 34 in to taal, waarvoor de Engelse rechter hem een gevangenisstraf van vier jaar op legde. Vrijdag had S. zijn Engelse straftijd uitgezeten en was hij dus „vrij man". De politie zette hem op de boot in Har wich en met een enkele reis aanvaard de hij de terugtocht naar Hoek van Hol land. Lang duurde zijn vrijheid evenwel niet, want de Amsterdamse politie had inmiddels reeds een seintje gekregen dat S. in aantocht was. Bij zijn aanhouding wilde S- het doen voorkomen, dat hij vrijwillig Engeland had verlaten om „schoon schip" Nederland te kunnen maken en „uit de doeken te doen" waarom hij in 1956 1957 zoveel leveranciers niet had uitbetaald. Dat mag hij nu doen voor de officier van justitie- De 21-jarige Joost van Zonneveld en zijn 19-jarige verloofdé Trudy Mosterd man, beiden uit Haarlem, maken aan spraak op de door de verzekering uit geloofde f 25 000 beloning, omdat zij de politie van Bloemendaal een tip hebben gegeven. Het doodvonnis aan mevrouw Elisa beth A. Duncan is gisteren in de gas kamer van de San Quentin-gevangenis voltrokken. Zij werd schuldig bevonden aan het aanzetten tot moord op haar schoondochter. Het hof van anpèl heeft dus ook het beroep van haar zoon Frank, die om uitstel van executie voor zyn moeder verzocht, verwornen. Het besluit kwam vijf minuten voor dat mrs. Duncan naar de executieplaats werd geleid. Ook haar twee medeplichtigen, Moya en Baldonado, die de moord op haar schoondochter voltrokken, waarvoor zij zouden worden betaald door mevrouw Duncan, zijn terechtgesteld. Dit gebeur de drie uur nadat het eerste vonnis was voltrokken. PRESIDENT en mevrouw De Gaulle zullen van 4 tot 9 september West- Duitsland bezoeken op uitnodiging van president Luebke. Behalve Bonn. zullen worden bezocht Keulen, Düsseldorf Hamburg, München ea Stuttgart» een bijzonder goede slag geslagen zal zijn. Niet alleen de Heerlense juwelen roof wordt waarschijnlijk tot klaarheid gebracht maar ook een aantal aanzien lijke inbraken in de loop der jaren ge pleegd. Het gehele onderzoek blijft voor de buitenwereld zoveel mogelijk in het half-duister verborgen, eerstens omdat men geen slapende honden wil wakker maken, maar bovendien omdat men wil voorkomen dat de kostbare Rembrandt uit angst voor ontdekking zou worden vernietigd. Men heeft de indruk, dat Nelde, de enige van de drie tot nu toe gearres teerden die bekend heeft, een minder grote rol gespeeld heeft dan hij voor geeft. Waarschijnlijk is hij de man, die de klappen moet opvangen voor de twee anderen, die hardnekkig blijven ontkennen. De politie is er echter van overtuigd dat bijvoorbeeld de rol van Stöhr veel groter is geweest. Hij is de intellectueel van het gezelschap, pro- fessorszoon en man van goede smaak. Cas, de Nederlandse speurhond, is on dertussen in Bern gearriveerd. Het dier zal lucht krijgen van een tweetal ste nen, waarmee de ruiten van de Aerden houtse villa zijn ingegooid. Deze stenen zijn door de Bloemendaalse politie zorg vuldig bewaard in plasticzakken. Via de reukproeven zal hij misschien kunnen aantonen of de twee andere gearresteer den iets met Aerdenhout te maken hebben. De officier van justitie te Haarlem heeft ondertussen aan de Zwitserse re gering de uitlevering van de drie Duit sers gevraagd. De president xan de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohman, heeft de vakvereniging rijdend personeel N.S. la ten weten, dat de N.S.-directie niet kan voldoen aan het verzoek van het ver enigingsbestuur om een gesprek. De vakvereniging had de directie om mondeling contact gevraagd, onder meer omdat haar leden geen voorlich ting ontvingen over de resultaten van dc herziening van het reglement dienst- voorwaarden. De drie erkende bonden die aan het overleg hebben deelgeno^ men. konden hun leden uiteraard wel inlichten. De secretaris van Rijdend perso neel heeft thans opnieuw erkenning aangevraagd bij de N.S.-directie Deze vakvereniging bestaat 1 oktober een jaar. men wil dan het 10.000e lid ingeschreven hebben. Momenteel zijn er 3300 leden. (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 1