Papoea 's worden steeds ongeruster Frankrijk zet dwars bij voet Britse E.E.G.-toetreding BHU8 i Maryleen Monroe overleden Opnieuw Russische kernbom Reeds twee chartervliegtuigen op Schiphol gearriveerd herkiezingen in Algerië poor 4e maal uitgesteld Koninklijk gezin op vakantie j Üggenj 40 MEGATON 63 Hoogste civiele decoratie voor/ artsdie thalidomide wantrouwde^ DAGBLAD VOOR ZEELAND Huizentekort in Frankrijk Meer bewolking SLAPPE HOUDING Ze mochten zijn meisje niet... 14-jarige doodt vader, moeder, broer en zus Geen aansluiting voor 1 jan. Man in Bad- lioevedorp wurgt zijn vrouw ■ré»? TOCH VOORUITGANG HOWARD BOFTE jRode loper bleef I Rod Laver weer in eindstrijd Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J J- H. A. Bruna. Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegero mr dr A J J M. Mes. mr H M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren. L. J. v t Westende. Bureaus: Breda Keigerstraat IC - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Stem Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs vooi de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlykf reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vonr h. Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen' HUPST Steenstraat 14 - telefoon 2377 f Bij bureausTemeuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 26IP OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SOEKARNO STEMT TOE FORMEEL ONDERHANDELEN IN Het ziet er naar uit, dat het einde van het drama Nieuw-Guinea in zicht komt. Soekarno heeft namelijk geen bezwaar gemaakt tegen formele onderhandelingen met Nederland over de toekomst van Nieuw-Gui nea. Het was een mededeling, die hijzelf verstrekte aan verslaggevers nadat hij drie en een half uur vergaderd had met zijn belangrijkste ministers en hoofden van dienst. „Ik zal Soebandrio naar Washington sturen," aldus voegde hij nog aan deze mededeling toe, maar verder wenste hij zich over de aan gelegenheid niet uit te laten. Soebandrio gaf alleen te kennen, dat hij 29 augustus aanslaande naar de Verenigde Staten zal vertrekken, en dat Nederland aan de meeste van de Indonesische wensen kan voldoen. Ook hij wenste geen nadere mededelingen te doen aan de journalisten, die hem omzwermden. Achter de liand wordt in Djakarta wel eemomneld dat een spoedige regeling van de kwestie waarschijnlijk is. Ook werd hier en daar in Indonesische rege ringskringen te kennen gegeven, dat men hoopte, dat de formele besprekingen beëindigd zouden zijn vóór de Indonesische onafhankelijkheidsdag dat is vriidag 17 augustus. Bovendien schijnt men in Indonesië te verwachten, dat vóór december a.s. Indo nesische militairen naar westelijk Nieuw-Guinea worden gezonden onder de vlag van de Verenigde Naties. De eerste twee chartervliegtuigen uit Nieuw-Guinea zyn op Schiphol gearri veerd. Als het ware aarzelend zetten de passagiers voet op Nederlandse bo dem. Het bericht van ging in formele onderhandelingen is in Amerika natuurlijk met grote ingeno menheid ontvangen. Men acht de bespre kingen een groot succes voor de Ameri kaanse diplomatie en laat zich hoogst lovend uit over de onderhandelingsbe kwaamheid van Ellsworth Bunker, van 0 wie overigens geen enkel commentaar Soekarno s bewilli- op de jongste gebeurtenissen te kriigen orhanrffl in&nn ic in I n me DE POLITIE neemt aan, dat de vier gestolen Rembrandts uit de villa van V rTir- j' *L Loudon, te Aerdenhout Z1C.V ln het buitenland bevinden. De schilderstukken waren voor ruim 470.000 gulden verzekerd maar de waarde zou tweemaal zo groot zijn. WINSTON CHURCHILL zal nog ten minste drie weken in het ziekenhuis moeten blijven. Zijn toestand is bevre digend. EEN VLIEGTUIG van de Amerikaanse JMariü^, dat sinds donderdag in de Phi- TipJnjnen werd vermist, is in het Zum- balesgebergte nabij de Amerikaanse vlootbasis Subic, op 130 km ten noord westen van Manilla. gevonden. Het blijkt te zijn verongelukt. Van de der tien inzittenden heeft slechts de boord werktuigkundige het ongeluk overleefd. IN DE CHINESE Volksrepubliek schijnt een cholera-epidimie te hee2-sen. Er zijn i^eds vele strefgevallen geregistreerd. De plaatselijke bevolking wordt in de ziektecentra ingeënt en krijgt een pasje als dit is gebeurd. NA DE AANSLAG op president Nkroeh- Jva. va" Ghana zijn 48 arrestaties ver went. De aanslag zou gepleegd zijn door buitenlandse agenten. - Verwachting geldig tot vanavond. /u'dwesten van Ierland ontwik- li?,. "ch eon storing die in de rich- t tuig van het Kanaal koerst. Zij gaat :ergezeld van een regengebied dat J 4u over de zuidelijke provincies zal "Roeiden. De wind is zwak tot matig t uit uiteenlopende richtingen. De tem- f peraturen zullen over het algemeen J t iets lager zijn dan gisteren. J Vandaag zon onder 20.23 uur t maan onder 22.54 uur. Morgen zon J op a.io uur. onder 20.21 uur maan J onder 23.15 uur. Soekarno zelf schijnt over de gang van zaken eveneens in zijn nopjes. Samen met Soebandrio is hij weer een weekje op vakantie op Bali. Het bericht over de formele bespre kingen is de rust op Nieuw-Guinea niet ten goede gekomen. Iedere nieuwsuitzending of die nu eigen, Australisch of Indonesisch nieuws brengt, wordt uitvoerig ge- commentariseerd. De onrust onder de Papoea's uitte zich zaterdagochtend jl. toen op de maat van een fluit-orkest- je enkele tientallen leden van de De- mocrtischee Volkspartij te Hollandia een kleine demonstratie hielden met Nederlandse en Papoea-vlaggen. Men marcheerde langs het gebouw van de Nieuw-Guinearaad en andere gebou wen van het gouvernement. Ér werden spandoeken meegedragen met teksten als: „Wees niet bang dood te gaan, vecht voor je eigen land" of „Met ons recht mag niet worden gespeeld". Het Papoea-volkslied werd gezongen, even als het Wilhelmus en men eindigde met het „Lang zullen ze leven". Ernstige ongerustheid bestaat ook on der de groep zogenaamde „maatschappe lijke Nederlanders". Het betreft hier ruim 200 gezinnen van wie na naarstig onderzoek is gebleken, dat zij de Indo nesische nationaliteit hebben. Nederland zou hen graag helpen, maar kan geen visa verstrekken. Hetzelfde geldt voor een groep verstekelingen, die in 1958 naar Nieuw-Guinea werden gezonden na dat zij met de „ZuiderkiMis" uit Indone sië naar Nederland waren gekomen. Zij hebben zich over het algemeen goed gedragen in hun nieuwe „vaderland", werken hard maar willen thans begrijpe lijkerwijze weg. De haast, waarmee thans vrouwen en kinderen naar Nederland evacueren, blijkt het best uit de advertenties in de Nieuw- Guinea-Koerier. Die luiden bijvoorbeeld: „Groeten aan alle bekenden, wij hadden geen tijd voor afscheid". ,De ambtenaren, wier gezin in Neder land verblijft, ontvangen thans een „ge zinsscheidingstoelage" van honderd gul den per maand en daarboven twintk gulden voor ieder kind. „Het is eer eerste tegemoetkoming aan vele wen sen," aldus de ambtenaren. Herman Womsiwor, lid van de Nieuw Guinea-raad en op weg naar Amerika was zaterdag even op Schiphol. Hij noemde het besluit tot formele onder handelingen een zaak, die indruiste te gen de wil van alle Papoea's. „Dit is een aantasting van het menselijk recht. Ik vind dit maar een slappe houding van de V.N. Daar komt bij dat Indonesië niet m staat is zich technisch over Nieuw- Guinea te ontfermen en financieel zekci niet". Zaterdagnacht is het eerste charte met repatrianten op Schiphol gearri veerd. Er waren 64 kinderen en 32 daar aan boord. De administratieve rompsL werd snel afgewerkt, evenals de lichting. Met auto's van familielede met wagens van landmacht en marine gmg het daarna snel naar de plaats van bestemming. Om even voor zes uur is zondagmiddag de tweede charter ge arriveerd Er waren thans 39 dames en jonge kinderen. Diezelfde morgen was een lijntoestel gearriveerd met circa veertig repatrianten. Het politieke bureau van Ben Bella eeft voorgesteld aan het Algerynse be- ituur in overgangstijd de verkiezingen >p twee september aanstaande te hou- len. Het is de vierde maal dat deze erkiezingen op verzoek van dit bureau vorden uitgesteld. Zij hadden 21 juli jl. reliouden moeten zijn. De voorlopige •egering heeft het voorstel overgeno men. Het toekomstige Algerijnse parlement al 196 leden tellen, van wie 16 Euro- Momenteel zit de Franse regering met le enorme moeilijkheid een half mil joen Europeanen uit Algerië zo snel mo gelijk te huisvesten. Daarom heeft pre mier Pompidou het bouwprogram ver sneld. Frankrijk wil 50.000 huizen per jaar bouwen om dit probleem op te los. sen. Ruim 40.000 vluchtelingen uit Al gerië krijgen financiële steun van de Franse regering. In Algerië zijn vanaf 1 november 1954 tot 19 maart !962 meer dan 42.000 aan slagen gepleegd. Daarbij zijn 2.788 Europeanen gedood en 16.378 moslims. Het aantal gewonde Europeanen be draagt 7.541 het aantal moslims, dat gewond werd 13.610. 365 Europeanen zijn als vermist aangegeven; het aan tal vermiste moslims is 13.296. In deze cijfers is niet het aantal Franse solda ten of moslimguerrilla's begrepen, die in de strijd zijn gesneuveld. Ben Bella is tijdens het weekeinde hevig van leer getrokken tegen Frank rijk dat Algerië verarmd heeft achter gelaten en alle administratieve docu mentatiemateriaal en archieven heeft vernietigd avorens zich uit Algerië terug te trekken. ,,Toen wij bovendien de schatkist over namen", aldus Ben Bella „was die leeg. We vonden geen frank meer, zelfs geen oude". De 14-jarige Ray Lanker uit Colum bus in de Amerikaanse staat Ohio heeft zaterdagavond zyn vader, moeder, broer en zus doodgeschoten en zichzelf vervolgens van het leven beroofd. De jongen was met zijn even oude vriendinnetje naar een feest geweest, waar zijn moeder hem tegen half twaalf kwam ophalen. Hij heeft zijn lugubere werk ongeveer een uur na thuiskomst verricht. Ray vluchtte daarna in de auto van zijn vader, een korporaal bij de ver keerspolitie. Hij werd 30 kilometer van zijn huis in een greppel gevonden. Volgens buren had Ray ruzie thuis omdat zijn vader en moeder zijn vrien din Sherry niet mochten en poogden aan hun omgang een einde te maken. Opnieuw hebben de Fransen een spaak in het wiel gestoken tydens de Brusselse EEG-onderhandelingen, die met meer optimisme begonnen dan de laatste bespre kingen geëindigd waren. Tijdens een bijeenkomst, die bijna vierentwintig uur heeft geduurd, hebben de onderhandelaars niet kunnen bereiken, wat zij zich van deze vergadering hadden voorgesteld. Toen de ministers zondagochtend om even over zeven uur het gebouw van het Belgische ministerie van buiten landse zaken verlieten, bleek een algemeen akkoord niet te zijn bereikt. Men achtte op de conferentie de moeilijkheden van die aard, dat het praktisch uitgesloten kan worden ge acht, dat de Britten vóór 1 januari 1963 zich bij de E-E.G. aansluiten. De cyclus van problemen werd zaterdagnacht zó ingewikkeld, dat een akkoord moeilijker te bereiken leek naarmate de ochtend gloorde. De Fransen kwamen name lijk eerst schoorvoetend, langzamer hand driester terug op een beginsel akkoord over een geheel ander punt. Daarmee lagen de zorgvuldig voorbe reide besprekingen opnieuw in puin. MacMillan is van plan heden ondanks bank-holiday" (een Engelse feestdag) een kabinetszitting aan de bespreking van de Euromarkt te wijden. Harde woorden zijn gevallen, toen de Fransen onverwacht met de eis op tafel kwamen, dat tegelijkertijd overeenstemming moest worden be reikt over een nieuwe verklaring in zake het Europese landbouwfonds. Binnen de Zes bestaat er namelijk ever de definitieve verdeling van de bijdragen in dit fonds nog geen over eenstemming. De ommezwaai van de Fransen bracht het gevaar voor on voorziene interpretaties met zich mee, die de Britse delegatie niet zonder verdere en diepgaande studie kon overnemen. De houding der Fransen is op de Brusselse conferentie zonder meer als unfair bestempeld. Er werd op gewezen, dat Frankrijk kans had gezien indertijd zijn gehele overzeese aanhang bij de ge meenschap in te brengen en dat de partners aanzienlijke financiële offers ten behoeve van die Franse gebieden op zich hebben moeten nemen. Nu de Engelsen iets dergelijks wensen maar niet zo ver gaan als de Fransen inder- De 56-jarige F. B., arbeider by pu blieke werken te Amsterdam en woon achtig in Badhoevedorp, heeft zyn 62- jarige echtgenote door wurging om het leven gebracht. De man bekende zyn daad aan een vriend, die hein niet wilde geloven. Iiy lichtte vervolgens een twee de vriend in, die de politie waarschuw de. De verdachte was bij zijn arrestatie kalm. Hij wordt gevangen gehouden op het politiebureau te Hoofddorp. De buren van het echtpaar begrijpen er niets van. Zij spreken van een voor beeldig huwelijk. De man was vrijdagmiddag om drie uur thuisgekomen. Enige tijd later kwam het slachtoffer de buren vragen een dokter te waarschuwen, omdat haai man door het dolle heen zou zijn. Na dit verzoek ging de vrouw naar huis terug. Nadien moet het drama zich af gespeeld hebben. ■f tijd zetten deze zelfde Fransen de voet dwars. Vooral Spaak de grote E.E.G.- voorvechter heeft zich deze bewogen nacht uitermate opgewonden en stoom afgeblazen via een lang en klemmend betoog. Toch meende onze minister De Pous evenals de Britse delegatieleider minis- tei Heath, dat ten aanzien van het probleem der landbouw-exporten belang rijke vorderingen waren gemaakt. In beginsel is men akkoord over de asso ciatie der onderontwikkelde gemenebest- landen en inzake regelingen ten be hoeve van India, Pakistan en Ceylon. Eu moeten echter nog een hele reeks moeilijke vraagstukken worden aange sneden o.a. de invoer zonder douane rechten en de problemen rond de Engel se tuinbouw. Bij het probleem van de landbouw- exporten van Canada, Nieuw-Zeeland en Australië is overeenstemming bereikt over de verschillende doelstellingen der wereldakkoorden, waarin de E.E.G. de mogelijkheid van een duurzame oplos sing voor het gehele probleem van de wereldmarkt ziet. De Zes waren zaterdagnacht bereid vast te leggen, dat de landbouwpolitiek, die de gemeenschap zal voeren, ook redelijke mogelijkheden voor invoer van landbouwprodukten uit o.m. Canada, Australië en Nieuw-Zeeland zal bieden. Er zou naar gestreefd worden een bij drage te leveren aan de harmonische ortwikkeling van de wereldhandel met een bevredigend niveau tussen de ge meenschap en de derde landen. De bekende Amerikaanse filmster Maryleen Monroe is zondagmorgen in Los Angelos in haar luxe villa over leden. Men neemt aan, dat de dood intrad tengevolge van een overmatig gebruik van slaapmiddelen. Zij werd met een telefoon in de hand aangetrof fen in haar slaapkamer. Het stoffelijk overschot werd gevonden door haar huishoudster. Monroe werd 36 jaar. Maryleen Monroe was ondanks haar roem en financiële onafhanke lijkheid een diep-ongelukkige vrouw. Kennelijk heeft haar zware jeugd voor goed een stempel op haar leven ge drukt. Haar vader kwam even na haar geboorte te overlijden en haar moeder werd kort daarop invalide. Zodoende kreeg zij pleegouders toegewezen, waarvan zij er tot haar zestiende jaar twaalf heeft gehad. Vanzelfsprekend was haar moeilijke natuur mede oor zaak van deze snelle verwisselingen- Monroe had zich echter in het hoofd gezet het leven van armoede en ont bering verre achter zich te laten. Hoe zij dat doel bereikte, was voor haar alleen maar een praktisch probleem. Zij' werd als geobsedeerd door het ver- langen naar rijkdom. De kritieke jaren van haar leven hebben echter voor goed hun sporen nagelaten op haar psyche. Maryleen Monroe begon haar loop baan als verfspuitster. De keer kwam, toen een fotograaf haar als model ont dekte binnen vier jaar was zij be roemd. Toen kwamen ook de eerste schuchtere filmaanbiedingen. De stoot naar haar filmcarrière was haar optreden in 1950 in de film Asphalt-jungle. Zij trad nadien op in o.m. All about Eve, Gentlemen prefer blondes, How to marry a millionaire, Bus-stop, The prince and the show girl. Some like it hot en The seven year itch. Maryleen Monroe behoorde tot de laatste der „gouden meisjes" van Hollywood en bezat alles wat een vrouw kon begeren. Alleen geluk kon zij voor haar geld niet kopen. Haar jeugd was even wrang als de roem, die zij later oogstte. De roem als „sex- bom" ging haar hevig tegen staan en pogingen tot het brengen van belang rijker rollen leden schipbreuk of werden door de producers de kop in gedrukt. Haar laaste film was „the Misfits". Heerlijk luieren en stoeien in de Italiaanse zon. Prinses Beatrix, H. M, de Koningin Prinses Marijke, Prinses Margriet, Z. K. H. Prins Bernhard en Prinses Irene op vakantie in hun villa in Porto Ercole. President Kennedy heeft goedgekeurd dat de hoogste civiele decoratie der Verenigde Staten wordt verleend aan dr. Frances O. Kelsey, 48 jaar, een in dienst van de Amerikaanse overheid zijnde, in Canada geboren vrouwelijke arts. Zij heeft belet dat het kalmeringsmiddel Thalidomide, dat baby's misvormd geboren deed worden, in de algemene verkoop kwam in de Verenigde Staten. Kennedy zal de medaille a.s. dinsdag in Washington persoonlijk uitreiken aan dr. Kelsey. De 17-jarige Howard Meredith, werkzaam bij een Britse luchtvaart. 5 maatschappij, is evenals negen van zijn beste vrienden een verwoed ama- teur op het gebied van het herken- Z nen van vliegtuigen in de lucht. Het Z S grootste verlangen van het groepje 2 2 was om hun kennis op dit gebied in J Parijs te vergroten en enige tijd ge- leden werd besloten om een reisje naar de lichtstad te maken en daar 5 de zaken eens te verkennen. Howard schreef een briefje naar de l Franse luchtvaartmaatschappij Air France, met het verzoek of deze zo Z Z vriendelijk zou willen zijn pasjes voor Z Z de Parijse vliegvelden beschikbaar te 2 Z stellen. Het feit echter dat hij van briefpapier van zijn maatschappij ge. 2 bruik maakte, bracht een employé van Air France in de waan dat het hier om topfunctionarissen van de Britse concurrente ging, met als re- Z sultaat, dat regelingen werden ge- Z troffen voor een gastvrij onthaal en Z Z ontmoetingen met de leidende figuren Z der Franse luchtvaartmaatschappij. Toen, zoals niet kon uitblijven, de juiste toedracht aan het licht kwam, 2 2 liet Air France met de bekende 2 Franse hoffelijkheid de rode loper liggen,... Howard en zijn negen* vrienden zullen tien dagen lang gast zijn van de Franse maatschappij. Z Wat bedekt reeds was aangekon- iigd, is zondag jl. gebeurd: de Rus sen hebben opnieuw een kernbom in de atmosfeer tot ontploffing ge bracht. Het was een proef van om trent 40 megaton, op een na de ■crachtigste, die oost en west tot nu toe hebben genomen. De proef vond plaats bij het eiland Nova Zembla tussen de Barendsz- en Ka- razeeën. Aangenomen wordt dat Rusland hiermee een nieuwe serie heeft geopend. Zoals de gewoonte bij de Russen verden de Westeuropese en Ameri kaanse berichten over de nieuwe ont ploffing noch bevestigd noch ontkend. Wel was de Westelijke wereld op de proeven voorbereid, omdat de Russen 24 juli j.l. gewaarschuwd hebben zich in het tijdvak van 5 augustus tot. 20 oktober niet op te houden in een groot gebied van de Barendszen Kara-zeeën. Dan worden manoeuvres gehouden, waarbij verschillende typen nieuwe wapens worden beproefd. Men meent dat de nieuwe reeks Rus sische kernwapenontploffingen mogelijk ten doel heeft anti-raketten te beproeven. De Russen hebben namelijk beweerd, dat zij dergelijke apparaten bezitten en dat zij hiermee „een vlieg in de ruimte kunnen raken". Deze raketten zijn voor zien van een kop, waarin zich een waterstofbom bevindt. Men neemt bovendien aan dat tijdens de Russische manoeuvres kernwapens voor tactisch gebruik op het slagveld zullen worden beproefd. „Dit is een droevige zaak", verklaar de men op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Er werd echter bij verteld, dat de V.S. in Genève zul len blijven streven naar de totstand koming van een doelmatige overeen komst tot het verbieden van kernwapen proefnemingen. De kernproef wer dhet eerst gemeld dooi het seismologisch instituut te Uppsala. Wimbledon kampioen Rod Laver heeft zich zonder veel moeite geplaatst voor de finale van het internationale kam pioenschap van Duitsland, waarvoor de wedstrijden In Hamburg plaatsvinden. In de halve finale bleef hij zondag de Duitser Wilhelm Bungert met 7-5 6-3 6-1 de baas. Hij zal nu moeten aantreden tegen de Spanjaard Manuel Santana. die voor de verrassing van het toernooi zorg de door met 3-6 6-3 6-2 7-5 te winnen van de als tweede geplaatste Australiër Roy Emerson. De eindstrijd by de dames zal gaan tussen de Zuidafrikaanse Sandra Price en de Britse Ann Haydon. Sandra Price schakelde in de halve finales de oud-Wimbledonkampioene An gela Mortimer uit (6-3 6-2) en Ann Hay don won met 6-1 6-2 van Renée Schuur- mann (Z.-Afr.)%

de Stem | 1962 | | pagina 1