Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Seminarie St.-Augustinus al vijftien jaar in Sluis Veertig jaar Zeeuws Technisch Instituut „Een nacht vol vergissingen" Dagblad De Stem Vakantiewerk voor kath. schooljeugd Van schuur tot modern gebouw Na lange afwezigheid Benoeming inspectrice nijverheidsonderwijs Te Goes Geen openbaar v.g.l.o. meer te Goes Pluk van zwarte bessen is begonnen Krabbendijke contra oud Zeeuws XI Directeur was mede-oprichter Opheffing Dienst maatschappelijke zorg EXAMENS HOOGWATER Vandaag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 JULI 1962 MIDDELBURG Met een gracieuze openluchtvoorstel- Ung heeft het „Reizend Volkstheater" van het Nationaal Toneel van België, onder leiding van Rik Jacobs tegen het vallen van de avond de inwoners van Middelburg en het openluchttheater „Toorenvliet" laten genieten van een programma dat que kwaliteit en snel heid de bewondering opeist van vele honderden omstanders. In ,,Een nacht vol vergissing" komen de jonge Marloo (Gaston VVeemaes) en zijn matter Hastings (Leo Haelterman) vanuit Londen naar het huis van mr. Hardcastle (Lode Jansen) ergens in de provincie Hastings is verliefd op de rijke wees miss Neville' (Ria Liekens) het nichtje van Hardcastles tweede vrouw (Yvonne Colizet) dat bij haar inwoont en dat zij zou Willem uithuwelijken aan Tny Sumpkin (Leo Rozenstraten). Het verwende zoontje uit haar eerste huwe lijk. Tony heeft hier echter geen oren naar en vertkert liever met een stelletje nietsnutten en drinkebroers. Als Marlow en Hastings in het donker verdwaald geraken en belanden in de dorpsherberg, waar ze Tony ontmoeten, verloopt het stuk verder in een leven dige afwisselende handelingen, vol on verwachte verwarringen, zich verder af spelen in het huis van mr. Hard Costle, waar zich ook diens lieftallige dochter (Alice de Graef) bevind, voorbestemd tot toekomstige echtgenote van de jonge Marlow Na al die nachtelijke tribulaties waar in Loden Jansen, Gaston Weemaes, Leo Rozenstraten en Alice de Graef op uit stekende wijze de hoofdrollen vervullen goed bijgestaan door de overige spelers, komt echter alles netjes op zijn pootjes terecht en zullen alle nevels in het licht van de rijzende morgenzon tot ieders te vredenheid. Een woord van lof komt zeker nog toe aan de regie van Line Geysen. Décor techniek en lichtspel en zeker niet in de allerlaatste plaats aan de vereniging. De Openluchtspelers in samenwerking met Z.V.U. die alles op voortreffelijke wijze organiseerde. Per stuk betaald Het college van b. en w- doet een voorstel aan de raad om twee ambte naren, die niet tot het secretarie- personeel behoren te benoemen tot amb tenaar van de burgerlijke stand en hen te belasten met de voltrekking van huwelijken. B. en w. stellen zich voor alleen de ambtenaren van de burgerlijke stand die belast zijn met de huwelijks voltrekking aan te stellen als bezoldigd ambtenaar en dat zij betaald worden per huwelijksvoltrekking. De huwelijksaangiften zullen voortaan in de trouwzaal en op maandagmiddag kosteloos kunnen geschieden, aldus stelt het college voor. LICHTE SCHADE BIJ BOTSING Gistermiddag rond drie uur is de per sonenauto van de Belg A.A.L.R. op de Stationsweg tegen de voor hem rijden de personenwagen van H.S. uit Amster dam gereden. De voorste wagen werd licht beschadigd. Veere SUBSIDIE VOOR RESTAURATIE Indien de raad over het voorstel van b. en w. beschikt zal de Cisterne in Veere geheel gerestaureerd worden. Volgens opgaaf zal hiermee een totaal bedrag van 34.000,— gemoeid gaan, waarvan 6.800,door de gemeente (Advertentie) zelf zal moeten worden betaald. De rest wordt gesubsidieerd door Rijk, Provincie en de stichting Veere. VLISSINGEN St. Caecilia Gisteren hebben wij gemeld, dat St. Caecilia nog géén 30 leden zou bezitten. Dit moet echter zijn: muzikanten. Het aantal leden van Ct. Caecilia is namelijk veel groter. (Advertentie) Aardenburg BEZOEK ZWEMBAD STELT TELEUR Het minder mooie zomerweer en de koude dagen in mei en juni waren er de oorzaak van, dat het bezoek aan het gemeentelijk zwembad veel lager was dan normaal. Het totaal aantal bezoe kers bedroeg in juni 7045 tegen 9031 het vorige jaar, dit is ruim 2000 baders minder. Het aantl meisjes was weer het grootst namelijk 3474 tegen 3062 jongens 206 dames en 203 heren. Het bezoek aan de speeltuin was goed. In juni bezochten 34 scholen uit Zeeland, Noord-Brabant en België de speeltuin en het zwembad, in het kader van hun schoolreisjes. GttOTE SNOEK GEVANGEN De scholieren Richard en Theo Lannoye, 18 en 17 jaar oud, die aan het vissen waren op de Stierskreek, hebben vlak voordat ze naar huis wilden gaan nog een mooie vangst gedaan. Hun dobber ging plotseling onder en werd een 60-tal meter weggetrokken. Na een Zierikzee VRÓOM DREESMANN DA' BER.CÉN OP ZOOM OOSTIRHOUT Dagblad vooi Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat IA. teleluon 2371 Huist Voor Walcheren en Zuid-Beveland i Klokstraat 1. telefoon 6252 Ooes Exploitatie- inspectie Zeeland. L. K. M L)E JONG tel 2377 Hulst Atg. redacteur voor Zeeland F. DE IJGT. teL 6252, Goe» Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P. G. KUYl'ERS telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren CH. SCHETS, telefoon 3566. Vlissingen Prijs voor losse advertenties. Destemo voor de editie voor Zeeland l 0.17 pei 1 mm IngezondeD mededelingen 2% mm gewone advertenties Bil contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder t X,— elke regeJ meer 3,20. Bij Dlaatslng ook ln Brabantse oplage resp f 1,60 en 1 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. GOES Vóór 1959 bestond er in Goes kinder vakantiewerk voor de jongens en meis jes van de katholieke lagere scholen. Door allerlei omstandigheden kon dit vanaf 1959 niet meer worden voortge zet. De Katholieke Jeugdraad, die eind vorig jaar alhier is opgericht, heeft be sloten dit werk weer nieuw leven in te blazen. Twee onderwijzers, de heren M. Koch (Mariusschool) en H. Schrijver (Casper Berseschool) zijn bereid gevon den de leiding van dit nieuwe vakantie werk voor de katholieke schooljeugd op zich te nemen. De Katholieke Jeugdraad wl dit jaar beginnen met de leerlingen van de 3e tot en met de 6e klas. Na een enquête bleek dat ongeveer negentig leerlingen interesse hadden om mee te doen. Zij zullen nu van volgende week maandag tot en met vrijdag onder toe zicht van een vijftiental leiders en leid sters uit de onderwijswereld op een heel plezierige wijze worden beziggehou den. Het voorlopig programma ziet er als volgt uit: maandag: per fiets naar het strand van Wophaartsdijk; dinsdag: 's ochtends diverse spelen op drie speel- 1 erseke weiden in Goes, voorlezen en sketches instuderen - 's middags oriëntatierit op de fiets over 30 kilometer waarin enkele verkeerspuzzels verweven zullen zijn; woensdag: fietstocht naar Terneuzen via het veer Hoekenskerke-Terneuzen - in Terneuzen zullen een scheepswerf en de watertoren bezichtigd worden; donder dag: 's ochtends spelen op de drie speel weiden. 's middags filmprogramma's in de beide scholen; vrijdag: ochtend instu dering van sketches op de speelweide van boer Priem aan de Oude Singel, middags oudermiddag met spelen en de opvoering der sketches. Bij slechte weersomstandigheden zijn genoeg uitwijkmogelijkheden aanwezig. Raarisnotities Tijdens de gisteravond gehouden raads vergadering heeft de heer van Loon (P.v.d.A.) er bij het college van b. en w. op aangedrongen te bevorderen, dat het gemeentelijk overheidspersoneel van de tweede naar de eerste gemeenteklasse zal worden overgeheveld. De voorzitter antwoordde, dat hieraan reeds gewerkt wordt. De heren van Santé (V.V.D.) en Roose (K.V.P.) gaven b. en w. in overweging het optierecht nader te regelen, opdat de grond zo min mogelijk geblokkeerd worde De heer Vervest (Diss. K.V.P.) pleitte voor meer zitgelegenheid op het stations plein. Deze kwestie is in studie. De raad zal. onvoorziene omstandig heden daargelaten, in augustus niet bij een komen. Vandaar dat er afscheid ge nomen werd van de leden, die in sep tember niet meer zullen terugkeren; een bezigheid die over en weer tot soms aandoenlijke ontboezemingen leidde. Schadevergoeding voor bewoners van Jacob Roggeveenstraat De raad van de gemeente Goes heeft zich gisteren akkoord verklaard met de door een taxatiecommissie van drie, vast gestelde schadevergoeding aan een aan tal bewoners van de Jacob Roggeveen straat te Goes. Deze bewoners meenden, dat hun hui zen doro een planologische maatregel van de gemeente in waarde verminderd zijn. Enkele leden vonden de argumentering die in het taxatierapport is neergelegd erg zwak. De taxaties werden algemeen aan de lage kant genoemd. Loco-burgemeester Visscher (P.v.d.A.) bracht hier tegen in dat er geen maat staven waren om de schade met enige nauwkeurigheid vast te stellen. Op een vraag van de heer Loeve (A.R.) of de uitspraak van de taxatiecommissie bin dend is, antwoordde wethouder drs. Dijkgraaf (C.H.), dat dit niet het geval is. De gemeente Goes moet nu dus maar afwachten of de bewoners middels hun advocaat nadere stappen zullen onder nemen. Vier van deze bewoners waren op de publieke tribune aanwezig, maar wilden zich hiervover tegenover ons nog niet uitspreken. Het is wel een verdrietige kwestie, zowel voor de bewoners van de Jacob Roggeveenstraat als voor de gemeente. De gemeente moet hier een strop van ruim f 12.500 incasseren en zo zei de heer Polderman (C.H.) het, „niemand weet waar het geld vandaan moet ko men". j Driewegen ORIëNTATIERIT DE ZINGENDE BOUGIE De M. A. B. C. „De Zingende Bougie" organiseert op zaterdag 21 juli een oriëntatie-kampioensrit voor auto's, mo toren en bromfietsen. De start is te 19 uur bij café „Centrum" te Oudelande. De finish ligt in Driewegen. WIELERVERGADERING In het café van de heer A. C. den door het wielercomité te Hansweert. Boer werd een vergadering gehouden Hiervoor waren eveneens de helpers uit genodigd. De belangstelling was van de zijde der helpers zeer slecht. Slechts één was er komen opdagen. Begonnen werd met een globaal over zicht van de financiële positie na de 1.1. wielerronde. Er bleek dat een nadelig saldo van ca. f 8,het resultaat was van de pinksterronde. Verder werd er besloten om indien toestemming van de gemeente verkregen wordt op zondag 9 september een wie lerronde voor nieuwelingen te houden. Mocht de toestemming hiertoe onthouden worden, dan zal deze ronde op zaterdag 8 september plaatsvinden. Men hoopt door de organisatie van deze ronde het kleine tekort wat ont staan is aan te kunnen zuiveren. Verder werd een bestuursreorganisatie nader onder de loep genomen. De sug gestie werd gedaan te komen tot een da gelijks bestuur en een algemeen bestuur. Daartoe zal het comité uitgebreid die nen te worden met enkele actieve wie- lerminnende Hansweertenaren. Laat in de avond werd deze vruchtbare vergade ring beëindigd doch niet alvorens nog besloten was half augustus opnieuw bij een te komen om de definitieve organi satie op te vatten van de komende ronde voor nieuwelingen. CONCERT Bij gunstig weer zal de muziekvereni ging Mozart" as. vrijdag 20 juli, 's avonds te half acht een concert geven op de Paardenmarkt. Een programma van lichte muziek zal worden uitgevoerd. BENOEMING kwartier werken konden zij een snoek van 1 meter lengte binnenhalen. Het dier woog ruim 7 kilo. Voor dit jaar is dit de grootste vangst, die in de Sier- kreek werd gedaan. Ook vorig jaar slaagden de jongens erin tezamen met hun vader verscheidene grote snoeken te vangen. Clinge DE OPKLOPPERS IN ZEEGAT VIERDE DERDE LUSTRUM (Van onze correspondent) Zoals gebruikelijk werd op de derde kei misdag in de wijk Het Zeegat de traditionele duivenwedstrijd gehouden, waaraan vastgekoppeld een wedstrijd betreffende het uitbeelden van personen of andere voorstellingen. Reeds vroeg in de morgen heerste er een geheimzinnige drukte. De belangstelling was uitermate groot- Het was een zee mensen. Allereerst de duivenwedstrijd, waar aan door 94 duiven werd deelgenomen. De eerste prijs was een prachtige beker, terwijl de tweede prijs bestond uit een wisselbeker, die in handen was van A. van Cauteren. Verder waren er ver schillende geldprijzen en prijzen in natura. De uitslag van de duivenwed strijd was 1. R. de Cock 2. H. van Cauteren 3. Jos van den Branden. De gekostumeerde wedstrijd was zeer interessant. De heer Jos Heyens wist door middel van de geluidsinstallatie aan de belangstellenden alles duidelijk to maken. Bij gelegenheid van dit derde lustrum sprak hij A- van Cauteren toe, omdat deze de oprichter is van deze wedstrijd. Steeds is „Fred", zoals hij in do volksmond genoemd wordt, van de partij. Hij is de oudste deelnemer en ondanks zijn ernstige ziekte van vorig jaar is hij dit jaar toch weer van de partij- Een, driewerf hoera en een dave rend applaus was hier zeker op zijn plaats. De uitslag van de wedstrijd was als volgt 1. Hans en Grietje (Kinderen de Bleyzer); 2. Dorus (Alfr. van Cauteren)3. Miss Benelux (uitgebeeld door M. van Gimste, E. Schelfhout en J de Beyn)4. Sjeik van Koeweit (Diane de Puysseleyr)5. Boksers (G. var Roeyen en E. Bertram); 6- Renner Beuling (Eug. Verstraeten)7. Anton IJeesink (Th- Verstraeten)'. Nieuto-Namen ZEVIBEL HULDIGT J. VAN DER HEIJDEN De voorzitter van de Zeeuwse Vereni ging voor Visserij-belangen „Zevibel", de heer A. L. S. Lockefeer heeft een bezoek gebracht aan het gouden bruids paar J. van der Heijden-van Roeyen al hier. Door vakantie was hij daartoe niet eerder in de gelegenheid. De heer Loc kefeer heeft de felicitatie overgebracht van Zevibel en daarbij de verdiensten gememoreerd die de heer van der Heij den als bestuurslid van die vereniging gehad heeft. De heer van der Heijden en zijn echt genote stelden de hulde bijzonder op prijs evenals het geschenk dat de heer Lockefeer overhandigde. Sluis ZWEMWEDSTRIJDEN VAN ,,HET VRIJE" VOOR DE JEUGD De zwemvereniging ,,Het Vrije" heeft het plan opgevat om de zwemsport bij dc schoolgaande jeugd wat populairder te maken en organiseert daarom voor de schoolgaande jeugd a.s. zaterdag middag wedstrijden in de vaart van Sluis naar Brugge- Het slot van het pro gramma is de bekende kilometertocht naar de grens en terug. Na afloop zullen Aan de christelijke ULO-school alhier in café „bamminsvliet" de prijzen aan is benoemd dé heer J. C. Smits uit de winnende deelnemers worden uitge- Aalst (Gelderland). reikt. (Van onze correspondent) Het seminarie „Sint-Augustinus" te Sluis zal dit jaar zijn 15-jarig bestaan vieren. In deze periode is er sprake van een aanmerkelijke groei, zowel wat de inrichting als wat het aantal leerlingen betreft. Sinds enige tjjd leeft er in de leidinggevende kringen van het semi narie het verlangen om over te gaan tot uitbreiding elders. De oorzaak hiervan moet worden ge zocht in de nieuwe schoolwetten en in het verlangen der ouders van de leerlin gen tot het verkrijgen van een diploma. Er is daarom besloten om de drie hoog ste klassen naar elders over te plaatsen, waar de lessen op een erkend seminarie kunnen worden gevolgd in een door het seminarie Sint-Augustinus gedirigeerd huis. Hierdoor kan worden tegemoet ge komen aan het verlangen van velen om opgeleid te worden als priester-klooster ling voor deze congregatie of mogelijk als missionaris. Bovendien is men door deze werkwijze in de gelegenheid meer aandacht te besteden aan de laagste drie klassen. Het seminarie begon zijn activiteiten te Sluis, om precies te zijn, op 4 novem ber 1947, in een doodgewone schuur on der betrekkelijk primitieve omstandig heden. Er waren toen nog maar drie pa ters en zes studenten. Reeds in januari van het volgend jaar konden de Augus tijnen beschikken over een villa langs de vaart naar Brugge. De komst van het seminarie in Sluis had ook nationale betekenis. Het bete kende namelijk dat hun komst het einde was van een lange afwezigheid van de reguliere kanunniken van Sint Augusti- nus in Nederland. Na bovenvermelde villa werd onder dak gevonden in een gebombardeerd klooster aan de Sint-Annastraat, dat na de restauratie spoedig uitgebreid moest worden wegens het toenemend aantal leerlingen. Een feestdag was 10 juli 1960. Toen werden de eerste leerlingen uit Sluis te Luik tot priester gewijd. Geheel het se minarie mocht daarvan getuige'zijn. De lessen werden er zelfs drie dagen voor stopgezet en tot een dergelijke conces sie gaat men in het seminarie niet zo licht over. In het begin van het studie jaar 1961 kon een oud-leerling als pater in de communiteit worden opgenomen, nl. pater H. van Moorsel. Een keer werd er op het seminarie een pontificale hoogmis opgedragen. Dat was tijdens het zilveren priesterfeest van de provinciaal abt J. Soetemans op 9 november 1955. Naast geestelijke inspanning is er vol doende ruimte overgehouden voor gees telijke en lichamelijke ontspanning. Er wordt toneel gespeeld, gemusiceerd, ge voetbald. getafeltennist. Kortom, alle mogelijke aandacht wordt besteed aan een doeltreffende opvoeding van de leerlingen. Reeds tien jaar wordt er een tijd schriftje uitgegeven onder de naam „Ad Summum". In het laatste nummer kon den er zelfs een aantal aardige illustra ties in worden aangebracht, niet alleen van enige interne delen van het gebouw, maar ook van Sluis zelf. Ongetwijfeld een aardige geste tegenover de gemeen te Sluis, waar men nu reeds bijna 15 jaar gastvrijheid geniet en waarmee in de loop van die jaren prettige banden zijn ontstaan. Met ingang van 1 september is be noemd tot inspectrice van het nijver heidsonderwijs mejuffrouw Chr. M. A. Tlx. Koenraads, thans consulente van de Boerinnenbond en Boerinnenjeugd- bond van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond te Tilburg. BEDRIJFSVOETBAL Op het gemeentelijk sportterrein speelden een elftal van het personeel van Leenhouts' aannemersbedrijf - een wedstrijd tegen de veteranen uit Schoon- dijke. Deze laatsten wonnen de strijd met 73. Westdorpe Bejaai'denliuis telt meer bedden Bij de foto van het in aanbouw zijnde bejaardenhuis ,,'t Verlaat" alhier in ons blad van woensdag stond abusievelijk vermeld dat het tehuis een capaciteit van 25 bedden zal hebben. Dit moet zijn 55 bedden. IJzendijke BOULEVARD GEÏSOLEERD De werkzaamheden voor de aanleg van het ringriool hebben momenteel de Boulevard en omgeving zowat geïso leerd. Tevens wordt de weg langs de huizen bij het Ravelijn verschillende meters naar achter verlegd, om straks dc voltooiing van het Ravelijnplan mogelijk te maken. Zuiddorjn TERUG UIT NIEUW-GUINEA Na het verstrijken van zijn diensttijd, doorgebracht in Nieuw-Guinea, keerde onze dorpsgenoot Rudi Bracke gezond en wel in de gemeente terug. Hij had do reis gemaakt in 21 uur vliegen, zag er perfect uit en had het in Nieuw- Guinea, hoewel hij ook op verschillende posten infiltratie pogingen had meege maakt, naar zijn zin. Voor ouders, familie en verloofde was he+ een vreugdevolle dag. De buurt van de „Schapendijk" toonde evenzeer haar belangstelling. Zij had Rudi's woning fraai versierd. GEMEENTEBESTUUR OP EXCURSIE Met particuliere auto's maakten het gemeentebestuur, de gemeentesecretaris en de ambtenaar ter secretarie een excursie naar Rotterdam. Men bezich tigde er onder deskundige leiding van de gemeenteopzichter Michiels het bouwcentrum. Het gezelschap maakte verder een rondvaart door de haven, die vijf kwar tier duurde. De Goese raad heeft gisteravond moe ten besluiten de V.G.L.O.-afdeling aan de openbare H. van der Vecnschool op te heffen wegens te weinig leerlingen. Het wettelijk minimum is twintig, ter wijl nog slechts vijftien leerlingen de school bezoeken. Verschillende raadsle den betreurden deze door de minister opgelegde maatregel, omdat hierdoor enerzijds het brugonderwijs naar de Ulo of de H.B.S. voor bepaalde leerlingen komt te vervallen, terwijl weer andere leerlingen, die de lagere school hebben doorlopen en die alleen om aan de on- derwijsplicht te voldoen de V.G.L.O.-af deling volgen, twee jaar binnen de leer plicht eenvoudig blijven „hangen". Gevraagd werd waarom het college niet in beroep is gegaan bij de Kroon. Loco-burgemeester J. Visscher (P.v.d.A.) antwoordde dat b. en w. er van over tuigd waren, dat dit beroep kansloos zou zijn geweest. Op vragen uit de raad, zegde de loco burgemeester toe, dat wel alles in het werk gesteld zal worden om zo spoedig mogelijk opnieuw met V.G.L.O.-onder richt op de H. van der Veenschool te beginnen. Van verschillende kanten werden zeer waarderende woorden gesproken over de manier, waarop de heer G. van Liere het hoofd van de V.G.L.O.-afdeling, zijn taak steeds heeft uitgevoerd. Er is in Zeeland een begin gemaakt met de pluk van zwarte bessen. Welis waar zijn het nog maan enkele vroege rassen die reeds plukrijp zijn en zal het nog wel tot midden volgende week duren voor de pluk haar hoogtepunt zal berei ken, maar de eerste aanvoeren van dit produkt zijn er toch weer geweest. Dinsdag werden de eerste zwarte bes sen voor de industrie op de veiling Goes aangevoerd en woensdag op de veiling in Kapelle. Er werd een bevredi gende prijs voor betaald, namelijk onge veer f 2,— per kg voor de eerste kwali teit. Er zijn echter veel bedrijven waar de zwarte bessenoogst dit jaar erg teleur stelt. Daar zal de hogere prijs in verge lijking met het vorig jaar de teelt toch niet goed kunnen maken. Er komt na melijk ook nog bij dat het plukken be langrijk meer kost per kg wanneer er weinig vruchten aan de struiken han gen zoals nu dikwijls het geval is. Ook in het buitenland zal de de oogst van zwarte bessen over het algemeen niet groot worden. Zaterdagmiddag wordt in Krabbendijke een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het eerste elftal van Krabbendijke en een elftal, samengesteld uit ex-Zeeuwse elftalspelers. In dit laatste elftal zijn o. ir. opgesteld Mos, v. d- Sluis, Carol, v. d Dries. Keulemans, Struiwigh, Barten, Moens, Van Belzen, Weststrate en De Smit. De opbrengst zal worden afgestaan aan „Sport steunt Zonneveld". (Advertentie) DIRECTEUR W. v. d. HOOFT EEN KIJKJE IN EEN VAN DE KLASSEN Zaterdag a.s. bestaat de onder wijsinrichting voor weg- en water bouwkunde „Zeeuws Technisch Instituut" te Goes veertig jaar. De huidige directeur, de heer W. H.J. van der Hooft, was een van de zes oprichters van deze onder wijsinrichting. In 1937 was hij de enige van de zes, die nog aan de school verbonden was. Vier waren er gestorven of naar elders ver trokken, de vijfde trok zich in ver band met de crisis terug. De heer van der Hooft is nu 65 jaar. Hij gaat nog niet met pensioen, want het Z.T.I. is een particuliere instel ling voor wie geen dwingende re gels kunnen worden opgesteld. Rond 1920 was er in Zeeland niets op het gebied van middelbaar technisch onderwijs. Degenen, die waterbouwkun dig opzichter en méér wilden worden scharrelden hier en daar hun kennis bij een tot zij zichzelf bekwaam genoeg achtten om aan het examen „Technisch Ambtenaar Rijkswaterstaat" deel te ne men of het diploma „Zeeland" van de bond van waterbouwkundige ambtenaren in Zeeland te behalen. In 1922 kwam de nieuwe Nijverheids- onderwijswet tot stand en in het kader daarvan trachtte men in Goes te komen tot de oprichting van een (toen nog ge heten) M.T.S. Dit mislukte. In datzelfde jaar evenwel richtten de heren M. P. de Looff, L. B. Mudde, J. v. d. Meulen- Bosma, W. v. d. Hooft, C. W. Heule en P. Kakebeeke te Goes een cursus voor weg- en waterbouwkundig opzichter op met het doel de Zeeuwse jongens be hulpzaam te zijn bij het behalen van eerder genoemde diploma's. Het eerste jaar waren er zestien leer lingen, die 's zaterdagsmiddags les kre gen in de ambachtsschool te Goes. Na het tweede jaar deden zij examen en slaag den allemaal. Na vijf jaar werd de cursus reeds be zocht door zestig tot zeventig leerlin gen. Er moest tenslotte een nieuw ge bouw komen. Dat gebouw kwam er in 1929. Het werd gesticht aan de Parellel- weg te Goes door de drie nog over ge bleven initiatiefnemers: W. v. d. Hooft, J. v. d. Meulen-Bosma en P. Kakebeeke De cursus werd omgezet in de maat schap „Zeeuws Technisch Instituut" en er werd een eigen examen ingesteld, dat op gelijke hoogte stond met het di ploma „Zeeland". De school groeide uit tot een dag school. In verband met de slechte ver bindingen in Zeeland wordt er slechts twee tot drie dagen aan deze vierjarige school les gegeven. Maar tijdens die da gen wordt er dan ook flink aan getrok ken: van 's ochtends acht tot 's avonds negen uur. De overige dagen van de Raadsvoorstel Zierikzee De burgemeester heeft voor de raads vergadering van 23 juli a.s. een aanvul lende agenda samengesteld, waarop voorkomen een voorstel tot ontslag van een onderwijzer aan de Beatrix-school en tot de opheffing van de dienst voor maatschappelijke zorg. Men zal zich herinneren, dat b. en w, na afloop van de geheime raadsver gadering van de vorige maand, aan de raad toezegden in de komende vergadering nadere voorstellen te doen, betreffende deze dienst. Die mededeling werd toen gedaan naar aanleiding van een in de geheime raad behandeld verslag over de dienst voor maatschappelijke zorg, uitgebracht door de verificatiedienst van de vereniging van Nederlandse gemeen ten. Het nu ter tafel te brengen voorstel, waarvan de bijzonderheden ons niet wer den verstrekt, is wel het meest verstrek kende, dat had kunnen worden ver wacht. Hansweert REISJE R.-K. KLEUTERSCHOOL De kleuters van de r.-k. kleuterschool zijn een dagje uit geweest. Zij zijn de Schelde overgestoken en zijn daarna naar de speeltuin in Kloosterzande ge gaan waar ze zich kostelijk hebben ver maakt. Ter begeleiding was een aantal dames meegegaan hetgeen de taak van de kleuterleidster enorm verlichtte. El ke dame had nu vijf kinderen in het oog te houden. Zeer voldaan en bijzonder moe zijn de kleuters te Hansweert teruggekeerd. week zijn de leerlingen vrij in hun doen en laten. Ze zijn dan aangewezen op zelfstudie. Deze studiemethode brengt o.m. met zich mee, dat alleen sterke ka rakters slagen. Alleen hierom al én door de praktische instelling van de school kunnen de afgestudeerde jongens gemak kelijk in de weg- en waterbouw terecht ondanks het feit, dat dit schooltype en het#ZTI-diploma niet wettelijk worden erkend. Evenals het „Zeeland-diploma" heeft het diploma van het Z.T.I. volgens directeur v. d. Hoo{t echter wel burger recht verkregen. Vrijwel de meeste af gestudeerden gaan naar rijkswaterstaat of naar provinciale en gemeentelijke tech nisch diensten. Sedert de oprichting van de cursus in 1922 heeft de school ruim 700 jonge tech nici afgeleverd. Op het moment telt de school ruim 130 leerlingen en behalve de directeur nog acht leraren. De leer lingen komen uit geheel Zeeland en ook uit de westhoek van Brabant. De school heeft nog nooit subsidie ge kregen. Qua opzet neemt het Z.T.I.dat min of meer te vergelijken is met de H.T.S., een unieke plaats in in Neder land. Dit dubbel jubileum zal zaterdag wor den gevierd met een reünie van oud leerlingen en met een huldiging van de directeur in de Prins van Oranje. VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het doctoraal examen economie de heer J. Booy uit Axel. MULO Voor de te Goes gehouden examens voor het mulo-diploma A slaagden de dames: H. van de Wel, Goes; M. Won- dergcm, Veere; N. van de Knaap. 's-H. Hendrikskinderen; M. Marijs, Goes; H. Scheele, Goes; N. Dieleman, Aardenburg St. Kruis (m.): de heren M.L. Smit, Goes; D.J. Vleugel, Wolphaartsdijk; C.P. Wisse Kapelle; M.T. Mast, Middelburg; P.A. Meulenberg, Biggekerke; C.J. Hendrikse, Dordrecht; C. Grootjans. Arnemuiden; W. Verhulst, Middelburg; W. Oranje, Vrou wenpolder; M. de Pooter, Terneuzen (m).; C.M. van de Valk, Zierikzee (m.); J. Hamelink, Terneuzen (m.); F. Zegers, Zaamslag (m.); F. Verbrugge, Terneu zen (m.); P. Hamelink, Terneuzen (m.); C. Heyboer, Terneuzen (m).; W.L. Stabij Sluis (m.); J. van Hoeve, Schoondijke (m.). Afgewezen werden 5 kandidaten. Voorts zijn geslaagd: de dames C. Ver burg, 's Heer Hendrikskinderen; M. de Dreu, Goes; A. de Nood, Veere; P. de Wit, Middelburg; S. Zwartepoorte, Kloe- tinge; C. Speelziek, Wemcldinge (m.); E. Klaassen, Breskens (m.); S. Wemaer, Sluis (m.); J. Pijpelink, Hock (m.); S. Reins Oostburg (m.); M. de Hulster, Oost burg (m.); M. Faas. Cadzand (m.); en de heren C. Iieijnsdijk, 's Heer Arendsker- ke; J. de Lange. Middelburg; L. de Nooyer, Arnemuiden: J. Montenarie, Middelburg: I. de Blauwe, Nisse; P. Zweedijk, 's Heer Hendrikskinderen; M. Pronk, Yerseke (m.); G. Nieskens, Aar denburg (m.); A. Michielsen, Zaamslag; C. Goossen, Zaamslag (m.); R.Deij,Ter neuzen (m.); J. Bolleman, Hoek (m.) Afgewezen werden 4 kandidaten. De met (m.) gemerkte personen slaag den tevens voor het middenstandsdiplo ma. R.-K. MULO Voor het mulo-examen voor de r.-k. mulo-scholen slaagden te Goes: E.M.K. Fait, Goes; M.G.M. Ars, Ovezande; E.A. Debbaut, Goes; L.P.F. Janssens, Goes; A.M. de Jonge, Lewedorp; A.G.M. van Huffel, Kruin ingen; R.M.L. Asselman, Lamswaarde; H.A.C.M. van Bavel, Hulst; T.E.G. de Bot, Terhole; L.G.M. de Bruij- ckere, Ossenisse; M.A.E. Colsen, Hulst; M.M.J. de Coninck, Hulst; R.A. v. Acker Sas van Gent; I.F.M. Audenaert, West- dorpe; H.J. Claessens, Terneuzen; C.A. Dobbeleir. Terneuzen: F, A.M. Graef- schepe, Westdorpe; R.A.C.M. van Aert, Huijbergen: M.J. van den Broek, Bergen op Zoom; A.G. Brulot, Bergen op Zoom; A.J. Cloots, Bergen op Zoom; P.M. Cop- pens, Bergen op Zoom; C.F.J.M. Frans ken, Bergen op Zoom; J.C. Goossens, Woensdrecht. Afgewezen werden 4 kan didaten. BLAUWE BAND JUDOKA Mejuffruw Ria Adriaansens (18 jr.) te Oostburg behaalde bij de judoka examens de blauwe band, de zesde in successie. Morgen, vrijdag 20 juli. is het te Hansweert hoogwater om 5.05 en 17.21 uur Terneuzen 4.14 en 16.34 uur Vlissingen 3.43 en 16.00 uur; Wemeldinge 5.45 en 18.05 uur. VLISSINGEN Luxor 20 uur Fra Diavoló, a.l. Alhambra 20 uur Een les in liefde, 18 j. MIDDELBURG Electro 19.30 uur Vier desperado's, 14 j. City 20 uur Das Riesenrad, 14 j. GOES Grand 20 uur Een les in liefde, 18 j. TERNEUZEN Gemeentehuis 19 uur Raadsvergadering SAS VAN GENT Gemeentehuis 19 uur Raadsvergadering KOEWACHT Gemeentehuis 21 uur Raadsvergadering

de Stem | 1962 | | pagina 2