Grand Gala Artistes B 1 Hatuurazijn met de blauwe N Zwart o p Wit PERQUIN FOUTEN! Minter en Hinter en de verdwijn-kast CHEFAROX „Gesproken portret" over Marconi Luister naar aa Terugblik /T. CONIMEX NASI GORENG KANT EN KLAAR Hij kwam niet ver met zijn twee ton... Vraaggesprek met mr. Y. Schotten NTS vertoont Vlaamse show „De zevensprong groot succes Radioprogramma's Televisieprogramma Bom in St.-Pieter twintigduizend mogelijke daders RIJST HAM UIEN KRUIDEN t—oaezeaa maakt Martin Mons Stern-feuilleton Nieuw avontuur met Aram Acht doden bij explosie ORKESTCLASSIFICATIE WEKT ONTSTEMMING Zes mensen Verdronken Spaanse stieren gingen danig tekeer VEILIG PARKEREN; DEGELIJK NOTEREN FELLE BRAND AAN COTE D'AZUR Maagklachten? DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 JULI 1962 Ten bate van de stichting Blijvend Applaus verlenen bekende Neder landse artiesten, onder wie de Wama's, zaterdagavond liun medewerking aan een nachtvoorstelling van het circus Boltini in Amsterdam. Tn het tv-programma van donderdag a.s. zal de VPRO de aandacht vragen voor de vierde aflevering van de rubriek „Onder vuur". De studenten R. J. Schmal, Geert van Tijn en Ferry Ho- gendijk zullen ditmaal vele vragen kunnen afvuren over radio en televisie, kunst, recreatie en andere zaken, waar over het beleid van de staatssecreta ris zich uitstrekt. Velen met ons zul len benieuwd zijn of de staatsman, van wie men over enige maanden een ant woord verwacht over de radio en de televisie in de Tweede Kamer, zich voor de jongeren zal uitspreken over zijn eventueel gewijzigde opvattingen over de commerciële tv, gezien tegen de achtergrond van het Britse Pilking- ton-rapport. Dit programma is reeds op beeldband opgenomen, omdat de staatssecretaris tijdens de uitzending al hoog en breed met vakantie is. J^arel Blom, die met de redactie van de radiorubriek „Gesproken portret" is belast, koos ditmaal als onderwerp voor de uitzending van morgen, woensdag middag 13.45 uur, een figuur uit de wereld van de techniek en wel de in 1937 overleden Italiaanse ingenieur Cugielmo Marconi, de man, die met zijn uitvindingen op radiogebied een kolossale ontwikkeling van de commu nicatietechniek heeft mogelijk gemaakt De tekst van het portret werd ditmaai geschreven door Piet Heil. 'pot de 23 inzendingen van de deelne mende landen aan de wedstrijd om de gouden roos van Montreux behoor de ook de Vlaamse show „Atelier". Deze 4&roduktie wordt morgenavond om 21.20 uur door de NTS op het Neder landse beeldscherm vertoond. Regis seur Etienne d'Hooghe heeft daarmee een sfeervol programma gemaakt, waar in o.a. zullen optreden Frieda Linzi, Jef Bruin inde en Louis Neefs. Hoewel deze show in Montreux geen hoge waardering kreeg zullen de kijkers toch kennis kunnen nemen van dit Vlaamse vedettenfeest. FAe bekende NCRV-reporter Goos Kamp- huis constateerde dezer dagen met zichtbare tevredenheid dat de radio nog altijd een enorme kring van luisteraars trekt. Dit is o.a. wel geble ken uit een simpel programmaatje, dat onder de titel „De zevensprong" de vo rige week zijn eerste uitzending be leefde. Toen het de NCRV dit jaar nietj mogelijk bleek de traditionele zomer-' stunt te lanceren zoals vorig jaar het succesvolle programma „Man en paard' besloot de programmaleiding een kleine luisterwedstrijd uit te schrijven. Goos Kamphuis geeft daarin een gezellige puzzel, die o.a. bestaat uit het raden van plaatsnamen. Morgen, donderdag avond 19 juli om kwart voor negen volgt de tweede uitzending. Na de eerste wedstrijd kwamen niet minder dan 4500 inzendingen binnen. Op Hilversum I (402 m) brengt de AVRO om 19.05 uur het programma „Zwerftochten door operaland". Om 20,05 uur volgt een luchtige uitzending onder de titel „Opklaringen". Het Weens Fil harmonisch Orkest muciseert om 21.10 uur o.l.v. Herbert von Kara jan. Daarna volgt om 22.00 uur de rubriek „Zing zonder zorgen". Tenslotte is er 23.00 uur het programma „Pizzicato". Op Hilversum II (298 m) biedt de KRO om 19.25 uur het populaire programma „Licht te verteren". Om 20.20 uur volgt een belcanto-uitzending. Het Nederland se strijkkwartet komt om 21.10 uur voor de microfoon. Vervolgens musiceert om 22.40 uur het Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo, terwijl tot besluit om 23.30 uur kamermuziek van Bartok ten gehore wordt gebracht. Na het journaal volgt om 20.20 uur een politieke uitzending van de CHU. De NTS vertoont om 20.30 uur een teken film over Popeye. Daarna kunt u om (Advertentie) (Advertentie) 20.35 uur kijken naar een documentaire over een stuwmeer in Venezuela. De hoofdfilm van deze avond is getiteld „A pied, a cheval et en spoetnik" met o.a. Noël-Noël in de hoofdrol. De film be gint om 20.45. Hij is door de KFC goed gekeurd voor alle leeftijden. België Vlaams biedt om 20.30 lihr de speelfilm „De waaier" van Otto Pre- minger. Om 21.50 uur volgt „Sound of Miles Davis". Het AVRO-televisieprogramma van gisteravond bevatte een hoogst interes sante documentaire over de zon en het zonnestelsel, een filmproduktie van nie mand minder dan de befaamde Frank Capra, wiens volgende drie documentai res we met extra veel belangstelling te gemoet zien. Dit soort op typisch ame- rikaanse wijze vervaardigde films is zeer verhelderend voor een groot pu bliek. De AVRO heeft er een goede greep mee gedaan. Minder goeds valt er te vertellen over het tweede programma uit de serie Nieuwe oogst". De oogst was wel heel erg schraal. Er waren weer heel wat lieden te bekijken en te beluisteren die een tv-optreden echt niet waardig wa ren. Een uitzondering is te maken voor het correct spelend en zingend kwartet the Robins uit Rotterdam en de Utrechtse middletown jazz band. Voor het overige zouden we willen zeggen, dat producer den Braber niet al te vlot moet oogsten Hilversum I 402 m. DINSDAG 17 JULI 12,00 Licht orkest en zangsol. 12.20 Rege- ringsuitz.: Uitzending v. d. landb. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Dansorkest en zangsol. 13,00 Nws. 13,15 Meded., event, act. of gram. 13,25 Beursber. 13,30 Metropole orkest en sol. 14,00 Blaastrio, gitaar en con trabas 14,40 Vlaamse boekenschouw 15,00 Viool en piano 15,30 De vrouw in het wit, hoorspel (deel 5) 16,05 Lichte gram. 16,30 V.d. jeugd 17,30 Lichte muz. 17,55 New York calling 18,00 Nws. 18,15 Event, act. 18,20 Pianospel 18,30 Licht ens. met zangsol. 19,00 Paris vous parle 19,05 Operamuz. (gr.) 19,50 Pianorec. (gr.), klass. muz. 20,00 Nws. 20,05 Opklaringen, gevar. progr. 20,50 Het ABC van het heelal, lez. 21,10 Moderne muz. (gr.) 22,00 Zing zonder zorgen (opn.) 22,30 Nws. 22,40 Act. 23,00 Pizzicato, nieuwsflitsen en ac tualiteiten uit de lichte-muziekwereld 23.55- 24,00 Nws. WOENSDAG 18 JULI VARA: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdlied 7,23 Lichte gram. 8,00 Nws. en socialistisch strijdlied 8,18 Spaanse amus.muz. (gr.) 8,30 Verkeerswenken 8,35 V.d. kind. 8,55 Kookpraatje 9,00 Ochtendgym. v.d. vrouw 9,10 Klass. muz. (gr.) (9,35-9,40 Waterst.) VPRO: 10,00 Boekbespr. VARA: 10,20 Melodieën-Expres 10,50 Lichte gram. 11,00 Klass. muz. (gr.) Hilversum II 298 m. DINSDAG 17 JULI KRO: 12,00 Middagklok - noodklok 12,04 Franse chansons 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Amus.muz. (gr.) 13,00 Nws. 13,15 Pla- tennws. 13,30 Dansork. en zangsol. 13,55 Operette-klanken (gr.) 14,35 V.d. platte landsvrouwen 14,45 Lichte gram. 15,35 Ne- derl. hoornkwartet, klass. en moderne muz. 16,00 V.d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V.d. jeugd 17.40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz. Toeristische ontwikkeling op St. Maarten en Bonaire, door dr. J. Winsemius 18,00 V.d. jeugd 18,20 Pol. lez. 18,30 Licht ens. en zang sol. 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,25 Lichte gram. 20,20 Omroepork., radiokoor en sol., opera muziek 21,10 Klass. en moderne kamermuz. 21,55 klass. orgelmuz. 22,15???? 22,25 Boek bespr. 22.30 Nws. 22,40 Holland Festival 1962: Residentieork. en zangsol. 23,30 Moderne ka mermuz. (gr.) 23,55-24,00 Nws. WOENSDAG 18 JULI 7,00 Nws. 7,10 Gew. muz. 7,30 Lichte gram. 7,50 Het brood des levens, meditatie 8,00 Nws. 8,15 Radiokrant 8,35 Lichte gram. 9,00 V.d. zieken 9.35 Gram. 9.40 V.d. vrouw 10,10 Gram. 10,15 Morgend. 10,45 Geest, liederen 11,15 Klass. kamermuz. (gr.) Brussel Vlaams DINSDAG 17 JULI 324 m: 12,00 Nws. 12,03 Gram. 12,30 Weer- ber. 12,35 Lichte gram. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14,00 Werther, opera 15,20 Kamermuz. 15,30 Orkestenparade 16,00 Beursber. 16,06 Kamermuz. 17,00 Nws. 17,15 Lichte muz. 17,40 Boekbespr. 18,00 Koor muziek 18,20 V.d. sold. 18,50 Gram. 19,00 Nws. 19,40 Orkestconc. 19,50 Syndicale kroniek 20,00 Dans- en amus.muz. 21,00 Amus.muz. 21,15 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22,15 Dansmuz. 22,55-23,00 Nws. Brussel Fram DINSDAG 17 JULI 484 m: 13,00 Nws. 13,15 Lichte gram. 14,03 Belg. muz. 14,45 Koorzang 15,03 Amus.muz. (gr.) 17.00 Nws. 17,15 Operamuz. 18,30 Lichte gram. 19,30 Nws. 20,00 Symfonie-orkest en piano, klass. muz. I.d. pauze: gram. 22,00 Wereldnws. 22.15 Jazzmuz. 22,55 Nws. DINSDAG 17 JULI NTS: 20,00 Journ. 20,20 CHU, politieke lez, 20,30 Tekenfilm 20,35 Documentaire film 20,45-22,15 Speelfilm. VLAAMS BELGIë: 19,30 Tekenfilm 19,40 Wetenschappelijke uitzending 20,00 Nws. 20,30 De Waaier (The fan), speelfilm 21,50 Jazz- progr. 22,15 Nws. FRANS BELGIë: 19.30 Station Service 20,00 Nws. 20,30-23,45 Eurovisie: Muziekfestival te Aix-en-ProvenceLe Nozze di Figaro, opera In de pauze: 22,05 Nws. BEHOUDEND Boer Reuvekamp uit een dorpje bij Brugge, is een behoudend man en ver zet zich tegen alle nieuwigheden. Zo blijft hij ook recalcitrant als de pas benoemde burgemeester hem tracht te bewegen in zijn boomgaard toch eens wat modernere middelen toe te passen. „Kijk zo'n boom toch eens", betoogt de jeugdige burgervader, ,,'t Zou me zwaar verwonderen als je daar nog vijf kilo appelen van kreeg". „Mij ook", meent Reuvekamp. „Het is namelijk een pereboom". GESCHENK Toen bondskanselier Adenauer 86 jaar werd dienden de Westduitse mi nisters hem uiteraard een geschenk te geven. In overleg met de jarige viel de keuze op een antieke stenen bank, die prachtig voor de tuin geschikt was. Teneinde te voorkomen dat Adenauer dit als een wenk zou opvatten, zei minister Erhard tijdens zijn toe spraak: „Hiermede is niet bedoeld dat u nu moet gaan rusten". VANGST Rechercheur Joseph Grande van het New Yorkse politiedistrict Rome maakte tijdens een honkbalwedstrijd de mooiste vangst van zijn leven. Terwijl hij op het derde honk stond ontdekte hij op de zijtribune plot seling de mandie hij al enkele we ken zocht wegens aanranding. Hij wierp zijn pet af, rende naar de tribune, sprong de boosdoener bo ven op zijn nek en arresteerde hem. De gearresteerde kon zich slechts troosten met de uitslag van de wed strijd. De politie verloor met 14-13. TOCH Een Italiaanse officier ter koop vaardij, die drie jaar in de gevangenis had doorgebracht omdat hü een meisje gewond had, zag bij het verlaten van de gevangenispoort na het uitzitten van zijn straf dat het meisje op hem stond te wachten. Een maand later waren zij getrouwd. „Bestelde u whisky dry mijnheer?" Het onderzoek naar de bomontploffing in de St.-Pieter heeft nog geen resul taten opgeleverd. Volgens de politie waren de kranten berichten volgens welke twee buitenlan ders een pakje de St.-Pieter hebben bin nengebracht, sterk overdreven. De basiliek is jl. zaterdag door onge veer 20.000 mensen bezocht. Het bij de ontploffing licht bescha digde orgel is geprobeerd doch het bleek nauwelijks beschadigd te zijn. Grote, gave, glanzende korrels van de allerbeste soort droog kokende rijst. Echte Gelderse ham, door onze vakman zorgvuldig geselec teerd. Een kwaliteit die alleen in de allerbeste slagerijen te koop is. Prachtige, harde, Ie kwaliteit Zes speciale kruidensoorten, in de juiste onderlinge verhouding, zorgen voor de bijzonder fijne smaak. heel blik: f2.10 half-blik: fl.10 VWeer verkrijgbaar: mooi rijsttafel-receptenboekje. wt'-'a Vraag Uw winkelier, of stuur briefkaart gefrankeerd met 36 ct. aan Conimex - Baant Nu zitten wé wel te mopperen op het belabberde weer en we denken al gauw dat we het moeilijk hebbenmaar mejuffrouw Sandra de Havilland. die heeft pas zorgen. Materieel heeft ze weliswaar niet te klagen, ze is mil- jonaire en haar zaak in schoonheids middelen, in Engeland, loopt prima, wellicht mede omdat de directrice met haar 24 jaar en niet te onderschatten fysieke hoedanigheden de beste recla me is. Oppervlakkig bezien lacht het leven haar dus toe. Maar met al haar miljoenen is zij diep ongelukkig. In het kort verteld komt het hier op neer: Sandra ging onlangs voor zaken even naar Nederland en zij nam daarbij haar twee poesen mee. Toen zij in Londen terugkwam werd haar door hardvochtige en van alle begrip ge speende ambtenaren verteld dat haar Siamees en haar Birmees zes maan den in quarantaine moesten. Dat staat in de^wet. Nóóit, zei Sandradriftig met de wel gevormde voet op het beton van Lon don Airport stampend en ze vloog kwaad terug naar Rotterdam, waar ze een poesenminnende pleegfamilie voor haar lievelingen opzocht. Voor hon derd gulden per week worden de twee E°Jar verpleegd. En Sandra vliegt elke week tweemaal naar Rot- terdam om ze te bezoeken en wat met ze te praten. Intussen wil ze de aua- rantamebepalingen van het Vereniad Koninkrijk laten wijzigen, waartoe ze met stapels van de best geslaagde lo tos van haar Aggie en Margo parle mentsleden afdraaft. Maar die spijker- narde lui vinden alleen de EEG en zul ke dingen belangrijk. Ze laten Sandra met haar poesen maar aantabben Ze geeft evenwel niet toe. Haar poe sen zijn gewend een menselijke be handeling te krijgen, zegt ze en in een ordinaire dierenbewaarplaats op een luchthaven kunnen ze dus beslist niet aarden Een paar honderd gulden pen- siongeld en reiskosten is het haar 71 Ag,7 en Mar°° hun men- sehjke behandeling te garanderen. hard en egoïstisch is de we zPn de Problemen van a.o.w.- trekkers, chronisch zieken doe hongerlijdende mensen, rampen waar ook ter wereld, nC'inYeitTverge betekon T ellendc van Sandra? On betekenende zorgjes immers! Maar oar.9 wC ,wereld zich iets van Sandra line ™elneen' ze haar, met haar lotove? 9ewoon aan haar droevig is een smet op onze samenle- Het vinn yu ui vak samenie- dure voeJT luffrouw' die haar ling IT' J eeU me,n/ehjke hehande- heestachfZ Kn' een der3eHjke luchtige bejegening ondervindt' "D 4 ET-MAECKER 7) Zi. nu en dan werd de stilte even ver broken door een vraag van de masseu- sc.* of een korte opmerking van de cli ënte onder behandeling. Uit de andere afdeling drong gezoem der droogkappen door. Een geluid, dat je doezelig maakte meende Kitty Grijpsma. Ze lag heel stil en voelde het masker op haar ge zicht hard worden. Lekker. dat strakke gevoel. En je rustte zo heer lijk uit. Eigenlijk was dit de enige ma- mei waarop ze rusten kon. Een gedwon gen rust. Maar vrijwillig rusten ging haar nu eenmaal slecht af, daarvoor was ze veel te nerveus. Er gingen va ge gedachten door haar hoofd, maar ze dacht er niet een ten einde. Die bont jas...ze zou toch maar...Of misschien lie. ver...Die gordijnen zou ze...Als ze Wim zover kon brengen, dat... was het hier zo warm? Het was niet om uit ,te hou den...Ze had een gevoel alsof zé stikte Wat was dat toch? Grote hemel, wat was dat toch? Pijn...Brandende pijn...En benauwdheid...Ze kon niet ademhalen. Ze moest.. Kitty Grijpsma -probeerde te gillen, maar ze kon niets uitbrengen dan een vreemd gorgelend geluid. Ze wou op staan. maar de kracht ertoe ontbrak haar. Dan werd het haar Zwart voor de ogen en wist zij niets meer. Juffrouw Truus kwam weer binnen. „Ziezo, dat wordt tijd.. U zult wel ge dacht hebben waar blijft ze." Haar handen met de bloedrood gelak te nagels scharrelden tussen de potjes en flesjes op de glazen tafel naast haar. Gcaffaireerd boog ze zich over de lig gende vrouw. Toen, opeens, werd de stilte verbro ken doqr het gekletter van brekend glas en een hoog. nerveus gegil. Carla Berkelaar was de eerste, die kwam toelopen. Zij was juist op zoek naar Brigitte, die niet. in het laborato rium scheen te zijn. „Wat is er in 's hemelsnaam gaan de?" vroeg ze verontwaardigd. „Beheers je alsjeblieft een beetje. Wat moeten de dames zo wel denken?" „Mevrouw Grijpsma! Ze doet zo raar. Ik...ik geloof, dat ze dood gaat. Ogottogottogot! En ik ga ook dood!" Toen ze deze woorden had uitge schreeuwd, begon, tot afschuw en ver ontwaardiging van Carla Berkelaar, de anders zo correcte juffrouw Truus te gierigheid klompten ze samen voor de ingang van de kleine ruimte en staar den naar de moeilijk ademhalende ge daante op de lange stoel, „M'n hemel, wat is er gebeurd?" ,,Wie is het?" „Is ze opeens ziek geworden?" „Wat ziet ze eruit. Ze is gewoon grauw!" „Wel neen, dat is een kleimasker". „Het is mevrouw Grijpsma!" „Kit? Neen toch!" „Gaat u nu toch opzij," zei Carla ge- prikkelend. „Hoe kan ze zo lucht krijgen? En nerveus liet ze er op volgen: „Is er dan niemand die die rommel van haar gezicht kan halen? Het is niet om aan te zien." Zelf hield ze zich op een afstand. Ze wss nu eenmaal niet op haar best in zulke omstandigheden. Haar afschuw van alles wat met ziekte en dood te maken had, grensde aan het morbide. Ze zou geen hand hebben kunnen uitsteken, al had ze daarmee haar leven kunnen red den. „Geeft u mij maar wat watten en lauw water, juffrouw Truus, dan zal ik mevrouws gezicht wel even afwassen," zei Brigitte, terwijl ze zich een weg baande door de samengeklitte dames. „Dat goedje sluit de poriën, het moet haar nog benauwder maken. En laat ie mand de dokter bellen. Ik ben erg bang da1, het een hartaanval is. Kan iemand naar die wijnhandel om de hoek lopen? Cognac...Ik heb wel eens gehoord, dat cognac bij zo'n aanval.... Wat is dat nu weer?" Uit een van de celletjes klonk een dierlijk gebrul, afgewisseld met schrille kreten. „Het is mevrouw Vervaake," zei een var de meisjes verlegen. „Goede hemel, dat ontbrak er nog maar aan. Zo dadelijk beginnen ze alle maal nog. Ziezo, dat kan misschien goed. doen. In elk geval lijkt het niet zo...zo ongepast," liet ze er hulpeloos op vol gen. .Kunnen we verder heus niets doen? Zc haalt zo moeilijk adem..." „Neen,' 'meende Carla, die weer op- door te gaan alsoi; er niets gebeurd is. Dal lijkt me het beste. Zouden we haar niet liever naar het kantoortje brengen? Daar is het in elk geval frisser dan met die droogkappen en al die parfum luchtjes. Wat heeft dat kind nu weer?" Ze keek geërgerd naar juffrouw Truus- je, die tegen de muur leunde en blijk baar moeite had zich staande te houden. Haar zo kinderlijk rond en blozend ge zichtje scheen vreemd vermagerd. De gelige huid spande strak over de juk beenderen, haar lippen waren kleurloos en onder de ogen tekenden zich scha duwen af zo donker, dat ze eer holten leken. „Zij is erg geschrokken, geloof ik. Niet Truus?" „Ik...ik voel me toch zo akelig." Carla Berkelaar mompelde iets van aanstellerij. „Ik geloof, dat we haar wel voorzich tig naar het kantoor zouden kunnen dra gen," zei ze dan. „Maar verder moes ten we liever niets doen dunkt me zo. Jc kunt als leek nooit weten of je niet misschien precies het verkeerde doet. Misschien komt ze vanzelf wel bij als ze meer frisse lucht krijgt." „Maar...., maar...." mompelde Brigitte terwijl ze verschrikt naar de vrouw op de stoel keek, ,,ik geloof nooit...Carla, haar gezicht! Kijk dan toch. haar ge zicht! Het doet denken aan het gezicht van Jacqueline Vermaassen...Maar toch weer anders...En erger...Ogottogot, wat moeten we toch beginnen! Hoe kan dat toch. „Dat mag ik jou eerder vragen," snauwde Carla Berkelaar, die haar zelf beheersing begon te verliezen. „Carla! Hoe kun je! Je kunt toch niet geloven, dat ik...Dat het mijn schuld is" „Hoe kan ik dat nu weten...? Dat weet je zelf het beste," antwoordde Carla Berkelaar ruw. Maar dan liet ze er me delijdend op volgen: „Och neen, dat weet je niet. Dat is nu juist het ellen dige. Als je maar altijd wist, wat je deed, maar zo! Het is een geluk dat Beauty Inc. binnenkort de fabricage o- verneemt. Laten we maar hopen, dat dit niet zo erg is als het lijkt. En ook, dat er voor die tijd niet nog meer ongeluk ken gebeuren." ..Maar ik...ik weet zeker, dat ik nooit ...Ik weet het zeker!" „Hoe kun jij nu iets zeker weten? En hoi in 's hemelsnaam je mond. Als ze je horen, krijgen we nog de malste praatjes. Beheers jezelf toch een beetje, siste Carla. En dan hardop: „Het lijkt mc toch beter, dat we mevrouw maar rustig hier laten en de gordijnen van de cabine dicht doen. Ik ben er niet zeker van, dat wij haar zonder gevaar kunnen verplaatsen. Ze lijkt me erg ziek." Juffrouw Tersteeg kwam binnen met een fles cognac en een heterogene ver zameling glazen. (wordt vervolgd) Morgen start ons nieuwe Aram- vervolgverhaal „Aram en het geheim van de gesloten deur", waarin Aram en zijn boezemvriend en strijdmakker Tudor voor het eerst eens niet zü aan zij strijden. Door de arglistigheid van de ver blindend schone, maar hoogmoedige en heerszuchtige oudste zuster van Tudor, Rela, komen zij in conflict met elkaar. De dwerg Raphaël en de gi gant Rock zijn in deze spannende in trige de bondgenoten van de verblin de Aram. Pas na vele verwikkelingen en adembenemende avonturen gaan Aram de ogen open en worden Aram en Tudor weer de gezworen kamera den van voorheen. Enfinspanning genoeg weer! Bij een ontploffing van opgehoopt gas in een kolenmijn te Asjibitsoe op Hok kaido, het noordelijkste eiland van Ja pan, zijn acht mijnwerkers om het leven gekomen en hebben vijf anderen ver wondingen opgelopen. Drie kompels, die opgesloten waren in een schacht, konden worden gereed. Namens het bestuur en de directie van de Nederlandse Orkest Stichting is een telegram verzonden aan de staatssecre taris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, (fnet een afschrift aan het college van rijksbemiddelaars), waarin ernstige ver ontrusting wordt uitgesproken over en kele in het derde rapport-Witteman ver vatte conclusies en aanbevelingen. In het bijzonder wordt de nieuwe procentuele verhouding in de classificatie der orkes ten noodlottig geacht. De huidige verhoudingen der salaris sen zijn: Concertgebouworkest 100, Resi dentie-orkest 86, Rotterdams Philharmo- nisch Orkest 81, Utrechts Stedelijk Or kest 76, overige orkesten 71. Men wil er van maken: Concertgebouworkest 100, Residentie-orkest 92 en overige orkesten 83. De stichting ondersteunt het uit gangspunt om het salarissysteem te ba seren op een behoorlijke honorering van de laagstbezoldigde orkestmusici, doch zij acht nieuwe verhoudingscijfers on aanvaardbaar en in strijd met de natio nale en internationale betekenis van het Concertgebouworkest. „Het artistieke peil van het Concert gebouworkest wordt erdoor bedreigd", aldus het telegram. Zes mensen en een hond zijn verdron ken toen een motorboot in St. Aubins Baai, Jersey, omsloeg. Een persoon over leefde het ongeluk. De stieren zijn tekeer gegaan in de Spaanse arena's. Niet minder dan vijf stierenvechters, onder wie de grote ster Curro Romero, moesten met ernstige ver wondingen in ziekenhuizen worden op genomen. De politie in Den Haag kreeg giste ren een mededeling van een groot be drijf in Den Haag, dat één van de be dienden van dat bedrijf een be drag van f 200.000,- verduisterd had. Men had de man opdracht gegeven dat bedrag op de bank te brengen, maar hij bleek daar niet te zijn aangekomen. Hij had een taxi genomen en was met on bekende bestemming verdwenen. De politie van Den Haag stelde met een een intsenief onderzoek in, dat een spoor opleverde, dat naar Woerden leid de. Er werd contact opgenomen met de politie van Woerden, die het onderzoek overnam en die later de hulp inriep van de rijkspolitie. Deze laatste wist de man in een restaurant in Nieuwkoop aan te houden. Hij had het volledige bedrag van f 200.000,- nog bij zich. De aange houdene is de 29-jarige W. C. van der Aan vakantiegangers wordt kennelijk nog te weinig geadviseerd te noteren waar zij hun auto parkeren in een vreemde stad. Het kan ook zijn dat de Deen Arne Clausen en zijn metgezellen dat advies in de wind hebben geslagen. Zelfs met behulp van de Hamburgse politie heeft het hen nog twee dagen gekost hun auto terug te vinden die zij „ergens" in Ham burg hadden geparkeerd toen zij het vermaakscentrum niet konden vinden en hadden besloten zich er door een taxi heen te laten brengen. Het gezelschap was op de terugweg naar huis en heeft noodgedwongen zijn vakantie met twee dagen moeten verlengen Gisterennacht zijn de bewoners van een aantal villa's in de buurt van het dorp Theoule aan de Franse Rivièra, alsmede tientallen kampeerders geëva cueerd in verband met een bosbrand die ar vijf dagen met tussenpozen woedt in het gebied van Esterel. Al enkele malen dacht men dat het was gelukt de brand te bedwingen, maar steeds wanneer de wind opstak laaide het vuur weer op. Ook gisterennacht was dat het geval. Gisterenochtend, toen de wind ging liggen, slaagden de brand- bestrijders militairen en vrijwilligers er opnieuw in de brand te bedwin gen. Men hoopt dat het nu voor goed is. (Advertentie) voor biijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand kokhalzen en sloeg vervolgens bijna te- j dook. na mevrouw Vervaake gekalmeerd gen de grond. Nu kwamen ze van allejte hebben. „Dokter van Langen zal wel kanten toegelopen. Met ziekelijke nieuws, zo hier zijn. Ik heb de meisjes gezegd 21-2 „Ho, stop, halt, houdt hem!" riep veldwachter Zeeg. Hijgend parkeerde hij zijn fiets tegen een pui en holde op Boz- zcroni toe. Je bent mijn arrestant wegens diefstal!' riep de veldwachter uit, „volg mij." Het volk van Gravenstrueel stond een ogenblik sprakeloos. Toen kwam het in opstand. „Dief?" riep men verbolgen. „Niks hoor! Hij is een goede goochelaar! Een hele goede! Hij tovert echt. Laat hem lor of hij tovert je boven op de kerk!" Veldwachter Zeeg nam zijn fluitje ter hand om de menigte tot zwijgen te bren gen, maar hij kreeg zelfs geen kans meer om er op te blazen. Van alle kan ter. drong men op hem aan en duwde hem weg van het ezelenkirretje. „Blijf met je handen van hem af, of je krijgt met ons te deen!" riop het volk trouw. „Wat?!" bulderde de veldwachter, „ondermijning van het gezag? Ik arres teer jullie allemaal!" Maar dat ging een beetje moeilijk en machteloos moest hij toezien hoe de ezel met zijn vracht je op een drafje verdween...

de Stem | 1962 | | pagina 9