Ben Bella is thans ,,BIG-BE]N I Mislukte aanslag op Nkroemah vandaag- Zelfbeschikkingsrecht werd serieus genomen NA KOUDSTE JULI VAN DEZE EEUW WARME AUGUSTUS? Schoonmama was te goed POLITIEK BUREAU ZAT SPOEDIG IN ALGIERS WORDEN GEÏNSTALLEERD Niet het verbodmaar het voorbeeld doet het hem RODE-KRUISVLIEGTUIG ONDER VUUR GENOMEN haïftfrt veer ^r,fB^s^tePa^rveer SftRS? zon op 5'05 uur- Maa« °P Werf employé verdronken Topontmoeting in het najaar? Bom doodde onschuldigen Weerprofeten kijken achterom Spionnen via luchtcorridors DAGBLAD VOOR ZEELAND Zelfde temperaturen Mid" Dr. van Roijen op Schiphol: Oe Thant :eer tevreden over het bereikte Bende met een brede opzet BIJ VERWELKOMING. Reclassent ging er vandoor met 5zijn" rapport RAPPORT OVER JEUGD EN ROKEN Permanente en gerichte actie Woensdrechts regen-record Eén warme dag Droge augustus Oost-Duits/and beweert: 102e JAARGANG No. 24045 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Te) 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. aigbta9 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij -itract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor"* Zeeuwse El anden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeüwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzenIJsbaanstraat 24 telefoon 26()i OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De rebellerende vice-premier van de voorlopige Algerijnse rege ring, Ben Bella, heeft een overwinning behaald in de Algerijnse machtsstrijd. Hij zal vandaag in Algiers aankomen om het uit zeven leden be staande politieke bureau te beëindigen. Het bureau, waarvan hij de oprichting twee weken geleden had aangekondigd, staat onder zijn leiding. Op een bijeenkomst tussen Ben Bella's gezant, vice-premier Mohammed Khider en de ministers van de voorlopige regering die te Tizi Ouzou een bolwerk van het „verzet" tegen Ben Bella hadden gesticht, werd het plan van de afgescheiden leider om in Al giers een politiek bureau te vestigen aange- BEN BELLA ...eisen ingewilligd... nomen. Na 12.00 uur kondigden de twee partijen gezamen lijk aan dat men het eens was geworden. Aan de tweedracht is hiermee een eind gekomen. De beslissing betekende een zege voor Ben Bella omdat zijn tegenstanders akkoord waren gegaan met: Het zeven leden tellende politieke bureau, waar in de volgelingen van Ben Bella de hoofdrol zul len spelen. De afgescheiden vice-premier kondigde twee weken geleden aan dat het bureau op politiek gebied de teugels in het onafhankelijke Algerië in handen zou nemen. ff De beëdiging van het politieke bureau in Algiers. Vice-premier Mohammed Boudiaf, die zich de fel ste tegenstander van Ben Bella heeft getoond, zal in het bureau zitting nemen. Aan de tegenstanders van Ben Bella zijn tijdens het overleg de volgende concessies gedaan: f[ De verkiezingen voor de Algerijnse grondwetgevende vergadering zullen deze maand waarschijnlijk op 27 augustus worden gehouden. Ben Bella had te kennen gegeven, dat hij de ver kiezingen op een latere datum wilde doen houden. fe De uit 72 leden bestaande nationale raad van de Algerijnse revolutie, het hoogste orgaan van de revolutie, zal „in beginsel" een week na de verkiezingen bijeenkomen „om de toestand in ogen schouw te nemen en het vraagstuk van het politieke bureau te bestuderen". In een verklaring waarin Boudiaf uit legde waarom hij ermee akkoord was gegaan het politieke bureau in de onmid dellijke toekomst te steunen wees hij met nadruk op het belang van de bijeenkomst van de revolutionaire raad (C.N.R.A.). Hij zei echter dat hij niet tot andere gedachten was gekomen voor zover het het politieke bureau betrof. Wat ook door de C.N.R.A. zal worden beslist, de belangrijke politieke taak om kandidatenlijsten voor de verkiezingen op te stellen zal het politieke bureau toe vallen. Het politieke bureau zal ook het na tionale bevrijdingsfront (F.L.N.) in één machtige partij omvormen. Ben Bella heeft aangekondigd dat hij tot een stelsel met één partij wil overgaan teneinde van het onafhankelijke Algerië een socialis tische staat te maken. Boudiaf verklaarde tegenover de pers dat zijn aanvaarding van de persoon van Ben Bella en diens politieke bureau hem „ingegeven" door de noodzaak spoe dig een einde te maken aan de strijd om de macht. Boudiaf en vice-premier Belkacem Krim werden op de bespreking bijge staan door kolonel Hohand ou el Hadj, de commandant van de derde willaja (militaire zon©), die de verleden week door Krim en Boudiaf opgerichte „Tizi Ouzou"-groep militair had gesteund. Hieruit kan worden opgemaakt dat ook de kleine militaire groep die zich tegen Ben Bella heeft verzet, de beslis singen heeft goedgekeurd. Volgens betrouwbare zegslieden was plotseling besloten dat Boudiaf zich met kolonel El Hadj naar Parijs zou begeven om te pogen de voormalige minister van staat, Hocine Ait Ahmed, over te halen in de gelederen van de Algerijnse leiders terug te keren. Toen Boudiaf over het politieke bu reau sprak bedoelde hij het bureau dat tijdens de laatste bijeenkomst van de C. N.R.A., in Tripoli, ter sprake was geko men. Het had dezelfde samenstelling als het bureau van Ben Bella. De leden waren: Ben Bella, Boudiaf, Mohammed Khider. Rabah Bitat, Hocine Ait Ahmed, Mohammedi Said en El Hadj Ben Alia. Behalve Boudiaf werden alle leden beschouwd als medestanders van Ben Bella. De woordvoerder van Ben Bella, Ahmed Boumendjel, verklaarde in Oran dat men vandaag ter gelegenheid van Ben Bella's aankomst in Algiers een „volksdemonstratie" wilde houden. De premier van de voorlopige rege ring ,Ben Khedda, en de sterke man, vice-premier Krim, zijn niet in het poli tieke bureau opgenomen. Krim verklaarde op een persconferen tie te Algiers dat hij van plan was te blijven waken tegen „de dictatuur van de persoonlijke macht". OP DE Brusselse conferentie inzake de Britse toetreding tot de E.E.G. is over eenstemming bereikt aangaande moge lijke associatie van de afhankelijke ge- menebestlanden met de Euromarkt. DE WET tot vaststelling van een alge mene kinderbijslagverzekering zal, naar gisteren bekend is gemaakt, in werking treden op 1 januari 1963. CHURCHILL heeft een aanval van geel zucht gehad, die echter niet van ern stige aard was. „Churchill is nog steeds aan de beterhand", zeiden zijn artsen. DE SECRETARIS-GENERAAL van de V.N., Oe Thant, verwacht dat er spoe dig door de V.S., Engeland en België maatregelen genomen kunnen worden om de Union Minière in Katanga over te halen de belastingen af te dragen aan de centrale regering en niet aan Tsjom- be. (Advertentie) ;^vonTrWaChtinE geldig tot van- J «ge ziMdwestel fte Jn, ma" verwacht-weerirandig instituut J onSera2Si 540uurnder 2028 UUr' Maan Een inbrekersbende die door de Amsterdamse recherche in het af gelopen weekeinde werd opgerold, is bij haar snood bedrijf niet kies keurig geweest. Bij de ruim 25 inbraken die deze sinds mei in Amsterdam pleegde, ontvreemdde de bende zowel duizenden guldens in contanten als sieraden, werp hengels, lappen stof, drank, radio toestellen, kleding en zelfs een boorapparaat. Behalve de vijf man nen die in het weekeinde reeds werden aangehouden heeft de recherche nog twee mannen en een 29-jarige vrouw aangehouden, die deel uitmaakten van dezelfde bende. Gebleken is dat deze groep inbrekers* en dieven ook rijwielen en bromfietsen heeft gestolen. Het onderzoek in deze zaak is nog lang niet voltooid. Verwacht wordt dat nog meer aanhoudingen zullen geschieden. ,Op essentiële punten hebben wü over eenstemming bereikt en met name is er een uitvoerige regeling getroffen voor het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's", zei de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. Van Roijen, toen hij gis teren op Schiphol arriveerde. Wij hebben dit altijd als het belang rijkste punt beschouwd en naar onze mening geeft een regeling als waarover de delegaties het nu eens zijn geworden waarborgen aan de Papoeabevolking voor een zinvolle uitspraak over zijn toekomst". Dr. van Roijen, die in tegenstelling tot de steeds ontwijkende Soebandrio, de Indonesische onderhandelaar over het overleg sprak alsof het weldoortimmerde akkoorden had opgeleverd, zei ervan overtuigd te zijn dat er op den duur hartelijke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië gevestigd zullen worden. „Maar ik heb niet in de kristallen bol gekeken", voegde hij er lachend aan toe. Het was dr. Van Roijens mening, dat Soebandrio er president Soekarno van zal trachten te overtuigen, dat hetgeen de delegaties thans hebben bereikt, het uiterst haalbare is. Waarschijnlijk is Soebandrio daarvan overtuigd geraakt na de gesprekken die hij voor zijn ver trek uit Washington met Oe Thant en president Kennedy heeft gehad. Vandaag zal dr. Van Roijen verslag uitbrengen aan de ministerraad. VN-afgezant Secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft gisteren gezegd dat hij van plan is om te zijner tijd een speciale vertegenwoordiger voor Nieuw-Guinea te De vijftienjarige G. van Leuzen, een employé van het scheepsreparatiebedrijf Snijder te Hasselt is gisterenmorgen, toen hij iets van een voor de wal liggend schip moest halen, over boord gevallen en verdronken. Een op een afstand zit tende hengelaar zag hem vallen en ook de schippers bemerkten dat er iemand over boord viel. Direct begaven drie schippers zich te water om de drenkeling te zoeken. Ze vonden hem echter niet. Toen men een der schepen verhaald had werd de drenkeling gauw gevonden. Een arts heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, maar dat is niet gelukt. De jongen was pas sinds maandag in dienst van het bedrijf. benoemen. Hij verwachtte dat medio augustus formele onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesië kunnen be ginnen. Na goedkeuring van een akkoord door de beide staten, zullen Nederland en Indonesië een gezamenlijke resolutie bij de V.N.-assemblée indienen. „Waar mee de twee landen akkoord gaan, daar mee ga ik ook akkoord", zei Oe Thant. ■n Australië Berichten uit Canberra gewagen van plannen van de Australische regering om een verdrag met Indonesië aan te gaan, waarbij de twee landen beloven eikaars grondgebied me-t rust te zullen laten. De eerste chartervlucht met repatrian ten uit Nieuw-Guinea is vertraagd. Het toestel (een Super-Constellation) zou gis teren op Schiphol aankomen. Vermoede lijk arriveert de machine vandaag. De Willem de Zwijgerkazerne in We- zep zal het opvangcentrum voor de ge- repatrieerden worden, als de thans daar voor vrijgemaakte ruimte niet voldoen de is. De troepen in Nieuw-Guinea staan met het geweer bij de voet, maar hun pa raatheid is niet afgenomen. De opspo ring van para's gaat voort, maar het terrein is moeilijk begaanbaar gewor den door de regens. Nieuwe landingen .zijn niet gemeld. Hulp Een commissie van Amerikaanse eco nomen heeft na een studiereis door In donesië de aanbeveling gedaan, dat de V.S. 235 miljoen dollar aan Indonesië schenken of lenen, om dit land uit de economische chaos te halen. In totaal is er 390 miljoen dollar nodig om de natie te helpen. WOENSDAG is een aardbeving geregis treerd waarvan het epicentrum in de buurt van Nieuw-Guinea lag. De trillin gen hielden 80 minuten aan. Ook dins dag werd er een aardbeving geregis treerd. De vrede is in Algiers nog niet terug gekeerd. Maar deze soldaat, die op het dak van een hotel een mitrailleur post heeft ingericht, houdt toch een belofte voor een betere toekomst in nademaal hij in een burgerlijke jau- teuil gezeten is. Volgens diplomatieke kringen in Washington lieeft Sovjetpremier Kroestjev het voornemen in sep tember of oktober a.s. naar New York te reizen ter bijwoning van de algemene vergadering der Ver enigde Naties. Tijdens zijn bezoek aan de V.S. zal hij mogelijk een ontmoeting hebben met pre sident Kennedy, hetzij in Washington, hetzij in New York. In bevoegde Amerikaanse kringen sluit men de mogelijkheid van een be zoek van Kroestjev aan de V.S. niet uit. In officiële kringen onthoudt men zich echter van elk commentaar. Binnenkort zal de secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant, een bezoek aan Moskou bren gen en o.a. Kroestjev ontmoeten. President Kwame Nkroemah van Ghana, de man die door zeer velen wordt gezien als de toekomstige lei der van geheel Afrika, kan zich se dert woensdagavond rekenen tot de staatshoofden op wie aanslagen zijn gepleegd. Nkroemah kwam met de schrik vrij toen een politieke tegenstander een bom naar Nkroemah gooide. Het effect van de explosie die volgde was niettemin verschrikkelijk. Een school jongen en een politieagent werden gedood en zestig mensen werden ge wond. Bres in erehaag Na de aanslag is Nkroemah wel naar een ziekenhuis gegaan, maar hoogstwaarschijnlijk alleen om zich te voorzien van kalmerende midde len. Hij keerde juist terug van een conferentie met de president van Opper-Volta, toen de aanslag werd gepleegd. Hij stapte uit zijn auto om een erewacht te inspecteren die aan de Ghanese kant van de grens met Opper-Volta was opgesteld. Op dat moment vond een ontploffing plaats die als het ware een bres in de ere haag van politieagenten en belang stellenden sloeg, zonder echter de president te verwonden. Arrestaties Het duurde geruime tijd voor de politietroepen hun schrik meester waren. Er werden wel arrestaties verricht men spreekt van vijfen twintig maar niemand weet of de dader zich onder de groep arrestan ten bevindt. Nkroemah, in menig opzicht een verlicht politicus die een gedegen vorming achter de rug heeft, bezit vele vijanden binnen en buiten zijn land. De voornaamste reden van de vijandschap is, dat Nkroemah zich de laatste jaren hoe langer hoe meer als een potentaat doet kennen. Het parlement in zijn land heeft hij prak tisch de mond gesnoerd. Er zijn nog wel een paar opposanten, meer voor de kleur dan voor de oppositie, maar de meesten van hen zijn vroeger ge gijzeld. Argwaan Zijn politieke vijanden buiten Gha na beschouwen met toenemende arg waan de pogingen van Nkroemah om leider van het opkomende Afrikaanse werelddeel te worden. Hij is bij de keuze van zijn vrienden niet kieskeu rig. Zowel Amerika als Rusland pom pen Ghana vol geld. Niettemin was dit de eerste aan slag op Nkroemah. Vorig jaar werd alleen zijn standbeeld vernield. Nkroemah wordt overal waar hij gaat gevolgd door een lijfwacht van stamleden, Nzima's, die hij onvoor- waardelijk vertrouwt. Te vroeg? Op 20 juni heeft Nkroemah een groot aantal politieke tegenstanders uit de gevangenis ontslagen, menend dat zij ongevaarlijk voor hem waren geworden. Het is niet uitgesloten dat voor deze mensen de vrijheid van korte duur zal zijn. Een 24-jarige Amsterdamse kelner, die er woensdagmorgen in het reclasserings bureau van het Leger des Heils in de hoofdstad met zijn dossier vandoor ging, is gisteren aangehouden. „Ik heb het rapport gelezen, maar er klopt niks van", zei de reclassent bij zijn aanhou ding. Omdat hij het er niet mee eens was, had hij het dossier maar verscheurd. De kelner gaat nu weer een tijdje naar de gevangenis, want hij liep nog in een proeftijd van een voorwaardelijke ver oordeling. De voorlichtingscommissie roken jeugd van de landelijke organisatie voor de Kankerbestrijding (L.O.K.) verwacht niet veel van verbodsbepalingen voor de jeugd met betrekking tot het roken. Het beeldstatistiekje dat u hier naast ziet staan moet u beslist uitknippen, om het over vele ja ren, als er weer echte zomers in Nederland voorkomen, aan uw thans nog onmondige kinderen te vertonen- Als er een prijs voor de guurheid bestond dan moest die worden toegekend aan de barre zomer van 1962, al is het niet te loochenen dat het de laat ste vijf dagen mooi weer is ge weest Maart, april, mei en juni bleven dit jaar ver beneden de temperaturen die behoorlijke voorjaren en zomermaan den te zien moeten geven. Nu is ook juli hin het rijtje „verfoeilijke maan den" opgenomen. Juli wordt door de meteorologen aangeduid als de koudste juli van deze eeuw. Men schrijft dit toe aan een hard nekkig hogedrukgebied, dat zich een groot gedeelte van de maand ophield in de buurt van Ierland en dat een voortreffelijk samenspel met een Scan dinavische depressie te zien gaf. Daar door bleef de westelijke luchtstroming standhouden en was bijvoorbeeld de eerste week van juli maar liefst vijf graden kouder dan wij gewend zijn. De gemiddelde maximumtemperatuur over de eerste tien dagen van juli bleef zes graden onder normaal. Alsof dit nog niet genoeg was trokken er aller lei depressies dicht langs ons land, het geen zware regenbuien tengevolge had. Een record-neerslag werd afgetapt bij Woensdrecht, waar in het weekeinde van 15 juli 62 millimeter negen neer kwam^ Een juli-maand die zichzelf respec teert moet een temperatuur van om streeks 25 graden opleveren. Dat is in juli maar één dag het geval geweest. Normaal zijn het er zeven. Dat wy by dat alles niet aan de ons statistisch toekomende 186 uren zon zijn toege komen behoeft na het voorgaande geen betoog meer. Nu interesseert het ons begrijpelij kerwijze meer wat de toekomst bren gen zal. Amerikaanse weerkundigen hebben daarover een prognose opge steld. Zij vertelden gisteren dat augus tus over het algemeen in West-Europa goed weer zou brengen. Engeland kan rekenen op de nodige nattigheid, even als Noorwegen. Voor Zwitserland en Italië wordt lichte regenval voorspeld. Het vervelende is alleen dat de meteo rologen er gewoonlijk niet in slagen een juiste voorspelling van het weer op langere termijn te doen. T|62SQ2 Aantal zomersche dagen in de maanden april-mei-juni-juli Waarvan in de maand juli OPGENOMEN TE 8ILT) 1947 49 51 53 55 57 18 50 52 51 5B 5B 59 61 60 1962 In het eindrapport, dat de voorlich tingscommissie dezer dagen aan de L.O. K. heeft uitgebracht, wordt geconclu deerd, dat bij de bestrijding van het overmatig roken het voorbeeld van de volwassenen niet gemist kan worden. Wil men volgens de commissie resulta ten bereiken, dan zal dit moeten geschie den langs educatieve weg en via vrij willige medewerking. Daarvoor zijn in het eindrapport enkele aanbevelingen gedaan. Zo concludeert de commissie, dat voor lichting van de jeugd omtrent de nade len en gevaren van roken gewenst is. Deze voorlichting moet reeds beginnen in de hoogste klassen van de lagere school en voortgezet worden tot het be reiken van de volwassen leeftijd. Het is ook denkbaar via algemene pro paganda en/of geëigende overheidsmaat regelen invloed uit te oefenen. De voor lichting moet worden opgevat als een gerichte actie van permanente aard. In het eindrapport wordt o.m. gesteld, dat de door de pers verzorgde voorlich ting alleen niet voldoende is om jeugdige sportbeoefenaars en andere jeugdigen te overtuigen van de nadelen, welke aan het roken zijn verbonden. Men zal daar om, door ruimere publikatie in vereni- gings- en sportbladen, intensieve aan dacht aan dit vraagstuk moeten wijden. Alle jeugdopvoerders, doch evenzeer de artsen vormen een categorie, die van grote betekenis moet worden geacht in de strijd tegen het overmatig roken. Veel zal daarbij afhangen van de moge lijkheid de medewerking van deze cate gorie te verwerven. Zullen deze mensen bereid zijn zelf een voorbeeld te geven door overmatig roken na te laten? Een beroep op hun verantwoordelijkheidsge voel ten aanzien van de behartiging van dit nieuwe facet van de algemene ge zondheidszorg zal zeker niet tevergeefs gedaan worden, zo gelooft de voorlich tingscommissie. De ouders kunnen behalve via de huis artsen eveneens met vrucht bereikt wor den via de medewerking van verschil lende kruisverenigingen (moedercursus sen, vadercursussen) Een door het Rod© Kruis gecharterde Dakota is woensdag boven Kabalo, in Noord-Katanga, beschoten. Er werd nie mand gewond. Het toestel, dat geladen was met voed sel, was met toestemming van de Ver enigde Naties uit Elisabethstad vertrok ken om in Kongolo een zieke op te ha len. In Kabalo, waar geen V.N.-strijdkrach- ten zijn, bevinden zich sterke eenheden van het nationale Kongolese leger. Kon golo, dat verder noordwaarts ligt, is het middelpunt van een groot gebied, dat door Katang©zen wordt bezet. Het is ech ter aan alle kanten omringd door Kon golees gebied. Oost-Duitsland heeft de Westerse bondgenoten in Berlijn er gisteren van beschuldigd de luchtcorridors te misbrui ken voor het vervoer van spionnen en geheime agenten naar West-Berlijn en geëist, dat de geallieerden hun lucht corridors naar de stad opgeven. De Oostduitse beschuldigingen vallen in het kader van nieuwe Russische inti midatie-acties tegen Amerikaanse vlieg tuigen in de luchtcorridors. Iu de de Oostduitse pers is verklaard, dat de Westerse mogendheden op ern stige wijze misbruik maken van de luchtcorridors. Volgens het blad „Natio nal Zeitung" stonden de geallieerden toe, dat „duistere en agressieve bendes van alle schakeringen de corridors misbrui ken." Het Amerikaanse leger in West-Ber lijn heeft intussen een Russisch protest naast zich neergelegd en twee helikop ters op vluchten boven Oost-Berlijn ge zonden. Een 25-jarige huisvrouw in Haifa heeft zich tot de rechter gewend om uitkomst daar haar schoonmoeder.... te goed voor haar man was. Zij verzocht het Rab binale hof haar echtgenoot opdracht te geven tot het inrichten van aparte woon ruimten voor het gezin en voor de schoonmama. Want, zo klaagde zij, mijn schoonmoeder doet al het huishoudelijke werk, zij kookt, maakt schoon en doet de inkopen en dat geeft mij het gevoel geheel onnuttig te zijn en mijn huishoudelijke taak niet aan te kunnen.. De rechter wilde de kwestie van aparte woningen nog even terzijde laten maar besloot wel de schoonmoeder op te roepen om haar dringend te verzoeken niet „al te goed" te willen zijn.

de Stem | 1962 | | pagina 1