bla9 Mammoetwet aanvaard VLIEGENDE CAVALCADE 100 voor - 44 tegen Britse scherpschutters Slechts tot eind prijsbeheer sing Japan wil Telstar lanceren voor de Olympische Spelen te Tokio in 1964 Hoofdstad van Katanga door V.N. afgegrendeld Kamer wil nieuwe wijze begrotingsbehandeling PRACHTIGE TRIOMF VOOR MIN. CALS Vredesverdrag met Duitsland zonder Westen Miljoen dollar aan aandelen verdwenen P. v.d. A. samen met K.V.P.! 62 Rijkssteun voor KLM Vondeling verloor: 61-83 West en Oost mogen gebruik maken van kunstmaan DAGBLAD VOOR ZEELAND Moskou dreigt opnieuw: Koel en bewolkt - „Merkwaardig fenomeen" DE LANDBOUWGRONDEN Gouverneur van Antwerpen wil verdraagzaamheid Struikelt Pompidou? Burgemeester praat in de ruimte JE ZIET ZE WEER STEEDS MEERt! 102e JAARGANG No. 24027 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen. C. J. v. Hootegem mr. dr A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 13 JULI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor dp Zppuwsp F,Handen: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zopuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus:Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 261)1 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) Moskou heeft opnieuw rond het vredes. verdrag met Duitsland en daarmee samenhangend de demilitarisering van Berlyn naar het voorplan geschoven. Dit is bekend geworden via een lang ademige verklaring, die gisteren is af gegeven. Het verwerpen van Kroestjevs voor stellen, uitgesproken tijdens zijn rede bij de opening van het wereldcongres voor de vrede te Moskou, wordt daarin hoog opgenomen. (De Russische premier stelde toen voor de bezettingstroepen dei drie mogendheden te vervangen door een combinatie van Navo- en Warschaupact-soldaten, red.). In de ver. klaring van gisteren wordt dit voorstel een tegemoetkoming" aan 't westelijke standpunt genoemd. Nu het Westen dit idee verwerpt, moet het er niet op re kenen. dat Rusland zal blijven toestaan dat in West-Berlijn een militaire NAVO- basis *ordt verkregen. Mocht 't Westen niet van zins zijn, deze basis op te heffen, dan zal de Sovjet-Unie met vele andere vredelievende landen een beslis sing moeten nemen over het tekenen van een Duits vredesverdrag. De rege ling daarvan, inbegrepen de situatie in West-Berlijn, komt dan tot stand zonder deelname van de westelijke landen. Berlijn aldus werd herhaald dient eer. vrije en gedemilitariseerde stad" te worden, waarin de bevolking volledige vrijheid zal genieten om eigen aange legenheden zonder enigerlei interventie te regelen. Dean Rusk, de Amerikaanse minster van buitenlandse zaken heeft gisteren meteen verklaard, dat er geen basis be staat voor ernstig gemeende onderhan delingen over de kwestie Berlijn, zolang dc Sovjet-Unie blijft weigeren om over iets anders te praten dan een reduceren van de westelijke rechten in Berlijn. Ondanks dat wordt er op de achter grond tussen Amerika en Rusland toch over Kroestjevs laatste idee gepraat. (Van onze parlementaire redactie) Minister Cals heeft overwonnen. ISa jaren van harde strijd zotcel binnen als buiten het parlement - is hij er gisterenmiddag in geslaagd zijn mammoetwet veilig op stal te krijgen. Dit wets- ontwerp, dat voor het gehele voortgezet onderwijs van lagere school tot universiteit perspectieven opent van een algehele vernieuwing is met 100 tegen 44 stemmen aanvaard. Een stralende bewindsman nam, toen deze uitslag bekend werd, onder het blizlicht van fotografen en de schijnwerpers der t.v., van alle kanten gelukwensen in ont vangst. De K.V.P.-fractie was bij die kleine, spontane huldiging voorop gegaan. Daar apllaudiseer- de men. De mammoetwet heeft de eind streep gehaald dank zij de oppositie. Van de vier regeringspartijen, die dit belangrijke stuk wetgeving had den moeten dragen, lieten de V.V.D. en C.H.U. het geheel afweten, stem den slechts vijf Anti's voor en stond alleen de K.V.P.-fractie geheel ach ter de minister. De P. v. d. A.-fractie liet bij monde van de heer Kleijwegt weten, dat er ook bij haar bezwaren leven tegen de mam moet. De oppositie liet echter de grote onderwijskundige betekenis van de wet zwaarder wegen dan haar bezwaren en de mogelijkheid om minister Cals (en wellicht het gehele kabinet) via ver werping ten val te brengen. De P.S.P. stemde eveneens voor, de C.P.N, en S.G.P. tegen. Gezien de uiteindelijke uitslag vraagt iedereen zich af zal het samengaan van K.V.P. en P. v. d. A. bij dit be langrijke wetsontwerp gevolgen hebben voor de politieke constellatie na de kamerverkiezingen van 1963 De Newyorkse politie heeft gisteren onthuld, dat drie weken geleden uit het bureau van een vooraanstaande make laarsfirma aan Wall Street voor meer dan een miljoen dollar aan verhandel bare certificaten van ,,blauwgerande" waarden zijn verdwenen. Twee mannen, die op heterdaad werden betrapt bij de onderhandse verkoop van enkele van de verdwenen certificaten, zijn in hechte nis genomen. De ambtenaar van het openbaar ministerie voor het district New York, Frank S. Hogan, meent dat er sterke aanwijzingen" bestaan dat er diefstal in het spel is. De spanning was voelbaar in de Tweede Kamer toen het ogenblik van stemming gekomen was. Slechts zes Kamerleden waren wegens ziekte of verplichtingen in het buitenland af wezig. De A.R.-fractieleider dr. Bruins Slot, die wegens overspanning absolute rust moest houden, was toch voor de stemming naar het Binnenhof gekomen. Vanwege het belang van de stemming werd even te voren drs. Aarden beëdigd als nieuw lid. Hij neemt in de K.V.P.- banken de plaats in van wijlen de heer Koersen. De publieke en gereserveerde tribunes waren, evenals de loges, tot de laatste plaats bezet. Uit een van die loges keek mevrouw Cals met een gespannen gezicht naar beneden. V.V.D. reëel Het was wel een verrassing dat de gehele P. v. d. A.-fractie voor de mammoetwet stemde. Verwacht was, dat de principiële voorstanders van het openbare onderwijs wellicht dwars zouden gaan liggen. Hun bezwaren zijn intern echter weggepraat door de ge zamenlijke afspraak binnen de socialis tische fractie om straks alsnog te pro beren ook voor openbare scholen een stichting buiten de planprocedure moge lijk te maken. Tegen dezê benadering stak schril af de houding van de V.V.D., die zich blind staarde op haar bezwaren. Waren deze inderdaad zo reëel In politieke kringen overweegt de in druk, dat de stembepaling der liberalen b ijdeze wet niet los gezien kan worden van de huidige moeilijk heden binnen de V.V.D. Mammoet gered De liberalen en C.H.U. vergulden hun afwijzing van de mammoet overigens met complimentjes aan het adres van minister Cals voor diens grote werk kracht. Hun ,,neen" viel zwaar in de vergaderzaal. Toen bleek dat de meer derheid der Anti's (inclusief mr. Bruins Slot) eveneens tegen zouden stemmen was het duidelijk, dat de P. v. d. A. het lot van de wet in handen had. Het werd doodstil toen de socialistische woord voerder, de heer Kleijwegt het stand punt van zijn fractie ging toelichten. Hij liet de Kamer en de minister enkele minuten in spanning zitten. Toen hij ten slotte zijn ,,voor" liet horen ging er een zucht op van verlichting, ook bij de Anti's en C.H.U., want zij zouden wel grote moeilijkheden gekomen zijn, indien op hun schouders de verantwoor delijkheid had gedrukt van een kabinets crisis. MAARSCHALK JUIN pas als zodanig ontslagen heeft een privilege ver loren, dat hem geld kost. Hij zal name lijk huur moeten gaan betalen voor het appartement, waarin hij sinds 1956 heeft gewoond. Reden als ontslagen maar schalk heeft hij daar geen recht op. Zijn grote O.A.S.-sympathieën hebben hem zijn titel gekost. EEN BROER van oud-president Frondizi var Argentinië is in Buenos Aires ge arresteerd. De reden is onbekend. Broers sympathieën liggen in het uiter ste linkse vlak en hij is lid geweest van de Trotzkistische ,,Praxis"-beweging. IN LICHTENVOORDE is in de buurt van de spoorweg een bom gevonden. Het is de tweede binnen enkele dagen tijds. Ook nu weer rijden de treinen met verminderde snelheid. WINSTON CHURCHILL had gisteren een lichte stijging van zijn temperatuur als gevolg van een bronchiale infectie. De opzwelling van het gebroken been is iets afgenomen. DA ROCHA de nieuwe Braziliaanse president heeft nog steeds geen rege ring bij elkaar kunnen brengen. Hij heeft het congres nu gevraagd nog enige tijd geduld te hebben. De moeilijk heden schijnen meer te maken te heb ben met de distributie van de porte feuilles dan met het regeringsprogram zelf. ONZE PRINSESSEN Irene en Margriet hebben gisteren een bezoek gebracht aan het Surinaamse Nickery en Wage- ningen. Wageningen is een- rijstpolder van 15.000 ha. Zij is aangelegd om de moerassige vegetatie om te zetten in akkerbouw. Dc begroeting door de be volking was allerhartelijkst. Weersverwachting van het K.N.M.I. Z geldig tot vanavond, opgemaakt gis- Z teravond te 23.15 uur: J Veel bewolking maar over het alge- J meen afnemende buicnactiviteit. Z 1 Overwegend noordwestelijke wind en koel. Verwachting van Ukkel: Aanvankelijk zwaar bewolkt, afge- wisseld met opklaringen, die later op de dag steeds breder zullen worden. 2 Sporadisch nog neerslagvlagen. Lichte 1 stijging van de temperatuur. 2 Vandaag: zon onder 20.56 uur, maan 2 Z op 16.48 uur. Morgen: zon op 4.35 uur, 2 Z maan onder 2.08 uur. 2 (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens de stemming over de Mammoetwet was minister-presi dent prof. De Quay in het Tweede Kamergebouw aanwezig. Zijn aan wezigheid op dat moment duidde erop, dat een verwerping van de wet bepaald niet uitgesloten werd geacht. Des te groter was de vreug de op O.K. en W. en elders dat mr. Cals uiteindelijk met zo grote meerderheid de overwinning behaalde. Voor- en tegenstanders van de mammoet hebben later op de middag op uitnodiging van de parlementaire pers in het perscen trum Nieuwspoort een borrel ge dronken. 's Avonds bood mr. Cals zijn medewerkers op het departe ment een etentje aan. De bewinds man behoefde daarbij niet om zijn lijn te denken. ,,Ik ben tijdens dit debat een paar kilo afgevallen", vertrouwde hij me toe. Dit debat was een merkwaardig fenomeen, zei Kamervoorzitter Kortenhorst. De Kamer heeft er 65 uur over ver gaderd. Er werden 120 amendemen ten op 117 artikelen ingediend. Troepen van de Verenigde Naties hebben gisteren de hoofd stad van Katanga, Elisabethstad. i afgegrendeld. Het motief is, dat ^resident Tsjombe van Katanga zich niet aan zijn belofte heeft ge- Scherpschieten varieert van het op de kermis veroveren van een pluchen heertje tot een halve wetenschap met als einddoel een fraaie beker. De schutters van de laatstgenoemde cate gorie maken het zich dan ook bepaald niet zo gemakkelijk als de vrolijke kermisganger: afgedekte vizieren, extra steunen, spanriemen, precisiekijkers en grote tabellen behoren dan tot de uit rusting. Enfin, ziet u zelf maar op deze foto, genomen tijdens nationale schiet wedstrijden op de 1000 yard in Enge land. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren haaf fiat gegeven aan het voorstel der rege ring om de K.L.M. de helpende hand te reiken bij haar huidige financiële moei lijkheden. Dat houdt in, dat het rijk Amerikaanse leningen garandeert tot een bedrag van 370 miljoen gulden en de K.L.M. nog eens 50 miljoen krijgt om liquiditeitsproblemen te overwinnen. De P.S.P. en C.P.N. stemden tegen het desbetreffende wetsontwerp. Naar hun mening dient de K.L.M. genationaliseerd te worden. Minister Korthals (Verkeer en Water staat) wa wat vaag over de verdere toekomst van de K.L.M. Als onze ver wachting niet bewaarheid wordt, dat de K.L.M. over drie jaar weer de moeilijk heden te boven zal zijn, zal, zo zei drs. Korthals, de K.L.M.-affaire opnieuw aan' do Kamer worden voorgelegd. Toe treding van de K.L.M. tot de Air-Union vond de minister prematuur. Wel be staat het voornemen tot vergaande samenwerking over te gaan. (Van onze parlementaire redacteur) De samenwerking tussen K.V.P. en P. v. d. A. bij de mammoetwet heeft zich niet voortgezet bij de beslissing over het al dan niet ver lengen van de prijsbeheer sing op landbouwgronden. Het initiatief voorstel van prof. Vondeling (P. v. d. A.), dat de prijsbeheersing tot 1 januari 1968 wilde continueren, is gistermiddag met 83 tegen 61 stemmen verworpen. Vóór die verlengde prijsbeheersing stemden behalve de P. v. d. A., P.S.P., C.P.N.drie V.V.D.-ers, de heer Kikkert (C.H.U.) alsmede negen K.V.P.-ers, te weten, mejuffrouw Knol en de heren Weijters, Van Dongen, Kolfschoten, De Wolf, Zwanikken, Bogaers, Van der Ploeg en Engelbertink. Zij voorzien van een opheffing van de prijsbeheersing nu een ongewenste stijging van de grond prijs met alle gevolgen van dien. De meerderheid der K.V.P.-fractie is even- wel van oordeel, dat een eventuele prijs stijging niet tot ernstige verstoringen zal leiden omdat minister Marijnen (Landbouw) heeft toegezegd ,,de hand aan de pols" te zullen houden. Nadat het initiatief voorstel-Vondeling verworpen was, werd goedgekeurd een wijziging van de pachtwet, waardoor het voorkeursrecht van de pachters behou den blijft. De prijsbeheersing zelf vervalt nu op 31 december a.s. houden inzake de sterkte van zijn strijdkrachten tijdens een parade in de hoofdstad. Hij mocht, zoals gisteren gemeld, een symbolische" parade houden van 300 man, maar het waren er 2.000. De V.N. protesteerden. ,,Ik had wel 6.000 man aan de parade kunnen laten deelnemen", aldus het antwoord van Tsjombe. De V.N. hebben daarop een zware versperring aangebracht op de enige grote uitvalswegen van Elisabetstad, die nog open was. Bij de versperring zijn gewapende schildwachten gepos teerd. Auto's en voetgangers kregen toestemming langs de versperring te gaan, maar Katangese politie wordt niet doorgelaten. iGsterenmiddag spande het daarom even. Twaalf gewapende Katan gese politiemannen liepen op de ver sperring toe en schopten een aantal vaten om die de weg gedeeltelijk ver sperden. Er viel echter geen schot. Tsjombe heeft zijn woord gebroken door 2.000 soldaten binnen de stad te halen", aldus het motief der V.N. om de versperring op te richten. Tsjombe zegt, dat hij nooit enige waarborg heeft gegeven, schriftelijk of mondeling, wat het aantal manschappen in de parade betrof. ,,De enige waarborg die ik ge geven heb", zo zegt hij, ,,is dat kalmte en orde zullen worden gehandhaafd. Maar de V.N. scheppen nu een situatie, waarin maar ternauwernood het uit breken van gevechtshandelingen zal kunnen worden vermeden." Een onderdeel van het jaarlijkse „Royal Tournamentdat tot het einde van de maand in „Earl's Courtin Londen wordt gegeven, is de „vliegen de cavalcadeeen luchtvaart show, waarin de hoogtepunten van de Britse militaire luchtvaart worden belicht ter gelegenheid van de 50e verjaardag van het „Royal flying corps", de voorlo per van de RAF. Op de foto zien we een beeld tijdens de finale van de show, gemaakt op de generale repetitie. (Van onze Belgische correspondent) Richard Declerck, gouverneur van Antwerpen, heeft een beroep gedaan op de bevolking van Antwerpen om af te zien van verdere betogingen in en rond de H.-Geestkerk tegen de Franstalige preken, die daar op zondag worden ge houden. De Antwerpse gouverneur meent dat een bevredigende oplossing zal kun nen worden gevonden, wanneer de rust eenmaal is teruggekeerd. In zijn oproep vraagt hij de inspanning van iedereen, opdat in Antwerpen de traditionele geest van verdraagzaamheid de overhand zal blijven houden. Van zijn kant had de vorige zaterdag de heer Jozef van Over- straeten, namens de grote Vlaamse cul tuurverenigingen gewaarschuwd, dat de betogingen zullen voortduren zolang de Franstalige preken gehandhaafd blijven. De kans bestaat dat de regering Pompidou maandag aanstaande de nek breekt over het wetsontwerp dat de regering extra-geld verschaft dat de hoeve van een onafhankelijke Franse kernstrydmacht. Pompidor heeft aan dit ontwerp namelijk de vertrouwenskwestie ver bonden, al komt de positie van De Gaulle niet in het geding. De regering wijst alle amendementen op het ont werp af. De oppositie is van oordeel dat Frankrijk wel een atoomindustrie moet hebben, maar dat een uitsluitend nationale kernsrtijdmacht een illusie is. Vier partijen hebben de motie van af keuring ingediend de socialisten, de M.R.P., de onafhankelijken en de entente democratique. Zij beschikken over 256 zetels, 15 meer dan nodig zijn om de regering naar huis te sturen. Anderen menen, dat vele afgevaardig den niet bereid zullen zijn de motie te steunen, als deze zou leiden tot ontbin ding van het parlement. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter der Tweede Kamer dr. Kortenhorst, heeft gisteren meegedeeld, dat de Kamerconv missie tot herziening van de werk wijze der Kamer in september een voorstel zal indienen voor een nieuwe wijze van begrotingsbe handeling. Dit voorstel, reeds gunstig ontvangen door de regering, houdt het volgende in: Bij wijze van proef zullen enkele be grotingshoofdstukken dit najaar zonder schriftelijke voorbereiding behandeld worden. Derhalve zonder voorlopige ver- De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Olympische Spelen, welke in 1964 in Tokio gehouden worden, recht streeks in Europa per televisie kunnen worden opgevangen. De Japanners heb ben namelijk hun eigen Telstar-project uitgewerkt. Hun kunstmaan zou met behulp van Amerikaanse raketten wor den afgeschoten in de buurt van ie evenaar. Deze Japanse Telstar zou met de draaiing van de aarde mee gelan ceerd worden met een hoeksnelheid ge lijk aan die van de aarde. De Telstar doet overigens nog steeds voortreffelijk zijn werk. Hoe weinig haar lancering met politiek te maken heeft blijkt uit de bekendmaking, dat iedereen van haar diensten gebruik kan maken. Dit heeft de Amerikaanse maat schappij, die het project heeft gefinan cierd, meegedeeld. De Sovjet-Unie is hiervan niet uitgesloten. Ambtenaren van de Amerikaanse dienst voor ruim tevaart hebben te kennen gegeven, dat ieder land of het nu tot het westelijke of tot het oostelijke blok behoort, zend en ontvangstations voor de Telstar kan inrichten als het daartoe de vereiste apparatuur bezit. Ondertussen is er ook zoiets als een Europese televisietwist ontstaan. En geland (dat wil zeggen de BBC) pro testeerde donderdag bij de Franse col lega tegen het feit, dat la douce France in de nacht van woensdag op donder dag een eigen program via de Telstar naar de Verenigde Staten had uitge zonden. Dit was, aldus de BBC, in strijd met de gemaakte afspraken. Want die luidde, dat het slechts de bedoe ling was dat er alleen proef beelden zou den worden overgebracht, die zeker niet het karakter van ontspanning of voorlichting mochten hebben. Pas te gen het einde van de maand zou het eerste officiële programma worden' uit gezonden, dat representatief zou zijn voor Europa. Maar de Fransen waren de Engelsen een slag voor en gooiden beelden van Yves Montand de lucht in. En natuurlijk diens stem, die uiter mate goed „doorkwam". Toen de Engelsen van hun schrik en boosheid bekomen waren, werd dooi de BBC-technici snel een overigens ge ïmproviseerd programma uitgezonden. De Franse televisie toonde zich uiter mate verbaasd over de BBC-beschuldi- gingen. „Onze aangelegenheid was er zuiver een van de PTT. Die heeft ons verzocht voor deze uitzending wat films te leveren. En dat hebben wij gedaan", aldus de woordvoerder van de Franse radio- en televisiestichting. Hij wees er bovendien nog op, dat het gewraakte programma was ingeleid door de mi nister van posterijen Jacques Marette en niét door een functionaris van de stichting. Maar ondertussen is Frank rijk op de vingers getikt door het hoofd kwartier van Eurovisie in Genève. Ruzie of geen ruzie, de Telstar wen telt zich onbewogen rond de aarde. Zij maakte in de nacht van woensdag op donderdag haar vijftiende en zestiende omwenteling en bewees onderweg op nieuw haar bruikbaarheid voor televi sie-uitzendingen op lange afstand. De door de Telstar uitgezonden signalen zijn gisteren opgevangen door Turijn. De ontvangst was tamelijk moeilijk door de zwakke signalen. Tijdens de vijftiende omwenteling is een Franse televisieuitzending in de V.S. en Engeland en een Amerikaanse in Frankrijk en Engeland opgevangen. Toen de kunstmaan weer boven de At lantische Oceaan kwam, heeft de En gelse televisiezender zijn antenne op de kunstmaan gericht en uitgezonden. Miljoenen Amerikaanse televisiekij kers zagen toen een Engels programma dat niet, zoals het Franse, tevoren was opgenomen, maar direct werd uitgezon- Nijmegens burgemeester, mr. Ch. Hustinx, gaat „in de ruimte" praten via de Telstar. Hij heeft een uitno diging gehad (en met hem 22 burge meesters van overal op de wereld) om een gesprekje van vier minuten te voeren met zijn collega Corning van de Amerikaanse stad Albany. Albany heeft Nijmegen direct na de oorlog geadopteerd en de toen ge smede banden zijn met het jaar hech ter geworden. Er wordt op gewerkt, dat het gesprek kan plaats vinden tijdens de beroemde vierdaagse. den, waartegen de Fransen weer heb ben geprotesteerd, als zijnde tegen de afspraak. De uitzendingen in beide richtingen duurden negentien minuten. Het geluid was uitstekend; het Engelse beeld was beter dan het Franse. He dennacht hebben Engeland en Frank rijk via het ruimteschakelbord diverse televisieprogramma's uitgezonden. slagen en memories van antwoord. De bedoeling is dat deze hoofdstukken in eerste aanleg behandeld zullen worden in openbare commissievergaderingen, te houden tussen de bij de zaak betrokken minister en eventueel staatssecretaris (sen) en de leden der hierbij betrokken vaste commissie, waarbij ook de andere leden der Kamer toegang hebben. Van dit overleg wordt een verslag opgesteld zowel over het gevoerde en het te voe ren beleid als over de financiële aspecten van de begroting en van de eventuele voorstellen en in te dienen amendemen ten. De behandeling van deze hoofdstukken in de plenaire vergaderingen der Ka mer zal zich beperken tot de stemmin gen, voorafgegaan door zeer korte uit eenzettingen. Wanneer uit de te nemen proef blijkt dat deze methode tegemoet komt aan de voornaamste bezwaren, welke te gen de tot nu toe gebruikelijke proce dure ingebracht plegen te worden, zal de Kamer kunnen besluiten alle begro tingen op deze wijze te behandelen. Als sluitstuk op het geheel zal dan dit is een zeer belangrijk punt een algemene begrotings-commissie worden ingesteld die alle voorstellen by de af zonderlijke ontwerpen gedaan, dient te coördineren en daarover advies aan de Kamer dient uit te brengen. Op deze wijze zullen, zo verwachtte dr. Kortenhorst, daarna de algemene fi nanciële beschouwingen in onderlinge samenhang met afweging van prioritei ten meer zinvol tot hun recht komen dan tot nu toe het geval is geweest. Deze proef lijkt alleszins de moeite waard Het jaagtempo waarin de begrotingen thans behandeld worden, bevredigt nie mand. (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 1