y Nederlandse ploeg winnaar teamprijs MIJN MENING T Fede Bahamontes legt nu definitief beslag op de grote bergprijs (f 15000.-) Ab Geldermans klimt op naar vijfde plaats Jan Janssen behoudt zeer gave kans op de eindzege Spelletje o u rprij ura a cj J~oto 14 Gokje Dubbele triomj Knap herstel RAAD het voorbijgaan. SERVICE MENING ANGST(I) UITSPRAAK PORTRET ANGST (II) HOOP PREMIE door de vrouw van PIET VAN EST li DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 JULI 19b. 11 RAYMOND POULIDOR WINT MOEILIJKSTE ALPENETAPPE Ratjmond Poulidor, de winnaar (Foto Dagblad De Stem) (Van onze special, verslaggever). AIR-LE-BAINS, donderdagavond. Steek Raymond Poulidor nooit een vinger toe, want hij neemt de hele hand. Dit lesje heeft de karavaan donderdag in de tweede Alpenetappe van Briancon naar Aix-Les-Bains, waarin vijf bergreuzen als vingers van een hand omhoog Staken, geleerd. Bijna had Poulidor ook nog de gehele arm opgeslokt, want zijn vlucht op de „middelvinger", de Col de Porte, bracht hem dicht bij de leiders in het algemeen klasse ment, die zich pas laat realiseerden, dat hun passieve houding wel eens fataal zou kunnen worden en toen de arm nog bijtijds terughaal den. Desondanks maakte Poididor met zijn etappezege met een voorsprong van 3 min. 16 sec. op Planckaert en Anquetil in het alge meen klassement de sprong van de negende naar de derde plaats. Zijn achterstand (5.43 op Planckaert en 4.35 op Anquetil is echter te groot gebleven om lxem in de slotfase nog een kans te geven. Het feest van Poulidor betekende voor Ah Geldermans een teleurstelling. De B'everwijker eindigde namelijk evenals Piet van Est zij- aan-zij met de groten uit het veld en had er op gerekend, een paar plaatsen op de ranglijst te stijgen, omdat Gilbert Desmet en Tommy Simpson achter waren gebleven. De winst van Geldermans bleef echter beperkt tot één plaats en dat kwam bovendien alleen omdat Massignan een boete van 30 seconden kreeg. De tijdrit van vrijdag wordt nu dubbel belang rijk. Allereerst omdat dan hoogstwaarschijnlijk beslist wordt tussen Planckaert en Anquetil, wie de gele trui naar Parijs zal dragen, maar ook voor Ab Geldermans, die slechts 8 seconden achterstaat op Gilbert Desmet Onze troef voor een van de ereplaat sen moet echter nog oppassen voor Simpson, die acht seconden op Gelder mans moet winnen om hem weer voor- by te gaan. Negen bergen in twee dagen hebben geen beslissing over de eindzege kunnen bewerk stelligen. Het is toch wel triest, dat nu jaar op jaar de Tour de France beslist wordt in de tijdritten en niet meer in de bergen, zoals in de grote dagen van Fausto Coppi, Gi- no Bartali, Hugo Koblet, Ferdi Kubler en Louison Bobet. De laatste maal dat dit wel geschiedde was in 1958 in het sensationele duel tussen Charly Gaul en Raphael Geminiani. Wanneer zal er weer een echte bergkoning optsaan, die in het hooggebergte een kwartier of meer uitloopt? Zolang die er niet is, hoeft het rijden door de bergen met alle risico's van dien weinig zin. De bergritten hebben nu alleen maar Fcderico Bahamontes aan de grote berg prijs geholpen, waardoor zijn plaats in het Tour-circus, dat na de finale in Parijs gaat rondtrekken, verzekerd is. Misschien had de Spanjaard in etappes als die van woensdag en donderdag een winst van vele minuten kunnen boeken, maar hij had zich nu eenmaal tevreden gesteld met de bergprijs, die overigens haast even aantrekkelijke contracten op levert als de gele trui. Jacques Goddet heeft al eens eerder op dezelfde boulevard du Lac, aan de oever van het meer van Annecy, met. een wanhopige uitdrukking op zijn ge zicht naar de aankomst van de tour staan kijken. Dat was in 1960, toen nota bene Jean Graczyk de zware Alpen etappe won. Vandaag leek Goddet iets vrolijker gestemd omdat met Poulidor de trots van de Fransen werd gestreeld. Maar in zijn hart vervloekte de tourbaas de azen in het veld, die evenals de dag tevoren de Alpenreuzen gewoon hadden genegeerd. Het was in de rit naar Aix hetzelfde eentonige spelletje als woens dag. Vijfmaal achter elkaar was er hoop in de harten van de volgers, dat de echte klimmers nu toch zouden toeslaan, maar ook vijfmaal kwamen in de afda ling de mannen om wie het nu nog gaat elkaar weer als goede broeders opzoe ken. Alleen na de laatste berg de Col du Granier, bleven Henry Anglade en Fe- derico Bahamontes vooruit rijden, maar hun voorsprong op de anderen was te gering om ook maar van enige invloed op de klassering te zijn. Federico Bahamontes had een plan op gesteld om op de Col du Lautaret de 3000 nieuwe francs, die elk jaar ter her innering aan de stichter van de tour, Henri Desgrange, worden uitgeloofd voor de eerste twee die het daar opge stelde monument passeren, voor zijn ploeg in de wacht te slepen. „Ga jij de eerste plaats halen, dan pak ik daarna wel de tweede", zo had Bahamontes te gen zijn ploeggenoot Juan Campillo ge zegd. Bahamontes vreesde namelijk dat het peloton hem in de vrij onbelang rijke klim vlak na de start uit Briancon niet zou laten gaan cn dat de francs aan een ander zouden toekomen En dit is dan de laatste foto in de serie van veertien. De hier naast afgebeelde renner is een Luxemburger, die eenmaal op zijn sloffen de Tour heeft ge wonnen, die een zeer groot klimmer is geweest, maar in deze Ronde van Frankrijk (of schoon hij tot op heden mooi staat geklasseerd) opnieuw heeft teleurgesteld. De Luxem burger is van plan om onmid dellijk na de tour zijn fiets aan de wilgen te hangen. Of hij dit zal doen is een groot vraagte ken, want reeds vele voorgan gers hebben gezegd niet meer ie zulen rijden. Zij k.omen merkwaardig genoeg bijna al lemaal eens op hun besluit te rug. Het moet met deze gege vens niet al te moeilijk zijn °m de naam van deze beroem de man uit het hertogdom te kunnen invullen op uw tour- zien. Welnu, morgen gaat da ormulier. En tenslotte.... gebeuren. Morgen verschijnt; cllicht zijn er reeds velen uit de veertien foto's in uw bla '"ze gewesten met vakantie ge- en danja dan moet het zet weest en hebben zij juist iets velen mogelijk zijn de prij van c'e Pr'Jsvraag gemist. Ande- vraag op te lossen. Er kom ren hebben de wens geuit alle echter (zie uw formulier) no; 3 n s nog eens bij elkaar te een slagzin aan te pas. De opzet slaagde maar gedeeltelijk want nadat Campillo voor het veld uit was gaan rijden en inderdaad als eerste over de top ging had lgnolin de plannen van Bahamontes doorkruist en de tweede prijs gepakt. Campillo, een tweederangs renner, had de smaak te pakken gekregen en ging door. In Bourg d'Oisons. na 65 km. lag hij 2.15 voor op Beuffeuil en 3.10 op het peloton, dat in het stroomgebied van de Isere geen aanstalten maakte om de twee vluchters te gaan terughalen. Daardoor leefde Campillo lang in de hoop een wapenfeit van de allereerste orde te kunnen stellen, maar zijn klasse was te gering. Aan de voet van de Lui- tel was de voorsprong van Campillo op het peloton gegroeid tot 8.40 Beuffeuil reed op 1 1/2 minuut en zou Campillo pas veel later inhalen. Maar al in de zware klim naar de top moest de Span jaard een groot deel van zijn voorsprong prijsgeven. Hij kwam als eerste door op 1 1. 2 minuut gevolgd door Beuffeuil op 4.40 door Massingnan, Gaul en Bahamon tes, op 5 min. door het peloton, waarin Piet van Est goed had kunnen meeko men. Ab Geldermans was een paar kilo meter onder de top gelost maar kwam in de afdaling, samen met Otano, weer bij. De Beverwijker had ook gegokt, dat de groten na de top de stijdbijl weer zouden begraven en was in de klim zijn eigen tempo blijven rijden. Geldermans had het goed gezien en liet zich ook daarna niet meer verleiden tot verspil ling van zijn krachten. Ook op de Col de Porte. de Col du Cucheron en de Col du Granier verloor Geldermans steeds het constact der azen om altijd in de afdaling weer bij te komen. In de afdaling van de Luitel toog Henry Anglade op oorlogspad. Hij ging er alleen van door achter Campillo en Beuffeuil, die steeds dichter bij elkaar kwamen. Bij de ravit-aillering in Greno ble (123 km) kwam Beuffeuil bij Cam pillo, die toen de tol moest betalen voor het zware werk en terugviel, terwijl kort daarna Beuffèuil werd overwel digd door Anglade. Lang heeft Anglade over zijn vooraan staande positie niet kunnen pralen. In de klim naar de top van de Col de Porte over een smalle bochtige weg, die vrij stijl omhoog gaat. begon het offensief van Poulidor. Halverwege haalde hij Anglade in en op de top was Poulidor al een minuut voor op zijn landgenoot. Daarachter bevestigde Bahamontes zijn zege in het bergklassement door een derde plaats op deze col, op 1 min. 50 kwam Dotto door, op 2.25 Massignan, op 2.30 Daems en Baldini, op 2.45 het peloton met Piet van Est. Geldermans was weer achter geraakt en kwam pas bij het begin van de klim van de Col du Cucheron. die onmiddel lijk na de afdaling van de Porte volgde. De situatie bleef op de Cucheron vrij wel ongewijzigd. Achter Poulidor reden nog altijd Bahamontes en Anglade; het peloton, dat in groepjes uiteen was ge vallen, volgde op achterstanden van 2.40 tot 3.40. De laatste klim, die naar de top van de Granier, bracht winst voor Pou lidor. Hij lag nu 2 min. 5 sec. voor op Bahamontes, 2.50 op Anglade, 3.10 op Dotto en 4.30 op het peloton. Een lekke band vlak na de top nam wel iets van Poulidors voorsprong terug, maar hij was niet meer te stuiten en eindigde 2 1/2 minuut vóór Anglade en Bahamon tes, die in de lange afdaling bij elkaar waren gekomen en 3 min. 16 sec. voor de groep Anquetil-Planckaert, waarbij zich tenslotte ook weer Ab Geldermans had gevoegd. Ook voor Michel Stolker en Bas Ma liepaard staat het nu wel vast dat zij zondag in Parijs zullen aankomen. Stol ker, de voorzitter van de Nederlandse bond van beroepsrenners, kwam vrij fris in Aix aan met een achterstand van 18 min. op Poulidor. Bas Maliepaard had het moeilijker gehad dan Stolker. De Alpen zijn de coureur uit Willemstad niet meegevallen. „Hiervoor moet je kracht hebben en die bezit ik nu eenmaal niet. Met sou plesse kom je in de bergen niet ver", zei Maliepaard, terwyl hij aan de finish het zweet van zijn voorhoofd veegde Hij had het er echter toch niet slecht af gebracht. Samen met zijn ploeggenoot lgnolin was Maliepaard weliswaar 22 minuten achter geraakt, maar na hem finishten nog 15 andere renners. BAS MALIEPAARD gelukkig over de Alpen (Foto Dagblad De Stem) (Van onze speciale verslaggever) AIX-LES-BAINS, donderdagavond. Jan Janssen is sedert donderdag de Nederlandse troef in de overi gens weinig boei' ende tweede Al penrit van Bourg d'Oisans naar Aix- les-Bains gedu rende 133 km in de buurt van de gele trui-drager Antonio Gomez del Moral en finishte in dezelfde tijd als de Spanjaard, waardoor zijn achterstand in het algemeen klassement iets meer dan twee minuten bleef. Met nog drie tamelijk vlakke ritten voor de boeg worden de kansen van rouleur-sprinter Janssen, die in de afgelopen dagen heeft bewezen de meest complete Nederlandse renner in deze te zijn, door de volgers hoog aangeslagen. Twee punten zijn ongetwijfeld in het voordeel van Janssen. Ten eerste heeft de Nederlandse ploeg de strijd voor de Alpen al in de vlakke ritten bijna vol ledig beheerst en bovendien zou de scherpe sprint van de gebrilde Zuidhol lander nog wel eens de belangrijke boni ficatie kunnen opleveren. Eén doel heeft de Nederlandse ploeg donderdag reeds bereikt: de eindzege in het ploegenklas- sement. Slechts België kan, wat dag overwinningen betreft, nog op gelijke hoogte komen, maar in dat geval zou het aantal behaalde tweede plaatsen nog altijd de balans in het voordeel van het oranjeteam doen doorslaan. Dat de strijd wat de ploegen betreft al is beslist, brengt tevens met zich mee, dat in de drie nog resterende etappes alle aandacht kan worden geconcentreerd op de invi- duele klassering van Jan Janssen. De Zwitsers behaalden in Aix-les-Bains door toedoen van Bingelli en de in hun ploeg opgenomen Lichtensteiner Adolf Heeb een dubbele overwinning. De basis hiervoor was reeds vroeg gelegd. In de klim naar de top van de Col de Porte had eerst Heeb in gezelschap van de ook nu weer op de voorgrond tredende Portugees Mario Silva de al snel ge- è:-:, -I RENé BINGELLI stoute winnaar (Foto Dagblad De Stem) «••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a vormde kopgroep met o.a. Gomez del Moral en Janssens verlaten en luttele kilometers verder had Bingelli in gezel schap van Mario Maino zijn voorbeeld gevolgd Heeb, als eerste boven geko men kreeg na de afdaling de steun van Bingelli, terwijl de andere twee iets te rug waren gevallen. Eendrachtig samen werkend vergrootten de beide Helveten hun voorsprong. Op de Col du Cucheron (82 km) lagen zij 45 seconden voor op Maino en 2 min. 15 sec. op de groep Jans sen, waaruit intussen door een valpartij en een lekke band Silva was teruggeval len. Op de top van de Granier (na 100 km) waren de onderlinge verschillen op nieuw groter geworden. Maine passeer de daar op 1 min. 15 sec. en de overige kwamen door op 3 min. 20 sec. De snelle afdaling was uiterst gunstig voor de beide leiders, die op het laatste vlakke gedeelte geen seconde van hun winst prijs gaven. In Aix-les-Bains gunde Heeb, zonder te spurten, de zege aan Bingelli. De aanval van Mario Maino op de positie van Antonio Gomez del Moral zou zonder succes blijven. De Italiaan, derde in het algemeen klassement op 2 min. 12 sec., kon zich in de slotfase nawelijks handhaven tegen zijn achter volgers. Aan de finish was zijn winst geslonken tot zeventien seconden, slechts voldoende om Jan Jansen, die acht se conden op hem voorstond, te passeren. Toch heeft het er lange tijd gunstig uitgezien voor Maino. Antonio Gomez del Moral reed namelijk allesbehalve sterk en moest zich herhaaldelijk letterlijk en figuurlijk vastklampen aan zijn ploeggenoot Eusebio Velez, die geen minuut van zijn zijde week. Slechts dank zij deze steun kwam de drager van het leiderstricot zonder kleerscheuren door deze rit heen. De Nederlandse hoop was geheel op Jan Jansen gevestigd. De Nootdorper had op de Col de Porte enige moeilijk heden te overwinnen, maar herstelde zich daarna voortreffelijk en aan de eindstreep te Aix-les-Bains maakte hij bepaald een frissere indruk dan Gomez del Moral en Maino. De Col de Porte bleek overigens voor velen de zwaarste hindernis te zijn ge weest. Ook Jan Hugens en Leo Knops, die met een achterstand van bijna 8 12 minuut arriveerden, waren later aan merkelijk beter gaan draaien. Knops finishte alleen, kort na de tegen het einde teruggevallen Portugees Silva en de Italiaan Ferreti. Hugens bevond zich evenals Kees de Jongh, in een groepje met o.a. Momene, Partesotti en Pog liani. Henk Nijdam ondervond in het begin van de rit de terugslag van zijn daags te voren geleverde krachtsinspanningen, Hij „kroop" tegen de Col de Porte op. daarna ging het wel iets beter, doch zijn verlies in Aix-les-Bains was zodanig, dat hij in het algemeen klassement op nieuw enkele minuten verloor en een plaats zakte Van Lex van Kreuningen en Miel Verstraete tenslotte is bekend dat zij zich in de bergen niet op hun gemak voelen. Vooral de Zeeuw, na aankomst altijd bereid tot een grapje, klimt zeer slecht. Hij heeft zich daarom in de beide Alpenritten niet in het minst geforceerd, hetgeen met het oog op eventuele drieste plannen van Jan Jans sen alleen maar gunstig genoemd kan worden. Uitslagen en klassementen zie elders in dit nummer kom ik met Barbette", riep Mario in 's Avonds vond de renner in Bri- Gabriel Saura is de ploegleider van angon een brief van zijn meisje. Zij de Spanjaarden in de kleine tour. Ook nnrc hij kwam onder de indruk van de pres- L I APPtS taties van de oranjemannen in de eerste acht etappen. Verschillende grapjes doen daarover in het kleine tourcircus nog steeds de ronde. Zo ook een grapje rond Gabriel, die zijn mannen als volgt instrueerde. „Je moet vier Nederlanders bijzonder in de gaten houden. Als Nijdam. Jans sen, Knops of Hugens demarreren, ga je ze onherroepelijk achterna". De Spanjaarden knikten. De etappe werd gewonnen door Van Kreuningen. verbrak daarin de verloving. Maurice de Muer is de ploegleider van de Pelforth's in deze tour. Een van zijn renners is Francois Mahé. Hy heeft de gewoonte om elke morgen De renners van de grote tour fietsen een fles bier in zijn rugzakje te stop- vandaag van Bourgain naar Lyon over pen. Maurice is daarover niet enthou siast, want hij is van oordeel, dat bier een renner schaadt. In de laatste etappe heeft Maurice op een linke manier het flesje tijdens de rit uit het zakje van Francois ge haald. Mahé was daarover zeer ver bolgen. „Dat is geen stijl", riep hy tegen zyn ploegleider. De Muer kwam even later echter te rug. Hij bracht nu een flesje drank naar Francois. Dat kostte hem, want een van de wedstrijdcommissarissen was in de buurt, een boete van 25 francs en dertig seconden. „Je mag me een uur geven voor zo iets", riep Francois nu. Hij had.... cham pagne gekregen. een afstand van 130 kilometer. Daarna staat hen een rit tegen het uurwerk te wachten over 68,5 kilometer. De mannen van de kleine tour heb ben het gemakkelijker. Zij rijden van Aix-les-Bains naar Lyon over een af stand van 150,5 kilometer. Het parkoers is vlak en dus kunnen de Nedrlanders zich weer laten zien. Louison Bobet is weer herstellende na het zware auto-ongeval, dat hem in december van het vorige jaar voor de wielersport uitschakelde. Louison blijft de zaken met de grootste belangstel ling volgen cn hij was natuurlijk aan wezig op een van de grote Alpencols. Bobet was niet te spreken over de strijd. Hij vond de eerste „koninginne- rit" maar een slappe bedoening. „Neem nou eens als voorbeeld die Angelo Cam pillo. De brave man werd gelost tijdens de eerste de beste beklimming. Hy kwam echter later terug bij de leiders en kon vervolgens gaanuitrusten. Basje Maliepaard was reeds toen de tour in Herenthals ver toefde, verkouden. Nu hij met de karavaan in Aix-les-Bains is ge komen, is de verkoudheid van de niet-best-klimmende jongeman uit Willemstad nog altijd niet De renners van de tour worden links en rechts zeer hartstochtelijk toegejuichd. Dat gebeurt (uiteraard) zowel door mannen als door vrou wen. In de jongste etappe riep een dame met luide stem: „Wat is dat raar zo'n stel fietsers. De een rijdt over. Maliepaard wendde zich OP de ander derhalve tot dokter Dumas. t Dat ho°rde Robert CazaIaHij, riep terug: „Er ts voor jou nog wel een „Ik blijf maar verkouden" plaatsje in deze piramide". klaagde hij. „Ales zit bij mij ver stopt". Dokter Dumas antwoordde; „Het wordt tijd, dat ik je een stel nieuwe uitlaatkleppen geef." k De vertaling van „uitlaatklep" r in het Frans is „ventouses" Basje schrok hevig van dat woord. „Moeten wij ook nog over de Mont Ventoux, dokter?" vroeg hij angstig. Inderdaad, Charly Gaul blyft een aparte knaap. Hij weigert pertinent zich te laten interviewen door radio-Luxem burg. Dat zit de Luxemburgse journa listen zeer hoog, want Charly babbelt wel dagelijks voor radio-Parijs en radio- Monaco. Men wilde nu eens precies we ten waarom Gaul niet voor de Luxem burgers op wil treden. Het antwoord: „Ik heb in de afge lopen weken al voldoende rotbrieven gekregen". Charly Gaul is een vreemde jon gen. Hij blijft dat. In Briangon belde hij de metereologische dienst op van Saint Etienne. „Wat voor weer krijgen wij mor gen?", vroeg Charly. „Er zal veel zon zijn", zei de me- tereoloog. „Ik wenste dat het regende", re pliceerde Charly. Langs een van de eerste klimmetjes van de Izoard woont een heel vrién delijke hotelhouder. Hij kreeg de Portugese ploeg, die deelneemt aan de Ronde van de Toekomst te loge ren. Oncler hen bevond zich Mario Silva. Hij mankte een praatje met de hotelhouder. Deze beloofde, dat in dien Mario er in zou slagen de vol gende dag het eerst het hotel te be reiken. hij als beloning tien dagen met zijn verloofde mocht komen lo geren. „Ik zal me morgen laten zien" Silva. En inderdaad, De Portugees reed het vuur uit zijn sloffen en kwam als eerste renner voorbij het hotel. „Tot over een paar weken. Dan RAYMOND POULIDOR nieuwe kampioen Met Raymond Poulidor heeft Aix-les- Bains een etappewinnaar gekregen, die zich in de toekomst nog zeer vaak zal laten zien. Algemeen wordt Raymond als een van de grootste Franse beloften afgeschilderd en insiders beweren zelfs, dat hij een volgende Tour de France kan gaan winnen. Poulidor werd op de 16e april 1936 in Saint Leonard de Noblat (Haute Vicnne) geboren. Hy is 1.69 meter lang en weegt 69 kilo. Het vorige jaar veroverde hy op het zware Circuit des Essarts by Rouan de Franse wegtitel. Dit jaar moest hy met een tweede plaats genoegen nemen. Raymond begon geblesseerd aan zyn eerste tour. Vlak voor de aanvang van de grote wedstryd brak hij een vinger. In de eerste dagen kon hy weinig uit richten. Tot nu toe viel hij ook bij zonder tegen in Bordeaux-Parys, de wielermarathon, waarvoor Poulidor reeds tweemaal als favoriet stond ge boekstaafd. in deze tour heeft hij ech ter het bewijs geleverd een zeer sterk renner te zijn. „ik zal blij zijn als die tour weer is algelopen. Drie weken zonder man door de dagen gaan. dat valt niet mee. Maar goed. ik heb mijn handen vol gehad m=t de verzorging van de kinderen Liza zli is twee jaar en Gerry, hij is elf maan den. Ja, de oudste vraagt natuurlijk al eens waar papa nou feitelijk zit. Ik zeg altijd maar hij is naar de tour. maar laar snapt het kind nog niet veel van Natuurlijk, 's middags zit ik bij de ra dio. Het is altijd weer spannend, want enslotte kan er elke dag iets gebeuren. oor ons is het toch erg, dat er geen Nederlandse radiomannen naar de tour ijn gegaan. De Belgen zeggen nog wel x?ns iets van de Nederlanders, maar lang liet elke dag. Nee, als vrouw van een lurrenner voel je je een beetje een aam. Je voelt je vooral naar als het 'iet goed gaat. Met een beetje geluk Piet beleeft niks aad Piet enkele dagen de groene trui kunnen dragen. Maar ja, hij viel Zondag ga ik naar Parijs om Piet af te halen. Het is nou al de vierde keer dat hij de tour uitrijdt. Dan is de tour voor hem en mij om. Sjonge wat duren die weken lang. Piet schrijft nooit en ach, dat is ook wel logisclk Hy beleeft feitelijk niks en s avonds is hij moe."

de Stem | 1962 | | pagina 17