Z.Vlaamse pachter vreest Belgische grondeigenaar Rattenleger buiten Goes GS zenden plannen met gunstig advies verder Feodale verhoudingen Nog zwartere pachten Ruilverkavelingscommissie Stoppeldijk geïnstalleerd ONDANKS VERHOGING RECHTSZEKERHEID DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 JIILI 1962 Midzomcravondshow te IJzendijke Vlissingse jongens vonden oplossing voor verkeersprobleem Uitbreiding van loodswezen te Vlissingen Waterschap-wegschap Walcheren Mond- en klauwzeer op grote schaal te bestrijden? In raadhuis Kloosterzande Bijltje' „Gelukkig" Geheime conferentie over Europa's politieke Unie Weer snelheidsbeperking op twee grote wegen België belooft beterschap Twee belangrijke landgoederen behouden Passagiersvliegtuig maakte noodlanding „Eet eens een stukje spek*' Elektronische tijdwaarneming pagbtad SJeShtii SER-advies Na narcissen-, rozenrooi in Amsterdam J. M. Gantois lid Mij. Ned. Letterkunde Orkesten (Van onze redacteur) De rechtszekerheid van de pach- I ter heeft een belangrijke rol ge- I speeld bij de behandeling in de I Tweede Kamer van het voorstel tot afschaffing van de Wet Ver- vreemding Landbouwgronden. De minister heeft extra maatregelen genomen om die rechtszekerheid van de pachter te verhogen. Er is nu een regeling in de wet opgeno men volgens welke de pachter in bijzondere gevallen tot twaalf jaar na de opzegging van de pacht op „zijn" grond mag blijven werken. Ondanks deze extra maatregel blijven de boeren in de grensstre ken met België, en dan vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, zeer hui verig gestemd over de door de Tweede Kamer aanvaarde afschaf fing van de Wet Vervreemding Landbouwgronden. Zij zijn niet gerustgesteld. In Zeeuwsch-Vlaan- deren komt dat, zo is tijdens een vergadering van enkele vooraan staande Zeeuwse katholieken met minister Marijnen gebleken, omdat daar nog haast feodale verhoudin gen heersen tussen de Belgische grondeigenaren en de Nederlandse pachters. Tijdens die vergadering werd medege- deeld, dat de Zeeuwsch-Vlaamse boer voor 45 procent te maken heeft met Belgische grondeigenaren. In vele geval len moeten de Zeeuwsch-Vlaamse boe ren hier al jaren lang zwarte pachten betalen. Vaak worden de normale pacht prijzen overgemaakt op Belgische ban ken. Het „zwarte surplus" moet dan „onder de toonbank" worden overgedra gen. Verwacht wordt nu dat door de ophef fing van de Wet Vervreemding Land bouwgronden een stijging zal ontstaan in de grondprijzen en dat die stijging zich zal voortzetten in de normale en de zwarte pachtprijzen. Dat de prijzen zul len stijgen wordt afgeleid uit het feit dat de Belgische gronden direct achter de grens al op een hoog prijsniveau lig gen en uit de verwachting, dat het prijs niveau aan de Nederlandse zijde van de grens zich door het opdrijven der Belgen zal aanpassen. Daarbij wordt rekening gehouden met aanwijzingen, die er op duiden dat de Belgen veel belangstelling hebben voor de Zeeuwsch-Vlaamse gronden. Zij vormen waardevaste beleggingen. De minister van Landbouw heeft er de vergadering terecht op gewezen dat de pachtwetbepalingen juist voor moeilijk heden als deze in het voordeel van de pachter zijn gewijzigd. Daartegenover stelde de vergadering dat de Zeeuwsch- Vlaamse pachters deze extra verweers- mogelijkheid uit angst voor de grondbe heerder in de meeste gevallen niet zul len gebruiken. Zij vrezen in dat geval nog meer willekeur. De vergadering was mét de minister van oordeel dat de pachters beter over de wettelijk vastgestelde rechten voor gelicht zouden moeten worden. Misschien dat zij zich dan meer en meer zullen verzetten tegen de Belgische willekeur. Nu moest de vergadering constateren, dat de Zeeuwsch-Vlaamse boeren kenne lijk geen vertrouwen hebben in de Ne derlandse wetgever, hetgeen voor de slagvaardige minster van Marijnen aan leiding was om op te merken dat hij het toch een be<\je gek vond dat die zelfde boeren wél tegen de opheffing van de Wet Vervreemding Landbouw gronden zijn. Aan de andere kant moet hier even wel worden opgemerkt dat de angst van de pachters toch wel zeer begrijpelijk is. Op woensdag 1 augustus a.s. zal op de Markt te IJzendijke een midzomer- avondshow gegeven worden. Op initiatief van de plaatselijke V.V.V. en onder leiding van het welbekende' ,,Kasporgo" uit Goes zullen doedelzak-, jodel-, dans-, zang- en drumdemonstra ties worden gegeven door in totaal 180 medewerkers en -werksters uit verschil lende landen. Uit Schotland, Zweden, Spanje, Oosten rijk Roemenië, Duitsland en Frankrijk komen folkloristische groepen, alle in nationale klederdracht, een avond vullen vol fleur en kleur, die als het weer wil meewerken, dè manifestatie van het seizoen zal worden. Ook deze Vlissingse jongens hebben oog voor het verkeers probleem. Op straat fietsen is gevaarlijk met al die auto's en brommers. Op de stoep is het óók gevaarlijk maar dan voor de moeders met kinderwagens en voor de wat oudere wan delaars. Bovendien mag het niet op de stoep. Er is nog maar één oplossing: op het dak. En of dat mag Bij het Vlissingse loodswezen is evenals elders in ons land enkele maanden geleden een nieuwe dienst regeling voor de loodsen ingevoerd. Het is daardoor noodzakelijk geworden, dat het loodsenkorps te Vlissingen, met on geveer 40 leden wordt uitgebreid. Zes adspiront binnenloodsen en dertien adspirant zeeloodsen zijn hiertoe reeds aangenomen. Ze zullen een opleiding van ongeveer tien a twaalf maanden moeten volgen, voordat zij zich als volwaardig loods kunnen beschouwen. Dan pas zul len zij aan de dienst worden toegevoegd. Deze adspirant loodsen tweede stuur lieden van de koopvaardij die thans in opleiding zijn, moeten tijdens hun leerperiode, onder meer, 225 vergezel- reizen maken met een ervaren loods. Na deze reizen bijna elke dag een volgt een theoretisch examen. Het praktische gedeelte bestaat uit veertig proefreizen. Tijdens de laatste reizen moeten ze zelfstandig het schip kunnen beloodsen; een ervaren collega zal aan wezig zijn, in geval van nood. Het Vlissings korps zal, na de vol tooiing van de uitbreiding, totaal 171 loodsen tellen: 96 zee- en 75 binnen loodsen. De nieuwe regeling werd begin april van kracht. Voor de binnenloods zal nu zeven dagen werk en vijf dagen vrij, de normale gang van zaken worden. Vroeger was dit tien dagen op en vijf af. De zeeloods ging vroeger zes dagen op en drie af; nu echter vijf op en vier af. Doordat de sterkte van het loodsen korps niet direct kon worden aangepast aan het nieuwe systeem, wordt thans in kleinere ploegen gewerkt dan vroeger het geval was. Voor de loodsen betekent deze overgangsperiode dan ook tijdelijk meer werk. Voor extra reizen, de zo genaamde premiereizen, wordt echter ook extra betaling verleend. Ten eerste hebben zij op een zeer per soonlijke manier met de grondeigenaren te maken, op de tweede plaats heeft de Nederlandse wetgever minder vat op Belgische dan op Nederlandse grond eigenaren. Toch moeten de Zeeuwsch- Vlaamse pachters beseffen dat zij Nederlandse onderdanen zijn en zich dus te allen tijde op de Neder landse wetgeving kunnen beroe pen. Dreigementen van Belgische zijde kunnen niet ten uitvoer wor den gebracht wanneer zij in strijd zijn met de Nederlandse wet. Het zal de taak van de land bouworganisaties zijn hun leden op dit moeilijke punt goed voor te lichten, de ontwikkeling op pacht- gebied goed te volgen en even tuele onregelmatigheden zo snel mogelijk ter kennis van de rege ring te brengen. (Eigen bericht) De heren Heyboer (C.H.) en Roos: (K.V.P.) hebben er gisterenavond tijdens de raadsvergadering van Goes op gewezen, dat zich bij de vuilnisstortplaats aan de oude dijk te Goes „geen tientallen, geen hon derden, maar duizenden ratten" ophouden, die voor een groot deel via de watergangen de stad in trekken. Er werd aangedrongen op een systematische en grondige vernie tiging, omdat de volksgezondheid door dit rattenleger in gevaar kan worden gebracht. (Van onze verslaggever) Volgens officiële zegslieden in Londen beschikt Engeland over de technische apparatuur om een vaccin tegen mond en klauwzeer in voldoend grote hoe veelheden te produceren, om deze ziek te geheel uit Europa en Afrika te ban nen. Het wachten is nu op de vergadering van de Wereld-Voedsel- en Landbouw- ganisatie, die vrijdag gehouden zal wor den, omdat men zekerheid moet hebben, dat er fondsen zullen zijn om de produk- tie te financieren. Het was tot dusverre moeilijk (in de regel zelfs onmogelijk) om het vaccin in grote hoeveelheden te maken en op te slaan, maar de Britten hebben laten weten dat zij het kunnen. een begin gemaakt worden met de ver scheidene werken, waardoor het nodige personeel al is aangetrokken. Het laatste gedeeite van het rijwiel pad tussen Koudekerke en Dishoek wordt voor de symbolische prijs van een gulden aan de gemeente Koudekerke verkocht. De verkoop van dit gedeelte van het rijwielpad, dat eigendom is van het Wegschap en onderhouden ge- be- i6"»6 "'J ren, is nodig geworden daar de meenteraad van Koudekerke heeft sloten een r.-k. toeristenkerk in de na bijheid hiervan te bouwen. (Van onze redacteur) In het gemeentehuis te Kloosterzande heeft gedeputeerde J. M. A. C. v. Don gen gistermorgen in aanwezigheid van verscheidene agrarische autoriteiten de plaatselijke ruilverkavelingscommissie Stoppeldijk geïnstalleerd: dr. ir. J. P. van der Wolf (voorzitter) uit Hulst; J. de Feyter, Hengstdijk; A. V. A. Boe- ding, Stoppeldijk; W. P. J. Staal, Rapen burg en A. Serrarens, Ossenisse. De heer Van Dongen, die deze instal latiebijeenkomst presideerde, gewaagde in zijn begroetingswoord van „een zeer belangrijke dag". Een der mogelijkheden ter verbetering van de landbouwstruc tuur is de ruilverkaveling, aldus spreker, die in dit verband memoreerde, dat vroe ger tegen deze maatregel enorm verzet bestond, doch momenteel de aanvragen zelfs moeten worden afgeremd. De ruil verkaveling Stoppeldijk kenmerkte zich door een bijzonder vlotte gang van za ken: zij werd aangevraagd op 30 decem ber 1954 en reeds op 23 november 1961 vond de stemming plaats, waarbij slechts 144 van de 1042 stemgerechtigden zich tegenstander verklaarden, aldus de heer v. Dongen, die vervolgens de enorme importantie van de taak der commissie alsmede haar verregaande bevoegdheden gedetailleerd belichtte, waarbij hij niet verheelde, dat deze verantwoordelijke taak veel tijd en wijs beleid zal vergen, doch anderzijds een dankbare is omdat het belang van de streek en zelfs van heel agrarisch Zeeuwsch-Vlaanderen er mee gemoeid is. Namens de centrale cultuurtechnische commissie sprak ir. J. D. Dorst, die bij zonder ingenomen bleek met het feit, dat deze commissie geïnstalleerd kon worden door een gedeputeerde, die als toenmalig voorzitter der commissie Eede intensief met het ruilverkavelingsbijltje gehakt heeft. Ook deze woordvoerder beklemtoonde de belangrijkheid der commissietaak, die grote tact en vooral onderlinge eensgezindheid vereist, waar bij vooral individuele toezeggingen aan belanghebbenden vermeden dienen te worden. Spreker bleek er van overtuigd, dat binnen het kader van dit ruilverka velingsplan ontzaggelijke verbeteringen te realiseren vallen. Dr. ir. J. P. van der Wolf, voorzitter der commissie, uitte zijn erkentelijkheid voor de wijze adviezen der beide vorige sprekers en gaf zijn auditorium de stel lige verzekering, dat de commissieleden hun weg zullen gaan met de meest op rechte bedoelingen, zonder aanzien des persoons, in dienende functie en wakend over de belangen van alle betrokkenen, speciaal van degenen, die hun rayon in de commissie niet vertegenwoordigd weten. Tenslotte schetste hij de aard der veelzijdige commissiewerkzaamheden, die er op gericht zullen zijn het regionale woon- en leefklimaat te verbeteren. Als representant van de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst en de Cultuur technische Dienst noemde hoofdingenieur directeur D. v. d. Zaken het een geluk kig feit, dat diverse leden der nieuwe commissie reeds deel uitmaakten van de voorbereidingscommissie, hetgeen conti nuïteit hunner activiteiten impliceert. Een globaal overzicht gevend van de werkzaamheden en het geplande tijd schema der commissietaak, moest spreker helaas vaststellen, dat de stemming op 23 november vijf maanden later viel dan oorspronkelijk verwacht, hetgeen tot gevolg heeft, dat dit jaar van terrein werkzaamheden en wegenaanleg niets meer zal kunnen komen. Wel echter kan de commissie direct beginnen aan de eerste schatting benevens het opstellen der bestekken, zodat in het voorjaar 1963 zo snel mogelijk kan worden aanbesteed. Deze woordvoerder bleek van oordeel, dat het wel 1970 zal worden, alvorens de thans benoemde commissie „met pen sioen" kan gaan. Bij verhindering van ir. Haenen zegde de heer A. de Regt namens de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst alle ge wenste medewerking toe, waarna de heer Th. JD. Bauwens zijn voldoening uitsprak over de toezegging van voor zitter Van der Wolf. dat speciaal de belangen van niet-in-de-commissie-verte- genwoordigde gebieden (Lamswaarde, Langedam) terdege in het oog zullen worden gehouden. Burgemeester C. J. v. Hootegem be loofde de commissieleden alle denkbare steun van de betrokken gemeentebestu ren en de heer J. W. Scheele sprak na mens de Zeeuwse landbouwmij. ZLM zijn hoge verwachtingen uit m.b.t. de acti viteiten der nieuwe commissie. Gedepu teerde J. M. A. C. v. Dongen tenslotte benadrukte nog eens, dat het resultaat dezer activiteiten zal afhangen van zo wel commissieleden als belanghebben- den, die daartoe nauwgezet dienen samen te werken. De gelegenheid tot het stellen van vragen bleek aanleiding tot een interessante gedachtenwisseling, tijdens welke de heer v. Dongen desgevraagd enkele leerzame praktijkervaringen ter tafel bracht. I5 va.. Een lijntoestel van de Trans-Canada het Wegschap en ondernouaen wordt Airlines, van het type Viscount met tur- door de Vereniging Rijwielpad Walche- bine-schroefmotoren, heeft gisteren met ae -- B B .--- - 35 passagiers en vier bemanningsleden aan boord een noodlanding gemaakt. Volgens de maatschappij is niemand ven gedood. Enkele passagiers zijn echter Burgemeester nr. J. Drijber werd als naar het Banting Memorial-hospitaal in lid van het college beëdigd, daarna Gander vervoerd. werd hij gekozen als lid van het dage- Ooggetuigen vertelden dat het lan- liiks bestuur. Mr. Drijber volgt hiermee dingsgestel van het vliegtuig niet in de de heer A J Kaland op, die zijn functie positie was toen de machine land- moest neerleggen wegens zijn verkiezing te Hrt toestel^ dat ^wielen rechtkwam, werd ernstig beschadigd. Paul Henri Spaak, Belgisch minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren een ge-heime conferentie gehouden op een of ander Belgisch kasteel, waar over leg zou zijn gepleegd om te proberen een compromis te vinden tussen de op vattingen inzake een politieke unie op basis van „het Europa der vaderlanden" en die van de Federalisten. Aan de con ferentie zou ook door Engeland zijn deelgenomen. Spaak aldus geloven sommige kringen zou zijn teruggeko men op zijn standpunt dat het gesprek van de zes gemeenschapslanden over een politieke unie diende te wachten op de toetreding van Engeland. De snelheidsbeperkingen op rijksweg 12 (Den Haag-Wèzep) en op de Zuider zeestraatweg (Hoevelaken-Wezep) zijn tijdens de pinksterdagen dusdanig goed bevallen, dat men diezelfde beperking weer wil invoeren voor de weekeinden van 21 en 22 juli, 28 en 29 juli en 4 en 5 augustus. Deze snelheidsbeperkingen waren 100 km/u op rijksweg 12 en 80 km/u op de Zuiderzeestraatweg. Op de toeledingswe- gen naar het verkeersplein Oudenrijn zullen de bekende „afpellende" maxi mumsnelheden 90, 70 en 50 km/u van toepassing zijn. In de periode van 1 augustus tot en met 30 september zullen permanente „afpellende" maximumsnel heden worden ingevoerd, welke behalve voor Oudenrijn ook zullen gelden voor andere gedeelten van rijksweg 12 en de Zuiderzeestraatweg. De Belgische regering heeft 'in een brief aan de Hoge Autoriteit van de E.G. K.S. beloofd, dat zij de sanering van de Belgische kolenindustrie zal voltooien, ook al zullen er dit jaar wegens sociale moeilijkheden minder onrendabele mij nen worden gesloten dan in voorgaande jaren. Dit jaar zullen onrendabele mijnen met een totale jaarproduktie van 500.000 ton worden gesloten. Meer acht de Bel gische regering niet uitvoerbaar, aange zien de vestiging van nieuwe industrieën in de mijngebieden niet ver genoeg is gevorderd om de mijnwerkers, die werk loos zullen worden, aan ander werk te helpen. De Hoge Autoriteit zal binnenkort be slissen of de afzondering van de Belgi sche kolenmarkt uit de gemeenschappe lijke markt der zes E.G.K.S.-landen kan worden beëindigd. Door schenking is Nederland in het bezit gekomen van twee belangrijke buitenplaatsen, namelijk Koningshof in Overveen en de ridderhof Moersbergen bij Doorn. Schenker is de heer J. A. W. Luden, die op Koningshof is overleden. Koningshof is gelegateerd aan de ver eniging tot behoud van natuurmonumen ten. Het buitengoed is 60 ha groot en reeds in de geschiedenis sedert 1404 be kend. Er zijn twee boerderijen aan ver bonden benevens een uniek duingebied met dennen en loofhout. Moersbergen is geschonken aan het „Utrechtse landschap". Het is indertijd op kosten van de overledene geheel ge restaureerd. Het is ruim 70 ha groot en ligt aan de weg tussen Driebergen en Doorn. Een der bewoners was Bartholo- meus de Wael, een der Stichtse gemach tigden tot het ontwerpen van de Unie van Utrecht. De heer Luden heeft tenslotte een bp- drag van f 600.000,- gelegateerd aan de Kon. Noord- en Zuidhollandse redding maatschappij tot lid van Ged. Staten. Voorzitter Dreg- mans huldigde de heer Kaland voor het In de vergadering van het college van vele werk dat hij in het college heeft In de verganer Weeschan verricht. Hij prees de prettige samen- beheer van het Waterschap g werking met hem en sprak de hoop uit Walcheren heeft voorzitter J. L- Dreg- (1.Jt hy in zijn nieUwe functie even dy- mans gisteren meegedeeld dat de plannen namisch te werk zou gaan. De voorstel- «t.,i „„..kir. werken uit te len om een gedeelte van het Middel- om een aantal openbare weitten faurgs wegje aan de gemeente Middel- voeren destijds door het college aan jjurg VOQr guiden te verkopen en de vaard, goedgunstig door Ged. Staten zijn wielemakersbaan in Koudekerke over te ontvangen en met welwillend advies dragen aan de heren C. A. en C. Wiele- j minister In- maker en A. Abrahamse, gingen vlot doorgezonden zijn naar de minister. onder de hamer door dien de subsidies worden toegekend zal Tot lid van het c0] Tot lid van het college werd de heer W. Baas te St.-Laurens toegelaten. „Eet eens een stukje spek, het smaakt heerlijk met bietjes, stamppot van rau we andijvie of sla". Dit advies richtte de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, gis teren op de openbare vergadering van het Produktschap in Utrecht over de hoofden van de bestuursleden heen tot de huisvrouwen in Nederland. Door de geringe vraag naar spek is het bijzonder goedkoop. Het gevolg hier van is, dat de andere onderdelen van het varken duur moeten worden ver kocht wil het hele dier nog winst ople veren. Het doorregen lapje is momen teel dan ook meer dan de helft goedko per dan de karbonade: de groothandels- prijs voor spek is f 1.80 per kilo en die voor karbonade f 3.80. De heer D© Veer meent, dat de Nederlanders zelf de prijs van de karbonade kunnen beïnvloeden door meer spek te eten. Het incident, dat tijdens de Olympische finale 100 meter vrije slag het Romeinse zwemstadion in 1960 in beroering bracht en dat bekend was als ,,De zaak Devitt- Larson", heeft in elk geval een groot voordeel gehad. De internationale zwem-leiders zijn in samenwerking met experts op het ge bied van elektronische tijdregistratie sedert die avond van 27 augustus 1960, toen de zege van Devitt (ten onrechte) in twijfel werd getrokken, met extra ijver op zoek gegaan naar de oplossing van het probleem vaststellen van tijd enen volgorde van aankomst bij zwemwedstrijden. Er is veel geëxperi menteerd (in ons land met de Gatso- meter). De Zwitserse fabriek Longines heeft thans een apparatuur ontworpen, die blijkens de resultaten van in Londen gehouden proefnemingen uitstekend vol doet. De horloges worden in werking ge steld door het startpistool en worden gestopt bij de aanraking van de zwem mer met een plaat, die in de bassin wand is gemonteerd. De „swimascope" kan acht zwemmers gelijk in een hon derdste deel van een seconde registre ren. Het apparaat zal worden gebruikt bij de zwemwedstrijden van de Britse Empire-spelen in Perth. Tijdens de Europene zwemkampioenschappen, die in augustus in Leipzig worden gehouden, za1 een demonstratie worden gegeven. O et SER-advies inzake de loonvor- n ming is een stuk met merkwaar dige aspecten. Merkwaardig is vooral, dat er buiten de groep van bbe*al® werkgevers zulk een groot vcertrcruwen leeft in het spel van vrije krachten op dit gebied. Soeciaal hij de socialisten valt dit op. Nog niet zo langgleden zwoeren ze bij de centrale l°+°nbepa ling met de overheid als grote regu lator. Toen anderen gingen pleiten voor vrijere loonvorming met meer differentiatiemogelijkheden, heette dat een buiging naar liberale opvattingen. Nu echter staan de socialisten voorop bij het veroordelen van de rmgeloorde- rij door de staat, die bij de vrijere loon vorming nog veel te veel te zeggen Nu moeten de partijen zelf maar in on derling goed vertrouwen en met open oog voor 't algemeen belang de dienst uitmaken. De Rijksbemiddelaars wor den goeddeels aan kant gezet. Alleen als de zaak toch nog mis dreigt te lo- pen, mogen ze hun woordje doen. En de overheid krijgt alleen bevoegdheid tot ingrijpen, als de hele volkshuis houding door de loonbeweging in ge vaar zou komen. Aan de andere kant moeten het nu juist de liberale werkgevers zijn, die bedenkelijk aankijken tegen dit vieren van de teugels door de overheid. Het gaat hun beslist te ver. Zo heeft het leven zijn verrassingen. We vinden dit zeker geen onaangena me verrassing. De ontwikkeling van de loonpolitiek zou bij het aanvaarden van het SER-advies gaan in een rich ting, welke van katholieke kant steeds is voorgestaan, die van het verant woordelijkheid schenken aan de maat schappelijke componenten met verdere terugtreding van de overheid. Daar steekt risico in, ook voor de maatschappelijke componenten zelf. Ze zullen een grote mate van zelftucht moeten tonen en weerstand hebben te bieden aan onverwezenlijkbare ver langens, die van onderen op gemak kelijk kunnen opkomen. Ze zullen het vooral moeilijk hebben in tijden van meer-dan-volledige werkgelegenheid gelijk we thans beleven. Er ontstaat dan immers in de jacht op de ontbre kende werknemer zo gemakkelijk de neiging tot opbieden en overhieden. We krijgen dan verschijnselen van werktijdverkorting, die zich als een explosie verwezenlijkte, van zwarte lonen en allerlei andere uitvindsels om de lonen te versieren. In het nieu we stelsel van loonvorming zullen de organisaties zelve het medicijn tegen ongezonde verschijnselen moeten toe dienen en pas in het uiterste geval kun nen ze de Rijksbemiddelaars en de overheid laten inspringen. We herhalen: daar steekt risico in. De spankracht van het verantwoorde lijkheidsgevoel zal worden beproefd door niet-begrijpenden in de organi saties zelf, door agitatoren daarbuiten. Aan de kant van de prijzen wil het SER-advies de bestaande remmen ook wat losser draaien. „Een meer dan normale behoefte aan arbeidskrachten" in een bedrijfstak kan reden zijn voor een doorberekening van hogere lo nen in de prijzen. De werkgevers zul len de zelftucht moeten opbrengen, om deze „meer dan normale behoefte aan arbeidskrachten" niet te spoedig te constateren. Kortom, het SER-advies wil iets be ginnen, dat gezond van opzet is, doch dat bij een tijd van overspannen con junctuur toch niet geheel past en daarom toch ook weer enkele inge wikkelde apparaten krijgt ingebouwd, welker werking slechts in de praktijk getoetst kan worden. We moeten nu afwachten wat de re gering ervan denkt. Het zou wel een vreemde introductie zijn van deze nieuwe methode, als al dadelijk naar het instrument van de loonstop zou moeten worden gegrepen, gelijk som mige persberichten suggereren. In september, als het loonoverleg tussen regering en Stichting van de Arbeid wordt voortgezet, zullen we er wel meer van horen. Op het gerucht dat narcissenvelden in volle bloei zouden worden omgeploegd, hebben Amsterdamse gezinnen indertijd bij tientallen armen vol van deze Ne derlandse voorjaarsbloemen geplukt om er de huiskamer mee op te sieren. Nu heeft zich iets dergelijks voorgedaan met 400 nogal kostbare rozestruiken, waar van het gerucht wilde, dat ze zouden worden vernietigd. Deze struiken prijken nu in de tuintjes van achttien gezinnen in Amsterdam-Noord. De beplantingen directie stelt zich op het standpunt dat de struiken minstens betaald moeten worden. Ook al gaat het hier om een vergissing. Het bestuur van de „Vlaamse Vrien den in Frankrijk" deelt mede, dat J. M. Gantois (Rijsel) tot lid verkozen werd van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden, waar hij de plaats, die prof. K. Looten en prof. R. Despicht vroeger bekleedden inneemt. AL' hun opvolger kwam door zijn per soonlijkheid en zijn werk niemand beter m aanmerking. J M. Gantois is onlangs tot lid be noemd van de Koninklijke Zuidneder landse Maatschappij voor Taal- en Letterkunde en Geschiedenis, als eerste zuid-Vlaming sedert de stichting van dit gezelschap (1870). Deze erkenning door noord en zuid is eer, bekroning van het aandeel door J M. Gantois genomen in de verdediging var. de Nederlandse cultuur. gtaatssecretaris Scholten heeft een beslissing genomen inzake de sala riëring van orkestleden. Thans zijn er vijf klassen, waarbij de salarissen in de volgende verhouding zijn geregeld: Concertgebouw 100, Residentie-orkest 86, Rotterdams Philharmonisch Or kest 81, Utrechts Stedelijk Orkest 76, overige orkesten 71. Dat wordt nu Con certgebouw 100, Residentie-orkest 92 en overige orkesten 83. Het davert nu van protesten in de hoofdstad. De unieke positie van het Concertgebouw orkest zou in gevaar komen door deze nivellering. En ook uit Rotterdam klin ken protestkreten, omdat het orkest aldaar nu op één rij komt te staan met Het Brabants Orkest, Gelders Orkest e.d., hoewel het verhoudingscijfer ten opzichte van het Amsterdamse orkest nog iets omhoog gaat. We zien in al die protesten een ver zet tegen een ontwikkeling, die toch niet te stuiten is. Het is nu eenmaal zo. dat het beoefenen en beleven van cultuur in „de provincie" tot hoger peil klimt en dat de grote steden daar van niet langer de onbestreden supe rioriteit bezitten. Door de huidige sa larisverhoudingen werd de opbouw van goede orkesten in „de provincie" echter sterk belemmerd. Als men be gaafde krachten had opgeleid, begon het trekken van de grote steden met ae gouden koorden. En dan moesten de „provinciale" orkesten maar weer op zoek naar nieuwe krachten. Een ensemble als Het Brabants Orkest heeft in zijn opgang naar de huidige hoogte daar bijvoorbeeld zeer onder geleden. Dit gevaar wordt nu getem perd, al blijft er altijd nog een be hoorlijke afstand bestaan met hetgeen Amsterdam mag betalen. We willen hopen, dat staatssecretaris Scholten de protesten naast zich zal neerleggen, Voor de rondo prijs van 1 kwartje de kwaliteit van een luxe sigaar: Yelasques Andorra.

de Stem | 1962 | | pagina 5