Eindelijk verliezen de Nederlanders een rit! DE VERGIFTIGDE VIS MIJN MENING Etappe zonder historie Ah Geldermans: steeds 4de Henk Nijdam blijft eerste in algemeen klassement Eerste Alpenetappe of....koninginnerit Ronde komt nu in beslissende fase DE VERRASSING VAN ANTIBES 11 Niemandsland ou rprijs ura a ej ^jJ~oto 12 Voorsprong Aanval Nederlaag WRAAK WENS OORZAAK UITSPRAAK PORTRET IDEE VISIE VERLIES VONDST ETAPPES door PETER POST 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 JULI 1962 ur Izoard 2360 ■Hl RUDI ALTIG ZEGEVIERT VRIJ GEMAKKELIJK IN ANTIBES (Van onze speciale verslaggever). ANTIBES, dinsdagavond Rudi Allig behoeft niet meer zoals in 1959 bij de wereldkampioenschappen in Am sterdam, toen hij zijn eerste wereldtitel bij de amateur-achtervolgers behaalde, op zijn hoofd te gaan slaan om overwinningen te bevechten. In Amsterdam schreef de nieuwe troef in de wielerwereld zijn sue" ces voor een groot deel toe aan «Ie yoga- oefeningen, die hij zelfs tot vlak voor de wedstrijden volhield, aanvankelijk tot grote hilariteit van zijn collega's. Als men nu met Altig over die yoga-periode spreekt, moet de Duitser zelf lachen. Hij heeft geen vreemde toeren meer nodig om zijn vooraanstaande plaats in de wielerwereld te consolideren. Altig behoort nu zowel óp de haan als op de weg tot de allergrootsten. Het vorige jaar, na het wereldkampioenschap in Zuerich, waar Altig voor de tweede maal in successie de titel bij de prof achtervolgers veroverde, nam hij een vast besluit: nooit meer achtervolgen. Dat is veel te zwaar. Al op de winterbanen bleek dal Altig nog veel meer in zijn mars had en in het begin van dit jaar won de Duitser de Ronde van Spanje. Nu, in de Tour de France, is hij bezig te knagen aan de reputatie van André Darrigade als etappewinnaar. De blonde Fransman is nog altijd recordhouder met vijf overwinningen in één ronde van Frankrijk. Als er echter in de nabije toekomst iemand Darrigade zou kunnen onttronen dan is dat Rudi Altig, die dinsdag in de luxueuze badplaats Antibes zijn derde ritzege in de wacht sleepte. Daarbij komt nog dat Altig zowel in Bayonne als in Carcassonne ongetwijfeld ook de overwinningskus zou hebben gekregen, als er niet bijzondere omstandigheden in het spel waren geweest. Geen wonder dus, dat Darrigade de Duitser nauw in het oog houdt. Maar in de rit van Aix-en-Provencje naar de Rivièra ontglipte Altig toch aan die bewaking en won met grote over macht op zijn drie vluchtmakkers, Jos Hoevennaers, Bihouee en Delberghe, op de sintelbaan van het stadion te Antibes. Altig kwam als eerste de baan oprijden en demarreerde toen zo overweldigend, dat hij zeker met vijf lengten voorsprong als eerste over de eindstreep ging. Door deze nieuwe overwinning boekte Altig en dat is voor hem het belangrijkste in deze tour - een grote winst in het puntenklassement. Als hij alleen maar over de Alpen komt kan hem de groene trui m Parijs niet mer- RUDI ALTIG derde etappezege De karavaan had in het begin van deze etappe kennis kunnen nemen van een door alle ploegleiders ondertekende ver klaring, waarin deze met nadruk stelling nemen tegen de journalisten, die naar aanleiding van het grote aantal opgevers na de tijdrit op de Superbagnères de doping in het geding hadden gebracht. ,,Het is niet waar". We hebben dat meer malen gehoord en daarom werd er in de volgerskaravaan smalend gelachten over de verklaring van de ploegleiders, die de schuld schuiven op de klimatologi sche omstandigheden en het drinken van te koude dranken na afloop van de tijd rit De entourage in de eerste honderd kilometer na Aix was weinig aantrek kelijk. Al kort na de start in deze plaats begon een „niemandsland" van vrijwel verlaten heuvels met slechts hier en y*?ar in de v?rte een alleenstaand huisje. Water is in deze streek haast even kostbaar als goud en de waterdragers in de rennerskaravaan konden hier dan ook geen diensten verlenen. De renners leden i u0I}del\ de bran<*ende zon op de onbeschaduwde wegen. Geen wonder, dat „fii. fr!?0 blJzonder laag was en geen enkel lid van de meute aanstalten maak te om wat leven m de brouwerij te bren- gen. Inspanning immers betekende vocht verlies en nog meer ontbering Pas na 57 km, toen de karavaan in het stadje Vanages een ware run op alles wat vloeibaar is, had gedaan, toetsten y L Zancanaro de stemming in de hoofdmacht. Die was niet erg toegevend Vooral met omdat Tommy Simpson in het gezelschap van enkele anderen, onder wie Piet van Est, probeerde bij de kop- lopers te komen. Toen verloren Viot en Zancanaro vlot de helft van hun voorsprong, die overi gens niet groter was geweest dan 150 meter. Piet van Est probeerde het een tweede maal, nu alleen; hij kwam bij Inderdaad, vandaag gaan de renners over de berg, die za terdag in dit prijsvraaghoekje werd afgedrukt. Het zal voor u niet zo heel moeilijk zijn de naam van deze berg te achter halen. U hebt die naam nodig om de prijsvraag te kunnen op lossen. Hiernaast vindt u de twaalfde foto in de reeks en wel van een Nederlands renner, die de laat ste jaren niet meer in de tour verscheen, maar die in de glo rieperiode van Kees Pellenaars fantastische fietsstaaltjes ten beste gaf. De renner presteerde het zelfs om Fausto Coppi bij het beklimmen van een berg naar de kroon te steken. Deze blonde Limburger zei de fiets vroegtijdig vaarwel. Hij werd vrachtrijder, probeerde nog eens terug te komen, maar slaagde daarin niet. Met deze gegevens moet 't (na enig nadenken) mogelijk zijn de naam van deze coureur te achterhalen. Hij vormt op nieuw een belangrijk bestand deel van de totale oplossing, die u aanstaande zaterdag kunt realiseren. de vluchters maar de reactie van het peloton was zo heftig, dat een paar kilo meter verder het drietal de strijd opgaf. Na 65 km trok de Fransman Edouard Delberghe er alleen tussenuit en hij had meer succes. Toen hij anderhalve mi nuut voor het peloton uitreed, probeer den Bihouee, Massignan, Carlesi, Baha- montes. Stablinkski, Foucher. Van Ton- gerloo, Barale, van den Berghen, Gain- che en Dotto het gat te overbruggen, maar vooral de aanwezigheid van de drie-eenheid Massignan-Carlesi-Baha- montes had het peloton waakzaam ge maakt. Toen echter Rudi Altig, Jos. Hoeve- naers en Bihouee de sprong waagden, bleken de grote heren beter gestemd. Deze renners immers vormden geen ge vaar voor de algemene klassering en kregen dus het fiat van de hoofdmacht. Bij de ravitaillering in Dra- guignan (107 km) waren Altig en zijn makkers Delberghe tot op 30 sec. gena derd en in de afdaling van de cote na deze plaats streken zij op hem neer. Het peloton lag op 2 1/2 min. en maakte nog steeds geen aanstalten op jacht te gaan. De voorsprong van de kopgroep, die na 150 km de meer bewoonde Alpes Maritimes bereikte, groeide tot 6 min. 20 sec. Dat was 30 km vóór Antibes, het moment, waarop de door vele toe schouwers met waterslangen verfriste hoofdmacht een tegenactie ging organi seren Maar het was al te laat. Want in Antibes bleken Altig en zijn mede-vluch ters, van wie Delberghe als aanstichter van de beslissende slag tot de strijdlus- tigste werd uitgeroepen, slechts negen seconden te hebben verloren. Darrigade won de spurt van de eerste groep van het peloton, waarin zich behalve alle ..azen" ook de Nederlanders Stolker en Geldermans bevonden. Bas Maliepaard zat in het tweede peloton, dat in de slot fase maar liefst 12 minuten op de kop lopers was achtergeraakt. Foto: Altig gaat door de finish en heeft zijn derde etappe-overwinning. (Telefoto) (Van onze speciale verslaggever). ANTIBES, dinsdagavond. Geen Nederlander in de voorste linies, dinsdag in de negende etappe van de Tour de l'Avenir. De volgers wreven hun ogen uit van verba zing, controleerden voor alle zekerheid nog even de opgegeven nummers, maar het was inderdaad waar. In de kopgroep van elf was oranje niet vertegenwoordigd; wel bevonden er zich mensen als de Italianen Roberto Pog- gioli en Mariomaino, de Spanjaard Antonio Gomez del 'Moral, de Zweed Gosta Petterson en de Belgen Camile Vyncke, Ferdinand Bracke en Willy Monty in. Nederland had de boot gemist, kennelijk volkomen verrast door het vroege uur waarop het offensief werd ingezet. Jan Hugens, sedert maandag geen leider meer in het algemene klassement, had opdracht gekregen mee te gaan met de eerste de beste belangrijke aanval. Ook hij had echter niet verwacht, dat de demarrage van de Belg Bracke, nauwe lijks twee kilometer na de start in Aix- en-Provence, de inleiding zou vormen tot de beslissende slag. Hugens kwam, evenals zijn ploegge noten bedrogen uit. Elf man gingen weg en bleven weg, alle reacties van 't pelo ton ten spijta Ten koste van zeer veel krachtsinspanningen kon de schade voor de mannen van Jefke Janssen uiteinde- iy*. zodanig worden beperkt, dat Henk y'j>dam. z'jn gele trui behield. Het is echter de vraag of de bergen werk die de oranjemannen op het 201 km lange at.u?erS tussen Aix-en-Provence en Antibes moesten verzetten, niet teveel van de krachten hebben gevergd. Na dc alpenrit van woensdag .met obstakels vantformaatals de Vars (2111 meter) en d ?oard <2360 meter) zal het pas mo- getijK zijn deze vraag te beantwoorden. n/r?rt,WMnSt Van dc kopgroep, waarin .<v'-ifde in het algemeen klassement met een achterstand van 5 mirii ?r,S6<( j de gevaarlijkste man was, 'ede„r geval teruggebracht tot ongeveer 3 1/2 minuut. Te weinig om Nijdams trui in gevaar te brengen. Ferdinand Bracke gaf het sein voor de ogenschijnlijk zinloze aanval. Even bui- *en A^en-ProYence sProng hij weg uit de hoofdgroep tijdens de beklimming van een lastig heuveltje. Vyncke, Monty, Poggiali, Maine, Gomez del Moral Pet terson en nog enkele anderen reageer den onmiddellijk. Van de Nederlanders was alleen Jan Janssen in de buurt maar de Nootdorper maakte een fatale misrekening door te veronderstellen dat hy na de top gemakkelijk aansluiting zou krijgen Op het hoogste punt bleek er namelijk reeds een niet meer te over bruggen gat te zijn geslagen, zodat Janssen zijn poging spoedig moest sta ken. De winst van de elf koplopers groei de snel. Van 2 min. na 17 km liep het verschil op tot 3 min. 40 sec. na 40 km, waarmee Nijdam en de zijnen in een zeer onprettige situatie verzeild waren ge raakt. Een tegenoffensief kon en mocht niet uitblijven. Het volgde dan ook prompt. Zeven Nederlanders kozen po sitie voor in het peloton en deden, zich om beurten belastend met het kopwerk, het tempo met sprongen omhoog gaan. De gevolgen bleven niet uit. In Esparron, 14 km verder, was de achterstand teruggebracht tot 2 min. 10 sec., doch 't was tevens duidelijk ge worden dat oranje zonder steun van de andere ploegen niet zou slagen. En ge holpen werd er nu juist allerminst. Zo doende was de opleving slechts van tij delijke aard en was het peloton bij de ravitaillering te Draguignan (na 107.5 km) weer een minuut meer achterge raakt. Peter Crinnion, wiens naam vrijwel dagelijks door de tourradio wordt ge noemd, en de Portugees Simoes waren daar de hoofdmacht vooruit gesneld, doch ook zij zagen weldra in dat hun achtervolging geen kans op succes bood. Het terugvallen van de Zuidslaviër Boltezar en de Brit Holmes tastte de feloos een 200 km lange vlucht kan kracht van de kopgroep niet aan. Toch bleek tegen het einde dat men niet stral- ondernemen. Het tempo van de negen overgebleven leiders liep terug, terwijl dat van het peloton daarentegen omhoog ging. Bovendien ging Jan Hugens, ken nelijk met de wil zich te revancheren, nog kort voor Antibes op jacht, waarbij hij Adolf Heeb en de Zuidslaviër Skerl meekreeg. Het resulteerde nog in een winst van bijna een halve minuut op de hoofdmacht, maar de nederlaag, welke Nederland had geleden, kon hierdoor niet worden verdoezeld. Op de abominabel slechte sintelbaan van het sportpark te Antibes leverden de Italiaan Roberto Poggiali en Antonio Gomez del Moral nog een fel gevecht om de etappezege. Nagenoeg gelijktijdig sto ven zij over de streep en het was niet mogelijk met het blote oog een verschil waar te nemen. De finishfoto wees ech ter Poggiali als winnaar aan. De Belgen, in de kopgroep door drie man vertegen woordigd. legden onbedreigd beslag op de eerste plaats in dagploegenklassement. De ploegleiders van de grote tour hebben dinsdag de journa listen een verklaring in handen gestopt, waarin zij proteste ren tegen het feit, dat er naar aanlei ding van de rit naar de Superbagnères zo veel over doping is geschreven. De ploegleiders delen mee, dat spijzen en dranken de renners kwaad hebben ge daan. Het organise rende blad L'Equipe bracht de „spijzen- en-drankenaffaire" op de volgende wijze in beeld. Voor uitslagen en klassementen: zie elders in dit nummer. Het is de laatste dagen vrij rustig in de grote tour. Dat is gewoonlijk zo tussen de Pyreneeën en de Alpen. Jacques Anquetil kon na de aankomst in Antibes dan ook terecht verkla ren: „Ik heb zelden in mijn leven zo lang geslapen. Eerst zes uur op de fiets en direct tien uur in bed". Martien van den Bossche is een van de Belgische jongeren in de Tour de l'Avenir. In Aix-en-Provence kreeg hij bezoek van enkele vrien den, die dinsdag Martien wensten aan te moedigen. Zij deden meer, want Martien kreeg ook een flesje limonade aangeboden. Dat kwam goed van pas, want de Belg achter volgde met de Spanjaard Campo Mo- mene een vluchtersgroepje. Martien vertikte het om de dorstige Spanjaard een slokje limonade te geven. Daarop vertikte het de Spanjaard de achter volging voort te zetten. Van den Bos sche viel terug in de grote groep. Charly Gaul is geen gemakke lijke jongen. Iedereen weet dat. De nukkige Luxemburger start te in deze tour helemaal niet als een van de favorieten, want hij demonstreert dit jaar zijn vorm nergens. Charly voelde zich in de eerste dagen van de tour eenzaam en verlaten. Plotseling haalde hij echter enkele goede uitslagen. Charly zegt nu: „Ik weet dat mijn vorm stijgt. Ik merk dat aan het bezoek van de journalisten". Raoul Remy, een oud-renner, geniet de eer de ploeg van Margnat te mogen leiden. De Fransman heeft de laatste dagen echter al zyn landgenoten-ren ners uit zyn ploeg zien verdwijnen. Slechts drie Spanjaarden bleven er over. In Antibes liep Raoul de grote haas Jacques Goddet tegen het lijf. Goddet zei: „Ik heb het alttfd gezegd. Het is goed, dat er drie buitenlanders in één Franse ploeg worden toegelaten. De inmiddels uit de tour ver dwenen Duitser Hans Junker- mann is een berucht wieltjeszui ger. Hij valt in geen enkele wed strijd op, maar hij blijft steeds in de buurt van de grote bazen en hij staat dan ook altijd gunstig geklasseerd. Maurice Vidal, een Franse schrijver, die enkele dagen de tour volgde, merkte op: „Er zijn van daag drie renners uitgevallen, maar ook een volger". Met de laatstgenoemde werd de Duitser bedoeld. Het ziet er wel naar uit, dat Federico Bahamontes, de gevleugelde klimmer, ook ditmaal de grote bergprijs zal win nen in de Ronde van Frankrijk. Heden en morgen zal de „Adelaar van Toledo" zijn capaciteiten kunnen tonen op de Restefond, de Izoard en andere berg reuzen. Federico heeft al een hele tourcar rière achter de rug. Hjj debuteerde in 1954. In de vlakke etappes verloor hy veel tijd, maar in de bergen was hij ongenaakbaar. Hij werd daarom 25e in het eindklassement, maar hij besloot de tour als bergkoning. In 1956 ging het een heel stuk beter. Bahamontes mikte op de eindzege, maar slaagde niet in zijn opzet. Hij moest met een vierde plaats genoegen nemen. In 1957 stelde hij teleur. Hij stapte in de negende etappe in de bezemwagen. In 1958 was „Baba" echter weer present. Hij werd achtste in het eindklassement, maar op nieuw triomfator van de bergprijs. Fe- derico's topjaar werd 1959. Hij won én de bergprijs én de tour. In 1960 ver dween hij in de tweede etappe uit het tourcircus. Bahamontes staat er op dit jaar een record te bewerkstelligen: driemaal winnaar van de „Grand Prix de la Montagne". FEDERICO BAHAMONTES adelaar van Toledo Voor Willy Vannitsen, de fameuze Belgische sprinter is deze tour toch wel een succes geworden. Niemand had ge dacht, dat Willy iets zou presteren. Zelf zei hij voor de aanvang minstens twee etappes te zullen winnen. Hij hield woord, maar hij wil nog meer. Hij zei op de volgende, fijne manier: „Ik wil pertinent in het Pare des Princes win nen, tenminsteals ik de Alpen overkom". Het is heel typisch, maar er zijn renners, die vroeger een grote naam hadden en die nu nog blij mogen zijn mee te kunnen. Fernand Picot streed eens heftig met André Darrigade om het bezit van de groene trui. Jean Gainche verrastte twee jaar geleden iedereen met zijn fabuleuze sprint kwaliteiten, maar hij is nu nergens meer. Jean Dotto behoorde eens tot de sterkste klimmers van het veld. Deze Jean Dotto was op een kwaad moment in Aix-en-Provence zijn fiets kwijt. Hij was er na de ritaan- komst mee aan de wandel gegaan. Zijn ploegleider vond 's nachts het ding terugtemidden van kermis tenten. Mario Ottusi is de persoonlijke me canicien van niemand minder dan Jef Plankaert. Mario is de laatste dagen natuurlijk in de wolken, want zyn baas zit in de gele trui, verdient grof geld en In Aix-en-Provence wandelde een journalist van „L'Equipe" om drie uur 's nachts terug naar zijn hotel. Hij werd plotseling met de aanwezigheid van Mario Ottusi op straat geconfronteerd. „Nou", zei de journalist. „Jij bent vroeg uit de veren om de spullen van je baas in orde te gaan maken". Mario kon slechts dit antwoord ge ven: „Lekkere whisky Vandaag vallen er klappen. De ren ners beginnen immers aan de eerste, grote Alpenrit. De 18e etappe gaat van Antibes naar Briancon over een afstand van 241,5 kilometer. Drie grote bergen dienen overwonnen te worden. Eerst de Restefond, vervolgens de Vars en tenslotte de Izoard. De renners van de Kleine Tour rijden van Le Sauze naar Briancon. Zij moeten 104 kilometer afleggen. De Vars en Izoard beklim men zij eveneens. „Ik zeg heel graag iets over de tour. Ik geloof dat iedereen wel weet, dat ik een ploegmaat ben van Rik van Looij. In alle objec tiviteit moet ik vaststellen, dat er na het verdwijnen van Rik uit de Tour nog maar weinig is gebeurd. Er is sindsdien bijzonder defen sief gereden. Jazeker, Jef Plan kaert is in de gele trui gekomen. Omdat hij ook een van m'n ploeg maten is, hoop ik, dat hij de tour wint, maar ik betwijfel het ten sterkste. Want is het niet zo, dat Jacques Anquetil in een fauteuil naar het Pare des Princes wordt gereden? Welke inspanningen heeft de Franse kampioen sinds Nancy geleverd? Hij heeft zich alleen in de tijdritten laten zien. Omdat hij nog slechts weinig heeft geleden, is hij voor mij favoriet nummer één. Favoriet nummer twee is Charly Gaul, die misschien niet in topvorm steekt, maar die voor nen zorgen. Onze Nederlands mannen m^r'LT'a^mecT goTd Ab Geldermans fietst geweldig, maar Michel Stolker valt mij tegen Ik had minstens eén etanpezege van hem verwacht. Natuurlijk moet hii An quetil mee beschermen, maar dat moet Rudi Altig toch ook' Hp,6^ „te ,n,°6 letS °7?r de Kleine Tour- Hoe geweldig voor Nederland jUn^j ^gatooTni^^datk^enl^Njjdam ^het haalt** il^heb Mijn favormt "is^daar'om^ Janssen.™"6" d°6t beter da" ^dam.

de Stem | 1962 | | pagina 11