CAMPARI Een goed idee:bouillon! terug Gandhi 14-jarige jongen in Zwart o Wit PERQUIN FOUTEN! "AS PRO' Minter en Hinter en de verdwijn-kast Herdenking geboortedag van Claude Debussy Soepele straf voor de drie hoofdagenten Au American in Arnhem 7&WVK geloven het: Duizenden Bergse school derde in KRO-finale Radioportret van alpinist Harrar Radioprogrammas Folklore op beeldscherm Luister naar Kijk naar NARCOTICA BARMHARTIGE STRAF VOOR COMPONIST De A damse steekpenningenaffaire maakt Martin Mons Tele visieprogramma Stem-feuilleton Slakingsoproep in Argentinië zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Voor 40000 pond aan juwelen gestolen in Londen NA CONGRES: Tweemaal uit Moskou vertrokken DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 31 JULI 1962 (Advertentie) Woensdag 22 augustus zal het honderd jaar geleden zijn, dat de Franse componist Claude Debussy werd ge boren. De AVRO heeft hierin aanlei ding gevonden op de dinsdagen 31 juli, 7, 14 en 21 augustus programma's uit te zenden, waarin werken van Debussy zullen worden uitgevoerd door de mez zo-alt Irma Kolassi, de bariton Bernard Kruysen, de violist Herman Krebbers, het harpkwintet Marie-Claire Janet en het Omroeporkest onder leiding van Henk Spruit. In het vanavond uit te zenden radioprogramma zullen door het Omroeporkest onder leiding van Henk Spruit met medewerking van de bariton Bernard Kruysen achtereen volgens worden uitgevoerd de ,,Pré- jude a l'aprés-midi d'un faune", drie balladen op tekst van Francois Villon en de „Marche Ecossaise". r>at in de tijd van de ruimtevaart en raketten-naar-de-maan een expeditie zou kunnen mislukken door gebrek aan schelpen, lijkt ongeloofwaardig. Een paar maanden geleden was dat .toch bijna gebeurd. De ontdekkingsreiziger Heinrich Harrer was toen op weg naar het hooggebergte van Nieuw-Guinea. Veel ruchtbaarheid was er aan die expeditie niet gegeven, maar het be richt, dat er moeilijkheden waren ont staan, omdat de dragers glanzende witte schelpen als loon eisten, trok in het begin van dit jaar toch wel even de aandacht. Harrar, al ver in het binnenland, heeft toen via de radio een boodschap gezonden naar de Oosten rijkse zaakgelastigde in het Australi sche Canberra. Via hem heeft hij de Hilversum I 402 m. DINSDAG 31 JULI AVRO: 12,00 Trompet met ritm. begel. 12,20 Regeringsuitz.: Uitz. v.d. landb. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Licht orkest 13,00 Nws. 13.15 Meded., event, act. of gram. 13,25 Beursber. 13.30 Tiroler orkest met sol. 14,00 Pianorec., klass. muz. 14.25 Kamerkoor, klass. liederen 14,40 Voordr. 15.00 Cello en piano, moderne muz. 15.30 De vrouw in het wit. hoorsp. 16,10 Lichte gram. 16.30 V.d. jeugd 17,30 Dansork. met zangsol. 17.55 New York calling, praatje 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Pianospel, lichte muz. 18,30 Gram. 18.50 Lichte gram. 19.00 Paris vous parle gespr. brief uit Parijs 19.05 Ciboulette. ko mische opera (gr.) 19.50 Moderne kamermuz. 20,00 Nws. 20,05 Opklaringen, gevar. progr. 20,50 Het ABC van het heelal, lez. 21 10 Muz. gevar. progr. t.g.v. het congres van de vereniging van ex-politieke gevangenen 21,55 Omroepork. en zangsol., moderne liederen 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Pizzicato, nieuws- fttson en act. uit de lichte muziekwereld 23,55-24.00 Nws. WOENSDAG, 1 AUGUSTUS VARA7.00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Soc. strijdlied 7,23 Lichte ochtendklanken (gr.) 8.00 Nws. en soc. strijdlied 8,18 Lichte gram. 8.30 Verkeerswenken 8.35 V.d. kind. 8.55 Kookpraatje 9.00 Ochtendgym. v.d. vrouw 9,10 Moderne muz. (gr.) (9,35-9 40 Waterst.) VPRO: 10,00 Religie en cuh tuur, lez. VARA: 10,20 Vlieg er eens uit. gevar. progr. (herh. van vrijdagavond 31.) 11,00 RVU: De moderne film - spiegel of lachspiegel, door H. Wielek 11.30 Histo rische opnamen (gr.), klass. kamermuz. Hilversum [I 29» m. DINSDAG 31 JULI KRO: 12,00 Middagklok - noodklok 12,04 Licht Iunchconc. (gr.) 12,30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte gram. 13,00 Nws. 13,15 Platennieuws 13,35 Dansork. en zangsol. 14,00 Lichte gram. 14,35 V.d. plattelandsvrouwen 14,45 Klass. en moderne meesterwerken uit de Franse muziekliteratuur 15,15 Zomerse Plaatjes 16.00 V.d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V.d. jeugd 17,40 Beursber. 17.45 Rege ringsuitz.: Huisvrouw in de Nederlandse An tillen, door mevr. B.M. Da Costa-Maro 18.00 V.d. jeugd 18,20 Kaarten op tafel, gesprek ken over actuele problemen 18,30 Licht ork. en sol. 19.00 Nws. 19,10 Act. 19,25 Lichte gram. Wereldmuziekconcours Kerkrade '62 Noë. oratorium 21,40 Pianorec.. klass. muz. 22,15 Het congres Kirche in Not te Königstein 22,25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22,40 Concert geb.ork. en zangsol., moderne muz. 23,25 Klass. pianomuz. (gr.) 23.55-24,00 Nws. WOENSDAG, 1 AUGUSTUS NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Gew. muz. (gr.) 7,30 Lichte gram. 7.50 Meditatie 8,00 Nws 8,15 Radiokrant 8,35 Tiroler lichte muz. (gr.) 8.50 Walsmuz. (gr.) 9.00 V.d. zieken 9,35 Gram. 9,40 V.d. huisvr. 10.10 Gram. 10,15 Morgend. 10,45 Geest, liederen 11,15 Klass. pianomuz. (gr.) Brussel Vlaams DINSDAG 31 JULI 324 m: 1200 Nws. 12,03 Lichte gram. 12.30 12'35„ Llch,e muz 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13.15 Klass. kamermuz. 14,00 Louise, opera 15.40 Lichte orkestmuz. 16.00 Beursber. 16,06 Ens. voor oude muz 17 00 Nws. 17.15 Muziek bij de thee 17,55 Boek bespr. 18.00 Instr. soli 18,20 V.d. sold. 18 50 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.40 Licht ork 19 50 Syndicale kron. 20.00 Lichte Belg muz 21,00 Vocaal ens en licht trio (Instrumentaal) 22.55.2J3a00mNws22-00 Brussel Frans DINSDAG 31 JULI ")i "'55 Gra"l. 13.00 Nws. 13,15 Lichte Ei B' kamerm«z- H.45 Omroep- 17 00 Kw 5?,0,"6 liederen 15.03 Lichte gram. gram lT-io I; Operamuz. (gr.) 18.30 Lichte nlemrk E 20'00 Groot omrTCP symfo- (plm 2(isn? ne en klass' muz' I d- P™*! Jan 2255 Nwseram' 22,00 WereIdnws. 22,15 schelpen gekregen, die in dit geval meer waard waren dan dollar-biljet ten. Dat wordt verteld in een „Ge sproken portret" van de Oostenrijkse alpinist, ontdekkingsreiziger en schrij ver dr. Heinrich Harrar, dat geschre ven werd door Giel Bakker en zal worden uitgezonden woensdagmiddag 1 augustus van 13.45-14 uur. T'olksdansgroepen uit elf Europese lan den nemen deel aan de elfde „Euro- paeische Trachtenwoche" in Neu- stadt aan de Oostzee. Een onderdeel van deze feestweek is „Europa in lied. jen en dansen" en wordt uitgevoerd op donderdag 2 augustus. Op die dag zendt de NTS van 17 18 uur een di recte Eurovisiereportage van dit folk loristisch feest uit. Mevrouw Lily Pe tersen verzorgt daarbij het commen taar. l'aperitivo Tn onze krant van gisteren publiceerden wij een foto van de Pius X-school in Bergen op Zoom, die deelnam aan de finale van het jeugdzangfestival van de KRO en daar een eervolle derde plaats bezette. In kop en onderschrift lieten wij echter uitkomen, dat deze school uit Breda afkomstig was, voor welk misverstand wij onze verontschul digingen aanbieden. Het gezelschap stond onder leiding van de heer Touw. De finale werd een zege voor de St.- Ceciliaschool te Den Haag. Tweede werd een meisjesschool uit Sassen- heim. Op Hilversum I 402 m wordt om 19.05 uur de opera „Ciboulette" van Hahn uitgevoerd- Om 20.05 uur volgt het programma „Opklaringen" en om 20.50 uur de rubriek „ABC van het heelal". Om 21.10 uur is er een vrolijk programma voor ex-politieke gevange nen. Daarna volgt om 21.55 uur een uit voering van werken van Debussy door het Omroeporkest. Tenslotte is er om 23 uur de rubriek „Pizzicato". Op Hilversum II 298 m zendt de KRO om 20.25 uur 'n concert van 't we- relamuziekconcours in Kerkrade uit. Ben Brans geeft om 22.15 uur een reportage van het congres „Kirche in Not" en om 22.40 uur musiceert het Concertgebouw orkest. Tot besluit speelt om 23.25 uur de pianiste Germaine Thijssens-Valentin. Na het journaal volgt een politieke uitzending van de A.R.partij. Daarna vertoont de NTS om 20.30 uur een teken film van Popeye, om 20.35 uur gevolgd door een nieuwe aflevering van de film serie „Dwaaltochten door het dierenrijk" De hoofdfilm „De schrik van de tweede compagnie" begint om 21 uur en is toe gelaten door dë KFC voor alle leef tijden. België-Vlaams biedt om 20.30 uur een Eurovisiereportage van het muziekfesti val te Aix-en-Provence met een opvoe ring van „Die Entführung aus dem Se rail", opera van Mozart. Niet minder dan twintig minuten duurde de uitzending uit New York, die ons na het NTS-journaal via Telstar werd gepresenteerd. Eerst kon men een kijkje nemen in enkele New-Yorkse stra ten, waarna ons zowaar een tweede jour naal werd voorgeschoteld, maar dan uit een Amerikaanse studio. De beelden wa ren vaak bijzonder goed. Na deze trans atlantische uitzending kon men in een nieuwe aflevering van Interpol Calling opnieuw ervaren, dat de misdaad nog altijd geen grenzen kent. Over de toe latingseisen gesteld door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring valt overigens nog altijd te twisten. De gis teravond vertoonde film was heus niet van dien aard, dat personen beneden de veertien jaar er nachtmerries van zou den krijgen. Het volgende onderdeel werd gevormd door de eerste van twee gefilmde programma's, waarin Friedrich Hollaender vertelde over de goede oude tijd van het Duitse cabaret. De ouderen onder ons zullen zich hiertoe ongetwij feld meer aangetrokken hebben gevoeld dan de jongeren, hetgeen niet wegneemt, dat het programma toch wel kon boeien. Vooral omdat Hollaender zijn betoog vaak afwisselde met bijdragen van ver schillende medewerkers, die hun sporen bij het cabaret al lang en breed hebben verdiend. De avond werd besloten met het, zoals steeds, interessante forum Welbeschouwd. J.A.H 't Is zo lekker, een kop hete bouillon en zó maar klaar. Ideaal in de vakantie, gezond, verkwikkend. Drink pure vleeskracht, licht en verfijnd gekruid. Neem Kno.rr bouillontabletten, de béste! Dubbeltablet Vleesbouillon 35 ct Dubbeltablet Kippenbouillon 40 ct Bewoners van de Etah-wük van de Indische stad Agra zyn er van over tuigd dat een veertienjarige jongen de reïncarnatie is van wijlen Mahatma Gandhi, India's grote leider en filosoof. De jongen, Sjisjoepal Singh, is de tweede zoon van een welvarende boer in het dorp Khoerranpoer, Madjo Singh, De vader zegt dat zijn jongen is ge- boien op hetzelfde tijdstip, dat Gandhi onder moordenaarshand viel: op 30 janu ari 1948- Madjo Singh zegt ook dat sinds die tijd zijn zaken voorspoedig gingen. Volgens de wijkbewoners stamt de reïncarnatie uit de tijd dat Sjisjoepal ziek lag.' De artsen konden de kwaal niet thuisbren gen. Maar op een dag sprong de jongen op en riep: „Hoort, gij kinderen der on sterfelijke zaligheid. Ik ben Mohandas Kar^amstjand Gandhi, vermoord en her boren als Sjisjoepal Singh". Wegens het in bezit hebben van 420 milligram hashish (hars uit henneptop pen) en diefstal van twee geluidsbanden heeft de Amsterdamse rechtbank gis teren de 23-jarige componist H- van S. uit de hoofdstad gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van het voorarrest. De officier van justitie had tegen deze aan narcotica verslaafde componist, die zichzelf bij de politie aangaf omdat hij voelde dat het mis ging, een gevange nisstraf van negen maanden met aftrek van voorarrest en van de rest drie maanden, voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar geeist. De volgens de rapporten „verdienstelijke compo nist", die een in februari ontvangen televisiehonorarium van 450,uitgaf aan hashish en drank, wilde enige tijd uit de maatschappij verwijderd worden om zichzelf weer onder controle te krij gen Hij was met het roken van mari- huanasigaretten begonnen en ging daar na steeds sterkere verdovende middelen (morfine, cocaïne, mescaline e.d.) ge bruiken. De officier van justitie, mr. W. K. baron van Dedem, heeft bij de behande ling van deze zaak gepleit voor een psychotherapeutische behandeling van verslaafden aan narcotica in een spe ciale inrichting. Volgens mr. van Dedem houden de verslaafden in feite de handel in verdovende middelen in stand. Nu zal men dit ongewone taal vinden voor een veertienjarige, maar dan is daar de mededeling van vader Singh die zegt, dat zijn begenadigde zoon als klein kind al de Hindoeklassieken in het Sanskrit reciteerde en tweemaal daags gewijde gezangen zong zoals Gandhi deed. Het verhaal van de „wedergekomen" Gandhi wordt alom geloofd. Duizenden zijn al in eerbied naar Sjisjoepal komen kil ken 'De jongen gaf enkele uitgewerkte bij- zenderheden over Gandhi's leven en „mijn dood door de hand van van God- sc". Deze Godse was een Brahmaan benorende tot een fanatieke Hindoe-or ganisatie, die Gandhi beschouwde als een verrader. Sjisjoepals schoolhoofd behoort tot de ongelovigen wat het reïncarnatieverhaal aangaat. Hij zegt dat de jongen een boek over Gandhi heeft gelezen en gedeelten ervan uit het hoofd heeft geleerd. De schoolmeester, Balwant Singh, her innert zich dan dat Sjisjoepals jongere zusje ook altijd al vol verhalen zat en volhield een reïncarnatie te zijn. Haar broertje heeft volgens hem dezelfde rui me mate van fantasie en het op Gandhi, de vereerde meester, gehouden. ENG Een rechter in Santa Monica, Cali- fornië, past paardemiddelen toe bij veroordelingen van verkeerszondaars. Iemand, die b.v. te snel gereden had, moest een avond in het zieken huis van Santa Monica kijken naar verkeersslachtoffers, die daar werden binnengedragen. NIEUW Een Litouwse zijdeweverij is overgegaan tot de vervaardi ging van een stof voor dames- kledij, die ultraviolette stralen doorlaat. Indien men zich in een japon van deze stof op straat begeeft is het mogelijk even bruin te worden als aan het strand. PECH De garagemonteur Kecton Cote uit Putnam probeerde een mevrouw, die de motor van haar auto door hem liet nakijken, uit te leggen dat zij moeilijkheden had gekregen, omdat zij geruime tijd was blijven rijden met het knopje van de choke ge heel uitgetrokken. Tot zijn stomme verbazing hoorde hij de dame zeg gen: „O, ik dacht dat dit een knopje was, speciaal bedoeld om er mijn handtas aan te hangen." PREMIE Een Japanse fabrikant van muziek instrumenten heeft een „verliefd heidspremie" ingesteld om zijn vijftig ongehuwde werknemers het pad naar een harmonisch huwelijksleven wat gemakkelijker te maken. Het enige wat twee employés die met elkaar willen trouwen hoeven te doen, is dit bekend te maken aan de directie. Deze maakt het vervolgens officieel bekend en geeft de trouwlustigen een pre mie van 500 yen per maand tot ze in het huwelijk treden. Schat, ik heb het tuinhekje geschilderd In de afgelopen nacht moest de hulp van de Arnhemse politie inge roepen worden voor een lastige dame in een aan het Stationsplein te Arnhem gelegen hotel. De vrouw, een Amerikaanse, veroorzaakte moeilijkheden, omdat het naar haar mening te lang duurde, voordat haar bagage naar haar kamer werd gebracht. Ze meende aan haar verontwaardiging kracht te moeten bijzetten door het stuk slaan van een met chocolade gevulde vitrine, die in de hal stond. Bij de komst van de politie verklaarde ze zich bereid de schade, die ongeveer tachtig gulden bedroeg, te betalen. De politieman kon toen aan de wachtcommandant rapporteren, dat orde en rust waren hersteld. De rechtbank in Amsterdam heeft de ren zouden komen controleren. Deze gunstige rapporten stelde de vrouw wel omdat zij in het bezit wilde drie hoofdagenten van het hoofdstedelij ke politiekorps, die als drankwetcontro leurs steekpeningen aannamen, gisteren veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie maanden met aftrek (in twee ge vallen) en twee maanden met aftrek van voorarrest. Het betrof de als duo opererende ge heime controleurs A. C. (58 jaar en 33 jaar politiedienst) en J. B. (41 jaar en 14 jaar politiedienst), die als ,,Ot en Sien" in de binnenstad bekend waren, en hun 42-jarige collega J. N. van 't H. die als zg. open controleur drankwet inrichtingen controleerde. De officier van justitie had tegen de drie hoofdagenten gecombineerde gevangenisstraffen van acht maanden met aftrek en van (Je rest vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. De hoofdagenten C. en B. bekenden in een jaar 325,te hebben aangenomen van de eigenaresse van twee cafés in de Bakkerstraat en het 's-Gravelandseveer, die op deze wijze probeerde te bereiken dat de geheime politiecontroleurs gun stige rapporten zouden uitbrengen en haar zouden waarschuwen als superieu- DINSDAG 31 JULI lipkISn»«°'00 Journ' 20'20 Zendtijd poli- AR 20'30 Tekenfilm 20.35 Do- Dentaire f.im 21.00-22,15 Speelfilm. Wetens^!!? B,ELGIë: 19'30 Tekenfilm 19.40 Eurovisie- e uitz- 20'00 Nws 2°.30 °P"a 22.10 Nws®""®™"® aus dem Serail, 10,30 Air et Es»ace 20,00 allen 2250 Nvvs" m^oen ^2,00 Lectuur voor De vingers klemden zich nu als een ijzeren schroef om zijn hals, langs zijn ogen schoten vreemde lichtflitsen. „Da- jik sterf ik", dacht hij. Opeens ver anderden de flitsen in een helder, ge staag licht en een stem zei kortaf: ,Zeg eens. wat betekent dat allemaal?" De greep om zijn hals verslapte, was opeens weg. Perquin viel en wist een ogenblik niet waar hij was. Of hoe hij daar was gekomen en waarom. Met moeite krabbelde hij overeind en zei hees: „Dank u, dat was net op tijd „Wat was er eigenlijk gaande?" vroeg de ander, een stevige Indisch-man met eer. bos wit haar, wiens houding de curt-militair verried. „Die sinjeur heeft hem helaas ge smeerd. Zo glad als een aal en zo vlug als de weerlicht was hij, die boeaja- Drommels, wat heeft hij u toegetakeld. Woont u hier ook? Ik had u nog niet gezien. Hoe merkte u dat er onraad was? Dit is toch de flat van die mevrouw Gri.ipsma, die op zo'n vreemde manier is gestorven?" Er kwam iets van wan trouwen in de scherpe, bruine ogen. Neem me niet kwalijk, inspecteur, dat ik zo laat ben. De tram werd op gehouden, een botsing, juist op de rails En eer ze de rommel hadden wegge haald en we verder konden.. Goeie he mel, wat ziet u er uit! Wat..." „Er was hier al iemand binnen, Brei man, toen ik kwam. Tot mijn spijt heeft hij de benen kunnen nemen." „Nu, hij heeft u aardig te pakken ge had," meende adjudant Breiman. „Wat een getijsem." „Inspecteur? U is dus van de politie? En die vent had zich. verdekt opgesteld hier? Tjonge, wat eeuwig jammer, dat hij hem heeft kunnen smeren. Maar met die ene stijve poot van me-.. Wilt u 'geen borrel om weer wat op te kik keren? Een pahitje? Of liever een long drink?" „Het is erg vriendelijk van u," zei Perquin, die rilde bij de gedachte aan alcohol door zijn gemaltraiteerde keel. „Maar ik ben bang, dat mijn keel in de toestand, waarin hij nu is, dat min der zou waarderen dan ik. Maar als ik een kop sterke, zwarte koffie zou mogen hebben?" „Natuurlijk, natuurlijk. Verrekt stom van me. U kunt ternauwernood praten. Een geluk, dat Matjan zo'n kabaal maakte. Matjan is zo waaks als de bes te waakhond," zei hij trots. „Ben je daar, kerel? Ja, jij had het al in de gaten, toen die stomme baas van je, nog niets merkte, hè? Je bent de bo venste beste, hoor." Een grote Siamees was naar buiten gekomen en had zich met een zwaai op de rug van de baas geslingerd, waar hii rustig bleef zitten, spinnend met een geronk als van een middelzware motor, terwijl hij de felle blauwe ogen sti£k hield gevestigd op Perquin en zijn metgezel. Adjudant Breiman mompelde iets en deed een stap achteruit. „Ik ben je heel dankbaar, Matjan," zei Perquin beleefd- „Mag ik je de poot drukken?" Matjan gaf heel duidelijk te kennen, dat familiariteiten hem tegenstonden, waardoor hoofdinspecteur Perquin, die altijd trots was geweest op zijn goede betrekkingen met al wat tot de soort felix domestica behoorde, zichtbaar wat in zijn wiek geschoten. „U moet het hem maar niet kwalijk nemen, hij is nu eenmaal erg eenken nig-" zei zijn baas verontschuldigend. „Als hij dat niet was, zou hij ook lang niet zo waakzaam zijn. En die waak zaamheid is uw geluk geweest." „U kunt gerust zeggen, dat die waak zaamheid mijn leven heeft gered. Maar u wilt ons nu verder wel excuseren? We hebben nog een heleboel werk voor de boeg." „Zeker, zeker. Als ik u misschien hel pen kan?" Er kwam een uitdrukking van verwachting op het strenge gezicht. „Neen? Daar was ik al bang voor. Nu, dan zal ik maar zeggen Tabeh en veel succes." Een beetje teleurgesteld ging hij weer naar binnen. „Tjesses," zei adjudant Breiman, zo dra ze de zitkamer van de flat binnen kwamen. .,0, daarom was het dus..." zei hoofd inspecteur Perquin. „Inspecteur?" reageerde Breiman vra gend. terwijl hij zich werktuiglijk bukte om de chaos te gaan redderen. „Breiman, laat dat. Hou je handen thuis," brulde Perquin bijna. Adjudant Breiman maakte van schrik een luchtsprong Zoiets was best mogelyk. Wie weet, misschien had hij bij die vechtpartij een lelijke tik op zijn hoofd gehad. Je hoorde soms zulke rare dingen. Tjesses, wat een beroerd zaakje was dit. De in specteur, die zich aanstelde als een krankzinnige. En eerst dat valse loeder van een kat, dat ongure beest. Adjudant Breiman was geen kattenvriend. „Overal afblijven, begrepen?" zei Per quin. Tot grote verlichting van Breiman met zijn normaal stemvolume. „Ga naar de gang, daar heb ik, als ik me niet vergis, een telefoon zien hangen. Bel het hoofdbureau op en zeg, dat ze ah*, de drommel een fotograaf en een paar lui van Vingerafdrukken sturen. Begrepen?" „Jawel, inspecteur," antwoordde Brei man gehoorzaam, ofschoon hij zich weer afvroeg of toch niet die tik op het hoofd... „Dus ze gaan dadelijk op weg? Prach tig. Dan moeten we zolang maar met onze duimen zitten draaien. Maar niet in deze kamer. Laten we de rest van de flat maar eens doorwandelen." In de kleine eetkamer, de slaapkamer, de keuken en de badkamer heerste in tegenstelling met de chaos in de zitka mer 'n voorbeeldige orde.Het viel duide lijk te zien,dat de hardhandige indringer het nog niet verder dan die kamer had gebracht bij zijn onderzoekingstocht. „We zullen zolang maar in de eetka- mei gaan zitten, Breiman dan zijn we zeker, dat we geen sporen vernietigen. Ik had me al afgevraagd, waarom die. brave man er zo vreselijk op gesteld was een eind aan mijn bescheiden be staan te maken. Maar nu begrijp ik heel goed, hoe verschrikkelijk ongelegen ik kwam. Er moet iets zijn onder de papieren van mevrouw Grijpsma, dat hii absoluut wil hebben. Dat hij abso luut moet hebben, want als het voor hem geen levenskwestie was, zou hij er geen moord voor hebben overgehad. Of schoon... als hij ook de moordenaar van mevrouw Grijpsma is, zouden we kun nen zeggen, dat het alleen maar is le premier pas qui coüte. Geloof je ook niet?" „Neem me niet kwalijk, inspecteur.." „Geloof jij ook niet, dat, als je al één moord op je geweten hebt, je gemakke lijker tot een tweede komt? Net al smet die schapen. Toen het eerste eenmaal over de brug was, volgden de anderen vanzelf". (wordt vervolgd. op prijs. komen van gunstvergunningen. Daarvoor moest o.m. blijken dat er in haar cafés niet werd geanimeerd. De beide hoofd agenten ontkenden, dat zij de vrouw zou den hebben bewogen een collega (van 't II.) van wie zij wisten dat hij ook steek penningen aannam, bij zijn superieuren aai te geven- Deze derde hoofdagent, van 't H. verklaarde de steekpenningen enkele honderden guldens te hebben ge accepteerd om het vertrouwen van de Amsterdamse caféhoudster te winnen, daarvoor zou hij volgens de dagvaarding ook valsheid in geschrifte hebben ge pleegd. omdat hij gunstiger rapporten uitbracht. De hoofdagent zag er geen kwaad in, omdat hij het geld beschouw de als beloning voor verstrekte advie zen, die nij als politieman gewend was iedereen gratis te geven. De caféhoudster verklaarde, dat zij geregeld geld had toegestopt, „omdat de heren toch niet zoveel verdienen". Zij zou niet met zoveel woorden om de gunsten heben gevraagd. Het algemeen vakverbond in Argenti nië, dat overwegend Peronistisch is, heeft voor 1 en 2 augustus een algemene staking uitgeroepen. Men had deze sta king eind juni al willen houden, maar het vakverbond besloot, zoals het zegt, de regering nog enige tijd te geven om de economische en sociale problemen op te lossen aan de- hand van de voorstellen die het vakverbond heeft gedaan. (Advertentie) (Advertentie) In de sjieke Belgravia-wijk van Lon den is zondag een inbraak gepleegd, waarbij voor 40.000 pond sterling juwe len en bont werden gestolen. De politie neemt aan dat de diefstal het werk van één man is. Volgens de bewoner van het appartement, Victor Churchill, werden de edelstenen wege nomen uit een muursafe. Er was een diamant bij van 30.000 pond sterling. De dief moet zich tot de woning toe gang hebben verschaft via het dak van een aangrenzend gebouw en een slaap kamerraam. De Italiaanse specialist- dr. Melon!, die in Moskou het kankercongres heeft bij gewoond, is gisteren tweemaal uit de Russische hoofdstad vertrokken Volgens de Russische lezing is Meloni des ochtends vertrokken aan boord van een toestel van de Aeroflot. Meloni maakte foto's vanuit het vliegtuig en toen hij weigerde de film af te geven aan de bemanning, keerde het vliegtuig naar Moskou terug. Meloni werd eruit gehaald. Het is namelijk verboden boven Russisch gebied te fotograferen vanuit een vliegtuig. Later stond Meloni de film tóch af en des avonds vertrok hij per vliegtuig van Air France. 33-2 „Kom!" fluisterde Hinter en trok Minter weg van de slapende veldwach ter, „laten we meneer Bozzoroni nu gauw opzoeken en hem vertellen, dat vanavond moeten optreden." „Ja maar," zei Minter, „hij weet niet dat we mogen toveren van meneer Tjesses, wat had de inspecteur? Was Zumpf en nu is hij vast heel erg ver er misschien eentje bij hem op de loop? weg gereden." „O nee," zei Hinter, „ik denk dat hij gewoon een ommetje maakt." „En ik denk dat hij naar Italië is, „omdat de veldwachter hem hier als maar achterna zit." „Dan gaan we naar Italië," vond Hin ter. „Is dat ver?" „Ik heb mijn atlas niet bij me," zei Minter bedroefd. „O, dat geeft niet," zei Hinter opge wekt. „De grote mensen kennen de kaart uit hun hoofd. We zullen het aan een meneer vragen." „Een meneer met een auto," bedacht Minter, die zijn tranen had gedroogd, „want die moet er misschien ook heen rijden en dan kunnen we meerijden.** Opgewekt sloegen ze de drukke hoofd straat van Zwaai in. Daar reden mas sa's auto's, waarvan er vast wel een paar naar Itlië moesten, mar de me neren er in hadden te veel haast om te stoppen voor twee jongetjes, die aan de kant van het trottoir stonden

de Stem | 1962 | | pagina 9