Goes ming Brazilië op weg naar politiek en economisch dieptepunt H.B.S.'ers bouwen kerk in arm Frans dorp enkans! FLOO'S Studenten bestormden Kennedy Roos een hoog achter Keuze wordt straks: weer Quadros of een Castro Parlementaire onwil Het gevaarlijke noorden Ouadros dreigt GRANT J KABINETSWIJZIGING IN ENGELAND? Wlarneming A-explosies van afstand mogelijk oon 5855 f 1.89 Hervormingen blijven uit HAARCRÈME linnenkast NU 135,- toe-stoelen - NU 220,- korting e voorraad JURKEN tot 50 pet. 5 Zn. ULI ingekomen pet. korting 1DEHUIS PELMAN N.V. oopster en verkoopster NOOD BRENGT BEVOLKING TOT WOEDE-UITBARSTINGEN In Amsterdam: Problemen rond verkiezing van college b. en w. STRAFSANCTIES OP OVERTREDING PROCESSIEVERBOD Meesterwerken nog steeds zoek Met geestdrift KA(T) AS-STROFEN In een stal Turkse student in Den Bosch Goed doel Proeven waren heel leerzaam Twee doden bij verkeersongeval 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 JULI 1962 13 1/2 LEG R WOLLEN KDEKENS )UPONS korting eel guurtje een keuze. onze overige artikelen pyama's, theedoeken, tafelkleden enz. enz.) jzen. GOES IA KOOPJES! ROKKEN BLOUSES JAPONNEN PAKJES TRUITJES EN VESTEN HANDSCHOENEN MEISJESBLOUSES HOEDEN KOUSEN SHAWLS TERNEUZEN amesstoffen, vraagt: - Met vakantie-afspraak ted betaalde werkkring, van 's morgens 8.30 tot ;hriftelijk Boschstraat 20, FFENMAN (Eigen buitenlandse dienst) Rumoer dreunt in de brede winkelstraten van de binnenstad. Brede politiecordons trachten de zakenwijken te beschermen tegen de woedende massa van de arbeidende bevolking, die uit de woon kazernes en de slums is gestroomd om op straat te demonstreren tegen de geweldig gestegen kosten van levensonderhoud, tegen de nood en de honger en.... tegen het gepolitiek in de regeringsregionen, waar het miserabele spel om de macht met traditionele toewijding wordt gespeeld. Sinds een half jaar terug is het levensonderhoud ruim 40 .procent duurder geworden. De werkende massa staat tegenover dit probleem vrijwel machteloos, want elke loonsverhoging verkeert vrijwel onmid dellijk in een nog grotere stijging van de prijzen. Het land beweegt zich naar een onge kend dieptepunt. Het gebrek aan buiten landse betalingsmiddelen én de stijgende spanningen in het binnenland beginnen zich op het gebied der levensmiddelen voorziening merkbaar te maken. Corrup tie en woeker tieren welig. Met rijst en ander volksvoedsel wordt een enorme woekerhandel gedreven. Wij kunnen ons er alleen over verbazen, dat de massa demonstraties niet eerder gekomen zijn. De plunderingen van de levensmidde lenwinkels ondanks een indrukwekkend millitair vertoon én het opcommande ren van uitgebreide politieversterkingen tonen wel aan, in welk een staat van opwinding het volk gekomen is. De demonstraties zijn zeker voor het grootste deel spontaan, maar de vak bondsleiders streven er een welbewust politiek doel mede na, n.l. zware druk uit te oefenen op de politieke leiders van het land om hen ervan te weerhou den te capituleren voor de politiek be drijvende militaire, leiders en de met hun verbonden conservatieve elementen. Joao Goulart, de huidige president is er tot nog toe in het geheel niet in geslaagd, tegen de gevaarlijke infla toire stroming een dam op te werpen, noch om ook maar een begin van ver betering te brengen in de toestand van GOULART nog niets gebeurd (Advertentie) BIO DOP EEN PRODUKT VAN L'QRÈAL DE PARIS de noodlijdende gebieden in Noord-Bra- zilië. Toen Goulart, nadat Janio Quadros zes maanden het land bestuurd had en toen plotseling zijn taak opgaf, het pre sidentschap van Brazilië aanvaardde, verheelden de conservatieven hun wan trouwen tegen hem niet. Men beschouw de hem eerder als een demagoog dan als werkelijk bestuurder en vooral het feit, dat hij niet tegen samenwerking met de communisten opzag, weerhield velen ervan hem hun steun te verlenen Bekend is dat de militaire leiders zich tegen het presidentschap van Goulart verzetten indien zijn bevoegdheden niet beperkt werden. Men heeft toen een grondwetswijziging doorgevoerd, die aan de president de functie van regerings leider ontnam en zijn directe invloed op de regeringszaken grotendeels uit schakelde. Het presidentschap zou meer ornament worden. Ook zou het parle ment meer bevoegdheden krijgen. Reeds eerder is erop gewezen, dat van deze nieuwe regeling der verhoudingen weinig terecht gekomen is, en wel op de eerste plaats door de onwil en de laks heid van de parlementsleden, die er in meerderheid weinig voor gevoelen, in de nieuwe, oncomfortabele hoofdstad Bra silia in het oerwoud te gaan wonen en daar aan de parlementaire werkzaam heden deel te nemen. Zij hebben het tot nog toe veel belangrijker gevonden op verkiezingstournee te gaan in hun dis tricten en te werken aan het nieuwe tijdperk die bij de volgende presidents verkiezing in Brazilië zou beginnen en waarvan (het is nu eenmaal Zuid-Ame- rika) de meesten persoonlijk beter ho pen te worden. Het is een oude traditie dat men elkaar op tijd aflost aan de staatsruif, opdat iedereen de gelegen heid krijgt, zich „zat te eten". Ondanks de wetswijzigingen is het dan ook tot nog toe Goulart, en niet minis ter-president Tancredio Neves geweest, die de regering over Brazilië leidde. En om de argwanende militairen op zijn hand te krijgen, heeft hij een volledige afkeer gedemonstreerd van de zeer pro gressieve denkbeelden van zün voorgan ger Janio Quadros. Met welwillende on uitgesproken toestemming van de mili tairen blijft alles bij het oude. Maar elke schrede ernaast, kan Goulart doen uitschuiven. Het gevolg daarvan is wei nig actief beleid, zonder de noodzakelijke veranderingen en met als gevolg de ver hevigde spiraahverking der inflatie. Omdat van een werkelijk regeren in Bra- 1 v°°rtdurend ingrijpen van Goulart geen sprake kon zijn nam de regering ontslag. De door het pLle- ment als nieuwe minister-president aan gewezen rechtse senator Andrade diende bij president Goulart een nieuwe lijst van ministers in maar Goulart wees di verse kandidaten af als te reactionair Op de ministerlijst van Andrade staat als minister van oorlog de commandant van het tweede militaire district Sao Paolo. De commandant van het eerste district, omvattende stad en gebied van Rio de Janeiro steunt nu van de weer omstuit Goulart. Goulart wordt verder door de leiders der vakbonden gesteund die zich eveneens tegen de reactionaire kandidaten hebben uitgesproken. Gou lart, die multimiljonair is, heeft zich op een van zijn landgoederen in de staat Goias teruggetrokken. Vandaar voert hij thans een actie tegen de meerderheid van het parlement en tegen de grond wetswijziging, die zijn macht besnoeide Het is wel een goed beeld van de verwar ring, die in het Braziliaanse politieke leven heerst, dat de arbeiders te hoop lopen pro-Goulart, die toch feitelijk dic tatoriale neigingen heeft, doch wiens solonsocialisme het schijnbaar bij de massa wel doet. De tegenstellingen in Brazilië zijn intussen nog nooit zo bar geweest als op de dag van heden. Dit onmetelijke land met zulke grote rijkdommen, dat bij enige organisatie „slapende rijk zou kunnen worden", is voor een groot deel van zijn bewoners een woestijn. President Kennedy is woensdag in zijn eigen achtertuin bijna onder de voet gelopen door een enthousiaste menigte van meer dan tweeduizend buitenlandse studenten. Een meisje viel flauw, anderen konden zich nauwelijks staande houden toen zij om de president heen zwermden. Aanvankelijk zaten zij netjes in rijen op het grasveld terwijl de president, staande op een houten podium, een toe spraak hield. De chaos ontstond toen Ken nedy na zijn rede op hen toeliep. Enkele studenten liepen lichte kwetsuren op in de algemene verwarring. In zijn rede had Kennedy de hoop uit gesproken dat de studenten het Ameri kaanse volk en zijn idealen zouden trach ten te begrijpen en dat zij „een brug zullen zijn tussen uw land en de Ver enigde Staten". Na afloop van de vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad hebben de fracties van de P.v.d.A., de K.V.P., de de V.V.D., de Prot. Chr. partijen en de P.S.P. besprekingen gevoerd over de samenstelling van het nieuwe (op 4 sep tember te kiezen) college van b. en w. Deze besprekingen hebben niet tot over eenstemming geleid. De P.v.d.A., de V.V.D., de Prot. Chr partijen en de P.S.P. zijn van mening, dat de samenstelling van het college van wethouders, bestaande uit 'drie P.v.d.A., 1 K.V.P., 1 V.V.D. en 1 Prot. Chr. wet houder het meest overeenkomstig de krachtsverhoudingen van de democrati sche partijen in de raad moet worden geacht. De K.V.P. heeft deelneming aan het college afhankelijk gesteld van de ver kiezingen van twee van haar fractie leden tot wethouder, aangezien zij dit redelijk acht op grond van de verkie zingsuitslag en de tot dusver door haar in het college van b. en w. ingenomen positie. De andere bij de besprekingen be trokken partijen achten deze eis onre delijk en niet in overeenstemming met de wenselijkheid van een samenstelling van het college, die een zo getrouw mo gelijke afspiegeling vormt van de krachts verhoudingen van de democratische par tijen in de nieuw gekozen raad. Het ergste is de toestand in de dorre gebieden van het noord-oosten- Hier in Ceara, Pernambuco en Para leven voornamelijk de „Caboclos", de naza ten van menghuwelijken tussen Portu gezen en Indianen, die als kleine land arbeiders het dagelijkse gevecht om een homp brood moeten leveren. Hier leeft men eigenlijk voortdurend op de grens van de hongersnood en het is hier dan ook de juiste bodem voor het gedijen van agitatie en verzet. Hier werkt met steeds meer succes de jonge advocaat uit Recife, dr. Juliaos, die land arbeiders en paupers verenigt in een be weging, die een programma heeft dat als twee druppels water gelijkt op dat van Fidel Castro. In de laatste tijd blij ken bewapende troepen uit deze „ligas camponesas" overvallen te plegen op het grootgrondbezit van machtige he ren in Rio en andere steden. In Rio enn Sao Paolo echter begrijpt men blijk baar deze tekenen aan de wand niet. Daar leven de opperste lagen der bevol king hun luxe leven verder, daar tracht de kleine middenklasse op welke wijze dan ook zijn deel van de koek te krij gen en daar laat men zich aan de massa niets gelegen liggen. En men is er wellicht nog verbaasd over ook, dat 't nu plotseling tot straat revolutie en plunderingen is gekomen. Goulart heeft in zijn grote „Boodschap aan het Congres" een ontwikkelings plan aangekondigd. Een sympathiek plan, dat echter nog altijd slechts op papier staat. Intussen werkt Janio Quadros aan zijn terugkeer. De steeds slechter wordende toestand meent hij werkt voor hem. Hij spreekt en publiceert over een „politiek der rechtschapenheid", hij ziet de gezondmaking van Brazilië alleen maar mogelijk in een onbarmhartige bestrijding der corruptie, in eren zuive ring van het geweldige administratieve apparaat, in een gestrenge bestraffing van ieder die bedrog pleegt, hetzij het gaat om ,,tostao e milkao", een penning of een miljoen. Maar, zeggen zijn tegenstanders preekt Quadros niet openlijk water en drinkt 'J heimelijk wijn? Hij wordt thans openlijk aangevallen door de huidige gouverneur van Sao Paolo, zijn vroe gere vriend, secretaris en nauwste me dewerker Carvalho Pinto, die niet ver-* zuimt eraan te herinneren, dat het pri- veleyen van Quadros allesbehalve pro per is en wel in scherpe tegenstelling tot zijn schone theorieën staat. Ook Jus- celino Kubitschek, de voormalige popu lairste president die Brazilië ooit heeft ge£aJ» trekt tegen hem te velde en dreigt zelf tegen Quadros als kandidaat op te komen, als deze zich niet vrijwillig te rugtrekt. Quadros heeft zich voor het gouverneurschap van Sao Paolo kandi daat gesteld. In Sao Paolo zal niet alleen Ir. van Dis (S.G.P.): Het Tweede-Kamerlid van Dis (SGP) heeft de regering dezer dagen gevraagd of het haar bekend is, dat in Uden en Veghel op 21 juni 1962 op de openbare weg en in het openbaar in strijd met de wettelijke bepalingen Sacramentsproces sies zijn gehouden. Verder zegt hij dat eveneens in strijd met de wet op 15 juli 1962 in 's-Hertogenbosch in het openbaar een plechtige omgang zal worden gehou den. Gedoeld wordt op de heiligdoms vaart. Volgens de heer van Dis wordt de heiligdomsvaart sedert 1916 driejaar lijks gehouden. In de periode van 1800 tot 1853 was deze omgang verboden. Tenslotte vraagt het SGP-Kamerlid welke maatregelen de regering, mede gelet op recente desbetreffende arresten van de Hoge Raad zal nemen, om het processieverbod te handhaven. Tevens vraagt hij of de regering op korte termijn een voorstel van wet wil doen, waarbij op de overtreding van het processieverbod .doeltreffende strafsanc ties worden gesteld. JANI QUADROS ....ik kom terug.... daarover de beslissing vallen, maar ook over een terugkeer van Quadros aan de staatsmacht. Feit is, dat de grote massa van het Braziliaanse volk door de nood gedreven de radicale richting uitgaat. De keuze is dan zeer beperkt- Het kan kiezen tussen Quadros of 'n soort Castri- cisme. We zullen spoedig meer weten! (Advertentie) ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS Lhal.zwaarJ halfzwaar De collectie van 35 schilderijen die deze week gestolen werd uit het sjieke O'Hanamuseum in Londen, zijn waar schijnlijk verdwenen achter het IJzeren Gordijn. De diefstal, die in de nachtelijke uren plaats vond, is de omvangrijkste uit de Britse geschiedenis. De waarde van in de laatste twintig maanden in Europa en de Verenigde Staten gestolen schilde rijen is er door opgelopen tot ruim 7 miljoen dollar. De politie van Londen heeft woensdag meegedeeld dat een poging van twee mannen om uit de Dulwich College Art Gallery Rembrandts „portret van een jonge man" te stelen, werd verijdeld doordat suppoosten de mannen op heter daad betrapten. Zij ontkwamen overi gens. Scotland Yard heeft voor wat de dief stal van de 35 doeken betreft, onmid dellijk alle Britse uitvoerhavens onder bewaking gesteld, en Interpol verwittigd. Een Londense verzekeringsmaatschappij heeft 20.000 pónd beschikbaar gesteld voor degeen die een aanwijzing omtrent de diefstal geeft welke tot opsporing leidt. De Londense „Daily Mail" heeft gis teren bericht dat premier MacMillan van Engeland voornemens is in de herfst wijzigingen aan te brengen in zijn kabi net, als onderdeel van zijn plannen om de conservatieve partij een politiek her stel te bezorgen. Volgens de Daily Mail zal MacMillan de ministers van Binnenlandse Zaken, Bu,tler, en van Financiën, Lloyd, zowel als de voorzitter van de conservatieve partij die eveneens de status van mi nister heeft Iain Macleod, laten vallen. Butler zou aan de premier worden toe gevoegd als deskundige voor zaken, de Euromarkt en centraal-Afrika betref fende. jQe dag zal nauwelijks aan de hemel staan, als op vrijdag 3 augustus 35 jongens en 2 meisjes uit midden- Brabant, allen leerlingen van de Dongense h.b.s., in de bus zullen stappen die hen naar het Franse dorpje Busseau-sur-Creuse brengt. Daar werken zij drie weken aan een kapel voor deken A. Baron, die al negen jaar op een eigen kerkje^zit te wachten, maar tot nog toe geen schop de grond in zag gaan. Dat hij nu eindelijk tóch een kerk krijgt dankt hij aan drs. W. M. M. NI- LAND (32), sinds twee jaar leraar- Frans aan de Dongense h.b.s. en initiatiefnemer van de „operatie- Busseau". „Waarom moet al dat geld besteed worden aan projecten buiten Europa?" vroeg in december drs. Niland, toen zijn leerlingen 750 gulden bijeen had den gebracht met hun jaarlijkse fancy-fair voor de missie. In zijn achterhoofd dacht hij aan de Mission de France, die met even grote moei lijkheden kampt als de missionarissen in Afrika of Zuid-Amerika. De ge dachte liet hem niet los en zijn vage plannen wonnen aan aantrekkelijk heid bij de overweging dat het mis schien mogelijk was de jongens zelf te laten zien wat er tot stand kan worden gebracht met het geld dat zij in schiettenten en met een tombola hadden verdiend. Op 23 februari stopte hij een brief in de bus van het Dongense postkantoor. In Parijs liep kardinaal Feltin warm voor de plannen van de Dongense leraar. Evenals abbé Legrand, leraar aan de Ecole Fénélon en aalmoe- Drs. W. NILAND voor materiaal, logies en vervoer zorgen. ..Wij nemen voor deken Ba ron de 750 gulden mee, die we met de fancy-fair bijeen hebben gebracht. Misschien zijn er mensen die dit be drag willen vermeerderen. Je kunt nooit weten... Mijn gironummer is 1133479; mijn adres: Glorieux 46 te Dongen..." Haal twee ons vette gaatjes- (kaas, zei moe tot zoonlief Jan. Ze gaf hem geld en maande (nog: ,,Zeg, jong, snoep er niet van! Maar Jan was Jan en Jan was (stout, hij had zo'n vreselyke zin.... En plak voor plak verdween (de kaas, Eén schijf liet hij erin. Toen hij op 't matje komen (moest, zei hij: ,,Méér heb ik niet (gehad 't was saam een ons, nou, da's (de kaas, de rest was allemaal gat!" KEES JANSEN Breda Natuurlijk nemen Niland en de zij nen de kans waar om tevens iets van Frankrijk te zien. Zo zullen zij op zondag 12 en 15 augustus excursies maken door de heuvelachtige streek van Busseau, die een uitloper is van het Massif Central. „Het is eigenlijk een achtergebleven gebied, waar wat arme boeren wonen en spoorweg arbeiders. De bevolking is straatarm en leeft in omstandigheden die wij middeleeuws zouden noemen. Er is wel overal elektriciteit maar nog niet overal waterleiding. De streek verwacht veel van de grote zuivel fabriek, die in aanbouw is in Bus seau. Het wordt de modernste van Europa en biedt werkgelegenheid aan 150 mensen. Het is overigens de enige industrie..." Zij zullen zeker ook een uitstapje maken naar Limoges, de dichtst bijzijnde grote stad die altijd nog op een afstand van 70 km ligt van Busseau dat 500 inwoners telt. Op de terugreis die evenals de heenreis in twee dagen gemaakt wordt blijven ze een dag in Parijs om de voornaamste bezienswaardig heden van deze metropool te bezich tigen. Dat alles neemt niet weg, dat er in Busseau gewerkt zal moeten wor den. Het dorp heeft geen eigen kerk. „De pastoor heeft mij laten zien waar hij tot nog toe godsdienstlessen geeft aan de kinderen en af en toe de H. Mis leest. In een stal met on- gekalkte muren. De kinderen uit het dorp kan hij vanwege de afstand niet verplichten elke zondag naar de kerk in Ahun te komen. Eenmaal per maand nemen zij tezamen een paar taxi's..." De h.b.s.'ers bouwen voor Busseau een kapelzaaltje van 8 bij 12 meter. Ter weerszijden daarvan komen twee katechismuslokaaltjes (waarvan er een gebruikt kan wor den als sacristie) van 3 bij 5 meter. Het moet tegen een helling worden gebouwd, want er is geen stukje vlakke grond te vinden in deze buurt. Het zal een heel karwei zijn voor deze „ongeschoolde arbeiders" tussen 15 en 20 jaar. Geestdriftig als de man die dit gedurfde en nobele ini tiatief nam, denken zij het echter wel te klaren. Op het marktplein van Brabants hoofdstad 's-Hertogenbosch stond de ze week de 21-jarige Turk MEHMET HAZNEDAR, juist per trein gearri veerd uit Istanboel. Hij blijft twee en een halve maand in het land van hertog Jan, vertelde hij in moeilijk verstaanbaar Engels. Hij werd gast vrij ontvangen in de kantoren van de Provinciale Waterstaat, die hem ty- dens zijn verblyf in Nederland zal laten zien hoe men hier betonnen wegen en bruggen bouwt. De jongeman zwarte haardos boven een bruin, nog wat onzeker gezicht reisde naar Nederland in het kader van een uitwisselingspro gramma van de International Asso ciation for the Exchange of Stu dents for Technical Experience Kort weg nou ja kortweg.... de I.A.E. S.T.E. De Provinciale Waterstaat neemt elk jaar een buitenlandse student voor haar rekening. Mehmet gaat met de ingenieurs op pad naar de werken die in de provincie wor den uitgevoerd. Hij hoopt het vol gend jaar in Istanboel zijn einddiplo ma HTS te halen. Dan zal hij in zijn eigen land bruggen en wegen gaan bouwen volgens de methoden die hij hier heeft afgekeken. Hoewel de weergoden hem bij zijn aankomst niet slecht gezind waren en het Bossche marktveld overgo ten met vriendelijk zonlicht voelde hij zich nog wat onwennig. Het gezin dat hem deze twee en een halve maand onderdak biedt, zal hem ech ter wel op zijn gemak brengen. Of anders toch zeker de ingenieurs die hem binnen zullen leiden in de hem vertrouwde wereld van de techniek die geen grenzen kent. Het kerkje van Chamberaud zenier van de Parijse voortrekkers, die in hun vakantietijd al langer werken in het arme dekenaat Ahun van deken Baron. Drie voortrekkers gaan in augustus met de Nederlandse kerkbouwers mee om samen met de twee meisjesleerlingen voor de war me hap te zorgen in Busseau-sur- Creuse. Zij zorgen ook dat er pan nen zijn. Een aantal jongelui zal bovendien kamperen in hun tenten. De overigen worden bij particulieren ondergebracht. „De parochianen zijn enthousiast", aldus Niland, die naar Frankrijk is gereisd om te kijken waar hij straks met de jongens terecht zal komen. Een boer was bereid om in de rivier het zand te gaan halen voor de specie. Een ander stelt ge reedschap ter beschikking. Een derde zorgt voor stenen. „De mensen ge loven nauwelijks dat wij werkelijk komen..." Ruim een maand nadat hij zijn eerste brief naar Frankrijk verzonden had, legde leraar Niland zijn plan voor aan de h.b.s.'ers, die, het hoofd vol grammaire-moeilijkheden en in het hart de eerste examenangst, op niets verdacht waren. Zij reageerden geest driftig. Niet minder dan 37 leerlingen verklaarden zich bereid 90 gulden te dokken om reis- en verblijfkosten van deze werkvakantie te dekken. Er zijn er die een week lang kelner zijn geweest om dat bedrag op tafel te kunnen leggen. Maar alle proble men waren nog niet opgelost. Voor 70 handen was er geen werk aan de bouw van de nieuwe kapel. De jongelui zouden elkaar maar in de weg lopen. De Franse vaklieden, die de supervisie uitoefenen op het werk, zouden met de handen in het haar staan. Daarom zochten Niland en deken Baron nevenprojecten. Ver hoefden zij niet te gaan in deze verpauperde streek. Het kerkje van Chamberaud, een plaatsje in de buurt dat behoort tot de parochie Donzeil van abbé Berlan, moest gerestaureerd worden. Monumentenzorg wil een deel van de kosten betalen, maar als de jongens van Niland het materiaal wilden sorteren, zouden zij zeer wel kom zijn, verklaarde abbé Berlan. Met pastoor Recoing van de parochie St. Yrier-des-Bois werd overeenge komen dat de jongens in Peyrabout de lemen pleisterlaag zullen verwij deren van het oude kerkje en de muren opnieuw zullen voegen. „De pastoors komen iedere dag in Bus seau hun werkjongens halen." Al dit werk moest wel worden aan genomen om de reis mogelijk te ma ken. De kosten zouden te hoog zijn geworden, als Niland de reis met minder personen had willen onder nemen. Ook al vond hij dan een touringcar-ondernemer die bereid was voor een prikje een bus beschik baar te stellen. „Het is voor een goed doel," zei hij. Met zijn bus vertrekken de h.b.s.'ers op 3 augustus om pas terug te keren op de 21e. De bus blijft drie weken in Busseau. Natuurlijk kon de eigenaar met die wagen in het topseizoen meer geld verdienen dan nu. Zijn gebaar om wille van „het goede doel" typeert de edelmoedigheid die de grondslag vormt van de hele operatie-Busseau. Drs. W. Niland, zijn collega drs. F. Sieprath, school-moderator P. Boon man, concierge J. Ariens, de 37 h.b.s.'ers en de Parijse voortrekkers offeren drie weken op van hun va kantie, terwijl de inwoners van de Franse dorpjes en de busondernemer Paul's Scarlet Climber heet de roos die elk jaar honderden schar lakenrode bloemen draagt en het troetelkind is van mevrouw Johanna Klaassen-Quik aan de Baronielaan te Breda. Zes jaar geleden geplant als een klein stekje, siert dit stuk je uit de kluiten gewassen flora nu de witte gevel van het achterhuis. Het bijzondere van deze meer dan drie meter hoge struik is dat ze niet in de volle grond staat, maar haar voedsel betrekt uit een door midden gezaagde boeren spekkuip op het platdak. In deze tijd van flatbouw opent dit vergezichten voor hen die bo ven wonen en toch van een zonnige tuin willen genieten. Het vraagt wel een heleboel werk en zorg. In voorjaar en zomer heeft deze reuzen- struik dagelijks behoefte aan regen water, bij warm weer begiet Johan na Klaassen haar sierraad om de paar uur. Kunstmest en kippenmest maken de andere voedingsstoffen uit. Maar het resultaat loont de moeite en meer dan datDe Baby- loniërs maakten kunstwerken van hun zo geheten zwevende tuinen, hier leeft in andere vorm een stuk je natuur vele meters boven de be gane grond- In een prachtige enscenering van kleurenrijke bakken begonia's, pe tunia's, viooltjes en geraniums is het vorstelijk hier te zitten, zeggen de beide dochters des huizes, maar van studeren komt dan niet veel. Als de zon zich laat zien en het lek ker warm is, nodigt het dak niet tot andere bezigheden dan luieren in een ligstoel met iets lekkers voor je op het tafeltje. De heer en me vrouw Klaassen zijn ook dikwijls te vinden in hun kleine domein, de trots van hen beiden. Johanna Klaas sen verzorgt de bloemen en bepaalt het schikken van de verschillende soorten, zodat het een harmonisch geheel wordt. Haar man Martien doet het meer technische werk. Hij schildert gevel, muren en bloembak ken in een kleur aan de bloemen aangepast. Zo heeft hij ook de bak ken bekleed met een laag kurk- Mevr. Klaasscn-Quik met Paul's Scarlet Climber schors, wat het idee wekt in de meest natuurlijke omgeving te verkeren. Dit alles is het resultaat van een toevallige wandeling over de Bre dase markt, waar Johanna Klaas sen zes jaar geleden een rozenstek- je kocht. ,,Ik had niet verwacht dat het zo'n geweldige plant zou worden Maar toen zij flink begon te groei en heb ik van tuinieren mijn hobby gemaakt. Na de roos kwamen er ha- ne pluimpjes, afrikaantjes, zuide- wind-lelies en o.a. een zelfgekweek te hangende begonia. Omdat we bo ven wonen moest ik er iets op vin den en zo zijn we tot deze daktuin gekomen. Ik ben er van dag tot dag mee bezig, maar ik geloof wel dat ik geslaagd ben". De V.S. en Engeland hebben hun des kundigen opnieuw aan het werk gezet om te zoeken naar mogelijkheden van een verbod op kernproeven, in het licht van de jongste wetenschappelijke ont dekkingen. Volgens Amerikaanse functionarissen hebben de jongste wetenschappelijke ont dekkingen aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat het mogelijk is voor het westen om enkele eisen inzake de in spectie te laten vallen, aangezien de kans groot is, dat nieuwe registreer- apparaten de westelijke landen in staat zullen stellen nauwkeurig na te gaan of er ergens proeven genomen worden, zonder dat men ter plaatse waarnemers hoeft te hebben. De nieuwe ontdekkingen werden ge daan tijdens de jongste ondergrondse proeven van de V.S. in Nevada. Het zou gebleken zijn dat het eenvoudiger is om deze proeven te registreren dan aan- .vankelük gedacht werd. Voordat echter nieuwe voorstellen aan Rusland kunnen worden gedaan is het nodig om de nieuwe ontdekkingen op hun waarde de toetsen. Het is nog niet zover, dat men internationale inspectie geheel kan opgeven. Zelfs is het nog zo, dat vermoedelijk voor de registratie van bijvoorbeeld Russische proeven een waarnemingspost zal moeten worden in gericht op Russisch grondgebied. Men denkt binnen enkele weken de nieuwe ontdekkingen geheel geanaly seerd te hebben. Bij een botsing op de weg Haarlem- Halfweg is gisternacht een echtpaar uit Amsterdam omgekomen. Hun auto kwam frontaal in botsing met een tegenligger, die door nog niet bekende oorzaak op de andere weghelft terecht was geko men. De bestuurder van deze wagen, af komstig uit Bennebroek, is ernstig ge wond in een ziekenhuis te Haarlem op genomen. Belde auto's werden, vernield.

de Stem | 1962 | | pagina 7