Verwarring rond taalprobleem in België nu bijna volledig EEN JAAR BERLIJNSE MUUR Op N.-Guinea is angst voor komst Indonesiërs CAMPING IN WINDSOR Betekent Renards dood einde van Waalse acties R. Soblen misschien toch naar Tsjecho-Slowakije SURINAME HELPT DE TOEGOENEZEN India en China bereid geschil bij te leggen Marseillaise op nationale feestdag Jubelstemming in zuidoost-Aziatische hoek Nota s werden vriendelijker van toon Modelactie aan Oostenrijks grenzen Logica anders dan politiek Niemandsland Federalisme Israël geeft hem desnoods asiel voor korte tijd Maximumgrens A.O.W. verhoogd BEURS VAN AMSTERDAM Staatsfondsen, scheepvaarten en Kon. Olie vast Jamaica thans onafhankelijk Proces tegen Duitse Jodenvervolgers I6-jarige vijfvoudige moordenaar NEDERLAND ANT WERPEN] ff ■ANTWERPEN! BRUGGE LIMBURG J GENT OOST- 1 AANDEREN DUITSLAND WEST- I WLAANDERENJ BRABANT J HENEGOUWEN NAMEN NAMEN LUXEMBURG LUXEMBURG AARLEN (Eigen buitenlandse dienst). Het is voor een Nederlander, die uit de mond van Dr. Paardekoper heeft vernomen, „dat er geen Belgen zijn", beslist niet gemakkelijk wijs te worden uit de taal warboel, die momenteel bij onze zuiderbu ren heerst. Als hij er misschien toch iets van begrijpt, moet hij op de duur gaan geloven, dat de Eindhovense leraar het toch niet volkomen bij het verkeerde eind moet hebben. Hoe is het anders mogelijk, zo redeneert de nuchtere Nederlander, die nooit een taalstrijd heeft mee gemaakt, dat zoveel heibel kan ontstaan over een voor de hand lig gende oplossing, die toch wel iedereen bevredigen moet. omdat het nu eenmaal logisch lijkt, dat Vlaamse gebieden bij Vlaanderen horen en streken waar haast uitsluitend Frans gesproken wordt, bij Wal lonië. kwaad moet juist voor een groot ge deelte in de redactie-kantoren van de Franstalige Belgische kranten worden gezocht. Daar wordt sinds maanden een syste matische campagne tegen dit taalont- werp gevoerd en de gevolgen laten niet op zich wachten. De Waalse Volksbe weging heeft in de zes dorpen van de Voer haar ondermijnende activiteiten ontplooid. Daar staan de muren nu al volgekalkt met slogans als „Le Coq Wal- lon vaincra", ,,Vive la Wallonië" en „Limbourgeois?" Jamais!". De haken kruisen verschijnen opnieuw op deuren en gevels van mensen, die als Vlaams sprekend bekend staan. Even fel is de reactie in de streek van Komen-Moes- kroen, het gebied, dat naar het oordeel van de vroede senatoren best bij West- Vlaanderen zou kunnen blijven. Daar hebben Franssprekende heethoofden de Belgische Nationale feestdag „gevierd" met het zingen van het.Franse volks lied, de Marseillaise, aan de voet van het dodenmonument voor de gesneuvelde soldaten uit beide wereldoorlogen en marcheerden de stedelijke gezagsdragers Logica en politiek zijn evenwel niet met elkaar getrouwd. Een taalgrens af bakenen lijkt al net zo moeilijk als vrede stichten onder kibbelende buurvrouwen. De huidige Belgische regering, die ein delijk eens heeft geprobeerd een oplos sing te zoeken voor dit geschil, kan hierover een woordje meepraten. Aan het taalontwerp van de minister van Binnenlandse Zaken Gilson moest drie maal gedokterd worden alvorens het' in de Kamer van Volksvertegenwoordigers met een confortabele meerderheid werd aangenomen. De gebieden, waarover het meest getwist werd, waren de Voer streek, een kleine Nederlandssprekende enclave in de Waalse provincie Luik en het kanton Moeskroen-Komen, dat in de provincie West-Vlaanderen vlak te gen de Franse grens ligt en waar hoofd zakelijk Frans wordt gesproken. Een oplossing waardoor de Voer bij Limburg en Moeskroen-Komen bij de Waalse pro vincie Henegouwen werden gevoegd, lag dus voor het grijpen en in België ge loofde ieder weldenkend mens, dat hier mee een eerste belangrijke stap in de richting van een duurzame taalvrede was gezet. Maar de weldenkende lui hadden ook ditmaal buiten de waard gerekend. Want de Belgische Senaat keurde het wetsont werp niet goed! De senatoren lieten zich bij de stemming door sentimentele over wegingen inspireren. In België betekent dit nog altijd een stemming van Vlamin gen tegen Walen. Het potsierlijkste van het geval was, dat eerst een voorstel, om de Voergemeenten bij de provincie Luik te doen behoren, verworpen werd en dat een paar minuten later het ont werp, dat diezelfde gemeenten bij Lim burg wilde „inlijven", eveneens in de grond werd geboord, zodat die gemeen ten door de herpn senatoren uitgeroepen werden tot een soort niemandsland. Het ontwerp moest dus opnieuw naar de se naatscommissie, die met het geval blijk baar geen raad wist en dan maar ge woon de status-quo aanprees en sugge reerde, dat de Voer bij Luik en Komen- Moeskroen bij West-Vlaanderen zou blij ven, met het gevolg, dat niemand nog vrede kon nemen met het voorstel en de taalherrie het land in rep en roer heeft gezet. Want de pogingen van de regering om tot een compromis te komen zyn mis lukt en het ontwerp moet opnieuw naar de Kamer, die ondertussen met vakantie is. Zodat men uiteindelijk besloten heeft de zaak voorlopig blauw-blauw te laten en te hopen, dat de gemoederen na het zomerreces tot bedaren zullen komen. Maar dit is wel een heel onverstandige hoop. Want tijdens die dooie parlemen taire periode houden de kranten niet op te verschijnen en de oorzaak van het ERANKRUK III Nederlandstalige bevolking Eg®: Franstalige bevolking Duitstalige bevolking Brusselse agglomeratie (tweetalig) achter een vlag, waarop de Waalse haan prijkte. Het lijkt utopisch te geloven, dat tijd hier raad zal brengen en dat uitstel een kentering ten goede in die chaotische toestand zal veroorzaken. De atmosfeer wordt in België met de dag méér vergif tigd door die taalherrie. Alleen de fede ralisten verheugen zich in de wending, die het talenvraagstuk in België neemt. Heel wat bezadigde lui, die het federa lisme altijd als een aanslag op de uni taire staatsstructuur hebben beschouwd, beginnen zich bezorgd af te vragen hoe men, buiten het federalisme om, ooit tot een aanvaardbare oplossing zal geraken. Het Waalse separatisme lijkt voor de unitaire Belgische Staat heel wat ge vaarlijker dan het Vlaamseé separatis me ooit is geweest. Optimisten geloven wel, dat de Waalse Volksbeweging met het verdwijnen van haar leider André Renard ook haar slagvaardig heid en haar eensgezindheid zal kwijt raken, maar dit is nog lang niet ze ker en de stemming in de senaat Een Israëlische diplomaat in Londen heeft gisteren gezegd, dat er voor Soblen een kans is om te komen waar hy wezen wil: in Tsjecho-Slowakije, het land dat hem asiel heeft aangeboden. Gezegd werd, dat Israël bereid is om dr. Robert Soblen, de voortvluchtige veroordeelde spion uit Amerika, tijdelijk terug te nemen. „Wij zijn daartoe wel bereid, maar zodra Soblen in Israël is, zal hij moeten uitkijken naar een ander land." Zes weken geleden vluchtte Soblen uit de V.S. waar hij levenslange gevangenis straf had gekregen wegens spionage in de oorlog. Hij vloog naar Israël, maar werd teruggestuurd. In het El Al-vlieg tuig dat hem naar New York zou vlie gen, sloeg hij de hand aan zichzelf, maar men kon hem in Londen medische hulp geven. Toen begon Soblen een juridisch gevecht om de voortzetting van zijn reis naar Amerika te voorkomen. De Britse rechter bepaalde echter, dat El Al Soblen weer op moest nemen en naar New York moest vliegen. De Israëlische regering verbood dat en bepaalde dat Soblen alleen naar Israël teruggebracht kon worden. (De Britse regering kan niet zo maar een andere maatschappij inschakelen, omdat dan de advocaten van Soblen met vrij veel succes zullen kunnen beweren dat er sprake is van deportatie.) Eenmaal in Israël terug, kan Soblen rekenen op insluiting, omdat hij niet slechts ongewenst is, maar zelfs een reeds uitgewezen ongewenste vreemdeling. De uitwijzing geldt echter niet specifiek „naar de V.S.", daar ontbrak de juri dische basis voor. Soblen zal dan kun nen kiezen. Hij kan zelfs de Israëlische regering nog verzoeken de redenen te noemen waarom hem een inreisvergun- ning is geweigerd en hij kan ook nog de hoge raad in Israël verzoeken de geldigheid van het uitwijzingsbevel te onderzoeken. De maximum-grens van het inkomen, waarover A.O.W.-premie zal worden be rekend, zal per 1 januari 1963 omhoog gaan en wel van 8.250,per jaar tot ongeveer 8.850,Dit is een gevolg van het „automatisme" van artikel 27 van deze wet. Zij, die 8.800,of meer verdienen, zullen op 1 januari a.s. ruim 120, meer aan A.O.W.-premie moeten gaan betalen. Voor een inkomen, dat net op deze grens ligt, is dit 1,4 meer- Dit is een gevolg van de algemene premie-verhoging, die voortvloeit uit de op 1 juli j.l. ingegane incidentele ver hoging van de A.O.W.-uitkeringen met 15 Op dit kaartje ziet U de veelomstreden Belgische taalgrens heeft weer eens bewezen, dat ook de Waalse politieke mandatarissen uit de traditionele partijen een verontrustende solidariteit manifesteren, wanneer het om specifiek Waalse belangen gaat. Bij de Vlaamse politici is dit gevoel van spontane zelfverdediging nog steeds heel wat minder ontwikkeld. Uit dit alles blijkt, dat het nog niet zo spoedig tot een definitieve taalgrensafbakening zal komen, tenzij men natuurlijk de Walen in alles hun zin geeft en zowel de Voer als Komen-Moeskroen bij Wal lonië laat inlijven. Zelfs dit is maar een onderdeel van het gehele probleem. Het vraagstuk van de Brusselse randgemeen ten zal de Vlamingen in de toekomst ook nog wel zorgen baren. Verwacht mag worden, dat alle rand gemeenten, waar concessies aan een Franssprekende minderheid worden ge daan, geleidelijk en systematisch ver franst zullen worden. Elk compromis voorstel betekent dan ook uitstel van executie. Men zal in België vroeg of laat het kwaad met radicale middelen, moeten bestrijden, wil men voorkomen, dat de tegenstellingen onverzoenlijk worden. Bij kalme handel heeft het Dam rak gistermiddag de eerste dag van de nieuwe beursweek ingezet met een vaste stemming speciaal voor aandelen Kon. Olie, de scheepvaartwaarden en de staatsfondsen. Het weekeinde had geen factoren naar voren gebracht, die een gun stige tendentie in Amsterdam zouden kunnen tegengaan. Het tegendeel was eerder waar. Immers, Wall Street kon zich vrijwel op het verhoogde niveau van donderdag goed handhaven, terwijl van de Nederlandse fondsen aandelen Kon. Olie er vast in de markt lagen. Dit was voor het Damrak voldoende de handel gistermiddag voor genoemde olie-aandelen in te zetten op een prijs van 139,20, tegen 'n voorgaande slotprijs van 136,90. Hierdoor gesteund opende Philips op 161.50 160,40om daarna op te lopen tot 162. Unilever deed het kalmer aan met een koersavance van veertig cent tot 141,30. AKU liep op van 372% tot 374 (372%). Hoogovens ste gen van 575% tot 579 (575%). Later op de middag werd nog 139,70 voor aan delen Kon. Olie betaald. Voor de scheepvaartwaarden bestond in het eerste beurshalfuur een redelijke belangstelling voor die aandelen, waar voor het akkoord met Indonesië ten aan zien van de kwestie-Nieuw-Guinea gun stig zou kunnen uitvallen. Aandelen Kon. Pakket bijvoorbeeld waren op 136 vijf punten hoger. Rotterdamsche Lloyd plus 2% punt op 134. Verder lagen Scheep vaartunies en Holland Amerika-lijn ge vraagd in de markt. Ook voor de lei dende cultures was wat vraag losgeko men, waardoor voor deze fondsen lichte koersverbeteringen werden geregistreerd. Vanwege de aanhoudende ruimte op de geldmarkt was er vraag naar de staatsfondsen. De stemming was er var4 tot zeer vast. 3-8 6-8 Ned. '59 4% 99% 995i Ned. '61 4'4 99 99'i Ned. *47 3% 88% 89 A Ned. grootboek 1946 90,36 90 AKU 372% 3723« Hoogovens 575% 578'2 Philips 160.40 161.75 Unilever 140.95 141.30 Kon. Olie 136.90 139.75 HAL 119 A 122 Scheepvaartunie 127% 129,'. Amst. Bank 375 375 Ned. Handelmij. 335 333 Lucas Bols 829 829 Drie Hoefijzers Mach. Breda 238 235'2 Zeeuwse confectie 337 Bijenkorf 846 840 Simons Emb.f. en houth. 229 229 Van Gelders papier 297 301 Heineken 462 466'2 Hero Conserven 320 320 Holl. Beton Mij. 369 373 Kon. Zout 745 745 Nijverdal - Ten Cate 227 225 De Schelde 268 219% Scholten Foxhol 782 783 Thomassen en Drijver 675 675 Van Vlissingen Katoen 300 301 Vredestein 383 388 899' 3 Zwanenberg Organon 899% NABEURSKOERSEN (Telefonisch avondverkeer) A.K.U. 371 Kon. Olie 138.50 eb -7 130.20 Philips 160.00 gb 160.81) Unilever 140.50 140-80 Hoogovens 570 gb. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 AUGUSTUS 1962 Nauwelijks is er sprake van formele onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië of de problemen rond de eventuele overdracht komen als spoken opzetten voor bepaalde groepen van de Nieuw- Guinea-bevolking. Gisteren meldden wij reeds dat de zogenaamde „maatschappelijke Nederlanders" met angst en vreze de komst van de Indonesiërs tegemoet zien, evenals een groep verstekelingen, die in 1958 vanuit Indonesië naar Nederland zijn uitgeweken via de Zuiderkruis. Daar komt nog een derde groep bij, die van de Toegoenezen namelijk. Het Is een groep van plm. tweehonderd personen, afstammelingen van Nederlanders, Portugezen en Indonesiërs, die zich in het verre verleden aan de noordkust van West-Java gevestigd hadden. Zü zijn twaalf jaar geleden uitgeweken naar Nieuw. Guinea, omdat zij vanwege hun Nederlandse sympathieën van Indonesische zjjde vijandelijkheden hadden te verduren van moslims. Deze groep heeft overigens geluk. De regering van Suriname heeft zich name lijk in principe bereid verklaard, de Toegoenese gemeenschap toe te laten tot haar land, mits de Surinaamse Staten zich daarmee kunnen verenigen. Van de zijde der Toegoenezen is dit aanbod met beide handen dankbaar aan vaard. Volgende week reeds zullen twee vertegenwoordigers van deze Toegoene zen naar Nederland reizen om de kwes tie te bespreken met de autoriteiten in Den Haag. Daarna zullen zij naar Suri name gaan om daar de mogelijkheid van een goede plaats voor een vestiging te onderzoeken. De Toegoenezen hebben het plan in Suriname voornamelijk de landbouw te beoefenen. Zij willen gezamenlijk een Toegoe-dorp in Suriname bouwen. Gaan de plannen door, dan zal het de derde keer zijn dat deze gesloten gemeen schap zich een nieuw bestaan moet ver werven. Met hoeveel vrees de „maatschappe lijke Nederlanders" de komst van de Indonesiërs afwachten, wordt duidelijk uit vragen, die gesteld zijn aan gouver neur Platteel door het lid van de Nieuw- Guinea-raad, mr. J. O. de Rijke. De heer De Rijke vraagt of er geen snelle en doeltreffende maatregelen ge nomen moeten worden om deze mensen ten spoedigste een Nederlands visum te verschaffen. Hij dringt er daarbij op aan cat de regering in Nederla^i de gou verneur zal machtigen deze visa uit te schrijven. Is dit niet mogelijk, dan zou zo spoedig mogelijk een ambtenaar van het Nederlandse ministerie van justitie moeten overkomen naar Hollandia, die het uitschrijven van deze visa ter hand kan nemen. Het blijkt namelijk dat door de grote hoeveelheid aanvragen voor paspoorten de administratie in Hollandia niet in staat is op het ogenblik, aan vragen voor visa te behandelen. Hoe de stemming onder de Papoea's is, blijkt bovendien uit een tweetal telegrammen, die de vereniging van in Nederland verblijvende Papoea's maandag aan de regering heeft ver zonden. Zij brengen daarin tot uit drukking, dat zij zeer verontrust zijn door de huidige ontwikkeling van de kwestie Nieuw-Guinea. Met de meeste klem herinneren zij aan het van Nederlandse zijde herhaaldelijk beloof de zelfbeschikkingsrecht. Het tweede telegram was bestemd voor de Nieuw-Guinea-raad. Daarin wordt gezegd, dat de in Indonesië verblijvende groep van zes niet de ir. Nederland studerende Papoea's vetegenwoordigt en dat de grote meer derheid van hen de houding van deze groep ter sterkste afkeurt. Jubelstemming De meeste zuidoost-Aziatische landen zien de huidige stand van zaken niet zozeer als een overwinning van Indo nesië op Nederland, als wel als een overwinning van de vroegere koloniën op de toen overheersende mogendheden. Gedurende al de jaren, dat het con flict bestaat, hebben deze landen Indo nesië ferme steun gegeven. Zij twijfel den zelfs niet, toen er oorlog dreigde. Vice-president Pelaez van de Philip pijnen verklaarde onder andere, dat zijn land altijd achter Indonesië had gestaan en nooit gefaald had steun te verlenen. Hij herhaalde het aanbod van zijn land om Filipino-deskundigen naar Nieuw- Guinea te zenden evenals dokters. ,,Nu bet Nieuw-Guinea-dispuut uit de weg is, is er hopelijk meer gelegenheid voor de Philippijnen en Indonesië om de broeder banden nauwer aan te halen." De gang van zaken in Nieuw-Guinea heeft blijkbaar aan de Philippijnen ge stimuleerd nog eens te herhalen dat zij var. plan zijn de aanspraken op Brits- Noord-Borneo te handhaven. Men doet dit ondanks de aankondiging van vorige week, dat deze landen binnen een jaar de federatie Malesie in het leven zullen roepen, waarvan Brits-noord- Borneo deel zou uitmaken. Dit gebied aldus de Philippijnse regering, is nooit aar. Engeland overgedragen doch slechts verpacht. Singapore en Malesië, die Indonesië altijd het krachtigst gesteund hebben, bejubelden de oplossing als een teken aat de politieke spanning in Azië aan het verminderen is. Daar kwamen overigens de meeste commentaren uit deze hoek van de wereld op neer. De staf-chef van het Indonesische leger, gener aal-majoor Achmed Jani heeft zich gedrongen gevoeld nog eens krijgshaftig te verklaren, dat Indonesië thans klaar is voor iedere vorm van confrontatie met de Nederlanders. Hij waarschuwde bovendien, dat als Neder land zijn koloniaal gezag hardnekkig zou willen verdedigen in West-Irian, de Indonesiërs geen andere keus zou over blijven dan een grote militaire con- ficntatie. Soekarno is naar Bali vertrokken waar hij zijn grote reden zal voorberei den, die hij wil houden op 17 augustus, de Indonesische onafhankelijkheidsdag. Soebandrio vergezelt hem op deze trip. Hij zou echter vandaag weer naar Djakarta terugkeren en woensdag of donderdag naar Washington vertrekken (ei. niet 29 augustus, zoals wij gisteren meldden, red.). Hier zal hij deelnemen aan de formele onderhandelingen met ons land. India en China zijn beide bereid te on derhandelen over hun grensgeschil. Dit heeft premier Nehroe gisteren aan het parlement verteld- China heeft per nota meegedeeld niets voor strijd met India te voelen en van mening te zijn dat de grenskwestie al leen door middel van onderhandelingen kan worden geregeld. De Indische rege ring heeft geantwoord dat zij bereid is de kwestie te bespreken zodra de span ning is verminderd en een geschikt khmaat is ontstaan, aldus Nehroe. De Indische regering stelt zich op het standpunt dat een in december I960 door Indische en Chinese functionaris sen uitgebracht rapport het uitgangspunt dient te zijn. In dit rapport zijn de standpunten van beide regeringen uit voerig vastgelegd. De Indische visie was dat de 4.000 kilometer lange grens v/as gebaseerd op historische kaarten en verdragen en duidelijk was getrok ken, terwijl de Chinezen beweerden dat de loop van de grens nooit was bepaald. Herhaalde malen zijn nota's uitgewis seld over de grenskwestie. De toon daar van is geleidelijk wat vriendelijker ge worden. Nehroe vertelde aan de Kamer dat het voor de Chinezen moeilijk zou zijn nog verder op te dringen op Indisch gebied, daar India nieuwe voorposten heeft ingericht. Het parlement was niet unanierr te vreden met de verklaring van Nehroe. Sommige leden noemden de jongste Indische nota een overgave. Nehroe antwoordde dat zijn regering niet zou aat zelen geweld te gebruiken indien de Chinezen zich opnieuw zouden schuldig maken aan grensschendingen. Na een Brits bestuur van 307 jaar, is Jamaica in de nacht van zondag op maandag een onafhankelijke staat ge worden. Dit feit werd gevierd met klok gelui en vreugdevuren in het gehele land. Het plechtig neerhalen van de Britse Union Jack en het hijsen in de plaats daarvan van de nationale zwart-goud- groene vlag in het nationale stadion in Kingston, werd o.m. bijgewoond door prinses Margaret van Engeland en haar echtgenoot graaf Snowdon. In Bonn is maandag officieel een aan klacht ingediend tegen 13 voormalige S.S'ers en leden van de veiligheids politie wegens medeplichtigheid aan de moord op 170.000 joden uit Polen, Oos tenrijk en Duitsland in het concentratie kamp Kulmhof bij Posen. Slechts drie joden zijn'hier aan de gaskamers ont snapt. Twee van hen, nu woonachtig in Israël, zullen als getuigen optreden. Zij hebben ook tijdens het proces Eichmann getuigenverklaringen afgelegd. Het proces tegen de 13 beklaagden zal aan het eind van dit jaar worden geopend en naar schatting drie of vier maanden duren. De beklaagden hebben het hun ten laste gelegde bekend maar beroepen zich er op, aan bevelen te hebben gehoorzaamd. Aan de Oostenrijkse grenzen wordt dinsdag een grote verkeerschaos ver wacht, wanneer de Oostenrijkse doua niers hun model-actie beginnen om aan hun eisen om hogere salarissen kracht by te zetten. De model-actie betekent dat elke koffer, elke pas en elk rijbewijs van de duizenden toeristen, die zich per trein en auto naar Oostenrijk hebben begeven, zullen worden nagekeken. Er zullen zich dan ongetwijfeld kilometerslange files van auto's voor de grensposten vormen, want het Oostenrijkse toeristenseizoen is op zijn hoogtepunt. Maandag staakte de politie in Wenen en vijf andere grote steden. De politie mannen verlieten hun post op het hoog tepunt van het spitsuur in de namiddag. De Oostenrijkse minister van handel, Fritz Bock, heeft zijn collega's van financiën en. binnenlandse zaken, ver zocht alle douane-controle op te schor ten, opdat de toeristen het land kunnen binnenkomen. Dennis Roger Hottoson, een zestien jarige middelbare scholier in Arlington in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota, is gisteren formeel beschuldigd van de moord op een gezin van vijf mensen, die hij eerst had vastgebonden en toen met een schot in het hoofd gedood. Toen de kinderrechter de beschuldi ging formuleerde, brak Ottosons moeder in snikken uit. De scholier zelf bleef onbewogen. De slachtoffers waren zijn buren. Koningin Elizabeth van Engeland heeft 4000 padvinders uit de gehele wereld uitgenodigd voor een inter nationaal kamp van een week in Windsor. Op de joto zien we Gerard Woljerens (links) en Gerard Jonge- rius, beiden uit Utrecht, met de kam- peerspullen in 't Windsor Great Park. Deze maand is het een jaar geleden, dat de Oostduitse volkspolitie een muur langs de sectorgrens in Berlijn optrok. Op de foto de situatie van het ogenblik bij de Potsdammer Platz. Achter de muur prikkeldraadversper ringen en anti-tank-ruiters.

de Stem | 1962 | | pagina 6