Gouden feest van RBC op 4 en 5 augustus Noodklok over sport in het zuiden Ljoedmila Motina even snel als Wilma Rudolph Nat. atletiekwedstrijden op Red Band sportpark Leandro Faggin 5 km in 5.57.4 (wereldrecord) Braziliaanse voetbalster Amarildo: géén speel- voor Italië vergunning KASKI trekt aan de bel Veldenzalenlessen en I leiders te weinig j Henk Nijdam onttroonde Peter Post WIELERSPATTEN 4ntonio Maspes '200 m in 10.6 10 Mooiste geschenk Zeilwedstrijden met Zierikzee als centrum Nog meer transfers Morgen in Roosendaal MARKTEN Ned tennisploeg voor Galea-beker Irene lansen 6e in Deauville Recordpogingen vanuit Amerika op Europese t.v.? R.-K. CLUBS ACCENT OP VOETBAL TENNISBANEN DE SCHOLEN Walhout (Willem II) zoekt andere club Ned. baantitels WATERSTANDEN »0 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 JULI 1962 (Van onze sportredactie) Het begon in de huiskamer van Frans Matthijssen in de Roosen- daalse Sint Jozefstraat. Daar za ten op het einde van juli 1912 een aantal jongelui bij elkaar die sa men een voetbalclub wilden op richten. Dat was geen gemakkelij ke zaak, want esn club diende o- ver een veld te beschikken en waar zouden de knapen dat vandaan halen? Hoe zouden zij ooit in staat zijn te concurreren tegen de in de stad reeds bestaande vereni ging „Concordia", een club, waar bij de rijkere jongens zich hadden aangesloten! „En toch beginnen wij", zeiden Willem Vissenberg en Toon Poldermans, Sjaak van Zundert en Piet van Loon, Toine Broumels en Toon van Loon, Wim van den Broek en Cees Mol tegen elkaar." Zij begonnen tezamen met Frans Mat thijssen, de voorzitter, secretaris en pen ningmeester van de club. Zij begonnen en legden de grondslag voor wat het la tere RBC zou worden. Een vereniging, die zich in het afgelopen jaar keurig handhaafde in de eerste divisie van het betaalde voetbal en die nu op de 4e en 5e augustus het vijftigjarig bestaan gaat vieren. Op zaterdag gebeurt dat door middel van een receptie, terwijl op de feestzondag een wedstrijd wordt ge speeld tegen PSV. Het clubje, dat door Frans Matthijs sen en zijn mannen werd gesticht en dat als naam kreeg ..Excelsior" had aan vankelijk maar bitter weinig invloed. De jongens hadden immers niet eens de be schikking over een terrein. Zij zochten als zij een tegenstander hadden gevon den maar een weide op in de buurtschap Kalsdonk. plaatsten palen in de grond, trokken lijnen en gingen spelen. Tegen standers van formaat kwamen er niet op af. Voortdurend zaten de jongens in moeilijkheden. Voor hen gold: ,,bal ka pot, club failliet". En waren er geen problemen rond de bal dan rezen er an dere onaangenaamheden op. Hoe vaak gebeurde het niet, dat plotseling de een bf andere politie-agent ten tonele ver scheen, terwijl de mannen van „Excel sior" hun schone spel beoefenden Frans en Willem, Piet en Toon moesten dan met hun hele hebben-en-houden" uit de voeten zien te komen. Het voet balspel bleven zij echter beoefenen en toen er een gelegenheid kwam officieel in competitieverband te gaan spelen de den dat de „Excelsior Boys". Bij de aanvang van de eerste wereldoorlog tra den zij toe tot de r.-k. Voetbalbond. Zij bleven er in spelen tot 1918 toen de Brabantse Voetbalbond tot stand kwam. Onder de nieuwe naam „Oranje-Wit" begonnen de Matthijssens en van Loons aan hun eerste, echte competitie. Succes bleef niet uit, want de kampioenstitel werd behaald en promotie nar de derde klasse van de KNVB volgde. Doordat de Oranje-Witten goed hun best déden (de voetballers zagen er helemaal niet tegen op een hele zaterdagmiddag rond jes te lopen om de lichamelijke conditie op peil te houden!) volgde ook het kam pioenschap van de derde klasse en stond niets promotie naar de tweede klasse in de weg. Dat geschiedde in 1922. De club was tien jaar oud en speelde een huldi gingswedstrijd tegen het toen reeds roemruchte NAC. De Bredanaars verlo ren met 3-1. Oranje-Wit bleef het uitste kend doen en behaalde zowaar in 1924 de tweede-klassetitel. In de promotiewed strijden brachten de Roosendalers het echter niet ver. Zij moesten het onder spit delven tegen De Valk uit Valkens- waard. „Eigen schuld", riepen de Roosenda lers in die dagen. Vlak vóór de belang rijke wedstrijd immers tegen De Valk hadden e Oranje-Witten een bezoek ge bracht aan Farijs. Zij waren daartoe uitgenodigd door een Noorse koning, die in Roosendaal nog al eens vaak op de trein naar Parijs moest wachten en die by een van zijn toevallige wandelingen door de stad by RBC terecht was geko men. In 1926 stond Oranje-Wit voor de twee de maal voor een beslissende wedstrijd tegen De Valk. Weer verloren de Roo sendalers. De ontevredenheid van de supporters was groot. Er dreigde een debacle, maar juist in die dagen werd besloten een combinatie aan te gaan met de Roosendaalse Boys. Twee vereni gingen werden bij elkaar gevoegd. De eerste club schonk de nieuwe vereniging zijn naam, Roosendaalse Boys Club: het oude Excelsior zorgde voor de kleu ren: oranje-wit. Van 1928 tot en met 1940 behaalde de nieuwe vereniging af wisselende successen. De tweede wereld oorlog brak uit. RBC diende in 1940 in een noodcompetitie te gaan spelen. Dat duurde zo tot 1945, maar intussen ge beurde er iets zeer belangrijks. Op het einde van 1940 immers moes ten de KNVB en de r.-k. Voetbalbond op bevel van hogerhand samensmelten. RBC werd een katholieke vereniging en.... de vereniging kreeg nu voor het eerst een jeugdafdeling. In die jeugd afdeling begonnen Piet Bruijninckx, Kees Vermunt, Kees Cools en anderen te voetballen. Jaren later zou blijken hoe veel plezier RBC van deze jongens zou hebben. Onmiddellijk na de oorlog werd RBC ingedeeld in de eerste klas. Heel lang werd opnieuw een kampioenstitel ver worven en wel die van de tweede klas se. De tijd van het betaalde voetbal na derde en Jan van Gurp, toen voorzitter, meende, dat RBC mee moest gaan in de stroom. Oranje-Wit deed het en nadat enkele seizoenen wat minder goed werd gedraaid brak het jongste seizoen aan. Rinus Gillesse, een oud-speler, nam de training op zich. Wat niemand durfde te verwachten gebeurde. RBC bleef in de bovenste regionen van de eerste di visie vertoeven en haalde glansrijk de streep. Een mooier geschenk bij gelegen heid van het vijftigjarig bestaan Konden de spelers het huidige bestuur niet be zorgen. RBC viert het gouden feest in een op perbeste stemming. Dat zal op 4 en 5 augustus nog eens extra blijken. Dit is het eerste elftal van RBC, dat dit seizoen kans zag om zich in de eerste divisie te handhaven. Op de bo venste rij van links naar rechts: Roks, Van Gurp, Van Hal, Cools, Van der Ven, Vermunt en trainer Gillesse en speler Van Heesch. Zittend van links naar rechts: Rommers, Van Zantvliet, Bruijninckx, De Vries, Van Osta en Zij is 1.65 meter lang, weegt 54 kilo, is 22 jaar, is studente en is knap ge noeg om een filmster te kunnen zijn. Haar naam is Ljoedmila Motina en zij is een spintster van de Russische ailetiekploep welke vondaaq en zon dag tegen Amerika uitkomt in Stan ford, California. Sommige waarnemers beweren dat zij zo mooi is dat zij alleen maar is meegekomen als een valstrik. Zoals zij op de sintelbaan rondgaat in haar nauwsluitend, gymnastiekpakje van nylon, geloven sommigen dat zij meer geschikt is voor een ball et nr oen dan voor de harde sport hardlopen op een sintelbaan. Maar Ljoedmila, met haar beschei den glimlach, loopt de 100 meter in 11.7 en dat is maar eentiende seconde langzamer dan wat het beroemde Ame rikaanse negerinnetje Wilma Rudolph dit jaar heeft gepresteerd. En Ljoedmila is slechts een voor beeld van de finesse die de Russische atleten en atletes zich hebben eigen gemaakt. Toen de Russen in 1952 voor het eerst buiten hun landsgrenzen kwamen om aan internationale wedstrijden deel te nemen, waren zij verlegen, goed be waakt en onmodieus gekleed. Momenteel zien zij er uit en hande len zij ongeveer zoals Amerikaanse, Britse, Australische en andere sport mensen in het kapitalistische kamp. Een ander in de ploeg is Viktor Lips- nis, een knappe, goedgebouwde kogel stoter uit Leningrad. Hij is 29 jaar, blond en staat ook geboekt als student. „Het is hier niet veel anders dan thuis", vertelde hij via een tolk. „Het voedsel is iets anders dan het onze, maar het is naar onze smaak. We heb ben een bezoek gebracht aan de as semblagefabriek van Ford en voor zo ver ik kan beoordelen, lijkt die fabriek veel op de fabrieken bij ons". Kroestjev heeft ongeveer hetzelfde gezegd toen hij drie jaar geleden in deze buurt was, dus is het misschien de partijlijn. WILMA RUDOLPH concurrente Tijdens dit weekend worden de jaar lijkse zeilwedstrijden van de Koninklij ke roei- en zeilvereniging „De Maas' uit Rotterdam gehouden met Zierikzee als middelpunt. Het af- en aanvaren van de prachtige jachten zal weer heel wat kijkers trek ken. Op zondagavond vindt in „Mondra- gon" de prijsuitreiking plaats. De jachten starten zaterdagochtend aan het havenhoofd te Zierikzee tussen half negen en negen uur en zondagochtend tussen tien en half elf. Het Apeldoorn se AGOW heeft de linksbuiten van Go Ahead, Herman de Jong. voor het komende seizoen gecon tracteerd. De Jong, die ook al eerder voor de Apeldoorners speelde, is dus via Elinkwijk en Go Ahead weer bij zijn oude club teruggekeerd. Go Ahead (Deventer) trok op haar beurt de Zutphense amateurvoetballer H. Becks aan Becks speelde in de der de klasse-amateurclub AZC (Zutphen). TON HUIBERTS, de halfspeler van Vi tesse. is op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. Roosendaal een wordt gehouden. Dit is vooral ook te danken aan de goede samenwerking van de West brabantse atletiekverenigingen. LEO VAN DONGEN staat op dit ogenblik aan de leiding in het klassement om de prijs van „Breda Bier". Leo heeft 225 punten. Walter Heeren is tweede met 203 punten, Kees Snepvan gers derde met 157 punten, Rinus Paul vierde met 115 punten cn Kees Haest vijfde met 108 punten. RIK VAN LOOIJ, terug In Herenthals, heeft verklaard in elk geval opnieuw aan de Tour de France te zullen gaan deel nemen. „De Tour heeft mij als wedstrijd gegrepen", zei Van Looij. „Ik zou de Ronde graag willen winnen. MICHEL STOLKER en Ab Geldermans komen voorlopig geen werk tekort. De beide ren ners zullen in de komende weken talrijke contracten in Frankrijk dienen te vervullen. Ten slotte maakten zij deel uit van de win nende ploeg in de Tour. Zondag (morgen) organiseert THOR op het Red Band Sportpark te Roosendaal wederom een natio nale atletiekwedstrijd. De atleten uit deze omgeving mogen heus niet klagen over een tekort aan wed strijden, daar het dit seizoen reeds voor de achtste maal is, dat er in bleef men daarin niet, maar in 1949 Van de Boom. Het Nederlandse tennistema, dat zal deelnemen aan de wedstrijden om de Galea-beker, een landentoernooi voor jeugdtennissers, bestaat uit de volgende spelers: Evert Schneider (Den Haag), Jan Ha- jer (R'dam), Ton Okker (Haarlem) en Ron van Gelder (A'dam). Zij komen uit in de zogenaamde Bel gische groep, tezamen met Tsjechoslo- wakije, Duitsland en uiteraard België. De winnaars van de groepen gaan over naar de eindronde, die voor 2 t.m. 5 augustus a.s. in Vichy op het pro gramma staat. President-directeur Umberto Agnelli van de Turijnse voetbalclub Juventus is donderdagavond met zün volledige raad van directeuren afgetreden, uit protest tegen een door de Italiaanse voetbalfederatie over de voorhoedespe ler van het Braziliaanse wereldkampi oenen-elftal Amarildo uitgesproken ban. Juventus en Fiorentina (Florence) hadden tot dusver fel tegen elkaar op geboden om deze nu voor Botafogo. (Rio de Janeiro) uitkomende speler te. kunnen opstellen. Botafogo hield zijn besluit steeds zo lang in beraad tot er weer een hoger bedrag werd geboden. „Dit", aldus een communiqué van de Italiaanse bond, „heeft in binnen- en buitenland onpret tige commentaren gewekt. hetgeen schadelijk is voor het Italiaanse voet bal." Woensdagavond kwam de medede ling, dat Amarildo in Italië geen speel- vergunning zou krijgen. Agnelli, mede-eigenaar van de Fiat- fabrieken, had reeds eerder laten we ten, dat hij zijn functie in december zou neerleggen, teneinde zich geheel aan zijn auto-industrie te kunnen wijden. Donderdagavond zei hij tot verslag gevers, dat het besluit van de federa tie hem zozeer had gegriefd, dat hij onmogelijk langer aan het hoofd van Juventus zou kunnen blijven, zelfs niet voor de korte periode tot het eind van dit jaar. De bedragen, die de beide clubs voor de Braziliaanse ster over hadden, lie- De Nederlandse amazone Irene Jan sen is met het paard Icare F II als zesde geëindigd in de „Prijs van de Vicomte du Pontavice", een springconcours, dat een onderdeel vormde van het interna tionale concours-hippique te Deauville. Winnaar werd de Belg Seynaeve met Simple Simon, welke combinatie het parkoers in 65,8 sec. foutloos aflegde. Ook Irene Jansen kwam zonder fouten rond, haar tijd was 75,4 sec. In Stanford in Californië is bekend gemaakt dat de Europese televisiekijkers wellicht binnen enkele dagen in een di recte uitzending uit de V.S. via de com- municatieijEatelliet „Telstar" record pogingen door de Amerikaanse sprint ster Wilma Rudolph en de Russische hoogspringer Valery Brumel op hun beeldbuizen zullen kunnen volgen. Wilma, de „Hinde" op de 100 meter en Brumel zijn beide wereldrecordhou ders en nemen deel aan de interland ontmoeting tussen Amerika en de Sovjet- Unie het komende weekeinde. pen tenslotte zó hoog op, dat het Ita liaanse ministerie voor buitenlandse be taalmiddelen waarschuwde, dat geld- overmakingen naar het buitenland vol gens bepaalde regels liepen, welke dienden te worden gerespecteerd. Tijdens de Italiaanse baan-wielerkam- pioenscliappen, die op de Vigorelli-baan te Milaan zyn gehouden, zijn twee we reldrecords verbeterd. De Italiaanse prof sprinter Antonio Maspes legde de 200 m met vliegende start af in 10,6 sec. en verbeterde daarmee zyn eigen record van 10,8 sec., dat hij in juli 1960 in Rome vestigde. Maspes veroverde bovendien de titel, door in de finale zijn landgenoot Santé Gaiardoni te kloppen. Ook op de achtervolging voor profs viel een nieuw wereldrecord te noteren. Leandro Faggin legde de 5 km af in 5 min. 57,4 sec. (gemiddelde sneldheid 50.307 km-h), en bleef daarmee ruim vier seconden beneden het record, dat hij met 6.02,0 reeds op zijn naam had staan. Faggin liet de nieuwe recordtijd note ren in de finale tegen de kampioen van vorig jaar, Luigi Arienti, die hij ver achter zich liet, waardoor hij de titel de zijne kon noemen. ANTONIO MASPES felicitaties van zoon 9 DE ROEMEENSE degenschermster Olga Szabo heeft, met een aan perfectie grenzende techniek, te Buenos-Aires het wereldkampioenschap op haar naam gebracht. (Van onze verslaggever) In een rapport voor de KVP en de Nederlandse Katholieke Sport bond heeft het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut de alarmklok geluid over de sportaccommodatie en de sportbeoefening in Neder land in het algemeen en in Noord brabant, Zeeland en Limburg in het bijzonder. De drie zuidelijke provincies zijn zwarte plekken op de sportkaart van Nederland, stelt het KASKI vast. Niet alleen sporten de Brabanders, de Zeeuwen en de Limburgers minder dan de overige Nederlanders, zij heb ben ook minder voetbalvelden, tennis banen, gymnastiekzalen en sporthallen dan de anderen. De kinderen op de Brabantse, Limburgse en Zeeuwse scho len krygen minder lessen lichamelijke vorming. Zij zijn bovendien te zeer aan gewezen op niet-vakleerkrachten. De sportorganisaties, die in tegenstelling tot de andere jeugdverenigingen hun ledental voortdurend zien klimmen (van 850.000 in 1949 tot 1.300.000 in 1959), kampen met oen nijpend gebrek aan geschoolde instructeurs. De sport „een cultuurgoed dat van grote waarde is voor de ontwikkeling van zowd het lichamelijke als van het geestelijke in de mens, dat leidt tot versterking van de menselijke betrekkingen en als zo danig van grote betekenis is voor de menselijke samenleving" verkeert, vooral in de zuidelijke katholieke pro vincies, in een noodsituatie. Uitgaande van het feit dat de katho lieken in Nederland in het algemeen geneigd zijn ook sport in confessioneel verband te beoefenen, stelt de schrij ver van het sportrapport drs. W. J. j. Kusters voorop dat ongeveer 40 procent van alle sportbeoefenaren lid zou moe ten zijn van katholieke verenigingen. Rond 40 procent van de Nederlandse jeugd is immers katholiek. Het totaal aantal leden van de bij de NKS aange sloten clubs bedraagt 300.000, verspreid over 13 takken van sport. In Nederland zijn echter 1.050.000 be oefenaren van deze 13 sporten gere gistreerd, zodat het dekkingspercenta ge van de NKS nauwelijks 30 bedraagt. Het is natuurlijk wel zo, dat in niet uit gesproken katholieke streken velen lid zijn van neutrale clubs. Het KASKI-onderzoek, dat kon worden uitgevoerd dank zij een bijdrage uit SUS-8, heeft zich uitgestrekt naar de omvang van de sportbeoefening, de be hoefte aan sportaccommodaties, de lichamelijke vorming in schoolverband en het leidersvraagstuk. Het zijn de pij lers, waarop de soort rust, en het is opvallend dat dez.e in de drie zuide lijke provincies op zo wankele grond slag staan. Het blijkt dat in Limburg eenzijdig de nadruk ligt op voetbal. Dat geldt ook voor Noordbrabant, zij het dat in de totale sportbeoefening hockey en korfbal een relatief belangrijke plaats innemen. Overigens vertonen alle sporten (behal ve hockey) hier een deelnemingscijfer dat beneden het landelijk gemiddelde blijft (159 tegen 176). In Zeeland ligt de nadruk niet uitgesproken op voetbal en komt vooral korfbal ook aan bod, maar het deelnemingscijfer blijft ver beneden het landelijk gemiddelde. „Deze ach terstand wordt veroorzaakt door voet bal, hockey en volley. Als de beoefening van deze sporten gestimuleerd wordt, dan kunnen zij bijdragen tot een groter omvang van de totale sportbeoefening en tevens tot een veelzijdiger opbouw ervan." Volgens het rapport is het veld- gebruik voor voetbal te groot in oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, het Brabantse zeekleigebied, het Land van Heusden, de Kempen, de Peel en het land van Cuyk. Het KASKI heeft speciaal aandacht geschonken aan de behoefte aan voet balvelden (die ook voor andere sporten kunnen worden gebruikt) en tennisba nen. Ervan uitgaande dat minimaal 2,5 m2 speelruimte nodig is per inwo' ner, becijfert het KASKI dat Nederland een minimale behoefte heeft aan 620 voetbalvelden. Noordbrabant komt er 44 tekort, Zeeland 18, Noord-Holland 124 en Zuid-Holland 240. Niet minder dan 100 daarvan zouden in Rotterdam moeten komen. Breda heeft 12 velden tekort, Tilburg 7. Bergen op Zoom 3, Middel burg 4, Terneuzen 2. De behoefte aan tennisbanen (norm.: 1 baan per 5000 inw.) doet zich het sterkst gevoelen in geïndustrialiseerde, verstedelijkte, welvarende gebieden. Meer dan 3 banen komen tekort Vlis- singen. Terneuzen, Middelburg, Oss en Tilburg. Schouwen-Duiveland en Tholen komen 3 banen tekort, Walcheren 11, De Bevelanden 6, Zeeuwsch-Vlaanderen geen, Brabants zeekleigebied 13, de Ba ronie en het land van Bergen op Zoom 9, Tilburg 10, het land van Heusden eveneens 10 en de Meijerij 23. De lijsten die het KASKI publiceert over de gemeenten die gymnastiekloka len tekort komen, bevatten tientallen plaatsen uit Brabant en Zeeland. De steden in het westen van het land zijn tamelijk goed uitgerust. De situatie in het zuiden steekt ongunstig af bij an dere streken, met name bij de noorde lijke provincies. Sprekend over de lichamelijke opvoe ding, neemt het rapport achtereenvol gens het kleuteronderwijs, het g.l.o,, het ulo en het nijverheidsonderwijs onder de loep. Telkens moet geconstateerd worden dat de situatie in het zuiden het ongunstigst is zowel wat betreft de tijd die aan lichamelijke vorming besteed wordt, als de personele voor zieningen en de accommodatie. Het KASKI heeft de voorzieningen in het on derwijs met punten gewaardeerd Ma ximaal kon men 242 punten behalen. Zeeland blijkt er 116 gekregen te heb ben, Noordbrabant 95 cn Limburg niet meer dan 65. Alle andere provincies werden hoger gewaardeerd, het hoogst Groningen en Friesland met 172 pun ten. Hieruit volgt, aldus het KASKI, dat de voorzieningen ten behoeve van het vak lichamelijke vorming vooral in de zuidelijke provincies alle aandacht ver dienen. Ten overvloede wijst het insti tuut erop dat het juist de katholieke provincies zijn die de laagste cijfers kregen. In Zeeland ligt de situatie iets gunstiger; de toestand is daar het ergst bij het voortgezet onderwijs. Niet minder dan 25 verschillende ver enigingen hebben voor deze wedstrijd ingeschreven, waarbij praktisch alle te verwerken nummers goed bezet zyn. Het hoogtepunt van de middag zal hoogstwaarschijnlijk de 3000 m race worden. Hier zullen o.m. aan de start komen: D. de Bruyn (Minerva), C. Mulder (Dy namo), J. Schillemans (Olympia), J. van Grinsven (P.H.), P. v. d. Sande (Volt), De Thor-atleten Mies, Bakkers, v. Loon en v. Eekelen en P. de Haas (Holland-Leiden). Het zijn allen A- klassers, waarbij laatstgenoemde dit jaar een tijd verwezenlijkt heeft van 8.25 min. Conclusie: de nodige strijd is te verwachten. Bij de dames komt Corrie v. d. Bosch uit Oisterwijk naar Roosendaal voor het kogelstoten, discuswerpen en versprin gen. Zij zal het o.m. op moeten nemen tegen M. Riemens van Zeeland Sport, E. Schot van Delta Sport, Zierikzee en T. van Eekelen-Aarts, Thor. Bij de A-jongens zal bij het hoogsprin gen ongetwijfeld een spannend duel ge leverd worden tussen de Tilburger K. Kuiper en de Steenbergenaar J. v. Broekhoven. Bij de meisjes-A is men zeer be nieuwd hoe het hoogspringen, waarbij de Thor-atlete Toos Thys het o.m. op zal moeten nemen tegen C. Schot van Delta Sport, zich gaat ontwikkelen. Het speerwerpen zal wel een strijd worden tussen de Thor-atleten v. Me- rode en Schiffer. Ook de nummers bij de B-junioren en de C-junioren zijn bijzonder sterk bezet, doch het is onmogelijk om voor deze categorieën een voorspelling te doen, omdat de prestaties hier nogal uiteen lopen. De Willem Il-stopper Jo Walhout, die eerst voor NO AD, daarna voor Feijen- oord en het laatste esizoen voor Willem II uitkwam, wil weg bij Willem II. lut schijnt dat het aangeboden contract niet rooskleurig v/as. Op eigen verzoek is Wal hout nu op de transferlijst geplaatst. Evenmin als de vorige week bij de profs heeft vrijdagavond de amateursprint een verrassing op geleverd. Want opnieuw prolon geerde de 22-jarige Rotterdammer Aad de Graaf zijn kampioenschap bij de amateurs, door met grote overmacht in twee ritten de Hage naar Piet van der Touw de weg naar de titel te versperren. De Graaf, die zijn retourtje naar de wereldkampioenschappen in Milaan ruimschoots heeft verdiend, gaf zijn tegenstander in alle onderdelen van de sprint een lesje. In de eerste rit dwong Van der Touw de titelhouder de kop te nemen. In de laatste bocht drong De Graaf de Hagenaar vlak tegen de ba lustrade cn ving hem prachtig op toen Van der Touw onderdoor wilde komen. Van de tweede rit maakte Van dei- Touw een soort rodeo. Hij demarreerde van de start, liet zich inlopen, spurtte weer weg en zo ging het door. Vóór de marathontribune schoot hij voor de laatste maal weg en werd toen kans loos geklopt door De Graaf, die gelan ceerd komend, in pure snelheid De Hagenaar verre overtrof. De derde plaats was voor de Amsterdammer Ge rard Koel, die de weinig geroutineerde Rob Redeker volgens de jury in twee ritten klopte. Maar in de eerste rit had beslist Redeker duidelijk gewonnen. Peter Post onttroond De ex-wereldkampioen bij de amateur-achtervolgers Henk Nij dam heeft zijn eerste Nederlandse proftitel in de wacht gesleept. Hij onttroonde in de finale achtervol gingskampioen Peter Post, die vijf jaar lang de titel in zijn bezit had. De uitslagen: Halve finales: Eerste rit: 1. Post 6. 51,4; 2. Steenvoorden 7.11,2. Tweede rit: 1. Nijdam 6.43,0; 2. Balvert 6.48,2. Om de derde en vierde plaats. 1. Steenvoor den 6.42.7; 2. Balvert 6.49.2. Finale: 1. Nijdam 6.25,7; 2. Post 6.37,5. GOES. 20 juli Export en Industrie veiling Zwarte bessen I 210 II 188 Rode bessen I 74-76.10 II 71.10-71.50 Frambozen in kratten I 161-166 II 148 Talisman I 120 II 118 Senga Sengana I 120 II 118 Red- gauntlet I 98 II 94 Jucunda I en II 112 Mad. Moutot II 81 Div. aardbeien III 50. Gewone veiling: per doos Talisman Ex tra 33 I 25-34 II 19-23 Redgauntlet Extra 33-35 I 22-32 II 17-24 Senga Sengana II 13 Rode bessen Extra 26-28 I 21-25 II 17- 19 Frambozen I 37-38 Kruisbessen I 20-27 per stuk Kaspruimen Extra 18-22 Per ziken Extra 32-38 per kg: Talisman I 80-95 II 70-89 III 65 Redgauntlet I 80-83 II 69-72 Mad. Moutot II 63 Witte bessen I 50 II 42-45 Vroege van Werden 1 162 Hollanders II 154-160 Br. Bruine II 147 Markiezen I 176-187 II 150-167 Suiker kersen I 87 II 84 Meikersen I 151 Kruis bessen I 71-90 Frankenthaler Extra 360- 370. Groenten, per stuk: Bloemkool AI 50-56 All 45-48 BI 37-46 BII 44-48 Cl 15-24 afw. 12-28 Kropsla I 3.50-5 II 3.50 Komkommers AI 18-21 All 16-18 BI 15- 16 Cl 14. per bos: Kroten 10-14 Wortelen 10-19 Selderie 4-12 Uien 10-14 per kg: Tomaten AI 57-66 BI 56-65 CI 50-.62 Ra barber I 15-16 Doperwten I 29-34 II 20-23 Dubb. pr. bonen I 165-180 II 160-170 Stoksnijbonen I 129-154 Tuinbonen I 14- 16 Kroten 11-15 Postelein 40-45 Andijvie 31-33. Aardappelen grote 22-35 drielingen 15-21 kriel 7-13. KAPELLE. 20 juli: Frambozen In krat ten: I 167-172, II 162-163. Rode bessen Extra 77.90-82 I 73.30-75.30 II 63-72.10 III 42. Zwarte bessen I 200. Aardbeien z. dop: Sengana Ï-II 123 Talisman I-II 124 Red. Gountlet I-II 97-103 Moutot II 82 Diversen II 87 III 59 Zanderig 84 Kersen p. kg: Markiezen I 164-188 II 70-141 III 23-66 Hollanders II 142-144 III 42-51 Vr. v. Werden I 143-151 II 126-132. Kruisbessen I 61-T3 II 37 Kasperziken p. st. AI 30 1 22 II 15-22 III 8 Rode bes sen p. d. I 24-28 II 16-19 Aardbeien p. doos: Vola I 44 Cambridge I 44 Talisman I 33-41 II 17-28 Red. Gountlet Extra 41- 47 I 28-35 Merton Prinses I 30-39 II 24-25 Loganbes p. d. I 53. Aardappelen: I 27- 37 II 21-27 drielingen 13-16 kriel 3-7 1/2. Groenten: Kropsla 4-5 1/2 Bloemkool 11-33 Bospeen 18-19 Boskroten 9-11 Bos uien 12 Zilveruien 35. Bosselderie 8-21 Tuinbonen 10-13 Dubb. Prins, bonen I 171-180 II 180 Komkommers 10-19 Spits kool 12 Rabarber 14 Doperwten 26-50. Andijvie 12 Peterselie 15 Tomaten AB 60-69 C 50-55 CC 3?. KOEWACHT. 19 juli Gezwingeld vlas lint W.R. 140-150 D.R. 130-150. Breekvlas 75-95 Ruwe lokken 20-42 Gezwingelde lokken 60-85 Scheven 5-6. LEEUWARDEN, vrijdag 20 juli 1962. 150 slachtstieren, ouden 2,80 3,05, jtinge 3,15 3,35 p. kg slachtgew.200 vette koeien 2.10 2.40 2,80 3,05 P kg slachtgew. Guiste koeien 550 670 760 p. st. 900 melk- en kalf- koeien 650 800 980 p. st. 125 pinken 350 450 p. st. 60 enterfokstier, tjes 500 650 p. st. Stamboekwaardig 700 890 p. st. Graskalfstiertjes 2,80 3,00 3.10 p. kg slachtgew. Vette kalveren 1,90 2,10 2,30 p. kg lev. gew. 648 graskalveren 1.75 2,40 3 00 p. st. Nuchtere kalveren 32 46 58 p. st. Fok- en mestkalveren 78 100 128 p. st. 878 schapen en lam meren Slachtschapen (vette) 1,50 1.80 2,00 p. kg gesch. slachtgew. Vette en weidelammeren 47 63 p. st. Slacht- en zuiglammeren 3.70 4,10 p. kg gesch. slachtgew. Fok- en melk- schapen 65 80 92 p. st. 56 bokken en geiten 1.80 1,90 p. kg slachtgew.; Fok. en melkgeiten 24 42 54 p. st, Exportenters, 1-jarige schapen 2,50 2.80 p. st. 97 paarden; Werkpaarden 800 1000 1250 p. st. Slaehtpaarden 2.50 2,70 p. kg gesch. slachtgew. Veulens 2.75 2,90 p. kg gesch. slacht gew. Oudere slaehtpaarden 4.00 4.20 p kg gesch. slachtgew. Totaal 3366. Overzicht Stieren aanvoer meer handel willig prijzen stijf prijsh. Vette koeien aanvoer meer handel kalm prijzen stijf prijsh. Guiste koeien aanvoer meer handel kalm prijzen huish. Melk. en kalfkoeien aanvoer minder handel kalm prijzen niet hoger Pinken aanvoer meer handel stug prijzen lager Vette kal veren aanvoer meer handel willig prijzen iets hoger Graskalveren aan voer meer handel stug prijzen lager; Nuchteren kalveren aanvoer minder har.del vlot prijzen goed prijsh. Schapen en lammeren: aanvoer minder; handel vlot prijzen stijf, de vorige wceksprijzen Bokken en geiten aan voer en handel van weinig betekenis Paarden aanvoer minder handel v. d slacht prima en goed prijsh. v. h. leven was de handel van weinig be tekenis. TERNEUZEN. 20 juli. Sla 3,50-4.40, bloemkool A 40-57, All 36-48. B 26-54. BII 15-43, CII 14, afw. 11-36, selderie 1-5, peen 11-24, kroten 4-15, uien 15-28, rode eerstelingen I 21, II 20, bonken I 19-33, II 11-16, kriel 3-6. Barina bonken 32. I 21, II 10. kriel 2-4, Bintjes I 15-28, II 7-10, kriel 3-9, Doré bonken 35, I 26, andijvie 7-12, stoksnijbonen III 88, prinsessenbonen 171-184, tuinbonen I 19-30, II 1, doperw ten 41. peulen 49-164. rodekool 27-32, spitskool 7, savooiekool 10-25, waspeen 10-17, rabarber 26, tomaten A 70-73, All 52-66. BII 24-64. C 54. CII 20-53, CC 20-23, aardbeien per doosje: Talisman I 25-37, II 18-27, III 12-20, Red Gauntlet I 25-27, II 15-26, rode bessen per doosje I 24-27, II 13-20, III 14-16. per kg: kersen B 118- 125, BII 55-67, kruisbessen I 59-65, II 47- 57, III 34, rode bessen I 71-75, II 55-66, III 40, frambozen I 154-163, III 90, zwarte bessen I 206, II 185. DE ENGELSMAN Keith Spurgeon, in het afgelopen seizoen trainer van Ajax, is voor het komende seizden gecon tracteerd door Blauw Wit. Konstanz 385 2); Rheinfelden 273 4)Ottenheim 345 3)Straatsburg 282 12); Maxau 464 16); Plochingen 111 (onv.); Mannheim 308 (—1); Stein- bach 152 4); Mainz 300 10); Bingen 205 (+8); Kaub 225 10); Trier 108 (+4); Koblenz 222 1); Keulen 188 12); Ruhrort 373 7); Lobith 977 (+6); Nijmegen 755 (+5); Arnhem 796 6); Eefde IJssel 320 (+3); Deventer 217 3); Monsin 5462 (+7): Visé 4930 10); Borgharen 3898 12); Belfeld 1090 (—5); Grave beneden de sluis 498 (—6).

de Stem | 1962 | | pagina 6