Op de plaats 1 rust! begin van oosterscheldebrug BOSCH KOELKASTEN agrarische bedrijven Slinkend aantal kleine Geen pijl-, maar „pijplijn bij Yves Saint Laurent Uitbreiding ruimte te Terneuzen noodzakelijk Naar het einde Echte Benelux Pacifisme in de minderheid geurig een paar uur VROOM DREESMANN ^aablaD ÏBeSïcin Teelt van klein fruit kan nog een lonend bestaan opleveren leerjc Drie teeriaren Sluise seminarie naar Tilburg West-Brabant vrij van mond en klauwzeer Vrouw te Wemeldinge op slag gedood bij aanrijding Proefvaart van Twee gebroeders te Breskens Rokken verkort Révillön BESCHUTTENDE WERKPLAATSEN Voor de derde maal Pinksterblomkamp te Breskens Gouden medaille voor zuster M. Yernimmen Breskens organiseert elke vrijdag dia-avond Breda - Bergen op Zoom Oosterhout met fabrieksgarantie Me inclusief groentelade THANS ENORM VOORDELIG 118 liter 105 M 180 liter COC, inhoud Snit inhoud 15° liter Jl1( 240 liter inhoud inhoud TJet ziet er almeer naar uit, dat We nu staan voor de liquidatie van het Nederlands bestuur over westelijk Nieuw-Guinea. En dat op vrij korte termijn. Het is onvermijdelijk gewor den. We kunnen alle bewijzen van onze rechtschapenheid en goede wil, alle regelen van het volkenrecht te hulp roepen, we kunnen naar de Veilig heidsraad gaan en de Algemene Ver gadering proberen in te schakelen. Het heeft geen zin meer. Ons ontbrak de steun van Amerika en van de V.N. om ons beschavingswerk voort te zetten en onze beloften tegenover de Papoea's waar te maken .De verantwoordelijk heid van het verdere lot van dit ge bied hoort nu bij de Verenigde Na ties. Er wordt nog wat onderhandeld en gepraat. Misschien komt er nog iets dat op een overeenkomst lijkt. Maar ieder, die de ogen open heeft, weet, dat er met een regering als In donesië heeft toch geen enkele staat op de naleving ervan valt te maken. Het is met huivering voor het lot van de Papoea's, dat we deze toe komst tegemoet zien. Nu reeds treedt de ontreddering in. Het opbouwwerk wordt onmogelijk door de massale re patriëring. Bij vele Papoea's, die tot een nieuw leven waren opgeleid, be staat nu de neiging, om maar weer het oerwoud en de jungle te gaan op zoeken. Ze zullen onderdaan worden van een land, dat zijn natuurlijke rijk dommen verspilt en door wanbeheer en corruptie aan de rand van een eco nomische afgrond leeft. Op de achter grond staat het wereldcommunisme met zijn verlangen ook hier een bol werk te vestigen. Nederland heeft echter gedaan wat het kon. Meer kan men van ons niet verlangen. We moesten aan het on derhandelen nu maar snel een einde maken. Alle inlichtingen wijzen er trouwens op, dat de regering zich ook niet meer verzet tegen wijzigingen in het plan-Bunker, die sterk op afbraak lijken. Soekarno kan victorie kraaien. Ver moedelijk zal hij wel de legende doen ontstaan, dat zijn machtige parachu- tistenleger het gebied 'aan het Neder landse kolonialisme heeft ontrukt. Wat er ook verloren gaat, zijn roem is in ieder geval gered. We praten dan maar niet meer over de dure prijs, die dit gekost heeft. Jn het Belgische Arendonk bezuiden Tilburg, vestigt een Utrechtse siga renfabriek een nevenbedrijf en in het Belgisch-Limburgse Bilzen ten westen van Maastricht heeft een Nederlander een confectiebedrijf gevestigd. Vanuit een eng Nederlands stand punt zou men hierbij de wenkbrauwen kunnen fronsen. Betekent dit geen verlies voor eigen land en scheppen van concurrentie tegen ons zelf in den vreemde? Dergelijke overwegin gen zouden misschien zelfs in Benelux nog pas geven, als het in Nederland malaise was, wat de klok sloeg. Nu is het echter zo, of nog zo, dat Neder land eerder overschuimt van werk en welvaart. Het „verlies" kan dus gemakkelijk gedragen worden. Men mag in deze vestigingen ook een succes zien van de propaganda, welke ruim een jaar terug van Bel gische zijde te Scheveningen min of meer officieel is gevoerd voor het stichten van Nederlandse bedrijven in het Vlaamse land, mede onder het motief, dat Nederlandse ondernemers er arbeiders zouden vinden, die hun eigen taal spreken. Omgekeerd kan dit ook een voordeel zijn voor de ar beiders en een geruststelling voor hen, die vrezen, dat het Vlaams te zeer van het Nederlands zou afwijken. Jn de dagbladen, die de Partij van de Arbeid na staan, krijgen de paci fistisch gezinde leden bijna nooit ge legenheid van hun standpunt te doen blijken, evenmin trouwens als in de Kamer. Het merkwaardige geval deed zich nu voor, dat het katholieke week blad „De Linie" aan twee hunner, de Kamerleden Schurer en Koopman, de gelegenheid gaf uitvoerig van hun inzichten te getuigen. Van de zijde van de P.v.d.A. heeft men hierop gerea geerd door aan het katholieke week blad de volgende gegevens te ver strekken: Door de P.v.d.A. is een commissie in het leven geroepen om het probleem van oorlog en vrede te bestuderen. Daartoe werd op het congres in 1959 besloten. De naam van de commissie is: „Com missie voor Oorlog en Vrede". Voorzit ter is de heer Geert Ruygers. Behalve de Kamerleden Schurer, Franssen en Koopman werden ook nog tot lid be noemd de Kamerleden Goedhart. De Kadt. Kranenburg (oud-staatssecretaris voor defensie), Patijn, mevr. Tellegen- Veldstra en de heer Wierda (oud-kolo nel). Van de andere leden zijn de meest bekende ds. Buskes, de professoren Gor ter (fysicus), F. L. Polak (socioloog), B. W. Schaper (geschiedenis), A.J.P. Tam- mes (internationaal recht) en J. Tinber gen (economie). De commissie is kort geleden met haar rapport klaar geko men. Aan het rapport is een minder heidsnota toegevoegd, getekend door de Kamerleden Schurer, Franssen en Koop man plus ds. Buskes en dr. J.J.M. de Valk (redacteur van Te Elfder Ure). Het rapport is uitgebracht aan het congres dat in januari 1963 zal worden gehouden. Eind augustus zal het partijbestuur van het rapport kennis nemen. Het is de be doeling het geheel zo tijdig ter kennis van de partij te brengen dat een gron dige discussie van het gehele probleem mogelijk is. Uit deze gegevens blijkt, dat de com missie er ook niet uitgekomen is .Er blijft een minderheid tegenover een meerderheid staan. De grondige dis cussie kan daar natuurlijk ook niets aan veranderen. Op dit belangrijke punt van staats beleid biedt „het" socialisme geen houvast voor een eendrachtig beleid. Het meerderheidsstandpunt zal naar onze overtuiging: gelukkig het be leid van de P.v.d.A. wel blijven be heersen. Maar de zuigkracht van de P.S.P. zal er niet minder door worden. aldus spreker is le de gasten een prettige avond te bezorgen2e het landje van Cadzand beter te leren ken nen en 3e om thuis bij vrienden en kenissen reclame voor de streek te maken. Deze streek heeft nog het schaar se artikel op de markt n.l. „Rust". Ook voor kunstliefhebbers is het een uniek gebied, gezien de gunstige ligging ten opzichte van Brugge en Gent. Hierna vertoonde men de dia's, welke van begeleidende tekst in Nederlands en Duits werden voorzien, hetgeen door de talloze aanwezigen zeer geapprecieerd werd. Gezien het succes zal iedere vrijdagavond deze vertoning gehouden werden. door W. VAN DER STEEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 31 JULI 1962 Het voorbereidende werk aan de grote Oosterscheldebrug (het pa radepaardje van de Zeeuwse over heid) is in volle gang. Direct ten noorden van de nieuwe veerhaven bij Kats wordt op het ogenblik een grote bouwput gegraven. In deze put zullen straks de betonnen brug- delen worden gemaakt. De grote buis op de foto Is op het ogen blik nog het enige wat de reizigers over het Oosterschcldeveer van het werk te zien krijgen. Het meeste werk speelt zich achter de zeedijk af. Alleen deze buis komt over de dijk om het grondwater uit de bouwput in de nieuwe haven te loodsen. (Van onze correspondent) De hoogste drie leerjaren van het semi narie van de Augustijnen Koorheren te Sluis zullen thans in Tilburg worden ondergebracht bij het college van mis sionarissen van Mill Hill. Waarschijnlijk zullen 2 of 3 van de thans aanwezige paters de jongens begeleiden. Zij blijven echter leerlingen van het Sluise semi narie, maar door deze nieuwe vorm van opleiding wordt het aan de jongens mogelijk gemaakt rechtstreeks hun einddiploma gymnasium A of B te halen. Bovendien bestaat er thans ruim schoots de mogelijkheid om over te gaan tot uitbreiding van de lagere leer jaren. Volgens het „Statistisch zakhoek 1961" is het aantal landbouwbedrijven van 1-5 ha. in Nederland tussen 19551960 ge slonken van 50.442 tot 33.037, wat een afname is van ruim 1/3 gedeelte in slechts 5 jaren. Dit is zeer te betreuren, zowel voor de betrokken gezinnen, die thans in de landbouwsector een kwijnend en verdwij nend bestaan lijden, als voor de samen leving, waarvan de kleine zelfstandigen een gewichtig onderdeel vormen. Met de fruitteelt, waarbij appels en peren meer geschikt zijn voor bedrijven van 5-10 ha, maar ook met zacht fruit als aardbeien, frambozen, bessen, morel len, pruimen en bramen, is voor het kleinere bedrijf van 2-5 ha. nog wel een lonend bestaan te verwerven, ook voor de kleine boer, mits hij ware belang stelling voor de fruitteelt heeft en vak kundig wordt overgeschakeld. Bij de thans wettelijk vrijgegeven teelt is dat voor meerderen goed mogelijk. Prijzen Dc directeur van de veeartseny- kundige dienst heeft in het kader van de mond. en klauwzeerbestrijding be sloten, ingaande 1 augustus 1962, de grens tussen besmet en onbesmet ge bied in de provincie Noord-Brabant in oostelijke richting te verleggen. Ten westen van deze nieuwe lyn, gevormd door de autoweg vanaf de verkeersbrug bij Hedel in zuidelijke richting via 's-Hertogenbosch, Boxtel, Eindhoven, Valkenswaard tot de Belgische grens b|j Lommel-Bergeyck, is de provincie Noord-Brabant onbesmet gebied. De per 17 juni 1962 geldende veilings- prijzen voor goede produkten, en de be trouwbare voor het gebied van zuid west-Nederland niet te hoge opbrengsten per ha., waren als volgt, aardbeien pl.m. f 1.25 per kg a 10.000 kg per ha, fram bozen f 1.50 a 11.000 kg: rode bessen f 0,92 a 12.000 kg. Later volgen dan zwarte bessen, morellen, pruimen en bramen met ongeveer dezelfde prijzen en opbrengsten, waardoor het bedrijfsrisico en de benodigde arbeidskrachten goed verdeeld worden. Met deze teelten heeft een klein agrarisch bedrijf van 25 ha een behoorlijke wans voor een goed be staan. Voorbeeld-bedrijven daarvan zijn tegenwoordig wel in het gehele lezers- gebied van ,,De Stem" te bezichtigen: voor west-Zeeuwsch-Vlaanderen o.a. bij A. de Bliek te Aardenburg en Cl. Stoe- lens te Ede, die ruim 30 km van hun vei ling te Terneuzen wonen. Nu, in de volle pluktijd, zijn deze alles zins bezienswaardig en leerzaam en de belangstellenden zijn daar, buiten de ge wone werktijden, wel welkom. Maar meerderen, zeker bij de minder ontwik kelden, gaan vlotter naar een gewone wielerkoers, dan enige uren te besteden aan de opbouw van hun huidig bestaan, en handelen als het ware meer als kudde- dan wel als redelijke wezens. En intus sen wordt het mooie en gezonde platte land hier en daar verlaten. Vakkennis Om met een behoorlijke kans van sla gen van de extensieve landbouw naar de meer intensieve tuinbouw over te gaan, is de nodige vakkennis vereist, die zeer geschikt in het winterseizoen op vak scholen en cursussen aangeleerd kan worden, waarvoor de agrarische vereni gingen van boeren en tuinders en r.-k. Jonge Boerenstand te zorgen hebben, zo zij aan hun doelstelling beantwoorden, en anders dienen zij door betere vervan gen te worden. Terwijl de bodem en het klimaat in west-N.-Brabant en Zeeland zeer gunstig zijn voor de fruitteelt, wordt deze in dit dit gebied in vrij sterke mate uitgebreid, niet alleen voor pitvruchten, als appels, peren en prui men, maar ook voor zacht fruit, als aardbeien, bessen, frambozen, morellen en bramen, en met de uitbreidende Euro- markt wordt de toekomst nog wel gun stiger. Onlangs hield de kring Oostburg van de R.K.J.B. een druk bezochte en vrucht bare voorlichtingsvergadering over de teelt van hard fruit, die ook door andere niet-leden bezocht was. Mogelijk, dat ook het zacht fruit mettertijd behandeld kan worden, mede om goede bestaansgelegen- heden te verkrijgen voor het kleine agrarisch bedrijf van 2-5 ha, om daardoor de betreurenswaardige ontvolking van het platteland te beperken en te ver beteren. P. D. Maandagochtend om 6 uur is de 65- jarige mevr. A. Sinke-Wabeke te Wemel dinge aangereden en vrijwel op slag gedood. Zij fietste met haar man komende uit de Kerkweg naar een boomgaard. Om daar te komen moesten zij een zandweg kruisen. Van links naderde een volks wagen. De heer Sinke, die de auto aan zag komen, waarschuwde zijn vrouw af te stappen. Zij dacht echter dat zij de weg nog wel zou kunnen oversteken. Halverwege weifelde mevr. Sinke echter, stopte en reed toen toch door. De chauf feur van de personenauto trachtte nog een aanrijding te voorkomen, door naar links uit te wijken en krachtig te rem men. Hij slaagde er echter niet in haar te ontwijken. De volkswagen werd bestuurd door de vertegenwoordiger J. H. H. uit Gronin gen. De heer J. Marijs heeft de B.R. 47 n? de officiële proefvaart overgenomen var» de scheepswerf Gebr. v. d. Sande te Breskens. De B.R. 47 ,,Twee gebroe ders" is een stalen motorkotter, die vol ledig in Breskens is gebouwd. Bij deze officiële proefvaart waren o.a. aan wezig burgemeester J. Eekhout, de wethouders P. Zegers en W- v. d. Hooft, de heer M. Meerman, de ontwerper en de heer De Koning, directeur van de Amsterdamse Bank. Het schip is 19 m lang, 2 m breed en heeft een diepgang van 2,10 m. De besturing geschiedt van binnenuit. De kotter bezit een zend. en ontvangapparatuur, een echolood en een elektrische zeef. Ook de accommodatie is aanzienlijk verbeterd, nu de zeer ruime kombuis door een oliekachel ver warmd wordt. Het schip wordt aangedreven door een 150 pk dieselmotor. Bij de officiële overdracht wensten de heer v. d. Sande en de burgemeester de schipper en zijn vier-koppige bemanning 'n goede vangst en behouden vaart. De jonge Parijse modekoning Yves St. Laurent heeft zijn eerste herfst- en wintercollectie als zelsftandige couturier getoond. Hij heeft zich laten inspireren door de pyjama-jas. Alle andere Parijse couturiers van naam hebben tuniek japonnen getoond, zijn aartsrivaal Marc Bohan van het modehuis Dior inbegrepen. Maar de tu nieken van St. Laurent hadden een losse en nonchalante coupe als van een pyja ma-jas. Sommige tailleurjasjes vertoonden de ze coupe en waren vervaardigd van dik ke wol, met knopen op de rug of met vier tot vijf knopen van voren go/Toten. Een mantelpakje voor theaterbezoek had een gelijksoortig jasje van warmbruin fluweel met glinsterende knopen op de manchetten als bij een herencolbert. St. Laurent kwam ook met een tot dusver nog nooit in Parijs geziene stijl. Terwijl zijn collega's met de „pijl-lijn" of de driehoekige lijn voor de dag kwa men, gaf St. Laurent de vrouw een sil houet zo dun en slank als een koker. „Een handschoen-silhouet", noemde St. Laurent het zelf. St. Laurent negeerde ook het feit, dat de andere couturiers de rokken iets ver lengd hadden. Bij zijn nieuwe creaties bede-kt de rok nauwelijks de knieschijf. Er werd luid geapplaudisseerd voor de kokernauwe cocktailjaponnen, welke bij na alle van voor een hoge taille hadden, tot aan de boezem, terwijl zij achter iets onder de natuurlijke taille waren inge nomen. De „kokerlijn" was ook duidelijk in de avondjaponnen, zoals een kokerjapon met ceintuur en een brede kraag sma ragdgroen fluweel. Glinsterende groene knopen sierden de rand van de lange, mannelijke mouwen. Sommige kokervorminge cocktailja ponnen van zwarte crêpe waren slechts met een juweel of een strik versierd on der het lage rugdécolleté. De coiffures van de mannequins wa ren verzorgd door de meester-kapper Alexandra, die grote hoeveelheden vals haar gebruikte om het hoofd nog ruim 30 centimeter langer te maken. De hoe den hadden brede randen, sommige ver sierd met lange struisveren. Onze speciale verslaggeefster rappor teerde uit Parijs: Roberto Capucci verloochende zijn Ita liaanse afkomst niet. Hij heeft een win tercollectie samengesteld, die grotendeels afwijkt van die zijner collegae. Bij hem zagen wij een sober en klassiek silhouet, maar juist in die eenvoud schuilt de kracht van deze ontwerper. Capucci ontwierp ensembles in de ge waagde kleurencombinaties pastel-rose reebruin, violet-zalm en oranje-rood bruin. De tailleurs zijn soepel; de lange jasjes kregen een ceintuur, de korte jas jes een hoge taille en de rokken zijn recht met een enkele plooi aan de voor- zijde. De mantels zijn in redingote-stijl, ge garneerd met grote vierkante zakken en dubbele rijen knopen. De schouders zijn zeer kort en breed. De japonnen in tuniekmodellen of „valse" bolero's, werden hoog getailleerd en hadden ook een hoge halslijn. Cock tail- en avondjaponnen waren bijna alle in prinsessenlijn en met een korte of lan ge sleep vanuit de schouders. De stoffen in deze collectie: mohairwol voor tail leurs en mantels, zijde-moré en satin du chassé voor avondkleding. De thans beschikbare ruimte in de Beschuttende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen" voor de 55 te werkgestelde minder-validen te Terneu zen, is alweer te gering, zo wordt èn door de directeur, de heer P. Dinge- manse èn door de secretaris der Stich ting, de heer J. Stebvert, opgemerkt in het jaarverslag over 1961. In de praktyk is gebleken dat het hui dige systeem minder voldoet indien de maximum capaciteit en soms meer dient te worden benut. Ook is er een tekort aan magazijnruimte vooral indien op drachten worden verkregen tot het be werken van volumineuze goederen. Tot nu toe is duidelijk gebleken dat de sociale werkplaats voorziet in een va cuum dat bestaat-voor hen die niet meer aan het arbeidsproces kunnen deelnemen en toch nog over beperkte arbeidsmoge- ioei beschikken. Hun aantal is in 1961 met tien toegenomen. Eind 1961 waren er 56 minder validen in Terneu zen te werk gesteld. Voor de groep geestelijk gehandicap- ten is nog geen afdoende oplossing ge vonden. Een besluit van de Zeeuwsch- aamse werkplaatsen om een werkcom- rinor!? +inute stellen werd achterhaald de provinciale raad voor de EeestPiIff -ieen adviescommissie eerolnpn g*stoor,?en in het leven heeft afzondpriiu?V0r algemeen worden lijk gestoordpr^6" jatsen geeste- Se.st°orden noodzakelijk geacht, zfnncn wlartoc ztfVho" d® g6" zij dikwiilc P^r, i hehoien en waarvoor ting betekenen. W3re psychische belas- Medische verzorging pefl teW in3 dienst ^e'sedcrt mensen3 ook 4"^ b7^m d6 de werkplaatsen ifdaa'rmW^^ ling gegaan. Via de federatie bestaat er een vrij intensief verband tussen de ze ven Zeeuwse sociale werkplaatsen. In federatief verband ook wordt gewerkt aan de opstelling van een werkplaats reglement Nauw verwant aan de ar beidsprestaties is de werkvoorziening. Hoe meer mogelijkheden om voor iedere man het meest geschikte werk te vin den, hoe groter de arbeidsproduktiviteit. De loonopdrachten bedroegen 55.8 pet. van de produktieve uren. Verscheidene bedrijven in de kanaalzone gaven de „werkplaats" regelmatig werk. Voor het overige werd de t*jd besteed aan het maken van borstelwerk (15.9 pet.) zakken stoppen (8.5 pet.), textiel (6.3 pet.) stoelenmatterij (5.7 pet.) pitriet (4.3 pet.) en het bereiden van waspro- dukten (3.5 pet.) Nadelig saldo De financiële resultaten der loonop drachten liggen minder gunstig, mede doordat soms onder ongunstige omstan digheden moest worden gewerkt (gebrek aan grondstoffen en hoge transportkos ten) terwijl door het toenemen van het aantal werknemers de loonkosten en de sociale lasten aanmerkelijk (met ruim 30 pet.) stegen. Op de sociale werkplaats is men lang niet ontevreden over de me dewerking der bedrijven in de kanaal- zóne en het ziet er naar uit dat de op drachten van die zijde nog zullen toe nemen. Financieel is ,,De Wm^kplaats" er niet op vooruit gegaan; er was een nadelig saldo van ruim f 18.000.Dank zij de gekweekte reserve moest er nog geen beroep op de aangesloten gemeenten worden gedaan. Wel werd besloten de bijdrage voor de tewerkgestelden uit Sas van Gent tot 25 pet. van loon en sociale lasten te verhogen, naast een bijdrage in het eventuele exploitatiete kort. Sas van Gent is de enige Zeeuwsch- Vlaamse gemeente die niet aan de soci ale werkplaats deelneemt. Hoewel reeds meerdere malen werd gepoogd deze ge meente tot toetreding te doen besluiten, blijft men daar in een uitzonderings positie volharden. Dit wordt ten zeerste betreurd. i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Zijn de wachttijden bij de provin- J ciale veren over de Wester- en t Oosterschelde dikwijls vervelend en J lastig, bij het R.T.M.-veer Anna 4 Jacoba Zijpe van St.-Philipsland t naar de zuidpunt van Schouwen- J Duiveland is de toestand tijdens de i zomerweekends gewoonweg om wan- J hopig van te worden. Autofiles van 4 soms drie kilometer lang staan drie f tot vijf uur te wachten om op de 4 veren „Krammer" of „Zijpe" een plaatsje te vinden. Er gaan 20 tot 25 J auto's op deze boten. Er staan soms 0 zeshonderd auto's te wachten. De J spitsuren zijn van 9 's morgens tot 4 4 of 5 uur 's middags. J 4 Bijgaande foto's brengen de situatie op een treffende wijze in beeld. Ze J zijn zaterdagmiddag genomen. De i bovenste foto Iaat de file zien aan de kant van St.-Philipsland. Bij de aan- 4 legsteiger óver de in de horizon lig- gende dijk staan nog zeker 150 auto's. J Onder ha, eindelijk op de boot, 4 drie rijtjes van zeven naast elkaar. J Nu is het nog slechts vijf tot tien minuten varen voor men het J vakantie-eiland Sehouwen-Duiveland J kan oprijden. De naam Révillön roept onvermijde lijk associaties op met bontmantels. In dit modehuis vindt men de meest geva rieerde en kostbare collecties. De show was overweldigend, de modellen waren adembenemend mooi. Révillön brengt op de eerste plaats een collectie korte manteltjes voor de jong ste meisjes en enkele sportieve après- ski-jassen van Mongools bont in felle kleuren. De lijn voor de bontmantel 1963 varieert van de klassieke rechte stijl tot de moderne vlotte en ruime silhouetten. Er werden enkele nouveautés gepresen teerd: astrakan met een rode, blauwe of gouden glans, en voor de avond Breit- schwantzcapes geheel of gedeeltelijk ge borduurd met stross en pereltjes. (Van onze correspondent) Voor het derde achtereenvolgende jaar wordt bij de „Napoleon Hoeve' te Breskens het Pinksterblomkamp ge houden. Vanaf haar bestaan is het 26e jaar dat mevrouw Céline Schaake- Verkozen, als kampmoeder dit kamp- organiseert. Zo'n kamp duurt telkens 14 dagen en kan dan plm. 150 kinderen in de leeftijd van 5 t.m. 13 jaar herbergen. De kinderen worden naar leeftijd ver deeld in groepen van 11, waaraan dan een leider wordt toegevoegd, welke meestal een kweling is. Onder deze leiding worden er dan over dag voor de ouderen fietstochten georganiseerd, wandeltochten gemaakt, gezwommen en zandwedstrijden gehouden. Tijdens de avonduren worden er volksdansen en toneelstukjes voorgedragen, die ook in Gioede en Breskens Voor de bevolking worden gehouden in het centrum der gemeente. De kinderen komen uit alle delen van het land en komen ieder jaar graag terug naar het zo rustige kamp. Voor de medische verzorging is er een ge diplomeerd verpleegster, die een eigen ziekentent heeft. Wanneer de weers omstandigheden het toelaten worden aan grote tafels buiten de maaltijden ge bruikt. Na iedere maaltijd wast ieder zijn eigen bestek om. Het kamp geniet reeds in Nederland en België grote vermaardheid. Zuster M. Vernimmen te Hansweert districtsverpleegster van het Wit-Gelé Kruis in Zeeland, heeft gisteren uit han den van burgemeester A. Schipper van Kruiningen de gouden eremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau ontvangen. De uitreiking geschiedde in hotel Pays Bas te Terneuzen en werd o.a. bijgewoond door de inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland, dokter van de Borg, en de voorzitter van het W.G.K., de heer J. v. Dongen. Zuster Vernimmen verkreeg deze on derscheiding - nu zij na 25 jaar W.G.K.- arbeid met pensioen gaat - voor de vele verdiensten voor het W.G.K. in Zeeland Zij legde de grondslag voor de kraam- centra in Goes en Terneuzen en heeft veel werk verzet voor de kinderhygiëne in Zeeland. Zij speelde bovendien een belangrijke rol in de Algemene Dienst van het W.G.K. Zuster Vernimmen die officieel van daag met pensioen zou gaan. zal nog en kele maanden werkzaam blijven, omdat er nog geen opvolgster voor haar is. (Van onze correspondent) In het kader der evenementen voor de vakantiegangers heeft de heer Franz Gittenberger in zaal Casino te Breskens een dia-avond gegeven onder de titel „west-Zeeuwsch-Vlaanderen vakantie land". Een serie van 150 schitterende kleurendia's over de verschillende derpen en bezienswaardigheden. De heer F. Gittenberger opende deze eerste avond, waarop hij welkom kon heten burgemeester J. Eekhout en echt genote, de heer G. Oskamp, directeur der provinciale V.V.V., de heer J. Hoste als districtsvoorzitter der V.V.V. Het voornaamste doel van deze avond, (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 5