Bent U wel echt ziek? Sancties voorbereid tegen Katanga AARDMAGNETISME Dagblad De Stem Niei van LICHAMELIJK OF GEESTELIJK? Motorcross van Hulst voor Wil Schauteden Tsjombe onder druk van V.S., België en Engeland Tragische lijst van een weekeinde vakantie Israël wil geen werktuig van Engeland zijn kleur van auto veroorzaakte huiduitslag kattengemiauw en huilbuien J. C. A. Neve Gemeente Sas van Gent WAARSCHUWING PFAFF NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN N.V. Primitieve mens had het beter De spion Soblen Afwezig J. v. Safaben jr. GOES Onze rusteloze aarde mm daar hébt U wat aan BET0NM0RTEL ASSELBERGS &NACHENIUS Leerling bank-plaatwerkers bekwame plaatwerkers Aram en het geheim van de gesloten deur Prachtige DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 Iedereen kent wel iemand, die twee wedstrijden voetbal achter elkaar kan spelen, maar wegens rheumatiek in de schouder beslist niet in staat is de tuin op te knappen. Zijn ongelukkige vrouw, die meestal zelf maar aan de gang gaat, beschouwt zijn kwaal als alleen bestaande in zijn verbeelding. Hetzelfde ls het geval met een schoolmeisje dat over buikpijn klaagt en in bed wil blijven op de dag, dat er een moeilijke repetitie op het program staat. Toch kunnen deze ziektes van de verbeelding of psychosomatische ziektes" héél echt zijn. In een wereld, waar de innerlijke spanningen zich toespitsen, beginnen zij een belangrijke rol te spelen in de medische wereld van alle dag. Alle physieke klachten van mentale en emotionele oorsprong, werden aange duid als psychosomatische ziekten. psychiatrie verkondigt de theorie, dat de beschaving niet zozeer verantwoor delijk is voor spanningen, maar dat deze door de mens van alle primitie ve angsten te bevrijden hem een slechte dienst heeft bewezen. Toen de mens zich als niet veel meer dan een dier in het leven staande moest zien te houden, was hij gewend aan een voortdurende onzekerheid en ontelbare vijanden. De moderne mens, vrij van de meeste tastbare gevaren, heeft geen zaken meer overgehouden om er de noodzake lijke hoeveelheid vrees op af te reage ren. Er blijft dus een hoeveelheid vrees op losse schroeven over en deze kan bij kende zaken onbepaald blijven of zich k endezaken onbepaald blijven of zich manifesteren in een vreemde, onrede lijke situatie. Zie hier het ontstaan van psychosomatische ziekten. Angst voor katten Ofschoon alledaagse zaken als geld zorgen verantwoordelijk zijn voor de meeste van deze klachten, zijn er dik wijls onwaarschijnlijke en duistere oor zaken, die soms met veel moeite opge spoord kunnen worden. Een sprekend voorbeeld is het geval van een vrouw, die zó doodsbang voor katten was, dat zij al huilbuien kreeg als zij er 's avonds een hoorde miauwen. De dokters kwamen uiteindelijk tot de conclusie dat haar angst voor katten ontstaan was toen zij vier jaar oud was en haar vader voor haar ogen een jong katje verdronk. De behandeling voor haar angstcom plex bestond hieruit, dat zij materialen moest vasthouden van ruwe wol tot ko nijnenvel, totdat zij hierbij geen onbe hagen meer voelde. Daarna gaf men haar een speelgoedpoes en afbeeldingen en foto's van katten en werd zij aange moedigd een poes te aaien. Uiteindelijk nam zij het poesje mee naar huis. Diepgewortelde vrees De dokters verklaarden later dat een directe suggestie en geruststelling ver meden werden, aangezien zij geloven dat de methode van alleen maar sug gestie niet voldoende is om een diep gewortelde vrees te overwinnen. Een professor in de psychologie aan de universiteit van Londen was behulp zaam bij de behandeling van deze vrouw. Maar dit betekent niet dat men psychologie of psychiatrie mag verwar ren met de psychosomatische genees kunde. Ofschoon deze drie begrippen verwant zijn, zijn zij beslist niet gelijk Een psycholoog benadert psychische of mentale processen op een geheel an dere manier. Hij behandelt hoofdzake lijk kinderen bijvoorbeeld door het geven van intelligentieproeven in sa menwerking met een beroepskeuze bureau. Als hij als arts gespecialiseerd is in psychologie en psychiatrie, wordt hij psychiater genoemd, en zijn werk be staat hoofdzakelijk uit het behandelen van geesteszieken. Een arts, die de psychosomatische ge neeskunde uitoefent, is meestal een huisarts. Zijn manier van diagnose stel- lei en behandeling is betrekkelijk nieuw en modern. Hij bepaalt zorgvuldig de aard van de moeilijkheden van zijn patiënt en stelt vast of de klacht van mentale of emotionele aard is. Door de juiste be-i handeling kan hij soms voorkomen datj zijn patiënt een zenuwpatiënt wordt, die een psychiater nodig heeft. Specialisten op dit gebied verklaren dat dit aspect van de medische praktijk alleen volledig begrepen kan worden indien elke dokter een afzonderlijke stu- Een recent geval in Engeland was dat van een vrouw, die iedere keer als zij een bepaald merk auto van een bepaal de kleur zag, een lelijke, donkere uit slag kreeg. Zij dacht te weten hoe het kwam, maar dat kon zij haar man en haar vrienden niet vertellen. Zij had relaties gehad met een man, die zo'n auto had en ofschoon de affaire allang beëindigd was bleef haar schuldcom plex bestaan. Haar geest werd beheerst door de herinnering aan haar ontrouw en dit manifesteerde zich in duidelijk zicht bare uitslag. Uiteindelijk ging zij naar een dokter en na een langdurig gesprek, waarbij de arts veel geduld aan de dag legde, be kende zij haar schuld. De dokter raad de haar aan alles aan haar man te ver tellen, maar dat durfde zij niet. Maar nu iemand haar geheim deelde, leek zij genezen te zijn. Toen zij evenwel op een dag boodschappen deed en zij de bewuste man en zijn auto zag, kwam de uitslag terug. Zij besloot haar man nu alles te vertellen. Hij was eerst boos, maar tenslotte schonk hij haar vergif fenis. Het behoeft geen betoog, dat dit het einde van de huidziekte was. In Groot-Brittannië, Amerika en Zwe den bestaan nationale psychomatische instituten. Uit de gegevens van deze in stituten blijkt, dat twee van elke zes pa tiënten lijden aan ziektes van mentale en emotionele oorsprong. De meest voorkomende klachten zijn migraine, hooikoorts, astma, maag zweren, overspanning en diverse huid aandoeningen. Examenvrees, promotie spanningen en handhaving van maat schappelijke posities kunnen de che mische stoffen die deze kwalen veroor zaken aan het werk zetten. Er bestaan een aantal interessante, tegenstrijdige theorieën of het niet zo is, dat de psychomatische ziekten ge heel teruggebracht kunnen worden tot de toegenomen spanningen in het mo derne leven. Een Amerikaanse professor in de Als Engeland erop staat dat een vliegtuig van de Israëlische lucht vaartmaatschappij de Sovjet spion dr. Robert Soblen van En geland naar New York brengt, heeft de piloot van dit vliegtuig opdracht van de Israëlische rege ring om koers te zetten naar Je ruzalem. Dit is officieel meegedeeld aan de Engelse regering en het besluit van de Israëlische regering is eenstemmig ge nomen. „Wanneer een Israëlisch vliegtuig Soblen van Engeland naar Amerika brengt, zou het erop neerkomen, dat Israël gedwongen wordt Soblen uit te wijzen naar dat land. De wet laat dit niet toe. De Israëlische luchtvaart, maatschappij mag ook geen schikking treffen met een andere maatschappij ir, verband met dit vervoer. Israël wil kenneliik niet beschouwd worden als een werktuig van Engeland om Soblen kwijt te raken. Zou Soblen in Israël terugkeren, dan wordt hij onmiddellijk gearresteerd. Zijn advocaat zou dan de gelegenheid krijgen de rechtbank te verzoeken Soblen vrij te laten. Daartoe was de eerste maal geen gelegenheid, omdat Soblen op 1 juli j.l. hals over kop buiten Israël werd gezet. Engeland probeert thans het uiterste om te bereiken, dat Israël zijn bevel aan de Israëlische luchtvaartmaat schappij zal intrekken. Het uitstel, dat dc Israëlische luchtvaartmaatschappij tot zondag middernacht j.l. was ver leend, is thans verlengd tot woensdag middernacht. Een politiek conflict in het Israë lische kabinet zou verantwoordelijk zijn voor weigering zich verder met de kwestie Soblen in te laten. die van de psychiatrie maakt als on derdeel van zijn algemene geneeskun dige studie. Pas dan zal hij fn staat zijn de mentale en emotionele factoren in de klachten van zijn patiënten te onder kennen. Te oordelen naar de speciale leer stoelen die op vele universiteiten van de wereld voor de psychiatrie worden ingesteld, schijnt men de ernst van deze verklaring wel begrepen te hebben. (Van onze verslaggever) Willy Schauteden Belgisch motor crosskampioen 1962 heeft zich, niette genstaande de bijzonder felle concurren tie van zyn grote rivalen v. Pee, Biscop, Eeckhout en ex-titeldrager Leon Kete leer, ook in Hulst zaterdagmiddag de sterkste getoond in de categorie der in ternationale vedetten, die evenals trouwens ook de junioren op boeiende en spectaculaire wyze slag leverden op het sterk-geaccidenteerde Liniedijkpar- cours, dat met zyn heuvels en kuilen, mul zand en verraderlijke bochten een ideaal gevechtsterrein is gebleken. Het is een zwaar bevochten eindzege geworden, die na twee wedstrijdreeksen door Schauteden gewonnen nog volkomen aan het spre«ekwoordelijke zij den draadje hing als gevolg van het fan tastische rijden van de Leuvense coming- man Jos. v. Pee, die eenmaal als twee de en eenmaal als derde finishte, om tenslotte de laatste race op overtuigende wijze op zijn naam te schrijven. Welis waar ging Schauteden in deze laatste reeks als derde over de eindstreep, doch terecht werd nummer twee (Albert Eeck hout) wegens hinderlijk rijden door de wedstrijdleiding gedeclasseerd. De eindoverwinnaar zag zich overi gens niet alleen door v. Pee het vuur aan de schenen gelegd, want ook Fer- nand Biscop, met resp. een derde, tweede en vierde plaats vormde een permanen te bedreiging, evenals oud-kampioen Ke teleer, die echter bij herhaling door ma chinepech achtervolgd werd, zoals ook de altoos gevaarlijke Brusselse Joegoslaaf Adjanski. Eindstand: 1 Schauteden 4 pnt.; 2 v. Pee 6 pnt.; 3 Biscop 9 pnt.; 4 Eeckhout 16 pnt.: 5 Keteleer en Otten 19 pnt.; 7 De Rijcke en Adjanski 21 pnt.; 9 Martens 22 pnt.; 10 De Sandere 31 pnt. In de categorie junioren ging de eind overwinning naar Jaspers, die geen en kele reeks won, maar met zijn drie twee de plaatsen duidelijk de meest constante coureur bleek. De beide eerste manches waren voor Marcel Eeckhout, terwijl in de derde een oppermachtige v. d. Walle zich met zijn zo pas gereviseerde machi ne inmiddels volkomen vertrouwd toon de. Helaas zag Eeckhout zich in de laat ste ronde uitgeschakeld door machine pech, he-tgeen uiteraard de einduitslag beïnvloedde. Algemene rangschikking: 1 Jaspers, 2 v. d. Walle, 3 Eeckhout, 4 Haesevoets, 5 De Witte. Na de beide eerste manches in de ca tegorie junioren op overtuigende wyze gewonnen te hebben, zag Marcel Eeck hout zich in de beslissende reeks 300 me ter voor de finish gedwarsboomd door een mankement aan zijn motor, die hjf lopend naar de eindstreep sleurde, om daarna totaal uitgeput ineen te zakken en minutenlang te blyven liggen De V.S., België en Engeland heb ben volledige overeenstemming be reikt over de eerste fase van een uit 21 punten bestaand programma, dat ten doel heeft de afgeschei den Kongolese provincie Katanga te dwingen zich weer bij Kongo aan te sluiten. De drie landen zullen van president Tsjombe van Katanga eisen, dat zijn regering onmiddellijk onderhandelingen met de centrale regering begint over I V x Een zee van ellende ligt beslo ten in de onderstaande lijst, waar in de ernstige ongelukken zijn ver werkt, die tijdens het weekeinde plaatsvonden. De opgave is lang niet volledig, maar is ook zonder die volledigheid al tragisch ge noeg. Twee auto's zijn in de nacht van za terdag op zondag op de ryksweg Am sterdam-Hoevelaken frontaal met elkaar in botsing gekomen. Daarbij werd een Duitse bestuurder gedood evenals twee inzittenden van zyn wagen. Drie by het ongeluk betrokkenen werden zwaar ge wond. De 28-jarige J. van L. uit Boxtel is zaterdag overleden na betrokken te zijn geweest bij een verkeersongeval. Bij een verkeersongeluk op de weg Dieren-Apeldoorn werd 'n 18-jarig meis je van de duo van een bromfiets ge- singerd. Zij kwam in een kanaal terecht en verdronk. De bromfietser en de in zittenden van de auto, waarmee de bot sing ontstond, werden ernstig gewond. Een twee en een halfjarig meisje dat te Eibergen plots de weg overstak werd door een auto gegrepen en ge dood. De 20-jarige dienstplichtige J. Kluts uit Maastricht is tijdens het weekeinde door een personenauto aangereden en op slag gedood. De jongen wandelde met zijn vader op de weg en werd aan gereden door een auto, welke doorreed na het ongeluk. Een twintig-jarige Engelse militair is overleden na een auto-botsing op d» weg Venray-Wanssum. Zijn vrouw over leed onderweg naar het ziekenhuis. Een derde inzittende van de wagen werd ernstig gewond. Een jongetje van zes jaar uit Nieuw- Buinen is aldaar in het Zuiderdiep ver dronken. Een drie-jarige knaap geraakte van de loswal te Leerdam in het water en verdronk. In Portugal is een bus van de weg geraakt en in een rivier terecht ge komen. Acht inzittenden verdronken. Een bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht kwam in New Hampshire (V.S.) naar beneden. Alle drie bemanningsleden kwhmen om het leven» Sinds 28 juli, het begin van de Franse zomervakantie, zijn 137 personen bij ver keersongelukken om het leven gekomen en 3653 gewond. Ondertrouwd: Jo Peters en Sjef van Dongen. De plechtige huwelijksinze gening zal plaatshebben op vrijdag 31 augustus a.s. in de parochiekerk van Sint- Martinus te Gennep om 10 uur. Gennep, Zuid Oosterlaan 15. Aardenburg, Markt 6. Gelegenheidsadres Zuid Oos terlaan 15, Gennep. Toekomstig adres J. van Ga lenstraat 5 Haarlem. Bakfiets met hulpmotor en windscherm f 250,- t. k. Indi ana Roosendaal. Telf. K1650- 5960. TANDARTS te St. Jansteen van 6 t.m. 19 augustus HET JUISTE ADRES Telefoon 6671 en 5269 Frans den Hollanderlaan 7 w aiuiuttena yr In R'dam (W) wordt gevr. een schoenhersteller teg sept. Voor bekw. vakman zelfst., prettige en goedbeloonde werk kring. Tel 010-37690. Br. ltr. S. Boekhandel de Jonge, Taan- dersstraat 66, Rotterdam.(7)X Waar men zich op aarde ook bevindt, bijna steeds zal men zijn richting kunnen bepalen met behulp van een kompas. Dat is een geluk kige zaak, vooral voor de zeevaart. Wat schuilt er achter dit merkwaardige gedrag van een magneetnaald? Reeds omstreeks het begin van onze jaartelling wisten de Chinezen, dat er bepaalde stenen zijn, die zij magneet stenen noemden en die won derlijke eigenschappen be zitten. Zij trekken een ijze ren naald aan. Hangt men ze op een windstille plaats aan een zijden draadje op, dan gaan ze in een noord- zuid-richting hangen. Een verklaring hiervoor wisten ze niet te geven. Ook in de volgende eeuwen bleef het probleem onopge lost. Sommigen schreven de werking van een magneet toe aan de aantrekkings kracht van de poolsteen, anderen ^waren van mening, dat een* magneet door de hemelpool wordt aangetrok ken. In de 16e eeuw stelde een Londense instrument- finitief worden bewezen, dat hij gelijk had. Ook heeft men vastgesteld, dat de uitslag van de mag neetnaald naar beneden toe neemt in de richting van de evenaar naar de polen. In de tropen staat de naald horizontaal, daarbuiten scheef, boven de magneti- maker echter vast, dat een zuivere magneetnaald niet alleen noord-zuid gaat staan, maar bovendien nog met een van zijn uiteinden naar beneden wordt getrokken. Dit bracht hem op het idee, dat de aantrekkende wer king ergens in het binnen ste van de aarde moet voor komen. Pas in 1840 kon de- sche noord- en zuidpool van de aarde zelfs loodrecht (afb. rechts). De afbeelding in het midden toont het verloop van de aardmagne- tische krachtlijnen. Toen na de ontdekking van de elektriciteit bleek, dat ook een elektrische stroom in ijzer magnetisme kan opwekken was het lo gisch, verband te gaan zoe ken tussen de vloeibare nik- kelijzerkern van de aarde en het optreden van elek trische stroom daarin. Voor al de onderzoekingen tijdens het Internationaal Geofy sisch Jaar hebben duidelijk gemaakt, dat dit verband juist is gelegd. De dagelijkse rotatie van de aardbol zorgt er daarbij voor dat deze vloeistofstromingen in de kern steeds een ongeveer vast patroon volgen. Het magnetisme, dat wij aan de oppervlakte consta teren, is dus een afspiege ling van rusteloze bewegin gen, die zich diep in het inwendige van onze planeet voltrekken. Is er eigenlijk wel ergens rust te vinden in onze wereld? aansluiting bij Kongo. Voorts zal Tsjom be er in moeten toestemmen 50 procent van de inkomsten, die Katanga van de Union minière krijgt, over te dragen aan de autoriteiten te Leopoldstad. Engeland heeft verklaard zich achter hei eerste gedeelte van het programma te zullen scharen, dat nog geen dwang maatregelen tegen Katanga inhoudt. Cher krachtiger maatregelen wil het zich nog beraden, tot vaststaat dat deze inderdaad noodzakelijk zijn. Als onder deel van de eerste fase wordt van Tsjombe bovendien geëist, dat de cen trale regering oppermachtig zal zijn iu alle communicatiemiddelen, de poste rven, telegraaf, radio en spoorwegen. Tot de dwangmaatregelen behoren de weigering de wettigheid van Katangese paspoorten of documenten te erkennen en het terugzenden van alle post, die het stempel van Kantanga draagt. Als deze maatregelen niet helpen zal tot een krachtiger programma worden overge gaan, dat uiteindelijk zal resulteren in een volledig economisch en financieel embargo van Katanga. Volgens de Amerikaanse functionaris sen is het belangrijkste element van het programma de Belgische bereidheid tot medewerking, aangezien het leeuwe- aandeel van het Katangese koper in België wordt verkocht. Zij gaven minis ter Spaak de eer zijn land bewogen te hebben het plan tegen Katanga te steunen. Oe Thant, voorstander van het plan heeft alle leden van de V.N. verzocht mee te helpen Tsjombe weer in het gareel te brengen. Wij hebben voor u een grote sortering planken, balken, rib- ben, panlatten, kantdelen, g. en geploegde planken, tengels, enz. Hard- en zachtboard golf platen, beton tegels, zand, grint en cement, frambozen en wei- palen en alle soorten gerief- hout, dit alles wordt gratis thuisbezorgd aan concurreren de prijzen Houth. en hout zagerij Mertens, Achtmaalsew 107A, Tel. 01696-362. 58539-X Biljarten: H-H. Hotel- en café houders Laat ons uw biljart reviseren en u bent verzekerd van vakwerk Levering onder garantie Bij aankoop van een Simonis Kamgaren laken eerste soort, pracht schroef-keu ca deau. Stel wedstrijdballen, schroef-keu cadeau. 10 Dozen N T. krijt, schroef-keu cadeau Alles op het gebied van de biljartsport, Biljartfabriek De Baronie, Piet Stoffelen, St.An- nastraat 12. Breda Tel 01600- 37740. 58846-X Biljarten: biljarts tn alle ma ten Eiken zespoots biljarts, mahonie kolombiljarts. speel maten 230x115 cm.. 210x105 cm., 200x100 cm., electrische verwarming met thermostaat, scoringsborden, pracht collec tie schroefkeuen, lage prijzen Kamerbiljarts met leien blad, alle maten. Am. stopperbiljart compleet met ballen en keuen f 175,-. Biljartfabriek De Ba ronie, Plet Stoffelen, St Anna- straat 12. Breda. Tel 01600- 37740 58847-X Zomerprijzen bontmantels keu ze uit 200 st. Prettige bet. re geling. Kees v.d. Ven. Nieuw- landstr. 3. Tilburg 15867-X Excelsior steel stofzuiger te k aangeb. f 59.50. Erres steel stofzuiger t 98,-, Kolorik kof fiemolen f 19,75, strijkijzer f 15,-, Philips snelstrijkijzer f 34.50, Philips radio transistor f 98,-, philips Philishave f 39.50 Erres wascombmatie f 638,-, diepvries inhoud 350 liter f 850 W Mahu Kloosterzande Tel. 205. 018380-X Keukentafel te koop. Grote Ba- gijnestr. 34, Hulst. 018381-X Kinderwagen z.g.a.n., 9 mnd oud en lange bruine lederen herenjas te koop. Te bevr.: Zoutestr. 108, Hulst.18384 Kinderwagen half Engels mo del, z.g.a.n. te koop. Te be vr.: Grindweg 14. Ossenisse. 2-Wielig open aanhangwagentje voor luxe auto te koop. Alle maten, nieuwe, gebruikte en gecoverde autobanden. Nieuwe accu's 6 volt 90 amp. met 18 mnd gar. f 34.-, met inleve ring. J.M. Tijs, Talmastraat 61, Breda. Tel. 37670. 59114 Aan een van de mooiste lanen van Kaatsheuvel de laatste nog niet bewoonde nieuwe gro te comfortabele zonnige mid denstandswoning te koop met tuin voor en achter het huis. Direct leeg te aan vaarden.Br. ond. no 23278. X Nieuwbouw Tuinzigt: blokjes van 4 met en zonder garage, koopprijs v.a. f 24.800,- k.k blokjes van 3, koopprijs v.a. f 28 000,- k.k. Makelaarskant Pluyter, Wilhelminast.aat 20, Breda Tel. 41155 b.g.g. 36449. Bestaande bouw: Baronielaan met garage f 50.000,- k.k Bra bantpark f 32.000,- k.k. Blauwe Kei niet c.v en garage f 50000 k.k Mariaveld met c.v en ga rage f 50.000,- k.k. Ulvenhout bungalow's v.a. f 70.000,- k.k. Makelaarskantoor Pluyter, Wilhelminastraat 20 Breda. Tel. 41155 b.g.g 36449. X Èr is niet veel meer te koop in de nieuwbouw Breda: nu nog lage overdr. kosten: koop spoedig. Tuinzigt vanaf f 23600 Ginneken v.a. f 28 000,-. Make laars v.d. Berg Co., Nw Ginnekenstr. 43, Breda. Telef. 24421 6999-X Speciale vakantieaanbieding! Opel Rekord 1960, type 1700, 4 deuren en roldak Opel Re kord 1959, type 1500: Opel Re kord 1958, type 1500; Opel Re kord 1958 met roldak en ra dio; Opel Rekord 1957; V W de Luxe 1961; V W. de Luxe 1960; V W de Lu xe 1959; Fiat 1100 1959; Fiat 500 Weinsberge Grand de Luxe I960, Citroën C.V 1960; Citroën C.V. 1959; Mercedes 190D 1961: Mercedes 190D 1959; Mercedes 220S 1958; Mercedes 22US 1956; Ford Ang- lia 1960; Ford Taunus 17M 1957; Ford Taunus Stationcar 1958; Ford Taunus Bestelwa gen met ruiten 1960; V W. Kleinbus 1958; Peugeot 403 1960; Peugeot 403 1958; Mer cedes 319L Bestelwagen met ruiten Ingeruild Ford Consul 1955; Vauxhall Velox 1955; Opel Rekord 1954; Opel Olym- pia 1952; Vauxhall Velox 1954; Maico-motor 1954. Al onze wa gens worden met 3 maanden of 10 000 km garantie ver kocht. Voor een betrouwbare wagen naar een betrouwbare zaak De zaak met de groot ste omzet en met de grootste service. Leest u elders in de ze krant, zo ongeveer dezelf de advertentie, laat u dan niet misleiden Want tussen de regels door kunt u lezen dat het afgekeken is Wij kijken niets af. Wij verkopen alleen maar echte auto's. Belcrum- Garage. Min Kanstraat 16-20, Breda. Telf. 01600-39900-39870 Vlakbij groenteveiling en sta tion. Zaterdags en zondags ge- hele dag geopend!59102-X Opel Rek. '54, Opel Caravan '59, 2 C.V., Merc. 170S, Fiat 1100, 2 W. aanhangers t. k. Hitters, tel 793, Raamsd.veer 59087-X Autobedrijf Peet van Est. Keu ze uit ruim 350 auto's. Hoge inruil gemakkelijke financie ring. 10.000 kin schriftelijke garantie. Showroom: Nieuw Mathenesserstraat 77, Schie dam (grens Rotterdam). Tel. (010)-60900, Cs avonds tot 10 uur geopend, zondags van 11 uur v.m tot 6 uur n.m.). X Vespa scooter 125 c.c. i.z.g.s. f 450,-, Batavus bromfiets zg. a n f 225,-, 2 mooie kinderrij wielen leeft. 5 tot 10 jaar f 35,- per stuk, wasmachine m centrifuge f 195, te koop. Rij- wielbedrijf W Mahu. Klooster zande. Tel. 205. 018379-X Verwacht voor volgende week 50 Luxe Volkswagens Dump, dus in prima staat, in prijzen vanaf f 1200.-. Direct lever baar Opel Olympia's v.a f 650 Prima gebruikte B.M.W.'s R25 v.a. f 500,-. Voorts alle onder delen in sloop voor Jawa, etc. N.V. Willem Appels. Blauwe- handstraat 2, Bergen op Zoom tel. 01640-4380. 4385-X Prima bromfietsen o.a. Sparta Magneet, D.K.W., Zundapp. Ook ruim gesorteerd in prima gebruikte bromfietsen en scoo ters. N.V. Willem Appels, BI handstraat 2, Bergen op Zoom tel. 01640-4380. 4384-X Belcrum-Garage vraagt steed» aanrijdingvrije auto's t.k v.a. 1957. Min Kanstr. 18-20, Bre da. Tel. 01600-39900-39870. X «ff» A m Kredieten tot f 4000,- voor aan koop meubelen en woningtex tiel. Vraagt gratis folder. Dis crete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 1083, Rot- terdam. X Gaat u trouwen of heeft u een nieuwe woning? Kredieten voor iedereen tot f 5000,-, voor aan schaf meubilair-woningtextiel. Vraagt gratis folder. Dan krijgt u algehele inlichtingen. Post bus 1371. Rotterdam. X Huisdieren Te koop gevr. alle soorten hon den. niet ouder dan 1 jaar. Wim Schrier, Nieuwe Kraay- ertsedijk 5 Lewedorp. Telef. 01196-419. 20344-X Na de vakantie een hond? Dan een echte lassie met stamboom. Canadese import. Bij H. Schilderman, Westel Parallelweg 2, Zevenbergsn- hoek. Uitbreidingsplan Noordwest met bebouwingsvoorschriften Het hoofd van het gemeentebestuur van Sas van Gent maakt bekend, dat het ontwerp van het uitbreidingsplan, regelende de bestemming in onderdelen van gronden gelegen in de Grote of Oude Sint Albertpolder ten westen van de spoorweg, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, met bebouwingsvoorschriften, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 6 tot en met 3 september 1962 en dat belanghebbenden vóór 3 september 1962 hun bezwaren tegen het ontwerp en de bebouwingsvoorschriften kunnen in brengen bij de gemeenteraad. Sas van Gent, 3L juli 1962. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, R. A. J. DEN BOER. Bel voor Uw DE HANDEL IN BOUWMATERIALEN MACHINE- EN APP AR ATENF ABRIEK vraagt voor haar afdeling fabriek met diploma L.T.S., welke in ons bedrijf worden opgeleid voor het Bemetel-diploma, alsmede voor licht plaatwerk. Beloning volgens werkclassificatie. Aanmelden van maandag t/m vrijdag van 8.00 12.30 uur en van 13.30—17.30 uur aan ons kantoor Van Rijckevorselstraat 11, Breda. Na 18 uur en 's zaterdags Achtervang 7, Breda. Wij waarschuwen onze klanten nogmaals voor personen, die aan de deur komen met de mededeling dat men „van de fa briek" komt, voor gratis controle van de Pfaff naaimachines. Meestal „mankeert er dan iets aan" of „is er iets gebroken" De bedoeling van deze mensen is de machine mee te nemen. Na „Reparatie" wordt de machine dan terugbezorgd met een hoge rekening. Deze heren hebben ABSOLUUT NIETS MET PFAFF OF MET ONZE SERVICE TE MAKEN. Voor hun handelingen aanvaarden wij geen enkele verant woording. Onze mensen komen in auto's waarop duidelijk het merk Pfaff staat aangegeven. In voorkomende gevallen verzoeken wij U, zich rechtstrésks tot ons te wenden. Lange Brugstraat 30 - tel. 01600—31745 - BREDA Nieuwe Markt 48 - tel. 01650-5546 ROOSENDAAL Kortemeestraat 17 - tel. 01640-5878 - BERGEN OP ZOOM. 17-3. Een ogenblik weifelde Aram. Kon zijn vriend, kon Tudor zich aan zoiets afschu welijks schuldig maken? Doch waarom zou hem anders dit meisje óm hulp smeken? Aram was geheel onder de in druk van haar schoonheid ge komen en 't kwam geen ogen blik bij hem op, dat zij mis schien een talentvolle actrice kon zijn» die haar kans schoon zag om van zijn zwakheden gebruik te maken. Juist wilde hij haar zeggen, dat zij op hem kon rekenen, toen plotse ling een andere stem hem in de rede viel ,,Aha mijn vriend het is u toch gelukt!" Tudor stond achter hen en ging op verwijrende toon ver der: ..Geloof haar toch niet! Zij heeft u zeker wijsgemaakt, dat zij de oudste dochter is en recht op de troon heeft heeft! Leugens, niets dan leu gens! Zij is onze jongste zus ter en heeft Tamahia en mij verschillende malen naar het leven gestaan, omdat zij slechts dan, wanneer wy er niet meer zouden zijn, de troon zou kunnen bestijgen. Omdat zij een voortdurend ge vaar voor haar omgeving is, heb ik haar hier opgesloten!" Weifelend keek Aram van de een naar de ander, maar toen hij zag, hoe het meisje ach ter Tudor zijn rug smekende de handen naar hem ophief en haar hoofd schudde als antwoord op de beschuldiging van haar broer, was zijn be sluit genomen. ,.Ik geloof U niet," sprak hij, terwijl hij dreigend op Tudor toetrad. ,,Ga uit de weg en laat on* samen heengaan." Ze hebben het verd, de Nederlani en jongens. Zij hei w^ken training on merse onmstandig watertemperatuur, weggewerkt die mermaanden were De resultaten va se kampioenschapp de het weekeinde Soester natuurbac werkt, spreken dui< cies twee weken van de Europese pen te Leipzig were alle kandidaten vo ploeg de topvorm Een indrukwekkend voor Ria van Velsen rugslag (1.10,2), twee cords van Wieger Me schoolslag, één van Ja meter rugslag), één vai meter vlinderslag) en van de bovenste plank rassende oogst van dez< werd de sportcommissi< door al dit fraais niet maakt bij het bepalen de nationale afvaardigi Verheugend vooral w de verbeteringen in h< bij de heren. De 2.37J en Van Empel en de 1 koot op de 100 meter de sprekende voorbeeld Ronnie Kroon (57 sec. ling (2.32,2) kwamen n reikten het peil waarop Bontekoe was aangelan Nog niet alle presta tegen elkaar worden voor was het program zwemsters cn zwemme Adrie Lasterie was in| 100 meter en 400 meter meter wisselslag en vo< fettes, Jiskoot zwom v: vlinderslag en wisse Heemskerk had ook al vork genomen en vooi heeft dit alles een rol g By hen vergeleken sen, die zich geheel o banen kon concentrerei in het voordeel. En toch centratie weer niet kn dat Ria op haar tweede weer in haar oude foi voortdurend in de touw Dat het desondanks een record werd bewyst a veel sneller een goed Ria zou kunnen zwemn Corrie Winkel, de tit bij de finish van haar s< avond bij het aantikken pe rand van het elektroi mingsbord een handbles maar de Groningse riva Velsen trok zich van d; veel aan. Met haar 1.10,! noeg naast Ria. Ineke kampioene in 1961, legd de damestitel op de 100 in 1.04,3, voor de weer men en opvallend stei Haagse vechtjas Erica en Adrie Lasterie, die al: wellicht om eerder ge iets teleurstelde. Kier een week geleden in de haar kandidatuur definiti weliswaar niet tot dezel den, maar haar 1.21,9 als tussentijd op de 100 toch ruim voldoende vooi titels, voor een plaats in ploeg en voor een we En zo kunnen we do 1.10.5 van Ada Kok op de derslag, de 1.12,2, waarii neke Lagerberg, nog ev veltje uit een doosje teru de werd, en ook met de Tonny Buiskool, dochtei herfst van 1961 overlede het bondsbureau. de 10 slag bij de meisjes-aspii de onttroonden behoorde rie Winkel ook Betty He haar 2.54,3, waarmee zij met Rita Kroon tweede zijn. De hoogtepunten bij 3us de prestaties van Empel en Jiskoot, nadat dert enkele maanden on Forbes Carlile oefent, zie de 100 meter rugslag getrokken, derde was vrije slag in 57,9, achtei In de finale van de heren kwamen Wieger Rob van Empel beiden 2 min. 37.5 sec., een v het Nederlandse recor halve seconde. Mensonü pioen.Op de foto wissel (links) en Mensonides 20

de Stem | 1962 | | pagina 6