SER-advies over toekomstig loonbeleid: Loonvorming worde zaak van het georganiseerde bedrijfsleven K.L.M .-employé, specialist diefstal van wapens in 'der Met melk meer honds Iraanse premier verliest strijd tegen corruptie COLLEGE VAN RIJKSBEMIDDELAARS: NIET LANGER TOETSINGSORGAAN Koers loonraad verlaten A. W. Barsilay: waarom nu mijn plan niet bekeken Officier eist vrijheidsstraffen Pistolen voor een paar tientjes Wasbeurt voor gehele grote Markt in Brussel Overheid bij de noodrem Aardgasnota-oude-stijl De Stem I lopen. Hij kende de hw, gauw, kom dan ftig zei hij: „Abraca dat je weer Mérie DAGBLAD VOOR ZEELAND Psychopaat ontsnapt in Groningen Onbestendig c.s.rv.v. in verzet Hoop gevestigd op de Kamer De schatkist is praktisch leeg Euromarkt- topconferentie in september Churchill rookte weer een sigaar 102e JAARGANG No. 24032 Voor God, Koningin en Vaderland toni naar Dongen Heel de tijd, ging 'en vrolijk aan toe Idjes gezongen en lDe reis was goed Ikinderen zien nog naar de gezelli- loont Jan wilt dit Ifcan in de Kleine zou het leuk vin- correspondentie- fenfc ik; die ik door pkregen. Vast har- vele groeten van [Annie Hooymauers Siuisweg 22 Dongen N.B. l'n lievelingsgerecht ie. Dus je kunt nog Ihij uit India afkom- ■igskleur is groen en lrkeur is lezén bij de Ikken. Trouwplannen |vezig. Ineke Coremana imastraat 158 Breda pmt de krant, l „De Stem". de brievenbus, [ik hem. zijn nummer een. |pen, Liuske en Wiske van (Willy v. Steen. U nieuws in het kort ien, staken bij Ford. ynieuws over Nieuw- (Guineé bver zee. {maal niet pluis, U zo ver van huis. naar de Tour de (France Irs hebben kans. lik. dat weten we niet. interessant vind. het blaadje voor (het kind. |t wel wat minder, echte hinder. en dikke punt. Corrie Deckera aalstraat 19 Zundert i 26 Made. ■t Mérie zo plotseling 1 varkentje vangen en |;enshoeder, die op de |pr eentje weggelopen was het varkentje Ihet vreemd, dat het lar hij begon van het lts vreemds. Het var- laten: „Peter, ik kom Ien ik geen varkentje I e betoverd omdat ik lunt me helpen: Peter I morgens bij Merijn Iren. Hij zelf is dan 1 emene tovenaarsver- i in de gróte staan- aat op blz. 956 in het [weet zul je vragen? I's nachts vaak naar ■heb wat in zijn huis ik praten en ik ben paf.... Jleis in rep en r(^r- ■loos verdwenen. Het laar niets te vinden. I met een fakkel door Tng zélf. ..Mérie, Mé- tas ziek van angst, rle koning 10.000 gul pond. Iedereen zocht J Een geknetter klonk [s Mérie" met haar gaf zé Peter, Peter In zoen. Peter kreeg j hem bij de hand en leel terug. Wat waren 1 wat het fijne was. lijven wonen. En Mé- Ituit" af. Ituurlijk en ze kregen J natuurlijk.... leefden dat hoort zo in ieder Christel Terwlel .ndberglaan 55 Breda Uitgave: n. v. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E- B. R Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. "Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. DONDERDAG 19 J U L I 1962 Abonnementsprijs t 7.30 per kwartaal 8,60 per post, t 0.56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers n> cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau «mr "Apwiwse'Ai'.anden- GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HUt.ST Steenstraat 14 - telefoon 2377_ (Bjibureaus Temeuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De verantwoordelijkheid voor de loonvor ming dient - met erkenning van een eigen verantwoordelijkheid van de overheid - zo veel mogelijk door het georganiseerde bedrijfsleven gedragen te worden". Dit is het hoofdthema van het thans verschenen (Van onze parlementaire redacteur). S.E.R.-advies inzake het toekomstige loon beleid. De Sociaal Economische Raad ba seert die uitspraak op de gebleken onmoge lijkheid om voor de gedetailleerde loonvor ming algemeen geldende spelregels te han teren. Het groot aantal, zeer uiteenlopende factoren, dat de loonontwik keling beheerst, staat die ene formule in de weg. Laat de beoordeling van die factoren in eerste aanleg aan de bedrijfsgenoten zelf over, adviseert de S.E.R. Van de regering verwacht de Raad daarbij „dit is een wezenlijke voorwaarde voor het welslagen van elk loonbeleid" dat conjunctuurwisselingen zoveel mogelijk worden beheerst. De richting welke de SER thans aan wijst, klopt niet met de eerdere aanbe veling van een loonraad. Het onder meer daartoe strekkende voorontwerp arbeids- voorwaardenwet wordt nu door de SER afgewezen. De voornaamste punten van het thans door de SER aanbevolen nieuwe loon systeem zijn de volgende: De loonvorming door het georganiseer de bedrijfsleven dient afgestemd te wor den op halfjaarlijkse sociaal-economische temperatuurmetingen door de SER zelf. Deze rapporten zullen de mogelijk ge achte loonstrijgingen moeten aangeven, zo mogelijk voor langere termijn, alsmede algemene kostenverhogingen als huur- compensaties en verhoging van sociale premies. Op basis van een en ander zou dan overleg kunnen worden gevoerd tus sen de regering en de centrale organisa ties van werkgevers en werknemers. Interne coördinatie Het halfjaarlijkse SER-rapport wordt, eenmaal aanvaard, richtsnoer voor de concrete loononderhandelingen. Aan de centrale organisaties is dan de taak de bij haar aangesloten verenigingen te overtuigen van de noodzaak die richtlijn te volgen. Dit overleg, aangeduid als „interne coördinatie", behoort aan c.a.o.- onderhandelingen vooraf te gaan. De drie werknemersvakcentrales heb ben hiervoor inmiddels al een gezamen lijk systeem uitgedacht. (Enkele leden van de SER betwijfelen evenwel of de advieskracht van de centrale organisa ties bij een gespannen arbeidsmarkt wel krachtig genoeg zal kunnen zijn). Voorafgaande aan de „interne coör dinatie" moeten de werkgevers- en werk nemersorganisaties tot overeenstemming De 33-jarige gevangene E. K., afkom stig uit Arnhem, heeft kans gezien te ontsnappen uit het noodasiel voor psf- chopaten te Groningen. Hij ging bij zijn overbrenging naar het ziekenhuis dus danig te keer, dat men besloot hem te rug te brengen naar de gevangenis. Hij sloeg de ruitjes van de transportwagen kapot. Deze ruitjes laten een opening van plm. 20 centimeter. Tijdens de rit door de stad heeft hij kans gezien zich hier doorheen te wringen. komen over de mate van spreiding van mogelijk geachte loonsverhogingen. Alle c.a.o.'s, die op bedrijfstaks- of ondernemingsniveau worden overeen gekomen, moeten aan de Stichting van de Arbeid worden voorgelegd. De Stich ting treedt dus in de gedachtengang van de SER in de plaats van het Col lege van Rijksbemiddelaars. De voorgelegde c.a.o.'s zullen na een korte termijn twee of drie weken rechtsgeldigheid verkrijgen, tenzij de Stichting besluit tot de toetsingsproce dure. Als de Stichting inzake goed- of afkeuring van een c.a.o. niet tot een gekwalificeerde meerderheid komen kan, beslist het College van Rijksbemidde laars. Wijst het College het voorstel af maar weigeren partijen wijzigingen aan te brengen, dan kan de Stichting het College verzoeken een bindende loon regeling op te leggen. (Enkele leden van de SER willen liever het College behouden als toetsingsorgaan) Loonpauze Voor het geval het bedrijfsleven geen rekening zou houden met wat sociaal- economisch op loongebied verantwoord is kan de overheid een loonpauze afkon digen (opschorting goedkeuring c.a.o.'s voor b.v. een maand) Daarop volgt dan overleg tussen over heid en bedrijfsleven. Leidt dit overleg tot resultaat dan wordt de loonpauze op geheven. In het andere geval wordt een loonstop afgekondigd, waarbij de looptijd van alle c.a.o.'s met een zekere periode wordt verlengd. De overheid kan voorts globale aanwijzingen geven over de toe laatbare omvang van loonsverhogingen. Rechtstreeks overheidsingrijpen dient evenwel tot uitzonderingen beperkt te blijven. (Enkele leden van de SER wil len de overheid wat meer invloed ter zake toekennen. Zij vrezen dat het zelf standig bepalen van loonmatiging ten tijde van hoogconjunctuur een te zwan last is voor het bedrijfsleven). Loon- en prijsbeleid De SER is van oordeel, dat het voorge stelde nieuwe loonsysteem een wezen lijke verandering brengt in de relatie welke tot dusverre tussen het loon- en prijsbeleid bestaat. Waar de feitelijke loonvorming wordt bepaald door een veelheid van factoren zal de produktivi- teitsontwikkeling per bedrijfstak niet meer het voornaamste element van loon- bepaling zijn. Alleen wanneer dit laatste DAT KEIZERIN Farah weer in ver wachting is, is gisteren tegengesproken door de Iraanse ambassade in Keulen. DR. THEODOR LITT. hoogleraar aan de universiteit van Bonn, is in de leeftijd van 81 jaar overleden. Hij was wijsgeer en opvoedkundige van naam. ?Eu PRINSESSEN Irene en Margriet nebben hun bezoek aan Suriname beëin digd Gisteren zijn zij per vliegtuig ver trokken naar de Bovenwindse Eilanden, rullernZbetredenerSt 06 AntilIiaanse Sr°nd mw[«vfr?wchting van het k.n.m i f geldig tot vanavond' v,ee' bewolking met op de meeste emfe regen o{ motregen t Tot matig of krachtig toenemende wind uit zuidelijke richtingen Onge 5 *een" dezelfde temperaturen als giste- 5 io?mTuu°rn onder 20'50 UUr' maan J Morgen: zon op 4.43 uur. Maan onde/ t 0.17 uur. i wel het geval is kan een stabiel blijven van de prijzen worden verlangd. De si tuatie kan zich echter voordoen, zegt de SER, dat bepaalde bedrijfstakken als ge volg van relatief grote afzetmogelijk heden en een relatief geringe produktivi- teitsstijging een meer dan normale be hoefte aan arbeidskrachten hebben. Om dezen te verkrijgen zullen relatief hoge lonen betaald moeten worden. Deze lo nen moeten, aldus de SER, in de prijs doorberekend kunnen worden. Teneinde een onverantwoorde stijging van het prijspeil te voorkomen zal de minister van Economische Zaken duidelijk inzicht moeten hebben in het gevolg van loons verhogingen. Loonvoorstellen, die tot prijsvei'hogingen kunnen leiden, moeten daarom als zodanig bij Economische Za ken en de Stichting van de Arbeid aan gemeld worden. De minister van Econo mische Zaken kan daarop met de betrok ken werkgevers in overleg treden. Spoedige invoering bepleit De SER is van oordeel, dat met de in voering van het aanbevolen loonsysteem niet gewacht behoort te worden op een wettelijke regeling. Een feitelijke invoe ring wordt binnen het kader van het bestaande systeem mogelijk geacht. Aan het College van Rijksbemiddelaars zou een algemene aanwijzing gegeven kun nen worden, dat het alle c.a.o.'s, die biet door de Stichting van de Arbeid worden getoetst dan wl na toetsing akkoord zijn bevonden, goed dient te keuren. De raad is van oordeel, dat in c.a.o.'s vastgestelde lonen normatief moeten zijn zodat afwijking ervan voorshands aan goedkeuring onderworpen blijft. Het zelfde zou moeten gelden voor regelin gen op het gebied van de winstdeling en de bezitsvorming. Ook op dit punt zou de verantwoordelijkheid op den duur bij het bedrijfsleven gelegd moeten worden. De raad is tenslotte van mening, dat voor de loonvorming in de overheids sector, gezien de bijzondere aspecten er van, een apart loonsysteem nodig is. De uitwerking ervan zal natuurlijk niet los gezien kunnen worden van het loon systeem in de particuliere sector. De in het voorgaande tussen haakjes genoemde minderheidsgroepering van „enkele leden" in de SER blijkt het Centraal Sociaal Werkgeversverbond te zijn, dat vrijwillig het masker heeft afgenomen. De reden van het principieel verzet van dit Verbond tegen de coördinatie-opvat ting in het SER-rapport, dat even zou kunnen doen denken aan het spreek woord van de vos die passie preekt, is gelegen in het feit dat de verdeling of toewijzing van de toegestane loonruimte binnen het Verbond, dat zijn leden een grote mate van autonomie toelaat, grote spanningen kan opwekken. Men vindt het daarom beter als het College van Rijks bemiddelaars het „nummer" verkoopt, omdat dit verder van de partijen afstaat dan de Stichting van de Arbeid. Overigens verwacht het CSWV, naar zijn voorzitter, de heer Kruyff, ons ver klaarde, dat men door de Rijksbemidde laars „het bos in te sturen om ze er weer uit te voorschijn te roepen als het nodig is" al spoedig een toestand zou krijgen waarbij men de wijze-marmen-in-het-bos niet meer terug kan vinden. En of de Stichting van de Arbeid bver genoeg „wijze mannen" beschikt wordt betwij feld. Indien er een garantie zou zijn dat de te verdelen loon-koek groot genoeg is om de „voorsnijders" voor sinterklaas te laten spelen, behoeft men voor interne spanningen niet te vrezen. Maar de speel ruimte welke aan de Stichting van de Arbeid zal worden toegewezen, zo vreest men, is te klein om het spel aantrekke lijk te maken. Dit houdt niet in, zo ver zekerde de heer Kruyff ons, dat dit stand punt van het CSWV voor eeuwig vastligt, en evenmin, dat men het meerderheids standpunt van de SER niet loyaal zal overnemen als de regering het SER- advies overneemt. (Van onze verslaggever) „Ik kan maar moeilik optornen tegen minister De Pous", zei gisterenmorgen de Rotterdamse zakenman A. W. Barzilay, nadat hij kennisL had genomen van de aardgasnota. Met geen woord wordt daarin gerept over het zogenaamde plan- Barzilay. De Rotterdammer wilde de exploitatie van de enorme gasbel financieren met het geld van het hele Nederlandse volk. Elke burger zou kunnen deelnemen met een aandeel van 25 gulden. Niet alleen zou hij zo rechtstreeks de winst mee op kunnen strijken, maar het volk zou ver trouwd kunnen raken met het bezit van aandelen, aldus de heer Barzilay. Heeft de minister zijn ge-durfde plan in de pa piermand gegooid? De heer Barzilay verklaarde gisteren dat hij zijn hoop gevestigd had op de kamerleden. Zijn plan heeft hij destijds ook toegezonden aan de fractievoorzit ters der Tweede Kamer. „Het is natuur lijk wel mooi", aldus de heer Barzilay, „dat de staat behalve het winstaandeel van de Staatsmijnen nog tien procent ex tra krijgt. Maar waarom moet het nou allemaal via de staatskas? Het riekt naar mijn smaak te veel naar de „Volkseigene Betriebe" van de Oostduitsers. Boven dien stroomt via de Esso en Shell in deze exploitatie-opzet nog een te groot deel van de winst naar het buitenland". Het ziet er naar uit, meende de heer Barzilay, dat Nederland zich de unieke kans om eens daadwerkelijk aan bezits vorming te doen, laat ontglippen. „Met spaarregelingen redden we h£t niet", zei de Rotterdamse handelsman, „we moe ten het kapitaal dat thans gevormd wordt, beter verdelen". Veel vertrouwen had hij echter niet. „Jammer van de vele uren die ik aan dat aardgas besteed heb", verzuchtte hij. IN EEN oud vliegtuigje van Russische makelij zijn drie Cubanen in Florida ge land. Hun taak was akkers te bemesten vanuit de lucht. Gisterenmorgen waren zij extra vroeg op hun werk verschenen ien er vandoor gegaan. Zij ondervonden nergens moeilijkheden. Hun commentaar op de toestanden in Cuba: „Er is daar I héél weinig te eten". Pistolen-Paultje betreedt het gerechts gebouw. Let op het Interpol- handje in de rechterzak en op het ruime colbertjasje, berekend op de okselholsters... De strafrechtelijke nasleep van de wapendiefstallen op Schiphol, die in het begin van dit jaar kon den worden opgelost nadat een onderzoek was ingesteld naar de herkomst van het pistool waarmee de Italiaanse zakenman Bruno Colombo werd vermoord, heeft zich gisteren voor de Amsterdam se rechtbank afgespeeld. De twee Schiphol-employé's. die de diefstallen van oktober I960 tot novem ber 1961 pleegden, resp. de 24-jarige C.K. en de 21-jarige H.v.A., hoorden gecom bineerde gevangenisstraffen van twaalf maanden, waarvan twee maanden voor waardelijk, resp. zes maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk, tegen zien eisen. Tegen de voornaamste heler, de 42- jarige rechtskundig adviseur P.N. eiste de officier van justitie wegens opzet heling een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Tegen een andere Amsterdamse heler luidde de eis 250 of 50 dagen hechtenis. In alle gevallen werd aftrek van voor arrest gevraagd. De zaak tegen de bekendste figuur in deze geruchtmakende affaire, de 38-ja- rige wapenhandelaar P.A.W. („Pistolen Paultje", werd aangehouden, omdat de officier van justitie een niet verschenen vrouwelijke getuige wilde horen. „Pis tolen Paultje", die 29 gestolen pistolen van N. kocht, heeft in feite de zaak aan het rollen gebracht. Hij had het Spaanse Llama-pistool, waarmee Bruno Colombo in november van het vorige jaar werd vermoord, bij de politie ingeleverd Dit pistool was afkomstig van de diefstallen op Schiphol. Geldzucht De officier van justitie noemde dc 24- jarige KLM-employé C.K. de voornaam ste dief. Geldzucht was volgens de offi cier het voornaamste motief voor de reeks diefstallen, die in 1960 begonnen. Zes diefstallen uit een veel grotere reeks, waarbij de buit bestond uit enkele tien tallen pistolen, twee geweren, transis torradio's, telefoonhoorns en pyjama's, waren in de dagvaarding opgenomen'. K. ging zich tenslotte op wapens specia liseren, omdat hij volgens de officier van justitie wist dat daarvoor een afzet gebied was. Een oude vriend uit Den Helder, de elektricien R., waarmee K. bij de marine diende, bracht hem in contact met de rechtskundig adviseur N., die voor de rechtbank verklaarde lid van een schietvereniging in Baarn en „gek op wapens" te zijn. Deze N. werd ten slotte de afnemer van 61 gestolen wa pens. De Schiphol-employé vertelde er niet bij, dat hy de pistolen uit KLM- ladingen had gestolen. „Ze zijn van smokkel afkomstig", kreeg N. te horen. Over de prijzen die werden gemaakt liepen de meningen uiteen. K. zou per pistool 20 tot 50 hebben ontvangen. Dit geld deelde hij met zijn collega van A. Geweren die 150017Ö0 waard waren verkocht hij voor 100. Maar volgens de verdachte N. zou hij veel meer hebben betaald, 60 tot 77,50 voor pistolen en 500 voor geweren. Nog steeds diefstallen? N. verkocht de pistolen en geweren weer met een flink winstje o.m. aan „Pistolen Paultje". N. bleef hardnekkig ontkennen dat hij zich aan opzet of schuldheling zou hebben schuldig ge maakt. De beide dieven bekenden wel vlot. Zij konden geen verklaring geven voor het feit waarom zij in hun avond diensten steeds bepaalde goederen afzon derden en deze later meenamen. De voornaamste heler, de rechtskun dig adviseur, was pas na het bekend worden van de moord op Bruno Colombo gepleegd met een wapen dat hij aan „Pistolen Paultje" had verkocht, de schrik om het hart geslagen. De officier van justitie nam het N. kwalijk, dat hij des ondanks met zijn duistere praktijken was doorgegaan, want van januari tot april j.l. verkocht N. nog pistolen en geweren. De officier van justitie geloofde dafcN. door zyn belangstelling voor wapens dc diefstallen op Schiphol heeft bevorderd. De raadsman van N. geloofde daar ech ter niets van. „Het stelen op Schiphol gaat nog steeds door. Het is daar een bende; ze kunnen er zelf geen wys uit worden, zo slordig gaat het er toe", zei hij. De rechtbank zal op 30 juli vonnis wijzen. Nu de familie met vakantie is, neem ik elke dag een fles voor mij alleen... De Iraanse premier, dr, Ali Amini, is gisteren, terwijl de staat in een vrijwel totale economische ontreddering ver keert, afgetreden. De sjah heeft het ont slag van Amini en zijn ministers aan vaard, maar hij verzocht hem om de lo pende zaken te blijven behartigen totdat de regeringscrisis is opgelost. Amini werd vorig jaar tot premier be noemd en het was zijn speciale taak, de economie van het land een behoorlijke basis te geven. Kort na Amini's benoe ming zeiden de financiële deskundigen reeds dat de nieuwe premier het niet lang zou uithouden. De experts zagen de bui al hangen. Iran heeft eenvoudig' geen geld en Amini is er dan ook niet in geslaagd een redelijke begroting op tafel te brengen. Amini had gehoopt dat hij in de de plorabele toestand van de rijksmiddelen verbetering kon brengen door een heili ge strijd tegen de corruptie in het land te voeren. Tal van hoge ambtenaren werden ontslagen of gearresteerd en ten slotte stuurde Amini zelfs het parle ment naar huis, om vervolgens bij de creet te gaan regeren. De opmars van het communisme, dat in Iran een vruchtbare voedingsbodem vond, probeerde Amini te stuiten door een groot programma van landverdeling af te kondigen, maar hiermee sneed hij in het vlees van de grootgrondbezitters en rijke zakenlieden. De belastingop- Minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns heeft gisteren met Italiaanse auto riteiten bijzonderheden besproken be treffende een zitting in september van de Euromarktlanden. Dit zal een topconfe rentie zijn, welke in Rome wordt gehou den. De "Westduitse regering heeft de E.E. G.-landen voorgesteld Engeland te raad plegen, vóór de zes landen van de E.E.G. een verdrag over de opbouw van een po litieke unie ondertekenen. Bonn stelt zich hierbij een conferentie van „de zes" met Engeland voor, waarop het ontwapeningsverdrag kan worden besproken. Dit wordt een redelijk voor stel genoemd, waardoor Engeland de mogelijkheid krijgt „zijn stem bij de op bouw van de politieke unie te laten gel den". Diplomatieke kringen in Bonn menen dat de Westduitse regering met dit voor stel tevens de Beneluxlanden tegemoet wil komen. Tot nu toe hebben Nederland en België op het standpunt gestaan dat toetreding van Engeland tot de Euro pese gemeenschappelijke markt moet worden afgewacht, om daarna een p>- litieke unie op te bouwen. Bonn wil met het voorstel de in april mislukte onderhandelingen over een po litieke unie weer op gang brengen. brengsten daalden opeens aanzienlijk, maar bovendien werd het gezag van de regering voortdurend ondermijnd door de agitatie van Amini's tegenstanders, waaronder, zoals in de tijd van 1001 nacht, zelfs een echte grootvizier figu reert. Amini had zijn tegenstanders al beloof dat zij na de begrotingsindiening gedeporteerd zouden worden. De premier zal dit niet meer mogen beleven. Op bittere toon zei Amini gisteren avond: „Het is niet mogelijk een land te leiden als er geen geld is. Men moet bui tenlandse hulp hebben, ofwel de kosten moeten worden besnoeid. Amerika heeft ons in het afgelopen regeringsjaar slechts 30 miljoen dollar gegeven en bo vendien hebben de V.S. hun militaire bijstand aan Iran stopgezet. Dat is onge looflijk!" De Grote Markt van Brussel, met het beroemde stadhuis en de prachtige gilde- huizen, ondergaat een „waterkuur" om ze van het vuil van eeuwen te ontdoen en in hun oude glorie te herstellen. Proefnemingen op het stadhuis die in april zijn begonnen zijn zo goed geslaagd dat men heeft besloten de ge hele markt een grote beurt te geven, een werk van vele maanden. De wasbeurt van een deel van het stadhuis heeft aangetoond, dat de metho de van verstuiving van water langs de gevel het patina van de stenen niet aan tast. Als eerste resultaat kan worden ge noemd dat de wapenschilden van de her togen van Brabant in de gevel, die tot voor kort door een dikke laag vuil on zichtbaar waren, weer te voorschijn zijn gekomen. Het werk aan het stadhuis vordert nu in een snel tempo. Het water loopt vrij wel onafgebroken langs de gevel van 's ochtends acht tot 's avonds acht. Er moet echter rekening mee worden gehouden dat het water wordt geleverd door de brandkranen binnen het stadhuis. Enkele ervan moeten de gehele dag vrij blijven v5?01" n0?dgevallen en 's nachts moeten zij alle beschikbaar zijn. (Advertentie) Churchill heeft alweer een sigaar ge rookt en dat is waarschijnlijk het beste bewjjs dat hij aan de beterhand is. Hü dronk wat champagne en heeft wat rondgelopen in zijn kamer. Tegen het einde van de week kan liij het zieken-1 huis waarschijnlijk verlaten.

de Stem | 1962 | | pagina 1