Papier voor UW pen Vuurwerk bij Erhardt's waarschuwingen De mannen mand voor zitten in de Perigueux Gestolen schilderijen werden teruggevonden Stoph, Oost-Duitslands man op de achtergrond Kleine (rode) korporaal 13 Medeplich tigen gearresteerd Oostenrijkse politie wil geen overwerk meer verrichten De atoomproeven Geleerden leven onder hoogspanning NV SLAVENBURG'S BANK Duivenkroniek van „Den Bruinen" Algemeen Fondsenbexit 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 JULI 1962 PROCESSIEVERBOD EN GODSDIENSTVRIJHEID De „Telstar" brengt de volkeren dichtei bij elkaar nog dan het contact, dat reeds door de laatste uitvindingen en technische verbeteringen grenzen deed wegvallen, ook op geestelijk gebied. Er was en er is de na-oorlogse jaren, we verheugen er ons over, een groei naar beter kennen en begrijpen onderling vooral bij de belijders der ver scheidene Christelijke kerkgenootschappen, vnl. uitmondend in een verlangen naar een heid, hetgeen wordt nagestreefd in de „We reldraad van Kerken" en in een tweede „Vaticaans Concilie". Verdraagzaamheid, waardering en begrip wederzijds, ja samenwerking, ik denk aan de Bijbelactie, gezamenlijke Kerstvieringen, zij schenken een heilzame sfeer voor de verdere groei en vernieuwing naar een ge zonde maatschappelijke basis in de gemeen schap, waarin het goed, vrij leven is voor allen. En zo zou dan in ons landje met nog meer trots het „Wij leven vrij, wij leven blij" volle realiteit worden. Helaas, een restrictie, een groepje, ook van christelijken huize, schudt ons wakker met een „processieverbod". En al mag dan ook die kleine minderheid onzer landgeno ten, zelf geschokt door het processiever bod-spook, de oorzaak daarvan zijn, de tegenschok komt wel hard aan in een land, waar de democratische verworvenheden vrij hoog staan gewaardeerd. Het kamerlid van Dis en zijn S.G.P. heb ben de twijfelachtige moed het „processie verbod" op de korrel te nemen, daardoor een aanzienlijk deel der Nederlanders op zich tegenvooringenomen te maken. De vragen toch van genoemd kamerlid, zoals te lezen in „De Tijd" van vrijdag 13 juli jl. eisen van een katholiek Nederlander enige repliek. Welnu, onze Grondwet erkent de volkomen vrijheid van godsdienstige mening, behoudens de bescherming der maatschappij cn haar leden tegen de overtreding der straf wet. En ook. dat de openbare godsdienstuit oefening buiten de gebouwen en plaatsen ge oorloofd is, waar deze thans (1848) naar de wetten en reglementen is toegelaten. Een deel van ons grondgebied, met name Lim burg, de heerlijkheid Ravenstein, de Com manderij van Gemert, Laren in het Gooi, deze streken hebben vrijwel onafgebroken processies gehouden, andere streken, met gemengde bevolking vnl., behoudens Bra bant, deden het niet. Was het daar evenwel nergens gebruikelijk? Het kamerlid van Dis schijnt het wel te weten, maar wat hij niet weet is. dat onder de door hem genoemde „zondige" plaatsen er liggen in het Land van Ravenstein, zo o.a. Uden, waar het processie houden ononderbroken onomstote lijk vast staat. En t.a.v. andere gemeenten, vooral in het Brabantse, zouden we zo in deze tijd van de volle democratische vrij heid mogen stellen en verwachten, dat de wet zodanig zou worden geïnterpreteerd, dat het recht zich aan de eisen van het le ven aanpaste. Als een aanzienlijk bevol kingsdeel een in het minst de openbare orde verstorende optocht/processies, vooral in overwegend katholieke oorden, wenst te houden, dan kan men met recht ervan spre ken, dat hier aanpassing aan de eisen van het leven wordt toegepast. En waar is hier van -overtreding der strafwet sprake, als men met rust, kalmte en devotie zijn gods dienst beleidt? Speelt de ietwat vage zin in de grondwets artikelen onze sterk op de theorie van Montesquieu gestoelde staatsinrichting, wel ke een zeker evenwicht schept tussen de trias politica in onze staatswetgeving, de interpretatie geen parten? Is de zin der wet wel gevonden in de arresten? Het geldt toch voor elkeen, ook voor de overheid, die ge roepen is de wet toe te passen, om ze juist te interpreteren. „Door interpretatie adap teert het recht zich aan de eisen van het leven" zegt Kranenburg. En dit huldigen, leest verder svp. heer van Dis, ook voor aanstaande landgenoten, ministers o.a. ook niet-katholieken. Als kamerlid van Dis e.a. zo hartstochtelijk smeken om doeltreffende sancties (deze zijn er blijkbaar niet) te stellen op dat „Misdrijf" (dit woord bezig ik op deze wijze) als het houden ener open bare processie, dan meen ik te mogen zeg gen: „U zit niet recht in het zadel en bedrijft struisvogelpolitiek", waar u ervan overtuigd kunt zijn, dat de meerderheid onzer landge noten uwe spitse taal in genen dele onder schrijft. En mocht men dan al vroeger, voor 1940, een andere interpretatie volgen, de geest, de zin der wet beheerst thans in 1962 veler geest in den lande. Ik moge daartoe wat ci teren, waaruit blijkt, hoe in 1944 ook bij niet-katholieken de zin der wet wordt op gevat, of hoe dat men een interpretatie zoals de heren van Dis c.s. wensen, wil uit de weg ruimen. In het werkje „Nieuw Nederland", ge schreven 1944 in Londen en uitgegeven als „Verzamelde bijdragen" door mr. dr. A.A. van Rhijn, kunt u van de hand van de oud minister van Waterstaat, ir. J.W. Albarda op pag. 127 in het artikel „Regering en Volks vertegenwoordiging" lezen, heer van Dis,: „Zal na de oorlog de oude strijd over de processievrijheid niet worden opgelost? Zal de verdraagzaamheid in Nederland nu ein delijk groot genoeg zijn geworden om dit voor de katholieken hinderlijk verbod op te heffen". Aldus een niet-katholiek mi nister uit het oorlogskabinet Gerbrandy in Londen. Zoals het de heer van Dis e.a. nu (nog) zouden wensen moeten wij katholieke Ne derlanders dus de klok maar terugzetten. D.w.z. niet die volledige vrijheid genieten zoals dat in een democratisch land, waar de zin der wet zich aanpast aan de eisen van het leven, zou mogen worden verwacht. Laat ons nog vertrouwen hebben in deze aanpassing, zodat wij er terecht fier op kunnen blijven zijn ons katholieke Neder landers te noemen in de volledige vrijheid van de ontplooing onzer godsdienstige mani festaties. Regering en Volksvertegenwoordi ging hebben het in handen en ons vertrou wen daarop moge niet beschaamd worden Dongen h.j.k. BROUWERS WAARHEEN? Ten tijde van de Batavier. Toen leefde men slechts voor vertier. Met potten bier en dobbelsteen. Men kloof dan aan een Mammoetbeen. Zo nu en dan ging men op jacht. Aan oorlog werd er nooit gedacht. Ze vochten wel eens met de Friezen. Toch hoorde je zelden van verliezen. In hut of grot op hoge gronden. Zodat ze niet verdrinken konden. Zat men gezellig met z'n buren. Betaalde heus geen hoge huren. De dijken waren nog niet verzonnen. En velden werden pas ontgonnen. Met groen voor levensonderhoud. En werd de vrouw misschien te oud? Of ging ze de echtgenoot vervelen? Je kon ze ruilen of verspelen. Toen kwam de Noorman over zee. Gedaan was 't met de lieve vree. Te weten hoe die koppen kloven. Dat d'haren door de rondte stoven. Toen die heren eindelijk weer vertrokken Bleef men hier zitten met de brokken. Kijk nu in de geschiedenisboeken. Hoe het rommelen bleef in alle hoeken. Zo is het door de eeuwen heen gebleven. Sinds onze voorouders zijn verdreven. De mens werd kundig vond steeds uit. De wagen, boot, de brandweerspuit. De auto, trein en vliegmachine. En hoe men meer kon gaan verdienen» Er wordt geknutseld met atomen. Waar men vroeger niet van durfde dromen Op brommer, scooter wordt gereden. Techniek die gaat met rasse schreden. Men wacht nu alleen nog op de man. Die de vrede voor ons vinden kan. Want is deez' tijd de mens wel waardig? Het is wel alles leuk en aardig. Doch ik hoop, dat U 't tijdig ziet. O, mens, vernietig Uzelve niet. Goes, m.b. RECHTSZEKERHEID OOK VOOR ZEEUWS-VLAAMSE PACHTBOER In verband met mogelijk voorkomende vrees onder de Zeeuws-Vlaamse pachters voor zwarte prijzen en hun teleurstelling over de aanstaande vrije prijzen voor land bouwgronden, moge hier de aandacht ge vestigd worden op de volgende richtlijnen dat in Nederland gelukkig nog wettelijk beschermde rechtszekerheid geldt voor alle burgers; Dat de Zeeuws-Vlaamse pachter daarin tenvolle deelachtig is. dat het zou getuigen van een bepaalde achterlijkheid, als hier nog afkeurenswaar dige en verouderde feodale verhoudingen tussen eigenaars en pachters blijven bestaan; dat het rentmeesterschap daaraan mede schuldig kon zijn, waarbij goede te loven en slechte te laken zijn zeker die zich dubbel laten betalen; dat het tijdperk van de historische lijf eigenschap reeds eeuwen voorbij dient te zijn en niet in enige vorm mag blijven voortbestaan; dat ook de pachtboeren vrij, zelfstandig en onafhankelijk bij hun bedrijfsuitvoering die nen te zijn; dat zij bij hun eigen standsorganisatie de nodige voorlichting en medewerking voor hun rechtszekerheid op geschikte wijze kun nen verkrijgen; dat voor de leden van de N.C. Boerenbond maandelijks zitdagen van de eigen deskun dige rechtskundige adviseur gehouden wor den te Hulst en te Oostburg, jammer dat minder ontwikkelden soms liever naar on bevoegden gaan dan naar hun eigen be trouwbare specialisten; dat bescherming en steun in 't bedrijf slechts billijk en rechtvaardig zijn als deze in het algemeen belang geordend worden, maar een teken van zwakte blijven; dat zoals de boer zelf liefst vrijheid in zijn bedrijf voering en vrije prijzen voor zijn produkten heeft, deze stelregel ook kon gelden voor zijn grond, als dit niet tegen het algemeen of groter belang is. hulst, pd. DOLCE FAR NIéNTE Onder het lusteloos flapperende zeildoek zwierf een van die zwoel strelende zomer avondbriesjes, waarbij men zich te Carcas sonne kan wanen, zo goed als aan de zilver- omfloerste boorden der Guadalquivir. Heeft het dus zin, om zo een tweeduizend stoffige, hetzij bemodderde kilometers af te jakkeren ten einde in Civitavecchia achter een smoe zelig kroesje koffie te kunnen suffen? En dan moeten ze nog terug ook. Wij houden van schone glazen. En wij stellen er prijs op, zo ongeveer te weten wat er in zit. Weliswaar doet zich ten onzent de gele genheid tot dergelijke exquise terrasgeneug ten slechts zelden voor. en dan wel uitge rekend tegen het einde van de maand juli, wanneer de meesten onzer stadgenoten ge acht mogen worden op zwart zaad te zitten c.q. in Zoutelande. Soepel onderuitgezakt, boordje los, de ver krampte vezels roekeloos ontspannen, de oogleden half geloken; ziedaar de simpele voorwaarden tot uw doezelig intreden bin nen het rijk van de ruisende stilte; het onvolprezen Nirwana der waarachtige le- vensbelevers. En, gelijk onze hooggeleerde vriend en studiemakker, de professor P.P Pofjes reeds in zijn prille jeugd te kennen gaf, „bestaan daar nauwelijks edeler en wel dadiger vormen van vrijetijdsverbrassing als dat zalig soezende niksen in het onder houdende gezelschap ener fikse fles Jamai ca". En op dit punt kunnen wij hem wel volgen. Niet aldus de energieke persoonlijkheid, dewelke inmiddels naast ons maanbeglin- sterde wiebeltaf eitje bleek neergestreken. De kwiek gebolde schouders, de pezig om snoerde kaakpartij, de naarstig vorsende oogappels, de vooruitstrevende bloemkool oren. dit alles wees er op, dat deze strijdbare figuur ons nutteloos en zwijgzaam vertoeven daar slechts matig kon waarderen. „Ai mij, dat voorhoofd van der Ram", mompelde de geleerde, „dat materialismus bezorgde die mens althans vele vrienden; cn maar één vijand: die stilte". „Zeg dat wel, meneer. Dooie boel hier. Waar blijft die kerel? Ik ga een plaatje draaien. Zegt u 't maar. Pilsje van me? O u hebt nog. En? Iets van Johnny?" „Aha. Der Wind hat mir ein Lied erzahlt"Wat?! Dat stuk verdriet is al over de zestig. Goeie bal. 'n Moment' De professor brabbelde nog wat over het faillissement van een zekere firma Tolstoi en Tagore, en na Duke en Pat en Elvis achtte onze zo pas verworven relatie het klimaat gunstig voor belangwekkender onderwerpen „Toch sneu voor zo'n burgemeester. Rare zaak. Ze durven maar." „Hebben ze zijn flets gestolen?" „O, u leest geen kranten. Gelijk heb je. Nee, serieus. De cultuur en ons nationale aanzien en alles is er mee gemoeid. Ze moesten naar Amerika...." „De Gedeputeerde Staten?" „O.o.o! Neem me Set kwalijk. Ja, je moet erin zitten. Pardon, laddekkers. Van de Brulboei. Maar kijk, meneer. Het gaat ons allemaal aan. Wij mogen niet aan de kant blijven staan. En wat zal dat nou weer worden met Laos, en Ben Bella. Ik weet 't niet meer...." De heer Pofjes wipte een mollige nacht vlinder uit zijn glaasje, en prompt zette het dartele beestje zich te poetsen op des profes sors matglimmende schedel. ,Wat is een dier zijn vrijheid waard.... Wat mist het aan zijn wens.... Zo is het. De weg naar die chaos partijbazen...." „Wel allemachtig. Is meneer doof, meneer?- We hadden 't over Laos. En dan dat gesol met die Papoea's nog. Een mens zijn hoofd loopt om..." Maar als de professor begint te „Vondelen", is er niets meer met hem aan te vangen.... „Weest tevreên, haalt predikan ten... West en Oost. Gaet en zoekt bij Dordtse santen... heil en troost..." Breda, L. Pison KAN INDONESIë TAAK IN NIEUW-GUINEA AAN? Deze vraag stel ik wel eens als ik denk aan de consequenties die 't plan-Bunker voor Indonesië opent. En welke afleidingsmanoeu vre zal Soekarno dan moeten zoeken om de chaos, de honger en de corruptie voor het Indonesische volk verborgen te houden, als hij niet meer kan spreken over Irian-Barat wat door de Nederlanders wordt bezet, on derdrukt en uitgebuit en wat ligt te wachten op de „bevrijding" door Indonesische „land genoten". Maar wat zijn zoal de consequenties van de aanvaarding van het plan-Bunker voor In donesië. Dit is dat allereerst gedurende een aantal jaren de souvereiniteit over dit gebied aan de V.N. behoort, die het dan verhuren aan de republiek Indonesië. Hiermede neemt Indonesië de taak van de Nederlanders over om te zorgen voor de ontwikkeling van land en volk van West-Papoea. Zij hebben dan de verplichting om de Papoea's te leiden in de banen waarin zij zonder schromen de staat Papoea-Barat uit kunnen roepen, dus met andere woorden de Papoea's de vrijheid ge ven om hun recht op Zelfbeschikking uit te voeren. Ik vraag mij af of Indonesië er nu werke lijk gelukkig mee zou zijn als het West-Pa poea krijgt? Want wat kan een failliet land nu doen aan de ontwikkeling van een land, dat nog geen eigen mogelijkheden heeft? Soekarno kan West-Papoea meesleuren in de chaos die geheel Indonesië teistert, alleen heeft Indonesië dan nog een onvervulde plicht om West-Papoea te ontwikkelen. En als Indonesië positief het plan-Bunker na wil komen beschikt het dan over voldoende middelen of denkt Indonesië, dat de Neder landers graag weer in de Tropen willen blij ven en dus voor een appel en een ei willen proberen om de economie, in 's werelds rijkste land, weer op gang te brengen? Reeds eerder heb ik mij afgevraagd of Indonesië West-Papoea aankan. Laat ik nu slechts een zeer belangrijke dienst nemen, die het over moet nemen van de Nederlan ders en wel de volksgezondheid. Momenteel beschikt men in West-Papoea over een arts op 6000 inwoners, terwijl men in Indonesië beschikt over een arts op de 60.000 inwoners. Waar moet het dan de artsen voor Nieuw- Guinea (West-Papoea) vandaan halen zonder hiermede het Indonesische volk te benade len? Breda, W.v.Rijckevorsel. waren mèt lijst en al meegenomen. De diefstal uit Ó'Hana was de derde van grote omvang in veertien maanden, in de Engelse hoofdstad. De twee andere diefstallen betroffen de ontvreemding uit de National Gallery van Goya's ruiterportret van de hertog van Wellington, een doek dat 140.000 pond sterling waard is en niet is terugsevon- dat g.stermorgen vroeg by een overval den en de diefstal yan schilderffeenv^r Dc Londense politie heeft meegedeeld in East End de vyfendertig schilderijen ter waarde van 350.000 pond sterling zijn teruggevonden die op 11 juli uit een mseum waren ontvreemd. Aan de werken, waaronder doeken van Picasso, Renoir, Toulouse Lautrec, Utrillo en Cezanne, was geen schade toege bracht. De dertigjarige John Terry en de 30- jarige William Bedford zijn bij de over val gearresteerd en beschuldigd van het in ontvangst nemen van de gestolen schil derijen. Naar de eigenlijke dieven wordt nog gezocht. De Londense politie deed haar inval na een tip te hebben gekregen. De doeken waren afkomstig uit het O'Hanamuseum. De eigenaar van het museum, Jacques O'Hana, is buitenslands. Zijn vrouw, die hem over het heugelijke nieuws telefo nisch inlichtte, zei dat hij zich „uiter mate verheugd" had getoond. Van de gestolen schilderijen waren er 23 uit de lijsten gesneden; de andere 12 Ruim 10.000 Oostenrijkse politiemannen en eenzelfde aantal mensen bij de gen darmerie en douanebeambten zullen met ingang van vandaag weigeren over te werken. Hoewel de meeste vakbonden hadden beloofd de regering te steunen bij haar pogingen de lonen en prijzen in de hand te houden, wil men bij de politie de eisen inzake de betaling van overwerk kracht bijzetten. Politiemannen die overtijd maken, bij voorbeeld bij sportwedstrijden, bij be zoeken van belangrijke buitenlanders en op openbare bijeenkomsten, krijgen daar voor nog geen 6 schilling per uur be taald. Het maandrooster voor de politie omvat 195 uur, maar gemiddeld werkt men 40 tot 47 uur langer, beweert de Vakbond. De politie is de derde belangrijke groep oie deze maand met looneisen is geko men. Te elfder ure is kort geleden een staking bij de PTT vermeden, maar on geveer 13.000 dokters hebben een waar schuwingsstaking van 24 uur gehouden op 9 juli. waarde van 30.000 pond sterling uit het Lefèvre-museum, in de buurt van het O'Hanamuseum. (Advertentie) Uit welingelichte bron is vernomen dat dit jaar misschien geen kernproeven meer zullen worden genomen op het eiland Johnston. Deze kwestie is thans een punt van overleg bij de Amerikaanse militaire leiding. In mei was door president Kennedy bekendgemaakt dat de serie proeven op het eiland Johnston ongeveer drie maan den zou duren. Die periode zal zijn ver streken vóór de schade is hersteld die donderdagavond is aangericht. Met het herstel is vier tot zes weken gemoeid Donderdagavond brak brand uit in het projectiel van het type Thor kort voordat het zou worden gelanceerd om op grote hoogte een kernwapen te laten ontplof fen. Het projectiel en het kernwapen moesten toen op de grond worden ver nietigd. Er zijn aanwijzingen dat de spanning te groot begint te worden voor sommige belangrijke technici, als gevolg van de moeilijkheden die men bij de proeven ondervindt. Op 3 en 19 juni moesten projectielen en hun kernwajiens tijdens de vlucht worden vernietigd, als gevolg van pech met instrumenten. Op 19 juni raakten twee mensen gewond door brok stukken die op het eiland vielen. TWEEDE CASTRO Onder dit höofd geeft Uw blad van 21 dezer commentaar op een antwoord, dat de heer Goedhart in Washington gaf, bij gele genheid van de jaarlijkse week, gewijd aan de onderdrukte volkeren. Ik zou dit com mentaar nog wat willen aanvullen! De heer Goedhart waarschuwde blijkens „Het Parool" voor de gevaren die de vrije wereld bedreigen en die, maar al te dikwijls ontstaan door fouten die het Wes ten maakt en verwees naar de Oosteuro- pese landen, die nu Russische „koloniën" zijn en Laos, China en Vietnam! Ook Indo nesië kwam voor het voetlicht en hij ver klaarde, dat Soekarno niet alleen mogelijk maar waarschijnlijk een tweede Fidel Castro is! 't Is eeuwig jammer, dat dhr. Goedhart van onze socialistische fractie daar nu pas mee voor den dag komt! Heeft men hierop een 10-tal jaren geleden ook al niet op ge attendeerd, zij het dan, dat er toen nog geen sprake was van een eerste Castro? Wanneer ik dan in Uw commentaar lees van die buigingen door deze fractie van dhr. Goedhart moet ik toch ook terugdenken aan soortgelijke gymnastische toeren", die indertijd bij de overdracht aan Indonesië (Soekarno) verricht zijn! En hieraan deed niet alleen een socialistische fractie mee! Toentertijd heeft en óók een afwijkende (waarschuwende) stem in de Kamer kunnen horen van een „geachte afgevaardigde", die hierop toch wel enige kijk èn doorzicht én kennis van zaken had èn ook van personen maar waar men toen ik zou haast zeggen schouderophalend aan voorbijging! Men zou 't nakaarten kunnen noemen (doch ik meen in dit verband toch niet) maar één ding staat vast, dat de feiten voor zichzelf spreken! En wanneer ik dan verder (bijna onderaan) lees, dat wanneer de overdracht eenmaal geschied is, het nog maar de grote vraag is of er van papieren bepalingen iets terechtkomt, daarentegen kan ilc niets in brengen, want dat is al die tijd al bewezen! ja geplaveid met Neutrale' ik de laatste aU"ea ï.ekyk en lees, dat het niet aan ons verweten kan wor- I den als het eventueel tóch zou mislopen met de vrijheid van de Papoea's, welnu men (Advertentie) (Van onze ifnanciële medewerker) Tegen de tijd dat de grote internationale concerns al met halfjaarlijkse cijfers komen, publiceren de kleinere ondernemingen en vooral de typische handelmaatschappijen nig hun jaarcijfers over het afgelopen jaar. Door de velerlei en meest uiteenlopende transac ties is het ook moeilijk sneller met de be richtgeving te komen, al is dit voor aandeel houders wel eens minder prettig. Deze komen dan voor verrassingen te staan, daar juist bij de handelmaatschappijen de internationale politiek zo'n grote rol speelt. Dit blijkt al uit het dividendverlóop van Lindete- ves Jacoberg n.v. Deze maatschappij, voortgekomen uit een fusie van Lindeteves n.v. en Jacobson-van den Berg, keert de laatste jaren 7 procent uit. De oude maatschappij Lindeteves was, evenals trouwens Ja- cobson-Van den Berg, sterk op Indonesië georiën teerd. Ofschoon na de oorlog, van 1948 tot 1955, tot 15 procent dividend kon worden betaald, zakte daarna dit percentage tot de vermelde 7 procent. Het boek verlies in Indonesië bedroeg 9 miljoen, maar het werkelijke verlies komt daar aanmerkelijk boven uit. Bij de heroriëntatie viel het oog op Afrika, waar vooral Belgisch Kongo een goed werkterrein leek. Ook hier werden echter zware tegenslagen onder vonden tengevolge van de onrust na de onafhanke lijkheidsverklaring van dat land. Een afschrijving van 3 miljoen op Afrikaanse belangen bleek in 1961 dan ook onvermijdelijk. De huidige ontwikkeling van de maatschappij toont een steeds grotere geografische spreiding en in dit opzicht wordt het spoor gevolgd van de Curacaosche Handel Mij- n.v., door zich op Zuid-Amerika te richten. Nu is ook dit geen ui terst rustig gebied. Men denke slechts aan de jongste ontwik keling in Peru, maar de C.H. M. heeft reeds een grote erva ring op dit terrein en door de variëteit van de hande lingen wordt het risico zoveel mogelijk gespreid. De C.H-M. die ook in 't Caraibische gebied werkt, exploiteert ijs. en limo- nadefabrieken, bemoeit zich met de produktie van meubilair, bemiddelt als agent bij allerlei importzaken, behartigt de belangen van maatschappijen als de Shell o.a. in Suriname en treedt tenslotte op als opkoper van de Zuidamerikaanse landbouwprodukten, waarbij koffie en cacao de voor naamste zijn. Dit alles levert een dividend op voor aandeelhouders van 8 procent. Door de acties van de Ver. Staten in Zuid-Ame rika via de „Alliance for progress funds", waarmede men achtergebleven economieën wil helpen, zal de vraag naar goederen, die de C.H.M. levert, ongetwij feld toenemen en kan men verwachten dat de expan sie van de maatschappij zich voortzet. In de laatste maanden hebben de handelmaatschap pijen op de beurs weinig moeilijkheden ondervonden. De koersen liggen al vrij gedrukt, omdat de grote politieke risico's daarin reeds zijn verdisconteerd. Derhalve liggen de rendementen van dit soort aan delen aanzienlijk boven- het gemiddelde en belopen rond 5 a 6 procent. Daar de resultaten van jaar tot jaar sterk uiteenlopen kan van een vast rendement van vermelde hoogte niet gesproken worden. Slechts door zware reserveringen tracht men enige stabili teit in de positie te brengen, om zo een waarborg te vormen voor de aandeelhouders. Onderstaande cijfers geven een beeld van de voornaamste in Nederland gevestigde handelonderne- mingen. koers op 25/7 laatste uit gekeerde dividend Lindeteves Jacoberg 131 Vi 7 procent C.H.M. 141 8 procent Internatio Nierstrass Reiss en Co. 118 95 105 9 procent 5 procent 6 procent Britse lening in Nederland Als eerste Britse onderneming doet de Albert E. Reed and Company Limited een beroep ip de Neder landse kapitaalmarkt door een lening uit te geven van 20 miljoen nominaal tegen 511 procent met een looptijd van 15 jaar. De Reed Paper Group, zoals de maatschappij kortweg wordt genoemd, behoort met een omzet van 95 miljoen tot de grootste pa pierproducenten en brengt een veelheid van papier- produkten op de markt, waarvan o.a. Kleenex in Nederland niet onbekend is. De maatschappij werd opgericht in 1903 en startte als een kleine fabriek voor krantepapier, waarvan de snelste groei kwam na de tweede wereldoorlog, toen ook dit bedrijf overging tot een grotere sprei ding in de gevoerde artikelen, waardoor ook board en allerlei soorten verpakkingsmateriaal werden op genomen in het assortiment. De huidige geldvrager is de moedermaatschappij van ongeveer 20 onderne mingen, die werkzaam zijn in het Verenigd Konink rijk. De overzeese belangen liggen in Canada, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Noorwegen en Italië. Tot de omzet, die in de laatste 10 jaar verviervoudigd werd, droeg verpakkingsmateriaal met 50 procent bij, het krantepapier nam 24 procent voor haar rekening terwijl de rest bestond uit o.a. verkoop van druk papier en pulp. Hieruit blijkt de nauwe samenhang van de verkopen van de maatschappij met de con- sumentenbestedingen. Daar deze lening de eerste Engelse industriële lening is in Nederland, ging de belangstelling op de beurs in de eerste plaats uit naar de garanties voor Neder landse kopers van deze obliga ties. Het prospectus vermeldt, dat de rente ruim zeven maal wordt gedekt, zowel door de winst over het boekjaar eindi gend per 31-3-1962 als door de gemiddelde winst over de af gelopen drie jaar. Door de toe stemming van de Engelse trea sury is ook een overmaken van de interest naar Nederland steeds gegarandeerd en de onderhavige lening, die wordt uitgegeven tegen 100 procent, moet dan ook weer als zeer solide worden beschouwd. W aarschuwingen Dat de soliditeit echter een betrekkelijk begrip Is toont de jongste ontwikkeling in Duitsland. Daar waarschuwt Erhardt voortdurend tot maat houden bij de economische ontwikkeling. Deze waarschu wing gaat deze week gepaard met vuurwerk door het aanvragen van surceance van betaling van een gro te Duitse scheepswerf, die in financiële moeilijkhe den is geraakt. Deze bekendmaking, die het Willy H. Schlieker con cern betreft, sloeg in als een bom, omdat algemeen deze na de oorlog snel groeiende commanditaire ven nootschap zeer rationeel werkte en het merkwaar dige is, dat de meest rationele afdeling, 'n scheeps werf met een orderportefeuille van dm 200 miljoen door liquiditeitsmoeilijkheden de aanleiding van de moeilijkheden is. Voor het aantrekken van de or ders moest de werf lange kredieten verstrekken die werden gedekt door de winsten uit de andere afdelingen van het concern, o.a. 'n grote staalhan- del en 2 walserijen. Met de snelle groei van het Wirtschafswunder ging alles goed, omdat ieder cre- diet gedekt werd door de winsten op volgende trans acties, maar dit kettingsysteem faalt, als er enige stagnatie gaat optreden in de ontwikkeling, wat nu dan het geval is. Na het failliet verklaren van de Borgwardfabrieken is deze tweede waarschuwing van groter kracht dan woorden en het is te hopen dat hierdoor in de bondsrepubliek wat bezinning optreedt om de verkregen posities te consolideren, teneinde het land verschoond te houden van verde re moeilijkheden, die niet alleen voor de betrokkenen nadeel opleveren, maar daarnaast het gevaar van werkeloosheid voor de betrokken arbeiders ople veren. kan 't wenden of keren het ene is het gevolg van het andere en dat andere is in deze kwestie niét weg te cijferen! Maar toen wist 2/3 van de Kamer het beter! Arm Indo nesië! Arm Nieuw-Guinea! Arme Papoea's!! Breda d. (Advertentie) Voor Dax zijn pl.m, 4500 duiven inge- korfd. Dat zijn er vijftienhonderd meer dan verleden jaar. Ook is er straf op door „gepeerd". Wie zullen de gelukki gen zyn? Momenteel is het geen soort van weer. Doch na regen komt zonne schijn. Mocht het gebeuren dat u een vroege duif pakt en inlichtingen wenst over andere vroege, bel dan 01600-30478 en wy zullen zien hoe de boeken staan. In België zitten de mannen in de mand voor Perigueux. Een der laatste schone concoursen van het aan evenementen zo rijk seizoen. Tevens een die de beslissing brengen kan inzake de nationale en inter provinciale kampioenschappen. Mr. van Tuyn te Antwerpen belde mij en vertelde dat hij zijn gevreesde „Peri gueux", de beste duif van België, mee had. Dat hij geen schrik had van de Vlaanders. En dat hij er patatten op had staan. Nu, ik kan mij dat levendig voorstel len. Als ge de beste duif van België kunt inzetten in de beste conditie, van wie moet ge dan nog schrik hebben? Die „Perigueux" vliegt l»ij alle weder; hij pakt de kop bij een baarlijke zonnebrand en.. vliegt los vooruit in mist en regen. Wij zijn eens kurieus hoe deze machtige klepper zich uit de slag zal trekken op dit laatste concours van de duizend-dui zend specialisten der eendagse fond. Voor het kampioenschap van West- Vlaanderen gaat de strijd tussen Robert Tanghe te Roeselare, Gerard Vanhee te Wervik en Vandenbroucke-De Weerd te Wielsbeke. Wij zullen spoedig weten wie de bl. b heeft. In de Z.N.B. werd met de jonge gastjes Neufvilles gevlogen. In de Bredase Bond waren er 3634 ingezet en het was de water vlugge Jan de Kort die als eerste over de eindmeet suisde, Ries Lambregts met een half wiel kloppende. Jan vliegt met de zuivere soort Janssen van Aren- donk, waar ook zijn broer Koos in UI- venhout zovele successen mee oogst. 1 Jan de Kort voornoemd, 2 Ries Lam bregts, 3 G. van Alphen, 4 J. Verstrae- ten, 5 A. Quaaitaal, 6 Gebr. Francken, 7 A. Maat, 8 en 18 Jo Hermus (niet van de poes), 9 A.H. Machielsen, 10 A. van Gerven, li Fr. Zijlmans, 12 J.C. van Ger ven, 13 J. de Rooij, 14 B.J. Vrins, 15 J. van Nispen, 16 J. Hakkens, 17 A. Broek aart, 19 Ant. Joosen, 20 A. van de Ven, 21 en 22 A.P. Roovers, 23 L.A. Verheijen, 24 C. Kok, 25 P. Clerckx, 26 Gebr. Schuur- mans, 27 J. Dirven, 28 M. Machielsen, 29 M. Pellenaars en 30 A.M. van Steen enz. Serie 1 is voor J. Verstraeten met 4e prijs, serie 2 voor de grote kampioen J. Hermus met 8e en 18e; bovendien zijn twee k-duiven, hoe krijgt hij ze zo gepakt! In de C.C. Ulvenhout deed G. de Rooij uiterst lillek, hij dreigde zelfs heel het zaakje kort en klein te slaan: 1 en 7 Jan Antonissen, 2 3 en 4 G. de Rooij, 5 Gebr, Grauwmans, 6 en 10 Dré Antonisen, 8 H. van de Velden, 9 Jac. de Kort, enz. De Bredase Zaterdagvliegers vlogen Bordeaux: 1 C. van Achterberg. 2 A. Roks, 3 G. Zieltjens, 4 B. de Ruyter, 5 M. Kapitein, 6 M. Remie, 7 en 9 Koos van Dongen en 8 J.A. Mol, enz. Op Vilvoorden was de uitslag van deze kam pioenen als volgt: 1 en 4 A. Hofkens, 2 en 7 L.A. van Beek, 3 en 5 A. Teurlings 6 J.A. Mol, 8 11 13 en 13 C. Roks, 9 J. Schouten, 10 en 12 Willem Hens, enz. De Vredesduif te Willebrord: 1 3 en 7 A.G. Sprenkels, 2 Fr. de Kok, 4 5 6 9 11 en 13 P. de Kok, 8 en 10 A. Halberstadt, enz. Geertruidenberg zat met 420 duiven in de strijd: 1 J. van der Pol, 2 en 10 M.A. Swaap, 3 P. Eykman, 4 G. Merriënboer, 5 en 6 C. Oudzegel. 7 H. Ypelaar, 8 A. de Vries en 9 J. van de Kieboom, enz. Op de Made was het ook niet misselijk. Hier was A. van Schendel er mee weg. zijn duif viel als een pataat uit de lucht en dat was nodig ook want die van Sins en De Been (wint fiets) zaten er boets boven op. 1 A.C. van Schendel, 2 A.J. Sins, 3 P. de Been, 4 en 12 de grote crack H. van Helmond, 5 B. van der Vaart, 6 A. Damen, 7 C. van Bragt, 8 B. Heere, 9 A. van de Ven en 10 H. van Oosterhout. Al deze wakkere mannen die niet zitten te slapen onze hartelijke gelukwensen. In Dongen vlogen er op Neufvilles maar liefst 943 duiven en de uitslag was als volgt: 1 H. Klis, 2 3 en 10 J. Theeuwes, 4 A. Vissers, 5 en 6 A. Trommelen, 7 W. Stubbe, 8 M. van der Vorst, 9 W. de Bont, 11 A. van Hoof, 12 W. Spran- gers, 13 M. Rams, 14 W. van Wanrooij en 15 J. van der Zanden. Verenigde Bergse Krabben op Neufvil les, in concours 2071 duiven: 1 en 7 C Becht, 2 C. Adriaansen, 3 Chr. de Kok, 4 J. Nuyts, 5 A. Schouteren, 6 P. Brok, 8 M. Becht, 9 D. Linders, 10 Chr. Alle man, 11 Jac. van Rijswijk, 12 en 15 F. Geers, 13 Ant. Sebregts, 14 Adr. Nuijten, 16 Adr. Verduit, 17 Jac. de Waal, 18 J. Nuitermans, 20 J. Weischot, enz. En dan hebben we hier De Zwaluw te Steenbergen: 1 en 4 Th. Kemperman, 2 Chr. van den Berg, 3 Pooters-Crusio, 5 P. van Agtmaal, 6 Ant. Bolders, 7 T. Baartmans, 8 P. de Bruyn, 9 J. Damen en 10 J. Verboven, enz. De Vliegsport: 1 F. Adriaansen, 2 A. Blommerde, 3 Jan de Ron, 4 M. Slok kers, 5 Gebr. van Giels, 6 J. Schouteren, 7 P. Sebregts, 8 Jac. van Agtmaal, 9 C. van Bergen en 10 M. van Agtmaal, enz. In Dinteloord was het ook weer van dik hout zaagt men planken op Neuf villes (664 duiven): 1 C. Ewijk, 2 H. Pietjouw, 3 C. van Saarloos, 4 J. Cop- pens, 5 en 6 A. van Wezel, 7 P. Beze- mer, 8 W. Geilings, 9 M. Bierkens en 10 D. Bolluyt en zonen. De Zeeuw te Goes op Neufvilles: 1 M. van Luyk, 2 L. Baart, 3 4 en 5 De Witte- Balvers, 6 en 10 P. Schrijver, 7 8 en 9 P. Amperse. De oude leeuw Kuzee pakt 14 18 20 enz. Nagekomen uitslag St. Denis in Con- coursbond Zuid-Beveland met 831 duiven 1 G. van Strien, 2 A. Jongepier, 3 J. van Iwaarden, 4 en 8 W. Jacobusse, 5 M.J. Nelisse, 6 J.H.C. Poley, 7 Joh. Bal, 9 M. Minnaard, 10 M. Pieterse. Konfrater Jef Roelandt schrijft over de kleine zaden: Om hier de bijzonderste te citeren zijn het: lijn-, kool-, kemp- en witzaad. Voor al met kempzaad zijn de duiven te ver wennen, wij zouden wel mogen schrijven te dresseren. Zij passen het best voor nestduiven. Met kempzaad kan men ze rap doen* binnenlopen. Wie met nestduiven speelt zal deze best gans de dag binnenhouden en hen evenals de weduwnaars een of tweemaal per dag laten vliegen met de vlag. Als wanneer men ze daarna binnenroept geeft men fijne zaden, vooral kempzaad. De duiven zullen er rap aan verlekkerd zijn. Naarmate het seizoen vordert mag men er meer van geven. Wij leggen het voed sel gereed in de bakken der weduwman- nen, vooralweer wij hen binnen roepen. Zij weten het spoedig welke versnape ring hen wacht en verliezen geen tijd met binnen springen. 's Avonds geven wij de fijne zaden on geveer een uur na de gewone mengeling. Nooit kempzaad geven voor het andere eten. Want het zijn lekkerbekken en zij zijn gauw verwend. Juist hierom nooit te veel klein zaad geven. Allemaal goeie. DEN BRUINEN. ,1 Na de recente algemene koersdaling bieden parti- ,1 cipatiebewijzen A.F. aantrekkelijke groeikansen jj voor uw vermogen. tl Uitkering over het afgelopen boekjaar f 65.-. 3 Beurskoers ca f1200.- per >/i coupure. ,1 Ook verkrijgbaar in en »/u fracties. J Dagelijks ter beurze genoteerd Een voormalige korporaal van het Duitse leger die in de voet stappen van een berucht voorgan ger treedt is op het ogenblik bezig naam te maken in de Duitse poli tiek aan de communistische zijde van de Berlijnse muur. De man is Willi Stoph, waarnemend premier van Oost-Duitsland en naast partijleider Walter Ulbricht de machtig ste man in de Sovjet-zone. Stoph is Oost-Duitslands figuur op de achtergrond. Over zijn verleden is wei- mg bekend en niemand schijnt te weten waar hij tijdens de oorlogsjaren gezeten heeft voordat hij in 1945 opdook om de machtige positie als hoofd van het mi nisterie van economische zaken in Pankov op zich te nemen. 48-jarige Oostduitse leider sloot zich op 14-jarige leeftijd aan bij de communistische jeugdbeweging. Hij diende in het nazileger en klom van sol daat op tot korporaal. Westerse waarnemers veronderstellen dat Stoph een van de willekeurig aan gezochte Duitsers is die door Stalin naar de door het Russen bezette Oost-Duits land werden gestuurd. In het westen noch in Oost-Duitsland zelf kon men nadere inlichtingen over hem krijgen. Deze geheimzinnigheid is in de communistische beweging normaal, maar wat Stoph betreft, is ze meer dan ongewoon. Stophs officiële Oostduitse biografie uit de aren 1933/45 verhaalt slechts over „illegale anti-fascistische activitei ten". Wanneer men hierop mag afgaan zou hij in het leger van het begin van de oorlog tot 1942, toen hij in verschei dene artillerie-eenheden had gediend, on dergronds werk hebben verricht. In 1942 verloor men hem uit het oog. Enkele kringen zijn van mening dat hij door de Russen werd gevangen genomen. Anderen zeggen weer dat hij ondergedo ken was en op deze manier in Rusland terechtgekomen Zijn loopbaan na de oorlog hangt nauw samen met die van Ulbricht en het schijnt dat de communistische partijlei der veel voor hem gedaan heeft. Zoals Ulbricht is Stoph onbewogen, zonder gevoel voor humor, stijf en hou terig in zijn verschijning in het openbaar Hij heeft enkele van de belangrijkste posten in het Oostduitse regime bekleed: minister van binnenlandse zaken, minis ter van defensie, waarnemend bevelheb ber van de strijdkrachten van de landen van het Warschau-pact en minister van economische zaken. Verleden maand werd hij benoemd tot waarnemend premier. Wanneer Otto Grotewohl overlijdt of zich terugtrekt maakt Stoph grote kans hem op te vol gen.

de Stem | 1962 | | pagina 9