Voortzetting besprekingen gewaarborgd Koninklijke archeologen Kansje m op verzoening Algerije Augustus - hondsdagen Blonde Germaan verraste Parijs Plaquette aan boord van de „Oranje" Wat doet Ben Bella? Kernpunt: Tijdschema van overdracht Impasse Nieuw-Guinea niet doorbrokenmaar wel: Soebandrio bij Kennedy Bij steun en a.o.w. Occasion met een luchtje Yorn: slank soepel en hoge taille DAGBLAD VOOR ZEELAND Militairen op N.-Guinea Beperking van verzending van kranten avonda2n3aiV5°nudur. °Pgemaakt Vrijdag" j I DROOG WEER Het Panam-incident Op drie meter gemist 102e JAARGANG No. 24040 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Z,A'i'ERDAG 28 JULI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau vont -u 'teonwso Eüanden: GOES. KlokStraa* 1 telpfoon 6 252 Bureau voor Zepjwsch-Vlaanderen' HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BjjbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 260 QO- TBURG Het ministerie van Defensie heeft zich genoodzaakt gezien de regeling voor het verzenden per luchtpost van dagbladen naar militairen in Nieuw- Guinea te herzien. Van de zijde van het ministerie wordt vernomen, dat de reden hiervoor voornamelijk is het ver- voers. en distributieprobleem. Tot dus verre was de gang van zaken zo, dat een in Nieuw-Guinea verblijvende mili tair de abonnementskosten op zijn krant plus een bedrag van 11,per kwartaal een aandeel in de luchtportokosten betaalde. Deze regeling, gold ook voor in Nederland aanwezige relaties van de militair (familieleden, thuisfronten e.d.) die de militair een abonnement op een krant schonken. Het bedrag van 11, per kwartaal aan luchtportokosten was bij lange na niet voldoende. Het rijk legde daar ongeveer 150,per jaar per abonnement bij. Voornamelijk doordat de stroom van kianten (ruim 800) te groot werd is eon vervoers- en een distributieprobleem ontstaan. Het ministerie heeftnu het besluit ge nomen de tot dusverre bestaande rege ling alleen nog te laten gelden voor militairen in Nieuw-Guinea. Alleen zij kunnen dus nog zich abonneren op een krant en die krant dan per luchtpost ontvangen tegen betaling van abonne mentskosten en het aandeel in de lucht portokosten van 11,per kwartaal. Dv. regeling geldt niet meer voor familieleden, thuisfronten, enz. HET WAS gisteren de warmste dag sinds jaren in Zuid-Slavië. In het gehele land varieerden de temperaturen tussen 30 en ruim 40 graden Celsius in de schaduw. De Nederlands-Indonesische besprekingen over Nieuw-Guinea zullen worden voortgezet, zelfs als dr. Soebandrio vandaag naar Djakarta zou vertrekken. Het is zeer waarschijnlijk overigens, dat zijn vertrek "niet twee of drie dagen wordt uitgesteld. Een regeling is getroffen opdat „een andere Indonesische functio naris", in dit geval de vaste onderhandelaar Adam Malik, dr. Soebandrio eventueel zal vervangen. De woordvoerder van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft in dit verband gezegd: ,,Wij menen te weten dat de besprekingen die een vreedzame oplossing van het conflict beogen, voortduren en zullen voortduren". Naties vroeg men zich af of Oe Thant besprekingen zou voeren over mogelijke wijzigingen in de door de heer Bunker voorgestelde formule voor de bestuursover dracht van Westelijk Nieuw-Gui- In New-York had de secretaris generaal der Ver. Naties Oe Thant intussen een regeling getroffen voor afzonderlijke gesprekken met dr. Soebandrio en de heer Bunker In het hoofdkwartier van de Ver. nea. De Nederlanders houden er aan vast dat de V.N. een vol jaar het bestuur over Nederlands Nieuw-Guinea zullen uitoefenen, terwijl de Indonesiërs wensen zoals eerder gemeld dat het be- TE BRUMMEN is gisteren een auto uit de bocht gevlogen. De auto, afkomstig uit Hamburg en op weg naar Noordwijk, moest worden weggesleept. Van de in zittenden werden er drie met ernstige verwondingen overgebracht naar het al gemeen ziekenhuis te Zutphen. DE AUSTRALISCHE minister van lucht vaart, Leslie Bury, heeft op verzoek van premier Robert Menzies zijn ontslag in gediend. Aan deze gebeurtenis ging een meningsverschil over de gevolgen die de Britse toetreding tot de Euromarkt voor Australië zou kunnen hebben vooraf. IN DEN HAAG is gisteren op het depar tement van Defensie een tweetal contrac ten ondertekend, waarin de Fokkerfa brieken als hoofdaannemer van de zgn. Noordgroep voor 700 miljoen gulden de levering werd opgedragen van 350 Lockheed F-104 g Super Starfighters t.b.v. de Koninklijke Luchtmacht en de Duitse luchtmacht, die respectievelijk 95 en 255 toestellen van dit type zullen ontvangen J Weersverwachting van het K.N.M.I. ^r°°u>JVeer met innige perioden en °eJ®lfde middagtemperaturen als Sisteren ofiets hogere. Matige tot zwakke wind uit noordelijke rich-1 l tingen- Vandaag zononder 20.38 uur t onder 18.18 uur. Morgen zon op 4.56 uur zon onder 20.36 uur maan op 2.51 uur onder 19.12 uur. Maandag zon op 4.57 uur maan J op 3.45 uur. J De grote hobby van de leden van de Zweedse koninklijke familie is de archeologie; regelmatig kan men hen bij opgravingen vinden, waarbij zij daadwerkelijk aan het opgravingswerk deelnemen. Op de bijgaande foto zien we koning Gustaaf Adolf, kroonprins Carl Gustaaf en prinses Desirée bij een opgraving in Zuidoost-Zweden; de koning heeft er een wel heel infor meel alpinopetje bij opgezet. De minister van Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. M- A. Klompé, heeft in een bespreking met de vaste commissie voor Maatschappelijk Werk ui' de Tweede Kamer over de positie van de bejaarden die naast de a.o.w.- uitkering ook bijsteun genieten van de gemeente, verklaard, dat een gedeelte lijke wijziging van de armenwet om te voorkomen dat deze bijsteun wordt ge kort, niet goed mogelijk is. Een derge lijke wijziging zou het gehele systeem waarop deze wet is gebaseerd omver werpen. De minister heeft in dit verband ook opgemerkt, dat binnenkort een ont- werp-algemene bijstandwet wordt inge diend. Een groepsregeling voor deze bejaarden achtte de minister niet op portuun, omdat deze op dit ogenblik r.iet het effect van een recht kan heb ben. Bij een groepsregeling wordt het aan de gemeenten overgelaten of zij al dan niet tot uitkeringen willen over gaan. Dit blijkt uit een verslag van werk zaamheden van de vaste commissie voor maatschappelijk werk. Op verzoek van de vaste commissie is er gisteren een bespreking geweest tussen de com missie en de minister. De commissie wilde de mogelijkheden onderzoeken voor een nieuwe regeling ten behoeve van deze bejaarden. Het grootste deel van de commissie zou het liefst een tijdelijke groeps regeling voor bejaarden tot stand zien komen waarbij de gemeentelijke bij steun minder zou kunnen worden, naar mate de a.o.w.-uitkering hoger wordt. stuur reeds per 1 januari 1963 aan hen za! worden overgedragen. De mogelijkheid van het uitstel van vertrek van Soebandrio naar Djakarta is waarschijnlijk te danken aan een ge sprek dat deze Indonesische minister van buitenlandse zaken gisteren met president Kennedy heeft gevoerd. Dat gesprek duurde 35 minuten. Vernomen is, dat de Amerikaan Ells worth Bunker tracht de partijen wat de termijn van overdracht betreft, bij el kaar te brengen. Kennelijk heeft hij steun van hoge Amerikaanse autoritei ten. Van welingelichte zijde is verklaard, dat als men het hier snel eens zou kunnen worden, de V.N. misschien reeds eind augustus of in september 1962 het bestuur zouden kunnen over nemen en zij het gebied dan een jaar later aan Indonesië zouden kunnen overdragen. Het plan-Bunker laat zich wel in dier voege interpreteren. Kern punt van gans de onderhandelingen is dus het tijdschema voor de overdracht van het gezag- De Nieuw-Guinea-raad is gisteren van zijn agenda afgeweken en heeft achter gesloten deuren de evacuatie en de politieke ontwikkeling van het Nieuw- Guinea-vraagstuk besproken. Naar in tussen in Den Haag wordt vernomen, zal dinsdag aanstaande een begin wor den gemaakt met het vervoer door de lucht van Biak naar Schiphol van vrou wen en kinderen van landsdienaren, die zich voor repatriëring uit Nederlands Nieuw-Guinea hebben aangemeld. Voor het vervoer van de repatrian ten zullen door de K.L.M. twee Super Constellations worden ingezet. De nor male vluchten Biak Schiphol zijn als regel reeds geruime tijd tevoren volge boekt. Men stelt zich voor met één toestel ge regelde vluchten te maken van Biak naar Bangkok en met de andere Constel lation te pendelen tussen Bangkok en Schiphol. Het toestel, dat van Nieuw-Guinea ver. trekt zal een capaciteit kunnen ont wikkelen van rond 1100 personen per weken, het tweede toestel kan om streeks 500 van de passagiers recht streeks doorbrengen naar Amsterdam, de overigen maken vanaf Bangkok ge bruik van de normale lijndiensten van de K.L.M.die deze vlucht 4 maal per week met een DC-8 maakt. Ondanks de verwarring, die door de tegenstrijdige interpretaties over de vrijwillige evacuatie" zijn veroorzaakt, is er gisteren, naast een aantal annule ringen, opnieuw een aantal verzoeken ingediend voor passage naar Nederland- De Zuiderkruis is inmiddels vrijwel volgeboekt Vele Nederlanders in Hollandia ver keren overigens in grote onzekerheid omdat men de opvattingen in Den Haag en Hollandia over het karakter van de maatregelen om Nederlandse vrouwen en kinderen uit Nieuw-Guinea te laten vertrekken als sterk van elkaar afwij kend beschouwt. Overal kan de klacht wo~den gehoord, dat men niet weet waar men aan toe is en dat de toch al moeilijke beslissing om gezinsleden naar Nederland vooruit te zenden daardoor nog zwaarder te nemen valt. Hoewel ook in Hollandia van het be gin af de nadruk is gelegd op de vrij willigheid van de evacuatie van gezin nen heeft men algemeen de indruk dat er daarbij naar wordt gestreefd om in een bepaalde termijn zoveel mogelijk vrouwen en kinderen te doen vertrekken. Aan boord van de „Oranje" in de ha ven van Amsterdam, is gisteren de plaquette onthuld, welke het konink lijk paar heeft aangeboden als herin nering van de vaartocht naar IJmui- den tijdens de viering van het zilve ren huwelijksfeest. De plaquette werd onthuld door de ontwerpster, mevr. K. van Rood-Limpers, die hier links op de foto staat. Verder v.l.n.r. kapi tein B.G. Donderdahl, die gisteren zijn eerste reis als gezagvoerder van de „Oranje" begon en mr. J.A.G. Jonck- heer, directielid van de S.M. „Neder land". De officier van Justitie van New- York heeft een onderzoek gelast naar een nieuwe oplichterstechniek in de han del in tweedehandsauto's. Hij heeft sterke aanwijzingen gekregen, dat de handelaren gebruik maken van een spe ciale lak, waarin een „odeur" is ver werkt, die de auto de geur geeft van een nieuwe wagen. Moliamed Khider, de rechterhand van de afgescheiden Alge rijns premier Ben Bella, die gisteren in Algiers aankwam, heeft in de loop van «le dag verklaard, dat hij „een mogelijkheid begint te zien om met de Tlemcen groep tot een vergelijk te komen". Direct na aankomst in Algiers begon Khider met besprekingen o.a. met Lakhdar Ben Tobbal, mi nister van staat in het kabinet van Ben Khedda (door Khider de Tlemcen groep genoemd). Na deze besprekingen zei Khider dat hij ge loofde dat er een vergelijking mo gelijk is. Zijn opmerking werd in Algerije aan- leiding tot voorzichtig optimisme. Eerder op de dag had Tobbal zich ove rigens zeer scherp uitgelaten over de aanval van de troepen van Ben Bella op Constantine, die hij „verraderlijk en lafhartig" noemde. Khider liet op geen enkele wijze blij ken wat voor compromis hij dacht te kunnen bereiken. Het optimisme in Algerije wordt ove rigens zeer getemperd. Algerije wacht in spanning af hoe de situatie zich zal ont wikkelen nu de van het voorlopig be wind afgescheiden vice-premier Ben Bella zijn politiek bureau binnen 24 uur in de hoofdstad denkt te vestigen. Van oudsher heet augustus de vakantiemaand bij uitstek. Maar zo langzamerhand begint wel het besef door te dringen, dat dit meestal helemaal niet het geval is. De laatste jaren heb ben weinig goeds te zien gege ven: augustus 1961 was somber, vrij koud en op de meeste plaat sen tamelijk nat. Ook augustus 1960 was erg somber, erg nat en al weer tamelijk koud. In 1959 liet augustus zich beter ken nen zonnig, droog en een graad te warm. Maar daarvoor waren natte en zeer natte augustusmaanden schering •en inslag. Na de recordzomer van 1947 volgden 1<-. augustusmaanden en daarvan waren er maar liefst elf te nat en negen te koud. Recordhouder is nog steeds augustus 1956 toen het maar 14 graden werd ge middeld, een record in minstens twee en een halve eeuw Maar de gemid deld 19.8 van 1947 was óók een hoogte punt sedert minstens twee honderdvijf tig jaar Weieen bewijs dus voor het feit dat we sedert ongeveer 1940 in een tijdperk van grote afwisseling leven. Misschien een troost voor de komen de maand Het beste is het weer doorgaans tij dens de eerste dekade, de tempera turen liggen dan gemiddeld boven de 17 graden, cn op ongeveer drie dagen valt meer dan 1 mm regen. Op onge veer 2 dagen stijgt de thermometer boven de 25 graden, maar hittegolven zijn zeldzamer dan in juli. Tijdens de tweede decade wordt het dikwijls on vaster. Het temperatuurniveau komt beneden de 17 graden, het aantal zcmerse dagen neemt af, het aantal regendagen neemt toe. Soms kan het al wat herfst worden tijdens regen achtig en winderig weer. Vaak zien we echter tegen het eind van de maand een duidelijk herstel. Dit was vorig jaar b.v. 't geval, toen het na 'n mis lukte zomer van 26 tot 30 augustus zon nig en warm was. Sirius Ieder heeft wel eens van de honds dagen gehoord en meestal denkt men dan aan het weer in de tweede helft van de zomer. De hondsdagen zouden onstuimig, wisselvallig weer brengen met veel regen. Ze zijn zo genoemd omdat de hondsster Sirius dan tegelijk met de zon opkomt. Men Iaat ze meest al duren van 19 juli tot 18 augustus, maar ook wel van 3 juli tot 11 augus tus. De beweringen bevatten zeker een kern van waarheid. Augustus komt de eer toe de hoogste, ooit in ons land waargenomen tempe ratuur, op haar naam te hebben ge- bracht. Op 23 augustus 1944 werd het '"7", te Warnsveld maar eventjes 38,6. In de ln üeze grafiek van augustus ziet Bilt werd eens de 36 graden gehaald, men de gemiddelde etmaaltempera- maar daarvoor moeten we tot 1857 te- tuur en het maandgemiddelde weer- ruggaan. Dichterbij ligt het laagte- spiegeld. re'cord 4 graden te de Bilt in 1956 Gemiddeld zijn er in augustus te de Bilt zes zomerse dagen. Een laagte record bracht 1956 te weten., nul, een hoogterecord 1947 met negentien van deze heerlijke dagen. Vorig jaar bracht het niet verder dan twee en 1960 kon het met één af- Augustusmaanden met minder dan 30 a 40 mm regen zijn hoge uitzonderingen. Normaal worden het er (landelijk) 82 en zelfs veel meer. De jaren 1951, 1953, 1954, 1956, 1957 en 1960 kwamen ruimschoots boven de honderd Wolkbreuken behoren niet tot de zeldzaamheden. Op 11 augustus 1877 viel te Hollum 109 mm op één dag, erger was het op 8 augustus 1918 te Ruinen (117 mm) en op 3 augustus 1948 te Putten (110 mm). Maar bij de naam Voorthuizen lopen alle weerken ners de rillingen over de rug op 3 augustus 1948 plensde daar 208 (twee. honderd acht) mm regen omlaag, ge noeg voor juli en augustus samen. Een maand vol verrassingen staat ons te wachten Dit politiek bureau is, zoals gisteren gemeld, nog niet door de raad van de Algerijnse revolutie goedgekeurd. Ben Bella heeft in dat bureau een meerder heid. De minister van Staat, Hocine Ait Achmed, in de voorlopige Algerijnse re gering van Ben Khedda, is gisteren uit „alle revolutionaire organisaties" getre den. Hij heeft evenwel gezegd militant lid van de FLN het nationale bevrijdings front, te zullen blijven. De FLN is de po litieke partij, die de Algerijnse revo lutie heeft gevoerd. Ait Achmed is in het geheim aangeko men te Parijs, samen met Saad Dahlab, verleden week afgetreden als minister van Buitenlandse Zaken van de voorlo pige regering. Bij Achmed en Dahlab heeft zich gis teren Yazid vervoegd, de minister van Voorlichting van de voorlopige rege ring. Deze laatste zei te geloven, dat de binnenlandse problemen van Algerije op weg waren naar een oplossing in een geest van nationale eenheid. Hoe de toestand zich zal ontwikkelen, is uitermate moeilijk te zeggen. Tegen standers van Ben Bella hebben nl. te Tizi Ouzou in Kabylië een „comité voor verbindingen en de verdediging van de revolutie" opgericht. Doel van dit co mité waarvan o.m. de vice-premiers Mohammed Boediaf en Belkacim Krim lid zijn (beiden heftige tegenstanders van Ben Bella) is „le eenheid van Al gerije te bewerkstelligen, een verenigd bevel van alle zes willaja's te bewerk stelligen en de verkiezing van een na tionale vergadering voor te bereiden". Razzia in Marseille De politie van Marseille heeft giste ren geholpen door de republikeinse gar de, twee wijken van deze stad afgezet en er een razzia gehouden op leden van de OAS. Na de mislukte actie van de OAS Al gerije voor Frankrijk te behouden zijn vele leden van deze geheime en buiten de wet gestelde legerorganisatie in Frankrijk terechtgekomen. In Marseille vooral hebben zoals eerder gemeld die element zich schuldig gemaakt aan bankroof en straatovervallen. Bij de actie waren 600 man van de re publikeinse garde betrokken. (Van onze speciale verslaggeefster) PARIJS, vrijdagavond. Voor de grootste verrassing in de Paryse modeweek heeft een lange blonde Germaan gezorgd, de couturier Yorn. Om half een stroomde de ry nieuwsgierige journalisten en genodigden het modehuis Yorn aan de Champs Elysées binnen. De nog geen 28-jarige Jurgen Michelsen, die, toen hij Dior ver liet, zyn naam veranderde in Yorn, be leefde gisteren de grootste triomf van zijn nog korte carrière. Gelukkig lachend onderging deze adonis alle traditionele omhelzingen en trots poseerde hij met zijn blonde manne quins voor de fotografen. In de gehele collectie vanaf het eerste model, een fel rood ensemble met ploien- rok, tot de laatste avondjapon, toonde do jeugdige modeontwerper aan, dat hij een eigen persoonlijkheid bezit. Het métier leerde hij van Christian Dior maar hij ontwikkelde een eigen stijl. Het silhouet dat Yorn lanceert, is slank en soepel, heeft een hoge taille en daar door ook een hoge, maar onopvallende buste. Alle modellen vertonen ditzelfde silhouet, zij het met kleine variaties. De mannequins met een lichte make-up had den een glinsterend paillet je als schoon- heiasvlekje onder het linker oog. De hoeden, ontworpen door Susanne Vigneron-Yornwaren in zuivere Nefer- titi-stijl. Voor de ensembles zijn er vol gens Yorn drie mogelijkheden korte jasjes met in de rug een cape-effect, zeven-achtste jasjes in de y-lijn, die aangegeven wordt door fijne naden en ten slotte car-jackets in die-vierde leng te De rokken zijn alle recht en reiken net over de knie. Yorn gebruikte opval lend veel violette tinten, o.a. ook voor een tweedtailleur, gegarneerd met een ronde sjaal-kraag en hoed van wit bont. De mantels hebben een hoge taillenaad van waaruit de mantels zonder verdere sluiting open vallen. Crahay: kleurrijk De meest kleurrijke en meest romantische collectie tot nu toe Is de collectie van couturier Jules Crahay, de van oorsprong Belgische ontwerper, van het modehuis Nina Ricci. Hij schiep een silhouet dat doet denken aan de tsarentijd, aan Anna Karenina. Ook hier weer een hoge taille, vooral bij de tailleurs en japonnen. De capu chons zijn aangezet met een rand bont en eindigen op de rug in een punt. Een. kostbare chinchilla-mantel verborg een schattig zwart japonnetje, met een uit zonderlijk diep decolleté. De halslijn is overigens bijzonder laag, wat altijd het geval is bij modehuis Nina Ricci. Man tels, tailleurs en japonnen waren in vrolijke, bijna zomerse tinten vele nuances rood en roze, aqua-blauw, hard groen, bruin en zwart. Laroche: sportief Guy Laroche ziet de vrouw-1963 graag sportief gekleed. Voor haar ont wierp hij de rok-broek in alle moge lijke modellen. Laroche heeft zonder twijfel duizenden .knopen nodig gehad om zijn collectie te voltooien. De modellen kregen vele rijen kleine knoopjes, die de tailleurs het aanzien gaven van een officierstenue en de ja ponnen deed lijken op de togen van geestelijken. De japonnen waren hoog getailleerd en kregen een uitgesneden rug-decolleté. De rokken van de tailleurs begonnen niet normaal in de taille, maar liepen door tot tien centimeter boven de taillelijn, zoals de pantalon van een stierenvechter. De robe-pantalon werd vaak gecombineerd met bijpassende mantel in een hoge, smalle lijn. De avondtoiletten reikten niet tot op de grond, maar tot boven de enkels. De' gezagvoerder van' de Boeing 707 van de Pan American Airways die bo ven Nederland bijna met een militair vliegtuig in botsing was gekomen, heeft gisteren in New York gezegd dat hij „anderhalve seconde of minder" van een botsing af was geweest. Kapitein James B. Magenis voegde er aan toe: ,.lk denk dat mijn vliegtuig het andere met een afstand van ongeveer 10 voet (drie meter) passeerde". De pi loot heeft op Schiphol nadrukkelijk veiw klaard. dat de afstand ongeveer 90 me ter was

de Stem | 1962 | | pagina 1