Ontwapeningsconferentie hervat Westelijk inspectieplan in vereenvoudigde uitvoering Tijdbomexplosie werk van een in St-Pieter fanaticus Veekleïs Adenauer wil Westdui tse mark gaan stabiliseren Voor het eerst in wielerhistorie Gesprek v. nog niet Royen-Malik afgebroken Wetenschap gaf politici een uitstekend wapen Morgen begint overleg De Gaulle wil atoomzwaard VVD verkent politieke horizon :r4T7lggradaêrP regen' Te~uren ;opan2061SuurOn °nder 20'53 UUr' Ma™ Parade op 14e juli: VREEMDELINGENLEGIOEN MOCHT NIET MEEDOEN Strauss dreigt met aftreden Acties para tegen lopen op hun eind „Luidruchtig protest op laat uur kljoodwW DAGBLAD VOOR ZEELAND Noordelijke wind Ben Bella: Evian doet ons das om Impopulaire maatregelen Engeland en de E.G.K.S. Heiligdomsvaart beleeft hoogtij Schade gering, Paus nam het filosofisch op Geruchten rond bezoek Gorbach aan rode tsaar Westkapellenaar (43 jaar) vermist 10%e JAARGANG No. 24029 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 16 JULI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Vanmorgen heeft de zeventienlandenconferentie over ontwapening te Genève haar werkzaamheden hervat. De Indiër Lall zal als voor zitter fungeren en als een soort scheidsrechter fungeren tijdens het tweegevecht der standpunten. De conferentie gaat vandaag zijn tweede fase in. Het eerste gedeelte van het overleg is weinig vrucht baar geweest. De naaste toekomst zal kunnen leren of de wijze man nen in staat zijn het medicijn te vinden dat de wereld van de dodelijke ziekte die haar bedreigt kan redden. Er is een kans dat dit medicijn zal worden gepresenteerd De hinderpalen die de conferentie tot dus verre steeds hebben belemmerd zijn weliswaar niet weggenomen, maar in de tijd die verstreken is heeft de wetenschap niet stilgestaan. Zo is het denkbaar dat het Westen zich vandaag op het punt van controle op kernproeven heel wat lankmoediger zal tonen. Het wegens de vakantie niet geheel voltallige hoofdbestuur van de V.V.D. heeft zaterdag in Utrecht met de dage lijkse besturen van de kamercentrales van deze partij vergaderd. Het was de bedoeling een overzicht te krijgen van wensen en verlangens om trent de kandidaturen voor de verkie zingen voor de Tweede Kamer in 1963. Uit enkele afdelingen van de partij is drs. H. A. Korthals, thans minister van Verkeer en Waterstaat, als lijsttrekker gesuggereerd. Drs. Korthals echter heeft zich tot dusverre niet als kandidaat be schikbaar gesteld. Mr. P. J. Oud, partijvoorzitter en frac tieleider in de Tweede Kamer, heeft ver leden week alsnog besloten zich in 1963 wegens het bereiken van de 76-jarige leeftijd niet meer beschikbaar te stel len. Op zijn suggestie werd door de par tij tijdens de jaarvergadering in Leeu warden in april j.l. reeds besloten het partijpresidium niet langer onverbreke lijk te verbinden met de functie van lijsttrekker en fractieleider voor en in de Tweede Kamer. Mr Oud is in 1964 aan de beurt om als partijvoorzitter af te treden. In september zullen de kamercentra les hun advieslijsten voor de kandidatu ren 1963 indienen. In januari 1963 volgt dan een bijzondere algemene vergade ring van de partij, waarin de kandidatu ren definitief worden vastgesteld. OOK IN ITALIË willen de arsten gaan staken. Vanaf woensdag willen zij voor vier dagen de stethoscoop neerleggen om druk uit te oefenen op de regering, die de oudedagsvoorziening voor de art sen niet serieus genoeg neemt. DE BRUMMENSE huishoudschool be leefde zaterdag een merkwaardig feit. Honderd meisjes legden een judo examen af. De ongewapende zelfverde diging is één van de vakken op de huis houdschool geworden. ZATERDAG zijn 3500 Nederlandse mi litairen, die behoren tot de 51e gevechts groep van de 5e divisie in La Courtine aangekomen, waar zij zullen gaan oefe nen. HET BUREAU nationale bedevaarten organiseert van 6 tot 19 oktober, zulks in verband met de opening van het conci lie, een bedevaart naar Rome. Het bu reau (in Den Bosch) stuurt het prospec tus op aanvraag toe. HET VLAGGESCHIP van de Franse pas- sagiersvloot, de „France", is in verband met een zeeliedenstaking voor de tijd van een maand opgelegd. Gisteren ver luidde dat de stakers vandaag weer aan het werk zouden gaan. De wetenschapsmensen hebben de poli tici een nieuw, wellicht bruikbaarder wapen tot uitbanning van de atoombom handen gespeeld. De methode van registratie van kernproeven die op grote afstand worden gehouden is enorm ver beterd. Binnen twee weken hopen Britse en Amerikaanse geleerden precies te kunnen vertellen hoe het met de be trouwbaarheid van hun waarnemings methoden gesteld is. De westelijke delegaties zullen hierop in Genève stellig hun tactiek reeds ba seren. De Amerikaanse delegatieleider, Arthur Dean, zei zaterdag al dat het wes ten missschien zijn eis (tot dusverre een struikelblok) inzake de vestiging van controleposten voor het waarnemen van atoomexplosies in Rusland, kan laten vallen. Het westelijke standpunt, dat er een behoorlijk internationaal controle lichaam moet komen blijft evenwel on verkort gehandhaafd. Gisteren heeft men dit in westelijke conferentie zelfs „het grondbeginsel" van de gehele ontwapeningskwestie genoemd. President Kennedyheeft zaterdag een boodschap aan de deelnemers aan het ontwapeningsgesprek gericht, waarin hij onder meer zei: „Ik hoop vurig dat Rus land in opbouwende geest op de ontwa peningsvoorstellen zal reageren en dat het met ons en de andere landen zal samenwerken om een eind aan de be wapeningswedloop te maken". Kennedy noemde de ontwapeningscon ferentie van buitengewone betekenis voor de gehele mensheid. „In het tijdperk van de kernwapens hebben alle landen een gemeenschappelijk belang bij het behoud van hun veiligheid", zo besloot de pre sident. Franse A-bom Het is bijna een cynische grap, dat juist vandaag in de Franse nationale ver gadering zal worden gestemd over een motie welke verband houdt met het plan om van Frankrijk een met atoomwapens uitgeruste mogendheid te maken. De Franse minister van defensie, Mess mer, heeft gisteren de sfeer van hetgeen de regering vandaag zal zeggen al be paald, door te beweren dat Europa een onafhankelijk „atoomzwaard" nodig heeft voor het geval de V.S. in geval van een crisis Europa in de steek zouden laten. „Zouden de Amerikanen de totale ver- metiging van New York of Washington ^ondVerWaChÜng geldig tot van- Opklaringen en op de meeste plaatsen J f/®"?' Mat'ge noordelijke wind. Iets t lagere temperaturen dan gisteren. Jverwa^htf wearkundig instituut Naarmate de dag vordert perioden Jmet zonneschijn. Koelere wind maar Morgen; zon op 4.39 uur. Maan onder uur. riskeren omwille van de verdediging van Parijs of Berlijn?", zo vroeg Messmer zich af. Hy besloot met de mededeling dat Frankrijk al bezig is een Europees atoomzwaard te smeden. Frankrijk zou de hoedster van het algemeen belang van Europa worden door het bezit van het helse wapen. Tegen het voornemen van president De Gaulle bestaat in het parlement stevige oppositie en er is dan ook een motie van wantrouwen ingediend. De regering-Pom- pidou zal de stemming waarschijnlijk op het nippertje overleven, maar ook als dat niet zou gebeuren, dan bleef de Gaul le's positie nog onaangetast. In Moskou is op de slotzitting van het vredescongres een resolutie aan alle vol keren aangenomen, waarin een beroep op de atoommogendheden wordt gedaan om ernst met een kernproevenstop te maken. West noch oost worden als boos doener te kijk gezet. Voor het eerst sedert tientallen jaren is op de Champs Elysees in Parys ter gelegenhe id van de 14e juli een mili taire parade gehouden zonder het vreemdelingenlegioen. De Franse regering had deelneming van het legioen verboden, wegens het verzet van het legioen tegen de ver lening van de onafhankelijkheid aan Algerië en over de rol die het legioen heeft gespeeld bij de militaire Putsch van april 1961 in Algiers. In plaats daarvan marcheerde het legioen in de havenstad Marseille, waar het hartstochtelijk werd toegejuicht door duizenden Europeanen die in Algerië hebben gewoond. Evenmin zag men in de Parijse parade de Algerijnse spahis die de Franse heb ben geholpen rebellerende stammen te onderwerpen en die aan de zijde dei- Fransen hebben gestreden in twee wereldoorlogen en evenmin de Marok kaanse scherpschutters die in het Franse leger zijn gebleven nadat hun land on afhankelijk was geworden. De Franse parachutisten die het legioen hebben geholpen bij de Putch te Algiers en die zich eveneens afkerig hebben getoond van Algerijnse onafhan kelijkheid, droegen gewone khaki- uniformen. De traditionele rode baret en het camouflagepak der parachutisten, door velen beschouwd als symbolen van het verzet in het leger tegen De Gaulle, werden alleen gedragen door een jonge tje dat er vergeefs tegen protesteerde dat hem het uitzicht door zijn periscoop werd ontnomen door de volwassenen. Overigens waren er in de Parijse parade tweemaal zo veel gepantserde voertuigen als vorig jaar en zag men nu ook materieel der genie voor het oversteken van rivieren en voor landin gen, alsmede raketeenheden. In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de Algerijnse nationa listenleider Ben Bella, is zondag te Tlemcen gezegd dat de vredesaccoorden van Evian „verbrand moeten worden", der. geldig zijn, blijft Algerië, hoewel d negeldig zijn, blijft Algerië, hoewel in naam onafhankelijk, in feite econo misch en sociaal afhankelijk van Frankrijk, zei men. Zoals gemeld, heeft Ben Bella in de afgelopen week in het openbaar de be richten volgens welke hij tegen de ak koorden zou zijn, „propaganda" ge noemd. Ben Bella is niet van plan met troepen naar Algiers op te rukken. Het zou in laatste instantie gemakkelijker zijn de voorlopige regering te verdrijven, door troepen van de Willaja's die Ben Bella steunen naar Algiers te laten marcheren. 55 De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, zal vandaag te Bonn met zijn minister van Financiën en Economische Zaken, Ludwig Erhard en Heinz Starke president Kar' Blessing van de federale bank, twee andere vooraanstaande bankiers en drie grote industriëlen een bespreking voeren over maatregelen die STRAUSS ...stil, of ik ga!... nodig zijn om de stabiliteit van de mark te verzekeren. Adenauer heeft zijn christen-democra tische partij afgelopen vrijdag meege- rul Westduitse regering wel licht impopulaire maatregelen zal moe- doorK£.°m dC loon"prijs sPiraal te Ir. de Westduitse hoofdstad doen voorts geruchten de ronde dat de veelvuldi® door aanvallen uit het parlement ge"- piaagde minister van Defensie Frjfns Joset Strauss zou overwegen zijn ambt neer te leggen. Stiauss zou zich volgens deze geruch ten kandidaat willen stellen voor het premierschap in de deelstaat Beieren waai voor in november van dit jaar ver kiezingen zullen worden gehouden. De minister weigert een en ander te ontkennen of te bevestigen. „Ik zeg geen ja en geen nee", zo beantwoordde hij vragen van verslaggevers. Dit heeft bij sommige waarnemers te Bonn de indruk gewekt dat Strauss, handig politicus als hij is, deze geruch ten als een welkome olie op de tegen hem gerichte parlementaire golven be schouwt en er zich derhalve wel voor hoedt om enig direct commentaar te geven. Deze waarnemers achten het zeer on waarschijnlijk dat de nog jonge Strauss (46) het regeringstoneel vaarwel zal zeggen, vooral omdat er voor hem ach ter de schermen de mogelijkheid ligt tot opvolging van de bejaarde Adenauer. l'Avenir zijn geëindigd. Jacques An- quetil zegevierde in de grote ronde en Antonio Gomez del Moral won in de kleine ronde. Voor de eerste maal in de geschiedenis smaakte een Neder lander het genoegen op het ereschavot in het Pare des Princes te verschijnen. Het was Jan Janssen (links). Naast hem Antonio Gomez del Moral en de Italiaan Maino. Ben Bella's woordvoerder, Ahmed Boumendjel, verklaarde zondag tegen week ™ïa^eT wo?d1ndeopS.deDZ:| <V»®r van de grote en kleine nationale raad zou een beslissing in hetj Tour en voor een levensbeschrijving van geschil moeten nemen. j Jacques Anquetil, zie onze sportpagina's) De ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal morgen in Luxemburg bijeen komen om voorlopige en voorbe reidende onderhandelingen te voe ren met een Britse delegatie over de Britse toetreding tot deze ge meenschap. Edward Heath zal de Britse dele gatie leiden. Men verwacht dat pas in september begonnen zal worden aan de eigenlijke onder handelingen, die enkele maanden in beslag zullen nemen. De hoge autoriteit van de EGKS zal in een adviserende junctie deelnemen aan de besprekingen. De kaart geejt een beeld van de betekenis van de Europese Gemeen schap en van Groot-Brittannië als producenten van steenkool, ijzer erts en ruw staal. Er wordt grote geheimzinnigheid be tracht rond de besprekingen tussen de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr Van Roijen en de Indonesische onder, handelaar, Adam Malik. Het enige dat vaststaat is, dat de be sprekingen (nog) niet zijn vastgelopen, aangezien zaterdag werd besloten dat het overleg vandaag zou worden hervat. Dal het nog veel moeite zal kosten om de Nederlandse en Indonesische opvat tingen met betrekking tot het plan- Bunker met elkaar te doen rijmen wordt door ingewijden intussen niet ontkend. Een plaatsvervanger van de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Soedjarwo, zal vandaag het Indonesische team, dat uit Malik en een tolk bestaat, komen versterken. Uit Nieuw-Guinea wordt gemeld dat de actie tegen de Indonesische para's „duidelijk in een aflopend stadium gekomen. De tactiek van de Nederlan ders om de para's geen rust te gunnen, maar open gevechten als het enigszins kan te vermijden, heeft vruchten afge worpen. Het gebeurt herhaaldelijk dat flinke groepen para's zich overgeven. Van het totaal aantal parachutisten (naar schatting duizend man) is nog slechts een rest overgebleven. De fana tieke luitenant Sisnoto heeft men nog niet te pakken Het zoeken naar de sinds 28 juni vermiste Dakota is ge staakt. Wel zullen patrouilles over land de speurtocht voortzetten. Op de persconferentie van schout bij nacht Reeser, waar het voorgaande werd medegedeeld, werd gisteren de corres pondent van Associated Press, evenals eerder zijn collega van United Press International, geweerd. Of ook de A.P.- man ongeverifieerde berichten heeft doorgegeven en derhalve gecorrigeerd moest worden, is niet bekend. Een uit zes papoea's bestaande dele gatie is zaterdag in Djakarta aange komen om daar een oriëntatiebezoek al te leggen. De delegatie, waarvan ook de in Nederland studerende papoea Frits Kirihio deel uitmaakt, liet haar leidsman, belastingstudent Indeyh zeg gen „Wij zijn blij naar ons moederland te zijn teruggekeerd". Soekarno heeft de delegatie later in zijn paleis ontvangen. De Nieuw-Gulnearaad heeft een motie aanvaard waarin wordt aangedrongen op uitbreiding van het papoea-vrijwilli- gerskorps. Men vreest dat uitvoering Het afgelopen weekeinde bereikte de Heiligdomsvaart, die van 8 juli tot 22 juli in Maastricht wordt gehouden, een hoogtepunt wat de belangstelling van katholieken uit Nederland en de Duitse en Belgisch-Limburgsche grensstreken betreft. Behalve mgr. dr. J. Pohlschnei- der, de bisschop van Aken, waren de bisschoppen van Roermond, Breda en- Den Bosch en de wijbisschop van Me- chelen aanwezig. De vele kerkelijke en burgerlijke autoriteiten hebben zater dagavond de uitvoering bijgewoond van een 17e-eeuwse compositie van Claude Monteverdi „De vespers van de Heilige Maagd", die in de Sint-Servaaskerk werd uitgevoerd. Zondag a.s., de slotdag van de Heilig domsvaart, zal de pauselijke nuntius, mgr. Beltrami, de pontificale plechtig heden leiden. In de basiliek van de St.-Pieter in Rome is zaterdagavond om 20.25 uur een tijdbom ontploft die niemand verwondde maar het monument van paus Clementius X een weinig beschadigde. De tijdbom ging af in de ruimte tus sen het bas-reliëf en de basis van het monument, waardoor slechts de mar meren rand onder het reliëf werd be schadigd. Wolken stof vielen uit het reusachtige orgel, dat zich boven het monument bevond. Het geluid van de explosie dat door de grote basiliek weerklonk tot aan de grote koepel, werd in heel Vati caanstad gehoord. Een hoge Vaticaanse zegsman uitte het vermoeden dat de bom geplaatst was door „de een of andere waanzin nige fanaticus". Het feit dat de tijdbom zodanig was gesteld dat hij na het sluitingsuur van de basiliek afging, toont aan dat het hier geen aanslag betrof tegen kerke lijke functionarissen of de gelovigen. Het kan een protest tegen het aan staande oecumenisch concilie zijn ge weest, want de bom werd geplaatst in het schip waar alles in gereedheid wordt gebracht voor het concilie. In de laatste 50 jaren hebben vier of vijf van dergelijke ontploffingen plaats gevonden. De laatste in 1950. Bij één van deze aanslagen werd iemand ge wond. De paus werd na het incident op do hoogte gesteld door de substituut staatssecretaris, mgr. Angelo Dellac- qua. De paus nam het nieuws kalm en filosofisch op. Het Vaticaan heeft de veiligheids maatregelen in en rond de St.-Pietei verscherpt naar aanleiding van het in cident van zaterdagavond. Pelgrims en toeristen die de basilie! willen binnengaan moeten aan de in gang alle tasjes en pakjes afgeven aar. leden van de pauselijke lijfwacht. Er is een onderzoek gaande naar Je achtergronden van het gebeurde. van de motie op praktische bezwaren zal stuiten. Een bericht uit een duistere, Russische bron, heeft de afgelopen dagen in Oos tenrijk ongerustheid doen ontstaan. Het gerucht ging dat kanselier Gorbach tij dens zijn bezoek aan Moskou van Kroetsjev de raad had ge-kregen om zich verre te houden van de E.E.G., omdat anders de Sovjets hun troepen weer Oostenrijk zouden laten binnenrukken. Gorbach zelf heeft dit verhaal zater dag tegengesproken. Hij wist trouwens helemaal niet meer hoe hij het had, toen hem ter ore kwam dat de Russen een beroep zouden hebben gedaan op het Russisch-Oostenrijkse vriendschaps verdrag. „Zo'n verdrag bestaat niet eens", zei Gorbach, maar het irriteerde hem wel dat dit soort geruchten uit Rus sische kringen was gekomen. In Moskou ging ook het verhaal dat Kroestjev in één van zijn gesprekken met Gorbach, Stalin „een niets begrij pende dwaas" had genoemd. (Eigen nieuwsdienst) De rijkspolitie te Zevenbergen is sinds vrijdagavond op zoek naar de 43-jarige heer Balthazar uit Westkapelle, die vrij dagavond niet in zijn kosthuis is ver schenen en sindsdien spoorloos is. De man is draglinemachinist en werk zaam aan de Markverbeteringswerk- zaamheden tussen Zwartenberg en de spoorbrug ten zuiden van Zevenbergen. Hij had de gewoonte om des vrijdags tegen de avond naar zijn kosthuis te komen om zich te kleden en naar huis in Westkape-lle te gaan. Vrijdag was dit niet het geval. Ook zaterdag en zondag bleef hij spoorloos. Het onderzoek van de politie heeft nog geen resultaten gehad. Wel is komen vast te staan dat de man op de gewone tijd zijn werk heeft verlaten. Bij het gaan en komen naar en van zijn werk volgde hij steeds een landweg tot aan de Mark, waar een bootje lag waar mede hij overvoer. Gevreesd wordt dat hij is verdronken. Wel heeft men aan de oever van de Mark een paar kleinere voorwerpen gevonden die hem toebe hoorden. Balthasar is gehuwd en heeft drie kinderen. (Advertentie) BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt lËt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen

de Stem | 1962 | | pagina 1