DEFENSIE U.S.A. NIET AFDOENDE VOOR DE VROUW goedkoper! ONS El IS EEN KWALITEITSEI In één jaar 4 vluchten in de ruimte Een dode bij autobotsing Vriend van V.S. wordt Spaanse vice-premier e Tassen en kameelzadel op zomervakbeurs ontharing? depilan weeldebelasting is eraf! Officier met groot gezag Muisjes met staartjes Scheidende generaal beweert: Miljardenen jaren nodig Een huid die leeft is mooi beslist over uw schoonheid Jongen gewond door proef met springstof BLINDE BEHAALDE H.B.S.-DIPLOMA Tankauto ontploft COUVERTS en CASSETTES in zilver, pleet en verzilverd veel en veel Italië opent modeseizoen 1962-1963 Echtgenoot in rechtszaal geëerd I 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 JULI 1962 11 Generaal Laurence S. Kutter, aftredend opperbevelhebber van het Noordamerikaans commando voor luchtverdediging, heeft ge zegd, dat het Amerikaans conti nent ernstige leemten vertoont wat betreft zijn verdediging tegen Rus sische bommenwerpers, projectie len en misschien ook ruimte schepen. De waarschuwingen van deze 57-jarige luchtmachtofficier, die in de tweede we reldoorlog generaal werd toen hij nog maar 36 jaar was, wijken nogal wat af van de gangbare visie in Washington, die naar Amerikaanse superioriteit neigt. Generaal Kutter mag als een man van gezag gelden. Gedurende drie jaar had hij de leiding van de Amerikaanse lucht afweer en enkele tientallen jaren heeft hij zitting gehad in de hoogste militaire raden van de V.S. Hij meent dat de Sovjet-luchtmacht voor de lange afstand wordt gemoder niseerd en dat er stellig nieuwe en betere bommenwerpers kunnen worden verwacht. De Rus heeft een nieuw pro jectiel dat aan een bommenwerper wordt meegegeven, waardoor het buiten bereik kan blyven van de Amerikaanse onder scheppingsjagers. Dit betekent een leem te in de defensie. De generaal zei dat Amerika een jager dient te bouwen welke een snelheid van 3.200 kilometer per uur kan bereiken, een actie-radius van 1.600 a 2.400 kilo meter heeft en urenlang kan patrouil leren. Amerika is in staat zulk een vlieg tuig te produceren. Als men aan dit pro ject 2 miljard dollar zou besteden, kan het vliegtuig over vier jaar in dienst worden genomen. Nog belangrijker, volgens Kutter, is een verdediging tegen ballistische pro jectielen. In 1944 werd in een officieel rapport de komst van het intercontinen taal ballistisch projectiel voorspeld en het is wel merkwaardig dat er 20 jaar later nog geen verdediging tegen is. Ook zegt hij dat de kans van Amerika Rusland ervan te weerhouden een oorlog te beginnen kleiner zou worden, indien Rusland eerder dan Amerika een anti projectiel zou bezitten. Volgens hem zal het 10 miljard dollar en nog vier jaar vergen voor het anti-projectiel projec tiel Nike-Zeus van het Amerikaanse leger operationeel is, maar is er geen andere keus. In hoge Amerikaanse defensiekringen voelt men weinig voor de jager van 3.200 kilometer per uur of voor de Nike- Zeus. (Advertenties) Een jonge, levensfrisse huid - hoe kunt u die behouden ofherwinnen? Hier is het weten schappelijke antwoord dat miljoenen vrouwen dankbaar stemt: Vitamol. Vitamine-cosmetica die het tekort aan opbouwstoffen in uw huid weer aanvullen. Nieuwe levenskracht door reddende vitaminen nieuwe charme door Vitamol! Vitamol crèmes in tuben en potten: 4.25 - 5.90 Vitamol lait, tonic, komkommermelk, massage-olie: 5.50 ff vifamino voor uw huid (Advertentie) - - Senator Robert Kerr, voorzitter van de ruimtecommissie van de Amerikaanse senaat, heeft dinsdag verklaard, dat de V.S. van plan zijn om in de komende 12 maanden vier vluchten van bemande ruimteschepen te laten uitvoeren. De ruimtevaarders moeten 18 maal rond de aarde cirkelen. Zoals bekend heeft Titov, de Russische kosmonaat, ook 18 maal rond de aarde gedraaid. Een 15-jarige HBS'er uit Beverwijk is dinsdag ernstig gewond, toen hij zelf gefabriceerde springstof tot ontploffing wilde brengen. Op een open terrein tegen over zijn woning had de jongèn de spring stof in een ijzeren buis gedaan. Toen hij de buis in de linkerhand hield om het uiteinde ervan plat te slaan, explodeerde de springstof. Daarbij werd zijn linker hand zeer zwaar gewond. Ijlings is de jongen naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk overgebracht, waar de hand tot aan de pols geamputeerd moest wor den. De toestand van de jongen is rede lijk. (Advertentie) Maar dan modern, veilig, snel en mild ■Mt de prettig geparfumeerd# Hamol produkt uit Zwitserland tube 1.50 en 2.95 Op het Mendelcollege te Haarlem is aan de 29-jarige blinde Paul Kneppers het einddiploma HBS B uitgereikt. Hij is tijdens de militaire dienst blind ge worden. In 1950 behaalde hij het Mulo diploma, daarna was hij werkzaam op een effectenkantoor te Amsterdam. Nadat hij blind was geworden ging hij eerst naar het ooglijdersinstituut te Grave waar hij braille leerde. Twee jaar ge leden werd hij leerling van de HBS-af- deling van het Mendelcollege in Haar lem. Dit college accepteerde hem met een half jaar proeftijd. Na dit half jaar kon hij in de vierde klas worden geplaatst. De heer 'Kneppers heeft eindexamen ge daan met een zeer goede cijferlijst. Hij wil nu rechten gaan studeren aan de r.-k. universiteit te Nijmegen. twee ernstig. Dertig huizen liepen schade op en drie auto's werden vernield. De oorzaak van de ontploffing is voor alsnog onbekend. Ooggetuigen zeiden dat de wagen uit elkaar sprong op het ogen blik dat de chauffeur een garage binnen reed. In de omgeving van de garage spron gen tal van ruiten. De ernstig gewonden zijn de chauffeur en een 73-jarige vrouw wier huis werd vermeld, De brandweer bestreed de brand die van de explosie het gevolg was gedu rende een uur. In een Parijse buitenwijk is dinsdag avond laat een tankauto geëxplodeerd. Vijf mensen werden gewond, van wie (Advertentie) bij uw juwelier (Advertentie) Een botsing tussen twee auto's op de Leemslagenweg in Almelo is oorzaak ge worden van de dood van de 19-jarige mevrouw Y. Bosch-Brouwer, möedervan twee kinderen. Zes personen werden min of meer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde omstreeks zeven uur toen een door J.H. uit Westkapelln (Did.) bestuurde auto, waarin, behalve de bestuurder een vriend en drie meisjes uit Almelo zaten, met grote vaart tegen een tegemoet komende auto botste, be stuurd door D. J. Eshuis uit Wierden. De wagens werden in een weiland ge slingerd waarbij de wagen van Eshuis bovenop mevrouw Bosch, die uit deze auto was geworpen, terecht kwam. Zij werd zo ernstig gewond dat zij korte tijd later overleed. De beide bestuurders en de vier andere personen werden allen min of meer ernstig gewond. Generaal Franco heeft gisteravond zeven nieuwe ministers in zjjn kabinet beëdigd. Het nieuwe kabinet bestaat nu uit zeven militairen en elf burgers. President-premier is generaal Franco Bahamonde. Vice-premier (een nieuwe functie), kapitein-generaal don Agustin Munoz Grandes. Deze was op generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, na, hoogste officier in de Spaanse strijd krachten. Op Franco na bekleedt hij nu sinds gisteren ook de hoogste politieke functie als vice-premier. Politieke waar. nemers in Madrid beschouwen de 66-ja rige generaal als de officier met het meeste gezag in de Spaanse strijdkrach ten. Zijn verleden als secretaris-generaal van de Phalanx, commandant van de blauwe divisie aan het Oostfront tijdens dc tweede wereldoorlog, chef van het militaire huis van generaal Franco mi nister voor het leger en voorzitter van het comité van verenigde chefs van staven, maakte er hem bij uitstek de aangewezen persoon voor. Waarnemers menen dat de benoeming van Munoz Grandes meer stabiliteit aan het huidige bewind geeft, omdat de gene. raai de overgangsperiode zou kunnen op- vullen die naar feitelijk herstel van de monarchie zou kunnen leiden. Goed vriend van de Verenigde Staten, was het Munoz Grandes die veel bijdroeg aan de totstandkoming van de militaire verdragen met dat land in 1953. Als minister voor het leger bracht de nieuwe vice-premier een bezoek aan de Ver enigde Staten, waar hij werd ontvangen door president Eisenhower en generaal Douglas Mac Arthur. Generaal Ridgway decoreerde Munoz Grandes met de Ame rikaanse orde van verdienste. Door een grotere produktie en moeilijkheden met de ex port naar West-Duitsland, on ze belangrijkste afnemer, zit Nederland momenteel met de gebakken peren. Waarheen met het overschot? Naar de eierpoederindustrie? Dat zou uitstekend zijn, maar de ca paciteit van de fabrieken én de afzet zijn nog beperkt. De oplossing Is eenvoudig ais het ei van Columhus; de Nederlander een 206 eieren per jaar. Gebruikte hij er 25 méér dan waren we uit de brand. Zou dat zo'n straf zijn? De Amerikaan consumeert er jaarlijks wel 350. Het ei bevat waardevolle eiwitten, vet, kalk, fosfor, en ijzerzouten, jodi um en de vitaminen A, B, en D. In verhouding tot die belangrijke voe dingswaarde en de goede smaak is het niet duur. Als alle winkeliers een lagere inkoopsprijs meteen doorbere kenden, zou het zelfs hier en daar nog goedkoper kunnen zijn! kippen, waaronder de benodigde ha nen, hebben de proefdieren een best leventje, terwijl hun gegevens nauw keurig worden aangetekend. Niet alle 12000 kippen van dit bedrijf hebben het zó rooskleurig: andere leven zon der haan en vaak moet de kip, die broeds wordt, „afkoelen" in het straf- hokje hoog aan de muur Gemengd bedrijf Fokbedrijf Op uitnodiging van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond mochten wij in de omgeving van Roermond enkele bedrijven bezoeken, die zich bezighouden met dit produkt. Wat was er eerder, de kip of het ei? Vierduizend jaar geleden waren ze reeds alle twee in Japan. Pas in de middeleeuwen brachten de Kruisvaar, ders ze naar Europa. Op de grote pluimveefokkerij die wij te Baexem bezochten, leek het antwoord op de eeuwige vraag: het ei was er het eerst. Want ons bezoek begon in een rustige hal waar geen kip te zien was, maar wel broedmachines, waar in 100.000 eieren per drie weken wor den uitgebroed. De Egyptenaren lie ten voor 3000 jaar kippeëieren uit broeden door het warme zand. Thans gaat het moderner: in een langzaam roterend, reusachtig rek worden de eieren constant op temperatuur ge houden en (evenals moeder kip dat doet) om het half uur gekeerd. Na achttien dagen in deze vóór- broederij en nog twee dagen in de uitkomstkast worden de kuikens ge boren. Als proefdier op een fokbedrijf ter wereld komen is niet slecht. Je krijgt een stamboeknummertje aan je vleugel, even chic als het knopje in het oor van dat mooie, dure speel goed. Er wordt wel een stukje van je vlerk afgebrand, maar je wordt met zorgen omringd. Hier gaat men uit van 3 zuivere rassen; door krui singen komt de fokker tot stammen met de allerbeste eigenschappen. In 22 gezellige gemeenschappen van 100 Op een gemengd boerenbedrijf te Heythuizen mochten wij de kip, dat resultaat van het fokbedrijf bezig zien aan haar eindprodukt: het con sumptie-ei. In een ruimte van 31x10 m. wonen hier duizend witte kippe- meisjes bij elkaar. Het verschil van hun psychische gesteldheid met die van hun stammoeders is hemelsbreed. Bij de moeders: een gezellig be zig zijn om heer Haan te bekoren, druk en koket gekrabbel op de grond en een steelse pik naar een rivale, waaraan de haan tactisch een einde maakt. Hier: een lan derige verveeldheid, afgewisseld door ruzietjes en hysterische aan- dachttrekkerij. Als kuiken van enkele dagen kom je in deze goed geoutilleerde ruimte van gelijkmatige temperatuur zonder een zuchtje tocht, dank zij dubbele wanden, ramen en plafond. In het drinkwater gaat om de drie maan den entstof tegen pseudo vogelpest; voorts krijg je vaccins tegen pokken, difterie en bronchitis; één hiervan wordt zelfs op elk dier afzonderlijk aangebracht op een geplukt stukje huid. Omstreeks de vierde maand komt de boer donkere leghokken plaatsen met een laag haksel van 20 cm waarin de eiren zach en diep wegzakken. Dit bedrijf was uitgerust met een automatische water- en voe derinstallatie. Hoe klein je kippe- hersens ook zijn, ze zijn groot genoeg om het gezoem te herkennen zodra de voergoor wordt aangezet; je bent er als de kippen bij, vooral om je vijandinnen weg te pikken. Ter afleiding wordt er wel eens graan door het kippenhuis gestrooid, je hebt dan wat te krabbelen. Bij mestkuikens die dichter op elkaar ge pakt zitten, wil de radio wel eens wat vertier brengen. Heb je 230 eieren in ongeveer een jaar gelegd (in Lim burg soms wel 260) dan word je zonder ooit een haan gezien, te hebben •13 soepkip verkocht. vijftien en een half miljoen eieren om. Ofschoon de verzamelaars de eier en schouw en" worden ze hier op de band gelegd en naar 'n tweede schou wing gevoerd. Bevuilde schalen, ge kneusde en bloedeieren worden ter zijde gelegd; de goedgekeurde wor den op gewicht gesorteerd, met 100 tegelijk door een grijper met 100 zuignapj es opgetild en gestempeld. Een ei met het keurmerk Holland is een kwaliteitsei. Zijn de eitjes „zó van de boer" heus lekkerder? Wor den ze 3x per dag geraapt, zodat de kip ze niet telkens opwarmt en kunt u zien, evenals de „schouwer", dat een eitje schoongewassen is? Om de poreuze schaal ligt een onzichtbaar huidje dat de inhoud beveiligt tegen het indringen van schadelijke stoffen. Van een gewassen ei is het eitje ver nietigd en de inhoud niet zo deugde lijk meer. Wij kennen 8 gewichtsklassen van 0 tot 7. De kartonnen doosjes van 6 stuks die Duitsland prefereert, om dat het gemakkelijk is voor zelfbe dieningszaken, krijgen voor elke ge wichtsklasse een andere kleur zegel van rose voor de zwaarste eieren (nr. 0) tot blauw voor de lichtste (nr. 7). Nederland is het grootste eieren- exportland van de wereld dank zjj het kwaliteitsprodukt waaraan niet alleen de pluimveehouders, maar een keten van wetenschappelijke instellingen en proefbedrijven werkt en verbetert. Dat is het hele eieren eten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Italiaanse haute couture pre senteert van 11 tot 13 juli zomer- en wintercollecties te Rome. Van Fara- oni is deze sluike zwart zijden cock tailjapon, waarvan het rugdécolleté wordt gesierd door een schouderband met witte sleutelbloemen en een zij den lint. De vakbeurs voor koffers en lederwarendie wij zo pas in het Utrechtse jaarbeurspaviljoen bezochten, heette zomervakbeurs. En dat terwijl het buiten niet zomeren wilde, en bovendien de beursar- tikelen voor de aanstaande winter bestemd zijn. Eiermijn LICHTE DAMESTASSEN in wit en gebroken, wit, zullen (tijdelijk) plaats maken voor donkere zoals zwarte, bruine en koperrode in leer en in lak. Er zijn hoge smalle mo- Via de verzamelaar komen de ei eren terecht op de mijn. De grootste van Europa en waarschijnlijk van de hele wereld is de Coöperatieve Roer- mondse Eiermijn, die werd opgericht in 1904 toen een kip nog slechts 50 tot 60 eieren per jaar legde. In 1907 voerde Nederland voor het eerst eie ren uit. Nu produceert ons land er zes miljard per jaar, waarvan meer dan de helft wordt geëxporteerd. In de Roermondse mijn gaan wekelijks vmvwv.v In de Londense rechtszaal is een echtgenoot geëerd, die kleine karwei tjes thuis opknapte zonder te moppe ren. Een advocaat verzocht namelijk het hof om de weduwe van deze man, die door een verkeersongeval om het le ven was gekomen, vijftien pond scha devergoeding per jaar toe te kennen, te betalen door de schuldige partij. De advocaat voerde aan, dat de man van zijn cliënte altijd bereid was ge weest om karweitjes thuis op te knap. pen als behangen, opknappen van de tuin, helpen bij de afwas en tafeldek ken. ,,lk vind", aldus de advocaat, „dat zulk een echtgenoot een waarde heeft, die om erkenning vraagt en dan vind ik vijftien pond per jaar be. paald niet onredelijk". De rechter vond dat blijkbaar ook, want hij wees de weduwe een totaalbedrag van 7631 pond schadevergoeding toe. Een eenvoudige tas van donker glad leer met een bewerkte brede beugel en een handvat van normale lengte, het proto-type van de tas sen voor het komende wintersei zoen. dellen, naast lage, bredere; zacht leer, nappa en plastic wordt graag met ruimte in de beugel geplooid. Aan de tassen ontbreekt 'n garnering Het mooie materiaal komt des te be ter uit. De beugels daarentegen wor den wat rijker bewerkt en breder. De handvatten zijn vervaardigd van het tassenleer, van hout of been. Na tuurlijk is er ook nog de Chanelket- ting. Alleen bij avondtassen zien we het enveloppe-model in het fijnste leer, brokaat of bont. Bij de royale tassen voor de wer kende vrouw,missen wij te vaak de brede bodem, waardoor de tas een grabbelton blijft. Voor de heren waren er de be kende diplomatentassen, clippertassen en dossierkoffertjes, die reeds lang de vroegere actetas vervangen. Zwart blijkt hiervoor de modekleur te wor den. Tussen de koffers van thans en vroeger is het grootste verschil, te genwoordig een kleiner formaat, lich ter gewicht, sierlijker vorm, fraaiere kleur. In travel-bags, car-bags, alle purpose-bags voor autotrips en week ends is er de grootste keus. Tussen de kleine leren luxe arti kelen (necessaires e.d.) was een ka meelzadel het nieuwste. De Franse mode Is ook voor de kleinste vrouwtjes allerbekoorlijkst. Deze zomermodellen lijken bovendien ontworpen te z(jn voor een bijzonder koele zomer! Links een jurkje met aangezette diep geplooide rok, gevlochten ceintuur van leer en halve mouwtjes; mid den, blouse met eigenwijze grote manchetten op rokje met bretels en gouden knopen (het bijbehorend jasje is uitgetrokken)Rechts een katoenen deux-plèces met klokrok en driekwart mouwen. In een zelfbedieningszaak in Illinois Z stonden zes kasregisters. Dat wil zeg. Z gen, die hoorden er te staan. De ze- s vende, die er ook stond „draaide" Z vrolijk mee ten gerieve van de be- Z drijfsleider en zijn assistent. Ze wer- Z den er zevenduizend dollar rijker van. z Dat kan niet iedereen zeggen. In Rome moesten vier jongelui vijftien- 2 duizend ïire boete betalen omdat zij Z verantwoordelijk waren voor een in- cident tydens een toneelvoorstelling Z in Rome. Tijdens de voorstelling was van een van de balkons aan een Z klein valscherm een muis neergela- ten op het publiek in de zaal. Het gaf zo'n deining, dat ze met zijn 5 tweeëntwintigen werden aangehouden. Z Vier kregen er boete, twaalf werden er vrü gesproken en voor de andere Z zes heeft het muisje nog een staart. Z Dat heeft 't ook voor 2 jonge bor- j denwassers in Zweden die het bor- den wassen moe de vaat maar overboord van een veerboot zetten, i Het ging er fors aan toe, gezien de t schade: twintigduizend kronen. In het bericht staat nuchter: „De S Zweedse politie onderzoekt thans de J werkwijze van de twee jonge borden- wassers". Het is maar een suggestie maar misschien is het wel „voorspoe- J len met koud water" geweest

de Stem | 1962 | | pagina 11