evacuatie Voorbereiding in volle gang Kosten 20 miljoen Geen frans-talige preken meer in H. Geest-kerk Rusk: Toestand om Berlijn is labiel Karei Prior wil naar Knokke jlmtona [fi Minister-president ging voorop Geschil om Bizerta geregeld POLITIEKE SPANNING OORZAAK Kroonprins geconfirmeerd BONE EN CONSTANTINE IN BEN BELLA'S HANDEN Akkoord over werkprogram Zuiderkruis terugextra diensten K.L.M. Europese DAGBLAD VOOR ZEELAND BOURGUIBA Duitsers in Budel Tweede gesprek Van Roijen- Soebandrio Plaatselijk buien IN RUSLAND: Doodvonnissen voor economische delicten Bom ontploft bij Le Matm V.S. en Engeland willen in Kongo bemiddelen Ontploffing in kantoorkelder te Maastricht Frankrijk wil zijn landgenoten besehermen ONTWAPENING Lou van Rees nooit meer Churchill maakt 't best KAMPIOENSCHAPPEN HONKBAL 102e JAARGANG No. 24038 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 26 JULI 1962 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neeriandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem. mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. bias Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau v-w 7,P»nwse (Wanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 260) OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) 5? President Bourguiba van Tunesië heeft gisteren op onafhankelijkheidsdag Tunis gezegd, dat de laatste Franse soldaat „binnen redelijke tijd" Tunesië zal hebben verlaten, en dat het geschil met Frankrijk over Bizerta als geregeld kor worden beschouwd. Het is een kwestie van definitief ver trek, aldus Bourguiba, „zonder voor waarden, zonder schadeloosstelling, zon der (eventuele) herroeping." Verleden week hebben Frans-Tune sische onderhandelingen geleid tot het besluit de wederzijdse diplomatieke be trekkingen te hervatten. Ze werden in juli 1961 verbroken na de vierdaagse ,,slag van Bizerta", waarbij achthonderd mensen om het leven kwamen. Verleden week had men in Tune sische kring de hoop uitgesproken dat de hervatting van de betrekkingen zou betekenen dat de Fransen hadden in gestemd met terugtrekking van hun troepen van de grote luchtmacht-* en marinebasis Bizerta binnen een tijd bestek van achttien maanden. President Bourguiba zei over Algerië dat grensgeschillen met dit land niet zouden leiden tot oorlog. De voorbereiding voor de evacuatie van vrouwen en kinderen van Nederlandse ambtenaren en militairen naar Nederland is te Hollandia in volle gang. Het gouvernement heeft gisteren de officiële richtlijnen bekendgemaakt «lie voor de evacuatie, waaromtrent wij in onze editie van gisteren reeds berichtten, zijn vastgesteld. De legering van Duitse troepen in de legerplaats Budel is indirect een gevolg van de toegenomen internationale poli tieke spanning in Midden-Europa, ver oorzaakt door de zgn. Berlijn-crisis. Deze heeft er nl. toe geleid een Nederlandse gevechtsgroep in de Duitse bondsrepu bliek te stationeren. Bij besprekingen over verbetering van de oefengelegenheid en de huisvesting voor de ingedeelde gehuwde beroeps militairen is van de zijde van de Duitse bondsrepubliek een alleszins aanvaard baar aanbod gedaan. Daartegenover zou Nederland legering moeten verschaffen aan Duitse depottroepen, met inbegrip van woningfaciliteiten voor het daarbij ingedeelde gehuwde beroepskader. Dit heeft de minister van Defensie, ir. S.H. Visser, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid, de heer J.H. Couzy (VVD). De minister verklaarde verder dat on derhandelingen over de legering van Duitse troepen in de legerplaats Budel nog gaande zijn. Hij vindt het begrijpe lijk dat tegen de legering van Duitse troepen bedenkingen kunnen rijzen, maar heeft de indruk gekregen dat in het al gemeen begrip wordt opgebracht voor de motieven die tot dit voornemen hebben geleid. Indien een ambtenaar in vaste of tijdelijke dienst thans ver zoekt zijn gezin naar Nederland te mogen laten vooruitreizen, zal dit zonder meer op 's landskosten worden toegestaan. In overleg met de commandant der strijd krachten is eenzelfde maatregel genomen voor gezinnen van mili tairen*. Voor opvanging en onderdak in Neder land wordt de bemiddeling van het ministerie van Maatschappelijk Werk ingeroepen. Onder meer zullen vanuit Hollandia extra vliegdiensten worden ingelast. Dit stuit bij de K.L-M. op geen al te grote technische bezwaren. De Zuiderkruis", die de vorige week Nederlandse militaire versterkingen naar Nieuw-Guinea heeft gebracht, zal nogmaals,, na reeds vertrokken te zijn uil Hollandia, deze plaats aandoen voor hel opnemen van een aantal passagiers, die naar Nederland zullen repatriëren boven het aantal, dat het schip reeds aan boord had. Via Biak en Maokwari v/as de Zuiderkruis al met 350 passa giers op weg naar Nederland. Over morgen wordt het schip nu weer te Hollandia verwacht. Er is nog plaats vooi 300 personen. Maandag zal de reis naar Nederland worden aanvaard. In Hollandia waren de winkels overvol met mensen die koffers kwamen kopen met het oog op hun aanstaand vertrek. Enkele Chinese toko's hadden hun voor raad al nagenoeg uitverkocht. 7000 personen De gehele operatie voor een vervroegd vertrek van gezinnen naar Nederland zal naar schatting twintig miljoen gul den kosten. Het gaat om circa 7000 per sonen. Het bedrag van twintig miljoen DE RUSSISCHE schrijver Popofkin, die met vier collega's een reis door Scandi navië maakt, heeft woensdag in Stock holm gezegd dat de roman „Dokter Zjivago" van Boris Pasternak binnen kort in de Sovjet-Unie zal worden uit gegeven. DE AMERIKAANSE ambassadeur Lle wellyn Thompson, die a.s. vrijdag naar zijn land terugkeert, na vijf jaar in Moskou zijn standplaats te hebben ge had, heeft gisteren afscheid genomen van premier Kroestjev. Eerst hadden zij een samenkomst van twee uur in het Kremlin en het echtpaar Thompson dineerde daarna in het landhuis van het echtpaar Kroestjev. DE SLAAPZIEKTE (zbela idois) heeft op Formosa reeds 26 mensenlevens ge- eist in de afgelopen paar weken Er zijn 170 gevallen bekend. Over het al gemeen zijn juist kinderen het slacht offer van deze ziekte. EERST GISTEREN is bekendgemaakt dat zondag bij een treinramp nabij Boekarest 32 mensen het leven hebben gelaten en een „aantal" gewond is ge raakt. GEWAPENDE Soeloe-piraten uit de Philippijnen hebben een aanval gedaan op de haven Koenat in Brits Noord- Borneo. Zes mensen werden vermoord, een werd ontvoerd en zeven gewond. De Piraten roofden schepen, die in de haven lagen, leeg en vertrokken in een andere boot dan waarin zij gekomen waren- dwongen de eigenaar mee te gaan. j Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt woensdag- Z avond te 23.15 uur Half tot zwaar bewolkt met plaat- I selijk enkele regen- of onweersbuien, later gevolgd door afkoeling. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. J Vandaag zon onder 20.41 uur maan onder 16.06 uur. Morgen zon op 4.52 uur maan op 1.25 uur. betreft overigens niet geheel extra-uit- campagne voor West-Ir gaven, daar de terugreis naar Nederland dooi het gouvernement wordt bekostigd. In bevoegde kringen rekent men erop dat in twee maanden negentig procent van de Nederlandse vrouwen en kinde ren van ambtenaren en militairen uit Nieuw-Guinea zal vertrekken. Het ligt trouwens in de bedoeling, dat het „voorbeeld" zal worden gegeven dcor hoge ambtenaren zoals residenten, hoofden van plaatselijk bestuur, direc teuren van diensten. Het is nog niet bekend, of ook de echtgenoten van gouverneur Platteel en schout-bij-nacht Reeser op korte termijn naar Nederland zullen vertrekken. Reacties Afgezien van de moeilijke keus waar voor de ambtenaren van het gouverne ment thans zijn gesteld, heeft het be sluit van het gouvernement tot evacua tie hun thans definitief doen beseffen, dai de overdracht van het Nederlands gezag snel nadert. De reacties van de Papoea's op de laatste ontwikkelingen zijn nog moeilijk te peilen. Indonesië heeft als assistent aan de delegatie te Washington voor de onderhandelingen met Nederland toegevoegd de Papoea student Frits Kirihio. Dit is voor de stichting „Door de eeuwen trouw" aan leiding geweest er in een telegram aan de minister-president opnieuw op aan te dringen, dat Papoea's worden toege voegd aan dr. Van Roijen en de heer Schuermann, de Nederlandse onderhan delaars te Washington. De stichting wil de reiskosten betalen. Besprekingen In Washington heeft dr. Soebandrio, de Indonesische minister van buiten landse zaken, voor de tweede maal sedert zijn aankomst een bespreking gehad met de Nederlandse ambassa deur dr. Van Roijen. Het komt insiders voor, dat zij de kwestie opgenomen hebben van de parachutistenlandingen in Nieuw-Guinea. Men zei, dat Indonesië de parachutisten niet in de steek kan laten en hen even min kan terugtrekken. Derhalve moet met de Nederlanders een overeenkomst betreffende hun status worden gesloten. Waarschijnlijk zal Indonesië toestem ming wensen voorraden naar cfe para chutisten te sturen. Met dat al heeft de Indonesische defensieraad toch nog bevel gegeven tot intensivering van de „bevrijdings- „De raad heeft besloten, dat de uitvoering van de door het volk gegeven opdracht zal worden versneld, welke de omstandig heden ook mogen zijn", aldus radio Indonesia. Dat is dreigende taal. En mede daar door heeft het hoofd van het plaatselijk bestuur van Hollandia gisteren bekend gemaakt, dat het onder de huidige om standigheden niet uitgesloten moet! worden geacht, dat zich de noodzaak' kan voordoen van verduistering. De lichtvoorziening van Hollandia, Hollan- dia-binnen, Sentani en Ifar zou zonodig zonder voorafgaande waarschuwing kunnen worden afgesloten. Ir. een proces te Frunze, de hoofdstad van de Kirgizische Sovjetrepubliek, zijn een aantal mensen tot de kogel veroor deeld wegens bedrog en deviezensmok- kel. Onder hen bevindt zich de ex-voorzit- ter van de commissie voor economisch beleid van deze Sovjetrepubliek, Djoesjalijev. Er zouden echter nog meer mensen tot de kogel zijn veroordeeld. Acht beklaagden zijn veroordeeld tot 15 jaar „vrijheidsberoving". De 49 beklaagden zouden staatseigen dommen ter waarde van ruim 3 miljoen roebel gestolen hebben en deze eigen dommen gebruikt hebben om buiten landse valuta en goud voor speculatie te krijgen. 23 kilo goud, ruim 30 kilo zilverwerk, ruim vier miljoen roebel in contanten en goederen ter waarde van C,5 miljoen roebel werden in beslag ge nomen. Evenals in een aantal eerder gemelde gevallen waren er ook nu weer beklaag den met namen van kennelijk joodse oorsprong. Verscheidene veroordeelden zijn in dienst van confectiefabrieken ge weest. Zij hadden via het hoofd van de com missie voor economisch beleid op onwet tige wijze in Rusland schaarse garens verkregen en honderdduizenden stuks van bepaalde textielartikelen, die niet officieel verantwoord werden, laten na maken. Deze artikelen werd-.«a dan via medeplichtigen in het handelsapparaat van de staat verkocht. Te Genève is vernomen, dat de V.S. en Engeland gezamenlijk willen trach ten een regeling in Kongo tot stand te brengen. De situatie is in Genève besproken tussen de ministers van buitenlandse zaken, Dean Rusk en lord Home. Zij waren het er over eens, dat de twee x -J partijen in Kongo de Katangese pre- kwetst, maar het is duidelijk dat men - - i mot HQvftnl 11lra r»T iHrloIrtr, «-,1 V,r,nl rtmiur sident Tsjombe en de premier van de centrale regering Adoela er toe moe ten worden gebracht via onderhandelen overeenstemming te bereiken. Een oplossing die is bekeken is dat men Tsjombe er toe zou brengen de centrale regering aanzienlijke financiële steun te verlenen. De centrale regering var.- haar kant zou Tsjombe dan een be langrijke plaats moeten inruimen in het bewind te Leopoldstad. (Van onze Belgische correspondent). De Franstalige preken in de Ant werpse H. Geest-kerk zullen voor onbepaalde tijd worden opge schort, zo werd gisterenmiddag of ficieus door het vicariaat-generaal van het bisdom Antwerpen mee gedeeld. Gehoopt wordt dat deze beslissing zal bijdargen tot een beslissing zal bijdragen tot een Antwerpse klimaat, dat de laatste dagen slechter en slechter is ge worden. Binnen een tijdsbestek van vier dagen werden er drie springstofaanslagen ge pleegd. Weliswaar hebben die aanslagen nie zo erg veel materiële schade ver- ooizaakt, en werd daarbij niemand ge- met dergelijke middelen al heel gauw op het hellende vlak geraakt van actie en tegenactie. De Antwerpse gerechtelijke instanties nemen het geval dan ook met de nodige ernst op. De eerste aanslag gold, zoals men reeds weet, het gebouw van de Vlaamse toeristenbond te Antwerpen- Een springlading verbrijzelde de etalageruit van de V.T.B.-boekhandel. De materiële schade bedroeg enkele tienduizenden Belgische francs. Ondanks talrijke ondervragingen konden de daders tot dusverre nog niet worden ontdekt. Sindsdien betrekken agenten in burger dag en nacht de wacht nabij het V-T.B.- gebouw in de St.-Jacobsmarkt. Tijdens de nacht van zondag op maan dag is een aanslag gepleegd op het bondsgebouw van de Chiro-jeugd, een katholieke Vlaamse jeugdorganisatie, die ruim 40.000 leden telt. Zij is mislukt, doordat de springleiding, aangebracht op dezelfde wijze als bij het V.T.B.-gebouw, niet ontplofte. Klaarblijkelijk bij wijze var. weerwraak werd in de nacht van dinsdag op woensdag een aanslag ge pleegd op het gebouw van de Frans talige Antwerpse krant „Le Matin". On bekenden drongen de garage binnen, sneden de banden van een vrachtauto door en wierpen een brandbom van eigen makelij, gevuld met zwavel en' fosfor, tussen een hoop papierafval, waardoor onmiddellijk brand ontstond. Personeel, dat de ontploffing had ge hoord, kon door snel ingrijpen erger voorkomen. Minister-president prof. dr. J. de Quay was de eerste, die woensdag het zijne bijdroeg aan de straat- collecte van het Prinses Beatrix poliofonds. In de kelder van het gebouw van de Kamer van Koophandel aan het Vrijthof te Maastricht heeft zich gisterenmiddag een ontploffing vporgedaan in een olie tank, waaraan reparaties werden ver richt. Om een lek te repareren was er zuurstof onder druk in het reservoir gebracht, dat samen met de oliedampen een ontplofbaar mengsel vormde. Er volgde inderdaad een ontploffing toen er bij het afslijpen van een lasnaad von ken in de tank terecht kwamen. De slijper werd door het geweld van de ontploffing enkele meters weggeslin gerd. Hij liep echter slechts enkele schroeiwonden in het gezicht op, waar voor hij naar een ziekenhuis is overge bracht. Twee collega's van de slijper, die ook tegen de grond werden geslagen, liepen evenmin letsel van betekenis op. De kracht van de ontploffing was zo hevig, dat een ijzeren afsluiting van de kelder trap werd ingedrukt en dat twee bin nenmuren in het trappenhuis finaal wer den weggeslagen. De luchtdruk heeft in het kantoor van de Kamer, waarin onge veer acht mensen aan het werk waren, een flinke ravage aangericht. Vele rui ten van het gebouw zijn gesneuveld. Alles bijeen is de schade aan het gebouw van de Kamer van Koophandel nogal ernstig. Dean Rusk, die ook gisteren in Genève weer geconfereerd heeft met de Rus Gromiko, had de in druk, dat de Sovjet-Unie de Ber- lijnse kwestie nog niet wil for ceren, maar dat een besluit hier over van de ene op de andere dag zou kunnen afkomen. Hij noemde de situatie uiterst labiel. In aanwezigheid van de gehele Zweedse koninklijke familie is kroonprins Carl Gustaaf van Zweden geconfumeerd. met dertien van zyn klasgenoten Dit gebeurde in het plaatsje Borgholm. De Engelse minister van buitenlandse zaken lord Home, die eveneens in Genève was, in verband met de Laos- conferentie, heeft Gromiko vlakaf mee gedeeld, dat het Kremlin de zaak-Berlijn Ondertussen zou Oost-Duitsland van plan zijn het de Westduitsers moei lijker te maken een bezoek aan West- Berlijn te brengen- Zij willen dit doen door visa van de Westduitsers te ver langen. Deze maatregel strookt met de communistische opvatting, dat er twee Duitse staten bestaan. Zij strookt tevens met de communistische eis inzake de ei kenning van de Oostduitse soevereini teit. Een gevolg van deze visa-aanvragerij zou betekenen, dat het mogelijk is het aantal reizigers voor West-Berlijn van uit West-Duitsland drastisch te beperken. Ocst-Duitsland, dat deze maatregel vol gende maand zou gaan toepassen, kan dit slechts doen voor het wegverkeer (auto en trein). De drie luchtcorridors boven het grondgebied van Oost- Duitsland blijven daarbij onaangetast, niet op de spits moet drijven. Hij tracht- cüvreesci wordt echter wel, dat Rusland te er de Russen van de overtuigen, dat van plan is het de westelijke vliegers dit zou uitdraaien op een „rechtstreeks moeilijk te maken. Ook gisteren vlogen conflict" tussen de grote mogendheden! namelijk Russen zonder waarschuwing en dat kunnen deze zich niet veroor loven. door de luchtcorridor. Algerijnse strijdkrachten, die de af gescheiden premier Ben Bella steunen, hebben gisteren de steden Bone en Con- stantine bezet, de twee grootste plaatsen in oost-Algerië. In Constantine zouden doden en gewonden zijn te betreuren. De partisanen van Ben Bella arriveerden in Bone per schip. De „invasie" viel samen met een massa-demonstratie ten gunste van Ben Bella. Ondertussen heeft deze een zegerit ge maakt naar Oran en een toespraak ge houden in Attiaret, waar hij triomfaal werd begroet. Hij hoopt voor het week einde in Algiers aan te komen. Een kolonel in Tizi Ouzou. dié er ver antwoordelijk voor was, dat het grootste deel van noord-oost-Algerië trouw blijft aan Ben Khedda, is door partijgangers van Ben Bella ontvoerd. Ondertussen groeit de vrees, dat de O.A.S. opnieuw de kop gaat opsteken. De politie-prefect van Algiers zegt bij voorbeeld dat deze terreur-organisatie verantwoordelijk is voor een schietpar tij, die maandag plaatsvond en die acht doden eiste. De regeringsgebouwen zijn daarom uit voorzorg weer met zandzak ken versterkt. De Franse regering heeft gisteren te kennen gegeven, dat zij er niets voor voelt de levens van landgenoten in Al gerië nog langer in de waagschaal te stellen. Sinds de onafhankelijkheidsdag (3 juli) blijken namelijk 500 Fransen ontvoerd te zijn of zonder meer verdwe- De ontwapeningsconferentie in Genève heeft woensdag een langdurig impasse doorbroken door een werkplan te aan vaarden voor de eerste ontwapenings fase en de controlemaatregelen. Het plan is door de Sovjet-Unie en Amerka uitgewerkt. Nederland zal waarschijnlijk volgend jaar toch weer meedoen aan het song festival van Knokke, een festival dat deze week voor onze nationale ploeg zo weinig prettig is verlopen. Want nadat impresario Lou van Rees verklaarde dat Knokke voor hem had afgedaan, heeft Karei Prior, hoofd van de afdeling amusement van de A.V.R.O.-televisie laten doorschemeren dat hij niet afkerig tegenover het idee staat een ploeg naar dit zangfestijn (al mogen we meer schrijven zangvenijn) samen te stellen en te leiden. Prior kwam na het bekend worden van de moeilijkheden met de Nderlandse ploeg plotseling in Knokke aan en heeft vele besprekingn gevoerd, artiesten beluisterd, en is „boordevol in drukken" teruggekeerd. Volgens de geruchten, die in Knokke maandag en dinsdag de ronde deden, staat het vast dat Nederland volgend jaar toch weer mee zal doen, zij het niet onder leiding van Lou van Rees, c't man die de afgelopen vier jaar de Nederlandse ploeg samenstelde. Van Rees zei „Onder deze omstan digheden werk ik niet meer in Knokke, het is geen festival meer, maar een soort markt. Ok heb de Nederlandse artiesten uit eigen zak betaald, want de heer Nellens vertelde me dat als ik de francs voor het optreden van de ploeg op zondagavond opstreek ik meteen een proces zou krijgen waarbij een boete werd geëist wegens contract breuk, die tien maal zo groot was als het honorarium voor onze artiesten." Ook de artiesten hebben weinig goede woorden over voor de manier waarop een en ander is gelopen. Het zal Karei Prior dan ook niet meevallen om volgend jaar met een Nederlandse ploeg met klinkende namen te komen, want ieder zich respecterend artiest zal het circus van het lichte lied in Knokke laten liggen. nen. Aangenomen wordt dat deze Fran sen bijeengebracht zijn in concentratie kampen. Mocht de toestand niet verbe teren en blijft men doorgaan met het molesteren van Franse onderdanen, dan is het niet onmogelijk dat de regering rechtstreeks tussenbeide komt. Het zou slechts een handomdraaien kosten aan deze dreiging gevolg te geven. In Al gerië zijn namelijk nog ongeveer 300.000 Franse soldaten. Krachtens de verdra gen van Evian is Frankrijk bovendien, gerechtigd zijn troepen in Algerië in te zetten. Daar moet echter een verzoek van de Algerijnse regering aan vooraf gaan. In Parijs heeft een bijzonder tribunaal twee burgers en een voormalig legion- nair tot de doodstraf veroordeeld we gens gepleegde moorden in opdracht van de O.A.S. Twee andere beklaagden kre gen levenslang en e»en derde twintig jaar. Twee vrouwelijke medeplichtigen werden tot twee jaar veroordeeld. Sir Winston Churchill, die onlangs zijn been brak, maakt het werkelijk uit stekend, zo meldde gisteren een verge noegde lady Churchill- Blijkens het medisch bulletin begint de oude staatsman het been weer te gebruiken en er steeds meer gewicht op te plaatsen. Men hoopt, dat er geen medische bulletins meer nodig zijn. (Advertenties) Zondag 29 juli van 15.00-17.00 pur

de Stem | 1962 | | pagina 1