Regering-Pompidou doorstond moties van wantrouwen KAAGWEEK-IMPRESSIE Nijmegen van Oorlogshistorie zal niet geschreven worden HOLS „Cape-Canaveral aan de Franse westkust met de historici De duivel speelt X-15 raast met mach 6 de ruimte binnen Volmachten verlengd VANDAAG DE LAATSTE DAG Bom voltooid MacMillan in de storm Onafhankelijk Hele huis door aardgas verwarmd Ramol weer Nieuwe Hajot nu verboden Senaat contra Tweede Kamer NW.-GUINEAGESPREK IN HET OFFICIËLE STADIUM Achtenswaardige lieden met een bedenkelijk verleden EDgelaDd moet op de stoep wachteD DAGBLAD VOOR ZEELAND VERKOOPUUR VERS BROOD VERVROEGD Warmer (tot 24 uur TOUR DE FRANCE-PRIJSVRAAG van het Dagblad De Stem Op 17 augustus de zaak rond? Spiegel Kennedy (via Telstar) op beeldscherm Regenten KABINET VAN PERU AFGETREDEN GRAND GALA DES ARTISTES 102e JAARGANG No. 24031 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. anMaD Pe Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BjibureausTerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 260' OOSTBURG. Nieuwstraa FRANKRIJK ALS KERNMACHT ERKEND Het Franse schip van staat, met De Gaulle als boegbeeld, kan voorlopig weer onbelemmerd verder koersen naar een toekomst die velen met zorg vervult. De Franse regering heeft gisteren twee moties van wantrouwen doorstaan, al bleek uit de cijfers dat de meerder heid welke de regering-Pompidou in het parlement bezit steeds klei ner wordt. Door een politiek paardemiddel (het koppelen van een voorstel inzake Franse kernbewapening aan een plan voor sociale verbeteringen) wist Pompidou de nationale vergadering, die vreesde met het badwater het kind te zullen weggooien, mee te krijgen. Hij heeft, als handig tacticus, de atoompil bovendien nog weten te ver gulden door enkele onthullingen te doen die alskernbommen in sloegen. POMPIDOU ...bompidou? „Amerika heeft ons als atoommogend- heid erkend", zei Pompidou, „en het heeft ons zelfs gevraagd of wij met de V.S. en Engeland samen willen werken bij het coördineren van onze defensie, voor zover deze op kernwapens is ge baseerd". De mededeling dat de V.S. als „atoom- vader" Frankrijk als het ware een ves tigingsvergunning op atoomgebied heb ben gegeven, had de Franse re-gering niet in jubelstemming gebracht, al gold het hier een oud zeer. „Te zijner tijd zullen wij er wel eens over praten", zei Pompidou, waarna zijn volgende troef op tafel kwam: Binnen enkele jaren zullen atoomwapens de belangrijkste rol in de Franse defensie spelen. Frankrijk heeft zijn eigen plu toniumbom voltooid en met de produktie van kernwapens is reeds begonnen. Bovendien heeft Frank rijk vergevorderde plannen om te gaan deelnemen aan het onderzoek van de ruimte, in verband waar mee aan de Franse westkust al een Een conservatief lid van het Lager huis heeft hilariteit veroorzaakt door premier MacMillan toe te spreken naar de trant van Kipling: „Ik mag deze eer ste gelegenheid wel aangrijpen om mijn geachte vriend geluk te wensen met het feit, dat hij op zijn post is gebleven, waar iedereen om hem heen die verliet". De voorzitter kon na lang hameren de orde herstellen. MacMillan glimlachte zwakjes. Hij was de man die in de afgelopen vier dagen 33 wijzigingen had gebracht in de Britse regering. Labourleden in het Lagerhuis schreeuwden: „Beul", tegen de premier. Toen later Selwyn Lloyd, de ontslagen minister van Financiën, verscheen, werd hij hartelijk toegejuicht door Labour en Tories. Lloyds naam is verbonden aan de soberheidscampagne die de economie van het land weer op gang hielp. Pijnlijk voor MacMillan was het toen een lid van zijn eigen partij hem te hulp kwam. De liberaal Jo Grimmond, met wie MacMillan op dat ogenblik in ge sprek was zei: „Het doet me genoegen dat u steun heeft in uw eigen partij". Tegen een ontlsagen minister had MacMillan eerder reeds gezegd: „Dit zijn de ellendigste dagen van mijn leven ge weest". De Labourpartij heeft later een motie van wantrouwen tegen de regering in gediend. In de motie staat dat de rege ring niet langer het vertrouwen van het i c, i volk geniet. Labour eist ontbinding vanl Proeiterrem is Uitgezocht. De tech- het parlement en nieuwe verkiezingen. nische apparatuur zal tussen 1963 De motie is een reactie op de wijzi- gingen die premier MacMillan in het en 19o5 worden geïnstalleerd en dustrieën. In 1970 zullen Franse atoom centrales elektriciteit tegen concurreren de prijzen leveren". Na deze reeks van verrassingen gingen de moties van wantrouwen in stemming. Zij behaalden geen meerderheid. Zo werd besloten tot oprichting van een fa briek voor de vervaardiging van radio actieve isotopen in Pierrelatte. Deze fa briek maakt de Franse atoomprojecten onafhankelijk van buitenlandse steun, In de wandelgangen kon men na de stemming verontwaardigde opmerkingen horen. De radicaal Maurice Faure vrees de bijvoorbeeld dat de Amerikanen hun troepen nu uit Europe zullen terugtrek ken. Van het Franse politieke toneel, waar op alles zich met een geweldige, haast beangstigende vaart voltrekt, werd gis teren nog gemeld dat de Franse rege ring haar noodvolmachten, daterend van april 1961, ten tijde van de generaais- opstand in Algiers, tot 31 mei van vol gend jaar heeft verlengd. In Parijs wordt beweerd dat De Gaulle binnenkort een campagne zal organise ren om het Franse presidentschap tot een afspiegeling van dat in de V.S. te ma ken. Tevens zou hij plannen koesteren om een opvolger aan te wijzen. Waar schijnlijk is er weer een referendum op handen. Nederlands toekomst: De onvoorstelbare hoeveelheid van misschien 400 miljard m3 aardgas zit diep onder de grond van de provin cie Groningen verborgen. Dat wil zeggen dat deze hoeveelheid gelijk staat met 4000 miljoen ton steenkool. Het vinden van dit enorme gasreser- voir zou kunnen betekenén, dat Ne derland over enkele jaren en tegen lage prijs zich gasverwarming door het hele huis veroorloven kan. Het betekent ook, dat steenkool en aard olie in de toekomst van minder be lang zullen worden. Zelfs in het bui tenland (met name Frankrijk) heeft men er belangstelling voor. Dit alles is te lezen in de aardgas nota, die de regering gisteren voor publikatie heeft vrijgegeven en die de lezer aantreft op pagina 6 van ons blad van heden. (Van onze parlementaire redactie) Zeer binnenkort zal het verkoopuur van vers brood worden vervroegd. Een daartoe strekkende wijziging van de Arbeidswet (bakkerijparagraaf) is ook door de Eerste Kamer goedgekeurd. Op zaterdag wordt het verkoopuur van 10 uur tot 9 uur vervroegd, op de overige werkdagen van 10 uur tot half tien. De Eerste Kamer heeft ook haar fiat gegeven aan de associatie van Suriname met de E.E.G. De senaat maakte er zelfs een spoedbehandeling van. Daardoor konden de vijf Surinaamse statenleden, die speciaal voor deze kwestie naar Ne derland zijn gekomen, ook nog in de Eerste Kamer acte de présence geven. kabinet heeft aangebracht. DE WESTDUITSE minister van Defen sie, Strauss, zal in september opnieuw moeten getuigen in verband met de be schuldiging tegen hem, dat hij een bouwbedrijf (Fibag) aan vette regerings- contra^ten zou hebben geholpen. PRINSES BEATRIX heeft gisteren in de Sint-Michielskathedraal te Brussel de huwelijksplechtigheid van jhr. James Alexander Loudon en gravin Agnes d'Yve. vrienden van de prinses, bijge woond. KEIZERIN FARAH Diba van Perzië verwacht binnen enkele maanden de ge boorte van haar tweede kind. Dit werd in paleiskringen beweerd, maar een of ficiële mededeling is er niet gedaan. MEER DAN 200 Oostduitse grenswach ters hebben de Berlijnse grensmuur gis teren op acht plaatsen versterkt. Op sommige punten werd een driedubbele afrastering van prikkeldraad gemaakt. DE JAPANSE premier Ikeda wil een re organisatie van zijn kabinet doorvoeren. Dit gebeurt grondig. Alle ministers heb ben op verzoek ontslag genomen en zij wachten nu op de dag dat zij mogen te rugkeren. SIR WINSTON Churchill heeft gisteren voor het eerst weer een stukje gelopen. Hij deed een paar passen zonder dat iemand hem hoefde te helpen., (Advertentie) J Weersverwachting geldig tot van- i t avond: Enkele zonnige perioden en op de J t meeste plaatsen droog weer. Iets ho- t t ge re temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige veranderlijke wind. J t Vandaag: zon onder 20.51 uur. Maan t i op 21.35 uur. J Morgen: zon op 4.42 uur. Maan on- J 8er 6.57 uur. J en 1963 worden geïnstalleerd en men verwacht dat vierduizend mensen op het Franse Cape Cana veral werk zullen vinden. 'J*le franse kernindustrie zal een hoge troef zijn voor een Europese politieke en defensieve unie", zei Pompidou in de na tionale vergadering. „Bovendien zal Frankrijk bij de toepassing van de kern energie op vreedzaam gebied een einde kunnen maken aan het monopolie van de Amerikaanse, Britse en Duitse in- De radicale rechtse organisatie, „Bund Vaterlaendischer Jugend" is wegens haar neo-nazistische beginselen in heel Duitsland verboden. De „Bund Vaterlaendischer Jugend' die enkele honderden leden zou tellen, variërend in leeftijd xan 10 tot 20 jaar. werd twee jaar geleden opgericht. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) „Allemaal heerszucht", foeterde de Friese senator mr. Pollema (C.H.U.) gis teren in de Eerste Kamer, toen deze een suggestie van mr. Burger en prof. Oud besprak om de Tweede Kamer bij evr- schil van mening met de Eerste Kamer over een wetsontwerp het laatste en beslissende woord te doen spreken. De senaat reageerde over het algemeen minder emotioneel op deze gedachte dan mr. Pollema, maar de teneur van de dis cussie was toch dat men er mèt de C.H. U.-senator niets voor voelde om „onder het juk van de Tweede Kamer door te gaan". Het primaatschap op het Binnenhof is actueel geworden door de Archiefwet. Dit wetsontwerp is vorig jaar door de Eerste Kamer verworpen, omdat het een bepaling bevatte welke volgens een aan tal senatoren een aantasting zou inhou den van het eigendomsrecht. Staatssecre taris Scholten (O. K. en W.) heeft het wetsontwerp kort daarop weer bij de Tweede Kamer ingediend, ditmaal echter zonder de bepalingen waarover de Eer ste Kamer was gevallen. Toen stond de Tweede Kamer op de achterste benen. „De Eerste Kamer is een verkapt recht van amendement toegekend", toornde de kamer van 150. Een handigheidje van staatssecretaris Scholten bracht die storm spoedig weer tot bedaren. Hij diende een nota van wijzigingen in, waarin de gewraakte bepalingen wei*- werden ingevoerd, maar ditmaal in een vorm waartegen niemand meer bezwaar kon maken. De kwestie van het primaatschap bleef evenwel. Gisteren bleek duidelijk dat de Eerste Kamer er niets van wil weten. Men voelt zich kennelijk happy bij de bestaande toestand. Er zal wel een grondwetswijziging aan te pas moeten komen om iets aan de verhouding tussen de Eerste en Tweede Kamer te wijzi gen. Maar zal zo'n grondwetswijziging in de Eerste Kamer ooit de vereiste meerderheid behalen? Staatssecretaris Scholten ging wijselijk aan de controverse voorbij. Het was hem voldoende dat de senaat zïjn Ar chiefwet uiteindelijk goedkeurde. voor het inleveren van uw invul- formulier voor de grote OOK U kunt een waardevolle prijs winnen Indonesië is begonnen om zijn onder handelingsdelegatie in Washington in snel tempo uit te breiden. Dit wyst erop dat de besprekingen vruchtbaar zijn. Soekarno heeft gisteren minister van Buitenlandse Zaken en presidentiële ver trouweling, dr. Soebandrio, opgedragen om de leiding van de Indonesische dele gatie op zich te nemen. Ook de waarne mend minister van Defensie, luitenant- generaal Hidajat, wordt aan de Indonesi sche ploeg toegevoegd. Gisteren heeft, naar het schijnt, de Indonesische am bassadeur in Washington, dr. Zarin Zain, een stoeltje aan de conferentietafel ge kregen. De Nederlandse delegatie be staat uit twee man, dr. Van Roijen en onze ambassadeur bij de UNO, mr. Schürmann. De Amerikaan Bunker was de neutrale bemiddelaar. Volgens een verklaring van president Soekarno, heeft Nederland het beginsel van het plan-Bunker aanvaard. Neder land zal het bestuur over Nieuw-Guinea in verschillende fases aan Indonesië overdragen onder toezicht van de V.N. of van een derde partij, waardoor de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht tot de kopzorgen van een andere peet oom zal gaan behoren. De 17e augustus (onafhankelijkheids dag in Indonesië) wordt beschouwd als de datum waarop Soekarno de zaak rond wil hebben. In elk geval gaan de onderhandelingen een officieel stadium in. Uit de pas ge publiceerde openingsrede van dr. Van Roijen blijkt, dat Nederland slechts eist „dat met de belangen van de Papoqft's, het zelfbeschikkingsrecht inbegrepen, REKENING zal worden gehouden". De acties op Nieuw-Guinea verlopen voor de Indonesiërs steeds ongunstiger. De parachutisten geven zich soms bij groepen van 50 tot 70 tegelijk over. Vol gens schout-bij-nacht Reeser is het waarschijnlijk dat de para's op de hoog te zijn van de stand van zaken in Washington en dat zij daarom de han- lden maar in de lucht steken. dracht aan om de geschiedenis van Nij megen gedurende de oorlogsdagen te be schrijven. De inwoners van de meeste Ne derlandse steden bezitten, naar goed, oud gebruik een bijnaam. Nijmegen zal daarop wel geen uit zondering maken. Maar mocht dit niet het geval zijn, dan verdient het misschien overweging de in woners van de schone stad aan de Waal de bijnaam „Historieschrij vers" te geven. Er is geen stad in Nederland die met zijn historie- schrijving zoveel pech heeft als Nijmegen. Het begint er al mee dat men het over de vroegste historie van Nijmegen niet eens is, sinds de vroegere stadsarchiva ris, de heer Delahaye, beweerde dat er nimmer oude Romeinen in „Novioma- gum" zijn geweest. Goed, kan men den ken, dat is lang geleden. We kunnen het desondanks wel mooi houden. In elk geval waren er geen Nijmeegse historici te vinden die zich op grond van Delahaye's verontrustende mededelingen uit het vak terugtrokken. Zo nam de be- kende Nijmeegse hoogleraar, prof. dr. !T „11MI U1J uu L. J. Rogier, onlangs dankbaar de op-1 vaarlük terJrein is, In ieder geval kjjken In Djakarta zijn twee Indonesiërs, die twee maal hebben gepoogd president Soekarno uit de weg te ruimen, tot de doodstraf veroordeeld. Zaterdag zal de Russische vice-premier, Mikojan, een be zoek aan Indonesië brengen. President Kennedy zal maandag aan staande om acht uur 's avonds middel- europese tijd, een persconferentie hou den waarvan een gedeelte rechtstreeks via de Telstar communicatiesatelliet over de oceaan zal worden gerelayeerd. Het programma is op 23 juli geplaatst omdat de satelliet dan in een voordelige positie verkeert om beelden naar landen buiten Amerika uit te zenden. Frankrijk en Engeland zullen de beelden van Ken nedy's persconferentie rechtstreeks ont vangen; de andere Europese landen in Eurovisieverband. Prof. Rogier dook onder in de archie ven en toen het gemeentebestuur hem vroeg of dat iets had opgeleverd moest de hoogleraar zeggen: „Het heeft tè veel opgeleverd, helaas". Rogier ontdekte na melijk dat een groot aantal Nijmegena- ren, die nu als achtenswaardige burgers door het leven gaan, in de oorlog hele maal niet zo'n fraaie rol hebben ge speeld. Het zou ietwat pijnlijk zijn om deze mensen nu de spiegel voor te hou den. Rogier gaf daarom zijn opdracht terug, wat hij zonder bezwaar kon doen, om dat hij desondanks zijn honorarium kreeg. Daarna is hij overgegaan tot de orde van de dag: het schrijven van een gedenkboek voor Vroom en Dreesmann tenzij hij ontdekt dat ook dit een ge irliilr torroln ie Tm 1-Jil heel wat Nijmegenaren prof. Rogier een tikkeltje schuw aan. „Wat weet hij van mij?", vragen zij zich af. Daarmee is de historie van Nymegens historieschrijverij nog niet uit. Er was ook altijd nog de kwestie van het ge denkboek der Nijmeegse weeshuizen, dat door de banvloek van het inmiddels af getreden college van regenten getroffen is. Dit gedenkboek, van de hand van dr. Jan Brinkhoff, zal niettemin verschij nen, doch particulier. De regenten slapen momenteel niet al te best, omdat nu heel Nijmegen weet dat zij indertijd hebben geprobeerd om dr. Jan Brinkhoff te verlokken tot het weglaten van die gedeelten in het boek waarin de regenten niet zo'n beste beurt maakten. Brinkhoff weigerde dit en uit de prestigebotsing, welke daarna ont stond en waarin zich ook het gemeente bestuur mengde, volgde het aftreden van de regenten. De Amerikaanse majoor Robert White heeft dinsdag met een X-15 een recordvlucht gemaakt. Hij be reikte met het raketvliegtuig een hoogte van bijna 94,5 km. Daar majoor White hoger kwam dan 80 km de drempel van de ruimte is hij de eerste niet-astronaut die het ruimtevaarders-insigne krijgt, dat slechts is verleend aan de vier Amerikaanse ruimtevaar ders. Op het hoogste punt van zijn vlucht heeft White drie minuten lang in een staat van gewicht loosheid verkeerd. Op dit hoogtpunt seinde de 38 jarige White: „Dit is een fantas tisch gezicht. Dit is absoluut.... De rest van zijn woorden was on verstaanbaar door luchtstoringen. De kogelvormige X-15 bereikte een hoogte groter dan ooit door een vlieg tuig werd bereikt. Het is zelfs hoger dan het punt waarop astronauten, die met raketten worden afgeschoten, aan de .bocht" beginnen. Een beeld van de wedstrijden op dins dag in de 42e Kaagweek: de Vrijheids klasse had in een bocht juist gelegen heid om de spinaker op te zetten. Voor de fotograaf leverde dit een aantrek kelijk plaatje op. De Westduitse regering heetf officieel bevestigd dat zij er tegen is gekant dat Engeland als waarnemer deelneemt aan besprekingen over politieke eenwording binnen de Euromarkt. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat Bonn gelooft, dat Engeland pas kan deelnemen nadat de- zes leden van de Euromarkt het eens zijn geworden over een verdragsontwerp. „Engeland is nooit een waarnemer ge weest en hierin dient geen wijziging te komen. Er mag niet worden toegestaan dat de politieke besprekingen verward raken in economische details, hetgeen zou kunnen gebeuren als Engeland aan wezig zou zijn", aldus de woordvoerder. Onderstreept werd dat dit de houding van Bonn was, maar toegegeven werd dat Parijs die houding kennelijk deelde. Men zal Engeland op de hoogte blijven houden van de onderhandelingen en dat land kan te allen tijde zijn positie ken baar maken, aldus de Duitse woordvoer der. De Britse onderminister ^an Buiten landse Zaken voor betrekkingen met de E.E.G.Edward Heath, heeft gisteren verklaard, dat zijn land bereid is onvoor waardelijk lid te worden van d© Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap. Alvo rens „de zes" komen tot vorming van een politieke bond, zei hij, wil Engeland wor den geraadpleegd. Na een bijzondere zitting van het Pe ruviaanse kabinet hebben alle ministers van het land hun ontslag aangeboden. Men veronderstelt dat het aftreden van de ministers het president Prado gemakkelijker zal maken toe te geven aan de eisen van de militaire leiders, die de resultaten van de onlangs gehouden verkiezingen willen doen annuleren. Advertenties) FEEST Ï00R UW MTI KATTEBROOD SUPERIEUR fijner, voedzamer en lekkerder. Per zakje van 275 gr. f 0.40. BMiHMDD'lilHillDUIH.IM Zaterdag 21 juli weergaloze manifestatie flmtoua

de Stem | 1962 | | pagina 1