Einddiploma-uitreiking op „Maria Ancilla IJzendijke Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Kon. onderscheiding voor R. Begheijn te Terneuzen W oningeigenaren moeten rioolbelasting betalen Diploma-uitreiking L.T.S. Terneuzen Geharnast Zevibel zit nog met vele problemen Zeearmen worden afgesloten mede dank zij het Z.T.I. Wat en Waar VLISSINGEN ZUID-BEVELAND GOES HULST TERNEUZEN Viering veertigjarig bestaan Tilburgse jongen na aanrijding overleden RAAD KRUININGEN BESLIST: Duizendste bezoeker op expositie Voorop Wielrijder uit St.-Willebrord verongelukt Meer zaaiuien dan vorig jaar Expositie te Veere Secretaris legt functie neer Stormvogels 1 terug naar derde klas ZKB Uit jaarrede voorzitter blijkt: Dagblad De Stem Verdere studie Sportlieden uit Folkstone (Eng.) te Middelburg Ambachtsschool te Goes had primeurs HOOGWATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 23 JULI 1962 U.T.S. HIELD ORIëNTATIERIT Als afsluiting van het schooljaar heeft da leiding van de Vlissingse UTS een orientatierit georganiseerd, voor de leer lingen. Vrijwel alle 120 leerlingen namen hieraan deel. De route was langs ver schillende Walcherse plaatsen uitgezet °ver een afstand van ongeveer 30 km Verschillende opdrachten moesten on derweg worden uitgevoerd. De prijzen bestonden uit boekenbonnen. De uitslag was: eerste prijs J.C. Jobse G.M. de Nieuwe en W. Jochems. ERNSTIG ONGEVAL OP DE KERMIS De laatste dag van de kermisweek werd met een ernstig ongeval afgeslo ten. Zaterdagavond om elf uur viel de twintigjarige A. T. den E. uit Souburg, momenteel in militaire dienst, zodanig Uit de „Cake-walk" op de straatstenen, dat hij in bewusteloze toestand naar Bethesda werd getransporteerd. Een vermoedelijke schedelbasisfractuur was het gevolg van de val. JONG ARTIESTENBLOED NAAR MUZAFEESTEN Het jeugdcircus „Jong Artiestenbloed' uit Goes is uitgenodigd om deel te ne men aan de Muzafeesten. die elk jaar in Dinteloord georganiseerd worden en die nu van donderdag tot en met za terdag in de komende week gehouden zullen worden. „Jong Artiestenbloed" zal optreden in het zaterdagmiddag-programma. De 21 kinderen repeteren momenteel avond aan avond onder leiding van mevrouw Jansen-Kusters in hun oefenlokaal aan de Paarden weg. „Jong Artiestenbloed", dat een variété-programma brengt met o.m. trapezewerk ,zang, clownerie en rijwielacrobatiek, beschouwt deze uitno diging van het Comité Muza-feesten als het hoogtepunt uit het vijfjarig bestaan van de jeugdgroep. SPORTGEZELSCHAP OP STADHUIS ONTVANGEN Zaterdagmorgen om 11 uur werden de vele officials, journalisten en ploeglei ders, die in Goes waren bij gelegenheid van de te verrijden Internationale Ronde van Midden-Zeeland, officieel door het gemeentebestuur op het stadhuis ont vangen. Loco-burgemeester J. S. Visscher sprak de talrijke genodigden toe en zei blij te zijn een dergelijk heterogeen ge zelschap in de mooie raadzaal te mo gen ontvangen. Het evenement, dat de organisatoren nu voor de vierde maal brengen, is van groot belang voor de Goese middenstand, aldus spreker. Na de heer Visscher richtten o.a. de heer A. G. Verhulst, voorzitter van het organi satiecomité, de heer van Dijk, voorzitter van de KNWU, de heer Veraart namens de gezamenlijke sportpers en diverse an dere sprekers zeer vriendelijke en be wonderende woorden aan het gemeente bestuur en de organisatoren. Terwijl vanaf de Markt een ware ka kofonie van geluiden behorende bij de grote publiciteits-karavaan de raadzaal binnendrong werd door het gemeente bestuur aan alle aanwezigen een ver frissing aangeboden. s-Heerenhoek NIEUWE UNIFORMEN VOOR BRANDWEER Het was voor de brandweer een be langrijke dag. Glunderend had de com mandant, de heer L. de Jonge, zijn man nen in nieuwe uniformen in linie opge steld voor het gemeentehuis. De zwarte uniformen, afgezet met gou den galons en met koperen knopen, werden gepresenteerd aan burgemeester en wethouders. Burgemeester R. O. M. Waelput sprak de leden van het korps toe. Hij stelde de brandweermannen ten voorbeeld op het gebied van burger plicht. De heer de Jonge dankte de burge meester en hét gemeentebestuur namens het korps. Daarna hebben de mannen met de brandweerauto een rit door het dorp gemaakt. Clinge GEMEENTERAADSVERGADERING Op dinsdag 24 juli a.s. des avonds om half acht zal re in de raadzaal van het Gemeentehuis een openbare raadsver gadering plaats hebben, waarin een on derzoek zal plaats hebben betreffende de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. Tevens zal beslist worden over de toelating. Aan de Katholieke Z.V1. Woningbouwvereniging te Kloostcr- zande zal voor de bouw van een viertal woningen langs de Kauterstraat, bouw grond verkocht worden. Verder zal be sproken worden de verhoging van sub sidies voor de fanfare Weldoen door Vermaak en voor de stichting Zeeuws Studiefonds. Tenslotte zal er een rond vraag gehouden worden. ORÏëNTATIETRIP Een 24-tal leerlingen van het Rijksin' stituut tot opleiding van hogere politie- ambtenaren te Hilversum onder leiding van de directeur, mr. J. Brink, heeft een bezoek aan Hulst gebracht. Het gezel- schap is officieel ontvangen door burge meester en wethouders ten stadhuize. De burgemeester heeft hen verwelkomd waarna wethouder Brand de heren rond geleid heeft. Met grote voldoening heeft het gezelschap Hulst verlaten. Sas van Gent UIT DE RAADSVERGADERING Van de beeldhouwster mejuffrouw Ha- mclijnck was bij de gemeente een na vordering ingediend betreffende haar kunstwerk „Onder Moeders Paraplu", dat is geplaatst op de kleuterschool en waar voor destijds een prijs van 500,— was overeengekomen. Zij diende nu een na vordering van ruim twee duizend gulden m, aangezien zij meende, dat zij des tijds onderbetaald was. B. en w. zullen nader contact opnemen om zodoende tot een akkoord te komen, zo is in de raads vergadering bepaald. Aan een verzoek van de Stichting Katholiek Militair Vormingscentrum om subsidie gaf de raad geen gevolg. Voor de Stichting Militair Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront werd op aanvraag de subsidie van 25,— verhoogd tot 1 cent per inwoner. Zon der hoofdelijke stemming werd de dienst tijd van mevrouw E. van Gent-Fokker als vakonderwijzeres aan de o.l. school met 1 jaar verlengd ondanks het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Alvorens over te gaan tot de rond vraag, memoreerde de voorzitter dat dit de laatste zitting was in deze periode. Hij bracht namens b. en w. dank over aan de drie scheidende leden, de heren Stouthamer, De Meyer en De Bruyn, voor de wijze waarop zij hun lidmaatschap hebben bekleed en voor al hetgeen zij voor de gemeente hebben gedaan. In de rondvraag drong de heer Colsen (KVP) er bij b. en w. op aan de moge lijkheden te bezien om industrialisatie mogelijk te maken. De heer De Meyer (Gemeentebelang) meende op de woorden van de voorzitter te moeten antwoorden, als scheidend raadslid, doch haalde hier bij diverse dingen aan die verband hiel den met de laatste verkiezingsstrijd, het geen hier en daar pijnlijk was. Zowel de KVP als de PvdA onthielden zich van verder commentaar. DIPLOMA'S SCHOOLZWEMMEN Aan de proeven voor de schoolzwem- diploma's A, B en C namen 220 leerlin gen deel. Voor het diploma A slaagden 114 leerlingen, voor B 56 en voor C 4. Afgewezen werden 46 leerlingen. AUTO'S ZWAAR BESCHADIGD Nabij de voormalige „Zeven huisjes", op de weg naar Sluiskil, reed de heer I. W. A. achter een Belgische auto. Deze moest op een zeker moment naar links uitwijken om een stilstaande auto te pas seren. De heer A. volgde dit voorbeeld, maar kwam daarbij te laat tot de ont dekking, dat er een tegenligger kwam: de heer A. A. G. W. uit Breda. Bij de volgende hevige botsing kwamen beide auto's tegen de betonnen stootrand langs de kanaaloever terecht. Beide auto's wer den zo zwaar beschadigd, dat zij naar een garage moesten worden gesleept. Zuiddorpe FANCÏ-FAIR Het fancy-fairbestuur heeft voor dit jaar de datums van de zo langzamer hand traditie geworden fancy-fair vast gesteld op 11, 12 en 15 augustus. Er werdt weer gedacht aan allerlei attrac tieve spelen, naast schietingen, dansen en zo meer. Het doel is de plaatse lijke afdelingen te steunen van Her wonnen Levenskracht, het Wit-Gele Kruis en de bond van bejaarden. De voorbereidingen, eisen veel werk. Het fancy-fairbestuur doet daarom een beroep op de hulp van vele jongelui. In het St.-Elisabethziekenhuis te Til burg overleed zaterdagmorgen de veer tienjarige H. Schuermans uit Tilburg, die vrijdagmorgen door een personen auto werd aangereden, toen hij op de fiets het kruispunt Lanciersstraat-Hoog- vensestraat overstak. Hij zou daarbij hebben verzuimd voorrang te verlenen. De jongen werd na de aanrijding ir zorgwekkende toestand naar het zieken' huis vervoerd. (Van onze verslaggever) De gemeenteraad van Kruiningen heeft gisteravond uitgebreid gediscus sieerd over een rioolbelasting. De heer Griep WD achtte het onjuist, dat deze verhaald wordt op de eigena ren der woningen. Hij pleitte voor een zelfde systeem als bij de reinigingsbe lasting. De voorzitter klassificeerde een goede rioolaansluiting als een waardever meerdering van het pand en vond het als zodanig redelijk de eigenaar te be lasten. De heer Slobbekoorn (PvdA) wees op de a.s. huurverhoging en vond een goede riolering per woning inherent aan een in te voeren huurverhoging. Na enige discussie werd besloten de eige naren van de woningen de rioolbelas- ting te laten betalen, hetgeen neerkomt op jaarlijks 26 procent van de belast bare opbrengst voor de gebouwde eigen dommen met een minimum van vijf gul den en een maximum van 50 gulden per jaar per perceel. De heer Suy KVP maakte de opmer king, dat ook Hansweert tot betaling van rioolbelasting ingaande 1 januari 1963 moet overgaan. Hij drong aan op een spoedige uitvoering der riolerings werkzaamheden. Dit is een morele plicht der gemeente. De heer Suy achtte de bestaande riolering inferieur. De heer Wette (Vrije Lijst) wees er op dat door deze aanleg te Hansweert ook de rioolrechten te Kruiningen worden verhoogd. Besloten werd tot bouw van acht woningwetwoningen Met algemene stemmen werd de heer R. G. Meester uit Amsterdam benoemd tot onderwijzer aan de openbare ulo school te Kruiningen. Tegen de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden werden geen bezwaren ingebracht. De heer Jansen vroeg naai de zwemgelegenheid aan het Sluisje. Heeft de gemeente reeds maatregelen getroffen? De voorzitter deelde mede, dat door de pachter onredelijke eisen worden ge steld. Hierover wordt met diverse in stanties contact opgenomen. Mejuffrouw Gerkema uit Groningen was op de laatste dag van de Toorop- tentoonstelling te Middelburg de dui zendste bezoeker. Haar werd door de directeur een boekje over Walcheren ter hand gesteld. De tentoonstelling is tot en met 4 augustus te bezichtigen in het raadhuis te Domburg. De 30-jarige J. Schouw uit St. Wille- brord is zaterdagnamiddag rond 6 uur by het per fiets oversteken van de ver keersweg rond Roosendaal in botsing ge komen met een autobus. De man werd op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van 3 kinderen. De' heer Schouw reed van Roosendaal richting St. Willebrord en wilde ter hoogte van het PNEM-gebouw de rijks weg oversteken om het fietspad te be reiken. Vanuit de richting Breda naderde een autobus met arbeiders uit Zeeland, die op de Hero werkzaam zijn. De chauffeur zag de fietser op het fietspad langzaam naderen en was in de veronderstelling, dat deze zou stoppen om het verkeer op de autoweg voorrang te geven. Tot zijn schrik zag hij de man vlak voor zijn bus toch de autoweg opkomen. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Door de hevige klap van de rechtervoorkant van de autobus moet het slachtoffer op slag gedood zijn. In aanwezigheid van de wethouder van openbare werken en het voltallig bestuur van de handboogmaatschappij de Wester schelde" te Terneuzen, heeft burgemeester mr. H. Rijpstra, aan de huidige secretaris, de heer R.E. Be gheijn, wegens diens veertigjarig ju bileum de zilveren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. De heer Begheijn is tevens 11 jaar penningmeester van de Zeeuwsch-Vlaamse schuttersbond. Bur gemeester Rijpstra roemde in zijn toe spraak de vele verdiensten van de heer Begheijn voor deze oudste sport. De heer Begheijn zei in zijn dank-< woord o.m. dat hij op 8-jarige leef tijd begon met het beoefenen van de handboogsport. De burgemeester van Veere, jhr. L F den Beer Poortugael, opende in bijzijn van een klein select gezelschap, in de Schotse Huizen een expositie van de Amsterdamse schilder Jan van Druten. De hoofdstedelijke kunstenaar bezocht voor de winter voor het eerst Veere, kwam in contact met de burgemeester waarna al heel snel tot het houden van een tentoonstelling dezelfde zomer nog werd besloten. De expositie bestaat uit houtskooltekeningen, aquarellen en gou aches en is tot en met 31 augustus in de Schotse Huizen te bezichtigen. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er dit seizoen in ons land meer uien gezaaid ^^dtt4Ü"Sbeta'tt°e«n heTiorig t= vinden; waarin gevaat schuilt, omdat Vï r g dit aanleiding zou kunnen zijn tot ver- jaar i a. waarlozing der verdere studies. Zuid-Holland is 't belangrijkste produk r,:l u In tegenwoordigheid van wethouder M. de Vos, die het gemeentebestuur en het Gewestelijk Arbeidsbureau vertegen woordigde, ouders der geslaagden en het lerarenkorps heeft de voorzitter van de „Technische school Terneuzen en Om streken", de heer J. de Klerk, de diplo ma's uitgereikt. Daarna werd afscheid ge nomen van de heer C.A. Kaan, die sedert 1925 bestuurslid is en eind januari 1932 secretaris werd. Zowel de voorzitter, als de directeur, de heer A. Spijker, als de heer M. de Vos, wethouder van openbare werken, hebben bij de diploma-uitreiking het woord ge voerd. Er werd op gewezen, dat het voor de geslaagden niet moeilijk zal zijn werk tiegebied met in totaal 2054 ha, direct gevolgd door Zeeland met 1855 ha. Het vorig jaar waven er in Zeeland 1521 ha zaauien. Bij het afscheid van de heer Kaan als secretaris (hij blijft verder lid van het bestuur) werd hem een radiotoestel aan geboden, terwijl zijn opvolger, de heer P. van de Sande, werd voorgesteld. Aan 85 pet der leerlingen, tegen 79,5 pet in 1961, werd een getuigschrift uit gereikt. De drie beste leerlingen waren Th. C. Verschuren (Sluiskil) in de afdeling tim meren; R.L. Schouten (Terneuzen) afde ling Metaalbewerken en in de afdeling Brood/Banketbakken C.J. Deij (Hoek). De prijzen van de Vereniging van Ne derlandse Baksteenindustrie waren voor de metselklasse: 1 J.M. de Pauw (Bier vliet^ 2 O. Vermeersch (Sas van Gent) 3 J.M. in den Bosch 'Terneuzen). „ZEVIBEL zoekt de strijd niet, maar zal die evenmin ontwijken. Wy harnassen ons maar vragen tevens steun en begrip van allen, van wie wy die redelijkerwijze mogen verwachten". Dit heeft de voorzitter van ZEVIBEL, de heer Lockefeer uit Hulst, zaterdag morgen gezegd tijdens de jaarvergade ring van deze Zeeuwse organisatie voor visserijbelangen. Deze woorden hielden in dat Zevibel bet in vele opzichten niet eens is met het gevoerde visserijbeleid van de regering. Tevens wezen ze er op, dat ZEVIBEL niet wrokken wil en de hoop op gunstige regelingen vooral voor de door de Deltawerken gedupeerde vis sers nog niet geheel verloren heeft. Ziehier de klachten van ZEVIBEL. De regeringshulp bij de vernieuwing van de vloot wordt onvoldoende genoemd. ZEVIBEL zou een slooppremie zoals in West-Duitsland en België, toejuichen. Het ontwerp voor de nieuwe visserijwet biedt volgens de stichting van de Nederlandse visserij geen enkel perspectief voor een constructief beleid op lange termijn. Evenals voor de binnenvisserij dient er een rechtspositieregeling in deze wet op genomen te worden voor de pachters van mossel- en oesterpercelen. De Mossel verordening moet volgens de heer Locke feer ernstig op de helling worden gezet, zodanig, dat ze geen bepalingen meer mag bevatten, die uitsluitend liggen op het gebied van de kwekers. De zaken van producent, handelaar en industrieel moeten volgens ZEVIBEL in aparte ver ordeningen geregeld worden. Nog steeds is het wetsontwerp, dat de vergoedingen moet regelen voor de vissers, die door de uitvoering van de Deltawerken gedu peerd zijn en worden, niet verschenen. De regelingen welke in afwachting hier van voor de Veerse vissers en de oester- In de competities van de Zeeuwse! en mosseikwekera in de Zandkreek ziin itrprH in rip af^plonen weekI betroffen, zijn naai de mening van ZE- te WeSkapelTe gespeeM ^e wedsliid VIBEL niet voldoende (ZEVIBEL zal Stormvogels 1-Togo 2. De bezoekende O'nnenkort een nota uitbrengen over kamfdoensploeg uit Goes gat in dezei hetgeen aan de uitvoering van de maat- ontmoeting haad predikaat ongeslagen niet af (4-15) en dit betekende, dat de ploeg uit Westkapelle, die dit seizoen bij keuze naar de tweede klasse was gepro moveerd, het in het komende seizoen weer in de derde klasse zal moeten gaan proberen. Kampioen Togo 2 eindigde in klasse 2a met liefst 9 punten voorsprong op nummer twee en behaalde een doel- gemiddelde van 13439. Deze woorden van een vooraanstaand persoon, belast met de uitvoering van het Delta-plan, geciteerd door de heer G. J. van Doorn, hoofd van de Techni sche djenst Tielerwaard te Geldermal- sen, o(S de reünie van leerlingen en oud leerlingen van het jubilerende Zeeuws Technisch Instituut te Goes, typeerden wel heel duidelijk de grote waarde van dit Goese instituut voor opleiding van weg- en waterbouwers gedurende de afgelopen veertig jaar. De heer van Doorn sprak deze woorden namens de oud-leerlingen van het Instituut in de Prins van Oranje te Goes, waar een groot aantal van hen, uit alle streken van ons zo waterrijk vaderland, bijeen was gekomen om meer luister bij te zetten aan het feest ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van deze. niet door rijk of gemeente gesubsidieerde, onderwij sinrichting. Dagblad vooi Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsen-Vlaanderen Steenstraat 14. telefoon 2377. Huist Voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1. telefoon 6252 Ouea Alg. redacteur voor Zeeland: F. DE IJGT, teL 6252, Goes Exploitatie- inspectie Zeeland U K M DE JONG tel 2377 Hulst Redacteur voor Zeeuwsch-V laanderen P. G. KUYPERS telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren CH. SCHETS, telefoon 3566. Vlissingen Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0,17 pei l mm Ingezonden mededelingen mm gewone advertenties Bü contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder t L— elke regel meer t J.20. Bij plaatsing ook lo Brabantse oplage resp. f 1.61) en 1 0,45. By 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Véél vriendelijke en waarderende woorden werden er bij de officiële ont vangst van de runisten, waar het Goese gemeentebestuur was vertegenwoordigd door zijn wethouder van onderwijs, mevr. C. Griep-Duinker, gesproken aan het adres van het Z.T.I. en meer per soonlijk aan het adres van zijn direc teur, de heer W. H. J. v. d. Hooft, die gelijktijdig het feit herdacht, dat hij ge durende veertig jaar aan dit instituut leiding had gegeven. Want het werd toch wel heel duidelijk, dat het Zeeuws Tech nisch Instituut en directeur van der Hooft onverbrekelijk met elkaar ver bonden zijn. De voorzitter van het reünisten-co mité, de heer J. A. A. Mol te Veere, reg. ing. bij de Polder Walcheren, drukte zich reeds zo uit bij de ontvangst van de oud-Z.T.I.'ers, waarvan er velen zijn doorgedrongen tot hoge functies in de Nederlandse weg- en waterbouwkunde. De heer G. J. van Doorn te Gelder- malsen opende de bonte rij van spre kers. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat ook de enige vrouwelijke waterbouw kundige, die het Z.T.I. in de afgelopen veertig jaar heeft afgeleverd, mevr. Schalkoort, bij dit feest aanwezig was. Zich richtend tot de heer v. d. Hooft bracht hij hem namens de oud-leerlingen dank voor zijn toegewijde en bezielende leiding aan deze unieke school. Zeven honderd Zeeuwen, zo besloot de heer van Doorn zijn toespraak, zijn u veel dank verschuldigd, waarna hij de heer v. d. Hooft een fraai album, vervaardigd door de heer P. van der Leije uit Vlis singen, aanbood met de handtekeningen van een groot aantal oud-leerlingen. Daarnaast bood hij diverse andere ge schenken aan o.a. een grote koperen scheepslantaarn en een hobbykist. De heer van Doorn betrok ook mevr. v. d. Hooft in zijn hulde. Na nog vele andere toespraken had de jubilerende directeur voor ieder een per soonlijk en vaak zeer humoristisch dank woord. Alle reünisten zaten vervolgens aan bij een uitgebreide Zeeuwse koffie maaltijd, waarna gelegenheid bestond een tentoonstelling van tekenwerk van de leerlingen te bezichtigen. In de mid daguren speelde een elftal van leerlin gen een voetbalwedstrijd tegen een elf tal van oud-leerlingen. Het feest van het Z.T.I. werd des avonds besloten met een gezellig samenzijn tijdens welke het huldeblijk van de leerlingen der school aan de heer v. d. Hooft werd overhan digd, zijnde een technische encyclopedie en een boekwerk over de zeilsport. binnenkort regelen voor de Veerse vissers ont- breekt). De behandeling van de visserij- begroting in het parlement wordt onvol doende genoemd „als een mager dessert na de copieuze maaltijd van de land- b'ot iwbegroting". Er bestaat volgens ZE VIBEL op vele andere punten onzeker heid. De positie in de EEG? Wat gebeurt er met de visserij na de voltooiing der Deltawerken? Zal er een omschakeling naar kustvisserij mogelijk worden voor de garnalenvissers in Colijnsplaat? Wie betaalt de verplaatsingskosten voor de oester- en mosselkwekerij? De heer Lockefeer bracht ook de vis mijn te Colijnsplaat ter sprake maar hier maakte hij blijkens de reacties een vergissing. Waarom moet de winst van de vismijn in de zak van de ge meente Kortgene komen? Wij willen de vismijn, zonder huur te betalen, zelf exploiteren, aldus betoogde drs. Locke feer. „De idee leeft", aldus zei de com missaris van de koningin in Zeeland na dat ook de voorzitter zelf zijn woorden reeds rechtgetrokken had, „dat de vis mijnen goudmijnen zijn voor de gemeen ten. Ik kan dat absoluut tegenspreken". De commissaris gaf na afloop van de jaarvergadering verder nog als zijn me ning te kennen dat de distributie van de visserij-produkten verre van ideaal is. Volgens hem zou de Nederlandse vrouw trouwens wel eens wat meer vis op tafel mogen brengen. DE ZEVIBEL zit er blijkens het jaar verslag van penningmeester A. Willem- sen nog warmpjes bij. Dat is i.v.m. de komende kosten voor het internationaal overleg naar zijn idee ook wel nodig. In de bestuurssamenstelling kwamen geen wijzigingen voor. Na de vergadering werden de leden (Van onze correspondent) De betekenis voor Zeeuwsch-Vlaande ren van wat men eenvoudig „de Huis houdschool te IJzendyke" noemt, maar die in de loop der jaren is uitgegroeid tot een bloeiende vormingsschool voor de vrouwelijke jeugd, is dezer dagen op nieuw gebleken, toen niet minder dan 61 jongedames een diploma werd uitge reikt als afsluiting van vier verschillende cursussen t.w. primaire opleiding (26) assistentenklas (14) vormingsklas 10 en inrichtingsassistenten (11). De herkomst van de leerlingen kon de directrice mej. A. Hiel in haar openings woord met recht karakteriseren met de bekende woorden „van d'Ee tot Honte- nisse". In de INAS-afdeling immers was oostelijk Z.-Vlaanderen met enkele da mes vertegenwoordigd en werd door in gezetenen zowel van Vogelwaarde als van Eede die uitspraak waar gemaakt. Het werd een stijlvolle feestelijkheid in het fraaie schoolgebouw. De directrice omringd door leraren en leraressen (in totaal zijn er 17 aan de school verbonden) kon naast de autoriteiten, onder wie de pastoor en burgemeester een groot aantal ouders (speciaal moeders uiteraard) begroeten. De directrice wees op de evo lutie van „pap- en naaischool" naar de moderne onderwijsvormen van thans Koken en naaien worden allerminst ver- waarloostd, maar daarnaast vindt een algemene vrouwelijke en sociale vorming plaats, die van de meisjes all-round ge vormde vrouwen maakt, waaraan de hui dige maatschappij behoefte heeft. De 2-jarige primaire opleiding vangt de meisjes op, die nog onder de leerplicht vallen. De assistentenklas is een zekere vorm van middelbaar onderwys, die als basis kan dienen voor verdere studie in de vormingsklas. Belangrijk is dat goede leerlingen met 2 jaar VGLO eveneens in de assistentenklas kunnen worden opge nomen. De vormingsklas krijgt het onderwijs, dat speciaal gericht is op een sociale, huishoudelijke vorming en een algemene ontwikkeling, na het doorlopen van ULO of 3 jaar HBS of MMS. Dit als basis voor verdere studie voor lerares, analiste verpleegster en andere sociale beroepen. Met recht kan de school trots zijn op de laatste INAS-klas, waarvan alle leerlin- De elf geslaagden van de INAS-oplei- ding van de r.-k. Huishoudschool te IJzendijke. gen royaal zijn geslaagd en waarvan wij de uitslag reeds vermeldden. Pastoor G. de Grauw, die aan deze ge lukkigen de diploma's uitreikte, sprak vooraf een opwekkend woord eh hoopte dat de gediplomeerden in hun verdere carrière de gaven van geest en hart steeds verder zouden ontplooien in de maat schappij, die zij zullen gaan dienen. Ook burgemeester Ficq, die de diploma's uit reikte aan de primairen, sprak over de betekenis van de school, niet alleen voor zijn gemeente maar voor het gehele ge west. Het officiële gedeelte werd op aange name wijze onderbroken door voordracht en zang van de assistentenklasse onder leiding van mej. van Morrelgem. Zijzelf bracht een geestig eigen gedicht, geba seerd op de gang van zaken op de school. Deze buitengewone middag werd beslo ten met een uitgebreide modeshow, ge presenteerd door de leerlingen zelf. met commentaar van de leraressen Nelissen en van Damme. Eerstgenoemde kreeg in verband met haar vertrek bloemen aan geboden. Ook de directrice ontving van de geslaagden een fraaie bloemenhulde, pen. van ZEVIBEL door het gemeentebestuur van Vlissingen ontvangen. Burgemeester mr. B. Kolff zei te hopen, dat de Zeeuwse visserijschool, die in zijn gemeente staat, gehandhaafd zal kunnen worden. De commissaris van de koningin had tijdens de vergadering dezelfde wens uitge sproken. Een aantal Engelse sportlieden uit Folkestone zijn zaterdagmiddag op fees telijke wijze door het gemeentebestuur te Middelburg ontvangen. Ter ere van de Engelse gasten gaven de gezamen lijke gymnastiekverenigingen van Mid delburg een grootse demonstratie op de Markt, muzikaal opgeluisterd door het tamboers- en pijperskorps „Juliana". Na deze welkomsthulde op de Markt toog het gezelschap naar het stadhuis, waar burgemeester mr. J. Drijber de sportuitw isseling Middelburg-Folkestone officieel opende. In zijn welkomstrede sprak de burgemeester onder meer de hoop uit, dat bij de komende wedstrijden vooral vriendschap en sportiviteit de boventoon zullen voeren. Tevens karak teriseerde hij deze uitwisseling als een doeltreffende manier om de banden met Engeland en in het bijzonder met die van Folkestone te verstevigen. De burgemeester van Folkestone bedankte het gemeentebestuur van Middelburg hierna voor de hartelijke ontvangst en bood een copy aan van het wapen van Folkestone. Daarna vertrokken de Engelse gasten naar hun diverse „pleegouders", die hen spontaan in hun gezin opnamen. De eerste uitslagen van de ontmoeting MiddelburgFolkestone lawntennis zijn: Dames-enkelspel: D. FukkenK. Beat 63, 63, M. Parent—A. Heath 6—3, 6—2. M. Visch M. Throy 63, 64, D. Fukken—E. Ball 6—3, 6—4. Heren enkelspel: A. ClarkJ. Verburg 63, 64, J. Harding—H. de Vries 6—1, 6—4, J. Lane—L. Haag 6—4. 6—4, Merricks—T. Arnoldus 62, 57, 62. (Advertentie) BRUNSWICK BOWLING Air-conditioned Nassausingel 28, tel. 38452 Breda Geopend van 9 tot 24 uur. Za en zo. tot 1 uur 's nachts. Vrij entree Kinderkamer, huistelevisie, par keergelegenheid, restaurant, bar, snackbar Ga bowlen en speel het spannendste spel voor het hele gezin. Voor de eerste maal vond in de nieu we Goese ambachtsschool aan de Berg weg een diploma-uitreiking plaats. Voor wat de uitreiking betreft van ge tuigschriften en diploma's binnen de op leidingen van stichtingen uit het be drijfsleven, maakte de Goese ambachts school meteen al geschiedenis, doordat op deze avond, die door een groot aan tal ouders cn vertegenwoordigers van organisaties uit het bedrijfsleven werd bijgewoond, de eerste negen GaWaLo- getuigschriften in Zeeland werden uit gereikt door ir. B. C. Roeters van Len- nep, voorzitter van de GaWaLo-commis- sie van Zeeland. Voor een andere primeur in deze zin zorgde ook de heer Potter, hoofdconsu lent van de stichting banketbakkersop leiding in Amsterdam, die vor het eerst in Zeeland een aantal diploma's met het predikaat derde bediende van deze stichting kon uitreiken. Terecht noemde de directeur van de school, de heer C. J. Buurman, de uit reiking van deze getuigschriften en di ploma's hoogtepunten voor de Goese ambachtsschool. Tevoren had hij reeds een groot aantal leerlingen verblijd met prijzen uit het zgn. Ochtmanfonds en de heer Ooms, consulent van de stichting voor opleiding in het gemengde bakkers bedrijf, had diploma's halfwas van deze stichting uitgereikt. De diploma's Smecoma tractor-leer lingmonteur werden uitgereikt door de heer Adriaansen te Goes, waarna de directeur de sc'hoolgetuigschriften en de metselprijzen uitreikte. Op deze dilpoma-uitreiking was het Goese gemeentebestuur vertegenwoor digd door loco-burgemeester J. C. Vis scher, wethouder mevr. C. Griep-Duin ker en het raadslid de heer D. P. Leu- Morgen, dinsdag 24 juli zijn de hoog waterstanden voor de provincie Zeeland als volgt: Hansweert 8.10 en 20.20 uur; Terneuzen 7.35 en 19.55 uur; Vlissingen 7.07 en 19.27 uur; Wemeldinge 8.50 en 21.08 uur HULST Bioscoopgebouw 20 uur Liefde zoals een vrouw begeert, 18 j. W. v. Swaal 15 uur Grote vakantie- schieting SAS VAN GENT Olympia 20 uur Hands up FBI AXEL Het Centrum 20 uur De drie waar heden, 18 j. TERHOLE Cafc De Kraai 15.30 u. Kermisschieting De Lindeboom 15 uur Kermisschieting TERNEUZEN Luxor 20 uur Wie geeft de bruid weg-, 14 jaar OOSTBURG Lede) 20 uur Voor liefde geen genade, 14 jaar ZIERIKZEE Raadszaal 20 uur Raadsvergadering HOEDEKENSKERKE Raadszaal 19.30 uur Raadsvergadering GOES Grand 20 uur Die Fledcrmaus, a.l. VLISSINGEN Alhambra 20 uur IJsparade, a.l. Luxor 20 uur De kolos van Rhodos, 14 jaar MIDDELBURG Raadszaal 14 uur Raadsvergadering City 20 uur Up in arms, a.l. Electro 19.30 uur De kolos van Rhoaos 14 jaar CLINGE Gemeentehuis 19.30 uur Raadsverga dering HULST Bioscoopgeboiiw 20 uur Vergelding, H J- S. Blommaert 15 uur Grote vacantie- schieting SAS VAN GENT Olympia 20 uur De zwarte schorpiw" TERNEUZEN Luxor 20 uur De volmaakte bankrot». 14 jaar

de Stem | 1962 | | pagina 2