De Engelse arbeider wenst geen kleurling naast zich Smakeliik NAVO-noenmaa Javaan in Tweede Kamer Ook al aan de sigaar? Oostenrijkse artsen een week in proteststaking De nieuwe politieke kaart van Afrika ,De regering negeert de economische spanning" VORM VAN APAR THEIDSPOLITIEK Vestiging uit gemenebest nu aan banden gelegd Chefarine .4 KAR-voorsitter Middelhuis: Primeur voor Suriname ^JJaaqó 1 D /journaal In Amsterdam rijden nog enkele trams van het oude model met balcons, waarop je roken mag. Nu zijn er mensen,die rustig bij 'n halte kunnen blij ven staan wachten, 4-voudige werking... wUa geneeskracht! E Rood-Chinese agitatie in Afrika 100 jaar vrij Reële invloed Jan rap en zijn maat" Acht miljoen boeren teveel Wenen is opeens gezond geworden CDU verloor meerderheid Aardverschuiving in Japanse stad kantoormachines Loonpolitiek is te zeer verstard Onderzoek naar de dood van een hertogin DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 JULI 1962 (Eigen buitenlandse dienst) Zondag 1 juli is in Engeland de nieuwe wet van kracht geworden, welke voor de eerste maal in de geschiedenis van het Britse Common wealth de vestiging in Engeland uit landen van het Gemenebest aan banden legt. Alhoewel de wet angstvallig vermijdt ook maar ergens door te laten schemel en, om wie deze wet eigenlijk gemaakt is, gaat het speciaal erom het de kleurlingen een beetje minder gemakkelijk te maken zich in Engeland te vestigen. De enige partij, welke in het Lagerhuis zwakjes tegen deze nieuwe wet geprotesteerd heeft, is de Labour-partij. Maar aangezien het algemeen bekend is, dat de over grote meerderheid van deze partij vóór die wet is. is dit protest een beetje schijnheilig geweest. In hun hart zijn de autochtone Engel sen er hard voor, dat de kleurlingen voortaan zoveel mogelijk buiten de deur gehouden worden. De Labourpartij zal er dan ook verder wel niet meer veel over zeggen en er zeker geen propagan distisch gebruik van maken. Het zou bij de bevolking averechts uitpakken. Toen nog niet zo lang geleden 'n grote fabriek in de stad Banbury meer ar beiders nodig had. dreigden vele Engel se arbeiders in staking te gaan, als de bedrijfsleiding het zou wagen, kleurlin gen aan te stellen. Een 23-jarige Pakis taner. Said Akhtar werd weliswaar aan gesteld, maar reeds de volgende dag deelde men hem mee, dat hij niet aan het werk kon en men gaf hem een week (Advertentie) tot er eindelijk zo'n tram aankomt. Ze hebben juist een sigaar op gestoken en ze piekeren er niet over, die te doven, 'n Sigaar, die eenmaal aan is, moet aan blijven anders is het uit. Uit met het echte genot, waarvoor een echte genieter graag een stel trams over heeft. Hij laat ze in alle gemoedsrust zijn neus voorbij gaan. Maar waar omtelkens dat wuiven, dat hij doet? Och, hij wuift, nu hij zich in de buitenlucht bevindt, de rook naar zich toe! Trams mogen zijn neus voorbij gaan, het aroma van zijn sigaar mag dat niet. Hij staat daar echt, zo'n sigarenroker, als een man, die verheven is boven het jachten van deze tijd. Daar komt eindelijk zijn ouderwetse tram. De grote stroom van gehaasten en zich verdringenden is intussen afgevoerd. Nu staat hij als een vrij man op een vrij balcon. Met zijn sigaar! Ook al een vrij mens? loon. 9 pond, als schadeloosstelling. „Wij hadden u gaarne aan 't werk gehad", zei de personeelschef, ..maar u moet begrijpen, dat wij geen herrie met onze eigen arbeiders riskeren willen". geheime stemming Om in deze kwestie een uitspraak der arbeiders te forceren, besloot de 59-ja- rige stoker Bill Davies, voorzitter van de afdeling Banbury van de grote vak bond „National Union of General and Municipal Workers" een geheime stem ming te houden. Alle in de fabriek tewerkgestelde 1800 leden van de afdeling zouden geheim en schriftelijk verklaren, of zij zouden toe stemmen in de aanstelling van kleurlin gen. Het resultaat was, dat slechts 205 leden ja stemden, 591 stemden tegen en meer dan 900 onthielden zich van stem ming. Wat eigenlijk op hetzelfde neer komt, alsof ze neen gestemd hadden. Nu is de „National Union of General and Municipal Workers" een der groot ste en belangrijkste vakbonden van de Britse arbeidersbeweging. De uitslag van de stemming werd in de gehele Britse pers en in de radio en de t.v. bij gevallen, maar het Verbond van Vak verenigingen voelde zich nogal verlegen met het geval. Jack Cooper, algemene secretaris van de National Union protes teerde gloeiend kwaad ertegen: „Het is de politiek van ons verbond, geen ras senvooroordelen te erkennen. Enkele lo kale organisaties kunnen onze politiek niet omstoten. De leden van onze vak bond in Banburry moeten hun verbod tot aanstelling van kleurling-arbeiders in trekken, daar we ze anders zullen uit sluiten" Waarop Bill Davies verklaarde, dat het 'hem thans leed deed, de stem ming te hebben georganiseerd. Maar de fabrieksleiding verklaarde: „We zouden zeer gaarne ook kleurlingen hebben aan gesteld, maar nu zijn we niet fneer van plan dat te doen. Een overweldigende meerderheid onzer arbeiders heeft ver klaard. dat zij daarmee niet akkoord gaat. De kleurlingen zijn voor ons span ningen en moeilijkheden in het bedrijf niet waard". niet van harte Van harte gaat het ook aan de zijde der Labours niet. Harry Baker, alge mene secretaris van het verhond van vakverenigingen van Birmingham, waar vele kleurlingen leven, verklaarde, dat dezen niet altijd aan rassenhaat denken zouden, als zy door de Engelse arbeiders vijandig behandeld worden. „Wij Engelsen zijn een eilanden volk en bevrienden ons niet licht met vreem delingen, zeker niet met vreemden, die met ons in concurrentie liggen om wo ningen, arbeidsplaatsen en bevorderin gen. Vreemdelingen worden in Engeland niet met open armen ontvangen. Dat heeft niets met de huidskleur te maken. Onze vrienden van overzee moeten dat verstaan en mogen niet altijd direct aan hun huidskleur denken". Maar de kleurlingen denken wel aan hun huidskleur en vinden dit maar akelig philistergedoe. Op een congres in Londen van de „Industrial Welfare Society" werd de toestand aangeklaagd, dat afgestudeerden van Indische en Pa kistaanse universiteiten in Engelse fa brieken de floeren moeten reinigen, omdat zij geen ander werk krijgen. En de van overzee gekomen middenstanders zijr bitter ontgoocheld en vol ergernis erover, dat de hun in uitzicht gestelde Engelse levensstandaard voor hen on bereikbaar is, wegens de behandeling welke zij ondervinden öm de huidskleur. En nu heeft op 1 juli die reserve tegen de vreemdeling in het algemeen en de kleurling in het bijzonder nog een v/ettelijke onderlijning gekregen. Daar zal in de Aziatische en Afrikaanse lan den nog een gevoelige reactie op komen, want men ziet er niets anders dan een vorm van apartheidspolitiek in. (Advertentie) Gisteren zijn ongeveer 13.700 artsen in Oostenrijk voor 24 uur in staking ge gaan uit protest tegen onvoldoende ho norering, en de pogingen om een aantal van hen tot rijksambtenaren te maken- Aanvankelijk waren bij het geschil al leen de dokters in Wenen betrokken, maar hun collegae in de acht andere Oostenrijkse provincies besloten zich uit collegialiteit en sympathie bij hen aan te sluiten. De strijd tussen de artsen in Wenen en de rijksverzekeringsbank duurt nu al verscheidene maanden. De artsen kre gen totnutoe een basisvergoeding van 45 schilling per patiënt per drie maan den, ongeacht de frequentie waarmee de patiënt op hun een beroep deed. De artsenvereniging wenste de vergoeding verhoogd te zien tot zestig schilling, iets waarmee de rijksverzekeringsbank niet akkoord wenste te gaan- Wenen is in recente maanden de „ge zondste" stad van Europa geworden. Toen de Weners hoorden dat ze voor elk bezoek aan de dokter dertig tot zes tig schilling zouden moeten neertellen, wachtten ze zich wel, deze voor wisse wasjes te raadplegen. Toen een aantal dokters klaagden dat het aantal patiënten en dus de inkom sten aanzienlijk waren gedaald, bood de rijksverzekeringsbank aan elke bij haar aangesloten arts een vastgesteld maandsalaris toe te kennen van 11.000 schilling. De artsenvereniging wees dit voorstel verontwaardigd van de hand, en be schuldigde de bank ervan dat ze pro- ONAFHANKELIJKE LANDEN MM V0LKENB0N0SMANDAAT Onze kaart toont het politieke ge zicht van Afrika nadat Algerye, Roeanda en Boeroendi onafhankelijk zyn gewor den. De zwarte vlekken op de kaart worden dus steeds zeldzamer. Voortaan zijn de republiek Roeanda en het ko ninkrijk Boeroendi twee soevereine st- |fn. Alleen een tolunie blyft tussen de landen behouden. Oeganda, het Britse protectoraat met zelfbestuur wordt op 9 oktober eerstko mend onafhankelijk. Kenya daarentegen zal, behoudens mogelijke snelle beslui ten, dit jaar niet meer onafhankelijk worden. Er zijn namelijk ernstige me ningsverschillen ontstaan tussen de Ka di-partij (met federaliserende strekkink) en de Ka du-parttij (centraliserende strek king) die door Jomo Kcniatta wordt ge leid. beerde het vrije beroep van arts te „na tionaliseren". De artsen gingen akkoord met een sta kingsactie, en kondigden krachtige dis ciplinaire maatregelen aan tegen hem in hun gelederen, die het voor vele artsen verleidelijke aanbod zou accep teren. Gedurende de staking is voor spoedgevallen een noodregeling van kracht. Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 De christen-democraten van bondskan selier Adenauers CDU hebben by de al gemene verkiezingen die zondag in de deelstaat Noordrijn-Westfalen zijn ge houden, hun absolute meerderheid ver loren. Volgens het officiële eindresultaat, kreeg de CDU 46,6 pet. van het totaal aantal uitgebrachte stemmen, een ver lies van 4,1 pel. sinds de laatstgehouden verkiezingen in 1958. De grote overwinnaars zijn de socia listen van de SPD. Ze kregen 43.3 pet. van de stemmen, een stijging met 4,2 pet. sinds 1958. Adenauers huidige coalitiegenoten, de liberalen van de FDP, kregen 6,9 pet. der uitgebrachte stemmen, een verlies van 0,2 pet. vergeleken bij 1958. Nu wil de winst van de socialisten niet zeggen dat ze de regering van Noordrijn-Westfalen gaan overnemen. Al voor de verkiezingen heeft de FDP er er op gewezen dat ze met de CDU een coalitie vormt op nationaal niveau. De zetelverdeling in Noordrijn-Westfa len in welke deelstaat Bonn ligt gaat er als volgt uitzien: christen-demo craten 96 (tegen 104), sociaal-democraten 90 (81) en vrije democraten 14 (15). De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor Afrikaanse aan gelegenheden, Mennen Williams, heeft in een verklaring aan het Amerikaanse Con gres meegedeeld dat Rood-China al een tijdlang probeert ontevreden groepen in Afrikaanse landen van wapens te voor zien. Volgens de onderminister werken er ongeveer 2500 vertegenwoordigers uit communistische landen in Afrika als di plomaten, technici en handelsdeskundi gen. De communistische activiteit is aan zienlijk in Ghana, Guinea, Mali, Roeanda- Oeroendi (thans twee onafhankelijke landen), Kenya en Somaliland. In tegenstelling tot de Chinezen, rich ten de Russen zich meer tot de regeringen. Op de binnenplaats van het Amster damse stadhuis vond een koffiemaal tijd in de openlucht plaats voor de deelnemers aan de NAVO-taptoe in het stadion. Onder de deelnemende eters bevond zich ook een groepje Turkse zwaardvechters, die ondanks hun martiale uiterlijk heel vredig en met smaak hun boterhammetjes aten, om na afloop van de maaltijd met smaak een Gouds pijpje te roken. Vier grote aardverschuivingen hebben 30 procent van de gebouwen van de Japanse stad Taramachi verwoest. Men vreest dat ten minste 28 mensen om het leven zijn gekomen. Daarenboven wor den nog 17 mensen vermist. De aardverschuivingen werden veroor zaakt door zware regens die in de afge lopen dagen zijn neergekomen in dit gebied. De stad ligt in het bergachtige gebied. Een deel van de stad werd verwoest door tonnenvrachten rotspuin, ontwor telde bomen en modder. In verscheidene districten in Japan regent het nu reeds negen dagen achter een hard. Het totaal aantal doden in alle geteisterde districten wordt geschat op 94 (Advertentie) De voorzitter van de KAB, de heer J. A. Middelhuis, meent dat de regering de spanningen in de economie negeert, door te blyven vasthouden aan een huur verhoging in 1962. Dit, aldus de heer Middelhuis, getuigt niet van een wijs beleid, want huurverhoging en com pensatie betekenen een nieuwe stimulans voor onze economie, die zelfs al be talen de werkgevers dat uit hun ruimte over enige tyd weer moeilijkheden kan opleveren. Dit regeringsbeleid, meent hij, is bovendien niet bevorderlijk voor de geest, die nodig zal zijn om de eventuele moeilijkheden van straks het hoofd te kunnen bieden. De heer Middel huis zei dit op de in Utrecht gehouden verbondsraadvergadering van de KAB. Sprekende over het loonpolitieke sys teem zei de KAB-voorzitter, dat het rapport van de sociaal-economische raad thans gereed is en over niet al te lange tijd zal worden gepubliceerd. De KAB, zo betoogde hij, behoort tot degenen die de verantwoordelijkheid voor de loon vorming verder naar het bedrijfsleven willen brengen. Dat betekent dus minder bemoeiing van de overheid met de details van de loonvorming en een stap terug voor het college van rijksbemiddelaars. Op die wijze, aldus de heer Middelhuis, kan de starheid, die de naoorlogse loon politiek heeft gekenmerkt, worden door broken. Gezamenlijk moet, volgens hem, Het Binnenhof beleeft weer de „zomer"-invasie van vakantie gangers. Met busladingen tege lijk worden ze aangevoerd, meest dagjesmensen. Ze zoeken zich een weg tussen de bumper aan bumper staande auto's van Kamerleden, die bij gebrek aan ruimte elders het mooi ste plekje van Den Haag voor het grootste deel van de dag tot een parkeerplaats devalueren en trekken roezemoezerig in lang gerekte groepen langs Ridder zaal, Senaat en Tweede Kamer. Meestal wipt men er maar heel even aan. Parlementaire debatten, die het biertje op de nog wachtende pier van Scheveningen kunnen doen vergeten, ^ijn nu eenmaal zeldzaam. Dinsdag 10 juli, vandaag is er iets uitzonderlijks: Aan de linkerzijde in de banken van de P. v. d. A.-fractie zit daar dan iemand, in wie men dadelijk een zoon vanja van het volk van In donesië herkent. Het is de Javaan Soemita. Een afgezant van Soekarno die nu eens met eigen oren wil ho ren wat het Nederlandse parlement precies van het plan-Bunker denkt? Neen, die afgezant gaat naar (zit in) Washington en doet de telefoonlijn tussen onze ambassade daar en bui tenlandse zaken hier rood gloeiend staan. De heer Soemita is een rijks genoot, een Surinamer van Javaanse afkomst. Hij is met nog vier andere Surinaamse statenleden allen fractieleiders naar Nederland go- komen om in de Tweede Kamer het debat bij te wonen en er zo hij wil aan deel te nemen over de rijks wet inzake de associatie van Suri name bij de E. E. G-. In onze parlementaire geschiedenis is het de eerste keer, dat Suriname op deze wijz.e bij het werk der Twee de Kamer betrokken wordt- De vijf Surinamers, waarvoor de socialisten gastvrij twee Kamerban- ken hebben vrijgemaakt, vormen te zamen een bont gezelschap, een sym bool van de verscheidenheid van rassen, waaruit langzamerhand een jonge natie groeien kan. Tot de ze delegatie behoren behalve de vriendelijk glimlachende heer Soe mita. mr. Ooft, een creool, twee Hindoestani de heren Poetoe en Lach- mon en de heer Pengel, een zwaar gebouwde neger, die wel „ongekroon de koning" van Suriname wordt ge noemd, zo groot is zijn politieke in vloed daar. De heer Soemita spreekt moeilijk Nederlands. Men weet nog niet zeker, of hij aan het debat zal deelnemen. De andere Surinamers zullen dat ongetwijfeld wel doen. Dit Kamerdebat echoot door in Su riname en is dus ook van betekenis voor de nogal in de knoop liggende politieke verhoudingen daarginds. De sfeer in de Tweede Kamer is een andere dan die in de staten van Suriname. Daar wil het nog al eens Spaans gepeperd toe gaan. De gevol machtigd minister van Suriname in Nederland, mr. dr- Pos hij krijgt een plaats aan de regerinstafel vlak bij de Surinamers zal zijn mensen echter wel van te voren gezegd heb ben wat wel en niet kan in het Ne derlands parlement. Van muilkorven is evenwel geen sprake. Daarvoor zou men ook niet de kans krygen by een zelfbewus te Surinamer als b. v. de heer Pen- gel. Meer dan ooit zal hy, afstamme ling van uit slavernij gevluchte bos negers, zich dezer dagen zijn rech- Nederlandse parlement voor te dra gen". De Surinaamse statenleden, die in de Tweede Kamer over een rijkswet meediscussieren, zijn onschendbaar. Zij kunnen meer doen dan alleen maar „voorlichting geven". Hebben zij tegen bepaalde onderdelen van 'n wet bezwaren, dan kunnen zij wijzi gingen voorstellen. Als een Surinaam se delegatie zich tegen een rijkswet uitspreekt zendt de voorzitter der Tweede Kamer het wetsontwerp, in dien de Kamer het met minder dan drie vijfden van de uitgebrachte stemmen toch heeft goedgekeurd, niet door aan de Eerste Kamer. Hij stelt dan de minister-president van een en ander op de hoogte. Eerst als deze na hernieuwde overweging bin nen het kabinet meedeelt, dat het wetsvoorstel gehandhaafd blijft wordt het ter verdere afdoening naar de Eerste Kamer doorgezonden. ren", zei de heer Pengel gering schattend, toen hy in Nederland ar riveerde. Had hij contact met hen? „Verantwoordelijke politici gaan niet met jan rap en hun maat aan ta fel zitten", bromde de politieke lei der der Surinaamse negers. - .m m ik ten bewust zyn nu het honderd jaar geleden is, dat in dezelfde kamer, waar hij gaat spreken, besloten werd tot afschaffing van de slavernij in Suriname. De gevolmachtigd minister van Su riname, mr. dr. Pos, heeft op het Binnenhof reeds meermalen het woord gevoerd. Zoals gezegd is het evenwel de eerste keer, dat nu ook Surinaamse statenleden deelnemen aan een Tweede-Kamerdebat. Zij doen dat op grond van het in decem ber 1954 afgekondigde Statuut voor het Koninkrijk, dat het uit 1620 da terende, zuiver koloniale bewind in de West vervangt door samenwerking op basis van gelijkwaardigheid. De vader van het desbetreffende artikel in het statuut is dr. De Kort. De K.V.P.-fractieleider was in juli 1949 de indiener van een motie, waarin gevraagd werd tegemoet te komen aan de wens van Suriname om bij ko ninkrijksaangelegenheden te kunnen meepraten. Tegen die motie stem den destijds de Anti's en de heer Welter, die als minister van koloniën in 1941 tijdens een bezoek aan Su riname als eerste Nederlandse be windsman de wens te horen kreeg dat „de koloniën door eigen afgevaar digden in de toekomst gelegenheid zullen vinden hare belangen in het Uit het feit dat Sui'iname pas in 1941 met wensen op staatsrechtelijk gebied is komen aandragen blijkt wel, dat het actief politiek leven daar evenals trouwens op de Ne derlandse Antillen nog van jonge datum is. Dit nationalisme in de kin derschoenen weert zich echter al ge ducht. Er wordt bij het minste of geringste geklaagd over Nederlandse bemoeizucht. Men wil eigen vertegen woordigingen bij de V. N- en in Washington, kortom Suriname zoekt zich op allerlei manieren status te geven. Dat bleek uit de nieuwe R.T.C. die het vorig jaar op verzoek van Su riname werd belegd, dat blijkt ook uit het rumoer in Suriname over de adviesaanvrage aan de Nieuw-Guine- araad over de associatie van Surina me bij de E.E-G.. In deze advies aanvrage is mede de reden gelegen van de komst van een Surinaamse statendelegatie. In bepaalde kringen in Suriname stuurt men thans aan op volledige onafhankelijkheid. Vurige ijveraars voor dit onafhankelijkheidsstreven vindt men onder de jonge Surinamers die in Nederland studeren en in de pseudo dolce vitasfeer van Amster damse Leidsepleinkringen hun poli tieke scholing ontvangen. Wat denken de statenleden van dit nationalisme? „Schreeuwende jonge- Vanwaar die scherpe reactie? De heer Pengel is ook een nationalist Hij wil die band tussen Netderland Suriname zo los mogelijk maken maar (nog) niet verbreken. Suriname zo weet hij, kan economisch voorlo pig niet op eigen benen staan Fi nanciële hulp uit Nederland is on misbaar voor de verdere ontwikke ling van het land. De heer Pengel en andere verantwoordelijke Surina mers weten bovendien, dat men in Nederland langzamerhand wat geir- riteerd raakt door het langtenige Su rinaamse nationalisme. Wil Surina me volledige onafhankelijkheid? Ak koord. De Nederlandse regering zal Suriname hierbij geen strobreed in de weg leggen. Tenslotte kost Suri name ons alleen maar geld. Wil men goede betrekkingen? Ook akkoord, maar dan moet men, zo zegt men in Den Haag, £ich in Paramaribo ook wat volwassener gedragen. Het betrekken van Suriname bij de E.E.G. biedt Suriname een goede aanleiding zich nog eens op de ver houding met Nederland te bezinnen. Door de huidige band met ons land kan Suriname mee profiteren van de welvaart, die voor heel de wereld voor sommigen verontrustend dui delijk van de Europese samen werking uitstraalt- De Surinaamse Pengels zijn zich hiervan terdege be wust. De Nederlandse regering ook. Moet Suriname daarom verder maar braaf in de pas lopen? Laat de zaak nu maar aan ons over, zegt het be drijfsleven in Nederland en de Wést. Het bedrijfsleven heeft reeds een eigen band gelegd tussen de drie rijksdelen door de vorming van een industriële adviesraad. Deze raad zal nagaan op welke wijze de Neder landse industrie door vestigingen en anderszins aan de verdere ont wikkeling van Suriname en de Antil len kan bijdragen. Een mooi gebaar? Zeker maar het eigenbelang is er niet geheel vreemd aan. Doordat Su riname bij de E.E.G. betrokken wordt krijgt Nedei'land een bruggehoofd op het Zuidamerikaanse continent waar nog belangrijke nieuwe markten door industriële conquistadores te verove ren zijn. Deze samenwerkingsstimulans van de industrie kan geen kwaad. De econo mische eenwording van Europa zou immers niet zo ver gevorderd zijn als het bedrijfsleven niet zelf krach tig had aangepakt. Men kan gerust stellen dat de industrie, na een wat aarzelend begin, meermalen van gro tere visie en meer durf heeft blijk gegeven dan menig politiek architect van het Verenigd-Europa. met de werkgeversorganisaties een nieuw systeem ogebouwd worden, waarin met de nodige soepelheid loonbeleid kan worden gevoerd. De overheid behoeft niet geheel teruggedrongen te worden. Naar de mening van de heer Middel huis is er sprake van een duidelijke verbetering van het klimaat voor de bezitsvorming. Hij tekende hierbij aan dat het niet alleen gaat om het kweken van een zeker bezit bij hen die tot dus verre bezitloos waren, maar om een rechtvaardige vermogensverdeling en om een aandeel in de investeringen. In dit verband deelde de heer Middelhuis mee, dat de drie vakcentralen zich thans gezamenlijk beraden over de vraag welke maatregelen dienen te worden getroffen om dit probleem aan te pakken. Anders staat het, volgens hem, met de verwer kelijking van de medezeggenschap. De werkgevers praktisch als ze zijn gaan niet verder dan onvermijdelijk en noodgedwongen is. De werknemer blijft vaak afhankelijk van de inzichten van de op hun beurt weer afhankelijke per- soneelleiders en vaak worden de vak bonden voor voldongen feiten geplaatst. In dergelijke gevallen, zo meent de heer Middelhuis, zou de aanwezigheid van arbeiderscommissarissen toch wel van betekenis kunnen zijn. De heer Mid delhuis meent, dat de tijd is aangebroken om ook dit probleem samen met de andere vakcentralen tot een oplossing te brengen. Over gebrek aan belangstelling heeft de vakbeweging niet te klagen, aldus de heer Middelhuis, maar de werknemers zelf, zo zei hij, laten haar voor meer dan de helft in de steek. Ook de politieke scholing betrok de heer Middelhuis in zijn beschouwing. Hij vroeg zich af, of de vakbeweging misschien ook in dit opzicht haar koers moet wijzigen. Hij meent, dat de vak beweging meer werk zal moeten maken van politieke en staatkundige scholing en vorming van de werknemers. Meer werknemers zullen lid moeten worden van de politieke partij om via afdelings- en kringbesturen en door mid del van kandidaatstelling en groslijst- stemming sterkere invloed uit te oefenen op de samenstelling van de volksverte genwoordiging. In het land is men. aldus de heer Middelhuis, bepaald geschrokken van een uitlating van de voorzitter van het NVV, die betoogd heeft dat een negenurige werkdag te lang is en binnen afzienbare tijd tot acht en een half uur moet wor den teruggebracht. De heer Middelhuis zei het in dit op zicht eerder met de NVV-voorzitter eens te zijn dan met zyn critici, al beseft ook de KAB dat realisering van een verdere verkorting van de werkweek niet van vandaag op morgen kan worden bereikt. Over de plannen voor een nieuwe structuur van de KAB zei de heer Mid delhuis nog dat men het gesprek met de andere katholieke sociale organisaties zo spoedig mogelijk zal voortzetten. Hij hoopt dat dit tot grotere eenheid zal kunnen leiden. De in Lunteren gehouden derde we reld-plattelandsjongeren-conferentie, bij gewoond door 120 landbouwjongeren heeft tien rapporten opgesteld over de landbouwproblematiek in de wereld. In de Westeuropese landen en in Noord- Amerika, aldus één der conclusies, zul len in de nabije toekomst 8 miljoen boe ren uit de landbouw moeten afvloeien om het mogelijk te maken dat de land bouw in een vrije mededinging zich kan handhaven. Voor alle continenten geldt dat er niet voldoende aandacht wordt geschonken aan het elementair en het landbouwonderwijs. Toekomstige boeren moeten op dit terrein op gemakkelijke voorwaarden faciliteiten verkrijgen. De politie van Tecklenburg in Duits land stelt een onderzoek in naar de dood van de 37-jarige hertogin Helena von Mecklenburg, die zondag bij een ongeluk met een particulier vliegtuig om het le ven is gekomen. De hertogin vloog in een tweemotorig vliegtuig van het Noord- zee-eilandje Sylt naar Düsseldorf. De 35-jarige piloot van het vliegtuig kwam eveneens om het leven. De echt genoot van de hertogin, de Egyptische juwelier Hassan Said Kamil uit Zürich, verklaarde dat zijn vrouw een kistje diamanten en andere edelstenen ter waarde van ruim 100.000 dollar bij zich had toen het ongeluk gebeurde. De politie heeft geweigerd mee te de len of bij het uitgebrande wrak diaman ten werden gevonden.

de Stem | 1962 | | pagina 7