Doorkijkje op Veerse Meer „Vakantie-vloot" in Veere Zeeuwse mosselvisser en zijn zoon vingen een wa Ivis Walcheren Kasporgo-feestweek te Goes zeer geslaagd BOEKENPLANK Avontuur uit het jaar 1682 Wat en Waar MIDDELBURG ZUID-BEVELAND GOES Kasporgo-week besloten Z.-Vlaanderen HULST Archeologen naar Aardenburg Nederlandse Heidemij vergadert te Goes Geschiedenis der Pausen Detective-boeken Burgemeester van Aagtekerke vraagt ontslag Meer kennis van uw hond Veel dode vis in Veerse Meer EXAMENS MARKTEN Munitie uit de wereldoorlog gevonden Dagblad De Stem Camping „Zon en Zee" le Yerseke zaterdag olficieel geopend Ontmoetingen met dieren Vorstin van de gospel Mahalia Jackson HOOGWATER Vandaag Morgen 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 2 SPORTDAG P.Z.E.M. De sportclub van de Provinciale Zeeuw- sche Elektriciteits-Maatschappij heeft een sportdag uitgeschreven voor het personeel in de gehele provincie. Deze dag zal worden gehouden op zaterdag 8 september op de gemeentelijke sport terreinen aan de Baskenburgseweg te Vlissingen. Ingeschreven kan worden voor voetbal (ook veteranenelftallen), touwtrekken, en atletiek zowel voor da- met als heren. Onder zeer grote belangstelling is de in ternationale feestweek van Kasporgo be sloten. In de tuin van het Schuttershof heeft men eerst een minuut stilte in acht genomen en de vlaggen gestreken voor de dezer dagen overleden heeft Ph. Wes- sels, die zeer nauw aan Kasporgo ge lieerd was. Daarna hebben alle groepen nog een zeer bewonderd optreden ver zorgd. Vervolgens kwam het meer offi ciële gedeelte, dat geopend werd door de loco-burgemeester van Goes, de heer J. S. Visscher. Hij dankte de heer Vervest, de orga nisator van deze feestweek, voor de tal rijke door hem ontplooide activiteiten. Vervolgens sprak de heer De Pagter en reikte aan de heer R. Teichmann uit Salzburg een medaille en een oorkonde uit, omdat de heer Teichmann reeds voor de vijfde keer aan de feestweek in Goes deelnam. Daarna reikte de heer Vervest aan al le leiders een geschenk uit namens Kas porgo met enige toepasselijke woorden, waarop hij beurtelings werd toegespro ken door de leiders der zeven buiten landse groepen, en geschenken mocht ontvangen. De internationale feestweek die een zeer groot succes is geworden, werd besloten met een geanimeerd ver broederingsbal. Borssele BURGERLIJKE STAND Geboorten: J. M. Geijs-Franze d. J. van Eijkeren-de Jonge z. J. N. de Muijnck-Wagenaar z. A. C. J. Witte- Nijssen d. L.N. Veerhoek-Goetheer z. INLEG BOERENLEENBANK Bij de spaarbank der Coop. Boerenl.- bank werd in de maand juli ingelegd f 53.991.69 en terugbetaald f 52.344.91. Het saldo bedroeg aan het eind der maand f 1.982.924.46. Yerseke BEDRIJFSONGEVAL In de nacht van vrijdag op zaterdag had bakker W. K. het ongeluk tijdens het kneden van het deeg met zijn rech terhand in de kneedmachine te geraken waardoor dat lichaamsdeel zeer ernstig werd verwond. Met niet minder dan 15 krammen moest dokter Polderman de opgelopen verwondingen hechten. IS ER IETS VAN U BIJ? Gedurende de maand juli werden op het groepsbureau van de rijkspolitie te Hulst, de volgende gevonden voorwer pen aangegeven: portemonnee badhand doek en zwembroek, wieldop volkswa gen, rode portemonnee met inhoud, zon nebril, padvindershoed, lipssleutel zwar te dameshandschoen, ring met vier sleu tels, bankbiljet, licht blauw damesga bardine regenjas, ring met drie sleutels en ring met drie sleutels, waarvan een gemerkt vachette no. f2.,sigarettenaan steker. Gedurende dezelfde maand wer den als verloren voorwerpen opgegeven: kentekenplaat, ring met sleutel, groene regenpijpen, doublé damespolshorloge, beige portemonnee met inhoud, bruine portefeuille met inhoud, gele sjaal met dwarse witte strepen, ring met zes sleu tels, boodschappentas met twee kilo gram spek, rose-groen badtasje, zwarte imitatie handtas, schoudertas met in houd, en bruine rijwieltassen met bos jes touw, aktentas met rekeningen en andere papieren. Sinds enkele maanden staan op voornoemd groepsbureau drie gevonden herenrijwielen. (Van onze correspondent) Het hoogtepunt van de Kasporgo-feest week te Goes is ongetwijfeld de vrijdag avond gehouden sluitingsavond geweest. Vele honderden waren in de tuin van het Schuttershof getuige van het optreden van alle deelnemende buitenlandse groe pen, die veel aandacht hadden besteed aan de verzorging van hun diverse folk loristische dansen, hun muziek en hun zang. Na dit optreden ging men over tot het meer officiële afscheidsgedeelte. Als eerste spreker trad hier de Goese loco burgemeester, de heer J.S. Visscher, voor de microfoon. Hij roemde in zeer juist gekozen bewoordingen de door Kas porgo genomen initiatieven tot deze feest week. Spreker zei, dat dit zeker voor het belangrijkste gedeelte is te danken aan de onvermoeibare arbeid en de tal rijke ontplooide activiteiten van de voor zitter van Kasporgo, de heer C.W. Ver vest, waarvoor hij hem hartelijk dankte namens het gemeentebestuur. Ook bracht hij dank over van de ge meente aan de pleegouders, zonder wier medewerking het niet mogelijk zou zijn in Goes een feest van dit gehalte te or ganiseren. Namens de PZC sprak de heer De Pagter in vier verschillende talen een dankwoord tot alle buitenlandse gasten. Speciale aandacht wijdde hij hierbij aan het feit, dat de heer R. Teichmann uit Salzburg voor de vijfde keer acte de présence gaf in Goes. Als dank voor dit grote verbroederingswerk overhandigde de heer De Pagter aan Herr Teichmann een medaille met in scriptie en een oorkonde. Door deze geste was de heer Teichmann zichtbaar ont roerd. Daarna sprak de heer Vervest een dankwoord tot allen, die hebben mede gewerkt om dit feest te doen slagen en reikte hij met enige toepasselijke woorden geschenken uit aan alle lei ders der buitenlandse groepen. Beurte lings werden de heer Vervest en het be stuur van Kasporgo hierna toegespro ken door de leiders der groepen, waarbij weer geschenken en souvenirs werden overhandigd. Niet zonder weemoed en hartelijke woorden werd hierna persoonlijk af scheid genomen, waarbij alle leiders elkaar beloofden op de eenmaal ingesla gen weg voort te gaan. Tot besluit van de avond werd in de zalen en in de tuin van het Schutters hof een groot verbroederingsbal gehou den, waarbij de muziek van het dans- en showorkest The Orpheans een zeer groot aandeel had in de gezellige stemming en sfeer. Vele persoonlijke contacten tussen de Goese bevolking en haar gasten werden nog nauwer aangehaald. Men kon vele talen horen spreken of pogingen daartoe horen aanwenden. In de vroege morgen kwam het definitieve slot van deze zeer geslaagde feestweek. Zaterdagmorgen vertrokken de eerste groepen weer naar hun eigen land, terwijl zondag de nog overgebleven groepen volgden. Zaterdagmorgen was de stemming bij de folkloristische dansgroep Du Gay Scavoir uit Bayeux zo goed en de herin nering aan het voorbije feest zo vers, dat zij op de provinciale boot van Krui- ningen naar Perkpolder met een aantal jongelui al een imitatie gaven van de Schotse doedelzakband, met alle com mando's incluis. Of men ook kennis had genomen van eikaars folklore! Voor de mensen op de boot, die het Kasporgo- feest niet hadden meegemaakt, was het waarschijnlijk een vreemde vertoning. In het vormingscentrum Maris Stella te Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaanderen worden van 5 t.m. 18 augustus de archeo logische werk- en studieweken gehou den van de archeologische werkgemeen schap West-Nederland. Zij omvatten le zingen op het gebied der oudheidkunde, praktische oefeningen in oudheidkundig bodemonderzoek, excursies naar Brugge en Gent en het bezoek aan musea en oudheidkundige objecten in Zeeuwsch- Vlaanderen en België. Medewerking verlenen o.m. wetenschappelijke ambte naren van de rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek en van de geologische dienst in zuid-Nederland en archeologen en geschiedkundigen uit België. De Nederlandsche Heidemaatschappij houdt vrijdagmiddag 1 september in ho tel De Korenbeurs te Goes de 72e alge mene vergadering. Daarbij zal dr. C. de Galan, adjunct-directeur van het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland, een inleiding houden over „De ontwikkeling van Zeeland". (Advertentie) Het goede weer van de laatste dagen heeft vele vakantie-gangers naar de stranden en naar de watersportcentra gelokt. Ook Veere, het pittoreske stadje aan het Veerse Meer, deelde in de va kantie-vreugde. De foto brengt een van de vele zonnige tafereeltjes in beeld: „zonnende" bezoekers turen over het Veeree Meer, waar ranke zeilscheepjes op de golven deinen. Lexikon der Papste is de wel wat weidse titel, welke Hans Kühner gaf aan zijn boekje, dat in chronologische volg orde allen beschrijft, die van Petrus tot Johannes XXIII het oppergezag over de Kerk hebben bekleed. Kühner is eon ge wetensvol historicus, die niets verdoezelt of verzwijgt van hetgeen menselijke fou ten en intriges v,an hartstocht en we reldsgezindheid aan het Pausschap heb ben misdaan. Maar ondanks dit tekort en als een machtig verschijnsel in de ge schiedenis de-r mensheid. En met dank baarheid constateert men, hoe juist met deze intriges ziet men het geheel toch het verloren-gaan van de wereldlijke macht de waardering voor het Pausdom zich in stijgende lijn beweegt. Als een enkele tekortkoming in de beschrijving van de laatste Pausen zien we het niet eens vernoemen van het integralisme, dat toch zo veel beroering heeft ver wekt. Twee opzienbarende encyclieken van Pius XI, Divini Redemptoris en Mit brennender Sorge zien we ook niet vermeld. Zo zal er hier en daar nog wel een tekortkoming gesignaleerd kunnen worden. Het geheel echter maakt een goed verantwoorde indruk. Het zal voor al als raadpleeg werk je ook uitstekend dienst kunnen docpi. De regel, dat Nederlandse detective verhalen niet de allure hebben van „ech te" speurdersverhalen, zal mogelijk al leen nooit bevestigd worden doordat er te weinig 'uitzonderingen zijn om die re gel te bevestigen. Wat wij in de laatste weken aan Nederlandse produktie op ta fel gekregen hebben, bevat die uitzon deringen al evenmin. Bij Sijthof in Leiden verscheen een aantal nieuwe delen in de Accolade-se- Een zomers plaatje van Veere, waar lange ryen auto's geparkeerd staan op de kade van de voormalige vissersha ven. De „vloot", die nu aan de meerpa len ligt is die van de verkoeling zoeken de watersportliefhebbers. rie waaronder „De zenuwachtige moor denaar" van Martin Mons, auteur van een respectabel aantal boeken in dit genre. Mons boft er niet bij, dat in het zelfde pakket bijv. een boek als „Het vale paard" van Agatha Christie zat, want zo'n vergelijking valt altijd in zijn nadeel uit. Ook „De nerveuze moorde naar" wekt de indruk uitsluitend ge schreven te zijn om te demonstreren, hoe formidabel de onuitroeibare inspecteur Perquin weer is en hoezeer hij geteis terd wordt door het gezelschap van lom pe medemensen, lompe rechercheurs, een lompe commissaris, een lompe offi cier van justitie enz. Hun lompheid hoeft trouwens alleen maar tot meerdere eer en glorie van meneer Perquin te strekken. Even weinig goeds valt er te schrij ven van „De moordenaar heeft de re gie" een boe-k van Ewout Speelman, dat bij De Toorts in Haarlem verscheen Het is in gewild plezierige taal en spanning loos geschreven en het verhaal is zo ireèel, dat de schrijver nergens nog con tact met de werkelijkheid kan krijgen En dat is hinderlijk, van de eerste tot de laatste bladzijde. kl. Dit is een zeer te waarderen vervolg op het Prisma-Hondenboek No. 384 eveneens van Jan van Rhenen. In het eerste hoofdstuk wordt op heldere wijze het nodige verteld over het gedrag van onze honden, voor zover dat van dic.- psychologische zijde bestudeerd en be kend geworden is. Wie zijn trouwe vriend werkelijk nader wil komen, moet dit goed lezen. Ongetwijfeld is het niet alleen voor de baas, maar ook v ;or de hond het beste, wanneer de hond goed is afgericht. Het dier is nu eenmaal deel van de menselijke cultuur geworden en niet van de wilde horde, heeft dv op leiding, die het als lid van de horde zou hebben gekregen (als het die al zou heb ben overleefd, want de selectie is in de natuur onvergelijkelijk veel scherper dan daarbuiten) moeten missen en de bescherming, veiligheid en waardering biedende africhting als vervanging daarvan broodnodig. Het tweede hoofd stuk behandelt de zieke hond en dit veel uitvoeriger, dan het gewoonlijk in popu laire werkjes gebeurt. Als dit er ma: r niet toe leidt, dat men te veel zelf gaat kwakzalveren, kan het nuttig zijn. Inte ressant is het in elk geval. Van Rheenen eindigt het boekje zeer terecht dan ook met een „gulden regel": Het is beter dat u de dierenarts tien keei raadpleegt terwijl het eigenlijk niet nodig was ge weest, dan dat u het één keer achter wege laat terwijl het wel nodig is." Zeer aanbevolen. H In het Veerse Meer. vooral in het wes telijke gedeelte wordt gedurende de laat ste dagen meer dode vis dan normaal aangetroffen. Sportvissers, die het ver schijnsel het eerst waarnamen, hebben daarop de visserij inspectie gewaar schuwd. Het verschijnsel moet worden toegeschreven aan de aanhoudende warmte van de laatste dagen, waardoor zuurstofgebrek is ontstaan in het water. Vooral bliek is 't slachtoffer geworden van 't zuurstofgebrek. Ook de vissoorten die in minder diep vaarwater leven, hebben van het tekort aan zuurstof te lijden gehad. TEKENEN M.O. A. Voor het examen tekenen M.O. A slaagde de heer H. J. Spierenburg uit Oostburg. ELEKTRONICA-MONTEUR Voor het te Amsterdam gehouden examen ele-ktronicamonteur slaagde de heer W. Overeijnder uit Middelburg. MIDDELBURG, 3 augustus Zwarte bessen I 1.81, II 1.79. Aanvoer 10 ton. A s. donderdagmorgen 7 aug. laatste zwarte-bessenveiling. MIDDELBURG. 3 augustus Nieuwe aardappelen: Eerstelingen bonken I 29.60, II 28.—, grote I 17.80, II 13.60. drielingen I 11.30, II 7.—, kriel I 6.60. II 5.—. Bintjes bonken II 29.grote II 13.60, drielingen II 7.kriel II 5.tomaten extra A 2.28, B 2.33, C 2.14. A I 2.43, II 1.96. B I 2.33, II 1.86, C I 2.17, II 1.60, CC I 1.30— 1.55, II 1.30, fruit: rode bessen I per kg 5681, per doos 2732, perziken 6—39, witte bessen I per kg 54—69, per doos 17—25, kruisbessen I 36—76, witte bessen II per kg 3450, netmeloen 54—1.21, mo rellen 871.40. aardbeien per doos I 66, II 1966, appelen 65-op Yellow Transpa rant I 97—1.33, val 34—54, Close 70-80 99. 65-75 99, val 57, frambozen I 4966, II 26—52, pruimen 2.23—2.55, druiven 2.62— 2.78, groenten: bloemkool 3 pe-r kist 16— 30, 4 per kist 1129, 6 per kist 1125, 8 per kist 1119, komkommers groen 75-op 13—20, 60-75 12—19. 50-60 10—16, 40-50 1112, krom per kg 1011, wit 75-op 10—13, 60-75 10—13. 50-60 18, 40-50 10, sla 3 5017, andijvie 713, boskroten 511, bospeen 1123. uien per kg 8—29, waspeen 1130, breekpeen 215, snijbo nen 921.94. doperwten 43, sav. kool 13, rabarber 416. kroten per kg 115, spits kool 59, peulen 1.50, tuinbonen 7—15, kussa 2638, postelein 10—25. rode kool 1013, augurken Cl 60. spinazie 615, dubb. bonen I 1.03—1.27.20, II 79—1.15.20. Op de Middelplaat in de Westerschelde tussen Terneuzen en Baarland is een hoeveelheid munitie en wapens gevon den. Het betreft hier oorlogstuig van Duitse makelij. In 1944, toen de Duitse troepen vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen met gevorderde beurtschepen de linie gingen inkorten tot Zuid-Beveland, wer den deze op weg daarheen bestookt door geallieerde vliegers. De schepen zonken na de beschieting en werden eerst na de capitulatie geborgen. Het oorlogstuig dat destijds onder het zand is geraakt is nu weer blootgespoeld. Men trof eveneens overblijfselen van rijwielen aan. De Kon. Marine zal vandaag ter plaatse een on derzoek instellen. Dagblad voot Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat 14 telefoon 2377 Hulst Voor Walcheren en Zuid-Beveland (Clokstraat 1 telefoon 6202 Goes Alg. redacteur voor Zeeland: F. DE L.JGT, teL 6252, Gom Emlouatte- inspectie Zeeland LR M JONG tel 2377 Hulst Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P G KU Yl'ERS telefoon 2377 - Hulst privé 3327 Redacteur voor Walcheren. CU SCHETS, telefoon 3566 Vlissingen Prijs voor losse advertenties, oestemo voor de editie voot Zeeland t 6,17 pei mm. 1 mm ingezondeD mededelingen 214 mm gewone advertenties Bii contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regel» of minder t 1,— elke regel meer t 'J.2U Bij olaatslng ook in Brabantse oplage resp t 1.86 en f 7.45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld De heer J. Geuze, sedert het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd vorig jaar, waarnemend burgemees ter van Aagtekerke, heeft per 30 augus tus om gezondheidsredenen ontslag aangevraagd. De heer Geuze begon zijn ambtelijke loopbaan op de secretarie te Scherpe- nisse. Dat was ruim veertig jaar gele den. Na ook nog op de secretarie te Nieuw-Vossemeer gewerkt te hebben volgde in 1932 zijn benoeming tot bur gemeester van Wissekerke. In 1945 werd hem eervol ontslag uit deze functie ver leend. In 1954 werd hij benoemd tot bur gemeester te Aagtekerke. Zaterdagmiddag had de officiële ope ning plaats van de camping „Zon en Zee" te Yerseke. Een aantal genodigden en belangstellenden, w.o. b. en w., pas toor Koenraadt, vrijwillige medewerkers en vertegenwoordigers van verenigingen vulden de ontvangsttent. Burgemeester Willemsen sprak allereerst zijn grote voldoening uit over de moed en het ini tiatief van de ondernemer, de heer L. Wisse. „Als men ziet", aldus de burgemeester, „dat steeds meer vreemdelingen hier hun weekend komen doorbrengen, is deze camping zeker op zijn nlaats. Het toerisme zal nog toenemen door de rea lisering van het havenplan en de opspui ting van het strand, met in de toekomst, na de afsluiting, de haven als pleister plaats voor watertoerisme. Met het hij sen van de driekleur opende de burge meester de camping. Ook pastoor Koen- raadt prees de voortvarendheid van de ondernemer. Hij wees in zijn toespraak op de taak, die ook de kerk in een cam ping te vervullen heeft. Hij vroeg in dezen de medewerking van de heer Wisse. De heer Wisse dankte in de eerste plaats het gemeentebestuur voor de medewerking bij de totstandkoming van de camping en alle aanwezigen voor de betoonde hulp en belangstelling. Hierna was er gelegenheid de camping te be zichtigen. Deze ligt vlak onder de zeedijk van de Burenpolder op een terrein van een hectare. In een stenen gebouw zijn de douches, toiletten en wasgelegenhe- heden ondergebracht. De camping kan ruim 1000 mensen herbergen, terwijl er voldoende plaats is voor auto's cara vans en tenten. (Van een medewerker) Het was oktober 1682- Twee Zeeuw se mosselvissers vader en zoon kwamen terug van de vangst met een sterk verhaal. Zfó hadden, vertelden ztf, een walvis gevangen. Toen ztf de ongelovige blikken zagen hunner toe hoorders, toonden zy de walvisbuit. Het bewys was hiermee geleverd. Zy had den inderdaad zo'n zeekolos gedood! Heel lang nog nadien deed het relaas van dit walvis-avontuur de ronde in Ne derland. Wy zullen het opnieuw opra kelen en het gevecht van de beife vis sers met het reusachtige dier vertellen in de trant van het begin der vorige eeuw. Die walvis had zich in oktober 1682 op de Zeeuwse stromen begeven en geraakte aldaar verward Zekere schip per, die daar met zijn zoon in een klein jachtje voer, stapte er uit om mosselen te rapen. Onderwijl zag zijn zoon de vis, die nu eens boven kwam, dan weer onder watei dook, en tel kens bij het boven komen veel wa ters opwierp. Enige anderen, die ook mosselen raapten, togen met den ge zegden schipper naar de vis, en sta ken hem, terwijl hij tegen een steile kant aanlag, met bootshaken in het lijf. Daarop schoot de vis aanstonds naar de diepte, en al het andere volk ging weg, maar de gezegde schipper en zijn zoon zeilden hem na. Hem eindelyk ingehaald hebbende, sneed de oude man hem met zijn mes een gat in het lijf, waarin hij zijn klein dreggetje vast maakte. Hiervan door de vis een arm afgerukt zijnde, nam de man zijn grote dregge inplaats van de kleine, waaraan het dier hem snellijk voortsleepte; doch na verloop van enige tijd hield het stil, niets doende dan water blazen en met de staart slaan. Die walvis willen wij hier aanmer ken, behoorde wel tot de vinvissen, die veel wilder en vlugger zijn dan de gemene walvissen en die, geharpoe neerd zijnde, met staart er vinnen zo geweldig van zich slaan, dat men hen niet zonder groot gevaar met de sloepen naderen kan. Maar hoe ge lukte nu de hachelijke onderneming van onze Zeeuwen om zulk een ge vaarlijk dier te vangen? Tweede ronde Welaan, er kwam een schipper van Bergen op Zoom bij hen die met een snaphaan naar de vis schoot; maar, toen zulks niets afdeed, en hij zag. dat het verder opensnijden van de ge maakte wonde door de andere schip per de vis ook niet sterven deed, ver liet hij de vis wederom. Daarentegen lieten de twee Zeeuwen zich aan het touw van de dreg, die in zijn lijf stekken bleef, door hem voortslepen; en zo dikwijls hij ophield van zwem men, staken en sneden zij zoveel zij konden. Na verloop van een paar uren kantelde de vis eindelijk met de buik omhoog. Toen gaf de schipper hem met zijn mes een steek daarin. Hier op stiet de vis het roer van het jacht je af en de helmstok in stukken en spartelde en sloeg hij voorts zo ge weldig, dat het vaartuig onder het opstuivende water dreigde te verzin ken- Toen werd de zoon bang; 'maar de vader kreeg het roer met de haak, zeilde tegen een plaat en hing het na veel moeite weer aan. Straks ging men wederom op de vis los, bij wel ke men, na verloop van een uur, te rugkwam. Men vond hem bijkans dood. Hij blies geen water meer uit, maar spartelde nog slechts een weinig met de staart. Toen zette de oude man zijn dreg er wederom in. Een vieren de grond. Hij wentelde wel vijfentwin- deels uur daarna zonk de vis naar tigmaal om en om, dreef met de vloed verder naar binnen en geraakte eindelijk op een zandbank vast, waar hij de ganse nacht liggen bleef; ter wijl onze Zeeuwen gerustelijk slapen gingen. Rijke buit De volgende dag sneden zij er met goede hulp wel vijfduizend pond spek af. Voorts hakten zij hem de staart af, die zij in hun vaartuig hijsten. De verdere buit heston din zesentach tig baarden en vijfhonderd pond reu zel, dat zij uit het lijf haalden. In tussen moesten zij, bij gebrek van werktuigen om het dier te keren, er veel spek aan laten. Het dier was vijftig voet lang; en zijn omtrek was als die van een jaag schuit. Nadat hij reeds dertig uren dood geweest was, was hij nog lauw; zo lang houdt het aan, eer zulk een menigte van warm bloed als die die ren bezitten, koud wordt! Tot zover het oude relaas. Duidelijk blijkt er uit, dat die twee Zeeuwen voor geen klein geruchtje vervaard waren en dat zij hun moed en vast houdendheid beloond zagen met een rijke buit. Zij waren voor de winter 1682 op 1683 verzekerd var een uitste kend gevulde vetpot dank zij het bui tenkansje, dat een traankolos een on zer zeegaten binnenzwom en na ver woede gevechten de beide schippers in handen viel. Zij, die andere, reeds in de Prisma-re :ks verschenen boeken van Gerard Durrell gelezen hebben, zullen met groot plezier naar dit volgende deeltje grijpen en be slist niet bedrogen uitkomen. De bekende Engelse verzamelaar van wilde dieren voor dierentuinen, vertelt hierin op zijn specifieke humoristische manier allerlei bekende en onbekende zaken betreffende de meest uiteenlopende dieren. Onweer staanbaar komt men onder de bel oring van zijn prachtige beschrijvingen, die ook op een eigen wijze dichterlijk zijn en zich bijvoorbeeld, zoals ik uit eigen ervaring "kan getuigen, uitstekend lenen om voorgelezen te worden. De aandacht blijft gespannen. De dieren ontmoet men door de ogen van Durrell als persoon lijkheden, zonder dat zijn portrettei van wetenschappelijk standpunt uit waarde loos worden. Integendeel. Men vergelijke de niet meer dan 18 regels die hij nodig heeft om de galago's ten tonele te voe ren, met de twee artikelen over deze be koorlijke nachtaapjes, die toevalliger wijze in het juli-augustusnummer van Artis staan. Het boekje is verlucht met een aantal rake, tevens zeer speelse pen tekeningen. De vertaling van alle Durrel- boeken van Chr. Hilsum-Beuckens lijkt mij uitstekend. Zeer aanbevolen. H. Voor de serie Humamtas-boekjes van de firma Lannoo te Tielt-Den Haag heeft Herman Uyldert een deeltje (nummer 36) samengesteld, dat gewijd is aan Ma halia Jackson. Zoals men zich zal her inneren, heeft deze negerin op zaterdag 22 april in het Amsterdamse Concert gebouw een nachtconcert gegeven. Dit werd aanleiding tot het schrijven van dit boekje. Het is blijkbaar in grote haast en aan de hand van weinig gegevens tot stand gekomen. Onder het genoem de pseudoniem gaat Fred Bredschney- der, hoofd van de muziekuitzendingen van de K.R.O. televisie, schuil. Deze heeft zich voornamelijk beperkt tot aan halingen, die in een grote letter gedrukt en met veel wit doorschoten zijn. Veel nieuws vertelt hij dus niet, maar voor een eerste kennismaking met de befaam de zangeres kan het boekje toch wel goe de diensten bewijzen. Enkele spirituals en gospels zijn mét de Nederlandse ver taling toegevoegd. Ook een discografie zal velen van nut kunnen zijn. Vermel den we tenslotte nog, dat deze pocket zeer fraai geïllustreerd is. Morgen, dinsdag 7 augustus, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 7.04 en 19.11 uur; Terneuzen 6.29 en 18 44 uur; Vlissingen 6.04 en 18.17 uur; Wemeldinge 7.57 en 20.06 uur. f MIDDELBURG Electro 19.30 uur De volmaakte bank roof, 14 j. City 20 uur El Cid, 14 j. VLISSINGEN Luxor 20 uur The greatest show on earth, a.l. Alhambra 19.30 uur El Cid, 14 J. GOES Grand 19.30 uur El Cid, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 20 uur Jerry als piccolo KUITAART L. v. Driessche 18 uur Dansen L. v. Driessche 15.30 uur Grote kermis- schieting AXEL Het Centrum 20 uur Als het bloed kookt, 18 j. HULST Stadhuis 9-12 en 14-17 uur Tentoon stelling schilderijen Guido Metsers Bioscoopgebouw 20 uur Als vrouwen liefhebben, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Privéleven van B.B.,18j. OOSTBURG Ledel 20 uur Privéleven van B.B., 18 j. KAPELLEBRUG P. v. Duyse 15.30 uur Kermisschieting SAS VAN GENT Olympia 20 uur Slavenopstand In Atlantis HULST Bioscoopgebouw 8 uur Maciste, de sterkste man ter wereld Stadhuis 9-12 en 14-17 uur Schilderijen Guido Metsers TERNEUZEN Luxor 20 uur De 1001 avonturen van Aladin, 14 j. SLUIS Seminarie St. Augustinus 14.30-17 en 19-21 uur Tentoonstelling oosterse kunft MIDDELBURG Stadhuisplein 20-21.15 uur Zomercoiv eert Excelsior

de Stem | 1962 | | pagina 2