Tweede contact Malik en Van Roijen MacMillan wijzigt zijn Kabinet Rotterdamse molen totaal uitgebrand Voor het grote feest Nieuwe uniformen spoorwegmannen TELSTAR-TELEFOON overbrugt continenten POLITIE STAK STOKJE VOOR PRAKTIJK WICHELROEDELOPER Directeur-pantoffelheld Kennedy hoopvol Nieuw-Guinea-gesprek op 48 km van Washington Radio Veronica wendt zich tot EEG Alle prijsvraagfoto's Dan ligt hier uw kans! Zes gewonden bij brand legerplaats t Harde Adenauer wil topconferentie van E.E.G. Droog Sabena staakt helikopterdienst Nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou Nieuwe borden bij overwegen Vervolging van Pengel gevraagd VIENNA de slankste hoorbril Ook voor zwaar slechthorenden Optiek Jacobs Nwe. Haagdjjk 25, Breda 102e JAARGANG No. 24028 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader Hoofdredacteur: J J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende! Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 14 JUL I 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, f 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) „Radio Veronica" heeft zich tot de commissie van de E.E.G. in Brussel ge wend, naar aanleiding van een ontwerp van wet tot wijziging van de wet over de radio-telegrafie, de radio-telefonie en andere radioverbindingen van België. In navolging van Denemarken en Zwe den wil België in een strafrechtelijke be paling zijn onderdanen verbieden om mee te werken aan zendschepen, respec tievelijk uitzendingen vanaf zendsche pen. Het Belgische wetsontwerp gaat evenwel verder dan de wetten van de beide Scandinavische landen en wil ook een buitenlander, die meewerkt aan een buitenlands zendschip buiten België aan vervolging in België blootstellen, indien hij daarbij op een of andere wijze met een Belg heeft samengewerkt. „Radio Veronica" meent, dat het Bel gische wetsontwerp in strijd is met het verdrag van de E.E.G. dat op 25 maart 1957 door de zes lidstaten in Rome werd gesloten. Men beroept zich hierbij op artikel 62 van dat verdrag, waarin na drukkelijk wordt gesteld, dat de lidsta ten geen nieuwe beperkingen invoeren op de vrijheid tot het verrichten van diensten zoals- deze feitelijk bereikt wa ren bij de inwerkingtreding van dit verdrag. Mr. W. H. J. Derks uit Utrecht be hartigt de belangen van Radio Veronica bij de E.E.G.-commissie. van de Tour de France prijsvraag van het DAGBLAD DE STEM, zijn elders in dit blad op genomen. HEBT U EEN FOTO GEMIST? Om al onze abonnees als nog in de gelegenheid te stellen mee te doen, heb. ben wij de inzendtermijn verlengd tot WOENSDAG A S. 24 UUR In hetzelfde landhuis, waar ook in maart de Nederlands- Indische besprekingen zijn gehouden - een geheime plaats op 48 km van Washington - zijn gisteren de besprekingen tus sen Indonesische en Nederlandse vertegenwoordigers over de kwestie Nieuw-Guinea voortgezet. Zoals nog in een deel van onze edities van gisteren vermeld, had donderdag reeds een eerste gesprók plaatsgehad. Ook nu woont oud-ambassadeur Bunker het gesprek bij. De gesprekspartners, dr. J. H. van Roijen voor Nederland en Adam Malik voor Indonesië heb ben de nacht in het landhuis doorgebracht. Over de eerste contacten is niets uitgelekt. Goedingelichte zegslieden nemen ech- ter aan, dat Milik en dr. Van Roy en gisteren begonnen zijn aan een gedetail leerde bespreking van de meningen der landen over de wijze waarop elk onder- uitvoer te worden gebracht. President Kennedyhad intussen als zijn mening te kennen gegeven, dat het verschil in standpunt tusen Nederland en Indonesië ,,zeer, zeer klein" is. „De resterende verschillen van opvatting zullen vreedzaam kunnen worden opgelost", aldus de mening van de Amerikaanse presi dent. Hij zei, dat er geen enkele aanwijzing bestond, dat Nederland de ambitie koes terde koloniale mogendheid te blijven. „De Nederlanders", zei Kennedy, „zijn bereid zich uit Nieuw-Guinea terug te trekken. Wat moet worden geregeld zijn de voorwaarden daartoe". Uit zijn onderhoud met Koningin Juliana en regeringsfunctionarissen had Kennedy de indruk gekregen, dat de Nederlan ders „geweld met geweld" zouden be antwoorden, zoudwen ze daartoe Nieuw-Guinea worden gedwongen. N ie uw-Gu ine ar and Tezelfdertijd, dat bij Wahington het overleg werd hervat, was in Hollandia de Nieuw-Guinea-raad bijeen. Die raad verwierp een motife, waarin werd voorgesteld om nog deze maand een delegatie van de raad naar Indonesië te zenden „om het standpunt van de Papoea-bevolking aan de Indonesische regering kenbaar te maken." Vijftien leden van de raad stemden tegen, twaalf voor de motie. De uitslag was tegen de algemene verwachting in, vooral ook omdat de algemene gemach tigde de' heer Veldkamp voor de stem ming namens het gouvernement had verklaard, dat er „geen principiële be zwaren" tegen het zenden van een is, omdat Soekarno wel degelijk weet wat wij willen." Overgave 85 para's Wat de acties op Nieuw-Guinea betreft: gisteren en eergisteren heb ben zich aan de zuid- en zuiwest kust ongeveer 85 Indonesische parachutisten overgegeven. De meesten van hen gaven zich (groeps gewijze) over in het gebied van Kaimana. Verdrietig Naar van bevoegde zijde in Den Haag wordt vernomen, ligt het althans voorlopig niet in de bedoeling van de Nederlandse regering de lichamen van de op Nieuw-Guinea omgekomen mili tairen (tot dusver zeven, van wie vijf zijn gesneuveld) op rijkskosten naar Nederland over te brengen. De Federa tie van Nederlandse oud-strijders heeft daarop aan de minister-president een brief gechreven om die belsissing te herroepen. In Biak is gisteren de 20-jarige dienst plichtig soldaat J. Boelhouwer uit Enschede getroffen door een kogel uit zijn eigen geweer. Enkelen uren na dit x A ongeval is hij overleden. In Temina- delegatie naar Djakarta bestaan. De boean heeft een Nederlandse soldaat motie werd o.m. krachtig bestreden door tijdens het schoonmaken van zijn pistool de heer M. Kaisiepo, die aanvoerde, dat eer Papoea jongen gedood en een „het zenden van een delegatie niet nodig pap0eajongen licht gewond. Gisterenmiddag kort na vier uur is tijdens schoonmaakwerkzaamheden brand uitgebroken in een garage in de leger plaats 't Harde. Bij die brand is levens gevaarlijk gewond geraakt de 20-jarige dienstplichtig soldaat N. Th. M. van Beusekom (ongehuwd) uit Haarlem. Vrij ernstig gewond is de 21-jarige ongehuw de dienstplichtig soldaat G. Ekkelkamp uit Ommen. Voorts liepen brandwonden op de 21-jarige ongehuwde reserve-korpo raal H. Frens uit Ermelo, de 20-jarige ongehuwde dienstplichtig soldaat G, M. Vermeulen uit Tilburg, de 34-jarige ge huwde korporaal eerste klas G. de Vogel uit Meppel en de 21-jarige ongehuwde dienstplichtig soldaat J. de Haas uit Noor dw ijker hout De schade welke aan de garage is aan gericht is vrij gering. Bondskanselier Adenauer heeft in een brief aan de Italiaanse premier Fanfani een conferentie van de regeringshoof den van de zes E.E.G.-landen voorge steld, te houden in Rome in de tweede helft van september. Adenauer heeft meegedeeld, dat presi dent De Gaulle van Frankrijk eenzelfde voorstel aan Fanfani heeft gedaan. Hi; deed dit in antwoord op het voorste, van Fanfani om door middel van een E.E.G.-topconferentie een nieuwe aan loop tot vorming van een Europese politieke unie te nemen. De Gaulle en hij zijn het erover eens, dat Engelands toetreding tot de E.E.G. wenselijk is. DE ZWOLSE politie heeft de Belg T- V. gearresteerd wegens oplichting. De man heeft in ongeveer dertig plaatsen, aldus de tenlastelegging, geprobeerd restaurants en hotels in de luren te leg gen. In zestien gevallen gelukte hem dat. Hij gaf voor namens een touringcar, bedrijf te komen om lunches en diners voor het komende seizoen te bestellen. Voor zijn „bemiddeling" liet hij zich be talen. OTTO HUNSCHE, beschudigd van me deplichtigheid aan moord op 1200 Honga ren in 1944, is door een Frankfortse rechtbank veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en van de straf, die hem reeds eerder door een zuiveringskamer was opgelegd. De openbare aanklager had levenslang geëist. Hij heeft nu nog' 18 maanden voor de boeg. LOUIS VAN Gasteren is vrijdag naar zijn laatste rustplaats gebracht. Twee jonge acteurs betrokken de dodenwacht bij de baar in de Amsterdamse stads schouwburg. Groten uit de toneelwereld trokken er langs en begeleidden later het stoffelijk overschot naar de begraaf plaats. DOOR VERHOGING van de invoer rechten zijn de auto's in Finland duur der geworden. Er kunnen nu ook meer wagens worden ingevoerd. Dat betekent wellicht dat de prijs toch aanzienlijk dalen zal in het binnenland dat zich tot nu toe bevoorraadde via de zwarte handel. DE SOVJET-UNIE behoudt zich alle rechten voor wat betreft atoomproef nemingen. Natuurlijk omdat Amerika thans weer proeven neemt. Deze mede deling kwam uitgerekend los op de vooravond van de hervatting van de Geneefse ontwapeningconferentie Geneefse ontwapeningsconferentie Weersverwachting van het K.N.M.I., J geldig tot vanavond, opgemaakt gis- J teravond 23.15 uur: veranderlijke bewolking en op de mees te plaatsen droog. Zwakke ver- anderlyke wind. Vooral in het noor- 5 «en van het land iets warmer. verwachting van het Belgisch Weer- kundig Instituut: 2 Lichte tot matige zuidwestenwind. Be- 2 i GWeer en Plaatselijk ochtendne- 2 vel. Mooi weer des middags. Maxi- 2 mum-temperaturen van 20 tot 25 gra- 2 den. Vandaag: zon onder 20.55 uur. Maan 2 J op 17.56 uur. Morgen: zon op 4,37 uur l Zon onder 20.54 uur. Maan op 19.02 l J uur. Maan onder 2.45 uur. Maandag: J zon op 4.38 uur, maan onder 3.33 uur. J Sneller dan men verwacht had, heeft premier MacMillan van En geland zijn kabinet gewijzigd. Die wijzigingen zijn bovendien nogal belangrijk. De ontslagaanvragen van zeven ministers, tot wie de minister van financiën Selwyn Lloyd behoort, heeft de premier aanvaard en de ministei van bin nenlandse zaken R. A. Butler heeft MacMillan tot eerste minister van staat benoemd. Door deze opschui ving is Butler thans vice-premier. Het vice-premierschap heeft in de' Engelse regering nooit bestaan. Butler behoudt de verantwoordelijkheid voor centraal-Afrikaanse aangelegenhe den en blijft hoofd van de ministeriële groep, die een wakend oog houdt op de onderhandelingen met de Euromarktlan- den. Zijn taak op binnenlandse zaken wordt overgenomen door Henry Brooke. De minister voor koloniale zaken Reginald Maudling wordt minister van financiën. Peter Thorneycroft, die tot nu toe de portefeuille van luchtvaart beheerde, volgt Harold Watkinson op als minister van defensie. De voormalige adviseur bij het ministerie van financiën, Sir Edward Boyle volgt Sir David Eccles op als minister van on- Vandaag viert Parijs de „14e juli" en Parijs zou Parijs niet zijn, als de vrou welijke feestvierders niet extra hun best hadden gedaan om zo mooi en exclusief mogelijk voor de dag te ko men. Het kost natuurlijk wel de no dige moeite, tijd en nieuwe francs, maar als men dan naar haarkunstenaar Antoine Salvador op de Champs Ely- sées gaat, kan men rekenen dat het resultaat er zijn mag! De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft besloten haar helikopter- dienst per 31 oktober tijdelijk te sta ken. De Sabena vliegt momenteel per helikopter op Keulen, Duisburg, Dort mund, Rotterdam, Eindhoven, Maastricht en Parijs. Het besluit tot opschorting is genomen hangende de komst van helikopters die groter vervoerscapaciteit hebben en op hun instrumenten kunnen vliegen, waar door de exploitatie lonend wordt. Het is bekend dat de helikopterdienst tot dusverre met verlies werkte. MACMILLAN hele zaak overhoop gehaald derwijs. Minister van huisvesting wordt Sir Keith Joseph. De minister voor ko loniën, Duncan Sandys beheert tevens de portefeuille van betrekkingen met het gemenebest. MacMillan heeft deze wijziging in zijn kabinet onder meer aangebracht om de conservatieve partij in het land meer aanzien te geven. Hij zou daarmee aan sturen op een politiek herstel van zijn partij. De wijziging van MacMillans kabinet was de meest ingrijpende en tegelijker tijd de meest dramatische, die een En gelse regering in jaren heeft ondergaan, Alle hoofdposten zijn thans door anderen bezet, alleen de portefeuile van lucht vaart is nog vakant. MacMillan heeft getracht diverse pleis ters op de wonden te leggen door een der aftredenden te benoemen tot graaf. Twee anderen werden in de adelstand verheven, weer twee anderen werden op genomen in de orde van companions of honour. De verschuiving op het ministerie van financiën betekent niet, dat de econo mische en financiële politiek van Enge land gewijzigd zal worden. President Kennedy heeft vrijdag Foy Kohier een diplomaat, die Russisch spreekt, tot nieuwe Amerikaanse am- basadeur in Moskou benoemd. Indien zijn benoeming wordt goedgekeurd, zo als wordt verwacht, zal Kohier, die thans onderminister van buitenlandse zaken voor Europese zaken is, Llewellyn Thompson opvolgen. Deze is vijf jaar ambassadeur in de Russische hoofdstad geweest. Het personeel van de Nederland se Spoorwegen zal in de komende twee a drie jaar in nieuwe unifor men worden gestoken. Inplaats van de bijna zwarte stof van nu zal daarvoor blauw materiaal worden gebruikt. De mouwnummers verdwijnen waar mee een lang gekoesterde wens van de spoorwegmannen in vervulling gaat evenals de gekleurde biezen in de broek. Voortaan zal men dus alleen aan de pet kunnen zien tot welk dienstonderdeel de drager hoort. Een onderzoekingsinstituut heeft on der verschillende groepen N.S.-personeel een onpartijdige enquête gehouden naar In de Telstar-competitie Engeland Frankryk is de stand thans 1-1. De En gelsen, nog briesend over het feit, dat Frankryk ongeoorloofd een televisie programma naar Amerika zond, hebben nu een evenmin geoorloofd telefoonge sprek met Amerika tot stand gebracht. Dit gesprek kwam eigenlijk bij toe val tot stand. Technici waren bezig de ingewikkelde apparatuur te installeren die daarvoor nodig is. Plotseling bemerk ten zij, dat ze bezig waren geschiedenis te maken. Ofschoon pas zaterdag een dergelijke verbinding tot stand zou moe ten komen, drukten de Engelsen de ver binding meteen maar door. Daarmee hadden ze gelijk spel behaald. Frankrijk volgde het voorbeeld van Engeland enkele uren later. De telefoon- proef is thans het enige experiment, dat met de Telstar wordt uitgevoerd. Deze proef spreekt niet zo tot de verbeelding van het publiek, maar ook hier is sprake van een historisch gebeuren in de ge schiedenis van de internationale com municatie. Het eerste officiële privé-telefoonge- sprek zal vandaag plaats vinden. De di recteur-generaal van de algemene Britse posterijen, sir Reginald German zal dan een gesprek voeren met de president van de Amerikaanse telephone en telegraph co. De Engelsman spreekt vanuit het postkantoor in het station Goonhilly Downs in Cornwall en de Amerikaan in Andover. Ondertussen is nog steeds niet bekend, of het eigenmachtige Franse optreden nog van invloed is op het gezamenlijk optreden van Frankrijk en Engeland in het programma van 23 juli. „Dokter" B. uit Rotterdam mag zijn praktijk niet meer uitoefenen, de politie heeft daar een stevig stokje voor gestoken. Dokter B. was eigenlijk landbouwer van zijn vak, maar hij had plotseling bij zichzelf ontdekt, dat hij „genezer" was. De politie was daar echter niet van gediend en maakte een einde aan de praktijken van de 59-jarige. B. ontdekte enige jaren geleden, dat hij op een voortreffelijke manier aard- stralen kon bestrijden. Die ontdekking deed hij, toen hij eens een zelf ontworpen wichelroede in gebruik nam. Hij nam allereerst de proef op zijn eigen koeien en waarachtighij had succes. Door zijn behandeling kregen zijn beesten de hoogste melkopbrengst van het gehele land. Achteraf staat natuurlijk helemaal niet vast, dat dit hoge rendement aan zijn behandeling te danken was- Maar hoe dan ook, de boer geloofde er vast in. Zelfs zo sterk, dat hij redeneerde „wat voor de bees ten deugt, zal ook wel voor de mensen kunnen dienen. Hij begon daarop zijn „methode" toe te passen op zieke men. sen in zijn omgeving. Hij kreeg daar door enige faam en hij achtte het nood zakelijk de mensheid van zijn gaven te laten genieten. Toen hij in het dorp uitgewicheld was, ging hij naar Rotter dam-Zuid, waar hij een woning betrok. Hij kreeg het druk, want vreemd ge noeg zijn er nog altijd mensen, die ge loven dat een charlatan meer van de gezondheid afweet dan een man, die daar jaren studie van maakt en deze studie ook als gevestigd arts nog door zet. Als hij een patiënt ging bezoeken, be- stelde hij 'n taxi, die hij vol laadde met een vreemdsoortige apparatuur. Attri buten waren o.m. enige koperen stan gen, draden, klosjes en een emmer- In het huis van de patiënt zette hij de wichelroede in elkaar. De koperen stangen verbond hij met de draden en de draden hing hij in een emmer, die met water was gevuld. Met een doodernstig gezicht hield hij de stangen boven het lichaam van de patiënt. Daardoor verdreef hij de „kwade stoffen" uit het lichaam van de zieke. Via de stangen en de draden verdwenen de stoffen in de emmer met water. Na de behandeling werd dit besmette water met grote zorgvuldig heid in de gootsteen uitgegoten. De recherche, die proces-verbaal op maakte, heeft echter niet de indruk dat landbouwer B. zijn praktijk uitoefende om er zelf beter van te worden. De patiënten betaalden hem namelijk al leen de taxi-kosten. de waardering van het huidige uniform. Over het algemeen was men er niet on tevreden over; alleen het koopvaardij- uniform bleek hoger te worden aange slagen dan de eigen kleding. Een veel gehoord bezwaar was echter de lange draagtijd van de stof, die men ook wat somber vond en die teveel „aanhing". De kledingcommissie van de N.S. heeft nu na lang experimenteren een whip- cord-stof uitgekozen, gemêleerd met een lichtgekleurde wollen draad, die geschikt is om zowel 's zomers als 's winters te dragen. Op advies van de commissie zal een verkorting van de huidige lange draagtijd voor de uniformen worden in gevoerd, die voor de verschillende kle dingstukken varieert tussen de drie en negen maanden. Tegen veler verwachting in zal de pet geen verandering ondergaan. Bij de uniformen zullen grijze overhem den en een zwarte das worden gedragen. Bij elke spoorwegovergang waarvan het profiel zodanig van het wegprofiel afwijkt, dat de kans bestaat dat diepla- ders erop vastlopen, wordt met ingang van 26 juli een nieuwe aanduiding ge plaatst. Vijftig meter voor de overweg komt het gewone driehoekige verkeersbord dat waarschuwt voor een uitholling over dwars, terwijl een rechthoekig bord daar onder de aard van het gevaar aanduidt en het nummer van de overweg. Dit num mer staat ook in een boekje dat aan alle exploitanten van diepladèrs en trekkers van opleggers met een laaggelegen laad vloer wordt verstrekt. Voor iedere over weg staat achter het nummer de vereiste minimum bodemhoogte aangegeven. Het boekje is zo samengesteld, dat men van te voren na kan gaan of op een bepaalde route overwegen liggen die moeilijk heden zouden kunnen opleveren. Een van de móóiste molens van Rot terdam, de specerijenmolen „De Ster aan de Kralingse plasis gisterenmor gen, zoals elders in deze editie ge meld, geheel uitgebrand. De kap en de wieken kwamen op de grond te recht. De foto toont de molen, die op de monumentenlijst stond en die pas in 1959 geheel was gerestaureerdin lichterlaaie. De Nationalistische Beweging Suriname in Nederland (NBSN) heeft de officier van justitie in het arrondissement Haar lem verzocht een vervolging in te stel len tegen de heer J.A. Pengel, fractie voorzitter van de „Nationale Partij Su riname", op grond van de „smalende en beledigende wijze waarop de heer Pengel zich in Nederland heeft uitge laten over Surinaamse jongeren hier te lande". Onder deze „jongeren" aldus het bestuur van de NBSN bevinden zich afgestudeerde intellectuelen, studenten en leden van vooraanstaande Surinaam se families, die een dusdanig optreden van de heer Pengel niet aanvaarden. 'r BOSBRAND aan de Franse Rivièra (oppervlakte 15 x 4 km) heeft heel wat gasten opgeschrikt. Zij stonden voor hun zomerhuisje en hotels gepakt en gezakt gereed om te vertrekken. Het grootste gevaar was na enkele uren ge weken. (Advertenties) Tijdens onze opruiming 20 tot 30% KORTING Grote Markt 12 Bergen op Zoom AELEENVERKOOP In de farmaceutische fabriek Asia te Osaka zijn 600 meisjes in staking gegaan omdat hun baas zich door zijn vrouw de wet laat voorschrijven. De meisjes, die een zomertoeslag tot een totaal van 3 1/2 maand loon eisen, beweren dat directeur Sueo Sato, 56 jaar, geen beslis singen kan nemen zonder toestem ming van zijn vrouw, Kimie Sato, 48 jaar. De voorzitter van de vakbond der meisjes, Juzo Nakahachi, zei: „We vrezen dat het een lange staking zal worden. Sueo is directeur, maar Kimie trekt aan de touwtjes". Mevrouw Sato verklaarde: Dit is een grove belediging voor mijn man en mij. Het is beslist niet waar". Directeur Sato zeiniets.

de Stem | 1962 | | pagina 1