nu voor Jldta blaast de prijzen op VOOR DE Boltini vindt risico van leeuwennummer te groot IfH Gezinsvorming en -opvoeding: een onverbrekelijk geheel Voorkom voedselvergiftiging Warmte en stijl Gematigd kapitalisme Nasser-socialisme Marxisme ontharing? depilan GROOT OF KLEIN GEZIN? Opvoeding Ontplooiing Motieven Zomergrapjes IJSWIJN HH MATERIALIST? Romeo wordt eenmam opgesloten T andenafdrukken WÈM mm "3! Meisjesschoenen Algemeen Dagblad biedt DAF en Demka excuses aan DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 JULI 1962 ALGERIE STAAT OP DRIESPRONG: (Buitenlandse dienst) „Wie is die man daar naast Ben Khedda?" Dat was de vraag, die menig Europees journalist stelde, toen hij bij de triomfantelijke in tocht van de ministerpresident van de provisorische Algerijnse rege ring Ben Khedda in Algiers, naast hem in de auto een ongeveer veer tigjarige, vierkante massieve man zag staan. Naast deze gedrongen massief uitziende figuur maakte Ben Khedda zelfs een iets tengere indruk. Lang behoefden de jour nalisten niet te vragen, want nau welijks hadden de duizenden Mos lims hem ontdekt, of ze jubelden hem toe: Leve Bel Kassem Krim. En daarmee was de identificatie meteen geschied: Bel Kassem Krim, vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken in de pro visorische Algerijnse regering. Bel Kassem Krim is een zoon van de Kabijlen, wier doorgaans in zware ne vels of regenwolken verhulde bergen in het oosten het panorama van de „witte stad" van Algiers begrenzen. Hun be woners, levende in met stenen gedekte huizen, die dikwijls als vogelnesten aan de bergwanden kleven, zijn de harde strijd met de natuur gewoon. De bodem van Kabijlië, waarop kurkeiken, Johan- nesbroodbomen en gerst groeien, is niet toereikend om de mensen te voeden, die daarom bij duizenden hun brood in den vreemde moeten verdienen. In Algiers-stad zelf en in haar banlieu, leven naar schatting 150.000 Kabijlen. Maar veel meer zijn naar Parijs, naar noordoost en noordwest Frankrijk ge trokken. Zij maken ongeveer de helft uit van het halve miljoen Algerijnen, die in Frankrijk werken en wier verdiensten vele malen meer familieleden thuis in leven houden. De Kabijlen hangen aan hun bergen. Als ze ook al naar den vreemde trekken, ze zullen er eens weerkeren. Ze emi greren zo maar niet op eigen initiatief. De „Vergadering der Oudsten" in de dorpen sturen hen, die de meeste kinde ren hebben, naar Frankrijk, om de voor delen, die zij als vaders van grote gezin nen genieten, voor de dorpsgemeenschap ten nutte te maken. De begrensde tijd, dat Kabijlen in de Franse industrie wer ken is de oorzaak ervan, dat zij nooit verder komen dan gewoon arbeider, al hoewel zij bijzonder intelligent zijn en prima vakarbeiders konden worden. De Kabijlen zijn de Berbers uit Noord- Afrika, die hun eigen aard ondanks de islamering, wat tegelijkertijd ook Ara bisering betekende, het beste bewaard hebben. De strenge voorschriften van de Koran worden door hen niet zo pre cies genomen. In de rangen van de pan- Arabische en pan-Islamitische leiders an de Algerijnse opstandelingen, tot welke Ben Bella behoort is daarom reeds in (Advertentie) Maar dan modern, veilig, snel en mild «net de prettig geparfumeerde 'n Hamol produkt uit Zwitserland tube 1.50 en 2.95 vroegere jaren in verachtelijke zin ge sproken over „Berber-materialisten". Is Bel Kassem Krim zulk een materia list? Inderdaad zou hij een realist zijn, die de voordelen van een verdere Franse hulp bij de opbouw van een eigen onaf hankelijk Algerië niet in de wind zou willen slaan en die daarom Ben Khedda steunt, dezelfde Ben Khedda, die voor heen eerder een voorstander was van een radicaal andere koers, steunend op een soort Chinees communisme. Voordat Bel Kassem Krim indertijd naar Tunis vluchtte was hij eens com mandeur van de Kabijlen der Wilaya 3. Bij de intocht van Ben Khedda in Al giers traden deze Kabijlen als het meest gedisciplineerd en martiaal uitziend op de voorgrond. Naast de commandeur van het autonome district Algiers is de hui dige commandeur van het Nationale Be vrijdingsleger van de Wilaya 3, overste Mohamed UI Hadsch de enige hoge offi cier der opstandelingen geweest, die Ben Khedda op het vliegveld van Algiers begroette. Aangezien deze figuur een zeer positieve en potentiële macht repre senteert, vormt hij voor Ben Khedda een belangrijke steun. Men kan zelfs zeggen, dat de Wilaya 3 het sterkste bol- Advertentie) werk in Algerije voor Ben Khedda is. Men kan zich afvragen of de leiders van het nieuwe Algerië krachtens hun beginselen en uit de kracht van hun persoonlijkheid zullen regeren, dan wel dat zij praktisch aan de leiband van de militaire bevelhebbers zullen lopen. Het heeft er oppervlakkig beoordeeld alle schijn van, dat Ben Khedda's grote te genstrever Ben Bella overal zegeviert, waar hij „komt, ziet en overwint". Hij schijnt vooral te steunen op een belang rijk deel van het Algerijnse bevrijdings leger in West-Algerië. Maar in ingewijde kringen zegt men, dat de grote tegen speler van Ben Khedda feitelijk is de Algerijnse overste Si Boumedienne of Si Bu Madian, een hoog opgeschoten blon de beroepsmilitair, wiens bijnaam om zijn blonde haren „de Zweed" luidt. Deze overste Si Boumedienne heeft zijn zeer speciale denkbeelden over de toekomst van Algerije. Hij voelt minder voor een religieus geaarde Pan-Arabische samen werking op grondslag van het Nasserse „Arabische" socialisme, dan wel voor een soort Algerijnse aanpassing van het socialisme van Fidel Castro. Overste Si Boumedienne is een fanaticus en asceet en de Fidel Castro van de Sierra Maestra zegt hem meer dan Nasser. Hij is ver vuld van een gloeiende haat tegen elk spoor van kolonialisme, wil daarom van verdere samenwerking met de Fransen, noch van hun medewerking iets weten, doch een radicale streep zetten onder wat geweest is. Hem zweeft een socia listische maatschappij voor ogen Marxistische zin, die hij desnoods met geweld wil vestigen. Bekend is zijn uit lating: Eerst zullen we met geweld onze onafhankelijkheid veroveren, dan onze socialistische staat. Ben Bella heeft zich gehaast te ver klaren, dat ook hij de verdragen van Evian correct ten uitvoer wil leggen. De toekomst zal bewijzen of hij deze belofte zal kunnen inlossen, als hij verder op de beslissende steun van Si Boumedienne blijft aangewezen. üx.oXl9ii3Ldso Een arbeider, die ervan was beschul digd in een fruit- en groentewinkel te hebben ingebroken, is te Londen vrij gesproken nadat een deskundige had verklaard dat de tandenafdrukken in een peer, die leken op de beet van de be klaagde, wellicht door een ander waren veroorzaakt. Volgens de deskundige leverden tanden afdrukken, in tegenstelling met vinger afdrukken, geen exact bewijs. (Advertentie) In een deel van onze editie van gisteren hebben wij nog melding kunnen maken van het feit, dat circusdirecteur Tony Boltini bij de Amsterdamse première van zijn circus het leeuwennummer heeft afgelast. „Ik vind het risico te groot", zei een zenuwachtige Tony Boltini in de pauze. „Eergisteren ging in Beverwijk alles nog goed, maar nu zag ik meteen dat Romeo weer moeilijkheden zou gaan ma ken. Hij gaat nu uit de troep. Ik laat een speciale kooi voor hem maken en dan doen we het maar verder zonder Romeo", klonk het resoluut uit de mond van de jonge circus-directeur, die zei nog steeds diep onder de indruk te zijn van het gebeurde in Zutfen, maar zijn 34- jarige dompteur Michel Lecrocq zo ern- iyden^er<^ gewond' dat hi-i kwam te over- De sensatie in Amsterdam begon al bij ae aanvang van het nummer met de ne- ehwen. Luid grommend en kwamen ze de kooi bin- Althoff, die gewend is eerst ?y. pisterand te lopen om de leeuwen mSofS6? brengen, slaagde er dit- SSS™?t 1!J rV m de kooi te brengen. Sn hnSSfi8 lefuwen °P de postamen- AHhnff pl^ats, genomen, waagde Althoff zich in de kooi. Hij had zich gewapend met een alarmpistool, een drietandvork, een zweep en een klan- stoel, die hij voor zich uit Weid Opeens sprong de leeuw Romeo in zijn rich ting, waarna Althoff een paar schoten uit zijn alarmpistool loste. De dompteur trok zich daarna naar de opening van de kooi terug. Toen hij weer een paar pas sen vooruit had gemaakt, ontstond op eens een wanorde in de leeuwenkooi Alle leeuwen sprongen over elkaar heen, gin gen stoeien en renden heen en weer. Dit door het tweeduizend koppige publiek in angstige spanning gevolgde spel tussen dompteur en leeuwen, werd opeens door Tony Boltini verbroken. Althoff eruit 99 Hij greep de microfoon en veror donneerde: „Althoff eruit, Althoff eruit". Een deel van het publiek dat het met dit besluit kennelijk eens was, ging luid applaudisseren. Maar Althoff wilde niets van deze op dracht weten. Hij bleef in de kooi en trachtte opnieuw tevergeefs de leeuwen tot bedaren te brengen, waar na Boltini zijn order moest herhalen. De dompteur trok zich tenslotte uit de kooi terug en er werd bekendgemaakt dat het nummer niet zou doorgaan. De moeilijkheid was nu hoe men de leeuwen uit de kooi kon krijgen, want ze zijn dat alleen gewend wanneer de domp teur in de kooi aanwezig is. Toen ieder een op het vertrek van de roofdieren was voorbereid, namen enkele leeuwen onge vraagd plaats op de postamenten, hetgeen grote hilariteit veroorzaakte. Tenslotte slaagde men er toch in enkele leeuwen naar hun kooien terug te krij gen, maar alleen Romeo vertikte het. Hij rende pas na enkele minuten ver schrikt uit de kooi nadat Bobby Althoff vier schoten uit zijn alarmpistool had gelost. Tony Boltini zei later, dat Romeo de dompteur waarschijnlijk als een be dreiging heeft gezien voor zijn vrouwtje, want de leeuwen zijn in de bronsttijd. Althoff was de gehele avond boos om dat Boltini zijn nummer abrupt had be ëindigd. „Maar ik kon echt niet anders", zei de directeur, „wij hebben de laatste tijd te veel ongelukken gehad". m 595 Directie en hoofdredactie van het Al gemeen Dagblad hebben gisteren in een bericht op de voorpagina van dit blad meegedeeld, dat zij aan de directies van de DAF en Demka hun verontschul digen hebben aangeboden voor de publikatie van een artikel over het ge bruik van dubbele facturen bij het za kelijk verkeer tussen deze bedrijven. Volgens de thans ten dienste staande ge- gevens is ons gebleken, aldus dit bericht, dat deze publikatie moet hebben berust op een misverstand dat buiten de schuld van betrokkenen moet zijn ontstaan in een gesprek dat een onzer redacteuren oveil deze zaak heeft gehad met de Haag se officier van justitie mr. dr. J.C. Maris. De inhoud en de strekking van het arti kel zijn volkomen onjuist, zo verklaren directie en hoofdredactie van het Al gemeen Dagblad. M^?ei?amens Demka heeft de directie van de,pAir de verontschuldigingen aan vaard. Tevens werd een regeling getrof fen ten aanzien van de financiële gevol gen van de publikatie van het Algemeen Dagblad. Het is komen vast te staan, dat de jukken, die door een ex-werknemer van DAF wederrechtelijk aan de 'heer Worms te koop waren aangeboden, geen dubbele facturen waren. »De suggestie van mogelijke onregel matigheden, waarvan in het artikel spra ke was, miste elke grondslag", aldus de verklaring. De directie van de DAF- fabriek heeft nu medegedeeld, dat van een proces wordt afgezien. Het is geen vraag meer of vandaag in onze Wes terse landen nog gezinnen gassen van de grootte die vroeger algemeen was. Bij alle rangen en stan den lijkt in de woonruimtein het opvoedingsga.troon en in de economische structuur slechts glaats te zijn voor het kleinere gezinEen vergelijking trek ken tussen vroeger en nu is nauwelijks mogelijk. ,,Elke tijd heeft zijn eigen tranen en zijn eigen vreugdezei professor dr. A. Mertens, directeur Hoe de gehuwde staat tegenover het gezin, hoe hij het verwerkt als hij geen kinderen krijgt, of gehandicapte, hoe hij eventueel wenselijke kinder beperking zal oplossen, hangt sa men met zijn voorbereiding op het huwelijk. Een goede huwelijks voor bereiding is identiek aan een goede opvoeding, die haar sluitstuk vindt in zelfstandigheid en edelmoedigheid. Beider opvoeding vóór het huwelijk zal voor twee jonge mensen bepa len op welke wijze zij in hun huwe lijk de opgave van de gezinsvor ming zullen volbrengen. In de op voeding kunnen wij wél een vergelij king trekken met vroeger en dan blijkt onze tijd het in verschillende opzichten te winnen. Vroeger werden erotiek en sexuali- teit dikwijls als verkeerd aange duid, verzwegen, naar een duister hoekje van het leven verwezen. Het doorbreken van deze onoprechte en niet ongevaarlijke tactiek is 'n winst punt voor onze tijd, maar wij moeten oppassen niet naar de andere kant door te slaan. De voorlichting over het geslachts leven is een taak, die vooreerst ligt bij de ouders; maar aan voorlich ting van verschillende kanten ont breekt het onze jonge mensen te genwoordig niet: er is geen jeugdge meenschap of instelling, die zich hier niet mee bezighoudt. Of dit wel altijd even tactisch wordt gedaan is de vraag. Wat de medische kant betreft, dient deze voorlichting alle infor matie te geven, die van belang is voor de toekomstplannen, met gege vens over de lichamelijke en geeste lijke verschillen tussen de sexen, over de menselijke erlefijkheidsleer en over de periodieke onthouding. Maar details, die verloofden nog niet kunnen plaatsen, omdat zij nog niet getrouwd zijn, kunnen achter wege blijven; onnodige verklaringen ontnemen de jonggehuwde-van-straks bovendien de vreugde van het sa men ontdekken. Veel verloofden bespreken hun wen sen over het toekomstig kindertal. Deze wensen hangen dan nog samen met de verwachting die zij van hun huwelijk hebben. Vaste afspraken kunnen zij hierover echter niet ma ken, want de werkelijkheid van hun huwelijk en huwelijksgeluk kan be palen, dat de huwelijksbeleving an ders zal worden dan zij zich hadden gedacht. Een eerste gevolg van deze opvat ting houdt in, dat een jong paar over zoveel woonruimte moet beschikken, dat er althans enkele kinderen in ontvangen kunnen worden. Ander zijds betekent dit ook, dat een niet- spreiden van de kinderen in het be gin van het huwelijk een straffere spreiding later nodig kan maken. Professor Mertens meent, dat het la tere huwelijk bevorderd wordt door niet eerder te denken aan geboorte beperking (maar natuurlijk alleen volgens de methoden van de P.O., nooit met middelen die de kath. mo raal blijft veroordelen) dan wanneer het huwelijk een zekere ontplooiing heeft doorgemaakt en beperking wenselijk lijkt. Het meest juist komt hem voor, van kind tot kind, telkens in verband met de omstandigheden in die fase te bezien voor welke tijds duur de komst van een volgend kind lijkt uitgesteld te moeten worden. In verband met de ontplooiing van het jonge huwelijk is inwoning in de eerste kwetsbare jaren van het hu welijk schadelijker dan later. De motieven, waarom geboortebe perking wordt toegepast, kunnen vooral van medische, economische en sociale aard zijn. Het medische motief in al zijn ge strengheid komt nog slechts uiterst zelden voor: dankzij de vooruitgang van de geneeskunde is levensgevaar of duidelijke schade aan de gezond heid van de vrouw ten gevolge van zwangerschap een buitengewone zeld zaamheid. Een zekere bepaalde ruimte tussen twee geboorten kan echter zeker gewenst zijn wanneer de opvoeding van een reeks kleine kinderen voor de moeder te zwaar is. De economische motieven spreken voor zich. Van de sociale motieven is de pae- dagogische er één, wanneer b.v. een bepaald ouderpaar niet in staat ge acht moet worden meerdere kinde ren op te voeden. Ook de overbe volking van ons land en van de we reld geldt wel als sociaal-economisch motief voor geboortebeperking. Wat ons land aangaat kan men zich af vragen of het wijzer is een bevol kingsvermindering na te streven dan wel een langzame groei. De aanwas van het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de R. K. universiteit te Nijmegen in een rede over ge zinsvorming, waaruit ive hier enkele gedachten naar voren brengen. Iedere generatie staat opnieuw voor de opgave die vreugde te vergrotenvooral met het oog op de kinderenen de tranen £e beperken en af te drogen ondanks de zekere wetenschap dat het leed voor geen mens is uit te bannen en dat de vreugde hier slechts een ouverture is. hier te lande komt meer voort uit een veroudering van de bevolking dan uit hoge geboortecijfers. Econo misch is er eerder een tekort aan arbeidskrachten dan een teveel. Op dat het toenemend aantal oude men sen voldoende verzorging kan blijven genieten, moet er voldoende aanwas van de bevolking zijn, waardoor er meisjes blijven, die dit liefdewerk kunnen verrichten. Mag kinderspreiding of -beperking al een probleem genoemd wor den, ernstig is zeker het probleem van het kinderloze echtpaar. Veel heeft de geneeskunde al reeds kun nen doen om dit leed op te hef fen maar nog steeds zijn er moei lijkheden, waar (nog) niets tegen te doen is en die ook uit een ge neeskundig onderzoek vóór het hu welijk zelden te voorspellen zijn. Hoe men ook zijn gezinsvorming opvat, het blijft een absoluut per soonlijke aangelegenheid van de ech telieden en niemand heeft het recht in dit opzicht zijn medemens te be oordelen. Wel moeten wij in de samenleving ernaar streven de uiterlijke voor waarden voor de mogelijkheid voor een groter gezin te verruimen, waar bij van belang zijn gezinshulp, me chanische hulpmiddelen in de huis houding, woningruimte, verzekerin gen, en een toereikend budget. Gezinsvorming en gezinsopvoeding zijn één geheel; tezamen verbinden zij de generaties. Het geheim van de harmonische gezinsopbouw en opvoe ding is; dat ieder van de twee, én man én vrouw, voortdurend tracht te doen wat de ander graag heeft en zich telkens weer belangeloos in stelt op de ander. Ook al is het tegenwoordig geoorloofd zelfs bij officiële gele genheden zonder hoed te verschijnen, tegen de chic van een exclusieve hoed kan het fraaiste kapsel het niet opnemen. Een lichtblauw parabuntel model, gegarneerd met lelietjes van dalen, ontworpen door Max Heymans, toont dit overduidelijk. Aan een zomerse inval van de Ita liaanse modeontwerper Capucci is dit grappig ensemble te danken; blou se en voering van het jakje zijn ge maakt van ontelbare luchtige bloe metjes uit stof vervaardigd. 4- Jersey: dunne zomerjaponnen met pareltjes bestikt; soepele avondmodellen bestikt met git. 4- Hoedjes: witte matrozenhoed- jes met gevlochten lint rond de bol: pillendoosjes bestaande uit nylon bloemen; tovenaarshoe- den met hoge bol en smalle rand; haarnetten met hier en daar een margrietje erop; fij ne strooien tropenhelmen ge dragen op een hoofddoek. Bijoux: Lage naturel parelsnoe ren, die worden vastgezet met een clip, op de schouder of in de taille; diademen van be werkt schildpad; „juweelhand schoenen" met een extra ruime wijsvinger, waaronder een ring past. 4- Regenmantels: ultra lichte soorten van shantoeng tot fijne gabardinemet een patroon van bont, van' tricot of van kroko- dilleleer. 4- Voor heren: dassen van fluweel overhemdstof met een soort nerf in het weefsel; af gebies de blazers; das en bretels pas send bij vest. Voor kindertjes: mouwloze lin geriebloesjes compleet met ru ches, kantjes en dergelijke „chi chi" als twee druppels water gelijkend op die van mammie. 4- Voor het aanstaande moeder tje galajaponnen voor de avond pompeus als renaissancekle- ding, waarvan de rok fraai is gedrapeerd en voorzien van een korte sleep. IJswijn is een wijnsoort, die maar heel zelden verkrijgbaar is. De druiven, waarui* deze wijn, die een uitzonderlijk hoog suikerge halte heeft, wordt bereid, komen uit de Moezel- en Rijnstreek. Wanneer de druif daar bevroren aan de rank hangt, is de tijd rijp om te plukken. Dat moet met een enorme snelheid gebeuren vóór de dageraad de temperatuur weer doet stijgen. Dan wordt de druif ook meteen verwerkt. Dergelijke voor ijswijn noodzakelijke weers omstandigheden kwamen alleen voor in 1824 en 1890. De nacht van 20 op 21 november van het vorig jaar bracht echter een geheel onverwachte daling van de temperatuur tot 9 graden onder nul. Men is toen direct tot de oogst en verwerking overgegaan, zodat dit jaar voor het eerst sinds 71 jaar ijswijn in de handel zal ko men. i Veel mensen beschouwen het optre den van buikpijn, koorts en hevige diarrhee in het warme jaargetijde als iets onvermijdelijks. Dat is het niet. Onze ,,zomerdiarrhee" hebben we in 99 van de 100 gevallen te wij ten aan onze zorgeloosheid wat be treft persoonlijke hygiëne bij de be reiding van ons voedsel. De onaange name verschijnselen worden ver oorzaakt door besmetting met een bacterie, de salmonella. Deze bacte rie kan vaak op of in voedingsmid delen voorkomen, hetzij door besmet ting van „buitenaf", hetzij doordat en dat komt vooral bij vlees voor het dier zelf besmet was. Wanneer de salmonella in kleine hoeveelheden aanwezig is merken we er niets van Alleen wanneer hij zich sterk ver meerderd heeft, is gevaar voor onze gezondheid te duchten. In een warme atmosfeer kan deze bacterie zich het beste vermenigvuldigen. Dit is de re den dat de ziekteverschijnselen voor al in de zomer optreden. Geef de bacteriën geen kans! Zorg, dat zij zich niet kunnen vermenig vuldigen: bewaar het voedsel bij la ge temperatuur; bereid het zo snel mogelijk. Van belang zijn de volgende punten: Gebruik van vers vlees. Bedenk, dat de slager het vlees in zijn koel- inrichting of gekoelde toonbank beter kan bewaren dan u thuis. Bak of braad het vlees zodra u het in huis hebt. Alleen als u over een koelkast of een andere zeer koele bewaar plaats beschikt, kunt u rauw vlees iets langer bewaren. Doe het echter zo kort mogelijk; aan de buitenkant kunt u niet zien of het vlees besmet is. Bewaar ook de resten gebraden vlees op een koele plaats. Wees voorzichtig met gehakt, dat u onder alle omstandigheden het beste zo vlug mogelijk door en door gaar kunt maken. Kook ook soepballetjes extra door. Vemijd in het warme jaargetijde zoveel mogelijk het eten van rauw of half-rauw vlees. Proef nooit rauw gehakt. Pak vlees, dat u in doorzichtige verpakking kocht, direct uit. De „hoes" maakt, dat de juiste omstan digheden worden geschapen voor een snelle vermenigvuldiging van eventu eel aanwezige salmonella-bacteriën: er kan geen lucht bij en er is geen verdamping mogelijk. Daarom is het fraaie uiterlijk, dat het vlees in deze verpakking houdt, zo verraderlijk. Niet alleen omdat wij zo'n slechte zomer hebben maar ook, omdat een ver standig mens in de zomer voorbereidingen treft voor het winterseizoen, komen wij met verwarmings- nieuws. De Queens Stove is op het Schotse en Ierse plattelend allerminst nieuw; dit type open haardje van zuiver Victo riaanse stijl is er even al gemeen als bij ons het vuurduveltje. Het Wordt gestookt met turf, of hout, of vetnootjes, of wat u maar wilt en bovenop is er plaats voor een stoof potje. Een kleine kamer is er goed mee te vericar- men, maar als regel wordt het gebruikt voor bijver warming. Nu het zakelijk, modern interieur schreeuwt om de gezellig heid uit „grootmoeders tijd" is menigeen verrukt met dit haardje voor 120 gulden de kilte te kunnen verdrijven die zomer en winter onze intieme hui selijkheid belaagt. In september a.s. zal de importeur deze zelfde Queens Stove met elektri citeit als warmtebron kunnen laten zien. De stekker in het contact en het tijdperk van een eeuw geleden herleeft. Schotse Queen Stove voor warmte en gezelligheid, even gemakkelijk gestookt als ons „duveltje" Wees nog schoner dan anders op uw vaatwerk, hakbord, vorken en messen en óók op uw handen. Be denk, dat uw handen besmet kunnen zijn en dat ze de besmetting van het ene voedingsmiddel op het andere kunnen overbrengen. Was ze dus duchtig met water en zeep vóór u met eetwaren in aanraking komt. Dit geldt nog sterker voor mensen die diarrhee hebben of gehad heb ben. Pak het voedsel zo min mogelijk met de handen aan, ook als het toebereid is. Kunt u het niet vermijden, was dan vooraf goed uw handen. Dat er in de keuken een schone hand doek moet hangen, spreekt vanzelf. Weer huisgenoten die buikpijn en diarrhee hebben uit de keuken en druk ze extra op het hart hun handen veel en goed te wassen, zeker na ge bruik van het toilet. Wees altijd voorzichtig met de res ten, maar vooral als het warm is. Zorg liever, dat er helemaal geen restjes zijn. Hebt u echter iets over gehouden, koel dat dan snel af en zet het koel weg. Verhit de restjes totdat ze door en door heet zijn, vóór u ze weer gaat gebruiken. Kook zo min mogelijk voor twee dagen tegelijk.

de Stem | 1962 | | pagina 9