til Kroestjev beantwoordde „impertinente" vraag Peking weigert wellicht voedselpakketten Tienduizend vrouwen demonstreerden in Kongo Bosbrand bedreigt twee Franse steden DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 JULI 1962 mPM DAF-DEMKA Officier van justitie sprak niet over opsporingsonderzoek Twaalf journalisten in Moskou Flinke klappen op de tafel Monorail in Japan voor bezoek Spelen Prof. Jan Romein overleden Jonkheer veroordeeld wegens oplichting van drie dames Kleurentelevisie via Telstar WEG MET V.N., BELGEN TERUG! Indische troepen in het nauw gedreven Tsjombe droogt Jean Back af Kinderen bezwijken onder de hitte Soblen pleit voor zijn leven Zuid-Viëtnam Zeven doden in neergeschoten helikopter BEURS VAN AMSTERDAM Aarzelende markt Communistische leiders in Spanje gearresteerd Chinese duikboten in Albanië verwacht in een wisselende wereld I Vijfhonderd kampeerders zijn in de nacht van maandag; op dinsdag gevlucht voor een geweldige bosbrand, die villa's en vakantiehuisjes in de buurt van Marseille in de as heeft gelegd. De kam peerders hebben tijdelijk onderdak ge kregen in het dorpje La Ciotat tussen Marseille en Toulon. Patiënten uit een ziekenhuis werden van de rand van Cey- reste naar het centrum van de stad ver voerd. Niet minder dan 750 brandweerlieden moesten worden ingeschakeld. Onder hen bevinden zich vele militairen. De brand heeft een dergelijke omvang aan genomen, dat de steden La Ciotat en Ceyreste aan de kust van de Middelland se Zee onmiddellijk worden bedreigd. De foto geeft een beeld van La Ciotat onder de dreiging van de bosbranden, die steeds meer naderbij komen. Een koepel van rook welft zich als het ware over het stadje heen. In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, mr. F. van Thiel (KVP), in verband met de publikaties betreffende een opsporings onderzoek, waarbij de DAF te Eindhoven en de Demka te Utrecht zouden zijn be trokken, deelt de minister van justitie, mr. A. Beerman, mee, dat de officier van justitie in Den Haag, van wie in de vragen van mr. Van Thiel sprake was, tegenover hem heeft verklaard geen fhe- dedeling te hebben gedaan tegenover een redacteur van het Algemeen Dagblad, waaruit zou kunnen worden afgeleid dat tegen Demka of DAF een opsporingson derzoek in voorbereiding of aan de gang zou zijn of dat tegen een van deze be drijven enige verdenking van een straf baar feit zou bestaan. Arrestaties in verband met certificatendiefstal Tot dusver zijn vier arrestaties ver richt in verband met de recente diefstal I van 1.3 miljoen dollar aan verhandelbare certificaten van blauwgerande aandelen uit een vooraanstaand makelaarskantoor in Wall Street. Vorige week konden twee mannen worden aangehouden, maandag werden de twee overigen in verzekerde bewaring gesteld. Premier Kroestjev van de Sovjet- Unie heeft een gesprek gehad met twaalf Amerikaanse journalisten en hij heeft ervan genoten. De Amerika nen in het algemeen ook. Men zou kun nen zeggen: elf hebben ervan genoten en een heeft ervan gelust. Met die éne had de Russische pre mier een scherpe woordenwisseling, die op niets uitliep. Kroestjev deed tijdens het gesprek twee mededelingen: Rusland zal na de Amerikaanse kernproeven in de Stille Oceaan opnieuw kernproeven doen en verder zei hij, dat Rusland in het bezit is van een raketwapen „dat een vlieg in het heelal kan treffen". „Ik schep niet op, maar wij hebben inderdaad een anti-raket, die niet tij dens de vlucht kan worden vernietigd". Kroestjev was een bijzonder levendige gesprekspartner. Hij droeg een eenvoudig grijs pak en sandalen, waarmee hij op de vloer klepperde. Hij was vaak spits, vaak gemoedelijk, soms geestig en voort durend bezig „verkenningen" te doen naar hetgeen in de Amerikanx aan ideeën en opvattingen bestond. Hij verkocht soms grollen, waarbij hij zichzelf van pret op de knieën sloeg. Maar hij kon ook fel en scherp zijn. Kroestjev kreeg ruzie met Felix McKnikht, hoofdredacteur van de „Dal las Times Herald". McKnight had een vraag voorbereid, waarvan de andere journalisten hadden gezegd: „Die is veel te explosief". Dat was ook zo: „Meneer de voorzit ter", vroeg McKnight, „wij hebben tij dens onze reis door de Sovjet-Unie vele malen het verwijt te horen gekregen dat Amerika de kernproeven heeft hervat. Waarom hebben de Russen nooit te ho ren gekregen, dat de Russen het driejarig moratorium hebben afgebroken en bij die gelegenheid een megaton-bom tot ontploffing gebracht?" Nog vóór de tolk de vraag vertaald had, explodeerde de Russische pre mier. Hij verweet de journalist een slecht krantelezer te zijn en adviseer de hem zijn schoolgeld terug te gaan halen. Hij zei, dat Amerika met oor log had gedreigd en dat Rusland toen wel gedwongen was geweest kernproe ven te nemen. Op de vraag, waarom hij het Russische volk daarvan niets verteld had, gaf hij geen antwoord. De Russische premier sloeg enkele ma len fiks op tafel om de journalisten dui delijk te maken dat als Amerika geen proeven meer nam met kernwapens, en een overeenkomst op dit punt met Rus land tekende, ook de Sovjet-Unie geen proeven meer behoefde te nemen. Kroestjev kon uitvoerig spreken over onderwerpen, die te maken hadden met vermindering van spanningen in de we reld: Berlijn noemde hij de „zieke tand" in de oost-west-verhouding; hij vond dat de V.S. domineerden in de V.N. „samen met de westelijken, maar aan die periode komt nu een einde"; hij waardeerde president Kennedy's uitlatingen ten aanzien van de wereld vrede, maar vond dat woorden gevolgd moesten worden door daden; hij beloofde dat toeristen uit het westen later gemakkelijker reizen in Rusland zouden kunnen maken, maar verzekerde dat de Russen nog altijd met achterdocht keken naar alle buitenlan ders. Toen het gesprek met de journalisten begon, had de leider van de Amerikaanse ploeg, Lee Hills, van de „Knight"-kran- ten, kort een uiteenzetting gegeven van de problemen, die oost en west scheid den. Kroestjev had daarop 37 minuten aan één stuk gesproken om antwoord te geven op de opmerkingen. Hij raadpleeg de niet eenmaal notities. Japan zal in verband met de Olym pische Spelen van 1964 een 13 kilometer lange monorailverbinding krijgen tussen het internationale vliegveld van Tokio en het centrum van de hoofdstad. Dit vervoersysteem zal dagelijks 60.000 pas sagiers kunnen verwerken. De reis tus sen de luchthaven en Tokio, die per auto een uur in beslag neemt, zal voor de gebruikers van dit vervoermiddel nau welijks een kwartier kosten. De „Haneda lijn" zal door tunnels on der de start- en landingsbanen heen lo pen en over de Baai van Tokio langs het strand aansluiten op het centraal station in de hoofdstad van het nationaal spoor wegnet. De kosten van de aanleg bedra gen totaal 37.5 miljoen dollar. Op 68-jarige leeftijd is prof. dr. Jan Romein in het centraal Israëlitisch zie kenhuis in Amsterdam overleden. Hij was hoogleraar in de theorie der ge schiedenis aan de Amsterdamse univer siteit. Hij werd geboren in Rotterdam en promoveerde in 1924 tot doctor in de let teren in Leiden. Hij kreeg een grote be kendheid doordat hij zich met zijn werk tot een breder publiek richt'te dan al leen tot zijn vakgenoten. In 1939 werd hij buitengewoon hoogleraar en na de oorlog gewoon hoogleraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam. Van zijn hand verschenen een groot aantal publikaties, zoals Dostojewsky in de westerse kritiek, de dood van Nike- phores Phokas en de geschiedenis van de noord-Nederlandse geschiedschrijving in de middeleeuwen. Dit was allemaal vroe ger werk. Met zijn vrouw, dr. A. Ro mein-Verschoor, schreef hij „De lage landen bij de zee". Van zijn publikaties na de oorlog noemen wij Nieuw Neder land (1945), de biografie (1946), In op dracht van de tijd (1946). Tussen vrees en vrijheid (1950) en In de hof der his torie (1951). De rechtbank in Den Haag heeft gis terenmorgen de 56-jarige jonkheer P. J. A. J. de la P. uit Den Haag wegens op lichting van drie vrouwen voor een be drag van f 25.000,- tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. De eis was een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Verdachte had door verhalen over be zittingen van zijn familie in Frankrijk en door huwelijksvoorstellen kans gezien al het spaargeld van een dame te bemach tigen. Ook de andere twee dames heeft hij door verhaaltjes geld ontfutseld. Hij zou in Frankrijk besprekingen voeren onder meer met president De Gaulle om het geld van zijn te verkopen bezittin gen via Zwitserland naar Nederland over te maken. t Engeland' heeft maandag met succes kleurentelevisiebeelden via de Telstar naar de V.S. gezonden. Het wp.s de eerste keer dat kleuren televisiebeelden over de Atlantische Oce aan werden verzonden. De beelden kwa men goed over. De uitzending had plaats toen de Tel star zich op 11.000 km van de aarde be vond. Een wegversperring in de Katangese hoofdstad Elisabethstad, opgericht door Indische troepen van de V.N. aan de grens tussen de Europese wijken en die van de Afrikanen, is aanleiding gewor den tot een rel, waaraan naar schatting een tienduizend vrouwen hebben deelge nomen. De versperring werd door de vrouwen omvergelopen. Zy bestond uit lege benzineblikken, die de vrouwen weggristen om er de soldaten mee te bekogelen. Er werd bovendien met modder en stenen gegooid. In de verwarde optocht werden spandoeken meegedragen met leuzen als: „De Katangese vrouwen eisen terugtrekking van de moordzuchtige huurlingen van de V.N.". Vrouwen gil den: „Weg met de V.N., we willen de Belgen terug". De soldaten bewaarden hun kalmte zo veel mogelijk en schoten niet, ofschoon de honderden vrouwen van alle kanten opdrongen. Zij probeerden de stenen te ontwijken door zich zo diep mogelijk te bukken en rukten takken van de bomen om zich de vrouwen van het lijf te hou den. Later werden ook geweerkolven ge bruikt om de toestand meester te blij ven. De vrouwen, die door het dolle heen waren, wisten echter van geen wijken en tenslotte kwamen de Indische militairen dusdanig in het gedrang, dat zij boven Op een receptie voor studenten, heeft de Katangese president Tsjombe een aan val gedaan op de vertegenwoordiger van de V.N. in Elisabethstad, de Fransman Jean Back. Tsjombe verklaarde dat Back wenste dat Tsjombe naar zijn pijpen zou dan sen. „Maar sedert ik een keer mijn ge duld heb verloren en „klets niet" heb gezegd, is de verstandhouding tussen ons wat realistischer geworden", aldus Tsjombe. Ook verklaarde hij: „Back be schouwt ons niet als zwarten, maar als nikkers". Tsjombe verweet Back dat deze geen begrip had voor de situatie in Katanga. „Ik heb liever met Gardiner te doen", aldus Tsjombe. Robert Gardiner is de civiele vertegenwoordiger van de V.N. voor Kongo. Een der verwijten van Tsjombe aan het adres van Back was dat Back een mis verstand bij de viering van de Katan gese onafhankelijkheidsdag had opgebla zen tot een crisis. Op die dag, 11 juli, had Tsjombe 2000 gewapende manschap pen laten paraderen in Elisabethstad. De V.N. had daartegen geprotesteerd, omdat alleen maar toestemming was verleend tot een parade van enkele honderden soldaten. Tsjombee beweerde dat als een der voorgangers van Back er nog was geweest er geen moeilijkheden zouden zijn ge rezen. De president wees er bovendien op dat zich geen enkel incident had voor gedaan bij de viering. „Mijnheer Back, die alleen aan zijn persoonlijke trots dacht, probeerde er een incident van te maken". de hoofden der vrouwen gingen vuren. De woedende menigte vernielde een hut in de nabijheid der versperring, waarna zij de puinhoop in brand stak. Ten einde raad moest de medewerking van de Katangese politie worden ver zocht om de orde te herstellen. Dat was niet naar de zin van de vrouwen, zodat ook deze politiemannen met stenen be kogeld werden. Drie uur na de eerste aanval op de verspering werden de vrouwen, sommi gen met een baby op de rug. verspreid door een helikopter van de V.N. De „betoging" was op touw gezet door de bond van Katangese vrouwen. President Tsjombe beweerde later dat twee Katangese vrouwen waren gedood en vijftien gewond. Dat zou door Indi sche kogels gebeurd zijn, gaf hij te ken nen. De bevelvoerend officier bij de ver spering gaf als zijn mening, dat zijn mannen in de lucht hadden gevuurd en dat hij geen gewonden had gezien. Tsjombe heeft zoals dat hoort een protest ingediend. Enkele Indische soldaten zijn gewond geraakt door stenen en stokslagen en van velen werden de onderscheidingste kenen afgerukt. De aanleiding tot de demonstratie zou geweest zijn dat Jean Back had gewei gerd een deputatie van de vrouwenbond te ontvangen. In de afgelopen zeven dagen zijn bijna 20 kinderen tengevolge van een hittegolf gestorven, aldus is uit Monterrey in noord-Mexico gemeld. Volgens deze berichten worden 1440 kinderen medisch behandeld. 200 van hen liggen in een ziekenhuis. In de armen wijk van Monterrey, waar de watervoor ziening onvoldoende is, zijn de meeste slachtoffers van de hitte, die tot 40 gra den Celsius is gestegen. Soblen heeft voor de Londense recht bank, waarvoor hij gisteren terecht stond, beweerd, dat hij uit de Verenigde Staten was gevlucht omdat hij geen spion was. Hij was zoals bekend in Amerika tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens spionage ten behoeve van Rusland. Hij was vrijgela ten op borgtocht van 100.000 dollar. Daarna vluchtte hij naar Israël, maar werd daar door de regering op een vliegtuig gezet. Vliegend bracht hij zich letsel toe, waardoor zijn opname in een Londens ziekenhuis noodzakelijk werd. Soblen verklaard gisteren dat hij uit Amerika was gevlucht omdat hij meen de, dat de Amerikaanse rechtbanken hem rechteloos hadden behandeld. Hij had zich in het vliegtuig verwond met het doel voet op Engelse bodem te kun nen zetten. Het was geen zelfmoordpo ging, beweerde Soblen. Zijn terugkeer naar Amerika zou zijn dood in de ge vangenis daar tengevolge hebben, want hij lijdt aan leukemie. Hij hoopte toe stemming te krijgen in Engeland te mo gen blijven. (Advertentie) De zeven militairen (vijf Amerikanen eri twee Vietnamezen), die zich in een Amerikaans hefschroefvliegtuig bevon den, dat zondag door communistische guerrillattroepen in de buurt van Kon- toem in midden-Vietnam werd neerge schoten, zijn om het leven gekomen. Twee Amerikaanse oficieren, die even eens in het toestel zaten, zijn terugge vonden. Een van hen is gewond, de an der mankeert niets. De grootste belangstelling ging giste ren uit naar AKU in verband met de publikatie van de cijfers over het tweede kwartaal, waarnaar de beurs zo lang heeft uitgezien. Men had op goede re sultaten gerekend, waardoor AKU de laatste dagen al behoorlijk vast gestemd was. De cijfers kwamen echter terecht in een aarzelende en ongeanimeerde markt, waar de stemming merendeels omlaag was gericht. Daar kwam bij dat de stijgende kosten van het AKU- concern sterk de aandacht trokken. De cijfers bleken dan ook reeds volledig in de koers te zijn verdisconteerd, zodat AKU gistermiddag zich niet aan de al gemene tendens kon onttrekken en een reactie vertoonde. Deze kwam neer op een koersverlies van vijf punten. Zeer flauw was de stemming voor Hoogovens. Ook van dit concern ver wacht men de halfjaar-cijfers, maar deze verwachtingen zijn bepaald niet hoog ge spannen. Dientengevolge liep Hoogovens verder achteruit. Er werd gisteren een koersverlies geboekt van 20 punten. Na de opening op 571 werd 575 genoteerd. De overige internationale concerns kon den zich moeilijk handhaven en ook hier trad de aarzelende gereserveerde houding van de markt sterk naar voren. Philips bewoog zich rondom 165, Uni lever opende op 149, daarna 148 terwijl Kon. Olie een halve gulden lager was op 132. Een en ander ging gepaard met zeer kalme affaire, evenals maandag toen in aandelen nog niet voor 2 min. werd omgezet. In de cultuurhoek werd Amsterdam Rubber ex dividend verhandeld, eerst op 102'/2, daarna op 104. Ook Deli en HVA waren aan de vaste kant. Scheepvaart fondsen waren merendeels kalm en prijs houdend maar Scheepvaart Unie moest de gisteren behaalde winst weer prijs geven. De Amsterdamse beurs verschilde niet veel van die in het buitenland want Lon den rapporteerde een lusteloze en West- Buitsland en onzekere stemming. Aande len Zeeuwsche confectie werden tien punten lager geadviseerd in verband met het tussentijdse bericht dat de resulta ten van het eerste halfjaar 1962 iets ten achter zijn gebleven bij dezelfde periode van 1961. Oorzaken: stijgende kosten en ongunstige weersgesteldheid. 17-7 18-7 Ned. '59 4'/« 98V2 98 Ned. '47 3'2 88'i 93'/4 AKU A 375 370 Hoogovens cA 591 599'4 Philips GBA 166.90 164,20 Unilever cA 150,80 148,20 Kon. Ölie A 132,50 131,20 Scheepv. Unie A 127',126 A'dam Bk A 373 375 Kon. Zout cA 750 750 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 3.65—368; Kon. Olie 130.30— 131.50; Philips 160.00 gb—164.00 gl; Uni lever 145.50148.00 gl; Hoogovens 570 575. De politie in de zuidelijke pro vincies van de communistisch- Chinese volksrepubliek zal wel licht binnenkort voor een onple zierige keus worden gesteld ge zien berichten uit Peking die erop wijzen dat zendingen van voedsel pakketten mogelijk zullen worden geweigerd. Wat moeten de politie-agenten dan doen met clandestien ingevoerde pakketten? Het voedsel dat door verwanten aan hon gerige landgenoten is gestuurd in beslag nemen of de ogen dichtknijpen en daar mee bevestigen dat de communistische voedselvoorziening beneden elk peil ligt? ligt? Slecht jaar Alles wijst erop, dat de communis- tisch-Chinese landbouw weer een slecht jaar heeft gehad en de oogst is wel bijzonder miserabel in het door over stromingen geteisterde zuiden. In de afgelopen maanden hebben de voedselzendingen uit het buitenland een recordhoogte bereikt. In het eerste kwar taal zijn uit Hong-Kong acht miljoen pak ketten verzonden, waarvan de inhoud volgens reizigers in vele gevallen de ge adresseerde niet bereikt, maar vanuit een centrale post worden gerantsoeneerd. De autoriteiten geven hiervoor als re nen op, dat zij willen voorkomen, dat de goederen op de zwarte markt belan den. De communistische autoriteiten heb- oen toegegeven dat de rijstakkers in de P y.,dcleuKwantoeng vorige maand veel n gehad van overstromin gen. Ka"to" dceMe mede, dat 8000 rnnr ,e's waren serecruteerd 'werkzaamheden aan dijken, waai dooi duidelijk werd. dat een iroot opgezet systeem tot regeling van de wa terstand op niets was uitgelopen. Ook in andere delen van China is de oogst mager. Deskundigen verklaren, dat het ontbreken van enigerlei berichtgeving hhfj °"gstw;?.hkzaamheden in het partij- Eit /'?fe iIi.s Volksblad" sedert juni l.fvv- J t bew!'s vormt van de mis- rJl^e°w andere Chinese bladen de klacht geuit, dat het graan dit jaar van natuurrampen te lijden heett gehad. N'euw-China heeft ge- S dat .d« boeren te kampen hebben Kenad met droogte en late vorstperio- Chinese Enterprises ltd, de voornaam ste firma op het gebied van voedsel pakketten in Hong-Kong, heeft laten we ten, dat een verbod op deze zendingen in de lucht hangt. Officiële bevestiging hiervan is echter nog niet verkregen Vluchtelingen hebben te Hong-Kong gezegd dat do communistische autoritei ten de bevolking hebben gewaarschuwd geen voedselpakketten aan te nemen van „bandieten van het regime Tsjang-Kai- Tsjek". De Spaanse autoriteiten hebben twee leiders van de Spaanse communistische party gearresteerd in verband met een communistisch komplot in de provincie Biskaya. In een verklaring zei de gouverneur dat een zekere Tife en Goicochea waren gearresteerd en ervan waren beschul digd zich met communistische activitei ten te hebben ingelaten. De verklaring bevatte verder de be schuldiging dat „het te Praag gevestig de centrale comité van de Spaanse communistische partij onlangs had be sloten in onze provincie een operatie op hoog niveau te ondernemen". De gouverneur beschuldigde de aanhan gers van het internationale communisme ervan „een poging te hebben ondernomen verandering tc brengen in het dagelijkse normale leven" in dc provincie Biskaya. Toen delen van Spanje onlangs door sta kingsgolven werden overspoeld was ook Biskaya hierbij betrokken. De verklaring werd afgelegd als tegen wicht voor de propaganda, die ten tijde van dergelijke arrestaties werd gemaakt en om het. publiek op de hoogte te stel len van de aard der komplotten en „de soort arrestanten waarvoor in het pro pagandamateriaal een pleidooi wordt ge houden". In Bonn beweert men over inlichtin gen te beschikken, dat de eerste duik boten uit communistisch China over on geveer zes weken in Albanië zullen aan komen. Het zou gaan over twee duikboten voor lange afstanden, die in de Albanese vlootbasis Valona gestationeerd zou den worden. C. 'WB' Ju toen adam smith, vooral bekend geworden door zijn boek „The Wealth of Nations" - een van de eerste economische standaardwerken - nog als student te Glasgow vertoefde, en de noodlottige experimenten van John Law, die tot grote speculaties en het faillissement van de Franse Staatsbank leidden, nog vers in het geheugen lagentoen Jean Jacques Rousseau, wiens „Contrat Social" van grote invloed werd op de staatkundige denkbeelden in Europa, 25 jaar oud wastoen Engeland aan de vooravond stond van de industriële revolutie, die later ook de rest van Europa zou beïnvloeden, en Noord-Amerika nog koloniaal gebied was, dat ook economisch onder de macht van Engeland en Frankrijk stond - toen in het jaar 1737, nu 225 jaar geleden, werd de grondslag gelegd voor het bankiershuis F. van Lanschot. Acht generaties, zonder onderbreking, volgde de zoon de vader op in de leiding van deze particuliere bank, die een belangrijke rol vervult in bankzaken op nationaal en internationaal niveau. F. van Lanschot, Bankiers 'a-Hertogenbosch, Eindhoven, Tilburg. Affiliatie in Amsterdam: Vermeer Co, Bankiers

de Stem | 1962 | | pagina 7