Walcheren AKKERTJES VACANTIE zv.u. Zeeuwsch-Vlaanderen Districtspostkantoor te Middelburg modelbedrijf Raad Kapelle besluit tot onteigeningsprocedure Neem ELKE ABONNEE Mosselseizoen opent 28 juli Middelburgse landbouwschool ook voor tuinbouwleerlingen MIDDELBURG Tentoonstelling Zeeland in oorlogstijd Prijsuitreiking Nieuwe secretaris b'j VLISSINGEN Opdracht voor ontwerp van politiebureau Aan onze adverteerders Dagblad De Stem apart van Smaak! ZUID-BEVELAND de veilige pijnstilier mee op TERNEIJZEN Emile Sandström te Stockholm overleden Rode Kruis verzorgt weer vaartocht voor zieken Verbouwing voor publiek gereed Pa-kalkoen I boekt succes I met broeden Demonstratie transporteren stro-oogst Verrassing Officiële oprichting „Sidemar' HOOGWATER Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 JULI 1962 In een der zalen van het stadhuis vindt een tentoonstelling: plaats van het Zeeuwse Oorlogsmuseum met als hoofd thema de Duitse bezetting van Zeeland- Het accent is gelegd op de inundatie van het eiland Walcheren, met als voor naamste onderdeel een reusachtige en zeer kunstig vervaardigde maquette van het eiland, dat door middel van een mechanisme elke tien minuten door de stuk gebombardeerde dijkgaten vol stroomt, zodat de bezoeker een zeer goe de indruk krijgt van de desastreuze overstromingen, die bij elk opkomend getijde van het eiland teisterden, maar vooral van het gigantische werk dat moest worden verricht om Zeelands erf vijand weer te keren- Voorts is in de tentoonstelling een grote maquette van de gehele provincie opgenomen, vervaar digd door leerlingen van de kweekschool, die vooral de vreemdeling een zeer leer zaam beeld van Zeeland geeft. Het ge heel wordt gecompleteerd door een groot aantal voorwerpen, uniformen, wapens enz. van destijdse vriend en vijand. Het meest treffend hierbij zijn ongetwijfeld de „officiële bekendmakin gen" van de toenmalige overheid over maatregelen „ter bescherming van de bevolking" en over terechtstellingen van collaborateurs met de geallieerden. Vanmorgen om 10 uur zullen op het stadhuis de prijzen worden uitgereikt van de Europese Opstellen- en Teken wedstrijd- Voor Walcheren komen twee gelukkigen voor een prijs in aanmerking, n.l- Nelia Guldemond en Bram Wattel, beiden leerlingen van de Christelijke H.B.S. te Middelburg. In verband met zijn benoeming tot di recteur van de Stichting Cultuursprei ding Zeeland, is aan de heer W. H. P. Meerkamp van Embden, die sedert 1 mei 1956 het secretariaat en tevens het beheer over het bureau van de Zeeuwse Volksuniversiteit heeft gevoerd, eervol ontslag als secretaris der Z.V.U. ver leend. Tot secretaris van het centraal be stuur is door de ledenraad der Z.V.U. gekozen de heer H. van den Briel, nota ris te Middelburg. Het secretariaat blijft gevestigd aan het oude adres, Singel straat 13. BROMFIETSER RIJDT OP PERSONENAUTO De bromfietser J. C. M. is op een ge parkeerd staande personenauto van B. op de Ventweg, gelegen naast de Vlis- singse-weg, gereden. De auto liep enige lichte schade op, terwijl de bromfiets deerlijk gehavend was. De berijder van de bromfiets, die een behoorlijke smak maakte, werd met verwondingen aan armen en benen in het ziekenhuis opgenomen. VERBOUWING BIJ PROVINCIALE WATERSTAAT Provinciale Staten hebben f 55.000, ter beschikking gesteld voor het laten uitvoeren van verbouwingswerkzaam heden aan het pand Rouaansekaai 43, waarin de hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat gevestigd is. De verbouwing zal worden uitgevoerd teneinde ook het bureau bijzondere werken van provinciale waterstaat in dat pand te kunnen onderbrengen. Aan het architectenbureau Roosen burg, Verhave, Luyt en De Jongh te Den Haag, architecten o.m. van het in aan bouw zijnde nieuwe stadhuis, is door de gemeente Vlissingen opdracht verstrekt om een nieuw politiebureau te ontwer pen. Als plaats is vastgesteld de ruimte tussen de r.-k. kerk en het nieuwe raad huis. De toestand van en de ruimte in het oude politiebureau aan de Breestraat zijn van dien aard, dat min of meer van een noodtoestand kan worden gesproken. Voor het sterk uitgebreide voertuigen park, in verband met de gemotoriseerde surveillance, is momenteel geen onder dak. Ook voor de vrij grote afdelingen justitiële dienst, administratie en vreem delingendienst is nieuwe behuizing een noodzaak geworden. Een probleem bij het vaststellen van de richtlijnen voor het ontwerp vormt het ongewisse van de stadsuitbreiding door annexatie van omliggende gemeenten. Wanneer dit in de komende jaren inderdaad zou gebeu ren, zou een sterke uitbreiding van het korps noodzakelijk zijn. De mogelijkheid van deze uitbreiding zal in het ontwerp moeten worden voorzien. TENTOONSTELLING IN MONTESSORISCHOOL In de St.-Anna Fröbel- en Montessori school aan het Bellamypark is een ten toonstelling gehouden van „kunststuk jes" van de kleuters. Een kleuterleidster gaf daarbij een explicatie, waarbij zij o.m. wees op de psychologische ontwik keling van de kleuter bij het onderwijs. De tentoonstelling werd speciaal gehou den voor de ouders. Koudekerke VERLICHTING VOOR PRINSES BEATRIXLAAN De raad zal vandaag te 16.30 uur ir openbare vergadering bijeenkomen. Bij de ingekomen stukken is een ver zoek van de r.-k. Stichting voor de geestelijke volksgezondheid van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis voor een ge meentelijke subsidie van tien cent per inwoner. De 400 leden tellende Oranje-vereni ging, die in deze gemeente bij het zilveren huwelijksfeest van het Konink lijk paar, onder meer een drie dagen durend feest voor de inwoners organi- van honderd gulden en wil deze bijdra- van hondred gulden en wil deze bijdra ge voor dit jaar, wegens hoge kosten, tot 250 gulden verhoogd zien. B. en w hebben tegen dit verzoek geen be zwaar. Het college stelt verder voor om de verlichting van de Prinses Beatrixlaan, in overeenstemming met een rapport van de PZEM. te verbeteren door het plaatsen van zeven lichtmasten. Met een verbetering van de verlichting van de doorgang Duinstraat-Middelburgsestraat, zullen de werkzaamheden een bedrag van 4.700 gulden vergen.' (Advertentie) In verband met de sterk gewijzig de omstandigheden waarbij o m de invoering van de vrije zater dag in ons bedrijf een rol speelt, verzoeken wij onze adverteerders hun advertentie-opdrachten voor onze zaterdagnummers UITERLIJK DONDERDAGMIDDAGS OM 17.30 UUR en voor onze maandagnummers UITERLIJK VRIJDAG MIDDAGS OM 12 UUR in ons bezit te doen zijn. Later binnenkomende advertenties voor de zaterdag- en maandag nummers zullen als regel NIET op de gewenste datum kunnen worden opgenomen. Uitzonderingen zullen alleen kunnen worden gemaakt voor familie-advertenties van dringend^ aard. DAGBLAD DE STEM Afdeling Verkoop Dagblad vooi Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsen-Vlaanderen Steenstraat 14. telefoon 2377 Huist Voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1. telefoon 6252 Ooes Alp. redarteiiT voor Zeeland: F. DE LIGT, teJL 6252, Goes Erploitatte- tnsvectie Zeeland L. K. M DE JONG tel 2377 Hulst Redacteur voor Zeeuwsch- Vlaanderen P. G KITVTERS telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur ttoor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566, Vlissingen Prijs voor tosse advertenties, oestemo voor de editie voor Zeeland 0.17 pei mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2H mm gewone advertenties Bii contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ot minder t l,— elke regel meer t 1.20 Bi) olaatsing ook ui Brabantse oplage resp. 1,60 en t 0.45 BIJ 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld Eén mooie BALLON elke grote fles Hanstveert HAWICO VERGADERING Vanavond zal de Hansweertse winke lierscombinatie in vergadering bijeen komen in café De Harmonie. Behalve het jaarlijks reisje van de jeugd zullen er nog punten t.a.v. de organisatie be sproken worden. Ovezande RAADSVERGADERING Hedenavond om half acht komt de gemeenteraad bijeen om een agenda te behandelen, welke hoofdzakelijk uit (niet malse) belastingvoorstellen be staat. Ten eerste komt aan bod een voorstel van b. en w. om de rioolbelasting met ingang van 1 jan. 1963 van f 10.- per perceel per jaar te brengen op f 25.-. Voorts wordt voorgesteld de straatbelas ting te brengen op het door de minister toegestane maximum van 10 pet. van de belastbare opbrengst gebouwd en 5 pet. ongebouwd, hetgeen in concreto een verhoging der straatbelasting met ruim 60 pet. impliceert. In deze vergadering zullen ook de ge loofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden worden onderzocht. Benoemd verklaard zijn de heren J. Goense, J. de Jonge, M. J. de Jonge, W. A. Mol, J. Oostdijk, W Remijn, K. L. v. Steenber gen. Verder komen aan de orde de htnur- prijs van de w.w.-woningen Bloemstraat 15 en 17. de aankoop van een perceel grond van het Burg. Armbestuur ten be hoeve van de aanleg van een bezinkings- sloot. Zoals welhaast in iedere vergadering krijgt de raad ook thans weer enkele subsidie-aanvragen te behandelen, met name voor de Stichting Katholiek Mili tair Vormingscentrum, de Nederlandse Federatie van bejaardenzorg en de Ove- zandse afdeling van de nationale E.H. B.O. Wolphaartsdijk SCHIETING De handboogsociëteit Doel naar Hoger heeft een concours gehouden waaraan door 67 schutters werd deelgenomen. De uitslag was: hoofdvogel F. v. Loen- hout te Goes; le zijvogel J. de Jonge te 's-Heerenhoek; 2e zijvogel A. v. Loo te Wolphaartsdijk; le hoofdkal A. Remijn te 's-Heerenhoek; 2e hoofdkal D. Hoon- dert te Ovezande; le kleine kal J. Kor- stanje te Ovezande; 2e kleine kal L. Ver- mue le Heinkenszand; le klep H.J. Drie- dijk te Wolphaartsdijk: 2e klep C.D. Raas te Ovezande; 3e klep A. de Jonge te Heinkenszand. (Advertenties) jarenlang zorgeloos en veilig fietsen Aardenburg TENT ONTVREEMD VAN EXPOSITIETERREIN Op een terrein aan de Oude Kerk straat dat deel uitmaakt van de oude stadswallen en thans wordt gebruikt door de heer P. Leliaert voor het expo seren van kampeer- en strandtenten, is een der tenten geétolen. Uit een onder zoek bleek dat de tent onoordeelkundig was verwijderd en dat onderdelen wa ren verloren. Een speurhond van de rijkspolitie kon het spoor volgen tot in een weide. Merkwaardig was dat een brommer werd aangetroffen in de omgeving, na melijk langs het fiets- en wandelpad het Driebekje. Deze brommer bleek in Cad- zand te zijn weggenomen. Ook werd aan de Wandeldreef een an dere brommer brandend aangetroffen. Clinge MUZIEKSCHOOL Door de Werkgemeenschap van de Ne derlandse Accordeon- en Mondaccor- deon Organisators, is een proef gehouden onder de leden van de Muziekschool naar de capaciteiten. De examinators waren Fr. van Capelle uit Hilversum en W. de Ruiter uit Rotterdam. Het getuigschrift A kon worden uitge reikt aan M. J. Willaert, Riet Bolsens en Am. van den Branden. Allen leerlingen van de muziekschool Semper Gaudete. (Advertentie) Kloosterzande ERNSTIGE AANRIJDING Op de Hulsterweg nabij Kloosterzande vond een aanrijding plaats tussen een vrachtauto bestuurd door L. uit Terneu- zen en een landbouwwagen, bespannen met een paard, die bestuurd werd door C. W. uit Kloosterzande. L., die op weg was met een lading aardbeien naar de veiling te Krabbendij ke, keek bij het naderen van de wagen bestuurd door W. even om, tengevolge waarvan hij bij het inhalen en passeren onvoldoende naar links uitweek en met de rechter voorzijde van de auto tégen de linkeraqhterzijde van de landbouwwagen opreed. Doór.de schok sloeg het paard op hol en kwam de wagen in de lage heg naast de rijbaan tot stilstand. W. sloeg van de wagen af en kwam op het rijwielpad terecht. Hij klaagde over he vige pijnen in linkerbeen en rug. Dr. Buwalda, die eerste hulp verleende, con stateerde een linkeronderbeenbreuk en enige kleine verwondingen. Hij achttQ overbrenging naar het ziekenhuis te Hulst nodig. Voor de dokter ter plaatse was werd het slachtoffer geholpen door leden van de plaatselijke E.H.B.O. De voorzijde van de vrachtauto bekwam een flinke deuk en aan de wagen werd een en ander verbogen. Nieuiv-Namen GOUDEN BRUILOFT In alle eenvoud en stilte hebben de heer J. v. d. Heijden en zijn echtgenote mevr. S. v. d. Heijden-van Roeyen hun gouden bruiloft gevierd. De minder goe de gezondheid sinds de laatste jaren liet een viering naar buiten niet toe. Een Heilige Mis uit dankbaarheid werd des morgens opgedragen. De buurtbewoners hadden voor een stemmige versiering aan en rond de woning zorg gedragen. Velen zijn de jubilarissen aan huis ko men gelukwensen en zeer vele telegrafi sche en schriftelijke gelukwensen kwa men binnen. Geen wonder trouwens want de heer Van der Heijden (op de Kauter wordt hij door ieder Jan den Bodde genoemd), is een zeer bekende en geziene figuur. Zo lang zijn gezondheid het toeliet heeft hij de garnalen vangst beoefend. Eerder was hij mosselschipper en in die tijd heeft hij veel gedaan voor het welzijn van de ze bedrijfstak. Vele vergaderingen, soms in het bijzijn van de commissaris van de koningin iri Zeeland en andere vooraan staande personen, waaronder burgemees ter Lockefeer uit Hulst, voorzitter van Zevibel, en L. van Oorschot, heeft hij bijgewoond en eenieder luisterde- gaarne naar zijn betogen, ongekunsteld doch recht uit de praktijk. Bij een der bezoe ken van onze koningin aan Zeeland gaf hij op de Piet Hein voorlichting aan Hare Majesteit over de mosselparasiet. Rond zijn persoon heeft drs. L. Locke feer zijn toneelstuk De Haven geschre ven. Zestien maal is dit toneelstuk te Nieuw-Namen opgevoerd. Deze tak van bestaan is op de Kauter verdwenen. Als men met Jan over het verleden praat komt het oude vuur weer naar boven en als zijn gezondheidstoestand het maar even toelaat kan hij er uren over vertel len. Zijn beide nog in leven zijnde zooms oefenen nog steeds de garnalenvangst uit. ACTIE WIJ EN ZIJ Enigszins verlaat heeft een werkcomi té uit de K.A.B. en K.A.V. de actie Wij en zij ingezet. Het geheel staat onder leiding van de heer H. Vlegels. Zondag heeft de pastoor-adviseur in beide H. Missen over de actie Wij en zij gepreekt en schitterend de materiële en geeste lijke tekorten in de onderontwikkelde gebieden uiteengezet. Hij deed een drin gend beroep deze actie parochieel te steunen, omdat wij in overvloed leven en zij niets bezitten. Dezer dagen wor den de collectezakjes opgehaald. de tweede dag kwam er heel wat geld voor het goede doel binnen. De anders denkende Sluiskillenaren hadden hierin een belangrijk aandeel. Men kon natuurlijk op allerlei plezie rige manieren zijn geld kwijt, maar het centrale punt van de vele attracties vormde het rad van avontuur, waarmee fantastische prijzen konden worden ge wonnen. Ook de wafelbakkerij en de theeschenkerij trokken meer dan nor maal bezoek. HONDENSPORT Op een te Brussel gehouden tentoon stelling van Cocker Spaniels, waar 65 exemplaren aanwezig waren, werd „Pep talk of Pelynt" van de heer J. C. van Dixhoorn, eerste in de „open klasse te ven" en kampioene van de tentoonstel ling. Zieriksee ZIERIKZEE IN KLEUR Op een in hotel Concordia gehouden vergadering is het bestuur van de V.V. V. er in geslaagd een akkoord te berei ken met de samenstellers van de diare portage „Zierikzee in kleur", over de vertoning van deze serie plaatjes aan vreemdelingen en stad- en eilandgeno ten. Op een nog nader te bepalen datum zal deze prachtige serie in vertoning gaan. De voor Schouwen-Duiveland zo be kende Zweed Emile Sandström is eind vorige week in de ouderdam van 76 jaar te Stockholm overleden. Van 1950 tot 1959 was hij president van de liga van Rode-Kruisverenigingen, terwijl hij ook zitting had in het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. In Zeeland is deze Zweed vooral be kend geworden door zijn werk voor de totstandkoming van het Zweedse Rode- Kruisziekenhuis. Hij ook was het, die in Stockholm het door de bevolking van Schouwen-Duive-land geschonken ge denkraam in ontvangst nam. Zoals men weet is een der hoofdtoegangswegen naar het Rode-Kruisziekenhuis te Zie rikzee naar deze hoogstaande mens ge noemd. De jaarlijkse vaartocht voor zieken onder auspiciën van het Zeeuwse Rode Kruis zal ditmaal plaatshebben in de week van 24 tot 29 september met in schepingen te Terneuzen (23/9), Wemel- dinge en Zijpe, en totale ontscheping te Wemeldinge op 29 september. De route zal zijn Moerdijk, Tiel, Boxmeer, Wijk en Aalburg, Wemeldinge. Aan de boot tocht wordt door 70 Zeeuwse patiënten deelgenomen. Als scheepsarts zal op treden dokter K. Boor uit Axel, terwijl ds. A. van Leeuwen wederom als gees telijk verzorger zal meegaan. Naast de verpleegsters zijn uit een aantal af delingen de voor deze tocht benodigde 24 helpsters en zes helpers aangetrokken. Dc selectie van de patiënten geschiedt eerst in de laatste week van juli of begin augustus. doet natuurlijk mee aan onze grote Tour de France prijsvraag Ruim f 10.000 aan prijzen. Regelmatig worden invulformu- lieren in ons blad afgedrukt. Losse formulieren zijn gratis ver krijgbaar aan ons kantoor. (Van onze verslaggever) Reeds drie jaar geleden ving men aan met de verbouwing en uitbreiding van het Middelburgse postkantoor, die zeer moeizaam zijn verlopen. Thans is men zover dat voor het publiek alles in ge reedheid is gekomen en dat ook het personeel zich niet lang meer behoeft te behelpen. Het oude postkantoor aan de Van Noordstraat 48 is herschapen in een ultramodern ingerichte ruimte en is nu na de uitbreiding met een vleugel van twee verdiepingen twee maal zo groot geworden, met een oppervlakte van 1454 m2 tegen 777 m2 vroeger. Bo vendien zijn onder het gebouw nog kei derruimten aanwezig met een totaal op pervlak van 396 m2. Beneden bevindt zich het eigenlijke postkantoor, boven, waar voorheen de directeur woonde, zijn de postdistricts burelen, waar de verbouwing nog in vol le gang is. Op de zolder heeft men een ruimte ingericht als cursuslokaal. Om in eventuele uitbreidingsbehoeften te kunnen voorzien zijn de aangrenzende panden 40 en 42 aangekocht, alsmede no. 50, waar men het spaarbarikkantoor wil vestigen. In Middelburg is men als eer ste postkantoor van het district afgestapt van de traditionele houten meubelen en is men overgestapt op stalen. Ook in an dere opzichten is het een „model-posè- kantoor". Niet alleen het personeel heeft praktischer en moderner materiaal ge kregen, maar ook de bezoekers. Naast de gebruikelijke aanvraag-telefoon bevindt zich in de zelfbedieningshal, die voorlo pig alleen overdag open is, ook een drie- muntstoestel (y 517), waarop men auto matisch binnenlandse gesprekken kan draaien. Voor het hiervoor benodigde kleingeld zullen binnenkort wisselauto maten worden aangebracht. Bovendien komen er nog automaten van Duitse makelij, waarin men bij in- worp van 12 ct. me-teen postzegel van twaalf krijgt dus niet langer een van tien en een van twee en die voor een gulden vijf postzegels van 12 ct. en 10 van 4 ct. leveren. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd alle postkantoren, die onder het districts kantoor Middelburg ressorteren, dat Sluiskil FANCY-FAIR GOED GESLAAGD De tweedaagse fancy-fair, die wordt gehouden t.b.v. de uitbreiding van de rectoraatskerk en de missies der paters kapucijnen, is door burgemeester mr. H. Rijpstra officieel in het parochiehuis ge opend, in tegenwoordigheid van vele be langstellenden, waaronder ook ds. J. Cupedo der Ned.-herv. kerk. In Sluiskil worden bepaalde acties door katholieken en protestanten geza menlijk ondernomen en het was met na me over deze uitstekende samenwerking dat burgemeester Rijpstra zich bijzonder verheugde. De fancy-fair is een groot succes geworden. Hoewel het aantal be zoekers de eerste dag niet zo groot was, waren de ontvangsten uitstekend, en ook Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van Kapelle in de gister avond gehouden vergadering besloten om een onteigeningsprocedure aan te gaan voor de gronden, die liggen in het goedgekeurde uitbreidingsplan van de gemeente en die niet langs de normale weg verkregen kunnen worden van de betreffende eigenaren. Burgemeester van Suylekom gaf hier op een uitvoerige toelichting. Hij wees er op, hoe de gemeente geen bouwgrond meer heeft en er is veel nodig. De heren J.L. de Jager te Kapelle, H.P. Ganse man te Kapelle, J.L. de Jager te Bieze- linge en de gezusters De Groene te Ka pelle zijn niet genegen de grond, die in het uitbreidingsplan ligt, te verkopen tegen de prijzen, die de gemeente wil geven. Het feit, dat ze niet verkopen willen, ligt enkel in het prijsverschil. Zo wees de voorzitter erop, dat er in één geval door de gemeente voor een perceel van 1,8 ha een bedrag van 120.000 belastingvrij is geboden, ter wijl de betrokkene er 175.000 voor vroeg. Op grond van de prijzen, die de gemeente heeft geboden, zal de bouw grond in Kapelle plm. 18 tot 19 per vierkante meter gaan kosten. De be trokkenen willen echter minstens 25 per vierkante meter hebben. In verband hiermede ging dé raad er akkoord mee, dat tot onteigening wordt overgegaan, uiteraard in de hoop, dat er voor het zover is overeenstemming wordt bereikt. Een punt, dat ook uitgebreid werd be sproken, was het plan tot afgraven van de Oude Dijk te Biezelinge, het ver groten van het Marktveld, het uitdiepen van de Zwarte Weel, met het aanleggen van een weg en een recreatieterrein, het aanbrengen van beplantingen en het plaatsen van zitbanken. De kosten van dit plan worden geraamd op 37.000. De heer A. de Schipper (Vrije lijst) voel de niets voor al die groenstroken, die er moeten komen en de heer J. Slabbe- koorn (SGP) zag liever groentestroken in plaats van groenstroken. In totaal is er 1 ha grond gemoeid met de uitvoe ring van dit plan. Het ligt midden in het toekomstige uitbreidingsplan te Bie zelinge. Wethouder De Jager wees bij de bespreking van dit punt op het be lang van recreatie in de woonwijken. Het plan werd aangenomen met de stem men van de heren Slabbekoorn en De Schipper tegen voor wat betreft het scheppen van recreatiemogelijkheden in dit gebied. De kleuterschool in de Julianastraat te Kapelle was voor 1250 verhuurd aan de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, maar de directie van het landbouwon derwijs had hier bezwaar tegen gemaakt. Daarom werd de huurprijs gebracht op 1000 per jaar. Door een rekenfout van de gemeente krijgt de bijzondere kleu terschool in Schoore nog een bedrag van nauwelijks 180,62. Omdat de grond in Biezelinge, waar woningwetwoningen gebouwd zouden worden, nog niet be schikbaar is, werd nu besloten vier wo ningwetwoningen te bouwen aan de Ceresstraat te Kapelle, met de bepaling, dat bij een volgende toewijzing eerst Biezelinge aan de beurt komt, wanneer er dan wel grond beschikbaar is. In de rondvraag kwam o.m. de zwem- gelegenheid in de Westerschelde ter spra ke. Nu de dijk daar wordt verhuurd is deze zwemmogelijkheid niet meer aan wezig en gevraagd werd of de gemeente hier niet een stukje dijk kan huren. De voorzitter beloofde dit nader te zullen bekijken. Onmiddellijk na de opening van het districtspostkantoor te Middelburg heerste er al een gezellige drukte, zoafs de foto laat zien. Zeeland en West-Brabant beslaat, op soortgelijke wijze in te richten en aan te kleden. Het aantal postbussen in Mid delburg is vermeerderd van 85 tot 189. Dit gezien de stijgende vraag door de beperkte dienstuitvoering vanwege de verlate bestellingen op zaterdag, maar ook met het oog op de zogenaamde „dubbelstad-gedachte" en de industriële ontwikkeling. In elk geval betekent dit model-distritcspostkantoor een geweldi ge aanwinst voor de stad Middelburg en voorziet het in een dringende behoefte. I Enige tijd geleden plaatsten wij in ons blad een bericht over een kalkoense haan, die een sterk moe- dergevoel had, zodat hij op een stel S eieren ging broeden. Bij informatie is ons nu gebleken, dat de moeder- lijke vader succes heeft gehad. De Haamsteedse wondervogel verzorgt nu vier jonge kalkoenen, niet ech- J ter voordat hij eerst enkele jongen 5 met zijn forse poten naar de andere wereld heeft geholpen. De eende- eieren, die destijds onder pa-kal- koen zijn gelegd, zijn ook alle uit- gekomen. De jonge eenden zijn ech- l I ter direct bij de haan weggehaald S S en stappen nu samen met een jonge I gans, onder toezicht van een kip, die na nog maar drie dagen broeds te zijn geweest, het echte broeden J vaarwel zei en direct de zorg voor i de jonge eendjes op zich nam. Op l 5 de hoeve „Het groene woud" loopt ook een kalkoenhen met zes jonge pauipen. Zo men ziet heeft het pluimvee van deze hoeve een sterk J ontwikkeld gevoel voor gezinsuer- i J zorging. Op zaterdag 23 juli a.s. zal te Bruinis- se de opening van het mosselseizoen plaats vinden. Na een officiële ontvangst door het gemeentebestuur en een lunch zal o.m. een vlootschouw op de Greve- lingen gehouden worden. Hierna zullen de eerste mosselen worden geoffreerd. Vervolgens zal er o.m. een demonstratie worden verzorgd door de kikvorsmannen- vereniging Baracuda. De oogst van stro is op ve-le bedrijven een actueel probleem geworden. Vooral bij het transport en het laden van de strobalen bestaat een grote behoefte aan arbeidbe6parende werkmethoden. Hoewel de technische ontwikkeling op dit gebied zich nog niet duidelijk afte kent, is er thans reeds een aantal inte ressante werkmethoden te onderkennen, dat voor dit doel wel perspectief biedt. Daarom wordt er door de verenigingen voor bedrijfsvoorlichting „Noord-Beve land", „Oost- en West-Zuid-Beveland" in samenwerking met de R.L.V.D. te Goes een demonstratie georganiseerd, waarop een aantal van deze methoden zullen worden getoond. Diverse werktuigen en hulpmiddelen zullen hier worden gedemonstreerd, waaronder enkele balensleden, pakken- laders aan de wagen en het laden van stapels met trekkervoorlad&rs. De demonstratie zal worden gehouden op donderdag 19 juli om 14.00 uur op een perceel van de kon. maatschap. „De Wilhelminapolder" te Wilhelminadorp. (Van onze verslaggever) Aan de Koudekerkseweg te Middel burg heeft, zoals gemeld, de commissaris van de koningin de nieuwe christelijke lagere landbouwschool geopend. Jan Hogesteger uit Souburg, met zijn 13 jaar de jongste leerling van de school, bood in keurige Zeeuwse dracht gestoken de sleutel van de hoofdingang in een zaaikorf aan de commissaris aan. Na de symbolische opening van de school, die de naam „Vliedberg" heeft gekregen, kwam het gezelschap, waarbij vertegenwoordigers van alle Walcherse gemeentebesturen, in feestvergadering bijeen. De heer W. de Buck, voorzitter van het schoolbestuur, noemde de landbouw school, die voor alle gezindten toeganke lijk is, een van de pijlers waar de eco nomie van de nog steeds agrarische pro vincie Zeeland op rust. „Het beste on derwijs voor de boeren jongeren is nau welijks goed genoeg", aldus de heer De Buck. De nieuwe school, die ruim f 500,000 heeft gekost en over de mo dernste leermiddelen beschikt, achtte hij een gelukwens voor de leerkrachten waard. Enigszins bezorgd toonde de heer De Buck zich over de toekomst van het landbouwonderwijs. De zuigkracht van andere zijde, vooral de propaganda, ver oorzaakt een vlucht uit land- en tuin bouw, waarbij de landarbeidersstand na genoeg verdwijnt. Het hoogtepunt van de school kon wel eens bereikt zijn. De heer De Buck rekende voor hoe theore tisch de school nog op een goede leerlin genbezetting moet kunnen rekenen. Wal cheren beschikt over 1500 bedrijven, die door de generatiewisseling per jaar veertig nieuwe bedrijsfleiders zullen no dig hebben. Bij een aflevering van 20 jongens per jaar zal dus normaliter reeds een bezetting van 80 leerlingen zijn ver zekerd. De voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmij., ir. M. A. Geuze, kon dit somber klinkende geluid slechts gedeel telijk overnemen. Als verrassend nieuws deelde hij de vergadering mee, dat per 1 september In Gent is gisteren ten overstaan van drie notarissen de naamloze vennoot schap „Sidemar" opgericht, die aan de rechteroever van het kanaal Gent-Ter- neuzen, bij Zelzate, een staalfabriek gaat bouwen. Aan de oprichting is een studie van twee jaar en overleg met de hoge auto riteit van de E.G.K.S. voorafgegaan. Het beginkapitaal van de onderneming, waarin Belgische, Luxemburgse en Fran se maatschappijen samenwerken, be draagt 4,5 miljard Belgische frank. Hier zal nog twee miljard frank bijkomen als de fabriek, naar men hoopt in 1966, met de produktie gaat beginnen. De produktie zal zich concentreren op platte produkten en meer speciaal op het koudwalsen van staalplaat van grote breedte en hoge kwaliteit. a.s. de naam zal worden gewijzigd in Land- en Tuinbouwschool, wat dus zal inhouden, dat voor het nieuwe cursus jaar ook tuinbouwleerlingen kunnen worden aangenomen. Nadat een fraaie aquarel van de Veerse kunstenaar Mo rel was aangeboden, toonde ook jhr. De Casembroot zich geenszins bevreesd voor een afname van de belangstelling. Naast de nieuwe onderwijsrichting bestaat ook de grondaanwinst in het Noordsloe, die een compensatie vormt voor het verlies van cultuurgrond op het eiland, door stedenuitbreiding enz. Hij noemde het landbouwonderwijs een eis voor het handhaven van een gunstige positie in de naderende scherpe concurrentiever houdingen binnen de E.E.G. Hierna voerde nog een lange reeks sprekers het woord, onder wie mr. J. Drijber, burge meester van Middelburg, die voorts na mens de Walcherse gemeenten sprak. Bij de rondleiding toonden de gasten zich verrast over de ruimte, welke er is verkregen, vooral in de werkhal. Pronk stuk van de vijf leslokalen tellende school is het natuurkundelokaal, waar als noviteit voor het Zeeuwse onderwijs op elke werktafel van de leerlingen een gas- en wateraansluiting is aangelegd. Morgen, donderdag 12 juli, zijn de hoogwaterstanden voor de provincie Zeeland als volgt Hansweert 10.41 en 22.57 Terneuzen 10.12 en 22.33 Vlissingen 9.49 en 22.10 Wemeldinge 11.23 en 23.43. GOES Grote Kerk 10-12 en 13.30-16 uur Ten toonstelling Levend Erfdeel Grand 20 uur Misdaad na schooltijd, 18 jaar TERNEUZEN Luxor 20 uur Moord boven de afgrond, 14 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur Jeugdbacchanalen, 18 J. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Suzanne, 18 j. VLISSINGEN Luxor 20 u. De kampioen melkboer a.l. Alhambra 20 uur Trottoirmeisjes van Parijs, 18 j. MIDDELBURG City 20 uur Een les in liefde, 18 j. Electro 19.30 uur Waar de stengun re geert, 18 j. GOES Grand 20 uur Arrivederci Roma Grote Kerk 10-12 en 13.30-16 uur Ten toonstelling Levend Erfdeel MIDDELBURG City 20 uur Een les in liefde, 18 J. Electro 19.30 uur Waar de stengun re geert, 18 j. De Dam Vanaf 13.45 uur Muizenstad VLISSINGEN Luxor 20 u. De kampioen melkboer a.l. Alhambra 20 uur De vijf gevonnisten. 14 Jaar OOSTBURG Zaal Mabesoone 19.30 uur Voorlichting fruitteelt voor iedereen

de Stem | 1962 | | pagina 2