Vijf oen Nederlanders en bloc met vakantie Zuulerknm met 800Spoorwegen leggen man in Nw-Guinea extra tremen m Generaal Nor stad verlaat zijn hoge Navo-post Geen goed woord voor verdragen met Bonn Gesprek-in-het-landhuis ademt prettige sfeer MET 2 P.K. NAAR AFRIKA In plaats van spreiding dit jaar complete chaos Gisteren nog kalm Dichter bij huis Kruislander omgekomen in Hooge Zwaluwe Hoofdfiguur in annalen der vrijheid Peru bedreigd door staking Eerste treffen in de Vogelkop Zware straf geëist tegen Ot en Si en DAGBLAD VOOR ZEELAND Onbestendig Documentatie centrum voor Concilie Achter de haas.... Soebandrio nog achter de coulissen Beste Larry Bliksemcarrière 17 arrestaties i.v.m. studentenrel te Nijmegen 102e JAARGANG No. 24034 "foor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J v Hootegem mr. dr A J J M. Mes. mr H M. L. de Rechter, P V. M. Vercaoteren. L. J. v 't Westende. Bureaus. Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 Ijinen) - Postgiro 278841. Slem eatsrbag m -Q <tj zy ^3 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 260' OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VANDAAG BEGINT DE UITTOCHT De „Zuiderkruis" is gistermid dag met 800 militairen van de Kon, Landmacht aangekomen te Hol- landia. Op het laatste deel van de reis werd het schip begeleid door het fregat Hr. Ms. „Evertsen' Dit is de tweede keer gedurende de afgelopen drie maanden, dat per schip militaire versterkingen naar Nieuw-Guinea zijn overge bracht. Het andere contingent van ongeveer 800 man maakte de reis met de „Waterman", die tweede pinksterdag te Hollandia is aan gekomen. Evenals bij de vorige aankomsten ston den op de kade Papoea-fluitorkesten op gesteld met de Nederlandse- en West- papoea-vlaggen. Hun vadei'landse lie deren werden met groot enthousiasme begroet door de honderden over de rai ling hangende en in groene uniformen geklede militairen. De mensen van de fluitorkesten applaudisseerden op hun beurt voor de op het bovenste dek van de Zuiderkruis aangetreden twintig le den tellende drumband, die het afmeren van het schip muzikaal begeleidde. Het enthousiasme van de nieuwe ver sterkingen bereikte echter zijn hoogte punt toen, nadat de loopplank nauwe lijks was neergelaten, een aantal zakken met post uit Nederland aan boord werd gebracht. Van Roijen jr. De reis van Curagao naar Hollandia, die 3Va week duurde, is zonder bij- Van Royen jr." is dienstplichtig offi cier en als pelotonscommandant naar Nieuw-Guinea gezonden. Na beëindiging van zijn studie in de rechten is hij in augustus 1961 onder de wapenen geko men en op 21 juni jl. per vliegtuig naar Curagao overgebracht. De vele vragen van journalisten aan boord van de Zuiderkruis beantwoordend zei hij, nog niet te weten, welke bestem ming hem en zijn peloton wacht. Het is voor de 25-jarige, in Japan geboren of ficier de eerste keer dat hij in Nieuw- Guinea is. De reis met de Zuiderkruis is in goed weer gemaakt en hij roemde de „uitstekende sfeer" aan boord. Tijdens de reis kregen de militairen les in Ma leis en tropische hygiëne. Over het doel van het zenden der militaire versterkin gen is, zei luitenant Van Roijen, tijdens de reis aan de troepen medegedeeld, dat het Nederlandse gebied van Nieuw-Gui nea moet worden verdedigd tegen in filtranten. Ruim eenderde deel van de militairen is te Hollandia gedebarkeerd. Vandaag zal de Zuiderkruis een aantal burger passagiers voor Nederland aan boord nemen en de reis langs de kust van Nieuw-Guinea voortzetten om de overige militairen op hun bestemmingen af te leveren. De Peruviaanse vakorganisaties heb ben hun leden gisteren opgeroepen tot een algemene staking. Ondanks deze dreiging en de staking zondere voorvallen verlopen, aldus ver- van suikerarbeiders die in het noorden telde de tweede luitenant J.H.R.D. van Roijen, de oudste zoon van de Ne derlandse ambassadeur, die te Washing ton de besprekingen met de Indone sische delegatie over de kwestie Nieuw- Guinea leidt. Over die besprekingen elders meer. reeds aan de gang is, ondanks de de monstraties en de kritiek van het weste lijk halfrond tegen de omverwerping van 's lands enige werkelijk democrati sche regering sedert de tweede wereld oorlog, heeft de militaire junta de teu gels nog stevig in handen. (Van onze verslaggever) De grote uittocht is begonnen. Gisteravond hebben de 350.000 werknemers in de bouwvakken en aanverwante bedrijven vrijaf gekregen. Met zorg zien de VVV's, de spoorwegen, de autobusondernemingen en de horecabedrijven de lawine naderen die vandaag over Nederland losbarst. Met schrik wachten zij de complete chaos af die uitbreekt, als zich straks bjj het legioen bouwvakkers ook nog de 460.000 metaal arbeiders voegen. En de 110.000 man uit de textielindustrie. En de 145.000 werknemers uit de confectiebedrijven en de schoenfabrieken. Dan zullen 1.065.000 van de 4.300.000 werknemers die Nederland telt, tegelijk vakantie hebben: met hun gezinnen zijn dat ongeveer vijf miljoen NederlandersOngeveer de helft van dit aantal pakt de koffers en trekt er op uit. IN VIETNAM zijn gisteren bij een fel gevecht tussen communistische guerril lastrijders en regeringstroepen in „de rietvlakte" 85 guerrillastrijders gedood. DE TOESTAND van de Waalse vak bondsleider André Renard (51), die zoals gemeld twee weken geleden door een beroerte werd getroffen, werd gisteren „hopeloos" genoemd. DE WESTDUITSE minister van defen sie, Strauss, die aan veel kritiek bloot staat, heeft steun gekregen van de Beier se vleugel van de C.D.U., die Strauss unaniem heeft verzocht niet heen te gaan. IN THAILAND is een Comet van de luchtvaartmaatschappij van de V.A.R. neergestort. De 26 inzittenden, voor het merendeel Egyptenaren, kwamen om het leven. DE 180 arbeiders, werkzaam in de bouw put voor de nieuwbouw van de Neder- landsche Bank in Amsterdam, zijn giste ren in staking gegaan. Zij menen dat hun nieuwe C.A.O. niet billijk wordt toegepast. De 21-jarige Kent Durr (links) uit Kaapstad en zijn leeftijdgenoot Peter Kennedy uit Altrincham willen met hun respectieve paarden Mephistophe- les en Mr. Jinks uit Engeland naar het vaste land oversteken voor een rit naar Zuid-Afrika. Zij willen een wereldrecord voor lange afstand paard rijden vestigen. De paarden grazen al drie weken in dezelfde wei om aan elkaar te wennen. De lawine van vandaag, die nog ver groot wordt door de stroom Duitsers die vanuit Rijnland - Westfalen, waar nu de schoolvakanties zijn begonnen, ons land binnentrekt, heeft de Nederlandse Spoor wegen tot extra maatregelen gedwongen. In Utrecht vertelde men ons gisteravond bij een adempauze, dat er op een aan tal trajecten voortreinen, extra treinen en versterkte treinen worden ingelegd. Tussen Maastricht en Amsterdam rijden vandaag vier extra treinen, evenals tus sen Amsterdam en Alkmaar. Versterkte treinen worden ingezet op de trajecten Amsterdam - Vlissingen, Roosendaal - Vlissingen, Amsterdam- Arnhem, Nijmegen - Roermond, Deven ter - Enschede en Nijmegen - Zwolle. In Roosendaal, Eindhoven, Utrecht en Zwol le wordt bovendien reservematerieel klaar gehouden. Een groot deel van de Duitse stroom naar de Zeeuwse kust hoopt men op te kunnen vangen met de trein Dusseldorp - Vlissingen, die van daag voor het eerst rijdt. De Nederlandse Spoorwegen hebben de eerste golf van de verwachte massa le vakantiedrukte vanmiddag en van avond goed kunnen verwerken. Zij had den daarbij nog een handicap in de vorm van een ontsporing tijdens het ran geren van een locomotief in Nieuwer- sluis in de namiddag, waardoor het treinverkeer tussen Amsterdam gn Utrecht van half vijf tot tien voor zeven over Hilversum moest worden geleid. De Rhein-Mainexpres kreeg als gevolg hiervan vertraging. Het treinverkeer Utrecht-Amsterdam was echter normaal. De „piek" in het reizigersverkeer lag algemeen tussen drie en zeven uur, maar in de Achterhoek tussen drie en vijf uur. Men mag aannemen dat de meeste va kantiegangers gisterenavond thuis hun koffers hebben gepakt, want van een overstelpende drukte was nog niet veel te merken. Wel hing de vakantiesfeer in de lucht. De passencontrole van de Keul se Barrière in Venlo me-ldde een grotere drukte dan op andere dagen, maar van een abnormale toevloed was nog geen sprake. Hetzelfde viel te beluisteren in Wernhout, waar men vandaag een druk ke dag verwacht vanwege de Nederland- se vakanties niet alleen, maar ook met J Weersverwachting van het K.N.M.l. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: J Veranderlijke bewolking met plaat- J t selijk enkele buien, waarvan sommi- t t ge met onweer. Zwakke tot matige J wind uit zuidelijke richtingen. Onge- J t veer dezelfde temperaturen als giste- 0 ren. t vandaag: zon onder 20.47 uur. Maan J op 23.07 uur. J 0 Morgen: zon op 4.46 uur. Zon onder t 20.46 uur. Maan onder 10.59 uur. t Maan op 23.32 uur. J Maandag: zon op 4.47 uur. Maan on- J J der 12.18 uur. t In verband met het komende concilie in Rome is in Nederland opgericht een documentatiecentrum, dat samenwerking beoogt tussen de gehele Nederlandse theologische wereld enerzyds en de ge hele publiciteitswereld anderzijds. Het centrum streeft naar een oecumenische instelling, daarbij lessen trekkend uit de ervaringen in New Delhi opgedaan. Een aantal verenigingen, waaronder de Sint-Willebrordvereniging, het Katholiek Archief en het Apostolaat der Hereni ging van Oosters en Westers Christen dom. heeft het initiatief tot oprichting van dit documentatiecentrum genomen. Het centrum zal evenwel onafhankelijk van deze verenigingen werken. Het centrum, dat tot 15 september in Amersfoort gevestigd is, zal daarna zijn intrek nemen in het Olympiahotel in Ro me, niet ver van het Vaticaan verwij derd. Het tweede Vaticaanse concilie is, al dus pater dr. Alting von Geusau, niet^al- leen vod§ de publiciteitswereld, m&ar ook voor de theologische wereld een boeiend object. Het is in de laatste drie jaren van voorbereiding reeds een brandpunt van verwachtingen, maar ook van misverstanden en ontgoochelingen geweest. Niemand weet, zo deelde dr.' Von Geusau mede, hoe het concilie pre cies zal verlopen, hoe lang het zal duren en zelfs niet hoe het precies zal wer* ken. Naar zijn mening wordt het steeds duidelijker dat men er bepaald geen sensationele gebeurtenissen van ver wachten moet. het oog op de nationale feestdag, die tienduizenden Belgen een vrije dag be zorgt. Al weken werken de boekings kantoren van de busondernemingen on der hoogspanning. De bedrijfsleider van de Brabena, A. Cantine-au, vangt de ko mende weken de grote stoot op. „Topseizoen, zowel wat de dagtochten betreft als de lange reizen", zei hij. Van daag vertrekken zijn bussen naar de zon, naar Joego-Slavië, Italië, Spanje en Frankrijk. Zij voegen zich in de stroom van auto's, die een weg zoekt naar het zuiden. Italië is erg in trek. Niet min der dan 28,5 procent van de Nederlan ders die het in het buitenland zoeken, trekken de Alpen over. Ruim 14 procent gaat naar Duitsland, bijna 11 procent geeft de voorkeur aan Oostenrijk en Frankrijk; naar Spanje gaat 10 procent en naar de Zwitserse bergen reizen 8 van de 100 Nederlanders. Een groot gedeelte blijft echter dich ter bij huis. Dat merken de jeugdherber gen. De beheerder van Nederlands grootste jeugdherberg, P. de Vries van 't Putven te Chaam, weet zijn huis tot 16 augustus helemaal volgeboekt. Ter wijl hij gisterenavond druk doende was franken te wisselen voor zijn jeugdige gasten, vertelde hij thans 103 jongens en meisje te herbergen. Tien van hen sla pen op een noodbed. Dezelfde ervarin gen staan de logieshouders aan de Zeeuwse kust te wachten, waar gisteren avond van bijzonder grote toeloop even wel nog niets te merken was, aldus me vrouw Van Krugten te Zoutelande. Een andere trekpleister voor de vakantie gangers is zuid-Limburg, waar koorts achtig gewerkt werd. Vandaag moeten daar 25.000 bedden worden gespreid, al dus drs. P. Heggen, directeur van de Limburgse VVV. In Eindhoven en Breda, waar de V.V. V.'s ook paraat zijn om de lawine op te vangen, waren gisteren nog niet alle slaapplaatsen ingenomen. Ondertussen is de vakantieregeling 1962 een aanfluiting van de vakantie spreiding, waar nu al 14 jaar over ge schreven en gesproken wordt. Besloot de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf in 1960 de bouwvakvakantie te spreiden door de werknemers in het zuiden later vrijaf te geven dan hun collega's in het noor- Een bijzondere kamercommissie heeft gisteren haar voorlopig verslag over het complex van Nederlands-Duitse verdra gen en protocollen uitgebracht. De teneur van het voorlopig verslag is, dat er weinig reden is om over hetgeen er, van Nederlands gezichtspunt uit. bij deze verdragen is bereikt, te jubelen. Met name stelt het vele leden teleur, dat waar het toch te verwactften was dat West-Duitsland zich de grote morele schuld jegens Nederland bewust zou zijn, van Duitse zijde juist werd gepro beerd om er bij de wederpartij uit te halen wat erin zat. Dit bikkelharde za ken doen heeft menigeen pijnlijk ge troffen. Bij praktisch alle punten welke de ka mercommissie uit de met Bonn gesloten verdragen opsomt worden verontwaar digde of verbaasde uitroeptekens ge plaatst. De grenscorrectie, de schadere gelingen, de vergoedingen aan oorlogs slachtoffers, d& Rijnvaart, de Eems-Dol- lardkwestiekortom de Duitsers heb ben op elk punt een minimum aan con cessies tegenover een maximum aan Ne derlandse tegemoetkomendheid gesteld. Vele kamerleden vragen zich dan ook af of de Nederlandse onderhandelaars niet krachtig genoeg zijn opgetreden. Mr. Luns, zo kan men wel verwachten, zal een bijzonder zware dobber krijgen om de meerderheid van de kamer tot aanvaarding van het complex van trac- taten te bewegen. Doet U ook gezellig mee? (Van onze correspondent) Gisterochtend is in Hoge Zwaluwe een- ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 51-jarige heer L. de Jongh, transportondernemer te Kruis, land, gemeente Steenbergen. Het ongeval gebeurde bij het aan koppelen van een aanhangwagen, die ge laden was met erwten. Het aankoppelen mislukte, waardoor het slachtoffer tus sen de twee wagens bekneld raakte. De heer De Jongh was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. den, dit jaar deed men een flinke stap terug door de hele bedrijfstak en bloc met vakantie te sturen. De raad voor het bouwbedrijf is tot dusver eigenlijk de enige geweest die de vakantiesprei ding serieus heeft genomen. Nu echter gebleken is dat er geen of althans wei nig medewerking wordt gegeven in de onderwijssector, schijnt men er ook in het bouwvak de brui aan te hebben grr- geven. Met als gevolg de complete chaos, die de verkeerspolitie en de vakantieverzor- gende bedrijven en instellingen grijze haren bezorgt, omdat zij niet berekend zijn op de stroom die aanzwelt en aan zwelt in de korte periode van vandaag tot 15 augustus, om dan al te plotseling tot rust te komen. De Zweedse promotor Edwin Ahl- quist heeft het plan in zijn land een lopercircuste stichten, waarvoor hij atleten als zijn land genoot Dan Wearn en de Engels man Gordon Pirie wil aantrekken. Bovendien zal hij proberen de Fransman Jazy voor zijn plannen te winnen. Ahlquist wil de atleten, zoals bij windhondenrennen, ach ter een (elektrische) haas laten lopen om het tempo en daar mee de tijden op te voeren. Generaal Lauris („Larry") Nor- stad, de opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, heeft bij president Kennedy zijn ontslag ingediend. Per 1 november zal hij de dienst verlaten. De Ame rikaanse president zal waarschijn lijk generaal Lyman Lemnitzer als Norstads opvolger aanwijzen. i Over de reden van dit ontslag, waar- J heeft geleid en dat zijn gezondheid be- gint te tanen, doen de wildste gissingen' I (fïlPYRC de ronde. J v, v^' J Het Franse blad „Le Monde" wist gis- J P/»Fif^rYAFl teren te vertellen dat de reden van Nor- J JTlCl JL stads heengaan gelegen was in het feit t dat er een groeiende controverse bestond J tussen het NAVO-opperbevel en de mi-' litaire leiders in het Pentagon, het Ame rikaanse ministerie van Oorlog. „Niemand was blind voor de contro verse", schrijft Le Monde, dat b.v. wijst op de weigering van Norstad om in april deel te nemen aan de conferentie van NAVO-ministers in Athene. Wat er preeies in „het landhuis in Vir ginia" tussen de Nederlandse en Indo nesische delegaties wordt besproken is volstrekt geheim. Wel lekt af en toe uit, dat de sfeer waarin het gesprek plaats vindt prettig en vertrouwelijk is. Het is waarschijnlijk op grond van deze gege vens, dat de UNO-secretaris-generaal Oe Thant, gisteren zei dat hü optimistisch is wat betreft de kans op een vreedza me regeling van het Nieuw-Guineage- schil. Op de dag van aankomst van de In donesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, heeft er reeds een gesprek tussen deze bewindsman en on ze ambassadeur in de V.S., dr. Van Roijen, plaatsgevonden. Dit gesprek duurde anderhalf uur. Gisterenavond waren de delegaties weer bij elkaar. Soe bandrio heeft daarna laten weten dat hij verdere besprekingen zal voeren met de Nederlandse ambassadeur. Hij sprak gisterenavond met minister van Justitie, Robert Kennedy, die zich stork voor het Nieuw-Guineavraagstuk interesseert. De berichten die de Indonesische am bassadeur in de V.S., Zairin Zain, af scheidt, klinken tamelijk gunstig, maar men moet in het oog houden dat dezt berichten voor de consumptie in Indo nesië bedoeld zijn. Van het strijdtoneel wordt gemeld dat in de Vogelkop bij het eerste treffen tus sen de onlangs bij Mega en Sausapor ge lande para's Nederlandse successen zijn geboekt. Een aantal para's, waaronder een officier, werd gedood. Verder maak ten onze troepen wapens en enkele bui tenboordmotoren buit. Er namen ook vliegtuigen aan deze actie deel. De Nieuw-Guinearaad heeft gisteren Norstad zou het dringend noodzakelijk hebben geacht, de Europese bondgenoten van de NAVO bewust te maken van hun daadwerkelijke deelneming aan hun eigen verdediging en met het oog daarop heeft hij aangedrongen op de vorming van een atoomstrijdmacht voor de At lantische bondgenoten. De regering- Eisenhower was indertijd, aldus nog steeds „Le Monde", met dit denkbeeld meegegaan, maar onder Kennedy was het plan-Norstad in de ijskast gezet. In de betrekkingen tussen Amerika en 'Europa blijkt maar al te vaak, dat af gezanten van overzee hun Amerikaanse zienswijzen gemakkelijker veranderen naarmate zij langer in Europa vertoe ven. Hoe dit allemaal zij, de vriendelijke &£«eheidsbrie£ van president Kennedy voor Norstad zelf als motief opgeeft dat hij nu lang genoeg (sinds 1956) de Navo aan deze belangrijke figuur zegt niets over bestaande conflicten. „Beste Larry", schrijft Kennedy amicaal, „wat jij hebt gedaan om de NAVO in een bijzonder moeilijke en kritieke periode op peil te brengen, verdient te worden opgetekend in de annalen der vrijheid. Ik heb de laatste maanden zwaar op je ervaring geleund, Larry. Ik kan niemand noemen die de zware last ter verdediging van de vrije wereld beter zou hebben kun nen dragen dan jij". Echt wel een brief om in een lijstje te hangen. Norstad kwam op het' hoofdkwartier in Parijs als opvolger van generaal Alfred Grünther en hij was de vierde NAVO- opperbevelhebber sedert de oprichting van de Noordatlantische verdragsorgani satie in 1951. Norstad heeft in het Ame rikaanse leger een bliksemcarrière ge maakt. Als 36-jarige was hij al brigade generaal en op zijn 45e verjaardag kreeg hij de generaalssterrem Het onderzoek van de Nijmeegse re cherche naar de studentenrel, die in de nacht van 1 op 2 juli na een roeiers- feest de binnenstad van Nijmegen in rep en roer bracht, is thans bijna vol tooid. De recherche heeft veertig mensen verhoord. Zeventien van hen worden er var. verdacht dat zij hebben deelgenomen aan vernielingen, verzet tegen de politie, hinderen van de brandweer, of het gooien met stenen. Zes Nijmeegse studenten, vier Gro ningers, zes Wageningers en een stu dent van de technische hogeschool te Eindhoven zijn aangehouden. Bij het onderzoek heeft de recherche veel me dewerking ondervonden van de studen» tencorpora. een verslag uitgebracht over het nijpen de personeelstekort. Er moet naar de mening van de raad, meer spoed be tracht worden bij de Papoeanisering van het bestuursapparaat, waarbij de Neder landers hun westerse maatstaven liever moeten laten rusten. Australisch Nieuw-Guinea is gisteren ter sprake gebracht in de bebeerschaps- commissie van de Ver. Naties. De com missie deed een beroep op Australië om „realistische streefdata" vast te stellen voor zelfbestuur en onafhankelijkheid van Australisch Nieuw-Guinea. In Australië is een onderzoek inge steld naar de herkomst van de sterk pro-Indonesische uitzendingen, die aan radio-Australië worden toegeschreven. Voorlopig is verklaard dat de bedoelde programma's door Australiërs worden geschre-ven. Men gaat nu na of de pro- Indonesische uitzendingen misschien af komstig kunnen zijn van piratenzenders in China of in Indonesië zelf. Anderen menen dat de (Indonesische) nieuwsle zers van radio-Australië hun eigen inter pretatie van neutraal nieuws geven. Een „comité Zelfbeschikking Nieuw- Guinea" (Nagtglaslaan 3, Naarden), wil een briefkaartenactie ontketenen, welke minister Luns een steuntje in de rug wil verschaffen bij zijn streven een reëel zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's te verwezenlijken. De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft gisteren tegen twee hoofdagenten van de Amsterdamse gemeentepolitie, de 58-jarige A. C. (sinds 1929 in dienst) en de 41-jarige J. B. (sinds 1948 in dienst), wegens het aan nemen van steekpenningen in enkele ca-* fés in de binnenstad, een gevangenis straf van acht maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, geëist. De hoofdagenten van de algeme ne dienst waren belast met de geheime controle in de cafés. Zij moesten o.a. rapporteren of er in de cafés werd ge animeerd (d.w.z. dat vrouwen in het ca fé bezoekers een consumptie vroegen). Bij ongunstige rapporten verloren de caféhouders hun zgn. gunstvergunningen. De verdachten bekenden dat zij in de loop van ruim een jaar in totaal f 325 hadden aangenomen van de eigenaresse van twee cafés. Deze eigenaresse ver klaarde als getuige dat zij iedere maand ongeveer vijftig gulden betaalde aan de twee hoofdagenten, die in de binnen stad bekend stonden als het duo „Ot en Sien". Hoewel dat nooit met zoveel woorden was afgesproken zou volgens deze getuige de bedoeling van haar be talingen zijn geweest, dat de verdach ten gunstige rapporten zouden uitbren gen en telkens zouden waarschuwen als één van hun superieuren voornemens was te komen controleren. Deze waar schuwingen werden dan ook inderdaad gegeven en wel door B.

de Stem | 1962 | | pagina 1