Wanneer zullen onze aan onse 'kur gekhpt jongens terugkomen... ZIN IN IETS ^proef rit tooo ha Fanta... 't smaakt fantastisch ONZE PUZZEL ZEVEN STEMMEN, EEN GELUID: Een verre oorlog heeft Laten we er toch geen levens aan wagen maak met de 11 Dure welfare Veelzeggend Ongerust Zondagskind ,Als gekken" Tweemaal afscheid Opgewekt Geen „mauwer" Perspectief Muisjes Joods meisje werd opnieuw gemolesteerd OPLOSSING 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 JULI 1962 (Advertentie) (Van onze redacteur) De wereld leeft zogenaamd in vrede. Maar bij duizenden Neder landse gezinnen heeft niettemin de oorlog aan de deur geklojt. Een verre, vreemde oorlog. Misschien wel de vreemdste in onze geschie denis. In Nieuw-Guinea strijden Nederlandse jongens tegen leeftijd genoten uit Indonesië, om voor een volk dat grotendeels nog in het stenen tijdperk leeft, het zelfbeschikkingsrecht te verwerkelijken. Op de oorzaken en doeleinden van deze verre oorlog wil ik niet ingaan. De meeste Nederlanders is de hele kwestie Nieuw-Guinea vreemd en zelfs vijandig. Maar niettemin bemoeit die verre oorlog zich met ons. Rond vele Nederlandse huizen waart het spook van de angst. Om te weten wat dit betekent moet men spreken 'met de verwanten van onze militairen op Nieuw-Guinea. Dan begrijpt ge opeens, dat elke oorlog ook deze zielige post-koloniale operette oorlog een vreselijk ding is. één van de vele die Bas aan zijn ouders en aan zijn baas (hij werkte op een tuinderij waar hij als kind des huizes wordt beschouwd) schrijft. Nu is dit geen ach-en-wee-relaas. Op een dag ben ik bij zeven gezinnen, wonend in ons gehele verspreidingsge bied en van zeer verscheiden gehalte, op bezoek gegaan. Van al die gezin nen zit een zoon of een broer in Nieuw- Guinea. ,,Hoe vindt hij het daar en wat denkt u er zelf van?", luidde mijn stereotiepe vraag. De antwoorden wa ren soms onthutsend openhartig. En ook wcleens laconiek. Maar op een be paald punt stemden de meningen tref fend overeen. Doch dat moet u zelf le zen. ze ons zien beginnen ze te schieten als gekken en proberen er dan vandoor te gaan, ondanks het hopeloze van hun toestand. Ze zijn als de dood voor ons en ze beschouwen ons als een stel beesten, die hen meteen van kant ma ken en zo is het voor ons ontzettend moeilijk. Trouwens, dit alles staat me erg tegen en ik kan echt het einde en het nut van deze kwestie niet inzien..." Als je de brieven leest die Ad Ki- burg. korporaal der mariniers met standplaats Manokwari aan zijn broer in Breda schrijft, dan hou je een indruk «over van een hard en span nend" feitenrelaas. Ad Kiburg is geen En wat vindt zijn broer Piet, aan wie hij dit schrijft, ervan? ,,Ik snap er niks van", zegt deze. „Waarom moe ten die jongens daar dienen als we het toch niet kunnen houden, dat Nieuw- Guinea? En waarom moeten die jon gens zoveel tekort komen? Ik vind het maar veelzeggend, dat mijn broer nu schrijft dat hij een ontberingstoeslag krijgt. En lees eens wat ze daar moe ten betalen voor allerlei dingen. Een pakje zware shag; f 1,65, een pakje si garetten: f 1,75, een flesje bier of cola: f 1,30,-. Nu is mijn broer korpo raal en die krijgt dus een groter trak tement. Maar een soldaat, die het met veel minder moet doen, betaalt dezelfde prijzen. Kan dat nou echt niet anders? Ik word er naar van als ik lees hoeveel Ad verwacht van het thuisfront, waarvan prins Bernhard pas voorzitter geworden is. „We krij gen het nu vast wel beter", schrijft hij. Ik help het hem hopen, al snap ik niet waarom zulke jongens hun hoop op het thuisfront moeten stellen. Ze zijn toch niet door het thuisfront weg gestuurd? Ik ben misschien bevooroordeeld, omdat mijn broer daar ziet, maar zo als de zaken staan zou ik zeggen: Waag er toch geen mensenlevens aan, Nederlandse of Indonesische. „We zitten nu niet meer in de ka zerne, maar in tampatjes. (Verspreide huizen, waar iedere soldaat zijn eigen appartementje inricht). Van de para's merken we gelukkig niet veel, maar laatst hebben ze toch de banden van de jeep van een kapitein lek gescho ten. Ik sta ook weieens op wacht. Je moet eerst aan de geluiden wennen, want er zijn hier hagedissen van een meter groot." Ergens, aan het slot van de brief lees je: ,,Als dit voorbij is zien ze me nooit meer in de tropen!" Verder geen klacht. Bastiaans moeder weet intussen wel wat eraan schort. In het begin schreef Bas dat er voor zijn hele onderdeel maar één monopolie-spel was. Me vrouw Knaap stuurde prompt een pakket met gezelschapsspellen over. De PTT honoreerde dit stukje welfare- werk door f 42.- vrachtkosten te bere kenen. Zij had het pakket wel per zee post kunnen sturen, maar dan zou de zending nu nog onderweg zijn. De ver veling wacht zolang niet. „Over de hoge prijzen voor sigaretten e.d. klaagt Bastiaan niet", zegt zijn moe der. ,,Wel schrijft hij dat ze van slechte kwaliteit zijn." Op mijn vraag wat zij zelf van de kwestie-Nieuw-Guinea vindt zegt ZÜ: ,,Toen indertijd de jongens hier uit Raamsdonk naar Indië werden ge stuurd waren onze kinderen nog klein. En onwillekeurig denk je: ,,Ons over komt dat, de hemel zij dank niet. En nu is het toch gebeurd. Wij hebben er heus wel weet van. En je leest van alles in de kranten. Ze lijken het wel nooit eens te zullen worden. Als u het mij vraagt zit Rusland erachter." AD KIBURG: dit alles staat me tegen mooischrijver en nog veel minder een knaap die aan zelfbeklag lijdt. „We zouden overgeplaatst worden maar opeens brak er een dysente- rie-epidemie uit. Gelukkig ben ik er vrij van gebleven, maar onze overplaatsing werd uitgesteld." En even verder: Ik heb een tijd niet kunnen schrijven want ik lag in de ziekenboeg met een gekneusde duim en een hersenschuddingDat gebeurde toen ik bij het oversteken van een kali (rivier) in een stroom versnelling terechtkwam en viel Ik heb het maar niet naar huis geschreven, want mama is toch al zo ongerust nu ik hier zit. Frans Oomen uit Oosterhout mogen wij als een zondagskind beschouwen. Deze begaafde jongen (21 jaar. met de onderwijshoofdakte in zijn zak) is op 16 juni per vliegtuig naar Curacao In andere brieven vertelt Ad over de talrijke overplaatsingen waaraan hij als marinier blootstaat. ^En dan opeens weer zo'n regeltje: ,,In novem ber ben ik weer thuis". In elke brief komt dat terug. „De para's bezorgen ons veel last", schrijft hij, „want tegen ons blijven ze vechten. Aan de landmacht willen ze zich nog wel overgeven, maar zo gauw (Advertentie) u m b FRANS OOMEN: voor hem maar vier dagen. .vertrokken, om vandaar met de Zui derkruis naar Nieuw-Guinea te varen. Over een stevige zes weken hoopt hij weer thuis te zijn. Hij is dan precies vier dagen in Nieuw-Guinea geweest. Frans Oomen vaart namelijk als ad ministrateur op het troepenschip mee. Hij is destijds uitgekozen en toen zijn maats hoorden dat Frans alleen maar deelnemer aan een soort toeristenreis zou zijn, wilden zij opeens allemaal zijn baantje overnemen. ,,Ik schrok ontzettend toen Frans kwam vertellen dat hü naar Nieuw- Guinea zou gaan", zegt zün moeder. „En ik was er niks gerust op, toen hij zei: ik maak alleen maar een retour- reisje, moeder!" Maar later heeft hy dat zwart-op-wit gekregen en nu vind ik het niet zo erg meer. Maar je hebt ze toch liever thuis, nietwaar? Wat ik van dat Nieuw-Guineavraag- sluk vindt? We verliezen het zo zeker als iets. Laten we het dan asjeblieft zonder bloedvergieten proberen kwijt te raken". De moeder van Bas tiaan Knaap, wo nend in Raams- donk-dorp, liet mij de foto's van haar zoon zien. Zelfs een pasfoto stond in een zilveren lijstje en Bastiaans brieven (iedere week één) worden gekoesterd als documenten van onbetaalbare waar de. Dat zijn ze ook. Op 30 maart brach- BAST. KNAAP ten vader en moe der Knaap eerst hun zoon Adriaan naar Schiphol. Adri- aan is naar Canada geëmigreerd. De zelfde avond wuifden zij Bastiaan vaarwel. Eigenlijk klaagt Bastiaans moeder niet. „Ik zou zo graag een landkaart van Nieuw-Guinea hebben, om te zien waar onze Bas precies zit", zegt zij, „maar die dingen schijnen hier niet te koop te zijn. Bas zit in Kaimana, waar toen zo gevochten is." Daar komt een brief uit de kast GEERT KEY En nu zit die jongen zich in de rim- boe te vervelen. Zij krijgen amper be- hoorlijk te eten. Zijn vrienden hier hebben laatst een pakket voor hem klaargemaakt met wel 10 kilo etens waren erin. Maar vertelt u me eens: mag dat nou nodig zijn? Ze sturen die jongens de rimboe in op een ontbijt van brood met muisjes! Geert zit in Sorong en naar hij schrijft is daar to taal geen amusement. Ja, hü fotografeert nu. Voor hü wegging is hier in de straat een col lecte gehouden. Ze kregen meer dan honderd gulden bü elkaar. Dat was nog nooit vertoond. Maar iedereen mag Geert dan ook graag. Ze hebben BAS GIELIS: niet slecht getroffen toen een fototoestel, een kerkboek en een rozenkrans voor hem gekocht en er was nog geld over. prachtig!" Dat is toch Kees Oors, 19 jaar, afkomstig uit Zevenbergen, schrijft zijn familie uit sluitend opgewekte brieven. De stem ming thuis is dan ook prima, al geeft Kees' moeder toe dat haar man er allesbehalve mee ingenomen is dat ze Kees zo dringend bij de verbindings dienst in Nieuw-Guinea wilden hebben. Kees zit in Fak-Fak en hij is 19 de cember uit Nederland vertrokken. Zijn prachtige baan bij de Ned. Handelmij. moest hij opgeven, „maar Kees wou Vader Key stuurt iedere week de sportkrant op. ..Daar is-ie gek op", zegt hij. „Wat ik van Nieuw-Guinea vind?" Opruimen, en wel zo gauw mo gelijk! Geert is geen mauwer, maar als ik lees hoe dat daar toegaat dan zeg ik: stel daarvoor toch geen men senlevens in de waagschaal!" Bas Gielis uit Roosendaal die nu in Hollandia zit hoort "Vaak de stem men van zijn ouders. Dat heeft hij te danken aan zijn stadgenoot, de heer Verbaeten, die een geluidsbanden actie op poten heeft gezet. Tussen de jongens in Nieuw-Guinea en hun ver wanten in Roosendaal wórdt een echt „praatverkeer" onderhouden en dat is intiemer dan welke correspondentie ook. „Bas heeft het niet slecht getrof fen", zegt zijn moeder dankbaar. „Hij staat aan de tekentafel bij de genie. Er zijn twee bazen, kapiteins, en die vechten gewoon om hem. Iedere maandag hebben wij post van Bas en dat is heerlijk. Hij vertelt over Hol landia, waar hij nu zit. Ik hoop dat daar nooit iets zal gebeuren." Glimlachend vertelt mevrouw Gielis, dat haar zoon nu liver rijst dan aard appelen lust. „Dat zal wat worden als hij thuis komt." op de toekomst. De berichten zün zo wisselvallig. Ik geloof stellig dat Rus land erachter zit. Indonesië krijgt mij een beetje teveel hulp van de Russen Die zaak kon anders toch zo afgewik keld zyn?" En dan ook hier, de opmerking die ik overal hoorde: „Wij leven op de post". Hollandia, waar Bas nu zit, biedt niet veel amusement. Het stadje be staat uit drie straten. Mevrouw Gielis vertelt dit geani meerd, maar toch schiet haar gemoed opeens vol. ,,'t Is m'n oudste moet u weten", excuseert zij zich. In Middelburg spreek ik met de va der van Bram Hamming, die bij de lichte Luwa in Sorong zit. „Er komt gelukkig een beetje orde daar in So rong", zegt Brams vader. „Maar dat het Bram best bevalt kan ik niet zeg gen. Het eten is goed. Ze eten veel Indisch voedsel en dat is wel in orde. Bram is aggregaat-monteur en hij Hoeft niet op patrouille. Wel wachtlo- KEES OORSgoede baan moeten op geven. altijd graag wat van de wereld zien", zegt zijn moeder. „Hij klaagt nooit in zijn brieven. Ik geloof heus wel dat hij zich aardig redden kan en., er is er tenslotte maar Eén die op ons Kees passen moet, nietwaar?" De vader van Geert Key uit Ou- denbosch heeft al- les gedaan om zijn jongen, de aangewezen opvol ger in het aanne- mersbedrijf van de heer Key (68) in Nederland te s houden. „Hij was bij mij in de zaak", zegt deze j weduwnaar. „Ik j kon hem eigenlijk I niet missen, voor al niet nadat mijn I oudste jongen vo- I rig jaar gestorven Ik heb alles gedaan om vrij stelling voor Geert te krijgen; tot de koningin toe ben ik gegaan, maar niks Dit kan dan ook wel als een alge mene conclusie van alle gesprekken gelden: wij leven op de post. De Ne derlandse militairen in Nieuw-Guinea doen dat ook. Wat sommige ouders uit de brieven van hun zoon voorlazen kan ik eenvoudig niet herhalen, om dat het tezeer particulier bezit van de mensen is. Maar vaak schrijft zo'n soldaat, maar een paar jaar ouder dan de jongeluidjes op hun knetteren de bromfietsen die ons „jeugdpro bleem" uitmaken, dingen die hij an ders nooit gezegd z.ou hebben. Van die grote afstand zien zij het ouderlijk huis in een nieuw perspectief en om gekeerd begrijpen veel ouders opeens hoe diep hun liefde voor zo'n jongen zit dieper dan zij ooit voor moge lijk hadden gehouden. Dat is: leven op de post. Nieuw le ven vinden in de post. Liefde is egocentrisch van nature. Geen enkele van alle familieleden die ik gesproken heb, Hanteerde het ar gument, dat wij dë Indonesiërs ginds terugslaan om de Papoea's, veel later misschien, een beter bestaan te ver schaffen. Deze reeks gesprekken met ouders was (gelukkig) geen steekproef, welke een politiek argument moet op- leveren. Het was niet meer dan een Uq Kussen schets in de periferie van die verre oorlog. Misschien dat op dit moment een Indonesisch journalist op Java aan de deuren klopt om de ouders van para's te interviewen. Zouden de Javaanse moeders daarbij anders reageren dan de Nederlandse? Wie daarop even doordenkt vindt geen haat meer in zijn hart. BRAM HAMMING: lelijke gezichten van de Nederlanders. Pen natuurlijk. En wat hem zo opvalt: de Papoea's daar in Sorong zijn ont zettend vriendelijk tegen onze jon gens, maar van de Nederlanders krij gen ze lelijke gezichten..." De héér Hamming weet, dat zijn zoon niet in zeven sloten tegelijk zal lopen. „Maar ik hen toch niet gerust Op 21 juni werd de 21-jarige joodse medische studente Graciela Sirotq in Buenos Aires gemolesteerd. Donderdagavond is dit meisje opnieuw zijn in Argentinië 40 gevallen van anti- tisme. Vier mannen hebben haar en haar moeder geschopt en geslagen. Dit jaar zijn in Argentinië 40 gevallen van ait- semitisme gemeld. Inmiddels is de rassenhaat overgeslagen naar Montevideo in Uruguay. Hier droe gen de incidenten ten dele een politiek karakter. Nationalisten hebben links ele menten aangevallen en hen hakenkruisen in de benen gesneden. Op hun beurt heb ben communisten het hamer-en-sikkel teken gesneden in de benen van tegen standers. De autoriteiten hebben een on derzoek gelast. 'n Fles vól frisse levensvreugd. Glazen vól tintelende zonnig heid voor vrolijke, levensblije mensen. Fanta is heerlijk en helder. Fanta is dauw-fris voor dorstige kelen. Mensen die Ha! tegen het leven zeggen, drinken heerlijke Fanta! Erkend bottelaar van Fanta" en „Coca-Cola": Bottel maatschappij „Dongen" N.V. Dongen - Hoge Ham 144 - Tel. 01623-2128 HORIZONTAAL: 1 eu, 3 gala, 6 daan, 9 si, 11 tw.ee, 13 alarm, 15 arie, 17 spar 18 peru, 19 nota, 20 vrede, 23 wind, 24 klei, 26 olga, 28 kreta, 31 bon, 33 oline 37 aar, 38 ps, 40 dm, 41 ets, 42 ko, 43 leger, 44 dd, 45 vee, 47 ja, 48 aa, 50 eli, 53 serre, 55 rek, 57 tiran, 59 etui 61 even 63 truc, 65 larie, 67 goal, 70 sela, 71 tram' 72 raap, 74 armee, 77 naar, 79 nu, 80 tand, 81 brug, 82 md. VERTICAAL: 1 eton, 2 uw, 3 gepakt, t ■ar,^.e', 5jal' 6 dr' 7 amPel. 8 narwal, 9 Si, 10 leed, 12 est, 14 are, 16 rui, 21 rib, 22 don, 25 lap, 27 gom, 28 ka, 29 ra, 30 orgie' 34 ieder. 35 nt, 36 es, 39 sla, 40 dra, 45 vs, 46 ee, 47 jet, 49 ate, 51 veter, 63 torn, 64 usa, 66 rem, 68 oma, 69 lord, 73 au. 75 rd. 76 eb, 78 am. BREEK UW HOOFD EENS OP EEN HERSENBREKER Voor echte puzzelliefhebbers kan een opgave nooit te moeilijk zijn. Zij genie ten pas echt, wanneer ze moeten wor stelen om de goede oplossing te vinden. Wel, hier krijgen ze dan zo'n mogelijk heid en wel bij onze hersenbreker. Voor hen die met dit soort puzzel nog niet zo op de hoogte zijn en het toch ook eens willen proberen, geven we hier bij de te volgen methode. Net als in een gewoon kruiswoordraadsel komen er horizontaal en verticaal ge wone gangbare woorden of afkortingen in de hokjes te staan. U krijgt echter niet, zoals normaal de gewone omschrij vingen van het betreffende woord dat in de puzzel moet komen te staan, maar een getal. De sleutel voor de oplossing is als volgt U zet alle letters van het alfabet op een rij en geeft ze een num mer. A=l. B2. C=3, enzovoort. De Z is dus 26. Stel dat er een woord van drie letters gevraagd wordt, waarvan ge geven is dat het 380 is. Dit betekent dat het produkt van de getallen die bij de letters van dat woord behoren 380 is. Het gaat er dus om 380 in factoren te ontbinden, zodat we cijfertjes krijgen die ons in staat stellen eert woord van drie letters (gangbaar woord) te vormen, dat tot produkt 380 heeft. Het woord blijkt STA te zijn, volgens de code 19x20x1 380. Het is een moeilijke opgave, dat geven we toe, maar bijzonder leuk van wege de vele mogelijkheden, die ook weer kruiselings moeten kloppen. Een advies! Begin met woorden van weinig letters, dat is het eenvoudigste! De opgave van onze hersenbreker luidt: HORIZONTAAL: 1. 1800; 5. 1995; 8. 10166520; 9. 171; 11. 11; 12. 66500; 14 623700 15. 100800: 17. 195; 18. 90; 19. 100- 20. 68400: 22. 147000; 23. 4560; 25 90- 27. 300; 28. 17336592; 30. 1134; 31. 27000! VERTICAAL: 1. 7182; 2. 65; 3. 352800- 4. 1900; 5. 478800; 6. 7; 7. 3780; 10 7113600- 11. 237600; 13. 63000; 14. 52668; 16 90- 20. 23040; 21. 718200; 22. 3150; 24 50400: 26. 10400; 28. 49; 29. 270. En nu maar aan de slag!

de Stem | 1962 | | pagina 7