Moskou wil een Oostenrijks achterdeurtje naar E.E.G. - Overdrukkamer redt reddeloze patiënten RlölüAiRE Vijftig jaar geleden werd de eerste Papoea geridderd fïcvtti blaast de prijzen op NEDERLANDSE VINDING U ZONDER WEELDEBELASTING VANAF f 345.- Chefariue .4 r Nadere condities krijgt Wenen nog wel te horen Russen bang voor Europese eenheid Dan ook met Oost! ZIE 'S WERELDS MEEST GEKOCHTE KOELKAST BIJ DE SPECIALE FRIG1DAIRE DEALERS KRIGIDAIRE- EEN PRODUKT VAN GENERAL MOTORS Uit de gedenkschriften van een Brcdanaar (II) Zijn verdienste was het „ABC lil sus Jongensschoenen Das en strikje Stofgoud Bestrijding van pijn beter en veiliger! Bom in stadhuis van Valencia Aanhouding na steekpartij op „Oranje" Internationaal kamp van padvinders On l wapeningsvlag op.Nautilus Roken en zwangerschap en toen en toen: en toen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 JULI 1962 (Eigen buitenlandse dienst) Kanselier Gorbaeh is terug van zyn uitstapje naar de Sovjet-Unie en hoewel hij door autoriteiten en pers by zijn terugkeer hartelijk welkom is geheten, is het resultaat van zijn reis met wat men pleegt te noemen „gemengde ge voelens" begroet. Kroestjev heeft ontegenzeggelijk een zwak voor Oostenrijk. Hij vindt het een heerlijk land. Zijn sympathie is nog vol lediger imdat het de Sovjet-Unie gelukt is, dit land uit de klauwen van Nato en westelijke samenzwering te houden. Daarom is hij ook zo attent op de Oos tenrijkse neutraliteit. Voor Oostenrijk een maar lastige belangstelling, omdat het geen pas kan zetten op het toneel der internationale politiek of Moskou komt direct met passer en meter aangedraafd om 11a te gaan, of het allemaal wel over eenstemt met de neutraliteit naar Rus sische uitleg. Bovendien heeft de Sovjet-Unie zich uit deze bij staatsverdrag verplichte neu traliteit wel enige belangrijke voordelen weten te veroveren. Met een beroep op de neutraliteit hebben de Sovjet-Russen zich met belangrijke vertegenwoordigingen in de Oostenrijkse hoofdstad weten te nes telen. Geen Oostenrijkse minister die het waagt daarover zelfs maar het voorhoofd te fronsen. En uit de liquidatie van de Russische bezetting en de Usia-bedrijven wist Moskou een handelsverdrag op basis van meestbegunstiging te persen, zodat althans ook in Centraal-Europa in een land dat ideologisch tot het westen be hoort, de Russische export een toegangs poortje heeft weten open te houden. En dat poortje moet, naar de Sovjetrussische bedoelingen, een brede flinke poort wor den met het oog op wat er in dat westen door de Europese Economische Gemeen schap aan economische, en daardoor ook aan politieke en militaire macht aan het groeien is. De stijgende betekenis van de E.E.G. werkt op Moskou niet minder dan alar- merehd. De scheldpartijen van Kroestjev op de gemeenschap, het spoedberaad in de Comecon dat een zekere machteloos heid van het oostblok openbaarde, de voorstellen van Moskou om van de Ge meenschap een soort economisch wereld- verbond te maken waarin ook de landen van het oostblok aanwezig zouden zijn, de kritiek waarmee het Oostenrijkse plan om met de E.E.G. te associëren in Mos kou is ontvangen, dit alles verraadt dui delijk. dat de Sovjet-Unie met de ont wikkeling van het vrije Europa tot een derde wereldmacht allesbehalve geluk kig is. Maar alles zuigt naar de E.E.G., ook Oostenrijk. Het land is verplicht, op enigerlei wijze met de E.E.G tot een samenwerking te komen, wil het niet bui ten de interesse-sfeer der Westeuropese landen komen te liggen. Toen Oostenrijk tot de E.F.T.A. toetrad en daarin zelfs min of meer een leidende rol speelde, maakte Moskou generlei be zwaren. in deze E.F.T.A. waren ook de neutralen Zweden, Finland, Oostenrijk verenigd, die allen hun eigen verbindin gen met de Sovjet-Unie hadden. En de propagandisten van de E.F.T.A. waartoe op de eerste plaats Oostenrijkse socialis tische ministers als vice-kanselier Pit- terman en de minister van buitenlandse zaken Kreisky behoorden, meenden, dat de E.F.T.A. zich wel zou ontwikkelen tot een „ebenbürtige" aan de E.E.G. Her inneren we ons de kinderlijke betogen van een Pittermann, die tegen de E.E G. opponeerde omdat in de zes landen van de E.E.G. katholieke regeringen regeer den of de quasi-wetenschappelijke uiteen zettingen van Kreisky over de prematuur van de E.F.T.A. Het katholieke gedeelte van de Oostenrijkse regering heeft echter van stonde af aan begrepen, wat de E.E.G. ging worden en dat Oostenrijk met die E.E.G. te eniger tijd tot een vorm van samenwerking moest zien te komen. Haar zienswijze heeft gelijk gehad en de Oostenrijkse aanvrage tot associëring aan de E.E.G. is de logische resultante van de ontwikkeling. Gemakkelijk is dit probleem niet, om dat men enerzijds met reserves aan de E.E.G.-zijde, anderzijds met de Sovjet russische vrees te doen heeft. Wanneer een Kreisky omstreden pleidooien houdt voor Oostenrijk als een soort draaischijf om voor de oosthandel in het westen de weg te effenen, of wanneer hij, zoals in Stockholm, zijn innerlijke gevoelens ver raadt door een later betreurde loslippig heid en Finland met alle geweld in de groep neutralen mede binnen de E.E.G. wil trekken, terwijl hij weet, dat Finland wegens de intense bindingen aan de Sovjet-Unie door het chantage-verdrag voor de E.E.G. een zeer moeilijk hoofd stuk is, dan kan Oostenrijk het de E.E.G. niet kwalijk nemen, dat deze het asso- ciatieverzoek4 terdege wenst te onder zoeken. En wat Moskou betreft: Kroestjev mikt wel aeer hoog, wanneer hij het stelt, dat (Advertentie) KROESTJEV ....proberen een slaatje ernst te slaan.... de Sovjet-Unie in de associëring van Oostenrijk aan de E.E.G. de bij staats verdrag verplichte neutraliteit zou schen den. Maar we verklappen heus geen geheim, dat Moskou uit de Oostenrijkse associëring een slaatje wenst te slaan. Gorbaeh, die tijdens zijn Amerikaanse reis van Kennedy de raad kreeg om voorzichtig met de Russen te manoeu vreren en ze zeker niet voor het hoofd te stoten, ging goed gewapend naar Mos kou. Hij liet Kroestjevs scheldpartijen op de E.E.G. en zijn waarschuwingen in zake de handhaving der neutraliteit rus tig over zich heen gaan wetend dat Kroestjev wel zou bijdraaien. Zijn reis en zijn gesprekken met de Sovjetpremier resulteren dan ook in de heel wat be scheidener verklaring, dat de Sovjet-Unie zich niet a priori tegen Oostenrijkse asso ciëring met de E.E.G. verzet, maar erop rekent, dat Oostenrijk onder alle omstan digheden aan de verplichtingen der neu traliteit zal voldoen. Dus: handel met het westen, dan ook handel met het oos ten. Het poortje staat immers open. Het is nu zaak om het verder open te duwen. Wanneer men dus ten aanzien van Gor- bachs reis naar de Sovjet-Unie consta teert, dat de resultaten met gemengde gevoelens zyn begroet, dan betekent dit in feite dat de moeilijkheden nog komen moeten. De Sovjet-Unie verzet zich dus niet a priori tegen een associëring aan de E.E.G. maar de condities moeten nog tevoorschijn komen. En dat de Sovjet- Unie ze tegelegenertijd zal presenteren, daaraan be,hoeft men niet te twijfelen. (Advertentie) (Advertentie) De overdrukkamer een Nederlandse uitvinding heeft reeds twee Amerika nen die ten dode waren opgescheven het leven gered. In beide gevallen be trof het patiënten die aan een ernstige tetanusinfectie leden. Het waren een 72- jarige boer Ralph Douma en een vijf jarig meisje, Camille Varialle. Het feit dat de behandeling van de patiënten een doorslaand succes werd, heeft Ame rikaanse artsen het vermoeden gegeven dat ook andere ziekten met behulp van de hyperpressietank zullen kunnen wor den genezen. De hyperpressietank werd uitgevonden door prof. dr. I. Boerema, een Amster dams hoogleraar, die de tank uitdacht om de duur van hartoperaties te kun nen verlengen. Prof. Boerema bedacht reeds, dat de tank ook wel eens voor andere behandelingen zou kunnen wor den gebruikt. De overdrukkamer werd toen ook aan gewend bij de bestijding van gas-gang- reen met zuurstof. Gas-gangreen is een ontsteking door bacteriën die gas vor men. De bacteriën kunnen echter niet tegen zuurstof. De Amerikaanse patiënten waren er toen zij in het ziekenhuis in Chicago kwamen, zeer ernstig aan toe. De rug- spieren waren reeds volkomen ver krampt. Robert S. Kelly, de directeur van de afdeling nieuwe methoden van het zie kenhuis vertelde, dat een van de artsen in een blad voor chirurgen had gelezen „FRI-JADO" N.V., Baronielaan 96, Breda, tel. 01600 22388 VAN ROOIJ - BREDA, Passage 1-3, sinds 1875, tel. 36679 RADIO CRUSIO, Antwerpsestraat 14, Bergen op Zoom, Grote Markt 36, tel. 4850 FIRMA J. BRAAT, Markt 42, Roosendaal Het zal nu ongeveer vijftig jaar ge leden zijn, sinds de eerste Papoea, vanuit Manokwari, midden in het oerwoud, tot ridder werd geslagen. Het oerwoud. Reusachtige stammen door slingerplan ten omringd en verbonden, die met hun kruinen een dak vormen, waar de zon nestralen niet kunnen doordringen. Het werd een reis van drie dagen, te voet en per roeiboot. Op verschillende punten moest een begaanbaar pad, dwars door de tropische gewassen heen worden ge kapt. De aanstaande ridder was een in boorling, die zichzelf tot onderwijzer had gepromoveerd en zich, door het doceren van het A.B.C. ontegenzeggelijk verdienstelijk had gemaakt. Telkens als de gezaghebber een in spectiereis naar verschillende stamhoof den had gemaakt waö die onderwijzer er ter sprake gekomen. Zijn eigen kin deren (waar die zaten en hoeveel het or waren was weliswaar onbekend) konden onberispelijk het ABC opzeggen. En zo kon het gebeuren, dat er, om ontevre denheid en gemopper te voorkomen, een of andere onderscheiding moest uitge vonden worden. En zo gebeurde het dan ook, dat, vanuit Batavia, de gezaghebber een zilveren Nederlands wapentje aan rood-wit en blauw lintje werd toegezon den, ten einde dit, bij wijze van onder scheiding aan de geleerde Papoea met de nodige plechtigheid uit te reiken. Enkele uren voor de aankomst van de gezaghebber met zijn escorte van in landse soldaten en dragers, werd een van dc mannen naar de kampong voor- uit gezonden, om de aanstaande ridder op de grote gebeurtenis voor te bereiden. Heel de bevolking van de kampong, die zich van menseneterij nog lang niet verlost wist, was te hoop gelopen. Het merendeel poedelnaakt, om getuige van dit uitzonderlijk gebeuren te zijn. Ook de echtgenote van de gezaghebber har; het feest met haar tegenwoordigheid willen vereren, en dit vormde voor de toegestroomde menigte wel de grootste attractie van het kijkspul. De aanstaan de ridder (hij is natuurlijk reeds lang gestorven en zijn naam is, even natuur lijk reeds lang uit de Annalen Öer Papoea-ridderschap geschrapt) had zich vooi deze gelegenheid gekleed in een lange zwarte broek, met een enorme strooien hoed en een lange rode strik- das. Waar hij die kledingstukken van daan had mocht Joost weten. De ge zaghebber droeg een vlinderstrikje bo- ver zijn slappe linnen boord en niet zodra had de ridder dit gezien, ot hij holde terug naar zijn hut, verscheen enkele minuten later met een zwart strikje van dezelfde vorm, dat hij zich boven zijn rode strikdas, om de hals had gebonden. Als je het ver wilt zoeken, zou je uit dit vlinder-strikdas verschijnsel kunnen opmaken.... men voelde daar toen al een tikje zelfbeschikkingsrecht. De plechtigheid verliep figuurlijk en letterlijk.... schitterend. Toen de gezag hebber het zilveren wapentje met de tricolore op de strikdas van de onder wijzer had gespeld en hem, ten aanhore van de hele kampong-bevolking, om zijn geleerdheid lofprijzend had toegesproken werd er gezongen en gedanst. En on verwacht werd uit de grote menigte een papoea-jongetje naar voren geduwd, die, rad en regelmatig als een uurwerk, het ABC herhaaldelijk afratelde. De gezag hebber en zijn vrouw klapten in hun handen en bogen diep. Dit joeg de geest drift naar het kookpunt en als ,,het kijk spul" niet bijtijds door haar man en haar bedienden een flink eind achteruit wat, gedrongen, zouden ze door de zin gende en dansende feesttroep onder de voet zijn gelopen. die te doen bewonderen. En zijn con clusie was: er zit hier meer dan parels en schildpad, paradijsvogels en sago. AJ werd er dan ook druk gesproken en gecorrespondeerd over goudbevat tende kwarts in Nieuw-Guinea.... tot een exploratie van enige omvang van het als zodanig aangewezen gebied, is het (nog) niet gekomen. Althans niet in de jaren, waarin boven omschreven plech tigheid plaatsvond. Wat er verder van de geridderde met zijn zilveren wapen tje is geworden, is niet bekend geworden. Men wist alleen te vertellen, dat alle leden van zijn stam en die van ver daarbuiten, zodra ze hem zagen naderen met zijn orde op zijn strikdas, een soort eerbiedsbewijs manifesteerden en hem aanzagen als een die ver boven hen en zelfs boven de stamhoofden stond. Dat de zoon van Rockefeller in het binnenland van Nieuw-Guinea is omge komen, weet thans iedereen. Met weet echter niet dat hij niet de eerste Ame rikaan is die daar het leven liet. Vijftig jaai geleden sprak men er reeds van de moord op de jonge Amerikaanse natuuronderzoeker James, van wie ook nimmer een spoor is teruggevonden. (Advertentie) Toen de vreugde ietwat was geluwd, stootte de vrouw van de gezaghebber haar man aan: „Kijk een-goed naar de hoofden van de erewacht". Die „ere wacht" was op het laatste nippertje ten tonele verschenen, de zwarte kroeshoof- den tot even boven de zwarte ogen be smeerd met een soort klei vol schitte rende puntjes. De gezaghebber fluisterde haar toe: „Als dat geen stofgoud is, laat ik me hangen". Of die erewacht er zich toen van bewust van was, i« nog ninet opgehelderd. Dat ze dat blinken buitengewoon mooi vonden stond vast, want herhaaldelijk bogen ze hun hoofden diep voorover kennelijk met het doel, Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Dc vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen beter bij de be strijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één ervan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 De hoofdingang van het stadhuis in Valencia, Spanje, is beschadigd door het ontploffen van een kleine tijdbom. Een aantal ruiten sneuvelde. Persoonlijke on gelukken hebben zich echter niet voorge daan. Het is nog niet duidelijk waarom de bomaanslag is gepleegd. Waarnemers wezen er echter op, dat generalissimo Franco tijdens zijn jongste rondreis door de provincie een bezoek aan Valencia had gebracht. De laatste tijd zijn in Spanje, o.m. in Madrid en Barcelona, nog meer bomaan slagen gepleegd. van de nieuwe methode van prof. Boere ma. De methode was toen nog gloed nieuw. Hij belde Amsterdam op en vroeg technische bijzonderheden. Daarna trad het ziekenhuis in contact met een con- stiuctiewerkplaats, die de tank leverde. Het was een leenovereenkomst, omdat alles nog zo nieuw was, dat men slechts op experimentele basis kon werken. Elk van de patiënten kreeg twee behande lingen van drie uur in de tank, waarbij zuurstof via een pijpleiding regelrecht in dc luchtpijp werd gebracht. De druk in de kamer was drie atmosfeer. Als ge volg van de overdruk werd de zuurstof i met veel groter snelheid door het bloed] opgenomen. Het bloed werd dus super- verzadigd met zuurstof. De bacteriën verbrandden hierin. Daarnaast kregen de patiënten een conventionele behande ling tegen tetanus. In Chicago is men na de succesvolle behandeling van deze twee patiënten onmiddellijk begonnen aan uitgebreide proeven m»t de overdrukkamer. Men wil weten of ook andere ziekten genezen kunnen worden in deze tank. Kanker bijvoorbeeld ontwikkelt zich goed bij de afwezigheid van zuurstof. Rechercheurs van de Amsterdamse wa- terpolitie hebben in de nacht van zon dag op maandag de 27-jarige uit Singa pore afkomstige Chinese scheepsbediende F. M. S. aan boord van het m.s. Oranje aangehouden. De Chinees heeft bekend zaterdag op het schip een landgenoot met een mes te hebben gestoken. Het slachtoffer maakt het redelijk. Hij is in een ziekenhuis op het eiland Wight op genomen. Hte m.s. Oranje is maandagmorgen om streeks zeven uur de haven van Amster dam binnengelopen. Rechercheurs van de waterpolitie, die voor het instellen van een onderzoek naar de steekpartij reeds in IJmuiden aan boord waren ge gaan brachten F. M. S. naar een cel over. Het is nog niet bekend wat met hem zal gebeuren. De steekpartij speelde zich zaterdagochtend tegen elf uur af toen de Oranje in volle zee was. De da der heeft verklaard, dat hij uit zelfver dediging heeft gehandeld. Hij zou in de messroom van de Oranje opeens door vier Chinezen zijn aangevallen. Het mo tief was hem niet bekend. Tijdens de vechtpartij trok F. M. S. opeens een mes, waarmee hij een aantal stekende bewe gingen maakte. De 27-jarige eveneens uit Singapore afkomstige Chinese scheeps bediende W. H. K. trof hij in de buik en in de zij. Zijn toestand liet zich aan vankelijk hopeloos aanzien. De kapitein van de Oranje zond toen een medisch noodbericht uit. waarna het slachtoffer op het eiland Wight aan land werd ge bracht. Hij is daar ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. De laatste be richten over zijn toestand zijn redelijk. De nationale padvindstersraad, waarin samenwerken het Nederlands padvind- stersgilde (algemeen) en de Nederlandse gidsenbeweging (r.-k.), organiseert van 3-13 augustus een groot internationaal kamp voor senior-padvindsters (meisjes van 14-16) te Dwingeloo. De bedoeling, zoveel mogelijk con tact en vriendschap tot stand te brengen tussen 'jonge mensen van verschillende landen, wordt wel vervuld wanneer men bedenkt, dat hier naast 250 Nederlandse meisjes, ook ongeveer 250 meisjes uit België, Canada, Ceylon, Denemarken, Duitsland (waarbij 4 Letten), Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittan- nië, Ierland, Italië, Luxemburg, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, de Verenigde Sta ten, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitserland aan deelnemen. Om de buitenlanders een zo duidelijk mogelijk idee van Nederland te geven, worden tijdens het kamp excursies ge maakt o.a. naar de Zuiderzeewerken, ter wijl veel typisch Nederlandse handen- arbeidmethoden (bijv. biezen vlechten) geleerd zullen worden. Voor het kamp wordt aan alle buitenlandse deelneem sters een week gastvrijheid in gezinnen in ons land verleend. H.M. de Koningin, die beschermvrouwe van beide verenigingen en zelf geïnstal leerd padvindster is, heeft goed gevon den dat voor in het programmaboekje van het kamp een foto van haar wordt opgenomen, waarbij zij zelf een woord van welkom heeft geschreven. Lady Baden-Powell, de weduWe van de stichter van de padvindersbeweging, zal van 9-11 augustus naar ons land komen om een deel van dit kamp mee te maken. Twee leden van een beweging tegen kernwapens, de „Campaign lor nuclear disarmament", zijn de Amerikaanse ma rine te slim af geweest en hebben een ontwapeningsvlag gehesen op de mast van de atoomonderzeeboot „Nautilus" die in de haven van Portland lag. Terwijl vijl leden van de organisatie langs de onderzeeboot roeiden en de matrozen met wapperende vlaggen af leidden, begaven de 22-jarige Jennifer Homer cn de 26-jarige Frank Clifford zich naar de onderzeeboot. Degene die de „missie" had georgani seerd, George Clark, zei later: „De le den van de bemanning waren dermate verbaasd, dat ze als konijnen naar bo ven kwamen". Jennifer en Frank zaten een poos op het bovenste dek te glunderen, totdat zij op onzachte wijze van boord werden gehaald. Een „voorlopige bevinding" in een groot onderzoek dat onder auspiciën van de Amerikaanse gezondheidsdienst wordt uitgevoerd bij een aantal medische in stellingen naar tal van medische aspec ten, is dat voortijdige geboorten meer schijnen voor te komen bij moeders die roken dan bij moeders die niet roken. Tevens is geconstateerd dat hoe meer de moeder heeft gerookt tijdens de zwan gerschap, hoe minder haar baby weegt bij de geboorte.

de Stem | 1962 | | pagina 10