Leo Knops zorgt voor nieuwe overwinning in Aix en Henk Nijdam zit weer in de gele trui Emiel Daems verovert ook boeket bloemen 16e rit MIJN MENING :j, Basje Maliepaard eindigt als derde in kalme rit naar Aix-en-Provence En weer.....de ploegenprijs Wie is er aan de beurt J~oto 11 Ab Geldermans: een boete en30 seconden straf Spurt Pog yng I ourpn^Svraacj, PORTRET Concurrenten verliezen Voorsprong Pech NAAM IDEE MENING ETAPPES OORZAAK HULP door RIK VAN STEENBERGEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 JULI 1962 Wanneer Henk Nijdam werkelijk aan het achtervolgen slaat kan geen sterveling zijn wiel houden. Dat was ook weer zo in de rit naar Aix, waarin de man uit Eelderwolde opnieuw de gele trui machtig werd. (Van onze speciale verslaggever). AIX-EN-PROVENCE, maandagavond. De reeks van zegepralen, door de Neder landse ploeg behaald in de Ronde van de Toekomst, wordt nog steeds langer. Het grote machtsvertoon, waarmee de oranje- formatie de karavaan regeert, werd maan dag in Aix-en-Provence gehonoreerd met de vijfde etappe-overwinning in successie, de zesde in totaal. Het dagploegenklassement leverde men zou haast zeggen traditiegetrouw eveneens een Nederlandse vic torie op, waardoor de eindzege reeds hijna een feit is geworden, ofschoon de ronde nog bijna een week duurt. De gele trui kreeg wel een andere eigenaar, maar bleef in Nederlandse handen, want degene die Jan Hugens onttroonde, was Henk Nijdam, die het tricot reeds eerder droeg. Bovendien rukte Jan Janssen op naar de tweede plaats, zodat de kreet „Oranje Boven" hier meer dan ooit opgeld doet. De overwinning van de 25-jarige Limburger Leo Knops kwam op bijzonder fraaie wijze tot stand. Knops was met Jan Janssen in een kopgroep beland, welke door het initiatief van de Italiaan Mario Maino na 80 km was ontstaan. Maino ging op avontuur uit, toen juist een gevaarlijke vlucht van 21 renners door leider Jan Hugens in eigen persoon in de kiem was gesmoord. Aanvankelijk kreeg de Italiaan alleen de Marokaan Mohamed El Gourch mee, maar korte tijd later volgden er meer. De strijdlustige Zweed Petterson bijvoor beeld, alsmede de Fransen Cauvet en Carton, de Luxemburger Hent- ges, de Belgen Vastiau en Monty, de actieve Ier Peter Crinnion, de Italianen Bongioni en Zanin, alsmede onze landgenoten Knops en Janssen. Al met al bleken zich in de voorste groep drie leden van de internationale ploeg te bevinden en eenzelfde aantal Italianen. Met het oog op 't ploegenklassement was het dus van belang dat er een derde Nederlander bij zou komen. finish gelegen Cote du Tholonet. meetel lend voor het bergklassement, had geen enkele nadelige invloed op zijn triomf tocht Alleen arriveerde Knops in het sportpark te Aix-en-Provence met bijna een minuut voorsprong op zijn achter volgers. De spurt om de tweede plaats werd al evenzeer beheerst door de Nederlanders. Nijdam zou de dertig seconden bonifi catie moeten krijgen omdat hij deze als nieuwe leider in het algemeen klasse ment beter kon gebruiken dan Janssen- Deze laatste kwam juist voorbij de eind streep nog vrij pijnlijk ten val, na in aanraking te zijn gekomen met de Belg Monty, maar de twee oranjemannen wa ren toen al in hun opzet geslaagd. En dat was het voornaamste. Hoe fel de strijd de laatste zestig kilometer was ge weest, blijkt uit het feit, dat een uit het peloton ontsnapt groepje met o.a. de Belg Vyncke en onze landgenoot Miel Verstraete, pas bijna zes minuten later arriveerde. Hugens die het tenslotte toch nog ge lukt was de hoofdmacht achter zich te laten, verloor acht minuten en het pelo ton nog anderhalve minuut meer. De lange rit en de drukkende warmte hadden hun tol geëist. Het ontzag voor de Nederlandse prestatie blijft dagelijks stijgen. Buitenlandse journalisten infor meren nu reeds voorzichtig, welke Ne derlander er dinsdag gaat winnen.... Deze taak nam de sterke Henk Nijdam op zijn schouders. Met enkele felle ruk ken liet hij het peloton meters achter zich. De Spanjaard Gomez del Moral en de Belg Camille Vyncke zagen het ge vaar bijtijds, doch het baatte hen niet. Zelfs het wiel van de Nederlander kon den zij niet pakken, want op zulke mo menten is Nijdam nu eenmaal niet te stuiten. Daarmee waren echter voor de noorderling alle problemen nog niet opge lost. Er moest een verschil van bijna an derhalve minuut overbrugd worden, een allesbehalve gemakkelijke taak voor een enkeling. Het bleek voor Nijdam geen bezwaar. Amper 15 km duurde de jacht, toen streek de nog opmerkelijk fitte Nij dam op de vluchters neer- Op dat mo ment de renners waren inmiddels al 100 km van de startplaats Montpellier verwijderd begon het allemaal pas goed. Het toch al hoge tempo steeg nog meer, hetgeen enkele renners te veel werd. De Fransman Paillier gaf de voor keur aan de rust van de bezemwagen en de Portugees Castro volgde niet veel la ter zijn voorbeeld- Jan Hugens voelde zich in het peloton, dat steeds verder achter raakte, alles behalve happy. Hij gaf het sein tot een tegenoffensief, kreeg wel veertien cou reurs mee, maar kwam niet ver. Na 125 km moest hij opnieuw genoegen nemen met het gezelschap van het peloton, waarvan de achterstand inmiddels was gegroeid tot meer dan drie minuten. Tien kilometer verder waren daar nog eens 21/2 minuut bijgekomen. Hugens gaf zich gewonnen. Zelfs toen zeventien renners op hun beurt het peloton achter zich lieten, reageerde hij niet. Het zou hem tenslotte op een verlies van welge teld acht minuten komen te staan. Met Janssen voorin was de kans op de zesde Nederlandse ritzege zeer groot. Aangezien echter de teamgeest in de Nederlandse ploeg prima is, werd over eengekomen, dat ditmaal niet Janssen (reeds winnaar van drie etappen), maar Leo Knops de kans zou krijgen. Dit zou tevens tot gevolg hebben, dat Henk Nij dam in plaats van Jan Janssen de gele trui zou veroveren, want de situatie was voor Nederland zo gunstig, dat men ook op dat punt een keuze kon maken. Goed, Leo Knops moest dus gelanceerd wor den. Er werd een plannetje bedacht, dat goed in elkaar zat en bovendien voor treffelijk werd uitgevoerd. Ondanks de talrijke concurrenten slaagden Nijdam en Janssen erin, de zaak volledig af te sluiten, toen Knops demarreerde. En daar ging Leo.... voordat de anderen aan een reactie toekwamen, was hij al uit het gezicht verdwenen en daarna kostte het hem weinig moeite zijn voor sprong te behouden. De op 3 km van de Ja, u kunt vandaag weer ver der gaan met uw prijsvraag. Hebt u de achternamen van de vorige negen renners reeds ge vonden? Bent u er al achter hoe de berg heet, die zaterdag in ditzelfde hoekje werd afge drukt? Als u de berg nog niet hebt gevonden, moet u niet wanhopen. In de loop van deze week moeten de tourrenners er over en dan zult u de naam wellicht tegenkomen. Goed, vandaag dus weer een rennersfoto. De hiernaast af gebeelde man is een Italiaan, die twee jaar geleden min of meer verrassend de Tour de France won. Hij had nu ook goede zegekansen, maar na de tijdrit naar de Superbagnères at de coureur, naar men zegt, bedorven vis. Het was voor hem een reden om zaterdag uit de Tour te verdwijnen. Het kan nu voor haast niemand nog een probleem zijn de naam de renner te achterhalen. 1 is deze Italiaan? (Van een speciale verslaggever) AIX-EN-PROVENCE, maandagavond Belangrijk was maandag voor Neder land, dat een groot deel van de con currenten en van hen speciaal degenen, die als goede ploegen te boek staan, aan zienlijke verliezen leden. De Span jaard Antonio Gomez del Moral, tweede in het algemeen klassement met een ach terstand van 1 min. 14 sec. op Jan Hu gens, viel terug naar de elfde plaats en zal nu voor een sprong naar de eerste plaats meer dan acht minuten goed moe ten maken. Hetzelfde geldt voor de Zwitserse Lichtensteiner Adolf Heeb, die van 3 min. 30 sec. op 8 min. 36 sec. werd gezet. Voor de Italiaan Partesotti kwamen er eveneens vijf minuten bij en voor de Zwitser Jaisli zelfs zeven. De Belg Bracke kwam met een verlies van 7l-fc minuut al evenmin zonder kleerscheuren uit de strijd Van degenen, die wel in de running bleven, dient in de eerste plaats de Frans man Carton te worden genoemd. Hij steeg van de achtste naar de derde plaats in het algemeen klassement en bracht zijn achterstand op de leider terug van vijf minuten zeventien seconden tot 2 min. 58 sec. Carton is momenteel i: feite de enige directe belager van de Nederlanders. Pas op de vijfde plaats volgt de tweede buitenlander, de Itali aan Mario Maino, maar .die moet. reeds bijna zes minuten goed maken om een geslaagde greep naar de macht te kun nen doen. Dick Enthoven heeft het in de 16e Enthoven over alle moeilijkheden van rit geprobeerd. Maar het lukte del het metier weer heengeholpen. Wie Amsterdammer niet om weg te weet lukt het hem vandaag niet. komen. Een stevige maaltijd heeft I (Foto Dagblad De Stem) (Van onze speciale verslaggever). AIX-EN-PROVENCE, maandagavond. Soms is een wielerwedstrijd net een loterij. Neem nu bijvoorbeeld de etappe van Montpel lier door de hete Provence naar Aix-en-Pro vence. Waarom moest nu juist Emiel Daems, een renner van grote faam, vandaag de hoofd prijs trekken, terwijl voor hem vele kleintjes geprobeerd hadden ook een graantje mee te pikken uit de welgevulde geldbuidel van „oom" Jacques Goddet. Waarom werd in het begin van de rit tot tweemaal toe een ontsnappingspoging van Diek Enthoven, die in de klassering een be scheiden plaatsje inneemt, gesmoord en liet men tenslotte de befaamde Belg samen met de Italiaan Bailetti een voorsprong van vele minuten nemen Men spreekt in de wielerwereld van de „goedie ontsnapping", de vlucht op het juiste moment. Welk moment dat is, wordt echter alleen bepaald door de grillen van de grote mannen en vandaag troffen Daems en Bailetti het, dat zij juist toesloegen op het ogenblik waarop de azen het sein tot de algemene rust hadden gegeven. Daardoor kon Daems, die even voor het plaatsje Calas (152 km) zijn Ita liaanse strijdmakker loste, met een voor sprong van ruim zeven minuten op de groten in Aix aankomen. De Belg kreeg natuurlijk ook de minuut bonificatie en steeg in de algemene klassering van de 26ste naar de zeventiende plaats, die hij bezet met een achterstand van 14 min. 49 seconden op de drager van de gele trui. Voor Ab Geldermans was er zelfs geen klein prijsje in deze loterij weggelegd. Integendeel. De Beverwijker had bij de ravitaillering zijn etenszakje gemist en kreeg dat een tijdje later van Geminiani vanuit de ploegleiderswagen. Dit is een overtreding, maar zij werd door de in ternationale commissarissen toch wel erg zwaar gestraft met een geldboete van 25 nieuwe frank en een tijdstraf van dertig seconden, waardoor Geldermans na deze etappe, waarin hij evenals An- quetil in het grote peloton eindigde, van de derde naar de vierde plaats verhuis de. Hij staat nu achter Anquetil met een achterstand van 1 min. 35 seconden op de drager van de gele trui en boze ton gen beweren, dat de Fransen nu einde lijk hun zin hebben. De ontsnapping van Daems en Bailetti was na 125 km temidden van de steen woestijnen van de Provence, waarin zelfs het onkruid een schamel bestaan heeft, begonnen. Aanvankelijk leek het dat ook deze poging evenals de vele voorgaande op niets zou uitlopen, want de ijverige Rudi Altig organiseerde een jachtgroepje samen met Hoevenaers, waardoor de voorsprong van de 2 kop lopers maar heel langzaam steeg. Zij moesten vechten voor seconden en had den na 140 km pas een winst van iets meer dan twee minuten kunnen boeken. Toen staakten Altig en Hoevenaers de jacht en binnen tien kilometer zagen Daems en Bailetti hun voorsprong met ruim vijf minuten groeien. De hoofdmacht, die ondanks de hitte van deze dag tevoren bijzonder actief was, (in het eerste halve uur had men door een ontsnapping van Darrigade en diens ploeggenoot Ignolin niet minder dan 24 kilometer afgelegd), had er ge noeg van en liet Daems en Bailetti lopen. Zelfs toen de Belg in een kleine klim Bailetti van zich afschudde en in zijn eentje de tocht voortzette, groeide het verschil meer en meer. In Gardanne, nog geen twintig kilome ter voor de finish, kwam er een opleving in de strijd. Daems had al een voor sprong van 1 minuut 40 seconden op Bailetti, terwijl het peloton acht minuten achter was geraakt. Toen vonden Bas Maliepaard, Baffi, Gentina, Sartore, De Boever, Mattio en Le Lan het Welletjes. Zij verlieten de hoofdmacht en gingen op jacht naar de vluchters. Maar de voor sprong van dit tweetal was te groot. Op de sintelbaan van het stedelijk stadion in Aix was Daems al bijna acht minuten binnen, toen Bas Maliepaard, fel sprin tend. een bijzonder fraaie derde plaats veroverde voor de gerenommeerde Ita- EMIEL DAEMS nieuwe triomf liaan Baffi, die in het verleden heel wat etappe-zeges in de spurt heeft bewerk stelligd. De sprint van het peloton, dat tenslotte nog 1 min. 22 seconden op de groep Maliepaard had verloren, was na tuurlijk voor Rudi Altig, die er alleen maar op uit is zijn positie in het pun tenklassement vóór de Alpen zo sterk mogelijk te maken. Nadat de brutale vlucht vanaf de start van Darrigade en Ignolin ongedaan was gemaakt, bleef het roerig in de hoofd macht, waardoor het tempo voor een rit door de Provence tot ongekende hoogte steeg. Vooral in de eerste tachtig kilo meter volgden de ontsnappingspogingen elkaar in snel tempo op en meermalen moesten de chauffeurs van de volgwa- gens het gaspedaal diep intrappen om niet achter te raken. Tot de liefhebbers van de vrije ruim te behoorde Dick Enthoven, die een druk ke dag kreeg. Want na zijn vergeefse po gingen om te ontsnappen kreeg de klei ne man uit de grote IJ-polder zelf een lekke band Met behulp van een paar ploeggenoten en nog enkele andere pechvogels kwam Enthoven na een lange rit weer bij, juist op het moment, dat Francois Mahé, zijn kopman, een lekke band kreeg. En weer begon voor Enthoven het harde werk. Hij moest op Mahé wachten, maar kwam tenslotte toch weer bij en eindigde in het grote peloton evenals de andere Neder landers. Minder voorspoedig verging het zijn ploeggenoot Jean-Claude Lefebvre, een van de waterdragers vam de forma tie van Mahé- Hij was een van de velen, die er op uit werden gestuurd om drin ken te halen. In een dorpje stapte Le febvre af bij een pomp. vulde een paar flessen met water en dronk zelf gulzig van het koele vocht. Maar toen hij zijn kostbare lading aan de baas had afgele verd, kreeg Lefebvre een inzinking, die hem ver achter de hoofdmacht bracht. Eenzaam streed de Fransman tegen de hitte en de zon. Nog een paar maal stapte hij af om ergens het hoofd onder een straal water te houden. Het was te vergeefs. Met een achterstand van meer dan 22 minuten kwam Lefebvre als laat ste in Aix aan en werd uit de strijd ge nomen omdat hij de limiet ver had over schreden. Voor uitslagen en klassemen ten: zie elders in dit nummer. „Jazeker", zei Paul. „Als ik Tommie Simpson, Ab Geldermans, Gilbert De smet, Luis Otano en Jef Plankaert voor de Kleine Tour kryg winnen wy". Het is de Peugeots in deze Ronde van Frankrijk nog niet voor de wind gegaan. Zij hebben nog geen presta ties geleverd waarover naar huis te schrijven zou zijn. Zij hebben prak tisch geen cent verdiend. Even zag het er in de etappe naar Aix-en-Pro vence naar uit, dat er toch wat geld in het bakje van de Peugeots zou komen. Op een gegeven moment im mers (Emiel Daems en Antonio Bai letti waren toen reeds onbereikbaar) demarreerde Fernand Picot. ..Wat ga jij doen", riep een jour nalist tegen Fernand. „Ik ben het slagveld opgestuurd", antwoordde Picot. „Welke dwaas heeft je dat bevel gegeven?", vervolgde de journalist. „Phillipot", luidde de repliek. De kranteman ging eens kijken naar Phillipot. Hij keerde lachend te rug. Hij had een ontdekking gedaan. De voornaam van Phillipot boezem de hem ontzag in. Zij luidde... Napo leon. LEO KNOPS het was zijn beurt De beurt is dus nu aan Leo Knops, triomfator in Aix-en-Pro vence. Deze Zuidlimburger begon in 1955, samen met zijn broer Huub te fietsen. Na drie seizoe nen had Huub genoeg van de dwangarbeid op de weg, maar Leo fietste liever, dan in de sla gerij van zijn vader te moeten werken. Leo deed het in zijn eer ste seizoenen zeer bescheiden. En kele overwinningen in nieuwe lingenwedstrijden gaven hem een beetje regionale bekendheid. Ook in zijn eerste amateur jaren bracht Knops er niet zo heel veel van terecht. Vanaf 1960 gingen zijn prestaties echter in stijgende lijn. In dat jaar veroverde Leo een etappe in Olympia's Tour, hij reed een uitstekende Ronde van Joego-Slavië en fietste op de va derlandse wegen een dikke der tig prijzen bij elkaar. Identiek was zijn seizoen 1961. Ook riü was een etagpezege in Olympia's Tour zijn beste resultaat én ook nu ging het prima in de Ronde van Joego-Slavië. Dit seizoen trok Knops met Klaas Buchly naar Spanje. Hij deed het bevredigend en kon vier maal beslag leggen op een goede prijs. Daar bleef het echter bij. Zijn plaats in de Tour de l'Avenir verdiende de Limburger in de Ronde van België. Hij legde be slag op de tweede plaats in het eindklassement. Jef Janssen mag in de komende ritten nog meer van Leo verwachten. Hij is im mers een van de weinig klimmers in de ploeg. „Zou je nu ooit kans zien om met een internationale ploeg iets te presteren"?, werd aan Paul le Drogo, de leider van de internationale ploeg in de Toekomst ronde, gevraagd. Rudi Altig wierp in Aix-en-Pro- vence, nadat hy weer eens de snelste was geweest van het peloton, een blik op de Pyreneeën. „Die dingen z(jn ge lukkig achter de rug", zei hy tegen ploegleider Kaiael Geminiani. „Het is allemaal nog niet tegengevallen", grinnikte „Gem". Waarop de Duitser antwoordde: „Ik geloof dat de Alpen minder mooi zyn". De renners van de Grote Tour fiet sen vandaag van Aix-en-Provence naar Antibeg. De afstand bedraagt 201 kilometer. De enige moeilijkheid is de" Cóte Draguignan, een heuvel van de vierde, categorie. De renners van de Kleine Tour gaan hun grote broers op hetzelfde parkoers vooraf. Henri An glade staat gunstig in het algemeen klassement. Opmerkelijk is het voor deze Fransman, dat hij zeer gemakkelijk heeft geklommen. Zo kwam hij op de Col d'Aspet gelijk met de grote bazen boven. „Hoe komt het toch, ,dat je zo uit stekend klimt?" vroeg een redacteur van L'Equipe, het organiserende blad. ,.Ik heb vanmorgen een gesprek ge had met een magnetiseur", zei Henri. „Hij ging naar de top van de Aspet Zdasdislaw Burak is een van de Hy is nog een van de weinige cou- Poolse renners in de Tour de l'Avenir. reurs, die het genoegen mogen smaken hun land te vertegenwoordigen. De rest is immers geruisloos uit de kara vaan van het kleine circus verdwe nen. Toch liet de Poolse wielerbond niets aan het toeval over. De masseur van het team waseen dokter. „Een interessantere Tour als deze kan ik mij niet voor- stellen. Wanneer er ooit een Belg een kans heeft gehad de ronde te winnen dan is het ditmaal Jef Plankaert. Eén ding moet er dan echter ge beuren en naar mijn gevoel zal dat ook gebeuren. Jef Plankaert, die uitstekend klimt, moet in een van de Alpenetappes een aanval lan- I ceren. Hij moet trachten twee a drie minuten voorsprong te krijgen op Jacques Anquetil. Lukt hem dat, dan zal hij ook na de tijdrit van vrijdag aan de kop van de algemene rang schikking kunnen blijven. In die tijdrit wordt Plankaert immers met drie minuten door Anquetil verslagen. Indien Jef Plankaert er niet in slaagt meer voorsprong te verwerken in de Alpen dan heeft hij de Tour verloren. Hij heeft een schitterende kans, die ik echter nog lang niet verwezenlijkt zie. Naar mijn smaak is deze Tour voor Anquetil. Wat voor Plankaert geldt, zou ook voor Geldermans kunnen gelden. Ab is echter een ploeggenoot van Anquetil. Uw landgenoot komt derhalve in het slothoofdstuk niet meer voor. Tenslotte.... ik wil graag iets zeggen over de Kleine Tour. Nederland heeft nog nooit een team naar een in ternationale rittenkoers gestuurd, dat het zo goed deed. Mijn gelukwensen. Er wordt nu wel gezegd, dat de mannen in de Al pen alles weer zullen verliezenzij hebben echter al zo veel gewonnen, dat zij niet meer kunnen verliezen. U weet het mis schien, ik ben naast wielrenner ook zakenman".

de Stem | 1962 | | pagina 3