Columbus vaart weer uit mkool worden Geen radio mee, zelfs geen sigaretten Dokter Zhivago' zal in 't Russisch verschijnen Salzburger F estspiele alles ademt Mozart Wethouder met pluimvee \Jcta4que4 Nieuwe ontdekkingstocht van moderne zeelieden in de stijl van het jaar 1492 'SS&Gtot DE NIEUWE KLEURENDE SHAMPOO Het circus bloeit mm Atoomplannen van Frankrijk nu een wet Gepensioneerden in hef zilver Grote onbekende in volle pracht inder aanvoer AMENS GWATER 511 andaag \orgen IN WAMBUIS Oordcel toch nog vernietigend Vee wordt uit de lucht gevoerd TWEE VERDRONKEN ZEELUI OPGEVIST Agent verongelukt Bouvier sprong tussen motor en zijspan Bezoekersaan tal ongekend groot Tante Hanme Rond de plattebuis Misser haalde meerval op WEGPIRAAT tussen maas scheldemond winterbloemkool is dit k laat geweest. In tegen- re jaren had de aanvoer raag tempo. Op alle jen viel de topaanvoer ikool in de week van 14 r viel de topaanvoer een namelijk op 14 april en iatste week van april, 'an de in Zeeland geoog- slangrijk minder dan in jaar, want terwijl in 1961 e 46 pet. van de aange- oemkool bestond uit A- at in 1961 maar 18,3 pet. erd er dit jaar 31.4 pet. het vorig jaar 3,6 pet. t jaar goed, want op de lelburg bracht de A 1- gemiddeld 83 cent per iet vorig jaar 53,3 cent. it werd op deze veiling een gemiddelde prijs van ik tegen het vorig jaar icht van de aanvoer per at, hoewel het areaal dit it groter is geweest dan ■n. de oogst toch belang- uitgevallen. ijke Zeeuwse veilingen c een aanvoer van 589.277 >e mkool in 1962 tegen vorig seizoen. De gemid- im in 1962 uit op 36,5 'en het vorig jaar gemid- )er kg. De grootste aan- iling in Middelburg, na- stuks. Hier was de mid- et hoogst, namelijk 38 De veiling in Terneuzen ïiddenprijs van 37,5 cent en mooi resultaat. Hier winterbloemkool-aanvoer iks. n voor het komende sei- remerkt, dat de beste tiden, waarvan men kan t de planten er kalm op begin augustus. Wanneer krachtige grond heeft is >ten van een forse plant elen. weer zeer veel zaad ver- terbloemkool, zodat ver arden, dat er veel uitge- >n in de komende weken, lat de Zeeuwse telers be- plan zijn te stoppen met in voorgaande jaren in succes is geweest. Het e seizoen 1962 heeft de verminderen en de ntetelersvereniging acht gend, want zij is van me- eer er een goed produkt len, daarvoor ook gunsti- cn zijn. DATE GOES cslaagde kandidaten voor na A tc Goes op 25 juli: Dster, Hoek; N. Oostdijk, Herkhove, Middelburg: M. urg (m)M. Lingier, Vlis- Ploegaert, Vlissingen (m); singen (m); M. van Gel- E. Verseput, Renesse ilfliet. Goes; H. de Vos, Goes; P. Bareman, Zaam- Vlissingen; A. Willems, Boelhouwer, Vlissingen 'li, Vlissingen. ook geslaagd voor het )loma. standscursus handelsavondschool en rsus te Koewacht slaag- ïiddenstandsexamen Wal- Jo Verbruggen uit Zuid- 'gels l.o. slaagde voor de akte ffrouw Emmy v. Damme .n grote vaart m stuurman grote vaart kweekschool voor zee- ■dam de heer P.J.R. Tal- ruis (gemeente Aarden- NTWERKER len 2e klasse bontwerker avenhage de heer J. van rneuzen. li, zijn de hoogwaterstan- ivincie Zeeland als volgt: uur; Terneuzen 12.17 uur; uur; Wemeldinge 0.36 en De Chaplin-revue, a.l. Droomcarrière, a.l. rouwen liefhebben. 9 uur Raadsvergadering !0 uur Schieting De Chaplin-revue, a.l. 20 uur De ruiter van 14 j. Droomcarrière, a.L T r Bandeloos r De koning der boe- 8.30 en 21 uur Hebben schuld, 14 j. v 20 uur De dief van Vakantieschieting 5 uur Opening schilde- juido Metsers ig staande wip St. Jan e 19.30 uur Twee ruiters DE 30 uur Grote vakantie- 15.30 uur Vakantie uur Orgelconcert door Jain r Mosselfeest K uur Schieting 5.30 uur Officiële Ope- er droger ij DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 JULI 1962 (Advertentie) Een nieuwe sigaar voor een nieuwe prijs! Voor de ronde prijs van 1 kwartje de kwaliteit van een luxe sigaar: Valasques Andorra. NEERLANDS ORO°lS (UPI). Zeven moderne avonturiers zullen binnenkort onder het motto: „wat Columbus kon kunnen wij ook" geheel in stijl de Atlan tische Oceaan oversteken om Amerika opnieuw te gaan ontdekken. Zonder moderne hulpmiddelen als radio en elektriciteit zullen zij voor 10 augustus voor de rede van Palos het anker lichten van hun galjoen, om met deze getrouwe copie van Christoffcls „Nina" zo nauwkeurig mogelijk de koers te volgen die de Spaanse ontdekkings reiziger in 1492 aflegde. De geestelijke vader van deze onderneming is de 42-jarige Spaanse luitenant ter zee Carlos Etayo, die twee boeken heeft ge schreven over de reizen van zijn grote voorganger. Hij heeft tien jaar buitengewoon verlof gekregen van zijn stafchef om dit plan uit te voeren. Na jarenlange studie is Etayo ervan overtuigd dat hij het galjoen ,,Nina" goed heeft nagebouwd. De geschiedschrijvers zijn het niet met elkaar eens over de afmetingen die het schip moet hebben gehad. De grootste lengte die is geregistreerd bedraagt 18 meter, maar Etayo houdt het op de laagste opgave: 12 meter. Zijn „Nina". die 20.000 dollar heeft gekost, meet op haar breedste punt 3 meter en heeft een waterverplaatsing van 30 ton. Volgens marinedeskundigen heeft het schip wel de kleinst mogelijke afmetingen voor een dergelijke reis. Bemanningslid John Marx. een 28- jarige Amerikaan uit Los Angeles, vindt dat het allemaal zo echt mogelijk moet gaan op deze reis. „"Wanneer je de route van Columbus zou volgen in een comfortabele fauteuil op een luxueus jacht, met een ijsgekoeld drankje in de hand, dan was er geen sprake van verplaatsing in de sfeer die deze historische reis moet hebben gehad," zo meent hij, „Wij kunnen misschien iets proeven van de moeilijkheden die Columbus en zijn mannen hebben doorgemaakt." De zeven moderne ontdekkingsreizigers mogen niet roken, want tabak bestond in de tijd van Columbus nog niet. „We proberen er nu vast aan te wen nen", zo vertelt Marx, „maar het valt ons nog wel moeilijk." De enige hedendaagse attributen die zij zullen meevoeren zijn paspoorten en een fototoestel. Er bestaat een kans dat de Spaanse havenautoriteiten hen zullen verplichten om een radio mee te nemen, maar die zal, zo zegt hij, onmiddellijk buiten de territoriale wateren een zee mansgraf krijgen. In een zandbak aan dek wordt ge kookt. De kaarsen zullen met behulp van een tondeldoos moeten worden aan gestoken, want lucifers „bestaan niet meer" zodra de mannen uitvaren. Ook boeken, kaarten en reddingsgordels zul len aan boord niet te vinden zyn. „Zelfs geen veiligheidsspeldje", zo voorspelt luitenant Etayo. De bemanning zal zich in de authen tieke zeemansuitrusting van die dagen hullen, zeildoeken wambuis en broek en een zwaard. Het Spaanse legermuseum heeft vier authentieke kanonnen geleverd. Etayo heeft bepaald dat de navigatie zal geschieden met een handgemaakt kwadrant en een astrolabium, teneinde op zon en sterren te kunnen varen. „We hebben één nadeel vergeleken bij Columbus", aldus John Marx, „hij beschikte over drie schepen die elkaar in geval van nood te hulp konden ko men." „Maar aan de andere kant weten wij weer dat de aarde rond is," zei hij op gewekt. Enkele weken terug hebben de be manningsleden alle kaarten opgeborgen, zodat ze niet teveel weten wanneer de reis begint. Ook de proviandering ge schiedt volgens een reconstructie van Columbus' reis. De bemanningsleden zullen per dag een liter water en twee liter wyn uitge reikt krijgen en voornamelijk leven op gezouten vlees, sardines, bonen, suiker en zout. Alleen wanneer het weer te ruw is om aan dek te kunnen koken, zal de voorraad kaas worden aangetast. Ook wordt een geit en een aantal kui kens meegenomen. Een van de moderne avonturiers wacht nog op toestemming van zijn re gering. Het is de Spaanse edelman graaf van Veragua, een directe afstam meling van Christoffel Columbus. De Spaanse regering staat wat huive rig tegenover de risico's die de graaf zou lopen. De bemanning bestaat ver der uit vier Baskische vissers uit de Noordspaanse provincies. Voor tien augustus zal de ..Nina" uit Palos vertrekken en in zuidelijke rich ting naar het eiland Gomery koersen. Van dit eiland in de Canarische archipel De plannen van president De Gaulle van Frankrijk om Frankrijk een eigen atoomstrijdmacht te geven hebben vaste vorm gekregen, toen een desbetreffend wetsontwerp in derde lezing door de nationale vergadering werd goedgekeurd. Omdat het hier de derde lezing betreft is geen behandeling door de senaat meer nodig en kan het plan zoals bij de vorige behandelingen gebeurde niet meer verworpen worden. Het wetsontwerp werd aangenomen door het simpele feit, dat de oppositie niet in staat was de noodzakelijke 48 stemmen bijeen te krijgen om een motie van af- keurirg in te dienen. Volgens het nu aangenomen ontwerp zullen er 200.000.000 nieuwe francs moeten worden vrijgemaakt voor de bouw van een fabriek voor de produktie van ver rijkt uranium, ten behoeve van Franse kernwapens. De tegenstand tegen dit plan kwam in hoofdzaak uit de kringen van de socia list Guy Mollet. De socialisten, daarin bijgestaan door twee splintergroepen meenden, dat een Franse atoomstrijdmacht behoorlijk in de westelijke defensie geïntegreerd diende te zijn. Volgens de Franse grondwet wordt er niet gestemd over een kwestie als deze door de regering tot een vertrouwens- zaak is gemaakt. Als dan de oppositie niet in staat blijkt een motie van af keuring in te dienen is het ontwerp auto matisch aangenomen. hopen de ontdekkers tegen zes septem ber de grote oversteek te beginnen. Luitenant Etayo heeft de Amerikaanse archeologe Ruth Walker geraadpleegd teneinde de landingsplaats vast te stel len. Deze deskundige is van oordeel dat Columbus aan land is gestapt op de atol San Salvador in de Bahama eilan dengroep. Er is op die plaats tegenwoor dig een raketbasis. De bemanning van de twintigste eeuw- se „Nina" hoopt daar half oktober het anker te kunnen uitgooien. Mej. Walker heeft ervoor gezorgd dat de mannen op waardige en met de strekking van hun onderneming over eenkomstige wijze zullen worden be groet door een groep Indianen in authentieke vijftiende eeuws kostuum, met vreugdevuren en alles wat daarbij hoort. Rusland zal zyn ban op de roman „Dokter Zhivago", waarmee wylen Boris Pasternak de Nobelprys verwierf, spoe dig opheffen. Dit heeft de Russische schrijver Eugeny Popokvin volgens de Zweedse staatsradio woensdagavond in een vraaggesprek ver klaard. Popokvin zei dat de roman binnenkort zou worden uitgegeven. Zijn oordeel over Pasternak kwam echter overeen met de mening van de Sovjet-regering. „Paster nak was een vooraanstaand dichter maar een waardeloos schrijver", zo meende hij. Popokvin maakt deel uit van een groep van vijf Russische schrijvers en hoofd redacteuren van kranten die momenteel een bezoek brengt aan de Zweedse hoofdstad. Pasternak's roman verscheen het eerst in Italië en later over de gehele wereld. De Russische regering verbood het werk nadat de federatie van auteurs had ge klaagd dat het de waarde van de bolsje wistische revolutie in twijfel trok. Het Argentijnse ministerie van Land bouw en Veeteelt heeft de hulp van de luchtmacht ingeroepen nu de voedering van ruim acht miljoen koeien en schapen in de door gebrek aan regen uitgedroog de pampa's door stakingen niet afdoende via de spoorwegen kan geschieden. Vliegtuigen hebben 5.000 ton voedsel naar het binnenland overgebracht. Het ministerie hoopt dat „operatie veevoer" eind deze week tot resultaat zal hebben dat het ergste van de crisis voorbij zal zijn. Het Engelse vissersvaartuig ..Heroine" heeft nabij Kaap Wrath de stoffelijke res ten opgevist van twee zeelui die woensdag overboord sloegen van het Finse vracht schip „Poseidon". De schrijver heeft zijn Nobelprijs die in 1958 werd toegekend nimmer ontvan gen. Hij stierf in mei 1960. In de loop van dit jaar is de federatie die Pasternak royeerde nadat zij van de inhoud van „Dokter Zhivago" kennis had genomen, wat milder gaan oordelen over de auteur. (Advertenties) Columbus, Spanje's historische held nummer één, is een standbeeld ge worden. Maar ondernemende zeelieden van onze tijd gaan hem nadoen.... De 36-jarige hoofdagent van de ge meente-politie te Amsterdam L. Scheep stra is woensdagavond omstreeks kwart voor tien, rijdend met zijn motorzijspan op de Rozengracht in de hoofdstad, ver ongelukt doordat een loslopende hond plotseling overstak en tussen de motor en het zijspan terechtkwam. Hierdoor werd het voertuig onbestuurbaar. De politieman van de radio-autodienst sloeg driemaal over de kop en kwam op het linkerweggedeelte in botsing met een uit de tegenovergestelde richting komen de auto. De man, gehuwd en vader van drie kinderen, was vrijwel op slag dood. De hoofdagent zag tijdens een inhaal manoeuvre plotseling de hond voor zich en hij probeerde nog het dier te ont wijken. De hond, een bouvier, was vol gens de politie een half uurtje losge laten op straat door de eigenaar van het confectiemagazijn B. Het beest werd dood tussen motor en zijspan vandaan gehaald. De politie beschikt inmiddels over zes getuigen van het ongeval. Wast en kleurt tegelijk In 18 prachtige, natuurlijke tinten Geeft Uw haar de kleur die U wenst In grote tube voor 2 kleur- spoelingen f - v. De Oostenrijkse president Adolf Schaerf heeft gisteren de officiële opening ver richt van de jaarlykse Salzburger Fest- spielel, een vierweeks festival dat tot 's werelds culturele hooogtepunten be hoort. De Festspiele staan zoals altijd in het teken van de vermaarde zoon die Salz burg heeft voortgebracht, Wolfgang Ama- deus Mozart. Zijn opera's „Figaro's brui loft" en „Idomeneo" staan op het pro gramma. Het Weens Filharmonisch Or kest en het Salzburger „Mozarteum" or kest zullen voorts in een serie van con certen, matinees en serenades zijn sym fonieën brengen. Op speciaal verzoek van directeur Her. bert von Karajan van de Weense staats- opera is ook Verdi's „II Trovatore" op het programma geplaatst en deskundigen zijn van mening dat dit een zeer goede greep is. Ook „Iphigenie in Aulis" van Willibald Gluck zal worden opgevoerd. De organisatoren verwachten dit jaar een record aantal bezoekers. De voor stellingen zijn echter nog niet uitver kocht. Zoals alle voorgaande jaren zal ook nu weer een uitvoering worden ge geven van dc middeleeuwse moraliteit „Elckerlyck", met dc indrukwekkende kathedraal van Salzburg als decor. De bezoekers zullen ook kunnen ge nieten van uitvoeringen van het eerste deel van Goethe's tragedie „Faust" en van de lle-eeuwse komedie „Lumpaci- vagandus" van Johann Nestroy. De balelt groep „Du 20. Siècle du Théatre" de la Monnaie" uit Brussel zal eveneens op treden. Van Mozart-Kugeln tot speciale bier pullen met een speeldoosje dat „Eine kleine Nachtmusik" tinkelt wanneer men de deksel oplicht, alles herinnert aan de componist die hier meer dan 200 jaar geleden het levenslicht aanschouwde. Per dag bezoeken honderden toeristen het oude huisje in de Getreidegasse waar Mozart op een winterdag in 1756 werd geboren. Het circus, lieve mensen bloeit tussen Maas en Scheldemond even schoon als de boterbloemen in het groene gras. Zagen wij een paar we ken geleden (samen met de NTS, die opnamen maakte voor het kinderuur tje) een voorstelling van het Deur- nese jeugdcircus, nu meldt onze man in Oss dat deze week in zijn stad het jeugdcircus VABEBO voor de zevende maal zyn tenten opent voor het hooggeëerd publiek. „Let wel, wij hebben het grootste jeugdcircus van Nederland", voegt hij er met gepaste trots aan toe. De Osse jongelui vertoonden hun toe ren voor hét eerst in 1956. De ere gasten op een oude biljarttafel, die tot loge was gepromoveerd, aan schouwden een clown die domme ca priolen maakte, een hondje dat veel koekjes at doch verder zeer wei nig presteerde, en een paar muizen die op een draadje liepen. Zij had den vijf cent betaald o mde wonde ren te mogen zien. De 35 gulden die na afloop van de serie voorstellin gen uit het laatje werden gekrabd, gingen naar het jeugdwerk van een der parochies in de fabrieksstad. Maar het circus groeide. Een jaar later betaalde het hooggeëerd publiek al een kwartje. Er was ook meer te zien- Ai, ai, nu vertoonde een paard je zijn kunststukken en er werd een nummertje ballet weggegeven. De opbrengst (217 gulden) ging naar een pater in Kongo, die er twee kazuifels voor kocht. Een jaar later vergaar den de acrobaatjès, die in de circus activiteiten een uitstekende vakantie besteding vonden, 500 pop voor een pater op Flores die toen eindelijk een altaarsteen kon aanschaffen. In 1959 kwame ner meer pony's in de piste met als resultaat 1000 gulden, waarvan de helft werd besteed aan de verbouwing van de kerk en de rest aan de missie in Afrika. Het ging met VABEBO steeds cre scendo. In 1960 passeerden 4000 be zoekers de kassa, de NTS besteedde aandacht aan het programma, de op brengst bedroeg 2000 gulden. Weer ging de helft naar de kerkenbouw en de rest naar de missie (Kenya). Vorig jaar verdienden de kinderen 2200 gulden, waarvan 1100 gulden naar Oostpriesterhulp ging en 1100 gulden naar de missie. Heel Neder land zag op het beeldscherm tante Kannie Lips in de Loge zitten. Nee, niet meer op een oud biljart. Het cir cus speelde toen al in twee tenten met echte tribunes en zachte stoe len. En nu trainen de Osse jongelui voor hun gala-première op 28 juli. Zij slo ven zich dit keer uit voor een Osse missiezuster in Fak-Fak op Nieuw- Guinea, die de helft van de recet te beloofd is. De andere helft is voor de dit jaar jubilerende instelling Het Zorgenkind. De toeren van de „Oss- artiesten komen zo ten goede aan hun lichamelijk en geestelijk gehan dicapte vriendjes en vriendinnetjes in heel Nederland, die zelf de vreug de van de zwaaiende trapeze en het stuivend zaagsel niet beleven kun nen. „Geen heerschap om zonder hand schoenen aan te pakken", zegt de Zeeuwsch-Viaming JOS BELAERT wethouder van Zuiddorpe, als zijn Brahma-haan op uw verslaggever afsluit- Deze cantecleer is een van de vele gevederde tweevoeters op het achthonderd vierkante meter grote erf van deze amateurfokker, wiens huiskamer vol hangt met foto's wim pels en trofeeën die zijn vogels op tentoonstellingen in de wacht hebben gesleept. Duitse Rynlanders, Hol landse patrijsdwergkippen en Buff- Cochinhennen leven hier in een para dijs. Een van de Buff-Cochinhennen stiefmoedert thans over drie wilde fazantkuikentjes, die zij tegelijk met haar eigen kroost heeft uitgebroed er waarover ze nu waakt als over haar eigen kinderen. Jos Belaert kent zijn pappenhei mers en zij kennen hem. Dat blijkt als hij dieren zendt naar een pluim veetentoonstelling en een dag of wat later een kijkje gaat nemen. Prompt gaan zijn hanen kraaien en de hen nen trachten de wanden van hun tijdelijke woningen te forceren. „Die ren kennen huider volk", zegt Bel aert wijsgerig, terwijl hij de ver waande Brahma-haan over de vleu gels strijkt en zich eens in de vin gers laai pikken. Dit is 'n bewijs van zijn vriendschap, zegt Belaert die als oudste van het gezin op zijn tiende de boer op moest en daar de die ren leerde kennen. Rond de plattebuiskachel in de huis kamer praten Belaert, z'n even en thousiaste vrouw en zijn 18-jarige Dat was Bredanaar Willem Maas nog nooit overkomen- Toen hy op een nacht aan het „peuren" was, had hy om half drie beet. Zou het paling zyn? Het was niet zo gemak kelijk om de vis aan de kant te kry- gen „Hij was zo sterk als een hond en ik heb gewoon moeten vechten om hem aan wal te hijsen. Omdat het donker was, kon ik niet zien wat het precies was, wel gromde de vis bij het ophalen. Ik ging naar huis en deed die gekke vis bij de andere palingen in een teil. Maar de volgende mor gen waren de drie palingen dood, pikdoodü! Die grote vis had ze niet gebeten, dat weet ik zeker, anders had ik het kunnen zien aan de huid van de palingen. Toen heb ik met een de heren van de hengelclub ge waarschuwd ik vertrouwde het neit meer en die zeiden dat het een meerval was." De meerval is een in Nederland zeer zeldzame vis die alleen nog wel eens in de Haar lemmermeerpolders wordt aange troffen; hij heeft wel zes baarddra- den en een enorme bek. .,Ik kon ge woon mijn pijp in zijn bek steken" zei Willem Maas. Hij liet de meer val opzetten, want zo'n beest vang je je hele leven niet meer. Willem Maas, in het dagelijks leven schoenmaker, gaat bij het vissen altijd op de wind af; „Ik voel aan de wind, of het goed weer is om te vissen, bij bepaalde wind gaat de paling op de loop en dan ga ik met dc peur op jacht. Bij het „peuren" moet je de vis aanvoelen, je moet er mee praten." Dit is de methode waarmee Willem Maas het iedere week presteert om met een behoorlij ke vangst palingen thuis te komen, die hij dan uitdeelt aan vrienden en kennissen. Zo vist Willem Maas al vanaf zijn veertiende jaar, toen hij met zijn va der op stap ging, en dat terwijl hij. toch een drukke schoenmakerszaak heeft en ook nog violine-mandoline speelt. Maar s' nachts is Willem meestal aan de waterkant van de Mark te vinden. De vangst van de meerval zal ongetwijfeld een ere plaats krijgen in de familie-annalen als DE vangst van het jaar in het succesvolle vissersleven van Willem Maas. Op het koord voor de missie in Nieuw-Guinea en gehandicapte kin deren die de vreugde van het stui vend zaagsel niet kennen. Een leutige kerel uit Linnen had een neus die behoorlijk kon glimmen. Op een avond heel laat riep een bromfietser kwaad: Hee, kerel, kun je niet dimmen!? TOM VAN HANDEL dochter Marijke, die Belaerts schild pad Conny doopte naar haar tiener idool, over hun gezamenlijke hobby. Vroeger mengden zich ook hun zoons in de gesprekken, van wie er een inmiddels getrouwd is en de ander als soldaat de jungle van Nieuw- Guinea doorkruist. Waarom hij al dat pluimvee houdt? „Kinderen die van dieren houden, worden mensen vrienden'', meent de wethouder die bestuurslid is van de pluimvee- en konijnenvereniging te Axel, mede oprichter is van de vereniging West- dorpe en lid van de landelijke sport- fckkersorganisatie Avicultura in Den Haag. Jos Belaert doet de verhalen, die vastzitten aan al die kleurige wim pels aan de muur en de blinkende trofeeën in de glazen kast. Hij heeft ze stuk voor stuk behaald met die ren uit „eigen kweek", want deze hobbyist is er de man niet naar om lauweren te oogsten met aangekoch te kampioensdieren. In de bedrijfskantines van De Gruyter in Den Bosch stonden vori ge week twee oude mannen wat be duusd te kijken om al die drukte die om hen gemaakt werd. Het waren de 83-jarige A. Kooyman uit St- Mi chielsgestel en de 89-jarige J. v. d. Westelaken uit Den Bosch. Zy vier den hun zilveren jubileum als ge pensioneerden- Zij waren nog eens naar de fa briek gekomen, omdat „meneer Lo" hen wilde spreken. Het werd een plezierig praatje met een plaatje. Er werden namelijk bedrijfsfilms vertoond van heden en verleden, die een zee van herinneringen wakker riepen in het tweetal. Herinneringen aan de goeie ouwe tijd, toen A. Kooyman centraal chef was van de eerste winkels in Utrecht en J. v. d. Westelaken nog op de oude fabriek in Den Bosch werkte. „Nou, nou", zeiden ze, toen drs. Lo de Gruyter hun een extra-snoepje voor de oude dag overhandigde in een enveloppe, en drs. H. Verhuist hen als voorzitter van de Stichting Pensioenfonds feteerde met 'n enor me en fraai versierde mand vol Gruyterprodukten. De vertegenwoordigers van deze ..nieuwe generatie" het geslacht der bejaarden dat groter en gro- ter wordt dank zij de vorderingen van de geneeskunst en dc sociale verzorging van de wieg tot het graf waren (voor zover wij weten) de di)-e ecn der8eli.)k jubileum vieiden. Kooyman trad bij de Gruy ter m dienst op lmaart. 1901 Hij )uist 's knnings wapenrok afgelegd. De Gruyter dirigeerde hem naar Utrecht, waar hij 27 jaar lang ae scepter zwaaide in drie winkels In 1934 verhuisde hij van de Dom stad naar Den Bosch om in 1937 met pensioen te gaan. J. v. d. Westela ken werd in 1905 magazijnmeester van de Gruyter in St. Oedenrode er, ging eveneens in 1937 van de oude dag genieten. Merkwaardige bijzonderheid: Piet de Gruyter pensioneerde zijn eerste werknemer op 61-jarige leeftijd. Hij heette P. Scheefhals, en De Gruyter kocht hem voor 125 gulden in in het Oudenmannenhuis, waar hij nog 25 jaar leefde. Heel mooi, vinden Kooy man en v. d. Westelaken nu, maar geef ons deze tijd maar! In het tuintje van F. van Gils in de Strijenstraat 59 te Oosterhout bloeit op het ogenblik een zeer bij zondere plant, waar niemand de naam van kent. En het is geen klein tje: de totale hoogte is maar liefst 2.30 meter. De tuin is er half mee gevuld. De bloem zelf heeft een lengte van anderhalve meter. Een stevige stam met zijstammetjes; daaraan hangen duizenden witte kelkjes. De plant staat er al zes jaar Voor de eerste keer toont de plant zijn rijke bloem- „Zes jaar lang hebben we op de bloem moeten wachten, een bloem van anderhalve meter, die er in een week tijd in is gekomen", zegt de trotse eigenaar. De heer van Gils heeft evenwel zor gen. Hij weet niet wat hij met de plant moet doen om hem te behou den. Niemand kan hem thuis bren gen. De adviezen van de „experts" druisen recht tegen elkaar in. Num mer een zegt: het hart er uit snij den, nummer twee vindt weer beter alles zijn gangetje maar te laten Groen taai blad met een dikke stam. Hoogte 230 m, bloemstam 1.50 m. met witte kelkjes. Wie het weet, mag het zeggen gaan. Het verhaal begint al twintig jaar geleden. Toen bracht de heer van Gils een plantje mee naar huis Hij had het op de kop getikt in Ma de, „waar weet ik niet meer". Het werd bij vader van Gils te Stuive- zand, wethouder van Oosterhout, in de tuin gezet en na jaren kwam er een bloem in. „Wel niet zo groot als nu maar de grote onbekende bloeide." zegt van Gils jr. „Deze moederplant, volgens experts zijn er ook vaderplanten, heeft nu vijf of zes nakomelingen. Een ervan kwam mee naar Oosterhout toen ik trouwde", zegt van Gils. Toen die er vijf jaar stond ging de wonderplant ook bloeien. Weer wat meer dan „moeder thuis". Een kind daarvan werd midden in de tuin ge zet, dat was zes jaar geleden. En die staat nu in volle pracht .Weer grootser en mooier dan de vorige- ..Mijn eerste heb ik wegens plaatsge brek op moeten ruimen maar laat er nu, waarschijnlijk van een of ander overgebleven worteltje, twee jaar geleden weer een nieuw uit de grond tevoorschijn komen", zegt de eigenaar. „Het moet dus een broertje of zusje zijn van de nu weelderig bloeiende „onbekende". Er zijn meer kinderen voortgebracht door de moederplant. De zeldzame soort blijft in de familie." Zo staat er een bij Corry in Einhoven en bij mijn schoonvader in Teteringen." De heer van Gils wacht nieuwsgierig af wat er van zijn plant gaat worden ..Mensen met hele geleerde boeken zijn bij me geweest maar niemand die kan vertellen wat ik nu precies in mijn tuin heb staan en hoe ik dit kololossale ding moet behandelen Zelf durf ik er niets aan te doen. Ik wacht maar rustig af, misschien komt er nog iemand die weet hoe hij dit knaapje moet behandelen."

de Stem | 1962 | | pagina 3