Vandaag reeds hervatting voorgesprek MalikHoopvol Fiat aan associatie Suriname metE.E. G. van Reorganisatie het Franse leger Succes Telstar groter dan verwacht Bunker present Schelde-Rijngesprek nog steeds niet hervat NIEUW-GUINEAWASHINGTON EN BUNKER Schrikbeeld voor Tourrenners Eerste Telstar-beeld: Amerikaanse vlag Maarschalk ontslagen Britse technici kwaad op Franse collega's Voorstellen politiesalaris ingediend Vlaamse staalfabriek officieel opgericht DAGBLAD VOOR ZEELAND Antwerpse liberalen ongeduldig j Zelfde temperaturen Doodeenvoudige zaak Wolfgang Fraenkel met pensioen Regering in Kongo gereorganiseerd Protestwisseling India-Peking Protest van leraren tegen mammoetwet Balans van acht maanden mond- en klauwzeer 102e JAARGANG No. 24026 Uitgave: N. V. Uitg My. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v Dongen, C J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraai Te) 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 12 JULI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. i^au voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BjjbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoop 2893) Er zijn thans nieuwe voorsttellen aan de orde inzake de nadere regeling van de salariëring en andere arbeidsvoor waarden voor de politie-ambtenaren tot en met de rang van adjudant en de la gere politie-officieren. In deze voorstellen is rekening gehou den met een aantal der door de commis sie Boot genoemde ongemakken, die aan de politiedienst verbonden zijn. Boven dien zijn een nadere regeling van de vergoeding van overwerk, verschuiving in de diensttijden en bepaalde mogelijk heden tot snellere bevordering in het vooruitzicht gesteld. Ook over het derde kwartaal van dit jaar zal aan al het politiepersoneel een voorlopige uitkering van 6 pet. van het maandsalaris worden gedaan. Men doet dit om te voorkomen dat de politie-amb tenaren de voor al het overheidsperso neel per 1 januari 1962 ingevoerde alge mene salaris-verhoging over de vakan tiemaanden eerst midden of eind augus tus zouden ontvangen maar ook ter ver eenvoudiging van de administratie. IN DE WOESTIJN van Nevada is van daag, woensdag een ondergrondse kern explosie teweeggebracht die een krater in de aarde sloeg en puin en een vuur bal hoog de lucht in joeg. Welingelichte zegslieden te Washington verwachten dat vandaag in of in de omgeving van de Amerikaanse hoofdstad een voorbespreking zal worden gehouden tussen de Indonesi sche en Nederlandse gevolmachtigden, die wellicht spoedig in een hervatting van de onderhandelingen inzake de kwestie Nieuw-Guinea zal resulteren. Adam Malik, de Indonesische am bassadeur te Moskou is als de speciale afgezant van de Indone sische president Soekarno gisteren van Djakarta naar Washington ge reisd. Bij zijn vertrek zei hij, dat hij „hoopvol" was. De liberale Antwerpse volksvertegen woordiger Frans Grootjans heeft de Belgische adjunct-minister van buiten landse zaken schriftelijk opheldering gevraagd over de stand van zaken in dc Nederlands Belgische onderhande lingen over de Schelde Rijnverbinding. In zijn schriftelijke vraag wordt her innerd aan het overleg dat op 19 maart j.h werd hervat maar onmiddellijk na dien weer opgeschort. De Antwerpse volksvertegenwoordiger wijst op de overeengekomen gedachten tussen de Kamers van Koophandel van Rotterdam en Antwerpen. Hij betoogt, dat deze op lossing het dubbele voordeel biedt, ,,de binnenschepen de tocht over de drukke Westerschelde te besparen en de ver ouderde sluizen van Hansweert Vv'emelöinge uit te schakelen, dat onge twijfeld de ontwikkeling van de duw- vaart op Antwerpen ten goede zal komen. De Nederlandse afvaardiging was op 19 maart j.l. naar Brussel gekomen om op deze basis te onderhandelen. Daar dit kennelijk niet het inzicht van de Belgische gesprekspartners was, lag het voor de hand dat de Nederlanders op nieuw bedenktijd vroegen. ,,Uw departement liet toen uitkomen, dat het gesprek reeds de volgende maand hervat zou kunnen worden, na ontvangst van een antwoordnota van de Nederlandse delegatie. Sedertdien wacht men in de belanghebbende kringen weer vergeefs op enig nieuws", aldus de volksvertegenwoordiger Grootjans die nu wenst te weten of bedoelde antwoord nota reeds in het bezit is van de Belgische regering en, zo ja, of er reeds voomitzichten bestaan wat betreft een hervatting der besprekingen. Zo niet, werd voorts gezegd, dat de gemelde welke stappen het departement over-topping van 28 juni in het actiegebied weegt om het gesprek weer op gang te van Kaimana slechts een voedsel- brengen. dropping betrof. Een patrouille van de De liberale oppositie in de Antwerpse strijdkrachten heeft in een zeer onher- gemeenteraad zal schepen L. Delwaide bergzaam terrein in de rimboe een groot oVe dezelfde kwestie ondervragen. I aantal parachutes gevonden, waar de De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio zei echter in Djakarta, dat Indonesië de „laatste di plomatieke en militaire stappen heeft voorbereid" om Westelijk Nieuw-Guinea aan Nederland te ontrukken. Hij zei dit na het vertrek van Adam Malik naar Washington. Volgens de zegslieden te Washington zal de voormalige Amerikaanse ambas sadeur Ellsworth Bunker, die een com promisplan ter beslechting van het huidige geschil heeft opgesteld, de be spreking tussen Malik en de Nederland se ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Royen, bijwonen. Bunker is daarbij de onpartijdige waarnemer. De zegslieden zijn van mening, dat de ge volmachtigden tijdens dit voorgesprek de datum voor de hervatting van het over leg zullen vaststellen. Indonesische woordvoerders hebben intussen gezegd, dat het hernieuwde overleg onmiddellijk kan beginnen, wan neer de Nederlanders bevestigen, dat zij het voorstel-Bunker hebben aan vaard. Papoea's contra para's Een groep Papoea's heeft op het schiereiland Onin, by een treffen met een patrouille van Indonesische para chutisten, twee Indonesiër» gevangen weten te nemen en automatische wapens buit weten te maken. Dit deelt het gouvernementsvoorlich tingsbureau in een officieel communiqué mee. Thans is komen vast te staan, zo voedselpaketten nog aan zaten. Uit de andere actiegebieden zijn geen activi teiten van enige betekenis gemeld. De correspondent van U.P.I.A in Hollandia, dr. P. J. van Doorn, ambte naar van de dienst van economische zaken aldaar, is niet langer uitgesloten van de voorziening van militair nieuws. Men neemt aan dat misverstanden in deze zaak wel een rol van betekenis hebben gespeeld. N.-Guinearaad Met de mogelijkheid van spoedig overleg voor de deur, zijn twee moties die dezer dagen in de Nieuw-Guinea- raad waren ingediend en die in strijd kunnen worden geacht met het plan- Bunker, gisteren bij de politieke be schouwingen ingetrokken. (Van onze Belgische correspondent) Voor drie Gentse notarissen werd de officiële oprichtingsakte ondertekend van de naamloze vennootschap „Sidemar", de ijzer en staalfabriek, welke gevestigd wordt onder Zelzate langs het zeekanaal Gent Terneuzen. De oprichting geschiedt met een begin kapitaal van 4 miljard 500 miljoen B.f. Later zal het kapitaal verhoogd worden tot 6,5 miljard B.f. De produktie kan in 1966 aanvangen. De nieuwe fabriek zal zich bezighou den met de fabricage van zgn. platte produkten en meer speciaal met het koudwalseu van staalplaat van grote breedte en hoge kwaliteit. De aan vankelijke produktiecapaciteit zal de één miljoen ton overschrijden. Men zal zich herinneren, dat van Waalse zijde een heftige campagne ge voerd is tegen de vestiging van dit nieuwe staalbedrijf op Vlaams gebied. De gouverneur van de „Société Géné rale de Belgique", Max Nokin is gekozen tot voorzitter van de vennootschap. De heer Nokin is 55 jaar. Hij heeft in Luik gestudeerd waar hij de titel van bur gerlijk mijningenieur behaalde. OP HET DEENSE eiland Seeland zijn twee Oostduitse vluchtelingen per kano gearriveerd. De jongemannen hadden in dc kano een kleine motor verborgen, maar die raakte halverwege onklaar en toen kon alleen nog maar worden ge peddeld. Het tweetal had een kompas, ,,kikvors"-uitrusting en kaarten bij zich. NABIJ ALDENHOVEN in West-Duits- land is gisteren een Belgisch militair veikenningsvliegtuig verongelukt, doch dc piloot en zijn passagier hebben zich met de parachute in veiligheid gebracht. Zij bleven ongedeerd. SIR WINSTON CHURCHILL gaat be vredigend vooruit, aldus een gisteren ge publiceerd bulletin. Hij heeft weer be zoek ontvangen van zijn vrouw; zij ver telde dat de patiënt goed geluimd was. DE HEER R. J. Vogels onderdirecteur van de K.L.M., is door Z. H. de Paus benoemd tot ridder in de orde van de i H Gregorius. Met deze benoeming wilde het Nederlandse episcopaat zijn dank baarheid tonen aan de K.L.M. voor wat deze in de loop der jaren voor de Neder, landse bisschoppen en de pauselijke nuntius heeft gedaan. Weersverwachting van het K.N.M.I. 5 tot vanavond, opgemaakt woensdag- I avond 23.15 uur. I Wisselende bewolking met hier en daar enige buien. Overwegend matige J zuidwestelijke wind. Ongeveer de- J zelfde temperaturen als gisteren. 2 l Verwachting van Ukkel Matige zuidwestenwind. Zwaar be- l wolkt. afgewisseld met opklaringen. Mogelijk onweersachtige neerslag- ylagen. Maximumtemperaturen van J 19 tot 23 graden. Vandaag zon onder 20.57 uur Maan op 15.40 uur. I Morgen zon op 4.34 uur. Maan onder 1.37 uur. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer (de C.P.N. uitgezonderd) heeft gisteren met een aanbeveling van Surinaamse kant haar fiat gegeven aan de as sociatie van Suriname met de E.E.G. Deze associatie zal, voorzag vice-mi nister-president Korthals, voor het be drijfsleven in Nederland en in Suriname een nieuwe prikkel zijn voor verdere economische ontwikkeling. Mr. Luns (buitenlandse zaken) zorgde ervoor, dat de vijf Surinaamse statenleden, die aan het Tweede-Kamerdebat over deze kwes tie hebben deelgenomen, volledig con tent naar huis kunnen terugkeren. Hij kwam namelijk aan hun verlangen naar een eigen behartiging van buitenlandse betrekkingen tegemoet door de belofte, dat Suriname zowel bij E.E.G.- als V.N.- zaken, waarbij dit rijksdeel direct be trokken is, representatief vertegenwoor digd zal worden. Iedere neiging tot be voogding van Suriname ontbreekt ten enenmale bij de Nederlandse regering, verzekerde minister Luns. Vice-minister-president Korthals liet in dit verband ook nog blijken, dat Ne derland het streven van Suriname naar grotere onafhankelijkheid niet in de weg zal staan. Met de Surinamer Pengel zei drs. Korthals „De ontwikkeling zal gaan als de loop van het water, nu eens lang zaam, dan weer met stroomversnellin gen". 75 (Van onze parlementaire redecteur) „Het omhelzen van een vrouw is bij ons een doodeenvoudige zaak, of je haar kent of niet". Deze ont boezeming van de Surinaamse af gevaardigde Pengel wekte gisteren in de Tweede Kamer natuurlijk de nodige hilariteit. De politieke lei der der Surinaamse negers bracht de Zuidamerikaanse begroetings- wijze ook in het parlement ter sprake om het verschil in volksmen taliteit tussen Nederland en Surina me nog eens te onderstrepen. Dit verschil was voor hem mede aan leiding om een eigen Surinaamse vertegenwoordiging in internatio nale koninkrijksdelegaties te beplei ten. Maar is het verschil zo groo1 althans zo algemeen? Toen de he" Pengel was uitgesproken werd h op z'n Zuidamerikaans gecompli menteerd door de Brabantse KVP'er dr. ir. Van Meel. Dit is het eerste televisiebeeld dat via de Telstar-satelliet werd overgeseind, Hel was de Amerikaanse vlag, symbool van de vrijheid, maar ook van onder nemingslust. Procureur-generaal Wolfgang Fraen kel is woensdag j.l. ontslagen door de Westduitse regering. Voorgesteld zou worden hem voorlopig met pensioen te sturen. Men neemt als vaststaand aan, dat Fraenkel in deze wending van de zaak berust. Es is negen dagen lang over het lot van deze procureur-generaal geconfereerd. Fraenkel werd er van Oostduitse zijde van beschuldigd een rol te hebben ge speeld in door de nazi's gevoerde pro cessen. Hij werd er o.m. van beschul digd een rol te hebben gespeeld in de terdoodveroordeling van 34 mensen. Deze fase in zijn leven maakte hem „ongeschikt voor zijn hoge post", aldus de Westduitse regering. De premier van de centrale Kongolese regering, Adoela, heeft zijn regering ge reorganiseerd, zo is gisteren in Leopold- stad bekendgemaakt. Zes ministeries zijn opgeheven, evenals elf posten van staats secretaris. Van de 43 ministers en staats secretarissen* zijn er nu slechts 14 over gebleven, het aantal ministeries is van 27 tot 21 teruggebracht. Er zijn nu nog vier staatssecretarissen in plaats van 15. Op de vorige Kongolese regering werd kritiek geoefend wegens haar grote om vang. Veel ministers werden beschuldigd van corruptie of misbruik van rege- ringsgelden. Aan president Tsjombe van Katanga had premier Adoela drie ministeries aangeboden. Tsjombe heeft hier echter nog niet op geantwoord. Parade en protest De V.N. zullen een krachtig protest sturen aan de Katangaanse autoriteiten omdat gisteren ongeveer 2000 Katangaan se militairen in plaats van 300, waar voor wel permissie was gegeven in een parade door Elisabethstad marcheer den. De parade werd gehouden ter ge legenheid van de tweede verjaardag van Katanga's afscheiding van de rest van Kongo. Dit is het spook-met-de-lange-armen voor de tourrenners een overweg, die, als de karavaan nadert, langzaam maar zeker dichtvalt. Om geen tyd te ver liezen probeert een deel van de tour er toch nog doorheen te komen. Want de minuten zyn kostbaar. De Indische regering heeft gisteren te Peking bijzonder krachtig geprotesteerd tegen het feit, dat communistisch- Chinese troepen een voorpost van het Indische leger in de Galwan-vallei om singeld hebben. Gisteren hebben de Chinezen de stellingen, die zij rondom deze Indische post betrokken hebben, versterkt. Op haar beurt heeft ook de Chinese volksrepubliek een protest ingediend over beweerde grensschendingen en pro- vocerende activiteiten van de zijde van India. Opnieuw hebben leraren de Tweede- Kamerleden geadviseerd de Mammoet wet niet aan te nemen. Ditmaal zijn het de leden van het genootschap van leraren aan Nederlandse gymnasia en lycea de algemene vereniging van leraren bij het V.H.M.O. en de ver eniging van leraren bij het christelijk V.H.M.O. en aan rijks hogere burger scholen. Deze leraren menen dat de positie van het openbaar onderwijs wordt aange tast, gezien de behandeling van het wets ontwerp gedurende de laatste dagen. Hei pacificatie-bestand wordt hun inziens in gevaar gebracht. Nu Frankrijk buitenlands geen militaire verplichtingen meer heeft, is door het Franse kabinet woensdag j.l. besloten de gecom bineerde generale staf voor de strijdkrachten af te schaffen. Dc afzonderlijke generale staven voor land-, lucht- en zeestrijdkrachten blijven echter bestaan. Generaal De Gaulle heeft deze maat regel doorgevoerd met het doel de lei ding wat minder topzwaar te maken en om bovendien een reorganisatie van de strijdkrachten te vergemakkelijken. Deze Het succes van de Telstar is dusdanig groot geweest, dat de ingenieurs van de American Telephone and Telegraph gis teravond reeds een uitzending van Eu ropa naar Amerika wilden proberen. Men had een dergelyke uitzending zo spoedig niet voor mogelijk gehouden, maar de eerste resultaten zyn van die aard, dat het de moeite loont een poging te doen. Drie grote radio- en televisie- maatscliappyen stonden gereed om een proef-programma van het Franse ont vangststation in Pleumer-Boudou in Brc- tagne van kust tot kust te relayeren, zodra het Franse signaal door zou ko men. De hele westelijke wereld is enthou siast over de geslaagde proef. Wellicht is deze geestdrift minder dan toen de eerste Amerikaanse astronaut de sprong in de ruimte waagde, maar de voldoe ning is er niet minder groot om. Dit is een succes, dat geheel in de particuliere sector ontwikkeld en gefinancierd is en dat binnen korte tijd perspectieven opent op het gebied der communicatie, die on voorstelbaar zijn. De Nederlandse televisie heeft dinsdag het speciale BBC-programma, dat gewijd was aan het Telstar-experiment als eni ge in Europa rechtstreeks overgenomen. Na afloop van deze uitzending, die een half uur duurde, zijn de verbindingen met Londen nog enige tijd aangehouden. Mocht men er in Engeland alsnog in sla gen Amerikaanse signalen op te vangen, dan had men in Nederland meteen kun nen overschakelen. De straalverbinding via de tussenliggende landen was echter 's avonds na twaalf uur niet meer be schikbaar. Daardoor kwam dus de kans om het nieuws „heet van de naald" te krijgen, te vervallen. Uit de eerste reacties bleek, dat men zich erover verbaasde, dat de signalen zo bijzonder goed ontvangen werden in Frankrijk en dat ze in Engeland lang niet zo duidelijk doorkwamen. Pas gis teren bleek, dat de antenne van het waarnemingsstation Goonhilly in Corn wall verkeerd ingesteld was. De afge lopen woensdag heeft men voortdurend met de antenne geoefend als de Telstar weer in de buurt kwam. In Frankrijk was het beeld nagenoeg perfect. Men zag de directeur van het project O'Neil praten met twee mede werkers, het beeld was maar weinig minder duidelijk dan in directe Franse uitzendingen. De BBC wist gistermorgen vroeg aan de kijkers een tamelijk onduidelijk beeld te tonen van een achter een bureau zit tende man, dat in de loop van de nacht direct uit de Verenigde Staten was ont vangen. Toen de kunstmaan over Enge land wegdraaide, verdween ook het beeld geleidelijk, dat overigens tamelijk onvast was. Engeland heeft nog geprobeerd zijn kijkers de door de Fransen opgevangen beelden te kunnen tonen. De Fransen waren echter niet bereid tot relayering en sloten hun zender. Over de tele foongesprekken waarin technici van de BBC vergeefs hebben geprobeerd de Fransen over te halen te relayeren. zeide de Engelse commentator Dimbley „Ik vermoed dat de draad zal zijn ge smolten, zo kwaad waren onze mensen Een zender te Andover in Maine heeft 39 minuten lang een ononderbroken stroom van uitzendingen van allerlei aard naar de Telstar uitgezonden, die ze ook heeft „teruggekaatst". Het waren niet alleen televisiebeelden, maar ook te lefonische mededelingen en telefoto's Deze uitzending begon met een beeld van de Amerikaanse vlag tegen een ach tergrond van wolken. Elf verslaggevers hebben via de Telstar telefoongesprekken tussen Andover en New York kunnen voeren. De stemmen kwamen even dui delijk door als bij normale telefoonge sprekken, al hoorde men bijgeluiden. reorganisatie betekent een modernise ring, wat in hoofdzaak erop neerkomt, dat de Franse oorlogsmachine in de naaste toekomst zal worden geschikt ge maakt voor kernoorlog. Er wordt nu een algemeen secretari aat voor de landsverdediging ingesteld, dat onder leiding zal staan van de generaal van de luchtmacht Michel Fourquet, die tot woensdag j.l. opper bevelhebber in Algerië was. Dit alge meen secretariaat wordt een raad gevend lichaam. De directe leiding van het militaire apparaat zal voortaan bij de minister voor de strijdkrachten berusten, die ook de betrekkingen met de geallieerde legers regelt. Generaal Ailleret is be noemd tot chef-staf van het leger. De 73-jarige Franse maarschalk, Alphonse Juin, is bij een speciaal be sluit, dat niet in de Franse staats courant zal worden gepubliceerd, op pensioen gesteld. Gewoonlijk blijft een Franse maar schalk in actieve dienst tot aan zijn dood. De positie van maarschalk Juin zou nu gelijk zijn aan die van een ge pensioneerd generaal. De in Algerië geboren maarschalk heefL veel kritiek geoefend op de Algerijnse politiek van De Gaulle. In december 1960 werd hij uit de hoge nationale verdedigingsraad verwijderd. De NCB-destructor in de bossen van het Oostbrabantse dorpje Son heeft 2 deze zomer op volle toeren gewerkt 2 om de duizenden varkens, die besmet 2 2 waren door het mond- en klauwzeer- 2 virus, af te maken. November vorig Z l jaar verschenen de eerste berichten Z over de ziekte, die zou uitgroeien tot een verwoestende epidemie in de J j er anten. In mei groeven troepen van le Genie massagraven bij het Peel- orp St. Anthonis. Nu de ziekte af- 2 ^emt, brengt Dagblad De Stem de 2 ilans van acht maanden mond- en 1 lauwzeer op pagina 3. J

de Stem | 1962 | | pagina 1