igeren steel Ill Duidelijke beelden via Telstar Ben Bella wint SCHOTS REISADVIES Franse treinramp: dertigtal doden Speelse lijnen in show van Esterel te Parijs Vakantiegenoegens in eigen omgeving Project vooral van belang voor transatlantisch verkeer Om leiderschap Algerië battle weer vandaag- O.A.S.-leiders in vrijheid 53 doden bij ontploffing tankauto Prins Bernhard kwam even uit Londen over Modewereld onthult geheimen Crisisbeeld in Zuid-Slavië Ras-saneerder in staat van beschuldiging GEVONDEN „VOORWERP" AMENS ÏRKTEN ilie hengelaar t te Groede DAGBLAD VOOR ZEELAND Politiek bureau neemt teugels in handen Zwakke tot matige windj (o.a. Lagaillarde) Onderzoek in de affaire-Fraenkel V erkiezingsmateriaal voor Algerije uit Nederland 102e JAARGANG No. 24036 SCHOOL VLISSINGEN lingen, getuigschrift A. Nieuwdorp (Z.), E. J. P. ;ch, A. Minneboo, Yerse- osten, Domburg, N. J. M. P. A. Sonke, Wemeldin- rvest, Goes, J. Wouters, ■lingen, getuigschrift B. Oost- en West-Souburg, Bergen op Zoom, J. M. W. A. Noordhoek, Goes, Steenbergen, W. O. G. Re- i Gent, A. P. Risseeuw, J. H. Roelofsen, Goes, pen, Oosterland, J. A. Ta- en. cpswerktuigkundigen, M.: J. P. Bais, Vlissingen, Vlissingen, H. J. A. Rau, ibbekoorn, Yerseke. A. C. [oosendaal, C. J. de Zwart, epswerktuigkundigen, 3.M.: H. A. van Egeraat, n, N. Vrij. Oost- en West- van Boven, Souburg, C. zen, Middelburg, P. L. C. stburg, P. J. Kuzee, Sluis- ishof, Zierikzee, E. J. B. jen, J. Balder, Den Bosch, irs, Geertruidenberg, B. de e, A. A. J. M. Kerkhof, de Konink. Vlissingen, C. biervliet, P. I. Versprille, JKE OPVOEDING M.O. m slaagden voor het exa- ke opvoeding m.o. de he el uit Den Bosch, J. L. P. ïrneuzen en C. A. de Jon- ERLANDS M.O. g slaagden voor het exa- ls m.o. mej. Th. P. A. de [en op Zoom en de heren ndonck uit Hoeven, G. A. Raamsdonk, J. J. J. M. lit Tilburg en W. M. de ?RANS M.O. slaagde voor het examen heer M. N. Dekker uit MULO A Goes gehouden examens i-dinloma A slaagden: M D.E. Schuit. Arnemuiden; W.H. van Doorn, Koude- DOij. Middelburg: E. La- burg: M. Luitwieler, Mid- du Bois (m), Breskens; Waterlandkerkje en de an. Middelburg: J. Schoon F. Latuheru. Souburg: P. lissingen: J. Neve, Mid- luiis. Middelburg: J. Ge- skens: M. Visser (m), Bokx mTerneuzen; Slikke (ml. Schoondijke; i, Vlissingen). gemerkte personen slaag oor het middenstandsdi ploma r.-k. mulo A: M.I. e; H.F.A. v. d. Eeden, sen. Lewedorp: J.M. de avenDolder: E-P.C. Maas, Moison, Ovezande*. E. Kwadendamme; J.V. van R F M. Buijsse, Hulst Samen R. F. M- Buijsse, leckaert. J. P. Crombeen, YP.E.M. van Driessche. van Hove, Koewacht: isagie. Hulst: I.L.M. de nswaarde: OM.J.G. Sa- een P. M. E. Vercaute- A.C.M. Verhelst. St.-Jan- m Voren, Sas van Gent; Waal, Ossenisse; J.M A. Axel: E. Rammeloo. Sas de Rijke. Westdorpe: G. erneuzen; L.E.A. Calle, J. Jansen, Terneuzen. LG, 20 juli Nieuwe Eerstelingen: bonken I !3.90, II 32.10, drielingen I kriel I 14-60. II 12.20, i II 47.00. grote II 26.20, 16.70. kriel II 9.00. aard- 53—1.13, per doos: Red ^40. II 21—31. Cambridge i I 30—43. II 16—32, Sen- 27—35. II 16—27. tomaten 68, C 56, Al 65, BI 61—67, 26—42. A2 55—57, B2 56— iC2 15—41, fruit: rode bes- -75. II 35—55. per doos 15 tsen per kg 4660. fram- I 38—51, II 15—39, kruis- 34—1.01, druiven per kg men per kg 1.19—1.93, per ikon per st. 7—41, kersen 74, groenten: bloemkool 3 i. 4 per kist 4177, 6 per ler kist 12—56, 10 per kist kist 12—19, sla 3.50—10, -—20, snijbonen 991.60, ssen 1.40—1.75, doperwten in 2458, bosuien 14—24, (—33, bospeen 12—28. was- ipinazie 26—52, boskroten ionen 1.461.65. rabarber 1656. spitskool 611, ode kool 18—21. komkom- op 12—20. 60-75 10—16, 50- —11, 35-40 10, krom 10—11, 15, 60-75 11—16, 50-60 10— krom 1012. achttiende-eeuws Frans f Europe" beveelt de Ame- grote Franse kastelen aan. het Chateau de Lanet in asteel uit de elfde eeuw, >r een aris en zijn vrouw, me en diëtiste is. Zij wil- r dan vijftien gasten tege- m vragen 8 dollar per dag. krijgen niet alleen een nte en historische kamer, jden volgens vijftien ver- lenu's per dag. Jachtpar- /isscn in de vijvers en sim men 's avonds worden ai- H het beluisteren van con- middeleeuwse muziek. [lortvissers uit Nederland ibben op het strand van rüd aangebonden om de icstc visser. De wcersom- waren erg ongunstig en de de zonder meer matig. zuidwestenwind, die het indeloze slierten langs het e en een onstuimige zee ongeschikt voor een rede- uidde: 1 L. van Rafelgam 2 J. Steigel uit Stekene, 'uit Vlissingen, 4 A. Lescot A v. d. Caluwé uit Sluis- uit Groede, 7 M. Rouw uit M. Cleys uit Zeebrugge, 9 iut uit Sluiskil, 10 C. GhiJ- igen. Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Bradet. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem. mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. blaj stem DINSDAG 24 JULI J1962 Abonnementsprijs t 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor H. Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) geïmponeerd europa zag amerika rechtstreeks Het experiment met de Telstar is volledig geslaagd. Gisteravond verschenen op het televisiedoek van naar schatting honderd miljoen kijkers aan beide zijden van de Oceaan de signalen, die vanuit Amerika naar Europa werden uitgezonden. Dat was om tien voor acht: een historische minuut m het kader van de wereld-communicatie. Want de mogelijkheden van het Telstar-project zijn enorm en gisteravond is het de lichtelijk onthutste kijker duidelijk geworden, dat de commer ciële telefonie waarschijnlijk uitermate gebaat zal zijn bij de ontwik keling van dit project, waarvan men gisteravond de eerste resultaten duidelijk kon zien en horen. Dat daarmee gezegd wil zijn dat de een zeer minimaal begrip heeft van wat Een beeld uit de Amerikaanse uitzending naar Europa: een oude Indiaan uit een der getoonde natuurreservaten verschynt op het scherm. Ben Bella heeft een belangrijke overwinning behaald op zijn grote rivaal Ben Khedda in hun strijd politiek bureau, waarin de afge- scheidend vice-premier van de G.P.R.A. blijkbaar een meerder heidspositie geniet. Slechts twee van de zeven leden van dit orgaan zijn volgens waarnemers getrou wen van Ben Khedda. Vice-premier Belkacem Krim was de eerste van de leiders in Algiers die com mentaar leverde op het besluit dat de willaya-commandanten na een conferen tie van vijf dagen te Tlemcen hadden genomen. - I „Ik neem deze berichten niet serieus", om het leiderschap over de jonge |zo verklaarde hij. „Indien ze waar zijn republiek Algerije. De comman-i is dit besluit onwettig Hij ging nog verder en zei, dat de vor- danten van de zes autonome zones mtog van een politiek bureau te Tlem. (willaya s) hebben besloten om de een „een zuivere staatsgreep" was, om- teugels in handen te geven van een|dat alleen de nationale raad (parlement) bevoegd is met meerderheid van twee derden te beslissen over de samenstel ling van een politiek bureau. Hoofdstedelijke zegslieden geloven dan ook niet dat de G.P.R.A., waarvan een aantal leden fel tegen Ben Bella zijn, deze gang van zaken zonder meer zal ac cepteren. Het politieke bureau telt vijf man die .jarenlang in Frankrijk als gijzelaars zijn vastgehouden: Ben Bella, Mohammed Boudiaf Ait Ahmed, Rabah Bitat en Mo hammed Khider. De andere twee zijn: Mohammed Ben Alia, een voormalig kapitein van het Franse leger, die naar de A.L.N. over liep en het commando kreeg over een willaya. Hij werd in 1956 gevangen ge nomen en ter dood veroordeeld doch be vrijd toen het akkoord van Evian werd gesloten. Mohammed Said, eveneens oud officier in het Franse leger, is de laat ste man het politiek bureau. Hij was willaya-commandant tijdens de bevrij- dingsstrijd. Alleen Ahmed en Boudiaf steunen Ben Khedda. Groeiende onrust In Oran en Algiers groeit de on rust. De Europese bevolking van Oran wordt steeds kleiner. Grote groepen Europeanen vertrekken naar Europa. In de hoofdstad schuimen benden jongens, sommigen gekleed in A.L.N.-uniform door de straten. Er dreigt een voedseltekort en hoewel de oogst er niet slecht voorstaat, bestaat in verscheidene gevallen gevaar voor bederf doordat vele boerderijen verla ten zijn. De werkloosheid in Algerië bliift hoog (1.500.000). Ben Bella heeft gezegd, dat de Alge rijnse parlementsverkiezingen, die tegen 12 augustus zijn bepaald, dienen te wor den uitgesteld. Dit feit ziet men als een nieuwe aan wijzing dat hij voornemens is de macht over te nemen met zijn politiek bureau. Saad Dahlab, minister van buitenland se zaken in de voorlopige Algerijnse re gering, heeft intussen besloten zijn ambt neer te leggen. TWEE OUDE dames hebben gisteren middag uit een apotheek in Amsterdam Enge-ls zout en laxeerpillen meegekre gen. Achteraf bleek dat de dames in plaats van Engels zout (magnesium-sul faat) zinksulfaat hebben gekregen. Dit laatste is bij gebruik levensgevaarlijk. De politie zoekt de dames. TE DELFT is gisteren de 6-jarige Chr. L. J. Tersmette te water geraakt en ver dronken. OP DE WEG van Vaassen naar Deven ter is een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 48-jarige echtgenote van de bestuur der, die geen voorrang verleende, om het leven kwam. De bestuurder zelf werd gewond, evenals de chauffeur van de tweede auto. IN GARDEREN (bij Barneveld) heeft de heer Van Middendorp bij zijn werk zaamheden in een zandgraverij op vijf tien meter diepte een mammoettand ge vonden van 20 bij 15 centimeter. DE ARTSEN van de Canadese provincie Saskatchewan hebben een einde gemaakt aan hun boycotactie waarmee zij op 1 juli begonnen waren uit protest tegen de provinciale regeling voor de volks gezondheid waarbij dc gehele medische zorg voor de bevolking van overheids wege geregeld wordt. (Advertentie) J Weersverwachting van het KNMI tot opgemaakt gisteravond te J 23.15 uur. ^erioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Dezelfde temperatu- F?n a,s gisteren of iets hogere. m? aag: zon onder 20.44 uur •noorgen: zon °P 4-50 uur. Maan op 23 uur. De Spaanse regering heeft gisteren een groep van zes Franse OAS'ers vrij gelaten die in oktober 1961 waren gede porteerd naar de Canarische eilanden. In een officieel communiqué van de zijde van het ministerie van voorlichting in Madrid werd gezegd dat de motieven krachtens welke de zes naar de Cana rische eilanden waren gestuurd, niet langer golden. De zes vrijgelatenen zijn Pierre Lagail larde de ,,held" van de kortstondige barricadenopstand in Algiers Jo seph Ortiz, één van de burgerlijke kop stukken van de organisatie, kolonel Charles Lacheroy, Alain Zarrin, Michel Frechose en Georges Danthes. Een andere OAS'er, die door de Spaanse politie was gearresteerd, Ar- goud, zou van de Canarische eilanden zijn ontsnapt naar Oran. Het feit dat zijn naam niet voorkwam op de lijst van vrijgelatenen bevestigt dit. Z.K.H. de prins der Nederlanden, die gisteren een aantal opper- en hoofdoffi cieren van de Koninklijke Luchtmacht heeft ontvangen en vervolgens met H.M. de koningin aan een afscheidslunch voor de vertrekkende ambassadeur van Brazilië en diens echtgenote heeft aan gezeten, is gistermiddag wederom per vliegtuig naar Londen gereisd, alwaar hij het slot van de bijeenkomst van de Fédération Equestre Internationale zal bijwonen. Z.K.H. de prins wordt vandaag in Nederland terugverwacht. Toen in El Higo, Veracruz, een ben zinetankauto ontplofte, werden 53 men sen gedood en raakten 24 gewond. Meer dan 30 gebouwen, woonhuizen en kan toren werden vernield door het vuur. De ontploffing deed zich reeds don derdag voor. De berichten er over werden echter opgehouden wegens een storing in de verbindingen met de plaats, die zeer afgelegen is. De tankauto die explodeerde bevatte 25.000 liter hoog-octaan benzine. uitzending vlekkeloos was, is iets an ders. Het beeld was soms wat vaag, een andermaal viel het weg. Dit is waar schijnlijk niet te wijten geweest aan de Telstar maar aan het moment van over schakeling. Ook het geluid was niet al tijd van de beste kwaliteit. Dat neemt niet weg dat de proef volledig geslaagd mag worden genoemd. Miljoenen hebben gisterenavond geke ken naar het ietwat grimmige en volle dig geconcentreerde gezicht van presi dent Kennedy, die een persconferentie weggaf", zoals dat in vakjargon heet. En ieder heeft kunnen verstaan dat hij eigenlijk geen nieuws bracht: er is geen vooruitgang geboekt in de Amerikaans- Russische onderhandelingen om Berlijn. In gecomprimeerd bestek werd de Euro pese kijker geconfronteerd met een aan tal facetten van het Amerikaanse- leven. Men zag ruimtevaarder John Glenn op Cape Canaveral, men kreeg een indruk van het Amerikaanse wegennet, zag een Shakespeare-opvoering in Stratford, On tario, en werd toegelaten tot enkele van de nationale parken, waar de bisonkud- den over de prairies daveren en stevig het zadel gezeten cowboys ove-r de vlakten galopperen. Op het scherm ver schenen de in de rotsen van Mount Rush- more gehouwen portretten van grote Amerikaanse presidenten. Het silhouet van Jefferson verscheen op het scherm en lang bleef de camera gericht op Abra ham Lincoln. Een mormonenkoor zong een hymne. De uitzending eindigde met een kijkje in het paleis der Verenigde Naties in New York, maar zij was be gonnen met een baseball-fragment. Het programma was ingeleid door pro fessor Bordewijk, die op gemakkelijk be grijpbare wijze een aantal technische de tails van de uitvoering belichtte. Hij was het ook, die het de kijkers duidelijk maakte, dat hoe interessant de uitzen ding op zich ook was, de commerciële telefonie de financiële kurk zou blijken te zijn, waarop het Telstarproject zou kunnen drijven. Er is namelijk een der gelijke behoefte aan meer transatlanti sche verbindingen, dat men overweegt in de tijd van enkele jaren nieuwe kabels van Amerika naar Europa te trekken, een project dat honderden miljoenen kosten gaat. Wellicht, zo drukte zich prof. Bordewijk voorzichtig uit, zal blijken dat de Telstars goedkoper zijn. Europa groet Amerika Europe to America Europa groet Amerika. Onder dit motto ging twee mi nuten voor elf ons werelddeel via de Telstar rechtstreeks de lucht in. Over geheel ons werelddeel stonden niet min der dan 54 camera's opgesteld, die de beelden leverden, die naar de centrale post in Brussel in het paleis van justitie werden geleid. Zeer nadrukkelijk werd tijdens de uit zending telkens verklaard, dat het hier rechtstreekse beelden betrof, waar de Amerikanen mee verbonden waren. De uitzending liep praktisch feilloos, het beeld was helder en rustig. Hoe de ontvangst in Amerika is geweest, kon nog niet worden vastgesteld. Zelfs voor degene, die helemaal niet technisch is ingesteld en die dus maar zich hier eigenlijk afspeelde, moet het een openbaring geweest zijn te consta teren, hoe rustig en zelfverzekerd deze uitzending verliep. De beelden volgden elkander met regelmaat op. De Big-Ben verscheen op het scherm om even later zijn plaats in te ruimen voor het Place de l'Etoile in Parijs. Rome verscheen: het Colloseum. In Zwëden stond de- middernachtzon nog aan de hemel en tussen de rendieren stond een eenzame helikopter te wachten op het moment van opstijging. De camera's toonden toen Sicilië, waar de vissers in het don ker uitvoeren op sardinevangst in de Middellandse Zee. Wenen vertoonde zijn Lippizaners in de Spaanse rijschool en aan Kaap Lizzard ging de reddingboot de zee in. Belgrado toonde zijn middel eeuwse kunstschatten: oude handschrif ten, kostbare fresco's, alle herinneringen aan het Byzantijnse rijk. In de Sixtijnse kapel, te midden van het gigantenwerk van Michel Angelo stond het beroemde- koor te zingen. Men zag het Louvre. Zwitserland verscheen met een kern reactor. De Amerikanen zagen daarna het Roergebied. In de Termen van Car- racalla werd de opera Tosca opgevoerd. De uitzending eindigde met een beeld van een Reuter-telex, waarop de goede ontvangst van het beeld in Amerika ge meld werd. De in Amerika opgenomen beeldband van deze uitzending wilde men als bewijs van goede ontvangst nog terug sturen, maar dat lukte niet meer. De Telstar was toen al te ver af. Daarmee was het experiment geëindigd, Het wereld-publiek gewend aan alle mo gelijke service op communicatie-gebied en gewend ook aan sensatie, had ditmaal een sensatie beleefd, waarvan de ontwik keling grote dingen belooft voor de toe komst. Kennedy o.m. verklaarde op de persconferentie, die geheel Europa voor een deel heeft kunnen bijwonen dat het uitzenden van programma's over de ocea nen de wereld een stap dichter bij de wereldvrede zal brengen. De Westduitse minister van justitie, Stammberger, heeft vorige week in ver band met de affaire-Fraenkel zijn ont slag aangeboden. Dit werd maandag door de Bondsdagfractie van de Vrije Democraten onthuld. Het kabinet had echter het aanbod van Stammberger af gewezen. De Westduitse minister van Justitie heeft thans voorgesteld een commissie uit het parlement samen te stellen, die de gebeurtenissen rond de val van de Westduitse procureur-generaal, en in het bijzonder de aan het adres van minister Stammberger gerichte ver wijten moet onderzoeken. Fraenkel is kort geleden door president Luebke heengezonden in verband met zijn later gebleken aandeel in nazi-processen. De voorlopige Algerijnse regering heeft de Nederlandse industrie aangezocht en bereid gevonden om binnen een week verkiezingsmateriaal te vervaardigen, no dig voor de aanstaande parlementsverkie zingen in augustus a.s. als die tenminste, gezien de jongste ontwikkeling, doorgang zullen vinden. Het betreft hier de leverantie van mil joenen papieren zakjes. Nederland bleek het enige land in Europa te zijn, dat over de technische mogelijkheden beschikte, om een zo grote opdracht op zo korte termijn uit te voeren. De order is geaccepteerd door het Ahrend-concern te Amsterdam, dat de papierfabriek Schut te Eerbeek heeft be naderd en bereid heeft gevonden het fa- bricagegedeelte van dit project te reali seren. Het vrachttransport wordt met spe ciaal yoor dit doel van de KLM gechar terde vliegtuigen verzorgd. Een gedeelte van de zending is gisteravond reeds van de luchthaven Schiphol afgezonden om een tijdige voor ziening van de meest afgelegen stembu reaus zeker te stellen. Vijf rijtuigen van de express- Velars-sur-Ouche. Twee wagons stortten van een viaduct. De andere drie kwa- trein Marseille-Parijs zijn gisteren bij een snelheid van 135 kilometer per uur uit de rails gelopen. Twee ervan doken van een hoogte van 50 meter in een rotsachtig ravijn. Hierbij zijn 28 personen om het leven gekomen en 52 hebben ver wondingen opgelopen. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart overd rie op 10 kilometer van Dyon, te (Van onze speciale verslaggeefster) Parijs, maandagavond. Parijs sluimert momenteel een zoete zomerslaap, maar in de mo depaleizen op en rondom de Champs Elysées slaapt men aller minst, want voor de modewereld is het winterseizoen reeds aan gebroken. Koortsachtige drukte heerst in de chique modehuizen, waar in alle haast de laatste hand wordt gelegd aan de nieuwe collecties voor herfst en winter 1962-*63. Deze week worden driedui zend modellen van 35 couturiers ge toond door 250 mooie mannequins. Er is voor meer dan vijf miljoen frank aan stoffen besteed en daarbij komen nog de vele kostbare bontsoorten, voornamelijk nerts en astrakan. Maandagmorgen begonnen de eerste modeshows, die door honderden jour nalisten uit de gehele wereld werden bijgewoond. De ontwerper-zanger Jacques Esterel was de eerste couturier die zijn nieuwe collectie showde. De collectie die „la ronde des heu- res et bonheurs" heette, bevatte 81 modellen voor de ochtend, voor de na middag en voor de avond, en deze drie onderdelen waren geheel verschillend van stijl. Handschoenmouw Voor het begin van de dag ontwierp Esterel sportieve kleding die uniek is voor op de fiets, voor het golfspel, voor de jacht of voor het rijden in luxe sportwagens. Zo werd bijvoor beeld een rok-broek geshowd van bei ge tweed. Men zag er ook een rood gestreept jasje dat tot over de heupen reikte, de taille werd geaccentueerd door een brede ceintuur. Als verras sing brengt Esterel hoeden in de vorm van een politiepet. Deze grappige pet jes werden vervaardigd uit leer, tweed of fluweel. Zowel voor de sportieve als voor de cocktailkleding gebruikte Esterel zijn nieuwste vondst: „de handschoen mouw" en de „cache-coeur-mouw". De mouwen omsluiten arm en schouders als een handschoen, die van de linker schouder via het hart onder de rech terarm doorloopt Wanneer men de ze afneemt, houdt men dus nog één mouw over, waardoor het decolleté asymmetrisch wordt. Niet alleen de mouwen zyn afneem baar, maar ook hakken van de schoe nen, die afgeschroefd kunnen worden wanneer men eventueel een hogere of lagere hak wenst. Grappige vondsten Andere grappige vondsten waren de schoonheidsvlekjc6 op de nylons vlak onder de knie, de epauletten van glin sterende kralen op een schouder en reusachtige horloges, bezet met dia manten en robijnen op de revers van de tailleurs. Esterel brengt voor de ensembles veel plooirokken, gerende rokken, kor te tailleurjasjes met dubbele rij kno pen en brede cape-stola's, die door middel van een ceintuur worden vast gehouden. Zijn silhouet is lang en smal. De voornaamste stof is tweed, de meest voorkomende kleuren zijn beige, bruin, steenrood, grijs en zwart. De middag japon kreeg van Esterel een diagonale draperie en een diepe split aan de rugzijde. De mantels, die de naam „pastoormantels" kregen, wa ren zwak getailleerd en hadden een licht gerende lijn. Daarnaast werden echter ook mantels met een ronde capelijn getoond. Mohair en tweed zijn de specifieke mantelstoffen. Voor de avondkleding wordt de ori ginele combinatie satijn-flanel gebruikt en natuurlijk zijden stoffen. Er waren op deze show zowel lange nauwsluitende avondjaponnen als ja ponnen met volumineuze ballonrokken en modellen met stijfstaande rokken, geheel bezaaid met ruches en kantjes. Een bruid in ivoor-witte flanel was het slot van deze verrassende show, vol speelse lijnen en opvallende accessoi- rei. men op hun kant te liggen op de spoor baan. Het ongeluk is te wijten aan een breuk in de koppeling. De trein was op het middaguur uit Lyon vertrokken en had te 15.22 te Dyon moeten binnenlopen. Het ongeluk was het grootste in Frankrijk sedert vorig 24 mensen bij een treinramp omkwamen. „Ik zat te lezen in een rijtuig, juist achter een wagon die in het ravijn viel", vertelde een passagier aan de pers. „Plot seling begon de trein te schudden. Ik hoorde vrouwen en kinderen gillen en begreep dat we uit de rails waren gelo pen. We leken ongeveer een minuut op onze kant voort te glijden. Ruiten wer den verbrijzeld. Stukken bagage vlogen door de lucht. Verscheidene mensen kre gen snijwonden en ander ernstig letsel". De gewonden werden overgebracht naar het militair hospitaal te Dyon. Honderden brandweerlieden, militai ren en leden van de republikeinse garde deden onder een brandende zon hun best de gewonden uit de wrakstukken te be vrijden. Het treinstel telde 16 wagons. Voor de helpers was het gunstig dat vlak bij de plaats van het ongeluk de spoorbaan wordt gekruist door een zijweg van de grote autoweg die noord en zuid van het land met elkaar verbindt. Zo kon men snel een dozijn ziekenauto's benut ten. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen is meegedeeld, dat er geen Nederlandse rijtuigen meereden in de verongelukte trein. Als Schotten op reis gaanmoet het zuinig aan gaan: de beste manier is dan wel om met de duim omhoog te gaan liften Woordvoerders van de Joegoslavische communistische partij hebben gisteren een nieuw economisch plan, alsmede strenge beperking van de invoer, het uit stellen van enkele investeringen en ho gere landbouwprijzen voorgesteld, alles met het doel het land uit de bestaande ernstige economische moeilijkheden te brengen. Zij deden dit in de zitting van de cen trale commissie der partij, welke beraad slaagt over wat er gedaan kan worden ten aanzien van de afnemende industrië le en landbouwproduktie, het grote te kort op de betalingsbalans en de strij- gende prijzen en kosten van levenson derhoud in Zuid-Slavië. De bijeenkomst stond onder leiding van maarschalk Tito. Medegedeeld werd, dat vólgens de eerste ramingen het na tionale inkomen in 1962 367 miljard dinar beneden het cijfer van het plan zou blij ven. Alleen de landbouw zal al 200 mil jard dollar beneden het gestelde doel blijven. De minister van Landbouw stelde voor de prijs van enkele landbouwprodukten te verhogen. Dit zou voor het grootste deel moeten geschieden door verhoging van de premies, die aan de boerderijen voor afgeleverde produkten worden be taald. Daardoor zou de invloed van de prijsverhogingen op de voedselverwer- kende industrie en de kosten van levens onderhoud beperkt worden. 55' De Westduitse medicus prof Werner Heyde is officieel beschuldigd'van me- ™™g6ld het doden van 100.000 mensen tijdens de oorlog Zii werden ongeneeslijk krankzinnig ge acht en omgebracht. Prof. Heyde zou hieraan hebben meegewerkt. Er is een lijvig dossier tegen hem samengesteld. De 58-jarige neuroloog heeft na de oorlog onder een schuil- Ï52.m als arts 111 Kiel gewerkt. Eind 1959 is hij aangehouden. Hij verblijft sindsdien in voorlopige hechtenis. Op een soortgelijke beschuldiging zal nog een arts terechtstaan, namelijk dr. Bernhard Bohne. Een baby van een maand is gisteren gedurende anderhalf uur een rustig sla pend „gevonden voorwerp" geweest op een van de planken van een gevonden voorwerpenbureau in Brighton aan de Engelse kust. De baby was binnengebracht door een agent van politie, die het kind had aan getroffen in een afgesloten auto. De wa gen stond in de gloeiende zon en de auto was zo heet als een oven. De agent was daarop als inbreker te werk gegaan met het voertuig en had de baby bij het bu reau afgeleverd. De klerk vond een kartonnen doos en wat (verloren) wollen sjaals en maakte er een comfortabele wieg van. De ouders, hij 21 en zij 16 jaar oud, haalden het kind later op. We geven het u graag toe: de zomer is er niet naar om fluitend en welgemoed de paden op, de lanen in te trekken. Maar het is nu eenmaal vakantie en ondanks de vaderlandse regenbuien en rukwinden wagen we het er dus maar op. Om u op een bescheiden manier van dienst te zijn komt Dagblad De Stem vandaag met een vakantiebijlage, die geheel gewijd is aan de vakantiemogelijkheden in eigen streek. En omdat de watersport steeds meer in de belangstelling komt, hebben we daarop deze keer het accent gelegd. Wat niet betekent dat de rest is verwaarloosd. Enfin.... bekijkt u het maar eens rustig.

de Stem | 1962 | | pagina 1