Henk Nijdam verliest op Izoard acht minuten MIJN MENING Ab Geldermans nu zesde Dick Enthoven geeft op o/ogische ampen te denburg ;amens >gwater en Waar Vandaag moeten de (A M renners over en dat valt beslist niet mee Antonio Gomez ritwinnaar en nieuwe leider Jan Janssenbeste klimmer r aan de i gelopen AKELIJKE EEK-END TIPS Vandaag Morgen 1 Verschrikkelijk Afwisselend ourprijó vraacj ^J~oto 13 Ongelukkig Zwaar Terug Fede Bahamontes de klimkoning SALUUT FEIT DEMARRAGE TAAL LOON BEVEL BAR KENNIS ETAPPES NAAM door JOHNNY BRASPENNINCKX van zondagmiddag 5 t.m. i 11 augustus en 12 t.m. -ganiseert de Archeologi- ïeenschap voor westelijk samenwerking met de >r het Oudheidkundig Bo te Amersfoort twee arche. en studiekampen te Aar- in vorige jaren interes zijn gedaan uit de Mid- Romeinse tijd en het Ne- werkobject zal dit jaar zijn van de oude stads- denburg. De wetenschap bij de opgravingen zal be- .A. Trimpe Burger en de ling bij de heer A. van ambtenaren van de R.O. door de heren J. van osseel, beiden uit Aarden- i van de ANWB als de eest. ingewijde historici, agt een instructief karak- erdag praktisch werk zal it en 's avonds een twee- >che lezingen zal worden sche en Nederlandse des- n hieraan hun medewer- terwijl tevens gelegenhid morden voor discussies, aat een excursie per bus Vlaanderen op het pro- iemers zullen overnachten jeugdherberg te Aarden- nze correspondent) tegen middernacht kwam ton metende, lege motor- op weg van Gent naar Westerschelde, nabij de [answeert, naar Hansweert iet moment, dat het schip aarwater wilde oversteken, si vanuit de richting Ant- lit de richting Vlissingen m, waarvoor de Elfra st uitwijken. Hierbij is zij nk aan de grond gelopen zitten. Bij afgaand water ;plooid. Vanuit Hansweert ngsvaartuig „Inktvis" ter Woensdagmorgen om ne- ,,Elfra" bij opkomend wa len en naar de haven van varen. Het vaartuig heeft doch maakte geen water. [Advertentie) TROTECHNISCH OPZICHTER Simpelaar te Terneuzen het te Arnhem door de inomen examen Elektro- ïzichtr sterkstroomtech- MÜLO mulo-examen diploma A Brgen op Zoom de dames uit Bergen op Zoom, C. Putte, C. J. Volkers uit 3. M. Bazen uit Poortvliet, ?n uit Tholen, E. Jobse uit van Harreveld (x) uit F. M. G. Schipper (x) uit J. van Mourik (x) uit d. Wildt en M. W. v. d. josendaal, C. J. den Hol- Klundert, en de heren P. lalsteren, L. W. Baaij uit hoopman uit St.-Maartens- Tolhoek uit Rilland-Bath, rabbendijke, W. J. A. G. v. Roosendaal. A. J. de Jong oord en A. C. Smits uit dag 13 juli, zijn de hoog koor de provincie Zeeland sweert 11.41 en 23.58 uur; 4 en 23.24 uur; Vlissingen lur; Wemeldinge 12.27 uur. Arrivederci Roma 10-12 en 13.30-16 uur Ten- bevend Erfdeel Een les in liefde, 18 j. uur Waar de stengun re- naf 13.45 uur Muizenstad )e kampioen melkboer a.l. uur De vijf gevonnisten, >ne 19.30 uur Voorlichting >r iedereen ■riekeuring naf 13.45 uur Muizenstad 1.30 uur Raadsvergadering DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 JULI 1962 Lavlarei 2058 Porti Mtel 1325 cucheron Branler JK ii An 1134 EMIEL DAEMS: NIEUWE ZEGE (Van onze speciale verslaggever). BRIANCON, woensdagavond. De eerste zware Alpenetappe over drie bergreuzen, de Restefond, de Vars en de Izoard, heeft na een heroïsch gevecht een „onbeslist" opgeleverd tussen Jos Planckaert en Jacques Anquetil, na van daag de voornaamste kandidaten voor de eindzege. Op de Champ de Mars in Briancon won Emile Daems op verrassende wijze deze rit over het dak van de tour, maar in zijn kielzog gingen Massignan, Poulidor, Anquetil, Gaul, Planckaert, Bahamontes en Armand Desmet door de finish. De bloemen waren dus voor Daems, maar in feite was Anquetil de grote winnaar. De kopman van de ploeg van Geminiani bleef op gelijke hoogte met Planckaert met 1 min. 0.8 sec. achterstand en dat betekende pure winst voor Anquetil, die, als hij erin slaagt om ook donderdag in de tweede zware Alpenrit met Planckaert te eindigen, de dag daar op in de tijdrit een derde tourzege kan bewerkstelligen. Planckaert mag dan een behoorlijke tijdrijder zijn, tegen een Anquetil in vorm moet hij toch tenminste een paar minuten verliezen. De Alpenrit leverde bepaald een te leurstelling op voor Ab Geldermans, die eerst in de beklimming van de Izoard een vijftigtal meters loste en toen een lekke band kreeg en tenslotte op een erbarmelijk slecht stuk weg nog eens „plat" viel, waardoor hij tenslotte met een achterstand van 5 min. 51 sec., op Daems in Briancon aankwam.. In het algemeen klassement staat de Beverwij- ker nu op de zesde plaats met een ach terstand van 7 min. 23 sec. op Plan ckaert. Geldermans werd verdrongen door Simpson en Massignan. Wij hebben dus kennis gemaakt met de Col de Restefond, een nieuwe berg in de Tour de France, met 2802 meter de hoogste, die ooit door wielrenners is beklommen Jacques Goddet had zijn oog laten vallen op deze Alpenreus om iets nieuws tebrengen. Maar waar schijnlijk heeft hij nu wroeging van zijn keuze, want de Restefond zal in de an nalen van de Tour geboekstaafd worden als de /verschrikkelijke". Niét vanwege de hoogte. Uiteindelijk betekent een honderdtal meters niet zo.erg veel voor de klauteraars onder de renners. Maar de Restefond heeft naast slechte wegen een bijzonder gevaarlijke afdaling. Hoe gevaarlijk bleek uit het grote aantal valpartijen waarvan Jos Planskaert, Ed dy Pauwels. Guido Carlesi, de Spanjaard Suarez en een van de in de karavaan on misbare begeleidende motorrijders van de gendarmerie kunnen getuigen. Over het algemeen vielen de verwondingen gelukkig nogal mee, maar voor Suarez, die een zeer ernstige hoofdwonde opliep' betekende de val toch het einde van zijn tour en ook de gendarmerie moest uit vallen. Neen, Jacques Goddet mag, wat ons betreft de Restefond in het vervolg weer mijden. De meute heeft geen splintertje ener gie verspild vóór de bergen. Na het ver trek uit Juan-les-Pins peddelde de armee op zijn gemak eerst langs de Azurenkust tot vlak voor Nice en vervolgens om hoog door de voorlopers van het hoog gebergte. In de eerste vier uur werden slechts honderd kilometer afgelegd. Men ging zich pas roeren, toen in de verte de contouren van de Restefond zichtbaar werden. De Spanjaard Campollo en de Fransman Ignolin demarreerden, kregen gezelschap van Baldini en Rostollan, maar binnen 5 km werd het kwartet tot de orde geroepen. Aan het begin van de 25 km lange klim naar de top van de Restefond ging Bahamontes op de pedalen staan om zijn positie in het bergklassement vrijwel onaantastbaar te maken, aanvankelijk alleen nagezeten door Ignolin. De Fransman moest echter al spoedig wijken voor Eddy Pauwels en Foucher, kter ook voor Wolfshohl en Armand Desmet, van wie de laatste door een lekke band terugviel Zes kilometer onder top lag Bahamontes op kop, op 1.15 gevolgd door Pauwels, op 1.45 door Foucher, op 2.45 door Wolfshohl en Armand Desmet, en op 3.10 door een peloton, waarin zich alle azen en van de Nederlanders alleen Ab Geldermans bevonden. Voor velen was inmiddels de lijdens weg al begonnen. Bas Maliepaard, Mi chel Stolker, Dick Enthoven, Piet van Est, Rudi Altig, Raymond Mastrotto, de Spanjaard Otano en nog vele anderen hadden het tempo niet meer kunnen vol gen en waren achtergeraakt. Soms al heel ver, zoals Dick Enthoven, die nog een tyd lang doorvocht, maar toen ontmoe digd in de brokkenwagen stapte. FEDERICO BAHAMONTES beste klimmer De strijd was echter nog niet ontbrand. Op de top van de Restefond lag Baha montes 1 min. 45 sec. voor op Pauwels, 3.20 op Charly Gaul, die zich had voor genomen in de Alpen Anquetil te ver slaan, op 3.30 op Foucher, waarna op 4.10 een peloton volgde bestaande uit Anque til, Poulidor, Massignan, Geldermans, Planckaert Baldini, Lebaube, Wolfshohl, Armand Desmet, Van Schil en Puschel. Twee belangrijke concurrenten van Gel dermans Gilbert Desmet en Simpson, kwamen twintig seconden later door. In die verschrikkelijke afdaling van de Restefond, waar tientallen bandjes door de als met gulle hand rondgestrooide scherpe steentjes werden doorboord, be- gon Eddy Pauwels zijn offensief. Hij liet zich al een steen naar beneden val- len, overvleugelde Bahamontes, die bo- vendien twee lekke banden kreeg, en had na de afdaling een voorsprong van een minuut op de Spanjaard, van 2 50 op Gaul en Foucher, van 3.50 op Wolfs hohl, de drieste daler, die hier echter heel hard de remmen dichtkneep, en van 4 minuten op het peloton waarbij zich Carlesi en de Fransman Mahé hadden gevoegd. In vergelijking met de Restefond was de Col de Vars een zacht eitje, ook al bevonden zich op de boulevard soms hele steenwoestijnen waar de weg was opengebroken. i,n- is het meegevallen om de Nederlandse renner te vin den, die gisteren in dit hoekje van de krant stond afgedrukt? Het was niet moeilijk. Ook vandaag is de opgave niet bij zonder ingewikkeld. Het kan een puur toeval zijn, maar de ze dertiende foto (dertien is nu niet bepaald een geluksge tal) correspondeert zonder eni ge twijfel vrij aardig met de hiernaast afgebeelde renners figuur. Het gaat vandaag over een Fransman, die dit jaar niet in de Tour rijdt, maar die in voorafgaande jaren de meest zotte capriolen uithaalde. De betreffende renner is afkom stig van de Elzas. Hij werd de „grote clown" van het tour circus genoemd. Heel gelukkig is Roger (zo is zijn voornaam) er niet mee geweest. Hij heeft zijn carrière feitelijk min of meer vergooid. Wie is nu de ze man? Hebt u zijn achter naam gevonden? Ja, neem dan uw tourformulier enu bent weer een stapje dichter bij de totale oplossing, i Bahamontes was inmiddels ingelopen door Wolfshohl. Gaul en Foucher, die op hun beurt door de groep Anquetil werden overweldigd. Op de top van de 2111 meter hoge Vars had Eddy Pauwels een voorsprong van 4 minuten op Bahamontes, van 4.05 op Massignan en van 4.10 op de rest van het peloton. De Belg leek op fluweel te zitten. In de afdeling kwam hij echter ten val en moest lang wachten op dokter Dumas, die in de achterhoede druk werk had. Pauwels, die wel doorreed, was gewond aan de linkerschouder en het gezicht, maar zette door, want in de verte wenkte de gele trui. Hij had een achterstand van slechts iets meer dan 10 minuten en dat betekent in de bergen niet veel. Bij de tweede ravitaillering in Quillistre (186 km) was zijn voorsprong weliswaar geslonken tot 2 min. 15 sec., maar nadat hij door de dokter, was be handeld. zette Pauwels onverdroten voort en in de beklimming van de grimmige Izoard boekte hij weer winst Na 200 km fietsen lag Pauwels ondanks een lekke band weer bijna vijf minuten op zijn achtervolgers voor en het werd zelfs 6 min. 20 sec. na 205 km. De top van de Izoard lag nog 12 km weg toen de strijd in het tot 9 man aan gegroeide peloton ontbrandde en. de voorsprong van Pauwels wegsmolt als sneeuw voor de zon. 3 km vóór het hoogste punt velde een nieuwe lekke band het vonnis van de moedige Belg. Hij gaf zich onvoorwaardelijk over en speelde verder geen rol meer. maar Pauwels kreeg twee troostprijzen, de premie voor de strijdlustigste en die voor de ongelukkigste renner. Die laatste kilometers onder de top van de Izoard, in de „casa deserte", een door grillig lavagesteente gedecoreerd terrein, werden het slagveld waarop de beslissing werd uitgevochten. Bahamon tes, Anquetil, Planckaert, Poulidor, Massignan, Daems en Armand Desmet gingen in de aanval en het resultaat was dat achtereenvolgens Carlesi, Wolfs hohl, Campillo, Geldermans. Baldini, Gilbert Desmet, Simpson, Lebaube en Foucher moesten afhaken. Ab Geldermans reed in het kielzog Campillo toen hij vlak voor de top een lekke band kreeg. „Ga hem waarschu wen". schreeuwde de Beverwijker ons toe. Wij deden het. Maar Geminiani haalde slechts de schouders op toen wij de boodschap overbrachten en wees ver ontschuldigend naar voren. Hij had groot gelijk. Want voor hem had Geldermans afgedaan, al zijn aan dacht en het reservemateriaal waren nu alleen nog maar voor Jacques Anquetil. Een beeld uit de jongste etappe. Stol ker, Piet van Est en de Italiaan Barale dpen hun uiterste best om in te lopen op de vluchtersgroep met Anquetil c.s. Het baatte echter niet (Telefoto) Geldermans moest zichzelf maar red den. Dat deed Ab dan ook en welgemoed begon hij aan de snelle afdaling, waarin hy in zyn eentje in het voordeel was vergeleken met de groepjes die voor hem uit reden. Het zat Geldermans echter niet mee. Een paar kilometer vóór Briancon was de weg weer opengebroken en opnieuw moest Geldermans een nieuwe band om leggen. Een politieagent hield zijn fiets vast. Toen hij bijna klaar was duwde Geldermans de fietspomp in de handen van een toeschouwer: „Vooruit, zet die weer op mijn fiets" en toen dat niet luk te volgde een lelijk woord, alles vloeiend Frans. Inmiddels vochten de koplopers onder ling om de etappe-overwinning. Anque til kreeg twee lekke banden, maar kwam aan de rand van Briancon weer bij. Er volgde demarrage op demarrage, vooral van Bahamontes en Massignan, die op de laatste korte klim naar de eindstreep hun slag wilden slaan. Zij hadden echter buiten Emile Daems gerekend. Van onze speciale verslaggever) BRIANCON, woensdagavond. Henk Nijdam kon niet meer. Gedu rende 65 km had de boerenzoon uit Eelderwolde zijn gele trui verde digd tegen de aan vallen, die vooral door de Spanjaar den gelanceerd werden. Nydam, niet gewend aan cols van een der gelijk kaliber, was op de 2111 meter hoge Vars weliswaar bijna 2 min. later door gekomen dan de leidende Portugees Mario Silva, maar zijn gevaarlijkste belager, de Spanjaard Antonio Go mez del Moral was slechts 15 seconden vóór de Nederlander gepasseerd. In de afdaling had Nijdam zijn achterstand weggewerkt en aan de voet van de Izoard ging hij zelfs aan de leiding. Te- samen met Silva. Gomez del Moral, diens landgenoten Velez en Mayoral en de Belg Van Heel. Toen begon Rubin Mayoral, de mees terknecht in de Spaanse ploeg, de weer stand van de Nederlander te ondermij- nen.Aa n de bedoelingen van de Span jaarden viel niet te twijfelen: Mayoral moest Nijdam afstoppen, zodat Velez en Gomez del Moral vrij spel zouden krij gen. Tegen deze bundeling van krachten was de man in de gele trui machteloos. Telkens weer liet Mayoral, wanneer hij Nijdam achter zich wist, een gat vallen De eerste malen slaagde onze landge noot er in weer bij te komen, maar op de lange duur werden zijn krachten te veel gesloopt door het steeds wisselende tempo. Elf kilometer onder de top was het afgelopen. Nijdam kapituleerde, hij had eenvoudig niet meer de macht langs Mayoral te komen. De knecht uit Barce lona had zijn werk uitstekend gedaan. Volkomen kapot gedraaid was Nijdam. Twee-, driemaal stapte hij van zijn fiets, terwijl de kopgroep steeds verder weg liep. Antonio Gomez del Moral, de 22- jarige onafhankelijke uit Cabra, een plaatsje in de omgeving van Cordoba, had alle reden voor een tevreden grijns! Op de top was Henk Nijdam 8 1/2 mi nuut teruggevallen. Weliswaar won de taaie coureur uit Elderwolde in de af daling naar Briancon iets van zijn ach terstand terug, maar de eerste plaats in het algemene klassement raakte hij kwijt, temeer daar de Spanjaard in Bri ancon als eerste finishte en daardoor een minuut bonificatie verwierf. De tiende etappe van deze tweede Tour de l'Avenir was uitermate zwaar on danks de betrekkelijk korte afstand (slechts 104 km scheiden Barcelonnette GOMEZ DEL MORAL gele trui (Foto Dagblad De Stem) van Briancon. De twee „reuzen" die in het parkoers waren opgenomen, de Vars en de Izoard, sloopten echter de krach ten. Op de Vars (na 30 km) hadden de meeste renners zich nog behoorlijk kun nen handhaven, doch de nog ruim 200 meter hogere Izoard, waarvan de top op 24 km van de finish was gelegen, werd velen fataal. Jan Hugens had van de Nederlanders aanvankelijk verreweg de beste papie ren. De Limburger was vóór de beklim ming van de Vars uit het peloton ont snapt en bezette, evenals Silva, Velez en de Belg Vastiau, aan de voet van deze col een voorsprong van 50 secpnden op de hoofdmacht. Mario Silva, de donkere Portugees, kwam als eerste boven, op 23 seconden gevolgd door Velez. Weer een minuut later passeerde Jan Hugens de top, kort voor Vastiau, die inmiddels gezelschap had gekregen van zijn landgenoten Van den Bossche en Van Heel. Henk Nijdam ging over het hoogste punt met een achterstand van 1 min. 50 sec., Jan Jans sen en Leo Knops lagen op ruim 2 min., terwijl De Jong. Verstraete en Van Kreuningen al evenmin veel tijd hadden verspeeld. In de afdaling veranderde de situatie aanmerkelijk, vooral wat de posities van de Nederlanders betrof. Bij de ravi taillering in Quillustre (49 km) bleek Nijdam sterk naar voren te zijn geko men. Hij nam slechts 25 sec. later dan Silva, bij wie zich inmiddels Velez had gevoegd, zijn etenszakje in ontvangst. Tussen het leidende tweetal en Nijdam bevonden zich Gomez del Moral, Van Heel en Mayoral. Jan Janssen en vooral Cees de Jongh hadden een belangrijke winst geboekt. Jan Hugens daarentegen was teruggevallen. Een teleurstelling voor de Italianen was op dat moment, dat geen van hun landgenoten zich bij de leiders bevond. Daar kwam echter weldra verandering in. Nadat eerst Gomez del Moral, Van Heel en Nijdam aansluiting hadden ge kregen met Silva en Velez volgden aan de voet van de Izoard ook de Azzuri Fer, retti en Partesotti. Ferretti deed zelfs een bijna geslaagde greep naar de macht. Hij passeerde als eerste de top met meer dan een minuut voorsprong op zijn belagers. Een val ty- dens de afdaling betekende een bruusk einde van zijn aspiraties. Kort voor Briancon werd hij ingelo pen en in de klim naar de eindstreep toonden Gomez del Moral en Partesotti over de meeste reserves te beschikken. De spurt van Antonio Gomez del Moral was tenslotte ook zijn laatste concurrent te machtig. De doortocht op de bergen: Col de Restefond (le categorie): 1 Ba hamontes (Sp., Remy) 15 p„ 2 Pauwels (Belg., De Kimpe) 12 p., 3 Gaul (Lux., Villa) 10 p., 10 Geldermans (Ned., Ge miniani) 1 p. Col de Vars (2e categorie): 1 Pauwels (Belg., De Kimpe) 10 p„ 2 Bahamontes (Sp., Remy) 8 p., 3 Massignan (It. Pa- vesi) 6 p. Col d'Izoard (le categorie): 1 Baha montes (Sp.. Remy) 15 p., 2 Massignan (It., Pavesi) 12 p-, 3 Gaul (Lux., Villa) 10 p., 4 Anquetil (Fr., Geminiani) 8 p.. 5 Planckaert (Belg., Driessens) 6 p., 6 Daems (Belg., Sardi) 5 p. Emiel Daems smaakte ook in Briangon het genoegen het typische gebaar van de overwinnaar te mogen maken. Het was voor de Belg zijn derde etappezege. (Telefoto) Een eresaluut aan Rolf Wolfshohl, de Duitse renner, die weliswaar niet bij de eersten eindigde in de eerste Alpenetap pe, maar die toch op nieuw van zich af beet. Rolf is wel de strijdlustigste renner van de gehele tour. Op 27 december 1938 werd Wolfshohl geboren en wel in Keulen. Hij rijdt voor de eerste keer mee in de Tour de France. Zijn grootste successen boekte hij dit jaar. Hij won het Ar- deense Weekeind, zegevierde in de grote prijs van Eibar en won de Ronde van de l'Aude. Van Wolfshohl mag nog zeer veel worden verwacht. Tommie Simpson gaat dit Jaar door voor een van de betere grappenmakers van Goddets circus. Tommie (en dat is wel logisch) kan het maar niet ver kroppen, dat zijn Engelse landgenoten helemaal geen enthousiasme voor zijn wielerprestaties kunnen opbrengen. Om hen op te wekken hem eens een brief te schrijven en aan te moedigen plaats te de renrrg een advertentie in de „Daily Express". De tekst van de ad vertentie luidde als volgt: „Mister Tommie Simpson, Drager van de Gele Trui. In een Frans hotel". Commentarieerde een journalist: „In derdaad, de trui en Simpson WAREN in een hotel. Paul de Drogo Is ploegleider van de internationalen: een team in de Kleine Tour, dat er maar heel weinig van te recht brengt. De Franse ploegbaas werd gevraagd waarom de zaken dit jaar (niet willen floreren. „Aanvankelijk had ik zes woorden boeken in mijn auto liggen om de he ren te woord te kunnen staan", zei Paul. „Nu heb ik, om een enkel voor beeld te noemen, de zaak met de Fin Hautalathi als volgt geregeld. Ik ver tel tegen mjjn chauffeur Jean Philip wat ik tegen de Fin wil zeggen. Jean vertaalt het een en ander in het Duits J tegen Sven Pipfel, de mecanicien van onze ploeg. Sven zorgt er daarna voor, dat myn bevelen Hautalathi bereiken. Voordat dat echter allemaal heeft plaats gevonden zijn de renners gefiuished. Vandaar de minder goede resultaten". De meest bekende renners van het tourcircus hebben na afloop van elke etappe een massa supporters rondom zich. In de buurt van Jacques Anquetil en André Darrigade is het altijd druk. De laatste dagen hebben de supporters er een gewoonte van gemaakt de petjes van de hoofden van de heren te rukken en er mee on de loop te gaan. Het gele petje van Jacques Anquetil is vanzelf sprekend een zeer kostbaar souvenir. In welgeteld zes etappesteden verspeel de Jacques ziin hoofddeksel. Dat was ook zo in Antibes. Weer was er iemand, die een hand uitstak naar het kostbare hoofd van de kampioen. Anquetil draai de zich om en wilde de supporter een mep verkopen. De felle „demarrage" van zijn hand wijzigde zich echter in een streling. De supporter was een beeldschoneuit Antibes. De touraankomst in Antibes ver oorzaakte een zeer grote drukte in het liefelijke stadje. In de hotels waar de renners verbleven was zoveel volk, dat Raymond Louviot, de ploeg leider van Bas je Maliepaard, het noodzakelijk vond de hotelier bij hem te roeven .,,17 zoudt uw bedienden ovdracht moeten geven niemand tot rle eetzaal toe te laten, die geen trui draant van Gitanezei Raymond. De hoteleigenaar instrueerde zijn mensen in deze geest. Een kwartier later meldde zich een man aan bij de deur van de eetzaal. Hij droeg geen- trui van Gitane, maar wilde toch naar binnen. Die man was Raymond Lou viot Emiel Daems behaalde l dag voordat zijn vrouwtje zijn café opende in Alsemberg (bij Brusseleen ritover- winning in Saint Malo. Hij adviseerde zijn vrouw telefonisch om stante pede zijn café de naam „Saint Malote geven. Dit gebeurde inmiddels. Emiel zegevierde inmiddels opnieuw in Aix- en-Provence. Hij belde zijn ega weer op en adviseerde haar om de bar van zijn zaak „Aix-en-Provence" te do pen. Zo gezegd zo gedaan. „Ik mag nu geen rit meer winnen heeft Daems gezegd, want ik weet waarachtig niet hoe het dan zou moe ten. In Briangon zegevierde.... Emiel. Het is altijd weer interessant kennis te nemen van de geldelijke winst, die door de ploegen wordt veroverd. Maan dagavond werden de kasboeken weer eens bekeken en was de stand als volgt: Saint Raphael (Geldermans, Stolker) 61.125 Franse francs, Faema (Van Est) 33.551. Gitane (Maliepaard) 32.977. Mer- cier 29.000. Wiels 24.047. Philco 19.658. Margnat 12.767. Carpano 11.080. Liberia 9.854 en Ghigi 9.657. De ploeg van Dick Enthoven veroverde nog maar 8.001 Franse francs. De ko^s van de franc bedraagt rond de 0,73. In een badgelegenheid in het schone Aix-en-Provence bevonden zich twee Fransen die deel uitmaken van de Kleine Tour, namelijk de renners Pierre Matignon en Yves Gougaut. „Wie won er vandaag?", vroeg de een aan de ander. „Ik ken al die Nederlanders niet", zei Martignon. Adolf Heeb is wel de meest bekende renner van de kleine tour. Hij doet het uitstekend en mag nog steeds worden beschouwd als een van de kanshebbers op de eindzege. Zijn adviezen ontvangt Adolf van de voorzitter van zyn wie lervereniging, die op een linke manier in de ronde terecht is gekomen. Deze voorzitter schynt namelyk enig ver stand te hebben van de telexcommuni catie. Hii werd tenminste door de Zwit serse PTT uitverkoren om de telex verbindingen tussen de tour en de Zwitserse kranten elke dag voor elkaar te brengen. De voorzitter vindt het wel lastig, dat hjj moet werken, want hy is dat, miljonair zijnde, niet gewoon. De beschermeling van Adolf Heeb is niemand minder dan baron Edouard de Falzheim. De renners van de grote tour rijden vandaag van Briangon naar Aix-les- Bains, een rit van 204,5 kilometer. Het belooft een fantastische etappe te wor den, want er staan niet minder dan vijf bergen op het programma. De ren ners beklimmen allereerst de Lautaret (2058 m, 3e categorie), vervolgens de Luitel (1235 m, le categorie), daarna de Porte (1325 m, le categorie), vervol gens de Cucheron (1140 m, 3e categorie) en tenslotte de Granier (1134 m, 2e categorie) De renners van de kleine tour rijden 133 kilometer en wel van Bourg d'Oi- sans naar Chambery. Zij moeten de Granier en Cucheron eveneens over, maar ook de Porte. „Ik ben een beetje laat om mijn me ning weer te geven, want het is nu niet zo moeilijk meer om een voorspelling te doen. Het kan bijna niet anders of Jacques Anquetil gaat deze tour winnen. Hij beschikt nu eenmaal over de sterk ste ploeg en dat is toch wel doorslagge vend. Wielrenners blijven echter wiel renners. Het blijft daarom wel moeilijk voorspellingen te doen. Ik heb Ab Gel dermans wel eens persoonlijk horen be weren, dat hij, gunstig gerangschikt, best zijn kans zou durven gaan. Welnu, hij staat er nog uitstekend voor. Als hij zich nu eens zou durven onttrek ken aan de „bewaking" van mijnheer Anquetil. Ach, normaal zal dat niet ge beuren, maar tenslotte kan alles. Dit jaar is overigens het bewijs geleverd, dat Nederland weer over ren ners beschikt, die mee kunnen. Hoe geweldig zou het zijn, indien er een Nederlandse ploeg naar de Ronde zou kunnen gaan. Het wordt hoog tijd, dat er een industrie komt opdagen die een ploeg samenstelt. Het reclame rendement is gegarandeerd. Een dergelijke ploeg zou naar mijn gevoel on der leiding moeten staan van Kees Pellenaars. Let wel, de „Pel" is mijn beste vriend niet, maar ik heb groot respect voor de wijze, waarop hij een ploeg kan leiden. Met de huidige i'enners en met de toekomstige be roepsrenners is er een team te vormen, waarop heel Frankrijk en Italië jaloers zouden kunnen zijn. (Van onze speciale verslaggever). BRIANCON, woensdagavond. Jan Janssen („O, wat heb ik afgezien") eindigde als eerste Nederlander op de 15e plaats met een achterstand van ruim 5 min. op de winnaar, hetgeen voor de Nootdorper het behoud van zyn tweede plaats in het algemeen klasse ment betekende. Op de 22e plaats, met een achterstand van iets meer dan 7 min. kwam dank zij een sterk herstel Henk Nijdam en nog geen twee minuten na hem gingen Leo Knops, Jan Hugens en Cees de Jongh over de eindstreep. Jan Hugens zou ongetwijfeld een aanmerkelijk beter resultaat hebben behaald, indien hij niet tijdens de afdaling naar Briancon door pecht was achtervolgd. Eerst bles seerde bij bij een val zijn rechterschou der en binnen enkele kilometers waren vervolgens twee lekke banden er de oor zaak van, dat hij tijd verloor. Leo Knops arriveerde op een „kinder fietsje", zoals hij het zelf uitdrukte. Hij had Hugens na diens val grootmoedig zijn eigen fiets afgestaan, maar kreeg daarna zelf van mecanicien Jan Wil- lemsen een nieuw karretje, dat veel te klein voor hem was. Toch was er voor de ploeg van Jefke Janssen nog reden tot vreugd. Niet de Belgen, met twee zeges de grootst® be lagers van de oranjemannen in het ploegenklassement, doch de Spanjaarden legden in Briancon beslag op de eerste plaats. De eindzege bij de equipes kan Nederland nu nauwelijks meer ontgaan.

de Stem | 1962 | | pagina 3