Jaarlijkse invasie van vliegende vissen op zonnig Zuidzee-eiland NIEUWE FRANSE STRAALJAGER Rusland adverteert met de rede van Kroestjev J Door Amerika's zachtste tabakken Harde dollars voor rode reclame Schadevergoeding van 7,47 miljoen dollar „Spookrit'tram krijgt nasleep Wordt brood duurder? Welkom in de vrije pers 30 juli EEG- landbouw op een keerpunt Gevleugelde draken" maken er jacht op Omroepen menen: Programma's zijn wel goed Orkaan eist vele doden en gewonden Spaanse prof. naar Canarische eilanden verbannen Ander accent Boemerang lm Ier WEBFF i ««HECHT Nieuwe taak voor X-15 BEURS VAN AMSTERDAM Drukte in de oliehoek W MIERLO E\' ZOON DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 JULI 1962 Ieder jaar omstreeks deze tüd berei den de bewoners van het Zuidzee-ei- land Funafuti zich voor op de ontvangst van een invasie van vliegende vissen. De scholen vis vallen omstreeks dit jaargetijde in ware zwermen neer op dit exotische eiland op de achtste zuidelijke breedtegraad. In glijvluchten van dikwijls meer dan 200 meter trachten zij achter de riffen en heuvelbarrières te komen, Want daar liggen de rustige plaatsen waar zij zich verschuilen en waar ze kuitschieten. Slechts een deel der vis sen bereikt deze plekken. Een groot percentage (meer dan 75 pet) maakt „.slechts" een sprong van 50 tot 100 nieter. Hun borstvinnen zijn te klein om de afstand te kunnen overbruggen. De tienduizenden vliegende vissen die in de Zuidzee huizen, wijken ook nimmer van deze gewoonte af. Ieder jaar zoeken zij Funafuti op en de be woners werden zodoende gedwongen maatregelen te nemen om de stormloop van de vissen geen al te nadelige ge volgen te laten hebben. Zo werden alle hutten en nederzettingen aan de kust verder naar het binnenland ver plaatst, omdat de zwermen deze onder hun gewicht verpletterden. Dreigende wolk in de verte Als eerste teken van de bestorming duiken aan de horizon een of meerdere donkere wolken op, slechts enkele me ters boven het water zwevend. Het zijn de visselichamen. die zich etap- pègewijs uit het water verheffen, op weg naar het eiland dat hen lokt. Na een vlucht van 200 meter vallen deze wolken weer in het water terug, doch slechts even later nemen de vissen een nieuwe sprong en naderen op die wij ze tamelijk snel het reeds gewaar- Maandag 30 juli zal in de meest letter lijke zin van het woord een keerpunt betekenen in de geschiedenis van de Europese landbouw. Dan zullen de zes E.E.G.-landen voor een aantal belang rijke produkten (in de sectoren granen, varkensvlees, eieren, gevogelte, groente en fruit) hun ontelbare nationale ver ordeningen en reglementen met contin- genteringen, subsidies e.d. vervangen door een tachtigtal E.E.G.-verordeningen die een uniform stelsel van heffingen voor de gehele Euromarkt invoeren. Deze overschakeling zal niet alleen voor de boeren, consumenten, handel en verwerkende industrie van de zes lid staten van grote betekenis zijn. Wel licht zal achteraf blijken dat de 30e juli van doorslaggevende betekenis was voor de ontwikkeling van de produktie, de afzet en prijsvorming van landbouw- piodukten in de gehele wereld. Dit heeft dr S. L. Mansholt, de Nederlandse vice- voorzitter van de E.E.G.-commissie en als zodanig „architect" van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek, op een persconferentie in Brussel verklaard. Dr. Mansholt is vol goede moed. ,,De goede uitvoering van onze politiek is ge garandeerd", zo zei hij, al verheelde hi' niet dat er in de eerste tijd nog wel ..kinderziekten" kunnen optreden. Bij de opbouw van de E.E.G.-regelingen in de afgelopen maanden is reeds gebleken dat de samenwerking met de nationale regeringen voortreffelijk is en dat is van essentieel belang. Dit rechtvaardigt dc verwachting dat voor eventuele on voorziene moeilijkheden snel in overleg met de nationale diensten in de zes landen oplossingen zullen kunnen wor den gevonden. schuwde eiland. Bij het terugvallen worden grote aantallen van de vlie gende waterbewoners gedood door de scherpe koraalriffen, die het eiland tot ver1 in de omtrek omgeven. Doch het aantal hieraan vastgespietste vissen schrikt de andere niet af. Onafwend baar nadert de zwerm. Dieren op het eiland in actie Niet alleen de bewoners van het pa radijselijke eiland Fuafuti weten heel precies dat de vliegende vissen in aan tocht zijn. Ook de rijke buit verwach tende agamen, reuzenhagedissen met vleugels waarop zij kunnen zweven zien uit naar de komst van de „plaag", Deze hagedissen, door hun sterke gelij kenis ook wel „vliegende draken" ge noemd wonen in groten getale op het eiland. Zij bezitten behalve grote vleu gels, scherpe tanden in de lange bek ken, waarvan een beet dodelijk kan zijn. Ze glijden bliksemsnel door het dichte struikgewas naar de kust en richten onder de „misspringende" vis sen een waar feestmaal aan. Dikwijls echter zijn de „vliegende draken" zo opgewonden over het na deren van de buit, dat zij hun sprong naar de kust verkeerd berekenen en in zee vallen, waar zij ogenblikkelijk verdrinken. De ongeveer een maand durende in- \Tasie van vliegende vissen is voor de bewoners van Funafuti tevens een der voornaamste jachtseizoenen. Dan wa gen dc reuzenhagedissen, die anders hun onderaardse schuilplaatsen en nes ten in de heuvels niet-verlaten, zich zelfs overdag op de stranden. De jacht op de gepantserde hagedissen is be gonnen. Huhl der hagedissen hron van inkomsten. Twee- tot driehonderd neergelegde „vliegende draken" is de doorsnede jaaroogst ten tijde van de visoverval. De huid van de een meter lange vraat zuchtige agamen wordt afgestroopt. Na behandeld te zijn worden bij de leer- inkopers van Nurakita en Santa Cruz goede prijzen gemaakt. Dit is het voor deel in de visinvasie op het Zuidzee- eiland. Wanneer de hoofdmacht van de vliegende vissen op Funafuti neer- duikt, mogen de kinderen niet naar de stranden. Zowel het allesvernieti gende gewicht van de vissen als de levensgevaarlijke agamen zijn daar de grote loerende gevaren. Pas als de laatste grote hagedis is verjaagd of gedood en de vissen in hun broedplaat sen zijn, begint de twee weken duren de grote opruiming van dc zuidelijke kust van Funafuti, die belegd is mpt een tapijt van dode visselijven. Met transportboten worden de dode vissen e n jran de huid ontdane „draken" om dè lifbarrière gevaren en in zee ge worpen. Bij deze actie komt nog een ander dier te pas. Nu echter als helper van de mens. De reigers, die zich bij het aan vliegen der vissenzwerm reeds verze kerd hadden van de lekkerste hapjes en die in duikvlucht op de schoien vissen waren neergestort, zoeken ook nu uit wat van hun gading is. Zij ne men die mee naar hun kleine onbe woonde eilandjes waar zij nestelen. Het Amerikaanse ministerie va,, justitie heeft bekendgemaakt, dat buiten de rechtszaal met General Electric een schikking is getroffen, waarbij de industrie, die zich ge plaatst zag tegenover een geding, aan de Amerikaanse staat 7.47 miljoen dollar zal betalen. Dit is het hoogste bedrag in schadever goeding dat ooit in een anti-trust procedure werd betaald. Tegen Genera! Electric (en andere maatschappijen) was een proces aan- hangig gemaakt wegen prijsafspraken. General Electric maakte gelijktijdig bekend regelingen te zullen treffen met gemeentelijke autoriteiten en particu lieren, voor herstelbetalingen tot een tctaal van tussen de 45 en 60 miljoen do lar Het afbetalen van deze schulden zal uitgespreid worden over enkele jaren. Door deze schikking zal het ministerie eJi aanklachten tegen de maatschappij kunnen laten vallen. De aanklachten waren ingediend tegen 29 maatschap pijen. J,06» destijds de schuldvraag werd behandeld, werden de maatschappijen schuldig bevonden en veroordeeld tot botten die in totaal 1.926.000 dollar be liepen. De vertegenwoordigers van de maatschappijen, die verantwoordelijk waren bevonden voor de prijsafspraken hadden boeten gekregen of gevangenis straffen. Met 18 andere maatschappijen zijn nog onderhandelingen gaande. De schadevergoeding aan de staat zal binnen tien dagen betaald worden. Een van de regeringsdiensten die bij zender voordeel heeft (na uiteraard bij zonder groot nadeel te hebben geleden) ij de Tennessee Valley Authority, die C. 470.000 dollar zal terugontvangen. Twee maanden nadat de eerste vlie gende vis op de stranden is neergeploft, schijnt de tropische zon weer over het gewone tafereel: spelende kinderen op het helle zand van dit wonderschone eiland in de Zuidzee. De federatie van omroepverenigingen heeft de bewering in de pers, als zouden de radio, en tv-programma's niet aan redelijke eisen voldoen, een gemakke lijke wijze van aanvallen genoemd, te meer, daar deze beweringen zelden door bewijzen gestaafd worden. Zij meent, dat het publiek deze uitzendingen wel dege lijk waardeert, maar verzuimt evenzeer bewijzen hiervoor aan te voeren. Indien men terzake van commerciële televisie wil bestuderen in hoeverre de volksver tegenwoordiging de opvattingen van het volk op juiste wijze weergeeft, dan zal men tevoren moeten onderzoeken of er inderdaad een verschil in inzicht tussen volk en parlement bestaat en zelfs wen selijk is. Het Nederlands instituut voor onderzoek van de publieke opinie (Nipo) heeft, zo zegt de federatie, helaas geen aandacht besteed aan het probleem of dit verschil in inzicht aanvaardbaar is, waardoor de waarde van de onderzoe kingen van geringe betekenis is gewor den. Bij de wonderlijke rit, die een onbe mande tramwagen van het Amsterdamse gemeentevervoerbedrijf tengevolge van een fout van een monteur op 2 juli door eendruk stadsdeel maakte, zijn twee mensen gewond geraakt: een bestuurder en een conductrice (van een andere tram). Van getuigen is vernomen, dat de be stuurder twee dagen en de conductrice drie weken tengevolge van opgelopen kwetsuren hun werk niet hebben kun nen verrichten. Aanvankelijk zijn die kwetsuren niet in verband gebracht met deze botsing. Drie dagen nadat de „spookrit" via perspublicaties bekend was geworden, verklaarde de directie van het gemeen tevervoerbedrijf, dat zich „als door een wonder tijdens deze rit noch op de krui singen, noch op de zebrapaden enig ver keer bevond, zodat gelukkig geen per soonlijke ongelukken zijn voorgekomen". De officier van justitie te Amsterdam, mr. W.K. baron Van Dedem, die n.a.v. de perspublicaties ambtshalve een poli tieonderzoek gelastte naar de rit met de onbemande tramwagen, bevestigde des gevraagd, dat pas tijdens, dit onderzoek is gebleken, dat de dolle rit minder goed is afgelopen dan op 5 juli officieel is bekend gemaakt. Hij heeft vorige week het uitvoerige politierapport ontvangen en op grond daarvan een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen de ban dageslijper Th. de B., die verantwoor delijk wordt geacht voor de ongeveer 450 meter lange rit van de onbemande tram. Na dit gerechtelijk vooronderzoek zal mr. Van Dedem beslissen of hij de bandageslijper zal vervolgen wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld (art. 308 wethoek van straf recht). Op het ministerie van economische zaken, is niets bekend van een verhoging van de broodprijs binnen zeer korte tijd. Een verhoging van de broodprijs zou slechts kunnen geschieden, zo zei men, nadat de zogenaamde vooroverleg procedure is gevolgd, hetgeen inhoudt, dat de bakkersorganisaties met de minister van economische zaken over< leg over zulk een verhoging dienen te voeren en van hem daartoe toestemming moeten verkrijgen. De bakkers hebben met de minister nog geen overleg ge pleegd. Wel hebben zij het ministerie gemeld, dat onder invloed van de E-E. G.-bepalingen de Nederlandse meel- en bloemprijzen zullen stijgen. Van andere zijde wordt vernomen, dat onder de nieuwe E-E.G.-bepalingen na 1 augustus geen volledige restitutie van bepaalde heffingen meer zou plaats vinden, hetgeen onder meer zou resul teren in een verhoging van de prijzen per honderd kg van alle soorten bloem met twee gulden, tarwemeel met 3,60 inlandse beschuitbloem met 3,00 en Amerikaanse patentbloem met twaalf gulden. Volgens het ministerie zou het duide lijk in strijd zijn met de te volgen pro cedure, indien de bakkers de broodprij zen zouden verhogen zonder met de minister daarover overleg te hebben ge pleegd. Een hevige orkaan, gepaard gaande aan onweer, heeft een groot aantal do den en gewonden geëist. Bij overstro mingen op het Philippijnse eiland Lu- zon zijn 60 mensen verdronken. Honder den gezinnen hebben gebrek aan voed sel. De materiëlesc hade is aanzien lijk Aan de noordelijke rand van de Harz in West-Duitsland zijn tienduizen den bomen ontworteld. Alleen in het district Langelsheim sneuvelden in een kwartier 20.000 beuken. In centraal-Po- len eiste het noodweer 5 doden en vele gewonden. Ook hier is de materiële schade aanzienlijk. MGR. ABOU-SADA, vicaris patriarchalis van Jeruzalem, bericht ons dat zondag a.s. in de eerste Grieks-katholieke Ma- riakerk van Bethlehem de heilige litur gie zal worden gevierd. Het Apostolaat der Hereniging heeft de kerk groten deels laten bouwen van de opbrengst van de destijds gehouden Bethlehem- öCtie. De H. Mis zal worden opgedragen voor de Nederlandse weldoeners. Dr. Alfonso Prieto, privaat-docent in het kerkelijk recht aan de universiteit van Madrid en vice-president van de jeugdafdeling der Katholieke Actie in Spanje, is naar de Canarische eilanden verbannen. Dr. Prieto heeft deelgenomen aan het congres der Europese Beweging, dat van 5 tot 8 juni in München gehou den werd. Over dit congres heeft hij aan de Kerk van Spanje een gedetailleerd verslag uitgebracht. Na zijn terugkeer uit München zijn hem gedurende verscheidene dagen politieke verhoren afgenomen. De arrestatie kwam echter geheel on verwachts: hij werd vier weken na zijn terugkeer in zijn zomerverblijf bij Bar celona gevangen genomen en per vlieg tuig naar de Canarische eilanden ge bracht. IN DIPLOMATIEKE kringen in Parijs is men van mening, dat president Ken nedy, tegen de tijd dat generaal Lauris Norstad uit Parijs vertrekt, de raketten voor middelgrote afstanden, die atoom koppen kunnen vervoeren, uit Europa wil terugtrekken, om deze te vervangen door Polaris-raketten. die worden afge vuurd door onderzeeboten. Golden Fiction EEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS f 1.- Een Engelse bandenfabriek heeft een speciale „ijsband" ontwikkeld, welke het de automobilist mogelijk maakt zonder bezwaar over ijs te rijden. Bij een demonstratie op een ijsbaan in Londen bleek dat de met de nieuwe banden uitgeruste auto uitstekend kon manoeuvreren en vrij gemakkelijk een tweetal schaatsenrijdsters kon volgen, het principe van de nieuwe band is, dat klein gehakte stalen splinters door de rubberbrei waarvan het loopvlak wordt geperst worden vermengd. De bond heeft een loopvlak dat op suède De Sovjet-Unie is begonnen met het plaatsen van reusachtige advertenties in Amerikaanse kranten waarin de tekst staat af gedrukt van premier Kroestjevs rede (13.000 woorden), uitgespro- pen op het wereldvredescongre, dat eerder in deze maand in Mos kou is gehouden. Op deze manier probeert de Snvjet- regering de nieuwe Russische kern proeven in de ogen van het Amerikaan se publiek te rechtvaardigen. Drie Amerikaanse kranten hebben tot- nutoe de twee pagina's omvattende Rus sische advertenties afgedrukt. Daarin kunnen de lezers vernemen dat de Sovjet-Unie beschikt over een nieuwe anti-raket-raket. Kroestjev beschuldigt de Verenigde Staten ervan dat zij de oorzaak zijn van de vicieuze cirkel van kernproeven.en hij schildert de Sovjet- Unie af als de pleitbezorger van de wereldvrede. Pogingen van de Sovjets om ook in Washingtonse bladen ruimte te krijgen ltï'mZlZlgpu™jet °ntelbare Mei' S,Uitte"°P 'e®en"aan'3'®dinj die da Russische ambassade niet aanvaardde. De Washington Post, schreef aan de Sovjetambassade, dat de advertentie zou worden geplaatst op voorwaarde dat één van de officiële Russische kran ten. de Prawda of de Izvestia. een advertentie zou opnemen met de tekst van president Kennedy's ontwape ningstoespraak in september 1961 voor het forum van de Verenigde Naties. Men heeft totnutoe geen antwoord ge kregen. Indertijd hebben alle Amerikaanse kranten aandacht aan Kroestjevs rede besteed, al bleef die veelal beperkt tot dc passages waarin Kroestjev voorstel de dat de Amerikaanse, Britse en Franse garnizoenen in Berlijn zouden worden Xejirw?^n,genJ door contingenten uit kleine NAVO-landen en landen van achter het ijzeren gordijn. Dit nu is klaarblijke lijk niet de passage geweest waarop de Russen wilden dat de nadruk zou worden gelegd. Amerikaanse officiële kringen geloven intussen niet dat aan de Russische advertentiecampagne technische oor zaken ten grondslag liggen. Zij menen da» de Sovjet-Unie er inderdaad van verwacht dat ze de Amerikaanse opinie kunnen beïnvloeden en president Kenne dy's positie inzake ontwapening en mili taire opbouw zullen ondermijnen. Men wijst dan op de lompe manier waarop de Russen Kroestjevs interview vai; wie twaalf hoofdredacteuren, van vrijdag 13 juli hebben behandeld. De Russen lieten in een verslag over het interview de Amerikanen met ,,nee" antwoorden op de vraag of ze op hun Russische reis in hun bewegingen be perkt waren. In feite had men als een man „ja" gezegd. De Amerikaanse regering heeft geen enkel bezwaar tegen de Russische ad vertentiecampagne. Worden de adver tenties inderdaad met aandacht gelezen, dan zullen ze als boemerangs werken. De Sa.n Francisco News Call Bulletin liet de Russische advertentie vergezeld gaan van de opmerking dat de Rus sische regering voor het eerst met goede, harde Amerikaanse dollars be taalde voor het voorrecht van de vrije De Franse pers heeft dezer dagen ken nis mogen maken met de ..Balzac V" het prototype van de „Mirage Ill-V" een straalvliegtuig dat een snelheid heeft van tweemaal die van het ge luid. en dat verticaal kan landen en opstijgen. Het toestel zal in 1966 in serie worden gebouwd en aan de Fran se luchtmacht worden toegevoegd, waarmee de Franse luchtmacht de eer ste ter wereld is. die over een dergelijk type in werkelijke dienst beschikt. De bijgaande foto werd tijdens de demon stratie op het vliegveld Melun-Villa- roche, ten zuiden van Parijs gemaakt. (Advertentie) Opgericht 18 99 Beursbericht no 310 is verschenen BR0ENEVEL0, V. 0. POLL Co. Technici op de Amerikaanse lucht machtbasis Edwards, in de staat Cali- fornië, zijn gisteren begonnen aan ver bouwingen aan de eerste van de drie bestaande X-15 raketvliegtuigen. De toestellen zullen ingezet worden onderneming om het Amerikaanse pu- ]*n een twee jaar durend project om foto's te maken van sterren, van zeer grote hoogte. Eergisteren nog maakte testpiloot Neil Armstrong een gecompliceerde „roller coaster" manoeuvre met deze machine, de eerste ooit gebouwde X-15. Die ma noeuvre diende ter simulering van de terugkeer naar de aarde, van het heelal uit met een zeer snel vliegend toestel. Gisteren is de X-15 te hangaar bin nengebracht om te worden verbouwd. In de herfst zal de machine gereed moeten zijn voor vluchten op zeer, zeer grote hoogte. Daar zullen dan foto's gemaakt moeten worden van sterren. bliek op de hoogte te stellen van dc humeurige uitlatingen van de meester in Moskou. ..Maar", aldus de redactionele noot, „de News Call Bulletin en de twee andere bladen die de advertentie heb ben opgenomen, zijn sinds lang critici van communisten en communisme. Wij heten Nikita welkom in de vrije onder neming en de vrije pers. maar wij denken zo dat onze lezers hem te goed kennen om erin te trappen." Na de zeer ongeanimeerde beursdagen van deze week bracht de laatste dag een kleine herleving. Vooral in de oliehoek was het drukker dan men de laatste tijd gewend was. De vraag naar Konink lijke Olie blijft aanhouden en werd nog aangewakkerd door de goede cijfers van de Amerikaanse dochter van het concern, de Shell Oil Company. Daar kwam bij dat er in Wall Street een betere stemming heerste waardoor olies in de avonduren reeds opliepen tot boven de f 135.00. Gistermiddag werd gedaan op f 136,00 waarmee het hoofdfonds deze week bij na een koersstijging van 6,00 heeft ondergaan. De gehele middag werd een vrij levendige affaire in de oliehoek ge dreven. Hiertoe beperkte zich overigens in hoofdzaak de beurshandel want, hoe wel ook elders de stemming wat vrien delijker was, de handel bleef in de an dere hoeken nog zeer klein. Vooral ging de belangstelling uit naar Hoogovens wegens de publikatie van de kwartaalcijfers. De netto winst is een stuk lager dan in het tweede kwartaal 1961, maar iets beter dan in het eerste kwartaal 1962. Het is bekend dat er reeds geruime tijd buitenlands aanbod in Hoogovens aanwezig is. Dit bleef gisteren onder invloed van de meeval lende cijfers achterwege waardoor ruimte ontstond voor een koers verbetering, die vooral gistermorgen spectaculair was. Toen immers herstelden Hoogovens tot 572, later 567. De overige internationale waarden lagen goed prijshoudend en iets vaster voor AKU op 363. 26-7 27-7 Ned. '59 4 98 \2 98 a Ned. '61 4% 98 >8 98 U Ned. '47 3'a 8814 Ned. grootboek 1946 89 IJ 89 A.K.U. 360 >2 362 f/. Hoogovens 549 563 »a Philips 160 160.60 Unilever 142.05 142.15 Kon. Olie 134.35 1,35.85 H.A.L. 122 122 Scheepvaartunie 123» a 124% Amst. Bank 369 '2 365 2 Ned. Handelmij. 335 335 Lucas Bols 830 829 Drie Hoefijzers 366 366 Mach. Breda 233 240 Zeeuwse confectie 3.41 3.41 Bijenkorf 880 870 Simons Emball. fabr. en Houthandel 239 240 Van Gelders papier 306 305 Heineken 477 476 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 367 Kon. Zout 742 741 »2 Nijverdal - Ten Cate 235 235 De Schelde 265 266 Scholten Foxhol 767 770 Thomassen en Drijver 669 Van Vlissingen Katoen 295 V3 298 Vredestein 390 390 Zwanenberg Organan 897 893 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Kon. Olie 135.90—136.30: Phi lips 160.00 gb—160.70; Unilever 140.50— 141.50; Hoogovens (Advertentie) De Bank voor Brabant EFFECTEN - COUPONS

de Stem | 1962 | | pagina 15