aan Raad grond Terneuzen verkoopt rubberindustrie 38 CAMPARI \Y eens artsenconflict krijgt een grimmig karakter SUNIL Paard stichtte onheil jubileum-ringrijderij in PLASTIC Oostburgs huurconflict duurt voort en RECTIFICATIE Leeshonger in St.-Annaland Gift van bankierskantoor F. van Lanschot, Den Bosch Zoon poogde zijn moeder en zuster te vermoorden Vakverbond dreigt met stakingen - Straatrumoer gtafibla* jSïen» Start met dertig tot veertig werknemers &?gP SUN\LDtö INDEREN GWATER Vandaag Morgen Op Middelburgs Molenwater: Franse graan- opslagplaats te Gent PER METER Jaarlijkse aanvulling van volksbibliotheek Voor kleuters en rustbehoevende moeders Executies wegens diefstal griesmeel Automobilist negeerde verkeers- brigadiertjes SYMBOLiCA NU f 195.- Ongeregeldheden in Madras Rechtbank gelast nader onderzoek OPEN GASKRAAN EN STILETTOMES Rechtstreekse treinverbinding Düsseldorf- Ylissingen De grote vondst Geen Egyptisch visum voor Liz Taylor Prioriteit vastgesteld Koop niet zó maar grond voor privé- kampeerterreintjes DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 JULI 1962 en D. v. Vossen. Tholen. iniek C. de Graaf, Stave- ler A. Moerland. St.- J. Wolse, St-Philipsland. M.O.-A oor de akte MO-A Frans: aterschoot, Goes, or examen Nederlands MO. Beek, Oostburg. MULO GOES e Goes gehouden mulo de r.-k. scholen slaagden: diers, Ovezande W. B. zen J. A. C. Gijsel, Axel; art, Hontenisse M. P. L. t-Jansteen J. A. J. Kas, J. A. F- van der Veeken, A. E. J. de Jong, Hein- B. Bruins, Goes T. M. Kruiningen F. E. W. ek, Philippine M. T. T. Terneuzen J. B. F. rpe G. L. C. Verschueren, A. R. M. R. van Damme, F. M- Dobbelaar, St- A. Ferket. Nieuw-Namen; ossen. Terhole R. M. E. Langendam M. B. Ivens, A. M. Kerckhaert, Vogel- A. M. C. de Koek, Hulst Westende, Vlissingen C. an, Roosendaal H. G. J. sendaal- werden 2 kandidaten. ULO GOES Goes gehouden examens LD-diploma A slaagden de \:t. Vlissingen S- Polder- "delburg W. Joosse (m-), J. van de Broeke (m.), Buijs (m.), Vlissingen en e Ruijter, Terneuzen L. amslag J. Oggel, Axel erneuzen C. Platteeuw, C. Schrijver, Goes A. H. Kloosterziel, Goes J. s-Heer Arendskerke J. Mulder, Sas van Gent Vlissingen M. Ton (m.), Pieters. Breskens M. m.), Oostburg J. van m.). Oostburg. erden 7 kandidaten. De rkte slaagden tevens voor ndsdiploma. erdag 21 juli, gelden voor Zeeland de volgende hoog- Hansweert 5.54 en 18.07 n 5.03 en 17.23 uur; Vlis- 16.49 uur; Wemeldinge 6.33 ■NT uur Messalina Wie geeft de bruid weg?, Voor liefde geen genade, t 19.30 uur Concert har- -t De roemrijke daden van uur De kolos van Rhodos r Die Fledrmaus, a.l. ir De kolos van Rhodos, uur IJsparade, a.l. jw 10 uur Jaarverg. 21 uur De kolos van en 21 uur IJsparade, t.L .30 uur Schieting i 19 uur Start oriëntatierit Bougie 21 uur Die Fledrmaus, De roemrijke daden van 21.15 uur De kolos van r Jerry en het konijn, a.l. ntjck 19.30 uur De zoon Kaper w 20 uur Vergelding, uur Schieting r wedstrijd De Steek ur De zwarte schorpioen 18.30 en 21 uur De stout- etier, 14 j. 15 uur Staande wip n 15 uur Kermisschietlng Wie geeft de bruid weg. w 20 uur De danseres en 8 j. Voor liefde geen genade. De gemeenteraad van Terneuzen lieeft een motie ingediend inzake het voorstel van b. en w. tot het nemen van salaris maatregelen per 1 januari 1962. Op de circulaire van de minister van binnenlandse zaken houdende het advies aan de gemeentebesturen tot het nemen van soortgelijke salarisvoorzieningen als voor het rijkspersoneel zijn genomen is veel kritiek uitgeoefend. Ook b. en w. van Terneuzen achtten de maatregelen in de voorgestelde uit werking d.i. een gedifferentieerde salaris verhoging voor de onderscheidene func ties, volstrekt onjuist. Nochtans is het college van mening, dat aan aansluiting bij de rijkssalarismaatregelen niet valt te ontkomen. De commissie van georga niseerd overleg kwam met erkenning van het door de centrale overheid ge voerde loonbeleid, tot de conclusie dat momenteel niet anders kan worden ge daan dan de ministeriële adviezen op te volgen. De raad is in zijn motie van mening dat dit voorstel de lagere en middelbare ambtenaren onrecht doet door hun salaris met een lager percen tage te verhogen dan dat der hogere ambtenaren en dat de verantwoordelijk heid hiervoor ligt bij de bevoegde instan ties op rijksniveau. Verder is de raad echter van mening, dat met afwijzing van het voorstel noch de ambtenaren van Terneuzen, noch de gemeente zelf is gediend. Men besluit dan ook het voorstel te aan vaarden en draagt het college op zich tot de minister van binnenlandse za ken te wenden met het dringende ver zoek liet overleg met de ambtenaren- centrale te heropenen en daarin alsnog voorstellen tot verbetering van de salarissen van de lagere en middelbare ambtenaren te doen. Bij de ingekomen stukken was het door G.S. goedgekeurde raadsbesluit tot vast stelling van het uitbreidingsplan te Sluis kil en een brief van b. en w. van Aar denburg, waarin onder toezending van een door de raad van die gemeente aan genomen motie met betrekking op de wet van de vervreemding landbouw gronden verzocht wordt aan deze motie adhesie te betuigen. Met vijftien tegen twee stemmen werd in de vacature van de heer S. W. Henri, als lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs benoemd drs. B. A. Neteson uit Sas van Gent. Over liet voorstel tot onteigening van gronden gelegen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak oostelijke kanaaloever werd niet gestemd omdat verschillende raadsleden het wenselijk achtten hiervan eerst de schattingsrapporten te bestu deren. Nieuwe industrie Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen het voorstel tot verkoop van een perceel industrieterrein aan de n.v. rubberfabriek Hollandia te Velsen. Deze fabriek heeft besloten een ge deelte van de produktie over te brengen naar Terneuzen, waartoe de nieuwe n.v. rubberfabriek Hollandia te Terneuzen zal worden opgericht. Geproduceerd zullen worden rubber artikelen voor de huishouding en de ziekenhuizen. In de aanvang zal werk worden geboden aan dertig a veertig personeelsleden. Ook het voorstel inzake het plan. en de financieringsopzet tot aanleg van een afvalwaterleiding werd na enige dis cussie aangenomen, alsmede het voorstel tot deelneming in de gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst in Zeeuwsch- Vlaanderen. Verder besloot de raad voor de stich ting Tcmeuzense muziekschool voor het jaar 1962 een krediet in rekening-courant te openen van maximaal f20.000. Verder zal het bedrag van jaar tot jaar worden vastgesteld. Tijdens de rondvraag kwam de heer P. j. Huibrecht (PvdA) terug op een eerder gedaan verzoek om a.o.w.-verho- ging niet te korten op de gemeentelijke bijsteun. B. en w. verklaarden dat dit niet is gebeurd. Het college zegde ook toe om de mo gelijkheid tot uitbreiding van de ge meentepolitie in verband met de kanaal- werken en de daarbij komende verkeers moeilijkheden te onderzoeken. Dit in verband met een opmerking van de heer Huibrecht. Het gemeentebestuur van Gent heeft zijn goedkeuring gehecht aan de ver koop van een haventerrein waarop een Franse firma (gevestigd te Henin-Lie- tard) een graanopslagplaats wil bouwen met een capaciteit van 400.000 ton. De Franse firma heeft de stad Gent een jaarlijks goederenverkeer van 275.000 ton toegezegd, hetgeen een aan zienlijke uitbreiding van de havenactivi teit van de stad zal betekenen. (Advertentie) In onze Reuze Koopjes.ad- vertentie van woensdag j.l. is abusievelijk een zetfoutje geslopen. De juiste aanbie ding moet zijn: 120 cm breed glashelder Nu per meter reeds voor (Van onze correspondent) Twintig versierde sjeesjes en twintig ringrijders te paard heb ben op het Molenwater te Mid delburg meegedongen naar de eer in de tiende ringrijderij die in de Zeeuwse hoofdstad is ge organiseerd. De wedstrijden wer den onder een loodgrijze hemel verreden en de weinige toe schouwers stonden onder para plus en plastic regenjassen ach ter de omheining. De jubileumringryderij werd geopend met een optocht, waaraan E.M.M. uit Serooskerke muzikale medewerking j verleende. In de categorie sjeesjes won het kop pel Minderhout uit Westkapelle met 89 ringen, gevolgd door J. de Visser uit Souburg met 87 stuks. Eerste ringrij- der te paard werd W. Maljers uit Se rooskerke, 29 ringen, gevolgd door L. Minderhout uit Westkapele met 28. Even werden de toeschouwers opge schrikt, doordat een paard met een sjees achter zich het op een lopen zette, uitgleed in een bocht en tegen de zijgevel van de schouwburg reed. De inzittenden van de sjees werden door de schok uit het wagentje ge slingerd en kwamen tussen de trap pende benen van het paard terecht. Enkele toesnellende boeren brachten de zaak weer op orde. Het meisje dat uit de sjees geslingerd was moest per ambulance naar het ziekenhuis wor den vervoerd. De ringrijderij werd pas weer voortgezet nadat het paard, enigszins gekalmeerd, was wegge bracht. (Advertentie) VROOM DREESMANN BERGEN OP ZOOM. OOSTERHOUT Ruim dertig van de 37 belang hebbenden bevolkten gisteren de publieke tribune van het Oost- burgse kantongerecht, toen daar het vijf jaar oude inmiddels berucht geworden huurconflict aan de orde kwam tussen de huur ders in kwestie en de eigenares der woningen: de N.V. Nederland se Huiden-, Wolhandel en Vellen- bloterij te Utrecht. De spanning is evenwel nog steeds niet gebroken want de te elfder ure in het ge weer geroepen raadsman der 37 huurders, mr. G. Tichelman uit Terneuzen, vroeg en verkreeg uit stel der behandeling tot 16 augus tus om in de gelegenheid te wor den gesteld deze (voor hem nog vrijwel onbekende) aangelegen heid aan een gedegen studie te onderwerpen. Zoals de lezer bekend kan zijn, gaat het hier om een door de eigenares ver langde huurverhoging, die deze 37 bewo ners uit de Callenfelsstraat en v. Houte straat steeds hardnekkig geweigerd heb ben te accepteren, omdat zij doodeen voudig van mening zijn, dat de toestand der woningen een dergelijke verhoging geenszins rechtvaardigt. De heer Jacobij, initiatiefnemer en promotor der anti-verhogingsactie, blijkt nog altoos van oordeel, dat de eigena resse haar contractuele verplichtingen inzake onderhoud en revisie niet na kwam en hij geeft ons daarvan enkele frappante voorbeelden. „Die eigenaresse kan nu aan die huurverhoging wel de belofte van reparaties en vernieuwingen koppelen, doch de praktijk heeft ons anders geleerd," aldus onze zegsman, die daarbij met name doelt op een aantal ..nieuwe" huurders, die de verhoogde huurprijs wèl betalen doch wier wonin gen nog dezelfde gebreken vertonen. (De oorspronkelijke anti-verhogingsgroep be stond uit 48 huurders, waarvan er in middels zijn overleden en verhuisd. Red.) "Wanneer op 16 augustus dit „lustrum" conflict opnieuw aan kantonrechter mr. H. v. d. Belt gaat worden voorgelegd, zal mr. G. Tichelman (mits gereed met zijn onderzoek) namens zijn 37 cliënten in zijn conclusie van antwoord uitvoerig ingaan op de generale zowel als indi viduele gebreken der betrokken wo ningen. Sint-Annaland treedt graag zelfstandig op. Ook wat de lektuurvoorziening be treft toont men zich niet afhankelijk van de overigens aantrekkelijke mogelijkheid een zgn. „reizende bibliotheek" te nemen. En toch wordt in deze gemeente vee1, gelezen. Per hoofd zit men voor Zeeland waarschijnlijk aan de top. In de laatste jaarvergadering vermeldde het jaarverslag een uitgifte van 15.189 boe ken over 1961. Voor een agrarische ge meente van 2700 inwoners is dat niet weinig. Vooral omdat het lezen zich voornamelijk tot de wintermaanden be perkt. Het maakt het deze al van 1886 daterende Volksbibliotheek mogelijk jaarlijks voor een goede aanvulling te zorgen. In het supplement vindt men dan ooi; de nieuwste werken op het gebied van de ontspanningslectuur. Men blijft bij de tijd en het is de voornaamste reden, dat de animo bestendigd blijft. De volksbibliotheek ontstond, toen enkele jaren daarvoor in 1884 een leesgezelschap was opgericht, dat tot op heden wekelijks een portefeuille met tijdschriften laat circuleren. Er zijn vier groepen en de leden hiervan genieten reductie bij het lezen van boeken uit de nevenafdeling de Volksbibliotheek. Sommige weken, in het hartje winter, reikt bibliothecaris A. Gunst over de 400 boeken uit aan lezend Sint-Annaland, terwijl de beheerder van de jeugdbiblio theek J- F. Kaashoek het tot rond de 100 brengt. Het enige onzekere van deze volks bibliotheek is nog het uitreiklokaal. Al sinds de evacuatie 1944 zit men in een „noodruimte". Voor die tijd deed het oude gemeentehuis daartoe dienst, maar na de oorlog was de ruimte voor bewoning nodig en nu wordt het een bergplaats voor het B.B.-materiaal. Maar ook naar dat noodlokaal komen de inwoners van Sint-Annaland, in de inter elke week om er een boek naar keuze uit te zoeken. „Elck wat wils" maakt het best. Een vereniging, welke de ontvangsten jaar lijks omzet in de nieuwste lectuur. Ten behoeve van een leeshongerig Sint- Annaland. (Advertentie) l'aperitivo Gen. vert. O. Ognibeni Co., A'dan Zeven mohammedanen, die zondag op heterdaad betrapt werden bij het ste len van zakken met griesmeel in de haven van Oran, zijn ter dood veroor deeld en terechtgesteld. Deze terechtstellingen zijn een uit vloeisel van de wens van het Algerijn se bevrijdingsleger om met kracht op te treden tegen de plunderingen en zwarte markt die nog in Oran voorko men. Oran, een maand geleden nog een dode stad, geraakt langzamerhand weer uit de chaos en het leven herneemt zijn loop, ondanks het feit dat een groot aantal winkels nog gesloten is. M. G. uit Tholen had zich op 3 januari ..1. in Bergen op Zoom helemaal niet als een heer in het verkeer gedragen. Bij het politiebureau in de Wassenaar straat te Bergen op Zoom is een over steekplaats voor de schooljeugd en toen daar drie verkeersbrigadiertjes onder toezicht van hoofdagent Schoots druk bezig waren de kinderen over te zetten, stopte de Tholenaar G. niet en reed ge woon door, toen de brigadiertjes daar op straat stonden. Verbalisant Schoots had G. niet meer aan kunnen houden, maar deze G. werd later gehoord. Hij kon zich er niets meer van herinneren, had hij gezegd. Gisteren moest hij voor de kantonrechter ver schijnen. De officier van justitie vond dat ver dachte wel heel erg de veiligheid van de schooljeugd en de brigadiertjes in ge vaar had gebracht en had gereden zonder enig fatsoen. Gelukkig waren er geen ongelukken gebeurd. Hij eiste tegen G, die niet was komen opdagen bij verstek een geldboete van f 50.— subs 10 dgn. tot welke straf hij door de kantonrechter ook werd ver oordeeld. Het bankierskantoor F. van Lanschot uit 's-Hertogenbosch, dat in deze dagen zijn 225-jarig bestaan viert, heeft aan het Bossche gemeentebestuur een cheque van 50.000 gulden overhandigd ten behoeve van de bouw van een kleu terdagverblijf, dat tevens zal worden bestempeld als rustoord voor zwakke of (Advertentie) camera van klasse Pasta I K 2 r Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen! anderszins rust behoevende moeders. De aanbieding van deze cheque ge schiedde in de burgemeesterskamer van het Bossche stadhuis door de oudste firmant, de heer J. van Lanschot, in aanwezigheid van het college van b. en w. en de firmanten met hun dames. De burgemeester, mr. R. Lambooy, deelde in zijn dankwoord mede, dat de heer J. van Lanschot ter gelegenheid van het jubileum van de bankiersfirma door H. M. de Koningin is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Hij toonde zich voorts zeer verheugd over de gift van de jubilerende firma, waarmee een door het gemeentebestuur reeds lang gekoesterd ideaal in ver vulling zal kunnen gaan. Te Druncn Tevens deelde hij mede, dat aan dit kleuterverblijf, dat waarschijnlijk in de gemeente Drunen gevestigd zal worden, de naam Van Lanschot zal worden ver bonden om daarmee de grote verdien sten te huldigen, die dit bankiers geslacht gedurende twee en een kwart eeuw voor 's Hertogenbosch heeft gehad. In de Indische staat Madras zijn eiste- ren meer dan 200 personen gewond ge raakt bij betogingen die door de opposi tiepartij „Dravida Moennetra Kazhagam' op touw gezet waren tegen de regering, aan wie verweten wordt, dat zij de prij zen van voor het levensonderhoud on ontbeerlijke goederen niet kan handha ven. Er werden bijna 5000 arrestaties verricht. (Van onze verslaggever) Gistermorgen moest A. v. O. uit Ber gen op Zoom zich voor de Bredase recht an verantwoorden voor, zoals de wet "bedrei^ met enig J tegen het leven gericht". Toen A r\ leden cen I>aar maanden Ke- Caskraan ,ke" "mkk.wam had hij de den: .Vu .'"i-'edra.üd met de woor- ik heb dp L.l gebeurd met jullie, want iuUlp" K Miraan opengedraaid". Die Tervolgew $n m"eder en zuster, tomes d. lü i met een Stoot stilet- en zusier j'aaPkamer, die zijn moeder tiende- deelden, binnengestormd, roc- S ik'^iVkapotVÜ durfl ater, toen O. wat nuchterder was ge worden, heeft hij zelf de gaskraan weer dichtgedraaid. Het psychiatrisch rap port van dr. Zitman noemde verdachte verminderd toerekeningsvatbaar. De of ficier van justitie mr. K.M.A. Thyssen vond O., die al eerder zijn stiefvader met een riek had trachten te vermoor den, een agent had mishandeld en voor diefstal en weerspannigheid was veroor deeld, een gevaar voor de samenleving en eiste 12 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarna ter-beschikking stelling van de regering. De verdediger van O., mr. Horbach, wees in zijn plei dooi op het oppervlakkige psychiatrisch onderzoek dat slechts 10 minuten ge duurd had. Hij achtte derhalve een gron diger onderzoek gewenst en wees in dit verband ook op het ongezonde milieu, waarin verdachte is opgegroeid. ,.Zijn vader is er tussenuit getrokken en zijn moeder staat op zedelijk gebied zeer on gunstig bekend". Overeenkomstig het verzoek van mr. Horbach deed de presi dent uitspraak en hield hij de zaak aan tot na een grondiger psychiatrisch onder zoek in een kliniek (Eigen buitenlandse dienst) Het conflict tussen de Weense artsen zonder onderscheid van politieke over tuiging enerzijds en het Weense Alge mene Ziekenfonds, de geheel door de socialisten beheerste „Wiener Gebiets- krankenkasse", dat nu al enige maanden duurt, wordt er in de laatste tijd niet beter op. Vocht men in de eerste tijd wel grimmig, maar altijd nog met echt Ween se humor, het conflict is sinds enige tijd in een sfeer van bedreiging en geweld terechtgekomen. Er zyn in de loop der weken genoeg pogingen ondernomen om tot een oplossing te komen maar zolang de Krankenkasse de artsen voor 'n me disch consult willen honoreren met 6 a 7 schillingen, n auwelijks een gulden, terwijl een ongeschoolde arbeider min stens het dubbele per uur verdient, blij ven de artsen weigeren ziekenfondspa tiënten te behandelen. Hun spreekkamers zijn als altijd ge- opend, maar na het consult moe* de patiënt het volle pond van het gelden de artsentarief betalen. Zoals wii reeds schreven, heeft dat tot het merkwaar dige gevolg geleid, dat de algemene gezondheidstoestand der Weners blijk baar met reuzensprongen is verbeterd. Lieden, die allerlei kwaaltjes cultiveer den en daarvoor allerlei drankjes moes ten hebben, bleken plotseling te blaken van gezondheid en wie thuis in het raam van „Doe het zelf" met de ha mer op zijn duim slaat, rent niet meer meteen naar de dokter, maar vloekt hoogstens eens een keer en doet er zelf een doekje om. Weliswaar stelde de Krankenkasse het zo voor, dat zij de „exorbitante" eisen van de artsen niet kan inwilligen, dat verhoging der honoraria verhoging der wekelijkse verplichte contributie zal be tekenen en dat de artsen a-sociaal han delen door hun collectieve weigering Krankenkasse-patiënten als zodanig te behandelen, maar daar stelden de art sen tegenover, dat nu wel gebleken is, dat het ziekenfondswezen een ernstige reorganisatie dringend nodig heeft, dat hel geweldige bureaucratische apparaat mitsgaders de uitgaven op ander ter rein zeer belangrijk versoberd zouden kunnen worden en dat zij ervoor pas sen de sluitposten op de begroting te zijn. Het verwijt, dat de algemene medi sche verzorging achteruit zou gaan, is wellicht juist, maar de artsen wijzen daarvoor de verantwoordelijkheid af. Dat werkelijke zieken wellicht wegens de hoge kosten niet naar de dokter zou den gaan, kan zeker voorkomen, maar tct nog toe is er geen geval bekend waarin iemand wegens gebrek aan me dische hulp overleden is. De artsen kennen hun patiënten wel en springen waar nodig, bij. Een feit is intussen wel, dat het Ver bond van Vakverenigingen genoeg van de toestand krijgt en een oplossing met spanning tegemoet ziet, aangezien de arbeiders en bedienden beginnen te grommen. Ook de artsen zullen een draaglijke oplossing met genoegen be- giceten, daar ook zij intussen toch wel ee 1 geweldig financieel offer brengen Om de gemoederen in zijn gelederen te kalmeren, heeft president van het Verbond van Vakverenigingen Oiah de- zei dagen aangekondigd, dat, als er met spoedig een oplossing zou komen het verbond zelf maatregelen zal gaan nemen. Afpersing Dit was een onvoorzichtige uitlating aangezien Olah zeer wel weet dat het medische terrein een gebied is, waar men met stakingen weinig bereikt. Ziin volgelingen verstonden die ..zelfhulp" dar. ook geheel anders en reeds de dag daarop trokken een zeshonderd jonge arbeiders, meest van het nozemtype uit bedrijven uit de voorsteden van We nen in ongeordende groepen naar 't ge bouw van de Weense Artsenkamer in de Weihburggasse om daar in spreekkoren de wildste bedreigingen tegen de artsen te uiten en het gebouw met stenen en straatvuil te bombarderen. Zij verhin derden in de straat elk verkeer, zodat dit in geheel de Weense binnenstad tot stilstand kwam. In de namiddag trok ken de betogers naar de Balihausplatz waar een delegatie door bondskanselier Gorbach werd ontvangen. Daar kondig den zy een algemene staking aan in- Morgen voor het eerst Zaterdag 21 juli zal voor de eerste keer de sneltrein Düsseldorf-Vlissingen rijden. Deze rechtstreekse verbinding voor de Duitse vakantiegasten gaat in een grote behoefte voorzien. Elke week in het seizoen vertrekt op zaterdag uit beid esteden een trein die onder meer stopt in Miinchen-Gladbach, Vieren, Venlo, Eindhoven, Goes en Middelburg. Zonder over te moeten stappen kunnen de badgasten vier uur na hun vertrek uit Düsseldorf in Vlissingen zijn. Bij de V.V.V. daar zijn al vele aanvra gen binnengekomen: men verwacht, dat een grote stroom Duitse vakantiegangers van deze speciale service van de Neder landse en Duitse Spoorwegen gebruik gaat maken. fNe vondst van het Groningse aard- gas de schattingen omtrent de omvang lopen zelfs tot 400 miljard kub. meter kan een omwenteling betekenen in het energieverbruik voor ons land. Dit is niets nieuws in deze wereld. In de Verenigde Staten dekte het aardgas in 1920 ongeveer 3 pet. van de toen nog veel kleine behoefte. In 1960 was dit 26 procent. De olie steeg in die tijd van ruim 10 procent tot ruim 40 procent. Steenkool daalde van on geveer 65 procent tot circa 20 procent. Aldus de cijfers, die prof. Verrijn Stuart in een voordracht vermeldde. Zulk een ontwikkeling mag men niet verhinderen, maar ze moet ook be hoorlijk geleid worden om geen ern stige brokken te veroorzaken met name in het steenkolenmijnbedrijf. Het zal zich moeten reconstrueren en aanpas sen, De sluiting van onrendabele mij nen zoals België en Frankrijk ze kent zal zeker volgens plan doorgang die nen te vinden. De verdere bouw van de nieuwe mijn Beatrix bij Roermond reeds gedurende enige tijd ver traagd zal wel geheel stopgezet moeten worden. De KSG is er om deze ontwikkeling in Europees verband te overzien en te begeleiden met geschikte maatregelen. Hetgeen geenszins betekent, dat men in nationaal verband maar moet af wachten wat er supranationaal beslist wordt. Onze regering stond allereerst voor de taak na te gaan, hoe de Gro ningse vondst het best dienstbaar kan worden gemaakt aan de nationale wel vaart, hoe ze in te passen is in de ko mende ontwikkelingen. Het particulier initiatief, dat bij de opsporing van de nieuwe energiebron een belangrijke rol heeft vervuld, zag zich nu ook graag de exploitatie en verkoop toe bedeeld. Terecht, menen we, is de re gering daar niet op ingegaan. Maar ook heeft ze niet gekozen voor staats exploitatie. In een gemengde vorm van beheer is o.i. een gelukkige vorm gevonden, die de voordelen van het particulier initiatief verenigt met een voortdurende invloed van de overheid. Ook financieel zal de staat er wel bij varen. Een en ander behoeft natuurlijk nog de goedkeuring van het parlement. We verwachten van socialistische zijde wel een pleidooi in de richting van nationalisatie, doch een grote meerder heid zal zich, dunkt ons, uitspreken voor de door de regering gekozen vorm. Er is enige haast bij dit geval. Im mers, het aardgas zal nu een belang rijke rol kunnen spelen bij onze ener gievoorziening. Doch in een (verre? niet verre?) toekomst kan dat weer veranderen. De aardgasnota zegt in de slotbeschouwing: „Of, gezien de snelle ontwikkelingen op de energie markt en met de ontwikkeling van nieuwe energiebronnen als kernener gie, het aardgas op de lange duur zijn relatieve waarde zal behouden is een vraag, waarop thans geen antwoord is te geven" Dit tekent weer eens de onzeker heid, welke de snelle evolutie van de techniek schept. Voor het ogenblik zullen we ons echter zeker nog kunnen verheugen in de rijke schat, welke onze bodem eeuwenlang verborgen had gehouden. (Advertentie) O 'o NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL De Amerikaanse filmster Elizabeth Taylor heeft om 'n Egyptisch visum ver zocht. Dat is haar geweigerd. Liz zou de toegang tot Egypte gewei gerd zijn op grond van het feit, dat de Amerikaanse actrice op de zwarte lijst staat voor „de stimulering van de ver koop van Israëlische obligaties". Ook alle films van Liz Taylor zijn in Egypte verboden omdat zij tot het joodse geloof is overgegaan. Richard Burton is maandag naar Egypte vertrokken. Hij werd op het vliegveld uitgeleide gedaan door Liz. dien de artsen niet op de aanbiedingen van de Krankenkasse zouden ingaan. Gorbach kreeg de heren alleen maar de deur uit, door hen te beloven, dat hij de kwestie in de eerstvolgende mi nisterraad zou ter sprake brengen. Zij nerzijds dreigde de vakbondspresident eveneens met stakingsmaatregelen. De president van de Artsenkamer heeft op deze dreigementen scherp gereageerd. Ten eerste zijn op zijn verzoek in heel Oostenrijk maandag 9 juli alle spreek kamers der artsen gesloten geweest en werd in de ziekenhuizen alleen de zon dagsdienst vervuld, als protest tegen de bedreiging door het Vakverbond en voorts kondigde hij strenge disciplinaire maatregelen af tegen de artsen, die onder de druk zouden bezwijken en toe geven. Intussen verbaast zich elk zinnig mens over het gedrag van de (socialistische) minister van Sociale Zaken Proksch, Terwijl in andere gevallen van arbeids- onvrede of sociale spanningen de minis ter er als de kippen bij is om zijn ge zag in de weegschaal te leggen, doet hij reeds maanden alsof het hele geval van de strijd tussen Krankenkasse en dokters hem niet interesseert. Nup het dan zover is, dat het conflict in hand tastelijkheden, straatbetogingen en sta king overgaat, is het zoeken naar de schuldige en de persdienst van de O.V, beeft niet verzuimd in een openbare aanklacht minister Proksch als de grote schuldige aan te klagen. Nu de Oosten rijkse Artsenkamer, een machtig insti tuut zich met het Weense conflict gaat inlaten, omdat in Oostenrijk de vrijheid en de eer van het artsenberoep in het geding zijn gebracht, dreigt het Weense ccnflict een Oostenrijks conflict te wor den. En het wordt er niet beter op, nu het openbaar ministerie in Wenen tegen de president van de Weense Artsenkamer dr Daume cen instructie geopend heeft wegens „verdenking van het misdrijf van afpersing", n.l. wegens zijn afkondi ging van disciplinaire maatregelen tegen dedKradnCkenk?er IV T SJWXX de Krankenkasse mochten bezwijken. verbod. JSju de Belgische minister van Open bare Werken heeft verzekerd, dat de aanleg van de E3-weg wordt aange vat in Antwerpen en wel met de nieu we Schelde-oeververbinding, waarop dan eerst het traject Antwerpen-Gent volgt, weet men een beetje beter, waaraan men terzake toe is. De slot fase zou de gelijktijdige aanleg van de overblijvende trajecten Gent- Kortrijk-Franse grens en Antwerpen- Turnhout-Nederlandse grens worden. Zoals wij al eerder opmerkten, sprak voor het eerst aanvatten van laatst genoemd traject het grotere gemak, waarmee men daar de nodige gronden in eigendom kan verkrijgen. De gro tere drukte op het traject Antwerpen- Gent, welke daar de aanleg van de nieuwe weg bijzonder dringend maakt, heeft echter de doorslag gegeven. Intussen blijft er nu toch een groot vraagteken. Minister Merlot heeft wel beslist, dat de nieuwe Antwerpse Schelde-oeververbinding voorrang heeft en dit nog speciaal om de spoor lijn Gent-Antwerpen te kunnen door trekken naar de rechter Schelde- oever, maar er is nog niet uitgemaakt, waar precies die oeververbinding komt en wat zij gaat worden, een brug of weer een tunnel, al wordt dit laatste het waarschijnlijkst geacht. Er moet nog een soort aanbestedings-prijsvraag worden uitgeschreven om hierin licht te scheppen. En zolang dat er niet is, kan men nog niet vooruit. Maar in Vlaanderen hoopt men al weer met nieuwe moed en Nederlandse suppor ters willen graag helpen die er in te houden. (Advertentie) Dit jaar zijn reeds ettelijke honderden kampeerders de dupe geworden van een nieuwe vorm van grondspeculatie. Dit blijkt uit d© stroom van klachten, die de A.N.W.B. bereikt. Er worden thans overal kleine percelen grond speciaal voor het kamperen te koop aangeboden tegen prijzen, die in geen verhouding staan tot de werkelijke waarde. In vrijwel alle Nederlandse gemeen ten geldt echter een verordening, die o.m. het kamperen op eigen grond ver biedt, tenzy de woning van de grond eigenaar op hetzelfde terrein staat. Bij de verhandeling van grond aan kampeerders wordt vaak uit onwe tendheid maar meer nog uit handelsoog merken slechts zelden gewag gemaakt deze bepaling. Gemeentebesturen

de Stem | 1962 | | pagina 3