Excursie in Land van Saeftinge SPA best! Lekkere pittige zware shag Automation in zeevaart Zeeland heeft mammoet: de vaste oeververbinding over de Westersehelde Door vroege vakantie meer scholieren in fruitpluk Zagerspitter Wielemaker vermist BRONWATERS „De misdaad" Verheugend succes I Provinciale Staten akkoord met salarisverhoging gedeputeerden Eervol ontslag voor mr. Pilaar SPA CITRON SPA ónmuM&r Nieuwe opleiding aan huishoudschool te Middelburg Met, genoegen kunnen we intussen kennis nemen van een nieuw Amerikaans ruimtesucces: het lance ren van een satelliet, die als televisie- intermediair tussen Amerika en over zeese landen kan dienen. Dat is nu eens een instrument, waardoor de toe nadering van de volken wordt ge diend. Men mag constateren, dat de Amerikanen momenteel weer schitte rend in de running zijn wat betreft de ruimteproeven. Het heeft er een tijdlang naar uitgezien, dat de Russen een grote voorsprong gingen behalen. Nu echter liggen de partijen in deze wedijver op het minst weer gelijk. Bravo, Uncle Sam! Executies op Cuba Waterverbruik van toeristen vergt voorzieningen op Schouwen-Duiveland DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 JULI 1962 Provinciale staten zijn er gisterenmor gen mee akkoord gegaan dat de salaris sen van de gedeputeerden verhoogd zul len worden van f 16.000 tot f 20.000. Het voorstel van de heer P. Vercau- teren (K.V.P.) deze verhoging in plaats van op 1 juli met terugwerkende kracht tot 1 april te laten ingaan, kreeg een meerderheid van stemmen (2015). De heer Vercauteren deed dit voor stel opdat ook de gedeputeerden die on langs afscheid genomen hebben, nog enigszins van deze verhoging kunnen profiteren. Drs. Th. Westenhout (P.v.d.A.) wilde achter de argumentatie van de minister, dat deze verhoging „geheel past in het geheel der salarisregelingen" echter een vraagteken plaatsen. Overigens vond hij het nieuwe bedrag „volledig verant woord". Mr. J. Schlingemann (V.V.D.) vond de verhoging niet geheel op haar plaats. In 1954 bedroegen de salarissen der gede puteerden naar hij zei nog maar f 9000. De heer C. van der Peyl (C.H.) achtte het een weinig discriminerend dat de gedeputeerden der beide Hollanden f 2000 meer krijgen. Vergeleken bij de salarissen van wethouders van grotere gemeenten leken hem de nieuwe sala rissen van de gedeputeerden „eerder aan de lage kant". Een en ander zal ter kennis worden gebracht van de minister van binnen landse zaken. Zoals we gisteren hebben gemeld heeft de bestuurscommissie van het land bouwschap een excursie van drie uur door het Land van Saeftinge gemaakt. Bij gaande foto's geven enkele indrukken van deze tocht, die georganiseerd was in het kader van het feit, dat van landbouwzijde de inpoldering van dit Land van Saeftinge zeer urgent wordt geacht. De foto, waarop de deelnemers aan de tocht op de rug te zien zijn, is aan het begin van de 15 km lange e-xcursie genomen. Verder ziet men een „overstapje" van de hoge schorgrond via een laag vette, zachte klei naar een van de grote zandplaten in het Land van Saeftinge. Vervolgens een close-up van door het water banjerende laarzen, en tenslotte een opname van een van de twee schaapskooien, die ver weg op het Land van Saeftinge in elkaar getimmerd zijn. Een ding is zeker: de schoonheidscommissie is nog niet tot deze plaats door gedrongen. Tijdens de excursie kwam het gezelschap o.m. broedkolonies tegen van visdiefjes en zilvermeeuwen. (Advertentie) Waardoor deze prijsverlaging? Vanzelfsprekend - de afschaffing van de weeldebelasting. Maar ook het voortdurende streven van de Koninklijke Van Kempen en Begeer om het klassieke bezit van echt tafelzilver weer in elk Nederlands huis te brengen. Voorbeelden: model "Jeunesse" van f 52.- naar f 39.-, per couvert. Model 89 was f 57.- nu f 47.- per couvert. 41-delige cassette-inhoud "Jeunesse" was f 1110.- nu f882.-. Vraag inlichtingen hij Uw juwelier De 39-jarige Goese zagerspitter Kees Wielemaker wordt sinds zondagnacht vermist en is naar alle waarschijnlijk heid verdronken. De gebr. S., A. P., A. de W. en Wiele maker waren zondagavond van Goes uit Per auto naar de slikken van de Hoge- waardpolder even voorbij Rilland-Bath vertrokken, om aldaar by laagwater za gers te spitten. Bij wachtpost 19 begaven zij zich in de schorren en liepen door de brede kreken naar het gebied, waar de zo fel begeerde zeewormen waren te vinden. Ruim een uur lopen uit de kust Jag dit gebied, waar zij hun clandestien bedrijf gingen uitoefenen. Bij opkomend water riepen zij elkaar toe, dat zij terug gingen naar de dijk. Bij aankomst aldaar bleek dat K. W. ontbrak. Met hun vieren hebben zij tot ver in «e morgenuren gezocht, doch hun kame raad kwam niet opdagen. Maandagmid- ag hebben zij gezamenlijk bij laagwa- 7rv»V\+en sP?urt°cht in het door hen be- «iih S^bied gehouden, doch zonder re- hii Men neemt aan dat W. tijdens wormenspitten afgedwaald is en bij Provinciale Staten van Zeeland heb ben gistermiddag eervol ontslag ver leend aan mr. J. M. Pilaar, griffier der Staten. De commisaris der koningin, jhr mr A. de Casembroot, zei dat de griffier eeri zware periode achter de rug heeft Na van 1941 af chef van de tweede afdeling te zijn geweest werd mr. Pilaar in 1951 tot griffier benoemd- De commissaris toonde zijn grote bewondering voor de snelle manier waarop mr. Pilaar zich toen ook in de zaken van de le en 3e af- afdeling, het kabinet en de afdeling pro tocol heeft ingewerkt. Jhr. mr. de Casembroot zei verder dat mr. Pilaar met liefde en toewijding en in een sfeer van vriendschap en gezel ligheid heeft gewerkt. ,,U gaf uw hart en al uw gaven en dat zullen wij nooit vergeten". De commissaris bewonderde de moed, die mr. Pilaar tot zijn besluit ontslag te vragen heeft gebracht. Mr. Pilaar zal per 1 augustus namelijk in verband met zijn gezondheid vervroegd met pensioen gaan. Hij heeft het belang van de provincie zwaarder laten wegen dan zijn eigen ambities. Jhr. mr. de Ca sembroot was er niet bang voor dat mr. Pilaar zich de komende jaren zal verve len. Daarvoor zal zijn „geweldig veelzij dige belangstelling" borg staan. Ook de heer D. Kodde sprak als nestor van de leden van Provinciale Staten af scheidswoorden- „U hebt uzelf willen geven voor uw werk- En dat het werk zwaar is geweest dat weten we." Na mens de Staten bood de heer Kodde de heer Pilaar de „Kroniek van Zeeland" aan van v. Boxhoorn. Ook de heer Pilaar zelf getuigde er in zijn dankwoord van dat hij zijn taak met hart en ziel heeft verricht. „Het werk was mij lief", zo zei hij en hij schreef dit o.m. toe aan de aangename samen werking met Provinciale en Gedeputeer de Staten. De grote drukte op de Zeeuwse klein- fruitbedryven is nu begonnen en in de komende weken zal deze ongetwijfeld nog toenemen. Door de zon en de warm te rijpen de aardbeien nu erg vlug. De frambozen beginnen goed te kleuren en ook de bessenpluk zal weldra gaan be ginnen. Het heeft lang geduurd, maar de pluktijd van het kleinfruit is nu toch aangebroken en dat betekent een zeer drukke periode voor de honderden Zeeuwse kleinfruittelers. Een gelukkige omstandigheid in dit late jaar is dat er meer plukkers en pluksters dan in an dere jaren beschikbaar zijn, omdat de schoolvakanties weldra gaan beginnen en er ieder jaar een grote groep scholie ren is die graag enkele weken in de fruitpluk werkzaam is om wat extra's te verdienen. In voorgaande jaren was het voor de ze groep soms moeilijk om aan de slag te raken, omdat, wanneer de vakanties begonnen, de frambozen- en bessenpluk reeds over het hoogtepunt heen waren en daarmee ook de grootste plukdrukte. Het kwam dan dikwijls voor, dat scho lieren wel wilden werken, maar geen kans kregen. Dit jaar ligt dat veel gunstiger en wanneer de volgende week de vakanties beginnen zullen de scholieren, die willen werken, ook wel terecht kunnen op de kleinfruitbedrijven. Van de zijde- van het arbeidsbureau wordt hieraan ook aandacht geschonken en tracht men bemiddeling te verlenen om scholieren bij de fruitpluk in te schakelen. Ook de veilingen verlenen, waar mo- gelijk, hun bemiddeling en een van de belangrijkste Zeeuwse kleinfruitveilin- gen, namelijk die in Kapelle-Biezelinge, heeft dezer dagen aan haar leden be kendgemaakt, dat degenen, die gebruik willen maken van scholieren bij de fruitpluk, dit op het kantoor kunnen op geven, waarna getracht wordt in de vraag te voorzien. Zoals bekend moet men 15 jaar oud zijn om bij de pluk te mogen helpen. Het zal druk worden in de komende we ken maar gelukkig is er voor de telers het lichtpuntje van de late oogst en daardoor de mogelijkheid van meer werkkrachten. Door gezamenlijk overleg zal ook bereikt kunnen worden dat de scholieren terecht komen waar ze nodig zijn. Het zal in de niet zo verre toekomst mogelijk zijn om schepen de zee op te sturen met een bemanning van vier man, terwijl dezelfde schepen nu nog een be manning van 55 man hebben. Dit con stateert het Amerikaanse tijdschrift „Besturingstechniek" in een beschouwing over automation van schepen. Het blad is van mening, dat auto mation niet alleen mogelijk is, maar ook noodzakelijk. Onder de huidige omstan digheden kunnen reders slechts een der de van de kosten van vervanging van de oude schepen met nieuwe, uit die oude schepen halen, zelfs als de belasting aan alle kanten tegemoetkomend is. Een schip dat met behulp van auto mation wordt bestuurd zal bovendien iets beter kunnen functioneren dan sche pen met een grote bemanning. Er zouden zelfs schepen in konvooi kunnen varen zonder bemanning aan boord, maar met een bemanning op het moederschip in het konvooi. Onder de huidige wetgeving echter zou in hoofdzaak de regering profiteren van automation, omdat op de eerste plaats de bezuiniging merkbaar zou zijn in de loonstaten, waarop een grote sub sidie wordt gegeven. (Advertentie) sedert eeuwen een der meest gerenomeerde voor uw gezondheid en voor uw genoegen juuters/cu/zr esc? (Van onze verslaggever) Het woord is gisterenmorgen tijdens de statenzitting gebruikt door gedepu teerde M. van Poelje (P.v.d.A.) tijdens de behandeling van het voorstel over de uitbreiding van de vervoerscapaciteit der veren over de Westersehelde. Er is vanzelfsrpekend wel enig ver schil tussen deze Zeeuwse mammoet en zijn grote voorganger van minister Cals. Heeft de onderwijsmammoet zijn naam gekregen door zijn enorme omvang, de mammoet van de vaste oeververbinding kan hoogstens lang en smal zijn. Het mammoetachtige van de brug over of de brug onder de Westersehelde kan alleen te verklaren zijn uit de heersende vTees, dat het nog wel heel lang zal kunnen duren voor die vaste oeververbinding tot stand gekomen zal zijn. Alle fracties waren het er evenwel over eens, dat de verbetering van de ve ren noodzakelijk en urgent is om het brug- of tunnelloos tijdperk naar beho ren te kunnen overbruggen. Maar het staat bij de staten als een paal boven water, dat de vaste oeververbinding over de Westersehelde het sluitstuk zal moe ten zijn van de Deltawerken. Op de vraag van de heer P. Vercauteren (K.V. P.) of G.S. al een vastomlijnd idee heb ben over de plaats van de toekomstige brug of tunnel, kon de heer Van Poelje alleen antwoorden dat de verbinding „door midden-Zeeland zal lopen". Vragen Over het eigenlijke voorstel om de veerdiensten over de Westersehelde te verbeteren (een nieuwe boot voor Vlis- singen-Breskens, een 100-meterboot voor Kruiningen-Perkpolder en verbetering van de havenoutillage in Kruiningen en Perkpolder) werden vele opmerkingen gemaakt en vragen gesteld. De heer H. IJsse-1 (C.H.) bijvoorbeeld betreurde de aanhouding door de regering van de verbetering van de ha venaccommodatie te Kruiningen en Perkpolder. De heer J. Stenvert (P.v.d.A.) zei, dat het inzetten van honderd-meterboten op het veer Kruiningen-Perkpolder de vaarfrequentie hier niet mag verminde ren. Gedeputeerde Van Poelje stelde hem op dit punt volkomen gerust. Op een vraag van de heer A. Koster (C.H.) deelde de heer Van Poelje voorts mee, dat het 100-meterschip voor Kruiningen- Perkpolder in tegenstelling tot de oor spronkelijke opzet waarschijnlijk ook voor personenauto's geschikt zal zijn. Voorts liet hij de provinciale staten we ten, dat de aanbesteding van de derde boot voor Vlissingen-Breskens waar schijnlijk reeds in de tweede helft van augustus gehouden zal kunnen worden. De Zeeuwse veren zullen niet vergeten worden, maar G.S. hebben het niet al leen voor het zeggen. Hoogstwaarschijnlijk zal deze derde boot op de veerdienst Vlissingen-Bres kens in 1964, voor het drukke seizoen in gebruik genomen kunnen worden. De situatie bij het veer Kruiningen-Perkpol- Advertentie) der ligt volgens de gedeputeerde heel wat moeilijker dan bij Vlissingen-Bres kens. Verbetering De verbouwing van de „Dordrecht" is een grote verbetering gebleken. Bij veel wind hoeft dit schip niet niet meer uit de vaart genomen te worden. Verder zijn er plannen in uitwerking voor de ver bouwing, zowel in de hoogte als de leng te van de „Prins Bernhard". Het ligt in de bedoeling de vervoerscapaciteit Van dit schip met 25 pet. te verhogen. Door de verbouwing zal het schip echter geruime tijd uit de vaart geno men moeten worden. Extra moeilijkhe den voor dit toch al overbelaste veer, moeten dientengevolge verwacht worden. De definitieve verbetering van het veer Kruiningen-Perkpolder hangt, al dus de heer Van Poelje, af van de mede werking van de regering bij de finan ciering van de verbetering van de ha venoutillage te Kruiningen en Perkpol der. (Advertentie) haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen! Het bestuur van de industrie- en huishoudschool te Middelburg heeft het voornemen aan de school een oplei dingsmogelijkheden voor de akte Nd te verbinden. Deze akte verleent bevoegd heid tot het geven van onderwijs in eenvoudig handwerken enz. aan scholen voor lager nijverheidsonderwijs. Het bestuur is van mening, dat aan een dergelijke opleiding in deze pro vincie een grote behoefte bestaat, daar de scholen reeds jarenlang te kampen hebben met een grote behoefte aan leerkrachten met de bevoegdheid Nd. Momenteel is de dichtstbijzijnde oplei dingsmogelijkheid in Rotterdam. Ook de inspectie van het Nijverheids- onderwijs is van mening, dat een der gelijke opleiding aan de school moe worden verbonden. Het college van b en w. zal in de komende raadsvergade ring de raad verzoeken de vereiste ur gentie-verklaring af te geven. Op 30 augustus van het vorig jaar maakte Moskou bekend, dat de Sovjet-Unie de proeven met kern wapens zou hervatten en op 1 septem ber kwam de eerste bom boven Nova Zembla tot ontploffing. Een lange reeks van proefnemingen werd voort gezet tot op 30 oktober de climax werd bereikt. Een bom van meer dan 50 megaton spatte met hels geweld i boven het poolgebied uiteen. Kroestjev deed er zelf mededeling van op het Russische partijcongres. Onder gejuich van de afgevaardigden vertelde hij, dat de Russische geleerden zich ver- gist hadden. De bom was van nog zwaarder kaliber dan 50 megaton. Hij i wilde de geleerden deze vergissing gaarne vergeven. In zulk een sfeer van geestdrift en lugubere humor werd dus in de Rus sische hoofdstad dit onheilspellende succes van de Russische geleerden begroet. De voorbereiding van deze proeven was geschied, terwijl in Genève de afgevaardigden van de atoommogend- heden bezig waren met de moeizame deliberaties over een verdrag, dat de stopzetting van alle nucleaire proeven zou gelasten. Het is van belang dit nog eens in herinnering te brengen, nu in Moskou een gehuil van verontwaardiging op gaat over het feit, dat de Verenigde Staten na eerst nog maanden te hebben gewacht uiteindelijk ook zijn overgegaan tot het hervatten van proeven, die het atoomwapen moeten vervolmaken. ,,De misdaad is ge pleegd," aldus de aankondiging van radio Moskou. Dit veroordelende von nis slaat dan speciaal op de jongste ontploffing, welke op grote hoogte ge schiedde en waarover ook Westerse geleerden zich ongerust hadden ge maakt. Ze vreesden blijvende gevaren voor de radio- en televisieverbindin gen, welke gevaren door Amerikaanse deskundigen ontkend werden. Die Amerikanen schijnen gelijk te krijgen. De onderbreking van de verbindingen duurde slechts enkele minuten. De krokodillentranen, thans in Mos kou geschreid, zal ieder nuchter den kende mens op hun juiste waarde kunnen schatten. De hypocrisie ligt er dik op. Iets anders is de grote bezorgdheid, welke ieder moet vervullen, wijl de wedloop naar „groter" en „hoger" in de atoombewapening weer in volle omvang is hervat. De vernietigings middelen krijgen zulk een ongehoorde kracht en worden op zulke onbereik bare banen gestuurd, dat een oorlog gaat uitgroeien tot uitdelging van een groot deel van de mensheid. Men kan het de Amerikanen niet kwalijk nemen, dat ze na nog een pauze van verscheidene maanden de Russische uitdaging hebben beant woord met nieuwe proeven. De vrede hangt in de huidige omstandigheden nu eenmaal af van de gelijkwaardig heid zo niet de superioriteit van de Westerse bewapening. Het is echter een labiele vrede. De mensheid kan niet gerust leven, zo lang niet eindelijk ernst kan worden gemaakt met een eerlijke, goed con troleerbare wederzijdse ontwapening. Waarbij als eerste stap een overeen komst tot het verder stopzetten van alle kernproeven kan gelden. Alle pogingen in die richting heb ben tot dusver gefaald. Zal de nieuwe schok in de ruimte nu eindelijk tot bezinning brengen? het ""gehuwd water is verdronken. W. was Radio Havanna heeft gisteren bekend gemaakt, dat er weer vier politieke te genstanders van premier Fidel Castro zijn geëxecuteerd. Negen andere tegenstanders van de Cubaanse premier zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van negen tot 30 jaar, aldus het radiobericht Met de executies die Radio Havanna bekendmaakte, zijn voor zover bekend duizend personen op Cuba voor het vuur peloton gevallen sinds Castro in januari 1959 de macht aan zich trok. Het koude voorjaar heeft het water verbruik op Schouwen-Duiveland ge drukt. Toch is in de afgelopen drie maanden een toename geconstateerd t.o.v. het tweede kwartaal van 1962. Oor zaak is het toenemend toerisme op dit eiland. Boven de normale verbruikspiek in de zomer komt nu meer en meer een toeristenpiek tot uitdrukking. Naar de ze piekverbruiken zal een onderzoek worden ingesteld. Deze verbruiken ver gen namelijk extra investeringen voor een korte periode. In het bijzonder zal iets aan de winning van water gedaan moeten worden, dus aan voldoende duinterrein voor putten, die i.v.m. de aanwezigheid van zout water in de diepere lagen zoveel mogelijk verspreid geplaatst moeten worden. Bovenstaande valt op te maken uit het verslag over het tweede kwartaal 1962 van de directeur van de N V. wa terleidingmaatschappij „Schouwen-Dui veland". Uit datzelfde verslag blijkt, dat voor de bouw van het nieuwe kantoor- en magazijngebouw te Zierikzee nog geen goedkeuring is verkregen van het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid. Evenmin werd iets naders be kend over de toegezegde financiële steun van het rijk aan de N.V. In ver band met komende investeringen is spoedige daadwerkelijke steun evenwel gewenst, aldus het verslag. De overgang naar het nieuwe tarief stelsel is bevredigend verlopen. Onder het duurdere tarief voor woningen zon der meter ressorteren nu nog ca. 500 woningen, dat is 6 procent van het totaal. DE WERELDRAAD van Kerken, de Lutherse Wereldbond en de Wereldbond van Presbyteriaanse Kerken hebben van het Conciliesecretariaat voor de Christe lijke Hereniging een uitnodiging ont vangen om waarnemers te zenden naar het Vaticaans Concilie.

de Stem | 1962 | | pagina 3