Boeing met 79 passagiers ontsnapt aan vliegramp Acht passagiers in ziekenhuis Veel lof voor Mare Bohan. Dior III In Algerië dreigt burgeroorlog Vertraging in gesprek over Nieuw-Guinea Minister Cals naar de West Hollandia zonder koffers Havilland vliegt op Amerikaan af boven Winterswijk Pijl-lijn laatste snufje Kabyliërs naar Constantine Verdere concessies DAGBLAD VOOR.ZEELAND CHAOS, GEEN PANIEK KOELER Bewegingsvrijheid militairen blijft onveranderd NA TWEE JAAR: Salaris van kraamverzorgster gaat omhoog Telstar bracht modenieuws 102e JAARGANG No. 24039 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 27 JULI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, t 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau "onr de. Zeenwsp Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen^ HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjjbureaus Een Boeing 707 van de Pan-American-Airlines is donderdagmid dag boven Winterswijk bijna verongelukt, doordat hij op een haar na in aanraking kwam met een toestel van de Koninklijke Lucht macht. Er waren 79 passagiers aan boord. Van hen werden er 26 gewond. Veertien moesten per brancard naar het Wilhelmina-gast- huis worden vervoerd, twaalf anderen werden er per auto heen gebracht. De gezagvoerder, die de „tegenligger" plotseling voor zich zag, trok zijn toestel als in een. reflex steil omhoog. Hij moest daarna nog scherper zijn koers weer horizontaal maken om zijn vliegtuig in bedwang te houden. Hierdoor voorkwam hij een botsing met een militaire machine, een Havilland-Beaver van de Koninklijke Luchtmacht, die op weg was van de basis Ypenburg naar het vlieg veld Twenthe. De chef van de luchtmachtstaf heeft onmiddellijk een onderzoek gelast; een commissie is reeds gevormd en met haar werk begonnen. Minister Cals is donderdag uit Amster dam met de „Prins der Nederlanden" naar Curacao vertrokken. Na zijn be zoek aldaar zal hy doorreizen naar Su riname, waar hij deel zal nemen aan de derde vergadering van de culturele ad viesraad voor het koninkrijk. Op de foto zien we de bewindsman op het dek van het schip met zijn echtgenote, die hem uitgeleide deed. MINISTER CALS is gisteren met „de Prins der Nederlanden" naar de West vertrokken om daar een vergadering van de culturele adviesraad voor het koninkrijk bij te wonen. DE P. v. d. A. HEEFT 15 mille be schikbaar gesteld ten behoeve van de Spaanse socialistische partij, wier hoofd bestuur in ballingschap in Parijs ver toeft. PRINS BERNHARD is per vliegtuig naar Bergen in Noorwegen vertrokken. Hij zal zich daar inschepen op de Nieuw Amsterdam", die een vijfdaag se trip over de Noordzee maakt met deelnemers aan een conferentie over de Europese eenheid aan boord. DE ISRAËLISCHE minister van Binnen landse Zaken heeft de Amerikaanse spion dr. Robert Soblen geen toestem ming willen geven om zich blijvend in Israël te vestigen. Het Israëlische kabinet moet zich nog uitspreken. IN BOLSWARD wordt van 8 tot en met 12 augustus een internationaal folklo ristisch festival gehouden. Er komen rpeer dan 200 buitenlandse deelnemers, o.a. uit Spanje e.d. DE VERENIGDE STATEN, Groot- Brittannië, Frankrijk en België werken aar een ontwerp voor een oplossing var- het Kongolese probleem. Deze landen hopen binnen enkele dagen een voorstel bij het secretariaat van de Verenigde Naties in te dienen. Het over leg wordt gepleegd te Washington op ambassadeursniveau- PRESIDENT DE GAULLE zat van 4 tol 8 september een officieel bezoek aan West-Duitsland brengen. Z Weersverwachtingvan het K.N.M.I. Z tot vanavond, opgemaakt donderdag- Z avond te 23.15 uur Z Half tot zwaar bewolkt met plaat- Z selijk enkele buien, mogelijk met on- weer- Koelere, matige tot vrij krach- l tige wind in hoofdzaak uit noorde- lijke richtingen. Vandaag zon onder 20.39 uur maan onder 17.15 uur. Morgen zon op 4.54 uur maan op 2.04 uur. Het ligt voorlopig niet in de bedoeling de regeling van de bewegingsvrijheid van militairen bij de landstrijdkrachten te wijzigen. Deze regeling is ingevoerd in verband met vervoerstechnische moeilijkheden bij de Nederlandse Spoorwegen en geldt niet voor de Koninklijke Marine en de Koninklijke Luchtmacht omdat zich daar niet zozeer moeilijkheden voordoen. Het extra-vervoer kan voor deze beide onder delen worden verwerkt. Een herziening van de regeling bij die onderlelen ligt dan ook niet in de bedoeling. Dit heeft de minister van Defensie, ir. S.H. Visser mede namens zijn ambt genoot van Verkeer en Waterstaat mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer W. Wierda (PvdA). Het gevolg van de onverwachte maoeuvre van de 53-jarige gezagvoerder "ames Magenis uit Manhasset, was, dat vrijwel alle passagiers builen of ver wondingen opliepen. Het toestel van plan te landen in Amsterdam was namelijk nog niet aan de feitelijke landing toe, zodat de passagiers de riemen nog niet hadden bevestigd. Zij werden zodoende tegen het plafond ge- werpen, terwijl gelijktijdig alles wat los was door de cabine vloog. Nauwelijks was het vliegtuig geland of men begon met de hulpwerkzaam heden. Het bleek dat een der stewar dessen, mejuffrouw M. Gillett bewuste loos achter in de machine lag. Zij werd het eerst naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat zij een hersenschudding had opgelopen. De stewardess was er het ernstigste aan toe. In de wachtkamer van de I.C.A.-hal konden de passagiers, die niet naar het ziekenhuis behoefden te worden ver voerd, wat op hun verhaal komen. Een van hen, de 26-jarige zakenman R- Hellwig uit St.-Louis (Amerika), ver telde dat de chaos verschrikkelijk was., doch dat er gelukkig geen paniek was uitgebroken. De man had een bloedende schram van plm. zeven centimeter op ziin reeds kalende hoofd opgelopen. Hij had de indruk, dat het toestel in enkele seconden minstens duizend voet naar beneden _was gedoken. Deze manoeuvre werd door de piloot ten stelligste ont kend. Hoogstens kregen de passagiers b:j het plotseling corrigeren van de koers deze gewaarwording. Door de snelle reactie van de piloot schoot de Beaver nu onder de Boeing door. ,,Ik schat dat we hem met negentig meter hebben gemist", aldus de piloot. Diverse passagiers kwamen door weekt uit de machine. Kennelijk was de watertank achterin lek geslagen, waar- dooi velen werden verrast met een on vrijwillig bad. Ook stoelen en bagage rekken werden beschadigd. Onder de passagiers bevond zich een beroemdheid de tweevoudige Wimbledon-tenniskampioen Rod La ver, die echter met de schrik vrij kwam en zich terstond na de landing op Schiphol naar Hilversum begaf, waar hij deel nam aan de open Nederlands tennis kampioenschap. Een andere passagier was minder fortuinlijk. Gedachteloos zat hij met de wijsvinger van zijn rechterhand in het lege asbakje, dat zich in de arm leuning van zijn stoel bevond. Toen hij plotseling uit zijn stoel tegen het plafond geslingerd werd, verwondde hij zijn vinger ernstig omdat deze klem bleef zitten in de asbak- Het plafond zat vol deuken en plukjes haar. De paar passagiers uit de eerste klasse hadden bijna allen glas wonden opgelopen. Aan hen was namelijk vlak voor de „sprong" een aperatief aangë- boden. Het Amerikaanse toestel had toe stemming van de verkeersleiding op Schiphol om tijdens de vlucht naar Amsterdam nabij Harderwijk te dalen tot 4-000 voet. Zij had geen meldingen binnengekregen van vliegtuigen, die een conflict-situatie met het Ameri kaanse vliegtuig zouden kunnen ver oorzaken. De meeste passagiers, die naar het ziekenhuis in Amsterdam werden over gebracht, werden niet ernstig gewond Zij konden na behandeld te zijn, weer nr.ar de vlieghaven. Een viertal bleef echter achter voor nader onderzoek, terwijl vier anderen werden opgenomen. Het waren de stewardess, een Duitse en twee Amerikaanse dames- Twee van her: hebben een wervelfractuur opge lopen. Sommigen van de passagiers zet ten de reis meteen vooi't, maar anderen besloten nu toch maar per boot de oceaan over te steken. Nauwelijks was de Boeing geland of brancards verschenen om de gewonden op te nemen. Hierboven wordt een der bemanningsleden uit het vliegtuig ge dragen. (Eigen nieuwsdienst) Er is goed nieuws voor alle kraam verzorgsters in Nederland in de pen. Na twee jaar moeizaam onderhandelen, is het de kruisverenigingen eindelijk ge lukt het rijk een hoger subsidiepercen tage af te dwingen ten behoeve van de salarissen van de kraamverzorgsters. Naar wij gisteren uit welingelichte en betrouwbare kringen vernamen, zal de minister de salarissubsidie van 35 tot 45 procent verhogen- Naar verwacht wordt, za) een en ander over twee weken officieel worden bekendgemaakt. De regeling zal met terugwerkende kracht van 1 januari 1962 gelden. De kruisverenigingen hebben tot op heden ong. twintg gulden kosten per dag voor een kraamverzorgster. Gemid deld tien gulden per verzorgingsdag be taalde de patiënt. Van de overige tien gulden, nam het rijk circa 5,15 voor haar rekening, subsidieerden provincie en gemeenten en bestond een tekort van plm. 0,65. Dit tekort maakte een redelijker salariëring der kraamverzorgsters tot een onmogelijkheid. De kraamverzorg sters worden beschouwd las de slechtst betaalde groep in de gezondheidszorg. Wanneer de nieuwe subsidieregeling van kracht wordt, zal het bedrag van 5,15 tot ongeveer 8,00 worden verhoogd. Dit betekent een aanzienlijke salaris verhoging voor alle kraamverzorgsters IN NAVOLGING van de regering van nationalistisch China op Formosa, heeft ar regering van de Chinese volksrepu bliek in Peking goud beloofd aan natio nalistische Chinezen, die met vliegtuig of schip naar de volksrepubliek uit vijken. (Van onze speciale verslaggeefster) PARIJS, donderdagavond. In het statige, witte modepaleis van Christian Dior aan de Avenue Montaigne heeft de jonge weduw naar Mare Bohan donderdagmor gen zijn nieuwe collectie van herfst en winter 1962-1963 gepre senteerd. Laten presenteren, beter gezegd, want Bohan, wiens echt genote Dominque een maand ge leden bij een auto-ongeluk om het leven kwam, was zelf niet aanwe zig op deze show. De Dior-show wordt ieder jaar op de zelfde dag en hetzelfde uur gehouden en er komen talrijke beroemde persoon lijkheden. Op deze première waren aan wezig onder meer prinses Radziwill, zuster van Jacqueline Kennedy, madame Boussac, echtgenote van de grote katoenkoning en de gravin De Ribes. Ir de namiddag werd nogmaals een show gegeven voor het grootste gedeelte van de internationale kopers. Mare Bohan, Dior III, brengt een spits toelopend silhouet met als kroon een volvormige hoed, een „pijl-lyn". Dit nieuwe silhouet is recht, heeft een bolvorige hoed, een pijl-lijn", bustelijn en de rok bedekt nauwelijks de knie. De hoeden hebben een ronde vorm en worden meestal gecombineerd met een kraag of een cravate van bont. Mare Bohan gaf de ensembles een sportief jasje dat losjes over de heupen valt en rokken in de gerende lijn. De mantels zijn hoofdzakelijk uitgevoerd in de redingote-stijl, maar het accent ligt Ongeveer 1200 man anti-Ben- Bella-troepen uit Kabylië rukken op naar Constantine, waar Ben Bel la momenteel de macht in handen heeft. Aanhangers van Ben Khed- da bevinden zich nog in deze plaats, hoewel zij omsingeld zijn door Ben Bella-troepen. De relletjes die zich eergisteren al daar hebben voorgedaan, worden ge bagatelliseerd door Bitat, minister van staat in de voorlopige regering. „Als er al geschoten werd, is dit gedaan in het kader van de feestvreugde", zeide hij. Aan deze verklaring schijnt men echter niet te veel waarde te moeten hechten; zij zou gedaan zijn om het geschil Kuedda Bella te minimaliseren. 0\ erigens spreken andere berichten van dertig doden in Constantine. Sprekender is de uitspraak, dat er thans kennelijk iets van een burger oorlog in de lucht hangt. Premier Ben Khedda gaf dit namelijk te kennen. Ook in Tizi-Ouzou, het vertrekpunt van de Berbertroepen, heerst volop militaire bedrijvigheid, hetgeen niet verhinderde, dat de café's goede zaken deden. Hier is men bang dat een strijd zal losbranden tussen de ICaby- len en de Arabieren, indien ertoe be sloten wordt van deze stad het bol werk van het verzet tegen Ben Bella te maken. Ben Khedda heeft de Berbers om steun gevraagd en dezen staan ten volle achter de voorlopige regering. Verscheidene bataljons van het be vrijdingsleger versterken op het ogen blik de stad Constantine, waar de volks massa werd gemobiliseerd tegen „dic tatuur en avonturiers" en opgeroepen do democratie en de revolutie te be schermen. Ben Bella is ondertussen in Oran teruggekeerd. Hij heeft daar zijn hoofd kwartier in de zwaar-bewaakte prefec tuur. Besloten zou zijn het „politiek bureau" naar Algiers te verplaatsen. In Oran heeft zich overigens weer een stem laten horen, die al geruime tijd gezwegen heeft, namelijk die van Susini, de theoreticus van de O.A.S- Hij ver klaarde, dat de rechtervleugel van de oiganisatie zijn terreurdaden definitief had beëindigd. Hij bood zijn diensten aan aan de bouwerk van het nieuwe Algerië. Tevens waarschuwde hij tegen de terreurdaden jegens de Europeanen, waardoor Algerië al wat Europeaan was, zou verliezen. In verband o.m. hiermee houdt Frankrijk met het geweer aan de voet nog steeds 300.000 man in Algerië. Bovendien gelooft men dat dit leger wel eens een belangrijke steun voor Ben Khedda zou kunnen blijken te zijn. De regering De Gaulle geeft aan hem de voorkeur boven de links-georiënteerde Een Bella. Honderdn boekingen zijn giste ren te Hollandia gedaan voor de reis per vliegtuig of per schip van vrouwen en kinderen naar Nederland. Voor de „Zuider kruis" waren in enkele uren 200 plaatsen besproken. Dit schip is vanuit Manokwari - zoals ge meld - naar Hollandia terugge keerd, want 300 plaatsen waren nog onbezet. Verwacht wordt, dat de „Zuiderkruis" volledig be zet zal vertrekken. Als een zwaard van Damocles hangt over gans deze evacuatie de dreiging van Indonesischwapcngeweld. Giste ren was het bijvoorbeeld weer premier Djoeanda, die verklaarde dat zijn regering niet uitsluitend langs diplo matieke weg zal trachten om het be wind over Westelijk Nieuw-Guinea in handen te krijgen. Hij zei dit na afloop van een vergadering van president Soekarno's operationele staf van het „bevrijdingsfront West-Irian". Impasse? Of het ernst is met deze drei gementen? De berichten over de besprekingen in Washing ton zijn plotseling minder rooskleurig. Dr. J. H. van Roij- en, de Nederlandse ambassa deur te Washington, heeft gis teren een bezoek gebracht aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. Hij besprak met hem het verloop van de geheime besprekingen tussen Indonesië en Nederland. Volgens wel ingelichte zegslieden was er na het onderhoud, dat dr. Van Roijen met dr. Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, heeft gehad te meer reden voor een gesprek Van Roijen Rusk, omdat er moeilijkheden zijn gerezen. Aanvankelijk was er, zo als wij ook hebben gemeld, bevredigen de vooruitgang geboekt. De vertraging in de besprekingen houdt verband met het einde van de periode, waarin het plan-Bunker voor ziet, voor de bestuursoverdracht van Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië. De Indonesische vertegenwoordiger Adam Malik tracht, volgens deze zelf de bronnen, goedkeuring van de Neder landers te verkrijgen voor een ver korting van die periode. Het onder houd tussen dr. Van Roijen en Rusk ziet men als een afspiegeling van de aan beide zijden gevoelde behoefte om de besprekingen weer op gang te krijgen. De vroegere verwachtingen dat de huidige fase in de onderhande lingen wellicht aan het einde van de week beëindigd zou kunnen worden, schijnen thans te optimistisch te zijn geweest. Papoea-delegati e De Nederlandse regering heelt intus. sen te kennen gegeven, dat zij bereid ir op korte termijn een Papoea-ver tegenwoordiging op overheidskosten uit te zenden naar New York. Die Papoea's worden als adviseur toege voegd aan ambassadeur mr. C. W. A. Schürmann, permanente vertegenwoor diger vap, Nederland bij de V.N. Mr. Schürmann kan die delegatie aldus snel inlichten over de besprekingen en ook kan hij snel adviezen vragen. De Nieuw-Guinea-raad heeft als gedele geerden hiervoor aangewezen N. Jouwe, H. Womsiwor en N. Tanggah- ma. Vandaag vertrekt deze delegatie naar Nederland om nadere instructies te ontvangen. Ook naar Nederland ver- tiekken o.m. de echtgenote van gou verneur Platteel en mevrouw Jouwe met haar kinderen. Honderd gulden Dienst, en afdelingshoofden van het gouvernement hadden mededeling ont vangen, dat zij persoonlijk een voor beeld moeten geven en hun gezin moeten terugsturen naar Nederland. Ondanks dc vakanties zijn de vaste commissies voor buitenlandse zaken en voor defensie tegen zaterdagoch tend bijeengeroepen om uit de mond van de regering kennis te nemen van de stand van zaken met betrek king tot de kwestie Nieuw-Guinea. Er doen geruchten de ronde over verdere concessies. Mr. Van Roijen heeft echter gisteren te Washington tegenover journalisten verklaard, dat Nederland vasthoudt aan het plan Bunker. Hollandia maakt daarom de indruk van „een gekkenhuis". In heel Hollandia was gisteren geen koffer meer te koop. Voor koffers van bordpapier werd grif honderd gulden neergeteld. Een groot expeditiebedrijf het enige in Hollandia heeft hout noch kratten meer. Voor de komende maanden is het orderboek vol. Automobilisten vrezen, dat de prijzen van auto's op de tweedehandsmarkt snel verder zullen dalen. Aangezien nog niets is meegedeeld over een ver goeding voor het eventueel verlies van particuliere voertuigen achten velen het verstandiger hun wagen voor ruim duizend gulden naar Nederland te zen den, dan af te wachten wat er verder gaat gebeuren. Op het vliegveld Moppa bij Merauke ten slotte zijn militaire maatregelen getroffen ter bescherming van daar gestationeerde vliegtuigen. Het totale aantal overgebleven Indonesische pa rachutisten „met militaire waarde" wordt geschat op 150 man. Het groot ste gedeelte van hen bevindt zich in het actiegebied rond Merauke. Z De Amerikaanse communicatie- Z Z satelliet Telstar is machtiger gehle- 2 ken dan de strenge wetten van de 2 Parijse modehuizen. Meer dan een maand eerder dan volgens de stren- ge regels van de Chambre Syndicale J geoorloofd was, heeft Telstar er Z voor gezorgd, dat de televisiebeel- Z Z den van zeven modellen van de Z huizen van Dior en Balmain werden Z 2 overgebracht naar de V.S. Dat was eenvoudig een onge- hoorde revolutionaire ontwikkeling, maar het schijnt, dat de Franse mo- Z devorsten zo onder de indruk wa- t Z ren van de capaciteiten van de 2 Z kleine bol op de drempel van de Z J aarde, dat zij toestonden dat beel- den die pas op 28 augustus in Ame- rika hadden mogen verschijnen, reeds nu verschenen. Dior toonde zijn modellen voor Z de camera's nog voor dat de Pa- Z Z rijzenaars zelf zijn show hadden Z gezien. 2 op de voorzijde, waar grote sjaalkragen tot de taille doorlopen. De Bohan- japonnen hebben alle een diep decolleté (niet te diep) en zijn hoog getailleerd. Zwart in de meest voorkomende kleur voor de japonnen bruin, grijs en een bescheiden rood voor de tailleurs en mantels. In de wit, met goud georna menteerde salons, waarin fraaie ver gulde stoeltjes op de acht-grijze tapij ten, werd na afloop luid geapplaudi- seerd voor de nieuwste collectie xan Bohan, die voor de meeste deskundigen door de grote meester Christian Dior zelf ontworpen had kunnen zijn. Het is de hoogste lof die men Mare Bohan kan toezwaaien. Jacques Griffe Bont, tweed en langharige geruwde stoffen, dat zijn de troetelkinderen van de nieuwe mode. Op alle collecties tij dens de afgelopen dagen heeft men deze kunnen zien en bewonderen. Ook Jacques Griffe blijkt graag te werken met deze typische langharige stoffen, die enigszins doen denken aan de vacht van een poedel. He.t lijkt of de modellen van Griffe gemaakt zijn met passer eh liniaal, vol strakke lijnen en hoeken. De driehoek beheerst de collectie. Jacques Griffe zegt zelf al mijn modellen gehoorzamen aan de beweging van een wip. En inderdaad tonen zijn creaties een zwierige en ple zierige beweging, die ontstaan door de wijd uitstaande plooien in het rugpand. Bijna iedere japon, tailleur en mantel kreeg deze olooien. die vanuit één punt ontspringen. Op een onnavolgbare wijze heeft Griffe vervolgens zijn modellen in elkaar gezet met naden in v-vorm of driehoeken. Een tailleur van aubergine- kleurige tweeed bestond geheel uit smal le verticale banen, zowel het jasje als de rok Er werd een sjaalkraag van bever bont bij gedragen. De namiddag-japonnen werden hoofd zakelijk vervaardigd uit zwarte, lichte wol en ze kregen een grappige rugslui ting met een stripje, waaronder een splitje tevoorschijn kwam. De taille van deze japonnen is verhoogd en de rok ken vallen in bloezende lijn tot over de knie. De tailleurs en mantels zijn vaak kraagloos en worden gegarneerd met grote afneembare kragen. Voor de avond uren ontwierp Griffe een aantal prach tige ensembles van wollen kant of zijde. De lange avondtoiletten waren won dermooi van snit, veel geborduurd met steentjes en pijpjes kralen. Een bleek- roze avondjapon werd gecombineerd met een kort wijd, roodgevoerd jakje met capuchon. Behalve de capuchon heeft Griffe ook veel originele punthoeden ont worpen, die een harmonisch geheel vor men met zijn modellen, die eveneens het accent aan de achterzijde hebben. Luciano Jarz weer in trapezenummer Luciano Jarz, de vlieger van de lucht- groep van het circus Toni Boltini, die zondagavond bij het Amstelstation tij dens het uitvoeren van een drievoudige pirouette ten val kwam en werd gewond, is nu zo ver hersteld dat hij gistermid dag voor het eerst weer heeft geoefend. De resultaten waren zodanig dat hij heden weer zal optreden in het nummer.

de Stem | 1962 | | pagina 1